V< 16. 124* Jaargang. 188L Donderdag 20 Januari. De beste hylikmaker. Watersnood. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0/20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M,, Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 19 Januari. FBXJILLBTQIT. EEN J00DSQHE IDYLLE :y' I ïlO Iinj 'a ''fjgy m WT"!*» ^gM-,-5 IWWW *Jl""'"-3 MIDDELBIIRGSCHE COURANT. In de bus werd gisteren nog ontvangen: van diversen 2,75s, te zamen met de vorige op gaven f 619 04s. Het in kas zijnde bedrag van 219.04s is afgegeven aan den penningmeester der commis sie te Middelburg, ter overmaking aan de Alge- meene Commissie. De bus wordt thans, onder dankbetuiging aan de gevers, voorloopig weder buiten dienst gesteld. Tengevolge van den gisteren gewoed hebbenden sneeuwstorm zijn op de lijnen van den spoorweg vele versperringen ontstaan, tengevolge waarvan verschillende treinen groote vertraging ondervon den; o. a. is de posttrein, die hier savonds om streeks 9 uren moest aankomen, eerst heden nacht om 1 uur gearriveerd. Heden zijn, zoo tengevolge van de opeenhooping der sneeuw als door plaats gehad hebbende botsing, geen treinen nit Holland en Beigie aangekomen. Op het traject Vlissin- genBreda, werd hoewel niet op de gewone uren de communicatie onderhonden. Haar wij vernemen heeft heden morgen op de lijn Roosendaal—Breda een spoorweg-ongeval plaats gehad, doordien een goederen irein op een veetrein geioopen is, waarbij echter geen personen letsel be kwamen, veel vee verongelukt is. Nadeie bijzon derheden ontbreken nog. Yan weg o het algemeen armbestuur alhier is beden midd ag een begin gemaakt met het oprui men van de verbazend groote hoeveelheid sneeuw, die gisteren en in den afgeloopen nacht gevallen en op enkel e punten opeengehoopt is. Bnkele gedeelten van sommige hoofdstraten zijn begaan baar gemaa.kt, doch wanneer, zooals nn, met een zeer klein personeel en een veel te klein getal ver voermiddel! m dit werk moet voortgezet worden, dan is het einde nog niet te voorzien. Alls sin; gen, 19 Jan. Door het Spaansche stoomschip Juan Cunningham is alhier masteloos binnengesleept de Deensche schooner Mathilde, gesagv. Jepseu, van Zweden naar Leuven. Gis teren in de Wielingen ten anker liggende was men aan boord van dit vaartuig genoodzaakt, om stranding te voorkomen, de masten te kappen. VaH HACHEE MASOCH. „Nog twee dagen." „Dan zullen wij elkaar morgen weer ont moeten, opdat ik u leer kennen en gij mij leert kennen en overmorgen zeg ik of ik u neem of niet. Neemt gij daarmede genoegen?" „Ja, wanneer zal ik morgen komen - „GR moet als de zon ondergaat voor mijn deur staan. „Goeden nacht, Chane." „Goeden nacht." Wederom zag zij hem met hare groote oogen aan, maar zij was verstandig genoeg om hem zelf, terwijl zij zoo verbaasd was, toch goed op te nemen. Toen den volgenden dag de zon onderging stond ^Tobias reeds voor bet huis waar Chane woonde. De mailboot Prins Hendrik is op dit oogenblik (4 u. 10 m.) nog niet binnengekomen. Ylisslngen, 19 Januari De collecte tot ondersteuning der watersnoodlijdenden heeft alhier opgebracht f 592.13 Ameinuiden, 18 Januari. De alhier gehouden collecte ten behoeve der behoeftigen door den watersnood heett opgebracht f 47.15. does, 19 Jan. Onze IJtvereeniging zal, even als in vorige jaren, aanstaanden Zaterdag, „ijs en weder dienende", eene hardrijderij van jongens nit de onbemiddelde klasse doen houden. De prijzen, bestaande in kleedingstnkken en eet waren, worden bekostigd uit eene inzameling bij de burgerij. Door dr A. W. vam Campen zal aanstaanden Maandag eene