Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 22 Januari des morgens te 8 uren. w zw zw wzw wzw zw zw wzw ozo Algemeen Overzioht. Belgische brieven. woningen te verlaten en alle have a, la merci de» flota te laten. Zeven militairen zijn verdronken,de meesten toen sij naar de diep onder water staande cantine hun slokje gingen nemen of onder den invloed van dat slokje nit de cantine terugkeerden. „De paarden der eavalerie en hun berijders moesten aieh redden op de wallen van den kra ton, en de hoogst gelegen huizen bergden de lnidjes, wier huizen grootendeels onder water stonden. „In sommige barakken stond dan ook het water ter hoogte van een manslengte en vooral de officieren en minderen bij de oavalerie, éen van de intendanoe, en de onderwijzers leden aan zienlijke schade. De overigen zijn er betrekkelijk zeer goed afgekomen. Van den aannemer zijn pl. m. 50 koeien ver dronken. Van verscheidene Chineezen zijn een 500-tal varkens ad patres gegaan, en tal van kippen, eenden en ganzen hebben het by den watersnood afgelegd. „Maar er zijn, zooals ik zeide, dijken doorge broken, stukken van wegen weggeslagen, wonin gen ondermijnd „Daarvoor zal het gouvernement met een 'half millioentje moeten bijspringen, waarlijk geen on aardige toevallige uitgaaf. „Thans is 't water weer bijna verdwenen en als 't kalf verdronken is, dempt men den put. Men is druk aan 't beraadslagen of men de huizen dan wel de dijken hooger zal maken of beide tegelijk. De gewezen weesvader in het Luthersche wees huis te 's Gravenhage is nu tóch in hechtenis genomen als verdacht van onbehoorlijke hande lingen ten aanzien van de hem toevertrouwde spaarbankboekjes der wezen. Door de rechtbank alhier werd gisteren uit spraak gedaan in de zask van B. v. A. V., beklaagd van op 16 Juni 1880, uit de stad zijnde, de sleutels zijner vergiftkast niet te hebben doen berusten by een apotheker of hulpapotheker. Over eenkomstig den eisch van het O. M. werd beklaagde schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeeld in een geldboete van f 10 c. a. Heden middag hebben zioh een dertigtal heeren alhier vereenigd om te trachten eene ijsclub op te richten. Als eerste poging om voor het pu bliek nuttig te zyn zal voor hunne rekening, tegen morgen, tnsschen de Noord- en Koepoort, eene baan van ongeveer 10 a 12 meter breedte worden aangelegd. Het feest te Amsterdam ten voordeele der slachtoffers van den watersnood, zal in de eerste helft van Februari a. plaats hebben en bestaan in een tombola, een fancy-faireen concert en zoo mogelijk, ook in eene navolging der Paris- Mnrcie-Courant. De burgemeester is eere voorzitter en de heer dr. G. F. Westerman voorzitter der commissie. Van het archief der gemeente Meppel, waarin zich een aantal onbekende oorkonden van hoogen ouderdom bevinden is door den rijks-archivaris in de provincie Drenthe eene volledige beschrij ving in orde gebracht. Een kwajongen heeft aan prof. Harting, toen de onderteekening van het Transvaal-adres nog niet lang aan den gang was, eenige lijsten met valsche namen gezonden, waarvan echter sleshts een klein deel onder het adres vermeld is geworden, dewijl men het bedrog spoedig inzag. De schrijver is nu tot het besef van het onge paste en laffe zyner grap gekomen en heeft zijne schnld, met verzoek om vergeving, iu een onge- teekenden brief aan den heer Harting bekend. Daarby was eene bijdrage nit zijn zakgeld ge voegd, ter bestryding van de kosten van het adres. De hoogleeraar zegt in het Utr. Dbl., na deze eerlijke en rondborstige schuldbekentenis bet gebeurde nit zijn geheugen te wisschen en te hopen dat alle onderteekenaars hetzelfde zullen doen. De gedenkwaardigheden vroeger op het stadhuis te