Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Onderwijs. Landbouw. by den uitgever Job. G. Stemler Cz. te Amster dam. Hij komt daarin tot de slotsom, dat de voorstellen der staatscommissie om den waterweg te verbeteren niet sollen baten en dat Botterdam alleen kan worden geholpen door een kanaal met slnisen, even als het Noordzeekanaal van Amster dam. De raming, door de staatscommissie voor de voorgestelde verbeteringen gesteld, acht hij ruim voldoende tot het maken van een maritiem kanaal van de grootste afmetingeo. Ook te Londen heeft sich onder de aldaar verblijf houdende Nederlanders, onder voorzitter schap van onzen gezant, graat Van Bylandt, eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt gelden in te zamelen tot leniging van de ellende die tengevolge van den watersnood in Nederland wordt geleden. De N. Rott. Ct schrijft: By de felle vorst in December 1879 is het door het varen der stoombooten van Eotterdam naar zee gelukt, dit gedeelte van de rivier open te honden. Bekend is het, dat op rivieren het drijfija altijd aan het benedeneinde het eerst vastraakt. Wordt nn op de benedengedeelten, door heen en weder varen van geschikte stoombooten, het vastraken van het drijfijs zoo mogelijk voorkomen, dan kan alleen onder een samenloop van zeer ongnnstige omstandigheden het ijs zich vastzetten. En siaagt men erin tijdens een periode vau vorst het ijs drijvende te honden, dan geschiedt de opruiming bij dooiweder zonder eenig bezwaar. Kleine flottilles van geschikte schroefstoom- booten, onder goede leiding in de beneden ge deelten der rivieren, waar het ijs zich gewoonlijk het eerst zet, in beweging gehouden, kunnen wellicht het vastraken van het ijs voorkomen. De uitkomsten, verkregen door het werken met mijnen en ramschepen tegen vastzittend ijs, waren zóo mager dat waarlijk pogingen om het vastra ken te voorkomen niet overbodig zijn te achten. Tengevolge van het niet aankomen der post uit Holland zijn wij niet in staat omtrent de inter pellatie, door den heer Yan Eijckevorsel gisteren ln de eerste kamer tot de regeering gericht over den toestand in het overstroomde gedeelte van Noord-Brabant, iets meer mede te deelen dan onder de Laatste Berichten in ons vorig nommer voorkwam. Aangezien dit echter slechts in een gedeelte onzer oplaag opgenomen kon worden laten wij den inhoud van dat kamer-telegram hior nog eens volgen. De interpellant drong erop aan, dat de regee ring in den nu bestaauden treurigen toestand krachtig ingrijpen en zich niet langer tot de be lofte bepalen zou van een in te stellen onderzoek. Hetzelfde werd door den heer Vos de Wael be toogd en de heer Van Voorthuijsen bestreed het argument, waarmede de heer Van Naamen weder aankwam: dat belanghebbenden zelt het initiatief moeten nemen. Dit moge in 't algemeen waar zijn, de heer Van Voorthuysen betoogde dat voor Noord-Brabant eene uitzondering toegelaten moet worden. Werkelijk is het, by rampen als nu voorgekomen zyn, de hoofdzaak niet wie hulp verleent, maar wel dat er hulp verleend wordt. De minister van waterstaat beloofde, zoo spoe dig mogelijk een wetsontwerp te zullen indienen, dat de verbetering der rivieren in 't algemeen tot onderwerp zal hebben en waarbij dan ook in die van den toestand in Noord-Brabant voorzien zal worden. De eerh Cremers verzocht nog dat er een on derzoek moge ingesteld worden naar de oorzaken der jongste doorbraak, en ook dit werd door den minister niet alleen beloofd, maar hg verzekerde dat het reeds aan den gang is. Voor de betere „regeÜDg" dezer ongelukkige toestanden in 't ver volg, schijnt dit onderzoek eene hoofdzaak. „Waarom lacht gy toch" vroeg Salomon „past dat bij zulk een ernstige zaak „Ik moet toch lachen Tate," riep Tobias, „omdat ik reeds heb de bruid, die gy voor mg verlangt," „Wat zegt die pocher? Een