Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Réclames. Koloniën. Weerkundige waarnemingen. 12 Januari des morgens te 8 uren. 10.1 z zw zo zo z ozo z Algemeen Overzicht. Twee Communards. Zondag morgen werd Trinquet, de geweien Aan een rapport van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontleent de Jav. Ct. het volgende In den morgen van 20 November kwam het lid van den raad van Nederlandsch-Indië, mr. T. H. der Kinderen, ter reede van Oleh-leh en werd, voor zoover dit met het oog op de plaats gehad hebbende bandjir doenlijk was, met de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Hoewel de schade door de overstrooming ver oorzaakt, aanzienlijk is, hebben wegen en bruggen en landsgebonwen niet zoo veel geleden als zich aanvankelijk liet aanzien. Ook de XXVI Moekim waren geheel onderge- loopen op enkele punten van den grooten weg had het water bijna manshoogte bereikt. Omtrent de IX Moekim werd gerapporteerd, dat zij dooi de regens en de overstrooming ineen modderpoel herschapen waren, ten gevolge waarvan de werkzaamheden aan den weg tnsschen Kata- pangdoea en Lambaroe nog geen aanvang hadden kunnen nemen. Wijders zijü, onder dagteekening van 23 en 27 November jl., de volgende telegrammen ontvangen 21 November waterstand in de rivier normaal treinen van Oleh-leh naar Kotta Radja, loopen weer. Te Samalangan overstrooming op 16 No vember schade niet belangrijk. 16 November overstrooming te Edi en Segli 19 November waterstand aldaar normaal. Bij afwezigheid der ouders zijn in eene wo ning aan het Hoedemakerspad te Amsterdam drie kinderen gestikt. De vlam eener lamp moet zich aan 't behangsel hebben meêgedeeld, waardoor allengs een dikke rook ontstond, welke dit ver schrikkelijk ongeval veroorzaakte. Te 's Grevelduin-Cappelle zijn Zondag na middag vijf kinderen van 10 tot 17 jaren door het ijs gezakt en verdronken. Er waren daarbij twee kinderen uit éen gezin. De bevolking van Haarlem is in 1880 van 36,976 tot 38,153 personen vermeerderd. Jhr. mr. Victor De Stuers, referendaris der afdeeling kunsten en wetenschappen bij het de partement van binnenlandsche zaken, is door het Royal institute of British Architects te Londen tot honorair en correspondeerend lid benoemd. Te Katwijk aan het strand zal een groote restauratie worden gebouwd, die nog vóór dezen zomer gereed moet zijn. Met de werken voor den stoomtram is men druk bezig en vordert men goed. De volgende maand moet de baan enz. opgeleverd zijn. Te Hagestein bij Kuilenburg is een 14jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Zijn vader is op gelijke wijze omgekomen. Drieëntachtig werklieden der Stoombleekerij te Nijver dal hebben, voor rekening der maat schappij, Zondag een uitstapje naar Zwolle ge maakt. Ieder ontving 0.80 voor vertering. De bekentenis van den kellner van het logement Rynsche Hof in de Warmoesstraat te Amsterdam, schuldig aan het vermoorden van de 40jarige dochter van den logementhouder, eene weduwe met welke hij in liefdesbetrekking stond, (zie Laatste Berichten van gisteren) komt op het volgende neerHij had, zonder te weten wat hij deed, in een oogenblik van drift, de hand gesla gen aan deze vrouw. In de meening, dat zij enkel bewusteloos was had hjj zich verwijderd, hopende, dat zij wel weer tot zichzelve zou komen. Daarom ook was de deur aan de buitenzijde gesloten, terwijl de sleutel van binnen in het slot was gelaten. Toen hij Maandag morgen vernomen had, dat zij niet van hare bezwijming was hersteld maar dood was, begaf hij zich vrijwillig in hechtenis. De twist en de treurige daad hadden plaats, terwijl de huisgenooten be neden een kaartje speelden. Volgens het Niéuws v. d. D., zijn alle omstandigheden van dien aard, dat geen reden bestaat tot twijfel omtrent de oprechtheid van de verklaring van den kellner. De sporen der verwurging zijn geconstateerd. De heer mr. H. C. Verniers van der Loeff, lid van den raad van state, is benoemd tot offi cier van het Legioen van Her. Volgens een nader bericht omtrent de spoor brug over de Lippe, is de