Hoorn bewaard, waaronder de be roemde beker van Bobbu en kostbare schilderyen, zijn kort geleden overgeplaatst in geschikter lokalen van het voormalige rechtsgebouw. Gisteren had de opening plaats van dit West- Friesch-Musenm, waarbij allen waren uitgenoodigd die tot de oprichting ervan hebben meegewerkt. Een Urker vischschuit, schipper Jan Hoef nagel, die verleden Zaterdag van Medemblik naar Urk zou zeilen werd spoedig door het ijs opge sloten en dreef, altijd in het ijs, beurtelings naar Eenkhnizen, Stavoren, Wieringen, toen naar het Nieuwediep, op en over de Harsens en einde- lijk voorby de haven van het Nieuwediep, door het Maasdiep naar zee. Bxj den vuur toren wist men gelukkig naby bet strand te komen, men zette toen twee noodvlagen op. De sleep boot Hercules ging naar buiten om tevens een loodskotter te balen, maar de sleeptrossen die de vischschnit op den kotter had uitgebracht, braken, zoodat de visschers weer een akeligen nacht tege moet gingen. Donderdag morgen zijn zij door genoemde sleepboot binnengebracht. De menschen waren meer dood dan levend van kofi en ontbering. Te Nieuwe Pekela was dezer dagen eene zonderlinge begrafenisplechtigheid te zien. Bet vervoer van de kist met het lijk geschiedde per tnrfslede over het ga, terwijl de volgers op schaat sen achteraan kwamen. Te Wij he zal weldra een niet alledaagsch huwelijk plaats hebben. Een 81jarig weduwnaar zal met een meisje van 21 jaren in 't huwelyks- bootje Btappen. Het Engelsche jacht Driftdat bij Cortgene gestrand was, is Woensdag avond vlot gekomen en Donderdag naar Yeere gesleept. De hoofdingenieur Dirks zal, op nitnoodiging van de maatschappij, welke zich ten doel stelt Brugge tot een zeehaven te maken, naar Brugge komen, teneinde daar zijn groot werk, de haven van IJmniden, te verklaren en zijn oordeel te doen hooren over de voor Brugge ontworpen haven werken. De drie aan elkander grenzende gemeenten Oostvoorne, Rockanje en Nieuw-Helvoet, respec- tieveiyk met 1500, 1600 en 1000 inwoners, missen alle een eigen geneesheer. Vooral voor Rockanje, waar men uit de naburige gemeenten geen hulp kan ontvangen, is dit een groot ongerief. Gedurende 1880 is het Mauritthuis te 's Gravenhage door 26 680 personen bezocht; het koninklijk kabinet van zeldzaamheden door 20.257, het Ned. museum door 14.578, het museum Meer- manno-Westreenianum door 40 en de Gevangen poort door 15.692 personen. Te Scheveningen is berioht ontvangen, dat verscheiden loggers en sloepen voor den wal te wachten zijn, daar zy hnn vangst noch te Vlaar- dingeo, noch te IJmuiden kannen lossen. De laatste verkiezingen in Engeland hebben zulke ergerlijke knoeieryen aan den dag gebracht, dat onder een vryzinning ministerie eene poging om dergeiyk bederf in den grondslag der parle mentaire regeeïing te voorkomen, moeilijk kon uitblijven. De heer James, de attorney-general, heeft dezer dagen een ontwerp ingediend „ter betere voorkoming van omkoopery en onwettige handelingen by parlementaire verkiezingen." Wanneer de candidaat zelf op dergelgke prak tijkeu wordt betrapt, is hij voorgoed uitgesloten van het lidmaatschap der kamer voor het district waar de feiten zijn voorgevallen en mag hij in een ander district niet dan na tien jaren worden gekozen. Laat hy het vnile werk door agenten doen, dan wordt de verkiezing vernietigd cn is de candidaat voor hetzelfde district niet verkies baar. Daarenboven zijn tegen hen die kiezers omkoopeD, gevangenisstraf, boete en verlies van burgerrechten bedreigd. De omkooperg welke onder den naam van trea ting (trakteeren) bekend, wordt in het ontwerp aldus omschreven „Ieder die, hetzij zelf of door een ander, vóór, gedurende of na eene verkiezing, geeft, bezorgt of