Laatste Berichten. BÏÏITENL AlnT Prins Bismarck aan het werk. Kécl ames. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. 13 Januari des morgens te 8 uren. Algemeen Overzicht; Omtrent het gebeurde in Engelscb Indië zijn Graanmarkten enz. Prezen van Effecten, insgelijks een van de snelste schaatsenrijders van Engeland genoemd. Beiden moeten echter nog overtroffen worden door den Amerikaan Will. Clarke uit Wisconsin, die jaren geleden denzelfden afstand in 1 min. 56 sec. aflegde. Te Lemmer is dezer dagen door de gladheid der straat eene gehuwde 40jarige vrouw zoodanig gevallen, dat zij des avonds aan de gevolgen is gestorven. Te Bergen op Zoom zullen niet minder dan zes concerten en tooneel-uitvoeringen plaats hebben ten voordeele van noodlijdenden door de over- stroomingen. Uit vrees voor herhaling der ongeregeldheden te Soheveningen was Dinsdag avond opnieuw eene buitengewone politiemacht aldaar gestationeerd. Zij werd in eenige patrouilles verdeeld, die deels verschillende wijken van het dorp doorkruisten, deels langs het strand surveilleerden. Aan den zeekant hadden zich in den namiddag een 400tal Scheveningers verzameld, die eene der patrouilles met steenén begroetten. Zij werden spoedig uit elkander gejaagd. Overigens zijn de avond en de nacht gisteren en eergisteren rustig voorbijgegaan. Een viertal visschers hebben zich bij den bur gemeester vervoegd, om over de grieven, die aanleiding tot de ongeregeldheden gegeven heb ben te sprekende burgemeester heeft te Scheveningen verschillende visschers ernstig toe gesproken. flet contract, de grootste grief, is door de be manning van zes schuiten geteekend. Dit is zeker weinig tegenover de 200 schuiten, waaruit de Scheveningsche visschers vloot bestaat. Het getal goedgezinden zou evenwel veel grooter zijn, liet menigeen zich niet door vrees voor de tegenstan ders der contracten van teekenen ternghouden. Men verneemt verder, dat de reeders zijn over eengekomen geen concessiën te doen, maar de bepalingen der statuten van de vereeniging Eendrachten dus allereerst het contract, te blijven handhaven. Bij de voornaamste reeders zon het voornemen bestaan, tot straf voor de visschers dit seizoen niet te laten visschen. De schade, Maandag avond toegebracht, is bij enkelen nogal aanzienlijk en beloopt tnsschen de 4 en 5 honderd galden. In de sociëteit Neptunus werden ballaststeenen, sommige 40 kilogram zwaar tot achter in de zaal door de spiegels van het buffet heen geworpen. Een Fransch scheikundige, nog niet te. vreden met het campêche-hout, heeft een ander middel gevonden om rooden wijn te maken. De schillen van roode aardappelen met alcohol, ver sneden en genrig gemaakt met het bouquet van eenig werkelijk druivennat, geven naar zijn zeggen een licht wijntje, dat geen al te kwaad fignnr op onze tafels zal maken. Wij vinden den naam van dezen snooden geleerde niet vermeld, maar hopen dat hij voortaan zijne studie op andere onder werpen zal richten en de wijnmakers niet wijzer zal maken dan ze reeds zijn. Het apenhuis in den zoölogischen tnin te Antwerpen is verbrand. De 80 apen zijn allen door het vnnr omgekomen. Zij waren verzekerd voor 6000 franken. Eergisteren middag kreeg de heer Bradlangh een politie-ambtenaar bij zich, om hem te zeggen dat er bij de politie eene beëedigde verklaring was afgelegd dat er een plan bestond om hem, Bradlaugb, te vermoorden. De man die de ver klaring aflegde, had eenige vreemdelingen beluisterd die het plan maakten om Bradlaugh op zijn weg van het parlement naar huis des nachts te dooden. Waarom zij dit wilden was niet uitgekomen. Den heer Bradlangh werd vanwege de afdeeling ge heime politie bijzondere bescherming aangeboden, doch hij bedankte