brug wel door hoog water onbruikbaar gemaakt en wordt zij gedeel telijk onveilig geacht, maar hoopt men het ver keer over een of twee van de vijf sporen te kun nen voortzetten. Te Nieuwkuijk zijn eenige personen gevat, die de laagheid begingen, de arme bewoners te berooven van de weinige goederen die nog gered konden worden. Twee koetsiers van tramwagens to Rotter dam zochten elkander gisteren middag bij de Binnenwegsche brug den voorrang af te winnen, met dat gevolg dat de beide wageES letterlijk in elkander reden en met groote moeite uiteen ge trokken werden. Ongelukken hadden er gelukkig niet bij plaats. De tramwagen-onderneming te Rotterdam heeft onder hare koetsiers meer goede verzorgers van paarden, dan voorzichtige wagenmenners. Van daar dikwijls onhandigheden en botBingen. In den laatsten tijd werd door de Scheve- ningsche visschers verregaande bedriegerij ge pleegd met haring en visch. De ingestelde ver volgingen hebben geleid tot veroordeeling van verschillende personen. De reeders hebben nu, ter voorkoming van die misbruiken, een regeling gemaakt van het loon der visschers. De laatsten schijnen daarmede zeer ontevreden en uitten die ontevredenheid Maandag avond door het plegen van ernstige baldadigheden. Ofschoon bij dag volstrekt niet bleek van eenige gisting, ontdekte men dat te halt zes 600 Scheveningers ongeveer aan het strand samenschoolden. Zij begaven zich naar de reederssociëteit Neptunus en wierpen daar met steenen de ruiten in. Hetzelfde deden zij aan het nieuwe verkooplokaal aan de Wassenaar- sche straat en daarna moesten het eenige reeders ontgelden. Van een woning aan het Kanaal werden de spiegelruiten verbrijzeld en in de Badhuisstraat werden de glasruiten van de woning van den reeder De Niet ingeworpen. Toen de troep hierop het dorp wilde binnentrekken, werd hg door de Scheveningsche politiemacht krachtig gestuit. Schoon niet sterk, trad zij op bevel van den commissaris, den heer Vernee, doortastend op en dreef de menigte met den blanken sabel Uiteen. Intusschen kwam te half acht de uit de residentie ontboden versterking van 112 politie agenten en een uur later de tijdelijk te 's Hage gestationeerde maréchaussées aan. Daar er een gerucht liep dat 's nachts de visschersvloot en de reederssociëteit in brand zoudeu worden gestoken, werden de schepen en dit gebouw den ganschen nacht door sterke patrouilles bewaakt, terwijl ook in het dorp werd gepatrouilleerd. De nacht verstreek echter rustig. De procureur-generaal, de officier van justitie en de hoofdcommissaris bevonden zich aan het commissariaat. Verzet werd er van de zijde der samenscholers niet gepleegd. Arrestatiën hadden dan ook niet plaats. Van verwondingen bleek niets. Het onderzoek, door de justitie ingesteld, bepaalt zich tot de gepleegde gewelddadigheden door meer dan 20 personen zonder wapenen. Uit voorzorg blijft de politiemacht te Scheveningen versterkt. (Hbl.) Het gerucht loopt te Washington dat Lima, de hoofdstad van Peru, door de Chiliërs is inge nomen. Officieel echter was er nog geen bericht ontvangen. De in Parjjs voor den gemeenteraad uitge brachte stemmen laten zich aldus verdoelen 149.521 republikeinsche, 42.657 voor de verschil lende deelen der rechterzijde en 31.367 stemmen van intransigenten en verdedigers der commune. Deze laatsten zijn in een aantal gemeenten schit terend geslagenzelfs in Lyon werd er slechts éen gekozen. Volgens het Bulletin de statistique heeft de wijnoogst in Frankrijk in het vorige jaar bedra gen 29.600.000 hectoliters, of 2 millioen minder dan de gemiddelde oogst van de laatste tien jaren. De opbrengst van 1864 was echter nog geringer, 25.7 millioen hectoliters. De invoer van vreem den wijn, die vóór 1878 nimmer een millioen hectoliter had bedragen, steeg tot 3 millioen in 1879 en tot 0.4 millioen in de elf maanden van 1880. Het grootste gedeelte van den ingevoer- den wijn komt uit Spanje. De Fransohe vice-consul te Rustschvk is ge woon zelf zijne inkoopen op de markt te doen en had den dag vöor Kerstmis met een koopvrouw een