geheel of gedeelteiyk betaalt, eenige spijs, drank, golag of leeftocht, aan of voor eenigen persoon, met het doel om op dien persoon of eenigen anderen persoon invloed uit te oefenen om te stemmeu of niet te stemmen bij de verkie zing, of omdat zulk een persoon gestemd of niet gestemd heeft, of stemmen of niet stemmen zal bij zulk eene verkiezing, zal Bchuldig zijn a&u treating. En ieder persoon, hetzij kiezer of niet, die zulk eten, drinken, gelag of leeftocht aanneemt, zal ook schuldig zijn aan treating, en de stem van zulk een persoon zal nietig zyu." Dit kan tevens een staaltje zyn van de vloeiende taal, waarin de Engelschen hunne wettelijke voor schriften kleeden; wy zullen ons echter aan znlk eene letterfijke vertaling niet meer wagen. Het is verder verboden by eene verkiezing be taling te geven aan leden van het comité, aan canvassers (oploopers van kiezers), allerlei be dienden, geheime politie-agenten en toortsdragers, evenals aan agenten, klerken en boodschaploopers, met uitzondering van de volgende personen, die men tegen betaling in zijn dienst mag hebben: éen verkiezingsagent, een personation gent bij iedere stembus (wij meenen dat deze agent let op de identiteit der kiezers en of ze niet tweemaal komen) en een zeker aantal klerken en bood schaploopers, die geen kiezers zyn, voor den dienst van bet comité, doch niet meer dan éen klerk en éen boodschaplooper voor iedere stem bas op het platteland, of voor iedere 500 kiezers in eene stad. Verder is h8t den candidaten, volgens het ont werp, verboden betaling te doena voor het vervoeren van kiezers naar en van de stembus per rijtuig of per spoor; b voor muziekkorpsen, toortsen, vlaggen, banieren, kokardes, linten of andere onderscheidingsteekenenc voor plakbil- letten en het recht om ze aan te plakken, en d voor alles waarvoor het in bij de wet gevoegde lijsten niet met name vergund is uitgaven te doen. Ten slotte wordt de som der gezamenlijke uit gaven voor een distriet waar 2.000 kiezers zijn, bepaald op f 4200, met eene kleine opklimming voor een grooter aantal kiezers. Uit de bepalingen welke men bet noodig vindt tegen knoeieryen te maken, blijken het best de zwakke punten der Engelsche verkiezingen. In een rijtuig derde klasse van den spoor weg tnsschen Kleef en Keulen werd dezer dagen nabij Kevelaer door een der passagiers onder de bank een dynamiet-patroon ontdekt. Uit welk een wonderbaar samenraapsel dik- werf de bevolking in het Balkanlaod is samen gesteld, blijkt uit eene volkstelling te Kustendje in de Dobru((scha. Van de 5203 inwoners waren 1804 Tartaren, 1543 Grieken, 510 Turken, 348 Bulgaren, 279 Rumeniërs, 234 Dnitsche JodeD, 97 Spaansche Joden, 13 Turksche Joden, 175 Armeniërs, 127 Turksche Zigeuners, 66 Dnit- schers, 32 Engelschen, 23 Franschen, 18 Italianen, 12 Hongaren, 8 Russen, 6 Arabieren, 5 Polen en 3 Serviërs. i Amsterdam. Zekere O., commissionair in effecten alhier, heeft zich met 2 a 3 ton verwijderd. Het feest ten behoeve der slachtoffers door den watersnood zal den 18 Februari in het Paleis voor Volksvlijt worden gevierd. De entrée is op f 10 bepaald. Londen. Volgens de Standard heeft Duitsch- land voorgesteld, dat Engeland met Duitschland samen zon werken om aan de Westkust van Afrika voldoening te verkrijgen voor de aan Europeesche kooplieden berokkende schade. Naar de noordwestkust van Ierland is een toren? schip gezonden om een Amerikaar.soh vaartuig met wapenen op te vangen. Ctoes. De lezing van dr. Van Campen, ten voordeele der slachtoffers door den watersnood, zal aanstaanden Maandag plaats hebben. Door dr. Van Campen is de emancipatie der vrouw tot onderwerp gekozen. NAME5 DJiiB PLAATSEN. Ba- rom. afwyk. Delfzijl Groningen