Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Och wat! Disraeli zit bjj den baard eu schrijft Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerkn ieuws. Marine en leger. Kunstaieuws, Rechtszaken. Burgerlijke stand. Utrecht, sal worden afgenomen het vergelijkend examen voor hen die van rijkswege wenschen te worden opgeleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost-Indiedat de gelegenheid bestaat tot plaatsing van drie aspiranten; en dat de aanvraag om toelating (bij gezegeld reqnest) voor 1 Mei 1881 bij het ministerie van koloniën moet zijn ontvangen. De over te leggen stukken en verdere inlichtingen zijn vermeld in de St. Ct. Den Haag, 16 Jan. Eindelijk is het winter geworden en de sneeuw, die aan bosch en huizen zulk een eigenaardig, ernstig voorkomen geeft, heeft Voorhout en Vijverberg herschapen in eene baan, die des middags eene drukke menigte lokt tot flaneeren en narren. Onze koningin toont zich eene warme voorstanderes van het echt-HoI- landsche vermaak en verzuimt zelden zich met haar sierlijk tweespan onder de vroolijke, rinke lende Bledevaart te mengen. Gehuld in een goede winterjas lacht men wat met de koude. Niet alzoo de schamel gekleede arme, ende elegante jeugd. Sedert ieder, die het koud heeft, in een dikke jas gaat, hebben zij de hunne afgelegd en loopen bij de felste vorst in zomerj assen, wel wat sneller en wat bleeker, maar over 't algemeen houden ze zich goed en zullen, zoo voortgaande, bij de vele gewichtige diensten, die ze der maatschappij be wijzen, ook deze nog voegeneen kroost na te laten, gehard tegen het guurste klimaat. Ook wij hebben ons oproer. Geene land-league maar eene fish-league. De Scheveningers begrijpen maar niet dat de visch, die ze vangen, niet voor hen, maar voor de reeders is, en de readers zijn misschien niet genoeg doordrongen van de waar heid, dat het wat anders is in eene pink op de Noordzee rond te zwalken, of op het kantoor dividenden te beoperen. En attendant werpen de vissohers met ballastschuitjes, een projectiel niet zoo onsohuldig als een sneeuwbal welke bewering de kastelein van de sociëteit Neptunus onder eede zou kunnen staven. Gelukkig hebben wij eene voldoende macht om de opstandelingen te bedwingen. Sedert het proces-De Jongh toch rijden hier 5 geweldige mannen rondmaréchaussées. Met hen valt niet te spotten, en hen ziende, slaat het bange hart rustiger. Alleen de eerzame politie-agent fronst de wenkbrauwen, vergeet het praatje met Sien, de keukenmeid, en gaat geweldig te keer onder de straatjeugd die, waarschijnlijk met het doel om den staat van eeaige gepensioneerden te ont lasten, overal verraderlijke glijbaantjes maakt. Ze speuren concurrenten in die kloeke ruiters, de „goede politie"! Vooral te 's Hage mogen deze dan ook wel indachtig zijn dat, zoo lofwaardig het is, wanneer ze om het zelfstandig naamwoord, het adjectief niet vergeten, ze even laakbaar han delen met, ter wille van dit laatste, te doen alsof het zelfstandig naamwoord hun in 't geheel niet aangaat. Van die verschrikkelijke aanrandingen hebt ge ook wel gehoordop 't Bezuidenhout, ja, de KoninginnebrngDe dagen van Mandril en Rob Roy keeren weder En de roovers zijn in hoffelijkheid niet achter uitgegaan. Ze versmaden de gouden oorbel en nemen den kus op de ronde, frissche wang. Men zegt dat de Bezuidenhout thans drukker dan ooit bezocht wordt! Steeds levendiger wordt hier in verscheidene kringen de belangstelling en sympathie voor onze Transvaalsohe broeders. Van het adres zijn echter geene groote resultaten te wachten. Een Eng elschman is als zeker knorrend dier, dat nooit halstarriger zijn' eigen' weg wil volgen, dan wanneer men het, aan staart of oor trekkende, een' anderen wil doen nemen. Toch is het goed dat de Engelschen weten dat zij, hunne eigenbaatzuchtige