bruid zou hj) hebben?" „Weet gy wie die landlooper, die schooier is, met wien Chane verloofd is Die schooier ben ik." Nu begonnen ook Salomon Cohen en Mandel Nnssbanm hartelijk te lachen. „Wat hij mij voor een poets speelt, die pocher" riep Salomon. - „Omdat ik niet wilde nemen een vrouw, die ik niet oprecht lief had," antwoordde Tobias vrooiyk. Een maand later werd de bruiloft met groote statie gevierd eu toen Chane den volgenden morgen, frisch en bekoorlgk als een roos, in haar zijden overrok en rood fluweel jakje met marter bont, nit haar kamer kwam, het blanke voorhoofd met paarlen en jnweelen getooid en zijn moeder bescheiden de hand kuste, riep Tobias stralende van geluk: „Tate, zie nu eens wat ik u voor een doch ter heb gebracht in huisI Ziet gij wol dat Amor toch altyd de beste „hylikmaker" is?" E. De interpellatie was daarmede afgeloopen. De staatsbegrooting ia heden aan de orde. De schipper 2e kl. der visschery-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, J. Caljouw, is benoemd tot opziener 3e kl. der visschergen op die stroomen. Zie laatste berichten van gisteren.) De heer J. G. Gerritsen is benoemd tot burge meester van Groede en Nieuwvliet, om die be trekking gelijktydig te bekleeden met het burge meesterschap van Breskens. (Zie laatste berichten van gisteren) De Economist over Januari jl. bevatOp den drempel der Vrije Universiteitdoor jhr. mr. J* Beelaerts van Blokland; De Surtaxe dEntrepot in Duitschland, door mr. A. Beaujou; Zuivelberei ding, boterhandel, coöperatie, door H. M. Hartog; Koloniale kroniek, door jhr. mr. J. K. W. Quaiies van Ufford; een overzicht van de rede, door den heer Tak van Poortvliet den 2n December jl. in de 2e kamer gehouden over den vooruitgang op handelsgebied in Nederland, België en Bremen; eenige kortere berichten. Het weekblad Deutsche» Familienblatt is zyn tweeden jaargang ingetreden. Bij zijne verschgning vóór een jaar, maakten wij er melding van als van eene onderneming, welke, door een gewezen stadgenoot, den heer J. H. Schorer, te Berlijn op touw gezet, in 't bijzonder de belangstelling onzer lezers verdiende. De opgang, welken hot weekblad gemaakt heeft, wettigt thans opnieuw die belang stelling. Het telt reeds 25000 gea bonneerden en steekt de Gartenlaube, het zooveel oudere fami lieblad van Paul Lindau, met goed gevolg naar de kroon. In de eerste twee afleveringen van den nieuwen jaargang vindt men eene novelle van Levin Schücking; eene bijdrage over gezondheidsleer van dr. P. Niemeger, den bekenden voorvechter van verscbe lucht en lichaamsbeweging in Duitsch land; een opstel over de muziek in den huiselgken kring, van Aloys Henneseene levensbeschrijving van den beroemden tooneelspeler F. Haase, door F. Wernick, en verschillende kleinere bijdragen. Wezenlijke kunstwaarde heeft het weekblad door zgne platen: een Glijbaan, naar eene schildery van Hans Dahl; de bekende Romance, van onzen Bakker Korff, waaruit blykt dat de redacteur van het Familienblatt de kunst van zijn geboorteland niet vergeet; Klein Moedertjet naar eene schilderg van Ludwig Knaus;een tatereel uit den 30jarigen oorlog, door W. Eauber; en een geestig winter stuk, naar eene schilderij van F. Kraus. Van de volgende werken, op welke wy reeds een en andermaal de aandacht vestigden, zijn ver volgen verzonden: De Nederlandsehe hoopman, door A. vanOtter- loo, nitgever C. Morks Jzn., te Dordrecht, He en 12e afl. Flor alia IV en V, De Pelargonium, door H. Witte, uitg. H. J. Stemberg te 's Hage. Wereldgeschiedenis, door H. F. Becker, vertaa' d door prof. Jongeneel; uitg. D. Noothoven van Goor te Leidenafl. 