de politie voor hare beleefd heid en zeide dat hij meende op zich zei ven te kunnen passen en dat zijn aanvallers misschien wei wat be scherming zonden noodig hebbea. Bradlangh is een man van hooge statuur en groote lichaamskracht die van een paar moordenaars niet bang behoeft te zijn. Zijne quaestie met het Fransche kamerlid Laisant, wien hij een duel weigerde, is eene nieuwe phase ingetreden. Bradlangh heeft aan Laisant voorgesteld de zaak aan een raad van eer te onderwerpen van drie leden der Fransche kamer en drie leden van het lagerhuis. De heer Laisant zon twee ÏTranschen en éen Engelschman en zijne tegenpartij twee Engelschen en éen Franschman kiezen. Gansch Yokohama is in rep en roer. Cere moniemeesters hebben het op hnn zennwen en kamerheeren krijgen de koorts. De keizer van Japan is nit dineeren gegaan op een Italiaansch oorlogschip, door den hertog van Genua, neef des Italiaanschen konings, gekommandeerd. Er be stond geen precedent van znlk eene inbreuk op de etiquette, en de hofbeambten weten niet waar het heen moet. Want als men de etiquette durft schenden, dan staat men voor niets meer. De heer Gladstone heeft zijne pachters van Ha warden weder 10 percent van de pacht kwijt gescholden. Bij den vorigen termijn gaf hij 15 percent afslag, zoodat hij te zamen over het pacht- jaar éen vierde der pacht heeft laten vallen. tiravcnhagc. Het gerechtshof heeft, overeenkomstig het requisitoir van het O. M., het vonnis, door de rechtbank te Middelburg gewezen tegen 7 sjouwerlieden, wegens diefstal van kofiSeboonen, vernietigd wegeus een gebrek in den vorm, doch het bevestigd wat de straf van zes weken cellulaire gevangenis betreft. Durban. De Boeren hebben Ghristiania bezet. Win d- Tem NAMEN Ba- Toe DER rom. stand pera plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht. tuur. 13.8 O 2 betr. 3 Groningen. 14.3 O 1 betr. 6 Helder 14.2 NO 2 betr. 1 Vlissingen. 14.7 W 4 betr. 1 Maastricht. 15.8 W 3 betr. - 4 9.9 ONO 5 betr. 5 4.1 ONO 3 betr. 1 Valentia. -f 1.1 ONO 1 1. bew. 3 Hamburg 11.7 O 4 betr. 7 Swinemunde. 8.3 OZO 4 z. bew. 9 Leipzig 13.7 O 1 6 Carlsrnhe 13.0 ZZW 2 betr. 3 Grisnez 12.2 NNW 4 betr. 2 Parijs 11.9 ZZW 2 z. bew. 5 St Mathieu 10.5 N 4 z. bew. 3 Biarritz Perpignan OZO 1. bew. Christiaansund 2.9 1 7 Stockholm. -t- 9.0 WZW 2 helder 21 Koppenhagen - 6.7 ONO 4 5 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 2 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs(Chm) Thermometer 12 Jan. 's av. 11 u. 33 gr. 13 Jan. 'smorg. 8 u. 32 gr. 'smidd. 1 u. 35 gr. 'sav. 5 n. 32 gr. Het debat over het adres van aDtwoord op de troonrede in het Engelsch lagerhuis is eentonig en kan niet wel anders zijn. Het amendement Parnell heelt het geheel verplaatst op de Iersche quaestie en over deze kan thans niet anders dan een voorpostengevecht worden geleverd, wijl de partijen hare krachtigste wapenen bewaren tot de behandeling der aangekondigde wetten. Dinsdag werd echter de eentonigheid voor een oogenblik verbroken door eene onbewimpelde verklaring van lord Hartington, lid van het kabinet, omtrent den toestand in Ierland. Het ministerie had zich tot nogtoe door zijne langgerekte werkeloosheid geaoodzaakt gezien den Ierschen misstand in het openbaar eenigszins de coeur léger te behandelen en de toedracht der feiten te verbloemen. De heer Hartington heeft rondweg met dat stelsel gebro ken en daardoor den toestand veel zuiverder ge maakt. Hij zag de waarheid recht in het gezichttoen hjj zeide dat in Ierland onder den vorm van grondwettige vrijheid het we zen dezer vrijheid gaandeweg verdweenen dat „toestand van anarchie" slechts een te zwakke naam was voor de zaak. „Eéne wet, zeide hij, heeft kracht in Ierland, maar