politiek volgend, nog andere belangen raken dan die van ruwe boeren en wilden, en dat er nog andere men- schen op de aarde wonen, behalve Engelschen en volken die verlangen door Engeland bestuurd te worden. Die dikke D* en Mr voor verscheidene namen in het adres, zooals het JJtr. Dbl. dat mededeelt, vond ik ietwat bedenkelijk. Ware de beweging uitgegaan uitsluitend van de academiën, had ik die wjjze van drukken heel natnnrlijk gevonden maar waar een volk tot een ander volk spreekt, vind ik het voorop stellen van eene zekere categorie van onderteekenaren eene onheuschheid, die dan ook nu reeds velen weerhouden heeft mede hunne adhaesie te betuigen. Vele Hollandsche harten zullen bloeden, als we weldra zullen lezen, hoe de Boeren neergeschoten en neêrgesabeld zullen worden bij honderden. Want wie kan twijfelen aan den uitslag van den strijd Zij, zonder geschut, zonder bekwame krijgsoversten, tegenover de goed gewapende, goed aangevoerde Engelsche troepen. The Boers are great cowards! las ik in de Times. The B^ers are not the men of William the Silentvertelt de Standard. Ik meen ze echter wel degelijk te herkennen als dezelfde mannen, met hunne dweep- achtige liefde tot onafhankelijkheid en vrijheid. Lafaards Niemand is laf, als hij eene goede leus heeft, waarvoor hjj strijdt. Misschien zullen de Engelschen het tot hunne schade ondervinden. Overal strijd, dood, jammer en ellende! En waar zijn de bewerkers van dat alles? Misschien aan het hoofd der troepen, die aanrukken tot bedwinging van den opstand romannetjes, of hij bewijst den Lords in het hoogerhuls, hoe netjes hg alles gedaan heeft en hoe goed alles gegaan zon zijn, ware hij slechts premier gebleven. Bartle Frère krijgt ovatien en houdt lange redevoeringen over de eer en de verplichtingen der groote Britsche natie. Lord Garnarvan en Shepstoneweet ik wat de kerels doen maar intusechen gaan een voudige, vredelievende menschen, die elkaar nooit iets misdeden, op elkander houwen en schieten. 's buks schatkist. Benoemd tot surnumerair voor den dienst van 's rijks sohatkist, H. van Kuijk, te Assen. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Enschedé c. a. J. J. van Raab van Canstein, ontv. te Doetinchem c. a. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den le luit.-kwar- tierm. M. H. Kroonenburg, van het reg. gren. en jagers. pensioenen. Pensioen verleend aan den gewe zen telegrafist le kl. bij den rijkstelegraaf P. L. Mounier, ten bedrage van f 430 'sjaars. telegrafie. Benoemd tot directeur van een der rij kstel egraaf kan toren H. H. van Eek, thans onderdirecteur bg den rijkstelegraaf. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer K. Metman, als notaris te Indra- maijoe in Ned. Indie, thans met verlof hier te lande. Op verzoek, aan den O.-I. ambtenaar W. Sterk, laatstelijk kommandeur bg het vak van soheeps- bouw in Ned. Indie, eervol ontslag verleend met behoud van recht op pensioen, en aan den heer R. Everwijn, laatstelijk hoofdingenieur chef der af deeling mg n wezen in Ned. Indie, met toekenning van het pensioen waarop hg aanspraak heeft ftcnesse, 17 Jan. Naar men verneemt zijn op de voordracht voor de vaoeerende betrekking van hoofdonderwgzer aan de openbare school al hier geplaatst de heerenL. H. Dormaar, te Axel; P. Nieuwdorp, te Dreischor en J. van den Ende, te Nieuw en St. Joosland. De heer J. J. L. Luti, predikant bgde Waalsch- Hervormde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Arnhem bedankt. Rilland Bath, 16 Jan. Tot predikant bg de N H. gemeente alhier is beroepen de heer J. G. Gezelschap, candidaat. Ter Neuzen, 17 Januari. Door den heer J. Westerhuis, predikant bij de Christeigk gere formeerde gemeente te Landsmeer, is bedankt voor het beroep naar die gemeente alhier. Door de onderofficieren en manschappen