N°. 20. X24e Jaargangè 1881J Dinsdag 25 Januari. 1 Gemeente-politie. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M.f Berlijn Weenen, Zurich enz. Maatregelen tegen de gladheid der straten. Middelburg, 24 Januari. Benoemingen en besluiten. Marine en leger, Kunstnieuws. MIDDELBURGSC COURANT. De burgemeester van Middelburg, herinnert de ingezetenen andermaal aan het bepaalde bij art. 72 der politie- verordening, waar by is voorgeschreven, dat de bewoners ot gebruiker» en bij gebreke van dezen, de eigenaars of beheer ders der gebouwen en erven verplicht zijn voort durend tot de ophrffing van dit voorschritt door de politie, tweemaal 's daags, des morgens vóór 9 en des namiddags tusschen 4 en 5 uur, lang» de geheele lengte van het perceel ter volle breedte van minstens éen meter, van de grens van het perceel te rekeuen, asch of zand te strooien. Middelburg, den 24 Januari 1881. De burgemeester voornoemd, P I C K Vllsslngen, 24 Jan. De stoomschepen Daniël SteinmannFried. Erupp en Morgan Richards zi^n begonnen hun lading te lossen. Er is zeer veel dryfijs op de reede. Vlake, 23 Jannari. Met zekerheid kan thans gemeld worden dat de halte Vlake binnen een niet lang tydaverloop opengesteld zal worden voor het lossen en laden van stukgoederen. Vooraf moeten er eenige kleine werken worden (Uitgevoerd, waarvoor de plannen reeds in bewer king zijn. Voor de betere verbinding van oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen met de overige deelen Van ons land, is deze uitbreiding van verkeer van vrij veel belang. Wal x oorden,23Januari. Waren wij inden vorigen winter zoo gelukkig de spoorboot slechts enkele reizen door ijsgang te moeten missen, thans ligt ze reeds bijna eeue geheele week in de h&veD alhier opgeborgen en is alle verkeer met c'den wal aan de overzijde afgebroken. Naar 't bordeel van enkelen, die er meer van weten dan het gros, zou de boot, hoewel niet geregeld, lan ger hebben kunnen varen, indien zij wat meer atoomvermogen bezat. In het reglement door gedeputeerue staten voor den dienst vastgesteld, staat wel te lezen dat de boot 80 paardekracht moet hebben, doch ieder, die de boot maar ziet zwaaien, begrijpt dat die kracht op verre na niet Aanwezig is. Waarom nu van dit stellige voor schritt is afgeweken, blijft een raadsel. Dat het seer ten nadeele van den dienst is, blijkt uit de tegenwoordige omstandigheden. *Cioes, 22 Jan. Onze stadgenoot de heer P. C. F. Prowein hield eenige weken geleden inden Amsterdamsehen tcerklieuenbond eene beschouwing over het sociale vraagstuk. Het Utrechtsch Dagblad vond goed deze voor- dracnt in een bespottelijk daglicht te stellen en «enige hatelijkheden aan het adres van deu heer Froweiu te richten. De N. Roti. Ci nam het artikel van het Utr. DU. grootendeels over en gaf dus hare instemming daarmede te kennen. Het heden verschenen nommer van Den Dage raad bevat de rede van den heer Frowein, en n'en dép latte aan beide organen, moeten wij betuigen dat de» heeren Froweins betoog van veel nadenken en 3tudie blijk geeft. Moge bet tal van lezers vinden! Onze zangvereeniging zal, naar wjj vernemen, een concert ten behoeve van de noodlijdenden door de overstroomingen geven. De heeren Legras, Yan Zuijlen en Haspels Bullen den 2 Maart a., eene derde voorstelling alhier komen geven. Het reservefondsje, waaruit bet tekort van vorige opvoeringen gedekt is, was Uitgeputdank zy de extra-bijdragen waarvoor is ingeschreven, kunnen echter de kosten gevonden Worden. De feest-commissie by gelegenheid van de in Juni te houden landbouw-tentoonstelling bestaat uit de heeren: Z. D. van der Bilt Lamotthe, Voorzitter, dr. Z. P. Diehl, J. L. van de Pauwert, C. Risseeuw, L. M. van