Laatste Berichten. Gemengde Berichten. BUITENLAND. Réclames. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstaieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 15 Januari des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht. man yan zijn vastberaden en doorzettend karakter hoven en A. M. Maas Geesteranus. Het adres is eeue pleitrede voor de rechten der bewoners van de Transvaal; het treedt echter niet in de oor saken van het geschil, doch is alleen gegrond op: „gevoelens van recht en billijkheid, vrede- en menschelijkheid, teneinde zooveel mogelijk bloed vergieten te voorkomen en eene staatkunde van verzoening aan te bevelen." Adressanten doen daar toe een beroep op de «ienswijze, door den heer Glad stone vóór zijn optreden als minister uitgesproken en vertrouwen dat, indien het al noodig geacht mocht worden het bloed der gevallen Engelsche soldaten te 'wreken, de Britsche regeering ver soenend tusschen beide zal treden na de eerste overwinning harer troepen. Een bijlage tot de St. Ct. bevat eene aankon diging van de inschrijving en de doorhaling van inschrij vingen van handels- en fabrieksmerken ter griffie van de arrondissement» reohtbanken. De commissie te Parijs voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland, heeft reeds meer dan 10,000 fr. ontvangen. Opmerkelijk is het dat ieder Hollander bereid is sijne vroegere landgenooten bij te staan; zoo circuleert er eene inschrij ving bij den Hollandschen werkenden stand (voornamelijk diamantwerkers), die ieder het hunne bijdragen en vol liefde voor hunne vroegere landgenooten, kleine bijdragen geven, die te zamen eene aanzienlijke som vormen. {RU.) Het verslag omtrent de Nederlandsche inzen ding op de tentoonstelling van zuivel en vee, in October 1880 te Londen gehouden, is in de St. ct. opgenomen. burgemeesters. Benoemd: tot burgemeester van Oeffeit, H. Geurts; van Schermerhorn en Ursem, G.O.R. Fontein, secretaris dier gemeenten. pensioenen. Ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, bestaande in eene verwonding van het linkerbeen gelijk aan het geheel verlies van dat lidmaat, op pensioen gesteld de luit. t./z. 2e kl. G. F. G. de Bruyn, onder toekenning van een jaar lij ksch pensioen van 1125 en eene verhooging van dat pensioen van ƒ150 's jaars voor werkelijk verblijf in mil. dienst in de koloniën. Pensioen verleend aan den eervol ontslagen hoofdcommies by het Dep. van Waterstaat enz. D. de Haan, ten bedrage van ƒ1634 's jaars. leger. Benoemd tot 2e luit. bij het wapen der art. van het leger in N. Indie de sergeant W. J. Giel, van de Vde afd. vest.-art. geneeskundige dienst. Benoemd bij het pers. van den gen. dienst der landmacht, tot reserve- off. van gezondh. Ie kl. de eervol ontslagen off. van gezondh. 2e kl. dr. H. A. de Jongh, arts te Middelburg, en tot reserve-off. van gezondh. 2e kl. de burgergeneeskundige dr. H. J. Th. van den Bergh, arts te Tricht. uiiutjjrw Bath, 14 Jan. Ook voor de openbare school alhier is te vergeefs oproeping gedaan voor een onderwijzeres. Niet een sollicitant meldde zich aan. Algemeene deelneming werd gisteren alhier te weeg gebracht door het bericht van het onver- waoüt overlijden van den oudsten predikant te dezer stede, den heer B. H. Carp, leeraar bij de Engelsche gemeente hier en te Yhssingen. Allen die hem kenden, hetzij in zijne ambtelijke, hetzij in andere betrekking, of in het burgeilijke leven, hadden den eerwaardigen grijsaard lief en zeker is er niemand die hem niet van harte het beleven had toegewenscht van zijn öOjarig ambtsfeest, dat den 23en gevierd zou worden en waartoe door zijne vele vrienden reeds toebereidselen waren gemaakt. Axel, 13 Jan. Tot predikant by de Ned. herv. gemeente alhier is heden beroepen, de heer F. Fortuijn, thans te Bruinisse, classis Zieriksee. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, op voorstel van drie zyner leden in buitengewone vergadering byeengekomen, heeft de schorsing van de ouderlingen te Dordrecht opgeheven met 5 tegen 4 stemmen. Op verschillende gronden werd de ontvanke- ïykheid van het voorstel bestreden en verdedigd. Het besluit is genomen onder protest van de leden, die er tegen hebben gestemd. De meerderheid van éen stem in orthodoxe richting, was het gevolg van het optreden van mr. P. Lijndrajer. Door de commissie voor de voeding van het garnizoen te Bergen op Zoom zijn 450 mudden aardappelen, geleverd door een te Breda geves tigd handelaar, afgekeurd, zoodat het benoodigde nu op de plaats zelve tot hooger prys ingekocht moet worden. Donderdag avond werd in den Grooten Schouw burg te Botterdam de benefietvoorstelling voor den heer Faassen gegeven, waarbij tevens zijne dertigjarige verbintenis aan het tooneel herdacht werd. Na de hoofdrollen vervuld te hebben in het door hem vertaalde biyspel Kleine Vogeltjes en in zijn eigen dramatische schets De Militaire Willemsorde, werd onder daverend gejubel en fanfares van het orkest krans op krans den ver- dienstelijken kunstenaar toegeworpen. De heer Le Gras betrad nu het tooneel en bood, met zijne gelukwenschen, den heer Faassen ten geschenke een fraaie verzameling piachtwerken, en namens zyn kunstbroeders en kunstzusters een paar keurige staalgravures in lijst. De heer Faassen dankte voor de hem gebrachte hulde, niet alleen dezen avond maar gedurende de vyt jaren dat hij aan het Rotterdamsch tooneel is verbonden. Een storm van toejuichingen ging op toen hij zeide, dat hij zich hier gelukkig gevoelde en hier wenschte te biyven, dat hij zich wel verbonden had by een ander tooneelgezelschap, doch onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat hij het Rotter damsch tooneel niet zou behoeven te verlaten. De opvoering van de redery kerskamer Au rora, te Goes, ter viering van haar 20jarig bestaan, is thans bepaald op Vrijdag 21 Januari a. Op den feestavond zullen worden gegeven eene feestelijke herinnering (allegorie) aan het 20jarig bestaan, BrondahVs vliegende boden en Hartstocht en liefdegroot drama in twee bedrijven. Een bal zal de feestviering besluiten. Zondag 11. is in de Christel. Geref. kerk in de Lange Delit alhier, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, een bedrag van 275 ge collecteerd. Op de verpachte ryksschorren te 's Heer Arendskerke wotdt brutaal gestroopt. Dezer dagen werden een 9tal stroopers door de rijksveld- wacht achtervolgd, waarvan er een is gevat. Een ander, die op een der rijksveluwachters een schot gelost heelt, doch dezen gelukkig niet raakte, is met de overigen verdwenen. Colijnsplaat, 14 Jan. Alhier hebben zich drie gevallen van Febris Typhoidae voorgedaan. Door officieren, onderofficieren en manschap pen van het korps mariniers aan wal is uit eigen beweging besloten een halven dag gage af te zonderen voor de noodlijdenden door den waters nood. De heer D. R. Wielenga, te Nieuwendijk, onder Almkerk, doet in verschillende bladen onthullingen over overschot van watersnoodgeiden van 'tjaar 1849. Het schijnt namelijk, dat dit overschot naar men zegt twaalt tot negentienhonderd, gulden voor een nog onbekende gelegenheid bewaard wordt, hoe dringend de nood sinds 1849 hier en daar ook moge gesproken hebben. De schrijver maakt thans dit feit publiek. „Misschien zegt hy zal ook dit niet baten. Maar dan zal toch gansch Nederland het weten dat de heeren A. B. van de Koppel, oud-burgemeester van Emmikhoven, L. Donker, W. de Jong, leden van den gemeenteraad, en C. de Jong eenige hon derden guldens onder hunne berusting hebben, die in 1849 voor watersuoodlijders zijn gegeven. Gansch Nederland zal het weten, dat het oudste lid dier commissie, de heer Van de Koppel, ver klaard heeft, van dat geld niets te zullen afstaan voor de watersnoodlijders van 1881. „Het zal gansch Nederland opwekken, om de gelden, zoo bereidvaardig afgestaan, niet maar toe te vertrouwen aan ieder, die eene oproeping doet. De gevers van 1849 zullen niet gedroomd