voordracht gehouden worden, ten voordeele van de noodlijdenden door de overstroo mingen. Dat deze menschlievende poging met goed gevolg bekroond zal worden, daarvoor staat niet alleen de weldadigheidszin onzer stadgenooten, maar ook de belangstelling, waarop alles wat van dezen begaafden spreker uitgaat, recht heeft, ons borg. ©roede, 18 Januari. Heden leed onze gemeente een treffend verlies door het afsterven van den heer H. J. Janssen, predikant bij de hervormde gemeente alhier. Algemeen geacht om zijn dienst ijver door zijne gemeenteleden, verwierf hij de genegenheid ook van andersdenkenden, door zijn beminnelijk, verdraagzaam karakter. Zijn ver scheiden doet eene leegte ontstaan in de gemeente, die noode zal aangevuld worden. Vooral in deze dagen van strijd op kerkelijk gebied zal het gemis van den man, die steeds liefde predikte en beoefende en een waar apostel des vredes was, dubbel gevoeld worden. De lijst der onderteekenaars van het adres aan de Britsche natie ten behoeve van de Transvaal, is den 8en dezer gesloten. Het Ur. DU. bevat heden de laatste onderteekenaars, nit alle oorden des lands. De hoogleeraar' F. Harting heeft daar van eene recapitulatie gemiakt. Daaruit blijkt dat het totaal der onderteekenaars 6082 bedraagt. Van de 180 hoogleeraren die ons land bezit, hebben er 81 geteekend. 1273 personen, die hun opleiding aan eene universiteit of op de polytech nische school genoten, komen op de lijst voor, waaronder 363 die nu nog student zijn. Voorts vindt men eronder 12 leden der staten-generaal, 374 predikanten, 2 katholieke geestelijken, 1 oud-katholiek geestelijke, 335 officieren of onder officieren van lauds en zeemacht en schutterij, 65 nitgevers, redacteurs en letterkundigen, 23 vrouwen, (onderwijzeressen) enz. Het mooie meisje kwam met een kippenmand in de hand naar bniteu, groette hem en zei: „Ik moet gaan naar de edelvrouw Basinaka, die haar huis even buiten de stad heeft, om kip pen te halen, die ik koopen Wil. Wilt gij met mij gaan, mijnheer Boosenstok?" „Zeker, met genoegen," antwoordde Tobias. Zijn hart sprong op van blijdschap, zoo dikwijls hij dat bekoorlijke wezen aanzag, dat zoo kalm en flink handelde, terwijl op haar frisch en schalksch gelaat zoo duideljjk en aandoenlijk reinheid en onschuld te lezen stonden. Zoo gingen zjj dan te zamen en praatten vrijmoedig over allerlei, wat huu voor den geest kwam en in dit eenvou dige gesprek openbaarde zich voor Tobias meer en meer het eerlijke, goede hart en de verstan dige geest van Chane, terwijl voor haar zijn geheele ziel openlag, zonder eenige terughouding, en haar nu en dan een vonk van zijn schitterend vernuft trot. Toen zij het landgoed bereikt hadden, stond de eigenares in haar roodfluweelen kasabaika op de buitentrap. Chane kuste haar de hand en mevrouw Basinska lachte haar vriendelijk toe. Daarop begonnen zij te loven en te bieden en het kostte Tobias moeite om ernstig te blijven, ter wijl hij het levendige gebarenspel, de welbespraakt heid en drukte van Chaue over een paar stuivers gadesloeg en aanboorde. Eindelijk waren zij bet eens, Chane bad de kippen in haar mand, be* Prof. Harting schrijft verder: „Ofschoon in Engeland zelf het getal dergënen die het onrecht der annexatie van de Transvaal- sche republiek inzien, meer en meer toeneemt, heeft toch die annexatie onder de EngelsShen nog zeer vele en machtige voorstanders. Wij kunnen hen niet anders overwinnen dan dcor het licht der waarheid te laten schijnen. Met de verzamelde bijdragen worden daarom niet enkel de zeer aan merkelijke kosten van het adres en van