Campen, P. C. N. IJch- holtZ; J. J. Bamoat, J. D. Fransen van de Putte, J. Verment te 'sj Heer Arendskerke, W. J. van Dam te Kapelle. Muis, 21 Jan. De gevolgen der winter stormen van de laatste dagen zijn ook hier niet uitgebleven. De weg naar Brugge was door de op hoopen gewaaide sneeuw voor rijtuigen noch Bieden begaanbaar, zood&t de post Woensdag morgen te paard van hier moest vertrekken en eerst Donderdag morgen te Sluis terugkwam. Tengevolge van den hoogen stand vrn het binnenwater, stond bet water binnen en buiten de sluisdeuren te Heyst even hoog. Door de aanschietende golven werden ze zoodanig heen en weder geslingerd, dat er aanzienlyke schade aan toegebracht is. Wy ontvingen opgave van de opbrengst der watersnood-collecten te: Veere f 123.15; Vrouwepolder 30.10; Axel 470,28; oostkappellh 160.-; Oostburg 117 90; Colijrsplaat 209.40; Cats 78 05. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van VliSBingen werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer W. C. van Duuren Dutilh, houdende kennis geving dat hy zijne benoeming tot ambtenaar van den burgerleken stand niet kan aannemen. Als zoodanig werd nn benoemd de heer J. P. Laeruoes. Het adres aan de Britsche natie is thans reeds zeer verspreid. Voor eenige dagen hebben al de leden van het Qoogerhuis en van het Lagerhuis elk een exemplaar ontvangen, te z&men 1250 exemplaren. Gisteren morgen zijn negen pracht exemplaren, op zwaar Hollandsch papier gedrukt en niet gevouwen, in nette portefeuilles, met het opschrift in gouden letters: The people of the Netherlands to the people of Englandgezonden aan Hare Majesteit de koningin van Engeland en al hare kinderen. Twee dergelijke exemplaren in portefeuilles zyn gezonden aan de beide huizen van het Parle ment, voor hunne boekeryen. In weerwil dat de ouderteekening gesloten is, worden nog steeds namen en lijsten van onder teekenaars ingezonden. Daaaronder zijn twee lijsten, die afzonderlijk vermelding verdienen. De eerste is die van 32 Nederlanders, die den winter in het gezondheidsoord Davos doorbrengen. De onderteekeningen zijn verzameld door den heer O. L. Brinkman. De tweede der bedoelde lijsten, 54 namen tellende, is nit Manchester afkomstig en de daarop voorkomende onderteekeningen zijn binnen weinige dagen verzameld door den heer A. S. Willing aldaar. Naar de namen te oordeelen, zijn onder die 54 onderteekenaars de meesten Engelschen. Het thans bestaande Transvaal-comité zal later beslissen, welk nuttig gebruik van deze later ingekomen onderteekeningen van het adres zal kunnen gemaakt worden. Utr. D. Gisteren avond heeft te 's Gravenhage eene vergadering van een 20tai belangstellenden plaats gehad, met het doel om te beraadslagen op welke wyze, nu het Roode Kruis zich de gewonden in de Transvaal niet aantrekt, daarin door andere middelen is te voorzien. De heer Gramberg zette uiteen dat het doel was, een geneesheer, verplegers, verband- en instrumentenkisten, draagbaren enz. naar de Kaap te zenden. Eene opmerking, dat de Engel- schen allen aanvoer van dien aard zouden beletten, beantwoordde hij met te wijz n op de nog open >ynde havens, zooals do Delagoa-baai, terwijl men ook een verzoek om toelating tot de Engelsche regeering zou kannen richten. De heer Carsten, secretaris van het Roode Kruis meende dat de verschillende bezwaren, waarouder ook de geld-quaestie, behoorden tot de moeilijk heden van uitvoering, doch dat het aanvankelijk wenschelijk was, eene Vereeniging in 't leven te roepen, met het bepaalde doel om de oorlog voe- renden in ae Transvaal met ambulances te hulp te komen. Hiertoe werd besloten en de heeren Gramberg en Crèveconr, oud-officier van administratie der marine, werden in commissie benoemd om een reglement