geschil over het wisselen van geld. De con sul gebruikte harde woorden en de koopvrouwen wierpen hem met rotte eieren. De vraag doet zich thans voor of de Fransche ambtenaar door de Bulgaarsche dames onbehoorlijk bejegend is en deze onaangename projectielen een internatio naal geschil moeten veroorzaken. De Bulgaren zeggen dat er provocatie heeft plaats gehad, wijl een galant Franschman geen harde woorden aan de dames had mogen zeggen over eene geldquaestie. Amsterdam. Aan de herstemming voor een lid van de provinciale staten werd door 577 van de 4444 kiezers deel genomen. De heer De Vries werd gekozen met 333 stemmen, terwijl op den wethouder Bergsma 237 stemmen werden uitgebracht. Athene. De dagbladen houden den oorlog met Turkije voor eene quaestie van tijdook na eene beslechting door scheidsrechters zou hij onvermijdelijk big ven. De Turken versterken Demoko en hebben eenige batterijen naar Epirus en Thessalie gezonden. Londen. Volgens de Daily Telegraph wordt door de regeering eene verzoenende proclamatie aan de Trausvalers ontworpen. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Wind- richt. kracht 10.4 11.0 11.7 10.7 8.6 9.2 3.9 7.6 3.6 6.3 8.3 13.3 10.4 10.7 12.2 7.7 -r 1.7 1.3 ZZW z w NW NNW ZO ZO NNW WNW OZO NW ZO 2 1 0 2 1 5 4 3 5 2 1 2 2 2 3 3 2 2 5 Toe stand lucht. betr. betr. betr. betr. betr. bew. betr. betr. betr. z. bew. betr. betr. betr. betr regen helder betr. Tem pera tuur. 2 1 1 0 0 6 5 1 6 9 8 1 1 1 6 7 9 16 6 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: D. 1.6 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, GraanbeursCorr Thermometer 11 Jan. Is av. 11 u. 33 gr. 12 Jan. 'smorg. 8 u. 33 gr. 'smidd. 1 u. 35 gr. 'sav. 5 u. 31 gr. Het is geen tijd van voorspoed voor de Engel* sche natie. Zij ziet haar haast herstelden invloed op het gebied der Europeesche politiek weder op den achtergrond gedrongenzy moet de vrees koesteren om de rust en den vrede in Ierland niet dan door een burgeroorlog te kunnen her stellen zg is aan de Kaap gewikkeld in een oorlog mot een taai en in ruwen arbeid gehard ras van kolonisten, waarin zij den steun des rechts niet aan hare zgde heeft; zij heeft nog altgd de kans van het weder uitbreken van den strijd in Afghanistan, -- 'en bij al die gevaren brachten de Londensche morgen bladen van gis teren eene tgding, die wel geschikt is om den Engelschen de schrik om 't hart te doen slaan. In de Times las men gisteren ochtend dat in de Bombay Gazette van eergisteren het bericht was opgenomen van eene samenzwering der Hindoes en Muzelmannen van Kolapore om alle daar wonende Europeanen, terwijl zij in de kerk waren, te vermoorden, de inlandsche officieren te dooden en de inlandsche troepen aan te zetten om met hen de stad te plunderen en opstand te maken. Hoewel er 3000 personen in het complot waren, ,bleef het weken lang geheim. Rooverijen, onder nomen om de noodige gelden bijeen te brengen, leidden tot het gevangen nemen van enkele personen en het ontdekken van de samenzwering. Zeven entwintig personen staan thans terecht wegens het opruien tot oorlog tegen de keizerin. De leider der beweging, zekere Rambhat, stelde voor den rajah weder de regeering op te drageu, die na de onderdrukking der muiterg vau 1857 werd afgezet en die naar het volksgeloof nog in leven is, hoezeer hg reeds in 1867 is gestorven. Do Standard ontving van haren correspondent te Bombay een bericht van gelijke strekking. Het werkelijke doel der samenzwering is nog onbekendevenmin weet men thans te Londen of men te doen beeft met eene zaak van enkel locaal karakter of met eene beweging van meer algemeenen aard. Op zich zeli behoeft dit berioht misschien geen groote onrust te wekken, want men scbgnt bet complot spoedig ontdekt te hebben en daardoor het groote gevaar te hebben voorkomen. Bij de lezing dezer berichten heeft echter ieder En- gelschman gisteren zich de Meidagen van 1857 in de herinnering teruggeroepen, toen ook uit een schijnbaar kleine kern de opstand sproot, welke Engeland niet dan ten koste van veel bloed