zijne verzending bestreden, maar ook worden kleine geschriften te Londen gedrukt en verspreid, die tot voorlichting kunnen dienen van hen üie voor gelicht willen worden. Binnen eenige dagen verschijnt het eerste daarvan, namelijk een herdruk vao het bekende werkje vaD Robert Spence Watson, waarvan ook de heer A. v. Bikkers, de vertaler van ons adres in het Engelsch, eene Nederlandsche vertaling voorbereidt. Verlangen de adressanten dat men op dien weg zal voort gaan, dan is het ook noodig dat men nogeenigen tijd met het toezenden van geldelijke bijdragen voortga. „Zeer aangenaam is het mij bierbij te mogen berichten, dat mijne ambtgenooten mr. J. A. Fruin, dr. C. H. D. Buys Ballot en mr. J. de Louter, alsmede dr. P. Templeman van der Hoeven mij als raadgevende commissie ter zijde staan, terwijl ik tevens in den heer jhr. mr. J. G. Th. Beelaerts van Blokland te 's Hage een even ijve- rigen als bekwamen medestrijder heb gevonden. Ook aan de redactie en het geheele personeel der drukkerij van het Utrechtsch Dagblad komt groote lof toe voor de voortvarendheid, bij het zetten en drukken der lijsten aan den dag gelegd. Aan alle bovengenoemden bied ik mijn persoon* lijken dank aan." De burgemeester van 's Hertogenbosch heeft de ingezetenen zijner gemeente gewaarschuwd tegen het koopen van vleesch, afkomstig van verdron ken vee, welk vleesch men onder den voim van worst of gerookt vleesch in den handel tracht te brengen en waarvan het gebruik voor de gezond heid schadelijk wordt geacht. Het water is in 24 oren 5 oM. gevallende rijkspeilschaal teekende Maandag namiddag 4,25 M. -f- A. P. Nabij Grave is de Maas over 3/4 ge deelte met groote schollen drijfijs overdekt. Van de Blauwe Sluis tot Hedel en boven en beneden Crèvecoeur zit het ijs vast. Van Hedikhuizen tot het veer te Nederhemert is de rivier met drijfijs bezet. De overtocht in de verschillende veren geschiedt met roeibooten en sohietschouwenop eukele punten is de overtooht niet mogelijk. De doorbraak in den Heidijk onder Vlijmen heeft eene oppervlakte van 16600 bunders onder water gezet; de nieuwe dijk wordt gelegd ten zuiden van de doorbraak en zal eene lengte hebben taalde en smeekte 's hemels besten zegen over mevrouw Basinska en haar huis af," „Laat mij dragen die mand" sprak Tobias, toen zij weer naast elkaar op den grooten weg voortliepen. „Dat past immers niet voor een man," zei Chane. „Maar als het mij nu genoegen doet?" Chane kreeg een kleur. „Als het u genoegen doet dan verzoek ik u hem te nemen." „Gij zijt zoo bescheiden, Chane," begon Tobias nu, met de mand aan zijn arm. „Zoudt gij ook niet gaarne in een mooi buis Wonen en zulk fraai bont dragen als deze dame „Hoe zou mij dat wel staan riep Chane lachend uit. „Voor mij deugt alleen arbeid en vlijt en, zooals gij ziet, ik ben er gezond en sterk bij." Zij namen afscheid voor haar huis. Tobias liep nog lang heen en weder op straat en hield zich iu gedachten met Chane bezig. Zij zat in haar kamertje en vertelde aan haar hen met de zwarte kuit allerlei dwaze dingen van dien vreemden knappen man, die evenals de prins in het sprookje zoo onverwachts in haar kalmen, kleinen kring was verschenen. Toen Tobias den derden dag bij Chane kwam had zij reeds haar bette kleedje aangetrokken en bare swarte vlechten met roode asters getooid, van ongeveer 600 metervoor eiken dag dat de aannemer langer dan 30 dagen aan de bedijking zal heb ben te werken, zal hij eene boete van f 200 verbeuren. De heringing bij Nieuwkuik is eindelijk vol tooid. De wind is sedert een paar dagen zeer onvast, doch de