Helder Vliasingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs. St Mathieu Biarritz Perpignan Chnstiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 0.2 0.7 2.7 5.2 3.4 1.0 9.9 13.1 1.7 3.2 1.3 3.6 5.0 2.4 0.1 6.7 4.8 1.1 Wind- riebt. NNW W W stil W NO O O NO O kracht 1 1 4 2 1 0 4 6 2 4 3 2 1 3 5 6 2 2 Toe stand lucht. Tem pera tuur. Celc. 1. bew. betr, betr. 1. bew i. bew i. bew betr. 1. bew betr. betr helder z. bew. heidei beider z. bew. bew. 1 1 1 6 1 3 4 1 3 8 12 20 7 12 4 1 8 14 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 5.0 D. des namiddags: Barometer te Middelburg, GraanfceursCorr Thermometer 21 Jan.'sav. Hu. 13 gr. 22 Jan. 'smorg. 8 u. 22 gr. 'smidd. 1 u. 34 gr. 'sav. 5 u. 33 gr. F. De heer Gambetta kreeg bij zijne verkiezing tot president der kamer 262 stemmen, drie meer dan verleden jaar. Ongeveer 70 leden die hem zouden gestemd hebben, waren afwezig30 stem men van het linkercentrum (niet van de uiterste linkerzyde, zooals wy vermoed hadden) waren op den heer Brisson uitgebracht en een 25 tal leden der uiterste linkerzijde onthielden zich van stemmen, als een protest tegen de positie welke de heer Gambetta inneemt in de republiek. Deze onthou ding en hetgeen eraan vooraf is gegaan, verdient opmerking. Na de reeks heftige artikelen, tegen den president der kamer in het blad-van dr Clémenceau en enkele andere bladea van zijne richting geschrevenkon het geen verwondering baren dat in de groep der uiterste linkerzijde zich verzet openbaarde tegen zijne benoeming. In eene vergadering van 25 leden der groep waren echter slechts 13 stemmen te vinden voor bet voorstel der heeren Perin en Clémenceau om zich van stemming te onthouden. Het werd bestreden door de leden Martin Nadaud, Madier de Moutjau en Lockroy. Da laatste zeide dat het eene slechte politiek is zich zoo warm te maken over vragen van ondergeschikten aard en dat men zich het voorkomen gaf van persoonlijke bedoelingen te hebben. Martin Nadaud zeide dat zulk een per sonenstrijd noodlottig zou zijn voor de republiek, en Madier de Moutjau drukte erop, datongetwy- fold Gambetta bet hoofd was der republikeinscbe party en dat door hem te bekladden, men der partij zelve schade deed. Deze verdediging van Gambetta door drie zeer geachte figuren onder de geavanceerde republikeinen, twee ouderen en een jongere, is zeer opmerkenswaard. Zij duidt eene schifting aan in de geavanceerde party, tnsschen practische politici, die althans willen dat er ge regeerd wordt, en de intransigenten, die iedere regeering afkenren, maar in hun programma geen enkel element hebben dat bewijst dat zij zelve kunnen regeeren. De duideiyke toespeling op het stellen van personenquaesties is eene vingerwijzing voor den heer Clémenceau, dat hy zich door zyne onbezonnen eerzucht voorloopig zal moeten tevre den stellen met de niet benijdenswaardige plaats tusschen Louise Michel, die hem verfoeit, en de practische geavanceerden, die hem gevoelig op zijne plaats hebben gezet. Donderdag avond bezocht de heer Gambetta een diner van de vereeniging der houders Van wynhuizen, die zich tegenwoordig zeer gegriefd achten door het scherpe politie-toezicht op de vermenging en vervalsching van wijn. Hij beloofde hun dat er onderscheid zou gemaakt worden tnsschen het aanlengen van wijn en het verval- schen. Het is net als met de politiekin aan lengen heeft de heer Gambetta niet alleen geen kwaad, maar eene noodzakelykheid gezien. Ver- valsehen kan men hem niet te laste leggen. Hy heeft gisteren middag by de aanvaarding van het voorzitterschap der kamer de zekere verwach ting uitgedrukt dat de kamer haren arbeid zou ten einde brengen onder het heerschen vau een diepen vrede. De adresdisenssie