hebben, dat een gedeelte hunner giften 30 jaren lang aan zijne bestemming zou worden onttrokken. „Gansch Nederland moet weten, dat zelfs een groot aantal dekens, in 1849 voor watersnoodlij- dera gegeven, door die heeren 27 jaren lang op een zolder zyn bewaard. Zoo goed bewaard, dat ze, toen ze voor 3 jaren bij gelegenheid vau den brand van Almkerk voor den dag werden gehaaid, bleken door de mot verteeid te zijn, en het grootste gedeelte slechts voor den mesthoop ge schikt was. Het Voorhout te 's Gravenhage was gisteren als altijd by prachtig winterwetr de verzamel plaats van duizenden, die daar samenkomen om naar het arren te zien. H. M. de koningin ver toonde zich er evenals Donderdag hei haaide malen en arde verder versohillende straten der residentie door. Tal van equipages vermeerderden er de drukte. In de vergadering der deelnemers in het waarborgfonds voor de vaart tusschen Amsterdam en New-York, door Ae Son .Ned. Stoombootmaat schappij is een commissie van advies benoemd, zijnde de heeren Adolf Boissevain, M. P. Pels, P. E. Tegelberg, F. C. Tromp en S. B. Zeverijn. Te Amsterdam heeft voor het hof terechtge staan een 22jarige kantoorbediende, die 700 verdiende, ter zake van 24 valschheden in ouder- handsche en 58 valschheden in authentieke en publieke geschriften. Mynheer was lid van alle gezelschappen, eigenaar van twee pleiziervaartui- gen, had een huis gekocht en speculeerde sterk op de beurs. Toen hij verloor, wist hy van den heer J. 84900 te krijgen op valschelyk met den naam van zijn patroon onderteekende prolonga tie-contracten, terwyl hy wat het onderpand be trof achter stukken van 20 pd. st. Portugal en 100 fiorynen Hongaarsche goudrente een 0 wist te zetten en de waarde zoo schijnbaar vertienvoudigde. De heer J. leed op die wijze ƒ70000 schade. De beschuldigde bekende alles. Tegen hem weid ge- eischt een tuchtnuisstraf van 5 jaren en 164 geld boeten ieder van 50. Cf roede, 14 Jan. Gisteren werd alhier ver kocht eene hofstede, liggende in de gemeente Groede, waterschap Groede, en wel: lo. de gebouwen met 28.34.12 hectaren erven, tuinen, boomgaard, wei- en bouwland, voor ƒ28.000; 2o. vier perceelen bouwland, te zamen groot 11.45.84 hectaren, voor 12.000; te zamen 40.000. Amsterdam. Het stoomschip Celebes is, na eenig oponthoud in 't kanaal, gisteren avond alhier aangekomen. Het stoomschip Conrad vertrok heden ochtend voorspoedig naar Batavia. In het kanaal is veel ijs. De vaart wordt met den ijsploeg open gehouden. Eerste kamer. Tot rapporteurs der alge meene beschouwingen over de staatsbegrooting en de hoofdstukken II, V, VII b en IX zijn benoemd de heeren Cremers, De Sitter, Huijdeeoper en Carstenvoor de hoofdstukken III, IV, VI, VIII X en XI de heeren Viruly, Van Tienhoven, Schimmelpenniuck en Yan Namen. Maandag zijn de begrootingen der bedelaars gestichten, der landsdrukkerij, van bet pensioen fonds en het domeinfonds aan de orde. 's Gravenhage. Het verslag der eerste kamer is verschenen over de algemeene beschou wingen en de begrooting van oorlog. Van poli tieke oppositie blijkt in het algemeen uiets. Tegen de begrooting van oorlog bestaat nog al bezwaar» in zoover dat de eindcyters aan sommigen te hoog blijven voorkomen en verscheiden leden voor afgaande kennisneming van 's ministers ont werpen noodig achten. By de financieele beschou wingen is het verlangen geuit naar nadere inlich tingen omtrent de werking der tabaksbelasting in het buitenland. namen Ba- Wind- Toe Tem der rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. rieht. kracht lucht. tuur. 5.3 ZZW 1 1. bew. 12 Groningen. 5.2 Z 1 1. bew. 13 Helder 5.1 Z 0 helder 11 Vlissingen. 4.6 ZZW 1 1. bew. - 10 Maastricht. - 7.0 NW 1 z. bew. 1 Sylt 9.9 WZW 6 2 Shields. 2.5 W 3 betr. 6 Valentia. 0.6 N 2 betr. 1 Hamburg 7.0 WZW 3 helder 14 Swinemunde. 6.1 ZW 3 heidei 11 Leipzig 4.0 O 1 mist. 25 Carlsruhe 8.7 NO 2 betr. 12 Grisnez 5.5 z 1 betr. 7 Parijs 7.3 N 4 helder 11 St Mathieu 6.2 O 3 2 Biarritz Perpignan NNW Chnstiaansund 5.0 9 5 Stockholm. 