vorst houdt aan. Ten gevolge daarvan, overal voortdurend val. Zulk vallen is echter slechts uitstel en heeft voor Heusden en Altena alleen dit voordeel gehad, dat de voor de doorbraak liggende zomerkade weldra weder het water grootendeels kan keeren en den stroom alzoo verminderen. De verschillende bovenwaarts liggende overlaten werken nie', meer. Ingevolge het krachtig ingrijpen van het pro vinciaal bestuur en het daarop gevolgde (alias voorafgeganebesluit van den Dijkstoel van Heusden, zal de herstelling van den Heidijk met kracht aangegrepen worden. De voltooiing van dat werk hangt natuurlijk van veel gebeurlijk heden af Mocht bij mogelijk spoedig invallende dooi het ijs gaan werken en dan tevens weder een of meer hooger gelegen overlaten, dan is voor Zcmerkade, Ringkade en Heidijk, groot gevt ir. Deconstructie van de Ringkade is voldoende tot keering van het water, zoolang het peil daarvan dat van de kruin der Zomerkade niet veel over treft; bij meer stroom is het hard te betwijfelen of zij houden zal. (U. D.) Met groote belangstelling heeft men vernomen, dat een onderzoek zal wotden ingesteld naar de oorzaken van de ramp, die Noord-Brabant heeft getroffen. Immers ieder, die eene kaart lezen kan, weet, dat Nieuwkuijk het punt is, dat het eerst den aanval heeft te weerstaan van het Maaswater, dat zich bij de beide Beersche overlaten een weg baant over de Baard wij ksche, over de Langstraat naar Geertruidenberg enz. Dit zeer bekende punt dus, had krachtig moeten wordsn verdedigd en nu men een afzonderlijk waterstaats-ministerie heeft, had dubbele waak zaamheid kunnen worden verwachtte meer omdat men lang van te voren werd gewaarschuwd. Immers het water kwam heel langzaam opzetten. De telegrammen van Maas en Boven-Maas gaven tot op centimeters de hoogere standen. Men kende dus de hoeveelheid was, nog voor dat het water onze grenzen bereikte. Wat echter deed men met al die bliksemsnelle berichten Welk nuttig effect heeft men ervau gehad Wel, het onderzoek zal dit moeten leeren. Maar als men bRtijds de oogen Lad uitgewreven, zouden nu niet zooveel duizend oogen beneveld zijn van tranen. (Hbl.) De hoofdingenieur Dirks heeft een vlugschrift over den Rotterd&mschen waterweg uitgegeven De witte hen, haar lieveling, zat op haar schouder en staarde den binnentredende nieuwsgierig aan. „Chane," begon bij met bevende Btem, „laat mij niet wachten, zeg mij of gij wilt de mRne worden, of niet. Ik heb u zoo lief dat ik niet langer in het onzekere kan blijven." „Ook ik ben u van harte genegen" sprak Chane kalm, maar met een blik vol innige liefde, „en dus zeg ik ia naam van God: Ja!" Hierop gaven zij elkaar bijna plechtig den eersten kus en verloofden zich formeel. Chane beloofde een jaar op hem te zullen wachten en Tobias reisde nog dienzelfden dag naar Colomea terug. Na verloop van een week kwam er een brief uit Lissabon. Het meisje, wier hand Salomon Cohen voor zijn zoon wiide viagen, was reeds verloofd en dus zond hij nu zijn zaakgelastigde naar Zloczow tot Chane Lewits. Wederom ver liep er een week eu Mendel Nussbaum kwam terug, zoo boos als een kalkoensche haan. „Wat is dat een domme meid!" riep hij, „daar heeft zij nu haar woord gegeven aan zoo'n landlooper, die geen duit op zak heeft; ik heb mij schor gepraat, om haar de voorname tamilie, de hooge afkomst en den rijkdom van den huize Cohen te schilderen, maar neen, zij laat niet af vau baar Bohooier, die tottin." Salomon Cohen liet bedroetd het hoofd hangen, terwijl Tobias luid begon te lacbeu»

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1