van het garnizoen alhier werd heden opnieuw het be wijs geleverd, dat de Nederlandsche deugd der weldadigheid ook in de gelederen van het Neder landsche leger niet te vergeefs gezocht wordt. Uit eigen beweging werd namelijk door hen tot de commissie, belast met het beheer over decantine, het verzoek gericht om uit het fonds der cantine een bijdrage voor de noodfij denden doordeover- stroomingen te bestemmen. Dientengevolge ont vingen wg voor onze watersnood bus eene gift van ƒ25, welke wij te zijner tijd aan de aige- meene commissie zullen doen geworden. Van de officieren aan boord van het schroef- stoomschip Suriname worden met lo Febr. e. k- op nonactiviteit gesteld de lnits. ter zee 2ekl.C. J. de Vrieze en jhr. J. H. G. v. d. Staal, bene vens de off. van adm. 2e kl. H. J. Knottenbelt overgeplaatst worden op de Suriname de luit. ter zee 2e kl. W. P. A. M. Kluit, van het wacht schip te Amsterdam; de off. van gez.le kl. F. H. L. Roessingh van Iterson, thans gedetacheerd bij het depart, van marine. Op het wachtschip te Amsterdam wordt geplaatst de luit. ter zee2ekl. J. M. Noorduyn, thans nonact. en gedet. bg het dep. van marine de off. van gez. le kl. C. J. van Stockum, thans non-actief. De luit. t/z 2e kl. C. F. A. Gregory, nit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Zr. Ms. scbroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlandenonder bevel van den kap. t/z jhr. M. W. van Rensselaar Bowier, is in den morgen van 15 dezer, van de reede van Texel vertrokken naar Japan via Batavia. Volgens een. ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomscbip le kl. Atjeh, onder bevel van den kapitein t./z. J. A. Greve, van zijne reis naar Australië te Batavia teruggekeerd. Op last van den minister van oorlog is éen lijst vervaardigd, waarop alle militaire reglemen ten en voorschriften voorkomen. Deze ïgst be slaat 5 bladzgden druks. Bij het korps der militaire administratie van het leger wordt eene belangrijke promotie verwacht. De schilderes mej. Th. Schwartze, heeft eeo portret onderhanden van H. M. de koningin en prinses Wilhelmina, waartoe de koninklijke moe der met haar kind dagelijks voor haar poseeren. Het panorama van Noordpooltafereelendat door den schilder Apol na zijne reis met de Willem Barents geschilderd zou worden, zal, volgens de ArnhCt niet tot uitvoering komen. Aagtekerke, 15 Jan. De tweede openbare uitvoering van de volkszaugvereeniging alhier* gisteren gehouden, werd door een talrijk publiek bezocht. De koor- en solo-nommers gaven blijk dat ijverig wordt gestudeerd, terwgi de voor drachten van den directeur J. P. van Kamer niet weinig tot het genot van de bezoekers bgbrachten. Volgens het Paleis van Justitie zou het open baar ministerie denken over een vervolging van den getuige Bonman, die nu reeds cellulair ge vangen zit wegens het bevorderen der ontucht, ter zake van valsch getuigenis in het proces van W. M. de Jongh. Hg verklaarde toch, dat De Jongh en Van der Smissen zóózeer op elkander geleken, dat men den een voor den ander houden kon; doch nu is gebleken, dat zij niet de minste gelijkenis met elkander hebben, en dat zelfs de een een hoofd langer is dan de andere. Boven dien is gebleken, dat Bouman sinds lang een wrok koesterde tegen den heer Van der Smissen, die zich thans in Indië bevindt. Ook de heer Bogaardt heeft verklaard, dat Boumans mededee- ling, voor zoover hg daarbg genoemd wordt, geheel uit de lucht gegrepen was. Door de rechtbank te Arnhem werd Zater dag de beer J., wegens manslag door onvoor zichtigheid, (op de hertenjacht) tot 14 dagen cel lulaire gevangenisstraf veroordeeld. Aanstaanden Donderdag zullen voor den kantonrechter in Den Haag wegens het rooken in den Schouwburg aldaar o. a. terechtstaan: een phil. doctor, een letterkundige, een apotheker en een