op te stellen en binnen weinige dagen eene tweede vergadering te beleggen teneinde de nieuwe Transvaal-Vercenigiug voorgoed op te richten. Tot hofmaarschalk bij 's konings huis is be noemd de beer A. J. M. C. baron de Posson, thans eerste stalmeester, en tot eersten stalmeester de heer A. C. baron Bentink, adj udant des koniDgs. De verkiezing voor een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, ten gevolge van het door den heer mr. S. A. Vening Mei net z genomen ontslag, is bepaald op Dinsdag 15 Februari a., terwijl herstemming, zoo die noodzakelijk is, zal plaats hebben op den len Maart. By kon. besluit is de prys van de afzonderlijke byiagen vand e Nederlandsche Staatscourant, waarin worden aangekoudigd ue inzending, de inschiy- ving, de vernieuwing en de doorhaling der merken, bedoeld bij de artt. 2, 9, 12, 13 en 14 der wet van 5 Mti 1880 (Stbl. no. 85), vastgesteld op f 2 in het jaar, terwijl de prys van afzonderlyke nommers van bovengemelde byiagen wordt vast gesteld op f 0.07 i. Aanvragen om abonnement op voornoemde afzonderlijke bijdragen moeten gericht worden tot de directeuren der postkantoren. Ter Keuzen, 23 Januari. Gisteren morgen heeft de provinciale stoomboot W ester-Schelde, van Vbssingen naar hier bestemd, zich voor deze haven laten zien. Daar er echter op dat oogen blik eeue strook drytys voor de haven aauwezig was, keerde de boot terug, tot teleurstelling van de alhier wachtende passagiers, doch niet minder voor degenen die zich aan boord bevonden. Nauwelyks een half uur later was het voor de haven geheel vry van ijs, dat met de eb was afgedreven. Toen had dns de boot onverlet binnen kunnen komen, waardoor de reizigers geene zoo bittere teleurstelling ondervonden zouden heb ben. Natuurlijk gingen de postpakketten ook mede terug eu moesten die van hier op eene andere gedegenheid wachten. Heuen morgen kwam de provinciale stoomboot Zelandia op den gewonen tijd van Vlissmgenaan; die echter op tyd vertrok, niettegenstaande zij zoowel de eb tegen had van Vlissingen als de boot die gisteren teruggekeerd is. rotaeisse». Op verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Amsterdam aan J. H. Richard. BUEiKMBr-SXERS. Benoemd tot burgemeester der gemeente 8loten, met toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Soest, jhr. F. W.H.P.J. Martini van Gcffen. belasiihgkx. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden J. A. van den Dries, controleur der dir. bel., inv. en ace. aldaar. Aan W. O. P. Toe Water is, op verzoek, on der dankbetuiging eervol ontslag verleend als prov. insp. der dir. bel., inv. en acc. te Rotter dam, behoudens aanspraak op pensioen, kolomien. üp verzoek, eervol ontslag verleend nit 's lands dienst aan den O.-I. ambtenaar mr. G. L. Quien, gewezen 2en substituut-griffier by het hooggerechtshof van Ned. Indië, thans met verlof hier te lande. De luit. t/z. Ie kl. M. F. Reeriugh wordt ge detacheera by het dep. van marine en toegevoegd aan den cnef der atd, Materieel enz. by dat dep. De luit. t/z. 2e kl. J. van deu Bosch, uit Oost-Iudië iu Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Vliislngen, 23 Jan. Een avond van veel kunstgenot werd ons gisteren bereid door de uit voering vau het Vtissing's Mannenkoor, onder leiding van den h-er W. van Kamer, aan welke, wat het vocaal gedeelte betreft, eenige liefhebbers nit Middelburg in de koren, de heer J. S. V nit Dordrecht, als tenorzanger, in bet instrumentale gedeelte de heeren J. H. Sikemeyer, pianist te Rotterdam, H. Geul, violoncellist te Dordrecht, en voor de begeleiding der koornommers mej. A. Weijens, pianist alhier, hebben medegewerkt. Zonder in byzonderheden te treden, waardoor wij tot eene critiek gevoerd