is in het Engelsche lagerhuis afgeloopen, nadat sir Wilfrid Lawson zyn amen dement over den Basuto-oorlog had ingetrokken. Gisteren diende de heer Rylands zyne motie in tot afkeuring der annexatie van de Transvaal. Wg lezen niet of er reeds discussie over plaats had. De tweede proclamatie der Transvaler» is in eene courant te Bloemfontein, de hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat, afgedrukt. Het stuk is, naar men aan de Times seint, in bitteren toon gesteld en laadt op den gouverneur Lauyon al de schuld van het gebeurde. Zijne proclamatie zouden de Engelsche troepen genoodzaakt hebben het eerste schot te vuren te Potchefstroom en te Pretoria. De Boeren verklaren dat achttien soldaten in eerst genoemde plaats zonder provocatie en zonder waarschuwing op acht Boeren hebben geschoten, en wasschen zich schoon van iedere beschuldiging, door de Engelschen tot hen gericht. Met hoeveel recht moet de geschiedenis later uitmaken. Van meer belang voor het oogenblik is het, dat de heer Pretorius met eene zending gegaan is naar president Brand, van dm Oranje-Vrijstaat, om hem te vragen om bemiddelaar tusschen do Boeren en Engeland te zijn. Brand zeide dat het nu daarvoor te laat was en weigerde een tweede verzoek, om ammunitie te vervoeren over zyn grondgebied. Terwijl er ongeveer 500 Vrijstaatsche boeren als vrgwilliger» naar de Transvaal zijn gegaan, zeggen de Engelsche berichten dat de Êiigelschen in de Transvaal zelve wel op een 2000 tot de annexatieparty behoorende Boeren kunnen reke nen. Als dat maar niet tegenvalt, want wij hech ten er niet zoo aanstonds geloof aan wat hetzelfde telegram verzekert, dat de flinke taal der Engel sche troonrede heel wat boeren een toontje lager heeft geBtemd. Zg zyn niet in een tyd om zich door woorden te laten bangmaken. De oorlog in Zuid-Amerika tusschen Chili en Peru schijnt zijn einde te naderen. Na de Perua nen bij Mirafiores eene volkomen nederlaag toe gebracht te hebben, heeft het Chilische leger Lima, de hoofdstad van Peru, ingenomen, terwyi de dictator van dit land, Pierola, ia gevlucht of volgens anderen gevangen genomen. Vóór de ontmoeting van beide legers bg Mirafiores schijnt er nog een andere veldslag, by Cborilos, te hebben plaats gehad, tenzij de telegrammen dezelfde zaak by twee verschillende namen noemen, wat ook niet onmogeiyk is. In ieder geval schynt de inneming der hoofdstad het einde van den oorlog te voorspellen. Brussel, 21 Januari 1881. Zonder den verschrikkelyken sneeuwstorm van Dinsdag zou de kamer reeds druk aau het debat- teeren zyn, hetzy over de begrooting van binnen- landsche zaken, hetzij over die van justitie. Doch de stremming van het verkeer heeft onze afge vaardigden nog eene gedwongen vacautie van acht dagen opgelegd, en eerst aanstaanden Dinsdag zal de parlementaire arbeid in ernst beginnen. Welke begrooting men ook kieze om mede te beginnen, in ieder geval kan men een belang wekkend politiek debat verwachten. Inmiddels geeft de politiek niet veel stof voor een briefschrijver, tenzg men als politiek beschonwe het vonnis van do Kortrijksehe rechtbank, die de voornaamste schuldigen aan de rebellie heeft vry- gesproken, waarvan het dorp Heule twee maanden geleden het tooneel was bij de uitvoering eener beschikking van de dépuiation permanente (ged< staten) door een commissaris van harentwege. Het vonnis der olericale rechtbank grondt zioh op eene machtsoverschryding van den specielen commissaris om tot de vryspraak te komen van den kapelaan Aloys, die het gansehe standje aan gewakkerd heeft. Het openbaar ministerie heeft onmiddeliyk appel aangeteekend, en bet bof van Gent zal nu uit-

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2