ambtenaar ter secretarie. De jongens van de kweekschool voor zeevaart te Leiden hebben ten behoeve der watersnood- ïgders rnim f 73 bijeengebracht. Onder Boxtel is bij eene drijfjacht een wild zwgn, ruim 100 kilo wegende, geschoten. In het begin der volgende maand zullen de nieuwe koninklijke stallen eindeigk in gebruik genomen worden. Tot stationschef bg de Staatsspoorwegen te Dordrecht is benoemd jhr. C. A. L. van Wgok en te Harlingen F. A. van Alphen. Het verkeer over den Rgn van den spoorweg Zevenaar—Kleef is thans wegens ijsgang weder gestremd. De ontslagen vader van het Luthersche weeshuis in Den Haag, zal gerechteigk vervolgd worden wegens het vervalschen van de spaar boekjes der weezen. NR. Ct) De gemeente Utrecht zal, uithoofde der verleende huisvesting aan vele slachtoffers van den watersnood, in den esrsten tijd verschoond blijven van inkwartering. Volgens de Koln. Zeitung is Zaterdag jl. de trein van Rotterdam naar Venlo in het station Eindhoven in botsing geweest met een rangee renden trein, tengevolge waarvan beide locomo tieven zwaar en eenige wagens minder beschadigd, of uit de rails geworpen werden. Eenige trein- beambten werden gewond en naar 't hospitaal gebracht, doch niemand der passagiers ondervond letsel van beteekenis. In de Nederlandsche bladen vinden wg van dit ongeval geen melding gemaakt. Volgens de Didaskalia zal Wagners nieuwe opera Parcival in den zomer van 1882 te Bay- reuth worden opgevoerd door het opera-personeel van München en het hof-orkest te Bayreuth. De uitvoering zal niet toegankelijk zijn tegen betaling van een entreeprgs, naar genoemde bron zeg^ om de tegenstanders van Wagners muziek zooveel mogelijk van het hooren der opera uit te sluiten. Aan het standje Laisant-Bradlaugh is een einde gekomen. In antwoord op het voorstel van Bradlaugh om de zaak aan een raad van eer te onderwerpen, verklaart Laisant dat zijn tegen stander een grappenmaker is, dat hij liegt, en dat hg, Laisant, den heer Bradlaugh overlevert aan de verachting van het publiek, dat echter in deze zaak zgn eigen zin wel zal doen. Onder de nieuw gekozen leden van een aantal Fransche gemeenteraden vindt men ver scheidene smeden, die ter uitvoering der decreten de deuren der kloosters hebben opengeBtoken. De spoorweg-administraties in zuidwestelijk Rusland hebben eene bijzondere commissie be noemd om te zoeken naar 1500 wagens ballast- zand, dat bestemd was tot ophooging van een baanvak, naar de bestemde plaats was vervoerd en sedert spoorloos is verdwenen. Men denkt dat het zand bij vergissing gebruikt is bij den aanleg van havenhoofden te Odessa. In het Kanaal had Vrgdag eene aanvaring plaats bij dikken mist tusschen de Fransche stoomboot Hirondelle en de Engelsche Ardeer. Deze laatste zonk, doch hare bemanning werd gered. Minder gelukkig voor de equipage liep eene andere aanvaring af. Tusschen Seaham en Hartlepool liep de stoomboot John Dixon het zeilschip Lenore in den grond, waarbg negen man van de Lenore verdronken. Volgens een dezer dagen openbaar gemaakt rapport van den toestand der nijverheid in Bir* mingham zgn in de laatste drie maanden naar Ierland uitgevoerd tusschen 6 en 8000 revolvers van hetzelfde model als de politie in Ierland ge bruikt, doch welke niet voor de politie bestemd waren. De prgzen zgn daardoor 15 percent ge rezen, terwgi er ook goede vraag is naar andere modellen van revolvers, zooals bulldog enz. Naar Eufields-geweren in Sniders veranderd heerscht steeds vermeerderde vraag, zooalb in het algemeen naar tweedehands-geweren. De Bir- minghamsohe industrieelen, die de Ieren van wapenen voorzien, zgn warme vrienden van den heer Gladstone en zgn de constituenten van den heer John Bright, die meent dat force is no remedy voor Ierland. De woordeigke inhoud der motie welke het Engelsche