zouden worden welke ons tegenover liefhebbers en onder de hier aan wezige omstandigheden doelloos en minder gepast voorkomt, willen wy van de koor-uitvoering alleen zeggen dat ze van veel yver en langdurige studie blijk gaf. In Omhoog, van Heinze, ontaardde de kracht in ruwheid, wat ook liefhebbers moeten trachten te vermijden. Den heer S., met zijn niet zeer krachtig en ditmaal door het ruwe weder eenigszins aange daan tenor-geluid, waarvan hij echter al de party trekt, welke door eene uitnemende school en een goeden smaak geleerd kan worden, hebben wy met veel genoegen in de solo's van Hansken van Gelder van Nicolaï en Graaf Fluris V (van Verhulst) weder ontmoet. De schqon gemodu leerde phrase„Mijn dood is voor myn kroost geen schande!" enz., in eerstgenoemd werk, werd door hem met even veel gevoel, als de triomf kreet „Dat zijn ze die Wilhelmus blazen!" met kracht voorgedragen. Voor het muzikaal hooger staande, doch veel vermoeiender werk van Ver hulst, schoten de stemmiddelen van deu zanger eenigszins te kort. Doch de billijkheid gebiedt te erkennen, dat bet zingen in de Btampvolle zaal, die met haar lage verdieping onder gewone omstandigheden reeds ongunstige gegevens voor öe vocale voordracht oplevert, den meesten solis ten stellig te machtig zou zyn geweest. De heer Sikemeyer is een uitnemend pianist, van zeldzame technische geoefendheid. Als zoo danig bewonderden wy hem ook gisteren weder, In het weeke, gevoelvolle genre ligt de eigen aardigheid van deB heeren Geul's talent, dat op ons eenigszins den indrnk maakt, alsof de vir tuoos, met zyn gelukkigen aanleg, op zekere hoogte in zyne stadiën gekomen, daarop is blijven staan en zich in andere richtingen niet zoozeer ontwikkeld heeft. De edele, seboone streea, welke hy zich eigen heeft gemaakt, is dan ook op zi h zeiven reeds voldoende om hem den byval van bijna ieder publiek te doen verwerven. De warme byvalsbetuigingenwelke aan beide kunstenaars te beuit vielen, schonken ons twee extra-noinmersvoor de piano, de Cascade van Pouwer, voor de cello eene transcriptie ran Schubert's lied Du bist du Ruhl De begeleiding der vocaal-nommers werd door mej Weijens verdienstelijk, in de tweedeafdeeling met meer virtuositeit dan in de eerste, uitge voerd. Verdient hei Mannenkoor en zyn kundige directeur voor deze uitvoering den dank van het kunstlievend publiek, die dank moge ook, zonder de kieschheid te kwetsen, gebracht worden aan den heer Smit, die als een ware Maecenas, door zyne medewerking datgene heeft mogelijk gemaakt, wat zeker het meest tot bet dezen avond gemaakte kunstgenot heeft bijgedragen. De pianist Carl Heymann, een Nederlander van geboorte, heeft op een concert in de Fransche opera te 's Hage weder een schitterenden byval gevonden. De beide Haagsche bladen zyn uit bundig in hun lot. Alleen maakt de verslaggever van het D.gblad, met het doel ook „een vlekje in de zon" aan te wy zen, de volgende opmerking: Als men de eerste lessen in het pianospel krijgt, dan wordt men erop gewezen, niet naar de handen te kyktn onder het spelen omdat men dan groo- teüjks gevaar loopt mis te tasten. Dat dit laatste zoo is, kan zeer natuurlijk vtrklaard worden; immers by snelle passages is het onmogelijk dat het oog alle vingers tegelijxer tyd voige, gezwe gen nog dat de toetsen, die aangeslagen zullen worden, eigenlyk in dat geval reeds vooraf gezien zouden mouten zijn. Nu, Heymann kijkt wèl naar zijn handen en werkelijk hoorden we bem een enkelen keer een kleinen misgreep doen. Do onderlinge Brandwaarbor-Maatschappij al hier beeft f 30 als premie voor bet personeel der spuiten geschonken, ter zake van den brand og 3 Jan, jl,

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1