en groote inspanning heeft kunnen meester worden. De Sipahi's die den 9en Mei van het jaar 1857 te Mirut weigerden de met vet gesmeerde patronen aan te nemen, omdat varkensvet den Mohame- danen walging, rundervet den Hindoes toorn over de schending van bet heilige dier inboezemde, waren slechts 86 in getal, maar twee dagen later was Delhi in opstand en werden de Engelschen, die niet hadden kunnen ontkomen, met vrouwen en kinderen vermoord, en eer de maand ten einde was had de opstand der inlandsche soldaten zich uitgebreid van Calcutta tot Lahore. Zoover echter zijn wij gelukkig thans nog niet. Uit de Kaap wordt gemeld dat een troep Boeren een Engelsche jachtpartij van vijftien per sonen, waaronder twee officieren, hebben vervolgd en er vijf man van hebben doodgeschoten. Verder hebben zij Zeerust bezet, dat gelegen is aan de westelijke grens van hnn land, dus zoover moge lijk van de Natalsche grens. Dit schijnt te wijzen op moeilgkheden met de Kafferstammen aan die zijde; want was daar niets te vreezen,dan zonden de Trausvalers wel hunne gansche macht beschik baar houden tegen de Engelschen aan de zuid- oostelijke grens. De president van den Oranje- Vrgstaat seinde aan zijn consulaat te Londen: „Geloof de kwaadwillige verhalen omtrent de Hollanders niet. De Vrijstaat wenscht enkel vrede en welvaart voor geheel Zuid-Afrika en hoopt vurig dat alle pogingen in het werk zullen gesteld worden om zonder verwijl verder bloed storten te verhinderen." Gisteren is aan de leden van het parlement een afdruk rondgedeeld vau de instructie, welke is medegegeven aan den tegenwoordigen gouverneur der Kaapkolonie, sir Hercules Robinson. Hij heeft iu last gekregen om het denkbeeld eener confede ratie van de Zuid-Afrikaansche staten niet zelf wederom op te werpen, maar dit aan het iaitiatief der staten zelve over te laten. De regeering be schouwt echter zulk eeue confederatie van groot gewicht, zoowel voor Zuid-Afrika als voor het Britsche rijk. Zg zou ook de mogelgkheid openen voor het verleenen van eenige zelfregeering in Natal. Ook de Transvaal zou mettertijd in stellingen vau dien aard kuuueu verkrggen, en „wanneer het gezag der kroou daar eens goed is gevestigd" moet men de middelen zoeken om de Hollandsche Boeren zulk eene mate van zelf regeering te verleenen, als zal overeenkomen met de belangen van Zuid-Afrika en met de verplich tingen van Engeland jegens de inlandsche bevolking De uitdrukking, „wanneer het gezag der kroon daar eens goed is gevestigd," bewijst voldingend dat de heer Gladstone, ook vóór het uitbreken van den oorlog, nimmer plan heeft gehad om de Transvaal los te laten, en zg is eene rechtvaar diging te meer voor de Boeren die naar de wapenen grepen. De Fransche kamer heeft gisteren een oogenblik vergaderd om dadeigk weer uiteen te gaan tot 20 Januari. De leden zijn nog in de departemen ten om voor de herstemmingen voor de gemeen teraden te werken. Twee geruchten wachten op bevestiginghet uitroepen van Ali pacha van Gussinje tot prins van Albanië en de herleving van den driekeizeis- bond. schoenmaker en bestuurder der communevoor het eerst na negen jaren ballingschap wakker in Pargs, als candidaat voor den gemeenteraad. Den vorigen avond werd hij in eene volksvergadering feestelijk verheven tot „principe". Trinquet is geen persoon meer, hij is oen principe, nam men aan, wat echter niet verhinderde dat een der commu nisten-blaadjes hem den volgenden morgen een haut personnage van de commune noemde. De eeretitel welke hij zich zeiven het liefste geeft is die van forgat politique. De commune bezit niet veel zulke deftige vertegenwoordigers als Trinquet hij heeft een eerwaardig uiterlijk met een langen witten baard en voelt zgn eigen gewicht. Zater dag avond verzekerde hij: „Op den dag des ge- vaars en der wraak zal ik met n zijn," en hg zag daarin een grooten troost en waarborg voor zijne hoorders. Met den man die deze dwaze vertooning maakt, kwam Vrijdag ook te Brest aan een ongelukkige wiens gansche leven een treurspel is geweest, die het