N®. 11. 124® Jaargang. 1881J 14 Januari. Vrijdag Watersnood. De dichteres Tan Carcassonne. Dit blad verschijnt dagelijks., met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/m. franco f 5,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1.50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 13 Jannari. FEUILLETON. ft -yry m "3 Aan het bureau dezer courant is eene ge sloten bus geplaatst, bestemd voor giften, tot het overmaken waarvan aan de algemeene commissie de redactie zich bereid verklaart. Hoden ontvangenR. S. 25diversen 8.50, te zamen met de vorige opgaven 549.63 H. M. de koningin van Zweden, heden middag met gevolg van Amsterdam vertrokken, zal heden avond met den posttrein van 9 u. 5 m. alhier passeeren, om zich per mailboot over Vlissingen naar Engeland te begeven. H. M. maakt gebruik van het salonrijtuig der Ned. Rijnspoorwegmaat schappij. Aan de door het Zeeuwsck genootschap van Wetenschappen op het raadhuis alhier geopende tentoonstelling van dieren, welke nuttig voor den landbouw of de houtteelt zijn, valt een zeer druk bezoek ten deel. Den eersten dag dat de tentoon stelling geopend was, werden 205 personen toege laten, Dinsdag maakten 16 personen er gebrnik van en heden was het aantal bezoekers 186. De gisteren avond gehouden jaarlijksche alge meene vergadering der alhier gevestigde afdeeling van de vereeniging Schuttevaer, werd door een vrij groot aantal leden bijgewoond. Nadat de voorzitter mr. G. N. de Stoppelaar hulde gebracht had aan de nagedachtenis van Jan van Meerendonk, sedert tal van jaren eerelid dezer afdeeling, werd mededeeling gedaan van hetgeen in 't afgeloopen jaar in 't belang der schipperij had plaats gehad of door het bestuur was verricht. Door het aanleggen van een remmingwerk voor de suatiesluis van Walcheren bij Veere van rijks wege, was aan het verzoek der afdeeling, althans gedeeltelijk, voldaan. De ondervinding zal moeten leeren of door de wijze van aanleg aan al de bezwaren der schippers zal zijn te gemoet ge komen. Evenzeer was voldaan aan het verzoek om de uitstekende koppen der bouten, waarmede de gordingen van het remmingswerk der Arnebrug ïo NOVELLE VAN PAUL HEUSE. „Bij het bloed van den gekruiste!" riep Montfort opspringende, „de vogelvanger is in zijn eigen netten verstrikt en bet wijije van den nachtegaal zal hem nog de oogen uitpikken, als hij niet spoedig uit de mazen weet te ontkomen. Is dat billijk, mevrouw arglistigheid, om van een ouergdenkenden gast, in plaats van hem een geschenk te geven, zulk een hoogen tol te erlangen „Ik zou tot u gekomen zijn met dit lied, heer graaf van Montiort, indien gij mij niet zoo genadiglijk vóór geweest waart," antwoordde zij, terwijl hare donkere oogen met deemoedigen ernst op hem liet rusten," een groot en machtig heer, die zich tot een smeekende neigt, zal het niet bij halve genade laten. Ik heb nw edel gemoed reeds in Toulouse leeren kennen en onder mijn eigen armoedig dak zult gij het niet verloochenen, al ware het slechts om dit onschuldige kind, dat gij niet zult laten verarmen, ter wille van haar Vaders schuld." Daarover lachte de gevreesde graaf zoo hard, dat zij alle drie schrikten, want zij wisten niet pf het hoongelach of vrooljjkbeid wasj maar het zijn bevestigd, van een wrijfhout te voorzien, even als bij de kanaalbrug te Middelburg. Met den inspecteur van de betonning en beba- kening in het 4e en 5e distriet te Hellevoetsluis zal in briefwisseling getreden worden, over de herhaaldelijk aangevraagde betere betonning van het Krammer en over de wenscholijkheid van eene versterking der