zij is niet de wet des lands. Voor de landswet is in de plaats gesteld de wet der Land Leaguevoor den rechter en den magistraat een comité zonder verantwoordelijkheid; voor den politieagent en den deurwaarder voor hen die in het volle dag licht den dienst der wet verrichten, de midder nachtelijke moordenaar en de schurk die vermomd in het duister de woningen der armen binnen sluipt. Onder deze tirannie lijden thans duizenden, en voor hen niet alleen voor de grondeige naars, maar voor de honderdduizenden die eerlijk hnn brood willen verdienen, doch dat niet knanen uit angst voor hun leven, vraagt de regeeringd e middelen om de vrije uitoefening der burgerlijke vrijheid te herstellen door tijdelijke inkorting van sommige grondwettige rechten der burgers.' Het is de eerste maal dat de treurige toestand van Ierland door een lid der Engelsche regeering onbewimpeld is erkend; zulk eene erkenning sluit van zelve den plicht in om aan de rampen des lands een einde te maken en niet de valsche the orie der zachte heelmeesters te huldigen. De re geering kan daarbij rekenen op de hulp der op positie en heeft alleen dén tegenstand der Iersche leden te overwinnen. Deze zijn in aantal geriDg en beschikken slechts over éen machtig wapen obstruction. Hierven maakten tij gisteren middag weder een duchtig gebruik, Woensdags wordt altijd ochtend zitting gehouden, en om kwart over twaalven nam de speaker zijn plaats in. Van den tijd waarover men beschikken kon, tot vijf of zes nren, om het adres van antwöord te bespreken, gingen zeker drie vierden verloren aan eene kunst matig aangehouden discussie over de regeling der werkzaamheden, waarbij het niet ontbrak aan heftige uitvallen, welke den tpealcer noodzaakten eenige leden tot de orde te roepen. De zitting gaf den heer Beresford Hope den wensch in den mond, dat het huis toch zorgen zou zijn aanzien naar bniten te bewaren. meer geruststellende berichten ontvangen. De Standard ontving een telegram, waarin verzekerd wordt dat het eerste bericht juist was omtrent ,jen aard van het complot, doch overdreven om trent de uitgebreidheid daarvan. De instructie bevestigt het bestaan eener samenzweering met het doel om te Kolapore de Europeanen te ver moorden, de staatskantoren te berooven en de Britsche regeering te doen eindigen, maar tot nogtoe is niet gebleken dat het complot zich uitstrekte buiten de 20 of 27 personen die ge vangen genomen zijn. In verband met de roof partijen der Poenati's van het vorige jaar bewijst echter bet nil voorgevallene, dat er onder de Mahrattische bevolking dier streken een gevaar lijke geest heerscht, wat tot voorzichtigheid en voorzorgen moet leiden. De Times geeft eenige bijzonderheden van de instructie, waaruit blijkt dat do leidiDg der zaak in handen van Brahminen was en dat de plannen der samenzweerders een bont mengsel vormden van scherpzinnigheid en dolzinnigheid. Zij hadden schikkingen gemaakt om de telegraafdraden af te snijden en een man by de hand gehaald om de rol van den overleden radjah te spelen, maar daarentegen hadden ze ook met allerlei mystieke formulieren gezocht naar een verborgen schat, die echter op het gezang der priesters niet voor den dag is willen komen. Na de bijzonderheden bekend zijn, is de paniok te Bombay aanmerkelijk gedaald. Het eenige nieuws uit Zuid-Afrika is niet zeer gunstig voor de Engelschen. Zij hebben de in woners van Newcastle in Natal willen pressen om de wapenen tegen de Boeren op te vatten, maar zyn op bepaalden onwil gestuit, doch wat erger is de Pondo's, een machtige stam in Oost- Griqualand, welke men tot rust meende gebracht te hebben, heeft de vijandelijkheden tegen de Engelschen en de met deze bevriende Xesibes hervat. Zoo