6570, bevattende deel IX Nieuwste Geschiedenis. De Haagsche correspondent der Zutf. Ct. schrgft o. a. De eerste kamer is thans begonnen met het sectie-onderzoek van het wetboek van strafrecht. Het sectie-onderzoek van de staatsbegrooting is reeds afgeloopen. Het meest vindt, naar ik ver neem, de begrooting van oorlog oppositie, maar naar alle waarschgnlijkheid zal toch ook dit hoofdstuk wel worden aangenomen. Opmerkelijk is het, dat nog altijd zoo weinig officieren in het leger met 's ministers organisatieplannen zijn ingenomenVoor een deel moge die weerzin zyn toe te schrgven aan de mindere kans op promotie, die er vooral voor het wapen der cavalerie nit voortvloeit, zeer stellig komt daarbg het besef, dat langs den thans voorgestelden weg het groote doel: het verkrijgen eener alleszins voldoende krijgsmacht, niet te bereiken zal zijn. Onlangs zeide in de kamer de heer Van der Linden tot don heer Heydenrijck„Ik etap niet in uw wagentje, want ik weet wel waar ik instap, maar ik weet niet aan welk station gij mij zalt uitlaten." Wel nu, datzelfde zou men ook met recht tot den minister van oorlog kunnen zeggen. Wanneer men met dezen minister het station: „Voldoende defensie," bereiken zal, is hoogst onzeker; zelfs is het volstrekt niet zeker, dat men dit station ooit zal bereiken, al heeft men ook nog zooveel geduld maar dit weet men wel zeker dat het een zeer kost- bire reis zal zyn, die, hoe verder men komt,des te duurder zal worden. Het cijfer van 21 a 22 millioen is reeds een cijfer dat klinkt. Maar dat oijfer zal, als men den minister Beuther vrije beschikking over de beurs geeft, stellig nog hoo- ger worden. Als er reeds 28 millioen noodig is voor een leger met een zoo groot incompleet en met een zoo onvolledig kader, hoeveel zal het dan wel kosten als men het geheele leger niet slechts op het papier, maar werkelijk in de kazer nes by elkaar vindt. Men werpe my niet tegen dat het kader er ontbreken nog altijd een 1500 onderofficiers en korporaals toch niet volledig zal worden. Ik geloof het ook; want ik ben vast overtuigd dat men zonder invoering van den persoonlyken dienstplicht met het kader zal biyven sukkelen, maar dat is dan tevens de scherpste r* veroordeeling van bet thans gevolgde stelsel, dat zoovele miliioenen zal kosten, maar niet in staat zal zijn aan het logge lichaam de noodige krach ten te bezorgen." Te Bodegraven is aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs als hoofdonderwijzer benoemd de heer H. I. Bos, te Tiel. does 19 Jan. Naar wy vernemen zal de aan de Vereeniging tot veredeling van het paar' denras toebehoorende dekhengst Wilhelm binnen kort verkocht worden. Of een ander zal worden aangekocht, schynt nog niet beslist. In het belang van den Zuid-Bevelandsehen paardenstapel is het te hopen dat de vereeniging ertoe, boaluiten moge. De heer P. A. Janssen, directeur van het huis van arrest te Middelburg, heeft een zeer vleiend schrgven ontvangen van Z. D. den vorst van Waldeck-Pyrmont, waarin hem in de vrien delijkste bewoordingen dank wordt gezegd voor het vervaardigen van een Waldeck-Pyrmontisches Volkslied (in 't Duitsch), den vorst toegezonden en opgedragen op den 14en Januari jl., by gele genheid van zgn 50en verjaardag. Een Duitseher, die een hrief aan eene dame in een Nederlandsehe badplaats te zenden had, adres seerde dien: Weit am See, Holland. Na een wei nig gezworven te hebben, is de brief in het badhotel te Wijk aan Zee terecht gekomen, waar de geadresseerde verbiyf hield. Bij het garnizoen te Amsterdam bestaat het voornemen om op 4 Februari e. k. een groot militair assaut met concert te geven in het Paleis voor Volksvlijt, ten voordeele van de slachtoffers van den watersnood. De inteekening a f2 per persoon staat voor ieder open. De Bijnspoorweg heeft ten gevolge van de onberijdbaarheid der wissels tusschen de viaducten, die het Ooster- en Westerhoofd te Amsterdam met elkander verbinden, gisteren den dienst naar en van het tydeüjk Oentraal-station moeten staken. De