rcode lichten in het Strijen- sche sas in den val van Zierikzee, welke lichten op eenigen afstand niet voldoende zichtbaar zijn en de vaart soms bemoeilijken. Dewijl van de regeering geen antwoord is ont vangen op het ten vorigen jare gedaan verzoek, om maatregelen te nemen teneinde het kanaal door Walcheren bij vriezend weder bevaarbaar te houden, zal de afdeeling zich deswege andermaal wenden tot den minister van waterstaat. Voorts werd besloten het hoofdbestuur op te dragen, om bij de algemeene vergadering te Zwolle in behandeling te brengen de onge'ijkmatige hef fing voor doorvaart- en andere rechten, in ver schillende gemeenten niet overal berekend per ton, maar hier en daar naar eene opklimmende schaal, en te wijzen op de onbillijkheid, dat te Amsterdam van Nederlandsche binnenschepen, die aldaar aankomen met eene lading uit België of den vreemde, het dubbele havengeld wordt gevorderd. Verder werden nog eenige huishoudelijke onder werpen behandeld. Op de gisteren avond gehouden vergadering der afd. Middelburg van de Vereeniging t. h. v. fabriek en handwerksnijverheid werd door den voorzitter medegedeeld, dat door het bestuur is besloten om op het laatst van Februari of in het begin van Maart den heer Sanders uit te noodigen eene voor de leden toegankelijke les in het door hem onderwezen vak van kunstvlijt te houden en daarbij tevens ten toon te stellen bet geen door zijne leerlingen in den afgeloopen cursus is vervaardigd. Tengevolge eener van den voorzitter der ver eeniging TJit het volk- voor het volk ontvangen uitnoodiging, heeft het bestuur een zijner leden, den heer De Raad, afgevaardigd om deel uit te maken der vourbereidings -commissie voor eene alhier te houden tentoonstelling van knnst en nijverheid en wedstrijd voor den handwerksman. De heer De Raad deelde vervolgens mede dat zich reeds vele deelnemers hebben aangemeld en beval de zaak in de krachtige ondersteuning der leden aan. Vllssingera, 18 Jan. Het ijs maakt op de roede van Antwerpen het lichten der schepen onmo gelijk, zoodat die welke met een diepgang van 21 was het laatste. „Wel, bij alle duivels en heiligen!" riep bij. „Gij kent mij waarlijk beter dan ik mijzelt ken. Wat gij daar van den nach tegaal gezongen hebt, treft mij niet zeer; want naar den lofzang van dien slimmen vogel, die klauw en had als een sperwer en een krijgshaftige stem, gelijk het geschreeuw van den valk, die op zijn prooi valt ben ik niet begeerig en als een uil iu het bosch hem 's nachts opat, had hij zijn verdiende loon. Maar het wijfje heeft het mij gedaan, dat weet die ondeugd zeer goed en dan dat jong, dat ik op mijn schoot gehad heb, ziet mij zoo liet aan met haar spitse snaveltje, dat ik mij de rijpste bessen voor haar uit den mond zou laten stelen. Beware de hemel mij ervoor dat ik dit gevaarlijk gebroed ooit weer ontmoet! Ik geloof, als zij het met haar gekweel erop toelegde om mij half Provence af te bedelen, zou ik dwaas genoeg zijn het mij te laten welgevallen. Deze keer kom ik er nog al goed af met éen burcht, die door den oorlogsbezem genoeg uitge veegd is. Dus het zij zoomaar dat gemeene bedelaarapak, dat mij daartoe gebracht heeft, zal eerst kennismaken met mijn baard." Dit zeggende sloot hij de sterk blozende vrouw in zijne armen en kuste haar driemaal op den mondtoen liet hij haar los en greep de kleine Constance, wier voorhoofd en wangen hij met zijn stoppeligen baard erg mishandelde; daarna zette hij zijn baret met lang afhangende vederen op, knikte den broeder van Gaudairenca goeden dag en verliet het huis, wel in zich zulven brommende