komt Natal tnsschen twee vuren, zuidelijk de Pondo's en Basnto's, en noordelijk de Transvaalsche Boeren. De Pruisische landdag heeft zijne werkzaamheden hervat en debatteert over den aankoop van den Rhein-Nahe-spoorweg, een nieuwe stap op den weg naar het uitsluitend bezit en de uitsluitende exploitatie der spoorwegen door den staat. Er heerscht in Pargs by alle menschen, die wat bedaardheid en bezadigdheid in de politiek wenschen, groots tevredenheid over den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen. Zij waren een triomf voor do opportunisten en eene flinke ne derlaag voor de dweepzieke revolutionairen, met welke en dit is een teeken des tyds izelfs Clémencean heeft gebroken. Zoowel hy als zijn geestverwant, Henri Maret, spreken den banvloek nit over Louise Miehei en hare vage staatsleer j de intransigenten neigen tot beterschap, misschien wel uit schrik over de conseqnenties van hun eigen werk. De Romeinsche correspondent van de Standard vertelde in het nommer van gisteren eene geschie denis, die misschien aan enkele ingewijden bekend was, maar toch de groote meerderheid der belang stellenden in de Oostersche quaestie vreemd zal doen opkyken. In het Turksche ryk behooren een aantal goe deren aan de moskeeën, en deze bezitting in de doode hand is bekend onder den naam van Va- kouf-goederen. Volgens den correspondent, die voor de nauwkeurigheid van zijn bericht instaat, zond prins Bismarck reeds in 1867 een agent naar Turkije om kennis te verzamelen aangaande de waarde dezer goederen in de verschillende provinciën, om te onderzoeken of zij Diet uit de doode hand zouden te bevrijden zyn om voor den staat nuttig gemaakt te worden, en eindelijk om de opbrengst te schatten, welke zij onder een verstandig beheer zouden kannen opleveren. De verzamelde inlichtingen werden uitgewerkt onder leiding van des kanselier trouwen helpers, den heer Bnsch, die tot de slotsom kwam dat de Fafcoa/'-gocderen in Europeesch Turkye eene waarde hadden van 52 millioen Turksche ponden. In denzelfden tyd deed eene Engelsche maat schappij aan de Porte het aanbod om de mijnen van Pelorus te exploiteeren en voor de concessie eene premie van drie en een half millioen Turk- Bche ponden te betalen. Dit aanbod werd gewei gerd, en de heer Busch rekende later nit dat de Porte voor de concessie in redelijkheid zes milli oen zou kunnen eischen. Het schijnt vreemd dat prins Bismarck nog vóór de vestiging der Duitsche eenheid zich met zulke zaken bemoeide, maar de Dnitsohe regeering is gewoon dergelijke onderzoekingen in te stellen, ook al schynen deze geen onmiddeiyk belang voor haar te hebben. Een beschamend voorbeeld daarvan hebben de Engelschen ondervonden, toen in het begin van den Zoeloe-oorlog het departe ment van oorlog te Berlijn de Eiigelsche regee ring eene goed bewerkte kaart van Zoeloeland ten geschenke gaf, welke te Londen ontbrak. Daarenboven, indien de correspondent van de Standard geiyk heeft en de onderzoekingen naar de waarde der Fa&owf-goederen werkelijk hebben plaats gehad, zon het voorbarig zyn om te zeggen dat prins Bismarck dat zonder plan heeft gedaan. In 1876 had het Crédit Mobilier eene overeen komst aangegaan om de Porte 38 millioen Turk sche ponden te leenen, onder verband van de moskee-goederen, toen prins Bismarck door middel van een in dienst der Porte staand Pruisisch ambtenaar van de zaak hoorde en het is weder de correspondent van de Standard welke spreekt wijl die schikking noch de inziehten van Rnsland, noch die van Pruisen dienen kon, zetten deze mogendheden Servië aan om den oorlog te verklaren aan de Porte, met het onmid dellijk gevolg dat het Crédit Mobilier de onder- handelingen afbrak. Wat de Fransche