slachtoffer was van dwaasheden welke groo- tendeels aan zinsverbystering zija toe te schrijven. Luitenant Lullier was een man van talent, van ridderlijken geest en moed. Als zeeofficier had men hooge verwachtingen van hem, maar hij maakte zich schnldig aan insubordinatie, werd ontslagen, en van dien dag af gelakte hem niets meer. Hij begon met Paal de Cassagnac een slag in het gezicht te geven, omdat hg in een artikel Jules Favre hadbeleedigd, voor wien Lullier groote vereering koesterde. De Cassagnac strafte hem hard; in plaats van met hem te vechten, gaf hij hem aan bij de politie. In plaats van een held haftig figuur te maken tegenover den degen van Frankrijks eersten vechtersbaas, beliep Lullier een vonnis van de correctioneele rechtbank. Spoedig daarop brak de oorlog uit en Lullier werd officier bg de nationale garde te Pargs. Hg vocht dapper, maar kon zich niet buiten politieke samenzweringen houden, werd herhaaldeiyk gewaarschuwd en ten slotte ook uit dezen dienst weggejaagd. Toen brak de commune los en de rustelooze man wierp zich met hart en ziel in de beweging. Hij ontwikkelde groote talenten in zgn commando en in de leger&dministratie. Maar ook aan de commune kon hg op den duur niet gehoorzaam zijn en het zou tot eene botsing zijn gekomen, als de instelling zelve niet in tyds ware gevallen. Toen hg in de handen van de geregelde troepen was gevallen, had men het best gedaan, volgens menschen die hem goed kennen, om hem in een gesticht op te sluiten. Thiers scheen er ook zoo over te denken, want LullierB vervoer naar de strafkolonie werd lang uitgesteld; maar toen Thiers viel, was zijne kans op genade verkeken en hg moest naar Nouméa vertrekken. Daar was zijn leven éene lange marteling. De dokters konden niet tot de slotsom komen dat hg krankzinnig was, en de gevangenbewaarders beschouwden hem als verantwoordelijk voor hetgeen hij deed in zgne aanvallen van woeste drift. Den meesten tijd had hij straf, de boeien, de donkere oei, de silo (een gat in den grond, waarin de gevangene tot zgne knieën in het water staat), het dwang buis, water en brood, alle straffen onderging hij tot eindelijk een zware ziekte zich over hem ontfermde en hem buiten staat stelde om zgne bewakers te ergeren. Lnllier is nu teruggekomen iu Europa, oud voor zijn tijd, gebrekkig en naar men zegt genezen van het duiveltje dat hem zoo veel onverstandigs liet doen. Want van iets laags of gemeens heeft niemand hem ooit kunnen be schuldigen Overigens zgn er niet veel belangwekkende per- sooniykheden bij dit laatste transport, tenzij men uit het oogpunt van den strafrechter of politie commissaris spreekt. Nooh van Lullier, noch van Trinquet bopen wy veel meer te hooren. Van den eerste niet, wijl dat een biyk zou zijn dat een diep beklagenswaardig man weer in zijn oude, voor hem noodlottige buieu was vervallen. En van den „politieken galeiboef" niet, omdat hg eene vrg treurige figuur is, welke in geen enkel opzicht onze aandacht kan boeieu. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Twee of drie teeroapsules van GUY OT, genomen onmiddellijk vóór het eten, brengen spoedig ver lichting teweeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te gene zen. Men ziet zelfs, dat het gebruik de reeds eenigzins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tnbef- kels, en met medewerking der natuür is de gene zing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel vanwege zgn uitstekende uitwerking als om zgn goedkoopen prgs. Daar iedere flacon 60 capsules bevat, kost de geheele behandeling dus slechts vgf a zeven en een halve cent per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Met zekerheid hebben wij vernomeu, dat aan verscheidene personen, die aan verkoudheid, bron chitis of longtering leden en in zekere apotheken teeroapsules vroegen, niet uit onze fabriek afkom stige capsules zgn verkocht. Wy meeuen den patiënten daarom in herinnering te moeten brengen, dat alle teer op verre aa niet op dezelfde wijze

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2