doch met geen onvriendelijk gezicht of gebaar. vóet uit zee komen, en die dus zonder lichten niet in de dokken'toegelaten kunnen worden, ter reede VlissiDgen moeten blijven. Zierlkxee, 12 Jan. In eene heden alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsche stoombootmaatschappij is, op voordracht van commissarissen, benoemd tot directeur de heer P. O. van de Velde Olivier, te Zierikzee, op eene jaarwedde van f 800 en besloten hem tot het verrichten van de eigenlijke werkzaamheden als agent te Zierikzee een persoon toe te voegen, door hem onder goedkeuring van commissarissen te benoemen, op eene door commissarissen te be palen jaarwedde. Het directeurschap werd sedert 1 Jan. jl. door den heer Olivier waargenomen, bijgestaan door den gewezen stuurman A. van de Polder. Eede, 11 Jan. Voor de tweede maal hebben de stemmen in den gemeenteraad gestaakt over het voorstel tot het verleenen van eene toelage aan den tramweg van Breskens naar Maldeghem, zoodat het voorstel geacht is te zgn verworpen. Goes, 13 Jan. Gisteren hield de heer H. Pierson in de Groote Kerk alhier eene voordracht over Christelijk onderwijs. Veel nieuwe gezichtspunten leverde zij niet op. Het debat werd hooidzakelijk gevoerd tusschen de heeren Pierson en De Marees van Swinderen. Ofschoon zulk eene discuss e geen practisch gevolg oplevert, achten wij ze toch niet on vruchtbaar het volk hoort dan het voor en tegen. Ook vinden wij het een verblijdend verschijnsel, dat de tegenpartij aldus blijken geeft, het „hoor en wederhoor" op prijs te stellen. Met bestemming om aan het spoorwegterrein te lossen of te laden kwamen in 1880 te Ter Neuzen uit zee binnen 132 zeeschepen, waarvan geladen waren met kolen 46, ruw ijzer 32, hont 15, stukgoederen 20, erts 10, zaad 4, zink-erts 1, guano 1, rijst 1 en 2 ledig. In 1879 bedroeg het getal binnengekomen en geloste zeeschepen aan den spoorweg 94. Binnengekomen uit zee en het kanaal opgevaren, meerendeels naar Gent, 648 zeeschepen. In 1879 kwamen er 695 binnen. Het getal rivier- of binnenvaartuigen aan de Oostsluizen opgeschut bedroeg 4038 schepen afgeschut werden 4077 schepen. In de haven hebben vertoefd 1068 binnenvaar tuigen. Den Volgenden morgen had hij met zijn gevolg en een troep gewapenden de Btad ontruimd het was als of hij bang was voor een nieuw lied vau de dichteres van Carcassonne. Er waren drie dagen verloopen. In de stad sprak .men van niets anders dan van het bezoek van den gevreesden graaf' in het zwaardvegers- huisje en het gezang dat hij daar had moeten hooren. Daar zagen de goede burgers in de heete middagzon een man de poort binnenkomen die een paard by den tengel leidde. Hij droeg een eenvoudig zwart kleed, en ging blootshoofds en b arrevoets. Sommigen meenden in die vreemde gedaante heer Raiinon van Miraval te herkennen; maar anderen spraken het tegen, totdat de man bij het huis met den rozenstruik stilhield, het paard aan een paal van het hek bond en, nadat by den klopper had laten vallen, zonder eenige aar zeling uen drempel overschreed. Hy vond de drie bewoners in het voorvertrek bijeen, de vrouw aan het spinnewiel, het meisje met een groot boek voor zich, waaruit zy voorlas en den blonden broeder bezig met een zwaard van roestvlekken te zuiveren. Toen deze laatste den bezoeker in het oog kreeg, rees hij met gefronste wenkbrauwen op en greep het gevest van het zwaard, als bracht een vijandige gedachte zgn bloed aan het koken. De vreemde vertrok echter geen spier van zijn gelaat en trad niet achteruit om zich tegen ten onverwachten aanval te dekken. „Ik waag het hier