parlementslid Rylands aangaande de Transvaal zal voorstellen, is als volgt„Dat dit huis van meening is dat de annexatie der Trans vaal onstaatkundig en niet te rechtvaardigen was, en met leedwezen zou zien dat H. M. regeering maatregelen nam om met kracht de Britsche heerschappg te doen gelden over de bevolking der Transvaal, die terecht hare onafhankeigkheid eischt." De motie komt aanstaanden Vrgdag in behandeling. Vrijdag avond werd eene poging gedaan om het wapenmagazijn der infanterie-kazerne te Sal- ford (Manchester) in de lucht te doen springen. De geweren der vrywilligers-regimenten waren daar onlangs opgeborgen. De kazerne staat in erne dicht bevolkte wgk, waar de bevolking hoofdzakeigk uit Ieren bestaat. Aan de achter- zijde der kazerne bevindt zich een blinde muur waartegen eenige loodsen staan, die als pakhuizen en keukens voor de bezetting worden gebruikt. Een dier loodsen is wapenmagazgn en wordt be hoorlijk bewaaktnaast deze is het magazijn waar het vleesch bewaard wordt. Om zes uren, Vrgdag avond, terwgi het zwaar mistte, had er eene ontploffing plaats, die men wel tien minuten ver kon hooren, in de bergplaats van vleesch, welke geheel werd vernield. Het dak was eraf geslagen en het puin vloog tot 200 el ver. Dat gaf natuurlijk groote opschudding, vooral daar in al de huizen in de buurt de glazen waren gebroken. Eene vrouw en een jongetje van acht jaren, welke juist voorbg de kazerne kwamen toen de ontploffing plaats had, zgn ernstig ge wond. Er is aanstonds een onderzoek ingesteld en men meent reden te hebben om te vermoeden dat de ontploffing door dynamiet is veroorzaakt. De wapenloods wordt altgd door twee schildr wachten bewaakt, en deze hadden niemand gezien, maar men denkt dat iemand onder bescherming van den buitengewoon dikken mist in de kazerne is geslopen en over den muur is ontkomen. Al gemeen schrgft men in Mancaester de ontploffing aan de Ieren toe, welke de wapens der vrijwilli gers wilden vernielen. Deze waren echter niet in de gewone wapenloods, maar in een ander deel der kazerne geborgen. Het is misschien voor de geleerden oud nieuws, maar voor het groote publiek zal het eene verrassing zgn dat wij niet meer mogen spreken van den „dans om het gonden kalf," maar van dien om den „gouden kegel." Een geleerd Hebraicus, Ch. Beke, heeft reeds tien jaren geleden aangetoond dat het kalf door eene fout in de vertaling is binnengesmokkeld. Beke onderstelt dat de kegel het symbool geweest is van het vnur, als den vorm waarin zich Jehovah had geopenbaard. „Gij Franschen, zeide een Arabier eens tot een Franschman, hebt drie groote gebreken gg lacht als gij elkander goeden dag zegt, gg laat uwe vrouwen te veel vrgheid en gij laat u likken door uwe honden." Eerste kamer. Al de aan orde zijnde kleine wetsontwerpen werden aangenomen. Morgen heeft de interpellatie van den heer Van Rijcké- vorsel over den toestand van den waterstaat in Noord-Brabant plaats. *'s Ciravenhage. Door de direction derree- derijen te Scheveningen is in eene vergadering besloten om eenige concessiën te doen. Dienten gevolge bestaat het zeer stellig uitzicht dat de visschersbevolking zich tevreden verklaren, nieuwe contracten teekenen en deze week nog de vaart hervatten zal. (Van 9 tot 16 Januari 1881.) Middelburg. Ondertrouwd: C.Cornelisse,jm. 31 j. met W. Vermeulen, jd. 27 j. J. F. Schmidt, jm. 44 j. met M. C. Ehrenburg, wed". 50 j. Bevallen: M. Poortvliet, geb. Nieuwen huize, d. M. Vader, geb. Cornelissen, d. J. C. van Iren, geb. de Backer, z. M. P. Ooms, geb. de Backer, z. L. A. Dourleyn, geb. Befort, z. J. Goethals, geb. van Melle, d. E. Silvius, geb. de Ruijter, d. E. J. van Benthem Jutting, geb. van der Haar, d. R. 0. van Lier, geb. Cohen, z. S. Ermerins, geb. l

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2