treinen van den Oosterspoorweg kwamen om dezelfde reden veel te laat aan het station. Het lange en korte Voorhout te 's Graven- hage, bood Zondag en Maandag een schilderachtig winterschouwspel. Duizenden bewogen zich gedu rende den middag in de middelpadenwelke dank de zorgen der gemeente-reiniging, voor het wan delend publiek behoorlgk waren geëffend. Óp het sneeuwtapgt, dat deze menschendrom omlijstte, gleden honderden arresleden voorbg in bonte verscheidenheid van kleuren. Het voortdurend geklingel van het hoofdstel der paarden was de eenige muziek die dit wintertooneeltje opluisterde. Tegen 3 uur bewoog zich de menigte, wier donkere kleeding zich scherp tegen het witte omkleedsel van het Voorhout afschilderde, plotse ling naar éene zijde van het Voorhouten weinige oogenblikken daarna snelde de met twee fraaie nationaal gepluimde paarden bespannen ar, waarin H. M. de Koningin met eene hofdame gezeten was, de breede lgn van nieuwsgierigen voor by. H. M. werd met geestdrift begroet. Ook des avonds was het Voorhout de verza melplaats van vele met lantaarns verlichte sle den. (Rbl.) Te Gorinchem zyn in den laatsten tijd nog 3 gevallen van pokziekte voorgekomen; 1 lijder overleed. Ook te Ameide heeft de ziekte zich geopenbaard. Kinderen krggen op de vraag wanneer dit of dat gebenren zal, van hunne ouders menig maal ten antwoord„met St. Juttemus, als de kalveren op het gs dansen," zonder dat de ouders vermoedelgk zeiven weten wanneer die dag komt. Hangt dit af van het dansen der kalveren op het ijs, dan moet het eergisteren te Eotterdam St. Jut- t^mus zyn geweest. Althans een drietal van die, om hunne slaperigheid bekende schepsels, kregen aan de Linker Eottekade een vroolgke bui en begaven zich natuurlgk tegen den zin van hun geleider op het gs, waar hunne vreemde passen, tot groot vermaak der j'eugd, wel wat deden denken aan de spreekwoordelgk geworden onbe- liolpenbeid van iemand met klompen op het gs. Tot schade voor den drijver waagde een der dieren zich ook over een bijt en verdween in de diepte; het tweede volgde, terwijl bet derde aan den rand der opening zijn makkers droevig toe- loeide. Het laatst in 't water gevallen dier werd nog met moeite gered, het eerste was echter ver dronken. Na een langdurig oponthoud kon de drijver zijn weg met het tweetal vervolgen. (Rott. Nbl.) De sneeuw, die onze straten en wegen be dekt, zal binnen langer of korter tijd ons eenige dagen verplichten door den modder te waden. De groote kunst is dan de voeten droog te houden. Om deze voor de gezondheid zeer be- langrgke kunst te bevorderen, schromen wg niet het volgende middel om laarzen, schoenen enz. waterdicht te maken, aan te bevelen: Boven een matig koolvunr smelt men te zamen een halven liter gekookte lijnolie, 24 lood schapen vet, 15 lood zuivere witte bijenwas eu 9 lood hars. Dit mengsel wordt warm (niet kokend heet) met een kwastje of een schuier op het vooraf goed schoongemaakt en droge leder, ook op de zolen, en vooral goed in de naden, uitgestreken. Het leder blijft daardoor zeer buigzaam en berst minder gemakkelijk. Bg de mededeeling van dit middel voegen wy de verzekering, dat het door ons zelf naar het recept bereid, toegepast en uitnemend bevonden is. (N. v. d. D.) De heer Domela Nieuwenhuis, die thans de provincie Groningen bereist om zijne sociaal democratische denkbeelden te verspreiden, heeft niet veel succes. Te Assen vond hg na zijne lezing duchtige tegenspraak en liet hg den iBdrnk achter, dat hj} zgne, met zooveel ophef aanbe volen denkbeelden niet voldoende kon verdedigen. Te Winschoten ontbrak het ook niet aan mannen, die hem te woord konden staan. Te Wildervank en te Veendam ontbrak het echter aan toehoor ders. Op de eene plaats waren, drie, op de andere twee verschenen. Het verdient opmerking, dat eene