10.4 zzo 2 z. bew. 11 Koppenhagen 10.8 ZW 4 betr. 3 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 2.5 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr Thermometer 14 Jan. 'sav. 11 u. 16 gr. 15 Jan. 'smorg. 8 u. 15 gr. 'smidd. 1 u. 24 gr. 's av. 5 u. 18 gr. Onder de zaken welke den Prnisischen landdag in de tweede helft zyner zitting zullen bezig houden bekleedt eene eerste plaats het zooge naamde Verwendungsgesetz, een stel bepalingen waardoor de bestemming geregeld wordt van de gelden welke de Pruisische staat van het Duit- sche rijk terugkrijgt, wanneer de rekening van het rijk sluit met een batig slot. Van de reeds betaalde »iafnc«for-bydragen wordt, in dat geval, aan iederen staat in het ryk een evenredig deel terugbetaald. Door de opvoering der inkomende rechten, welke waarschijnlijk in den rijksdag zal gevolgd worden door verdere uitbreiding der in directe belastingen, zyn de inkomsten des rijks zeer gestegen. Wat wil nn de Prnisische staat doen met bet vrijgekomen geld Voor twee der den zal het besteed worden om de helft der grond en gebonwenbelasting aan de Kreise af te staan; terwyl het andere derde deel dienen zal om het minimum van inkomen voor den hoofdelijken omslag van 250 op 720 te brengen. Dit laatste schijnt op den eersten aanblik eene heilzame bepaling. Er is echter een „maar" aan verbonden. De overschotten spruiten voort uit de belastingen op koren, spek, petroleum en an dere eerste levensbehoeften, welke ook worden opgebracht door hen die minder dan 250 inko men hebben. Deze menschen, de armsten in het laad, zijn dus getroffen door de verhooging van den prys der levensmiddelen, welke het natnnrlyk gevolg is geweest van de tolbelastingen, en zy genieten niet het geringste voordeel van de over schotten welke het rijk aan Pruisen teruggeeft. Bij de verdeeling van dien op andere wy ze eerst, ook op hen, veroverden bnit zyn zy uitgesloten. Door het thans gehuldigde systeem, dat het rjjk meer heft dan het voor zyne gewone behoef ten noodig heeft en het overschot jaarlyks aan de staten teruggeeft, hebben de funetiën van het Duitsche rijk eene groote rekbaarheid gekregen. Want, wil het rijk alles besteden wat in zijne kas vloeit en den Btaten niets teruggeven, dan wordt het noch door eene wettelijke bepaling, noch door de slappe parlementaire contróle tegen gehouden. Daarenboven kan men verwachten dat, zoodra de besteding der overschotten in Prnisen is geregeld, de kanselier aan den rijksdag nieuwe indirecte belastingen zal vragen. Prins Von Bismarck houdt van een ruime kas en is niet gaarne genoodzaakt om voor elke nienwe of on verwachte uitgave het parlement in de gelegenheid te stellen in langwijlige nitweidingen te vervallen. Hij is geen vriend van parlementen, en voor een is bet hoogst onaangenaam aan voortdurende critiek op zyne handelingen te zijn blootgesteld- Een Engelsch blad merkte dezer dagen op, en zyne vergelyking schynt juist, dat sinds Richelieu geen staatsman zulk een volkomen vertrouwen op zijne eigen onfeilbaarheid heeft aan den dag gelegd als de Duitsche rijkskanselier. Het is zijne vaste overtuiging dat de uitvoe rende macht in Dnitschland, ter wille van het behoud der eenheid van het vaderland, de handen vry moet hebben, en deze overtuiging wordt ge deeld door een aantal Duitschers die in andere opzichten vryzinnig denken, maar angBtig zyn voor de vrije beweging van een parlementair leven dat, door de machtige hand des kanseliers thans nog betoomd, na zyn dood nit den band zou springen en de regeering buiten staat stellen cm de velerlei gisting in het Duitsche rijk krach tig te bedwingen. De groote resultaten welke prins Von Bismarck buiten de medewerking van het parlement in korten tyd beeft bereikt, hebben aan de éene zyde een blind vertrouwen op zijne groote persooniykheid gekweekt en aan den anderen kant de vertegenwoordiging in de mee