bank in 1876 niet mocht doen, zou nu door eene Berlijnsohe vennootschap worden gedaan, die naar onze bron aegt, 92 millioen mark voor de Porte gereed heeit, in rnil tegen de Fa&owf-goederen en mynen in Macedonië en Thessalië. Indien dit waar in, krijgt de Grieksche grens- qnaestie een heel ander aanzien, want het ont worpen plan zon aaD Duitschland groote belangen geven juist in het grondgebied, waarop Grieken land aanspraak maakt, en prins Bismarck zon daaraan het recht ontleenen om den eisch te stellen dat de Dnitsche belangen niet zonden geschaad worden door de pretensies der Grieken. De Porte moet natuurlijk willen medewerken en niet, als zij vroeger dikwerf deed, weigeren de Fowottjf-goederen nit de doode hand te bevryden. Het onmiddellijk bezit eener groote geldsom en de vele redenen die knanen gelden voor de wen- scheiykheid eener vriendschappelijke verhouding met Dnitschland, zonden echter thans wel eens machtigen invloed op haar kunnen doen gelden. Het is eene zonderlinge geschiedenis. Is zij misschien niet waar, zij draagt geen enkel element van onwaarschijnlijkheid in zich. (Prys der plaatsing 30 cent per regel.) 7EER-CAPSULES THEVENOT. Verkoudheid en Borstaandoening. De flacon fl. 0.60. ETHER-CAPSULES THEVENOT. Zenuw-aandoeningen enz. De flacon fl. 0.7Ö. In 'tkleinIn alle Apoth. In 'tgroot: VAN DB GOOR- BERGH, Breda; ULOTH, Amsterdam en hunne corresp. Naar zee vertrokken het Eng. stoomschip ff. N, Wilkinson, gezagvoerder Hodgen, naar New-Castle. Middelburg, 13 Jan. Door de gevallen sneeuw zyn de wegen moeilijk te beryden, hetgeen oorzaak was dat de aanvoer van granen en peulvruchten heden zeer klein, en du handel gering was. In de noteering der prijzen is ook geen noemenswaar dige verandering op te geven. gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 1.32 a 1.36eieren per 100 stuks 5.20 Bergen op Zoom, 13 Jan. Puike jarige witte tarwe 9.a 9.75; nieuwe dito 9.25 a f 10. mindere 7.25 a 8.75; roode ƒ7.75 a 10. rogge f 7.75 a ƒ8. boekweit 6.a nieuwe dito 5.60 a 6.zomergerst 5.a 5.25; haver/8.a ƒ8.50; kookerwten 9.—a 10.paardenboonen ƒ7.50 a 7.75; kanarie zaad ƒ9.— a 10.— bruinebooneu 10.— a 12. witteboonen 9.75 a 12.25; duivenboonen 8 75 a f 9.25; koolzaad 10.a 10.50. Suiker minder gevraagd 26 op 88 graden; melassen onveranderd boter per stnk 1.12 4 kilo 0.76eieren per 26 stuks f 1.30. Amsterdam, 12 13 8TAATSLEENINGEB. Jan. Jan. Ncderl. Cert.N. W. Sch. 24 pet. 64f£ dito dito dito. 3 76| 7644 dito dito dito. 4 9 102ff 1024 dito Obl. 1878 1000. 4 9 103 102 ft België. Certificaten. 24 0 67f Frankrijk. Origin. Inschr. 3 9 Hongarije. Obl. Leening 884 1867 fl. 120.5 9 dito Goudleenning 5 9 73{ 734 dito dito fl. 500 6 9 934 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 9 77J Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 9 614 624 dito Febr.-Aug. 9 614 614 dito Jan.-Jnli. 5 9 63 63 dito April Oct. 5 9 62ft dito dito Goud 4 9 75f Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 9 79| Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 9 514 514 dito dito 1876. 6 9 994 994 dito dito 6« Ser. 1878 £100 6 9 Rusland. Obl. Hope& C. 1798/1815 5 9 99 99 Cert Inschr. 5* Serie 1854, 5 9 584 59| dito dito 6' 1855. 5 9 82| 824 9 894 98 9 dito 1877 dito, 5 9 95 dito Oostersche 1' serie. 5 9 574 584 dito dito 2{ 5 9 56# 584 dito dito 8* 6 9 574 dito 1872 gecons. dito .7.5 9 904 91 dito 1873 gecons. dito5 9 914 914 dito 1850 1* Leening dito. 4| 9 904 dito 1860 28 Leening dito. 4| 9 884 884 dito 1875 gecons. dito 4| 9 834 83f dito 1880 gecons. dito.. 4 9 714 71 Cert. Hope O 1840 4 9 dito 2*, 3* 4* Leen. 1842/44. 4 9 Obligatie-Leening 1867/69. 4 a' 78* 78|

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 3