dergelijke ontvangst in het noorden plaats heeft, waar men anders voor geen soort van radicalisme bang is. In den heftigen et rijd tusschen de clericalen en hunne tegenstanders in verschillende landen komen soms zonderlinge zaken aan den dag. De heer Lemoinne bespreekt in de Debuts een cate chismus van zekeren abt Gaume, die door een aantal bisschoppen is goedgekeurd en vijftig uit gaven heeft beleefd. Om den inhoud te beooriieelèn heeft men aan twee aanhalingen volkomen genoeg. Op de vraag: „Wie was Luther?" luidt het ant woordt „Luther was een Augustijner monnik in Dnitsch- land, die zijne drie geloften schond, afvallig werd van de kerk, met eene non trouwde. Na een schandelijk leven geleid te hebben, stierf hg Lij het huiswaarts keeren van een maaltijd, waar by zich, naar ztjne gewoonte, had volgepropt met wgr en vleesch." „Wie was Galvgn wordt verder gevraagd. „Oalvijn was een geesteUjke van Noyon. Hg nam de dwalingen aan van Luther, voegde er de zijne bg, ging te Gebève wonen, waar hy Servet liet verbranden, die hem had durven tegenspreken, en stierf zelf aan eene schandeUjke ziektè." Commentaar schynt by zulke gegevens over bodig. Te Eouaan en Havre is het Zondag begon nen te sneeuwen, zoodat van Havre geen treinen meer konden vertrekken. De spoorbaan is bedekt door eene laag sneeuw van 60 centimeter, entoen men dit aan een Pargsch blad echreef, sneeuwde het nog lustig door. Honderd man van het garnizoen werkten den ganschen Zondag door om de baan vrg te maken. Ook nit andere deelen van Frank- rgk schrgft men van hevige koude en sneeuw. „In de stad vallen de menschen keer óp keer, schrijft men te Bordeaux, maar de boeren zyn tevreden." Amsterdam, 19 Jan. Het gerechtshof heeft den 22jarigen kantoorbediende Zimmer schuldig verklaard aan 150 vervalschingen in geschriften en hem veroordeeld tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf en 162 geldboeten van f 50, of bg wanbetaling 2 dagen celstraf voor iedere boete. De dienst op den Ooster- en den Noord-Hol- landschen spoorweg is sedert gisteren 6 uren tengevolge van de sneeuw gestaakt. Naby Bever wijk zijn twee personen bevroren op den weg gevonden. Eerste kamer. Bg de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting, dringt de heer Schimmelpenninck van der Oge aan op zuinigheid. Bij de uitgaven moet men niet enkel vragen wat nuttig is, maar bok of er geld is om het te be talen. De uitgaven voor spoorwegen moeten niet te zeer opgejaagd worden; de gemeenten en pro vinciën mogen niet te veel leunen op de staats kas. De heer Stork betoogt dat in elk geval versterking der rijks-middelen noodig is, ook om te komen tot verbetering van het belastingstelsel door afschaffing der zout- en patentbelasting, me t invoering der rentebelasting. De heer De Sitter wijst op de verregaande zorgeloosheid en weelde, bg het oprichten van rgksgebouwen, sooals de cellulaire gevangenis te Eotterdam, het centraal station te Amsterdam, het fort Bijlmermeer, het paleis van justitie, het pharmaceutisch laborato rium te Groningen. Nu terecht op zuinigheid wordt aangedrongen, is beperking in de uitgaven voor landsgebouwen het meest dringend noodza kelijk. De heer Van Voorthuijsen spreekt l°over de stijging der uitgaven; 2» over het geoorloofde eener leening voor buitengewone uitgaven; 3» over de versterking der middelen. Het eerste punt is een feit: sedert 1858 zyn de uit gaven met ruim 40 pet. gestegen. Eene leening is alleen geoorloofd voor spoorwegen, niet voor gewone uitgaven. Versterking der middelen moet verkregen worden door directe belastingen, die voordeelig zyn voor de natie en de regeering dringtn tot een zuinig beheer. De heer Den Tex wil onderscheid maken tusschen gewone en buitengewone uitgaven. Hij is vóór indirecte

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2