ning des volks op den achtergrond gedrongen, waar men haar slechts bespeurt in het halfduis ter wijl de hooge statunr van den staatsman voor haar het licht onderschept. Het grootste deel van de nationaal-liberale party acht het voortduren van dezen toestand noodzakelijk, en de eigenlijk gezegd constitutioneel gezinde Duitschers vinden hunne nitdrukking enkel in eene kleine minderheid, bestaande uit Fortschritt, Ier en de 28 leden die zich van de n&tionaal- llberale partij in den ryksdag hebben afgescheiden, een zestigtal in den ryksdag die 400 leden telt. Het zal lang duren, eer de oppositie dezer groep bestand zal blijken tegen den machtigen invloed van het staatkundig genie en de onbuigzame wilskracht van Von Bismarck. Wanneer hij weder eens nieuwe belastingen noodig heelt, kan hy een lesje nemen by den heer Richald, lid van den gemeenteraad van Brussel, De financiën der Belgische hoofdstad zyn onder het dure bestnnr van den burgemeester Anspach in de war geraakt en er moet op middelen ge zonnen worden om ze weer in het reine te brengen. De heer Richald heeft daarvoor acht nieuwe belastingen voorgesteld. In de eerste plaats wil hy de pereeelen treffen welke niet op gas- en waterverbruik zyn geabonneerd, dan wil hy eene gemeentebelasting heffen op de assu rantie-maatschappijen en de niet geassureerde perceelen, op de openbare veilingen van roerende goederen en op de piano's. De belasting op paarden van weelde en paarden voor gemengd gebruik wil hij verhoogen. Vervolgens wil hij een recht heffen van het verschil tusschen de kadastrale schatting der perceelen en de werke lijke huurwaarde, en ten slotte van de gebouwde in JDrussol on do hypothecaire in- schryvingen op die gebouwen, welke bij erflating, legaat of schenking by den dood worden verkre gen. In deze uitgebreide staalkaart schynt veel dat ernstige aandacht verdient. De heffing van de eigenaars der perceelen welke geen gas of water van de stad koopen, vindt haren grond in de gebrekkige inrichting dier administraties. De stad betaalt niets voor het gas en water dat zij zelve gebruikt; de particnliere verbruikers betalen dit dns in hnnnen prijs per kubieke meter gas of per waterkraan in hun huis. De openbare ver lichting en besproeiing wordt dus betaald door een deel der ingezetenen, en er is niets onbillijks in om ook van de anderen een evenredig recht te heffen, al klinkt het in den beginne vreemd om van iemand belasting te heffen, omdat hij iets niet doet. Deze belasting hoort in dezelfde categorie thuis als de Duitsche Wehrsteuer, de geldelijke heffing van degenen die voor den dienst in het leger zijn afgekeurd en dus een voorrecht boven anderen hebben door iets niet te doen. Er is overigens niet veel nieuws. De Chiliërs hebben eene overwinning behaald op de Peruanen en de Engelschen op de Basnto's. In het Engel sche lagerhuis heeft sir Charles Dilke gezegd dat aan Portugal geene machtiging gevraagd is, noch gevraagd zon worden om troepen te ontschepen in de Delagoa-baai. De neutraliteitsquaestie waarop wy onlangs wezen, zal dus niet opge worpen behoeven te worden. (Prys der plaatsing 30 cent per regel) Er zijn weinig ziekten, welke zoovele genees middelen in het leven hebben geroepen als het Asthma. De meeste dezer middeleD, min of meer onvoldoende, zijn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderenswaardige werking tfer teer op de longen, en de slijmdeelen in het alge meen, heeft talrijke proefnemingen uitgelokt, waaruit thans blykt, dat een der beste behan delingen tegen Asthma bestaat in de aanwending der „Teercapsules van Guyot." In de meeste ge vallen geven twee of drie capsules, by eiken maaltijd ingenomen, een snelle verlichting; wy voegen er echter bij, dat wanneer de kwasl reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn de zieken zelden geneigd het gebruik der Teercapsules af te schaffen, alvorens zij geheel vi

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2