binnen te komen," zei hij op kalmen toon, ofschoon eerst wel wat Staat der schepen die in 1880 van het droge dok Prins Hendrik alhier hebben gebruik gemaakt Namen der schepen Xonnen fn8^ai0n* Uitgelaten. s. s. W. A. Scholten 2520 27 Dec. 22 Febr. s. s. Torrington 1788 2 Maart 4 Maart. s. s. P. Caland 2520 15 19 s. s. Eendracht 21 Mei 26 Mei. Jacht v. d. rgks water staat „Zeeland" TH co 4 Juni. s. s. Prinses Marie 1088 5 Juni 1 s. s. Prinses Elisabeth 1088 11 13 s. s. Drenthe 2238 14 17 s. s. Stad Middelburg 1039 21 25 Luctor et Emergo 677 16 Juli 17 Juli. Walcheren 374 20 22 Friedericke en Marie 307 19 Aug. 23 Aug. s. s. Utrecht 2233 3 Sept. 7 Sept. s. s. Prinses Elisabeth 1088 17 Oct. 18 Oet, s. s. Prins Hendrik 1088 21 22 s- 8. Prinses Marie 1088 1 Nov. 2 Nov. s. s. Gelderland 2159 9 12 s. s. Drenthe 2238 3 Dec. 7 Dec. Wilna 1483 25 31 Door het bestuur der Vereeniging tot het regi- len en bevorderen van Volksvermaken te Goes zal binnen enkele dagen eene uitnoodiging tot de in gezetenen worden gericht om by te dragen voorde den 10 Juni te geven feesten by gelegenheid der algemeene vergadering en tentoonstelling der Zeeuwsche landbouwmaatschappy. Van de ondersteuning der burgerij zal afhangen of het plan zal doorgaan eu op welke wijze, doch het bestuur zou wenscheu een festival te doen plaats hebben. De Antwerpsche afdeeling van het Willlemsfonds heeft aan bet hoofdbestuur en de andere afdee- liugen in Vlaanderen een krachtigen brief (in drie talen) ter algemeene onderteekening gezonden gericht aan het volk van Engeland, om dat op te wekken recht te doen tegenover de Transvaal. In het hotel de Bellevue te 'sGravenhage ia aangekomen sir David Tennant, president van het Kaapsche parlement. In verband met de ge beurtenissen in de Transvaal, verdient zgn komst de aandacht. De heer jbr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, te 's Gravenhage, schrijft in het Vader land o. a. het volgende „De Britsche vice-minister van binnenlandsohe zaken, mr. L. Courtney, heeft mg bij missive van 10 dezer, zöoeven ontvangen, uitdrukkelgk ge- haperend, als of hjj naar zgne woorden socht „ik verzoek slechts kort gehoor, daar het niet mgn eigen zaak is, waarvoor ik kom spreken. Wat hier voor eenige dagen geschied is, is mij niet alleen by geruchte ter oore gekomenwant de zegevierende vgand heeft mij zelf een bode gezonden, om mg aan te kondigen dat zynö lieden uit Miraval vertrokken waren en de burcht weer voor mg open stond. Ik heb door myn eigen schuld en dwaasheid het recht verbeurd om daar te wonen, en daar hy toch niet onbeheerd mag b'ij ven, ben ik op weg gegaan, om de rechtmatige meesteres op te zoeken en haar uit ie noodigen, zich door my weer daar te laten binnenleiden, vanwaar ik haar zoo schande- lijk verdreven heb. Ik heb een paard meêgebraoht en als zg wil kan zij reeds dezen nacht weder onder het dak rusten, dat eenmaal betere dagen gekend beeft en die nu door Gods goedheid weer beleven zal, al mag de voormalige eigenaar er niet in üeelen." Hg zweeg en durfde niet op het gelaat zijner vrouw lezen, welken indruk zgne woorden ge maakt hadden. Na een korte poos hoorde by haar zeggen: „Het is braaf van u, heer Raimon, dat gij zoo spreekt en denktmaar gij moet mij vergeven dat ik uw uitnoodiging niet kan aannemen. De wereld mag niet zeggen dat ik dien burcht voor mij Zeli door mijn zang verworven heb. Denk er nog eens goed over en neem onvoorwaardeiyk aan wat de hemel u teruggegeven heeft. Ik ben tot het einde mijner dagen bezorgd onder dit een*

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1