No. 10; 124e Jaargang. 1881. Donderdag 13 Januari. Watersnood. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 5/irr. franco 5,50, Afzonderlijke nommers feijnl verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg, 12 Jannari. Een vriendelijk verzoek aan de Zeeuwen. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Ker kn ieuws. Marine en leger, Kunstaieuws. MIDDELBURGSE Aan het bureau dezer courant is eene ge sloten bus geplaatst, bestemd voor giften, tot het overmaken waarvan aan de algemeene commissie de redactie zich bereid verklaart. Heden ontvangenN. N. 10J. A. Gr. 1.25 A. M. 2.50Diversen 0.581/2 te zamen met de vorige opgaven 516.181j2. Ingezonden Niet zonder recht verheffen zich de Friezen op hun fraaie zoogenoemde „Hindeloper-kamer." Na op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 bijzonder de aandacht te hebben getrok ken en als een „stuksken poëzie" geprezen te zijn, werd deze inrichting, als ik wel heb, door enkele belangstellenden gekocht en aan het Friesch genootschap van geschied- en oud heidkunde ten geschenke gegeven, van welks verzamelingen zij thans het meest aantrekke lijke middelpunt uitmaakt. Ook in andere landen van Europa tracht men het eigenaardige oude volksleven, dat in onzen, alles eenvormig-makenden tijd, met snel heid ten onder gaat, op soortgelijke wijs in gedachtenis te houden. Er is misschien geen plekje in ons wereld deel, waar landelijke kleeding, sieraden, meu belen en vele huishoudelijke voorwerpen, schil derachtiger zijn dan in Zeeland en vooral in Walcheren en Zuid-Beveland. Ieder weet dan ook hoe tegenwoordig buitenlandsche kunste naars als wedijveren om, door afbeelding of aankoop, daarvan partij te trekken. Een kamer in ons Museum te Middelburg, ingericht als een echt Walchersch woonvertrek, met een paar beelden voor de kleedingstukken en sieraden, zou in schilderachtige schoonheid bij de Friesche kamer zeker niet achter staan en in hooge mate de belangstelling op wekken der vele vreemdelingen, die onze merkwaardige provincie meer en meer bezoeken. Zulk een vertrek zou tevens eene goede be waarplaats zijn voor een aantal eigenaardige huishoudelijke voorwerpen, nu nog bij onze landelijke bevolking op te sporen, doch die binnen enkele jaren tot het verledene zullen behooren. Toen, niet lang geleden, deze zaak ter sprake kwam, werd reeds terstond medewerking on dervonden. Een ouderwetsche boerenklok, een blikken olielamp, een lantaren met hoorn, een Vuursteengeweer, een borden- en lepelrek, een weerglas en andere kleine zaken, zijn reeds hijeen. Er ontbreekt echter nog zeer veel, eer men aan het werk kan gaan om een vertrek te meubelen en een paar beelden te kleeden. Wie helpt mij, door geschenken van bruik bare voorwerpen of door giften in geld, om een en ander aan te koopen, in dit goede werk Ik zeg van heeler harte een goed werk, want het is een edele taak de her innering te bewaren aan Het oude, in zoo menig opzicht eigenaardige volksleven, vooral Wanneer het verleden, zoo als in Zeeland, ge tuigt van kloekheid en kracht en van een voorgeslacht, waarop men fier mag zijn. Middelburg, Jan 1881. Nagtglas. JVij meeudea aaa het ogstel vao den heer Nagtglas, als blijk onzer belangstelling voor de zaak welke hij voorstaat, eene andere plaats dan die voor andere ingezonden stukken verschuldigd te zijn. Wij hopen dat zijn ver zoek weerklank moge vinden en eerlang tot vervulling overgaan. Eene geschikte gelegenheid lijkt ons deze, om onze lezers te herinneren aan een soort gelijk verzoek, onlangs van andere zijde tot hen gericht. De Oudheidskamer te Middelburg heeft in het raadhuis alhier eene betere, harer meer waardige plaats bekomen, welke de tot deze verzameling behoorende kostbare en merkwaardige voorwerpen uit vroeger tijd meer tot hun recht laat komen. Thans be staat gelegenheid om méér van deze ge schiedkundige reliquiëen op behoorlijke wijze ten toon te stellen en voor de bewondering van het nageslacht te bewaren. Een onzer meest geachte ingezetenen en oudheidkundi gen, de heer mr. G- N. de Stoppelaar, heeft in deze reeds het voorbeeld gegeven door het afstaan van 23 kostbare glazen bekers, door hem gedurende vijf en twintig jaren verzameld, welke in de Oudheidskamer eene plaats ver kregen hebben. Moge dit voorbeeld navolging vinden. Niet genoeg kan gewaakt worden tegen het verloren gaan der kostbare en bewonderens waardige blijken van den kunstzin en de nijverheid, van het leven en het streven onzer voorouders. Een plicht der vaderlandsliefde is het die rust op hen, in wier bezit derge lijke voorwerpen gekomen zijn, ze niet aan de wisselvalligheden der toekomst over te laten, 'maar ze in eene openbare bewaarplaats, tot nut en genot van het algemeen, ter be zichtiging te stellen. Ook voor de Middel- burgsche Oudheidskamer doen wij derhalve een beroep op allen die Zeelands verleden liefhebben en daarom voor Zeelands toekomst, naar de mate hunner krachten, iets doen willen. De Norddeutsche Algemeine Zeilung voegt bij eene oproeping van den Mederlaudschen gezant aan de in Duitschland woonachtige Nederlanders, ten behoeve der slachtoffers van den watersnood, de volgende aanbeveling: „Uit de berichten, die wij omtrent de verwoestin gen door den watervloed in de laatste weken voort durend hadden mede te deelen, zullen onze lezers zich nog slechts een flauw denkbeeld kunnen maken van de ellende, waardoor groote oppervlak ten lands in den bevrienden naburigen staat geteisterd worden, en voor zoover zij vermogen, zullen zij, evenals reeds bij vele dergelijke aan leidingen, de grenzen van het vaderland niet be schouwen als eene grens voor de uitoefening van liefde tot den naaste." Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben by vernieuwing den minister van waterstaat be toogd, hoe hoogst dringend bet is, dat van de werken tot verbetering van den waterstaatstoe stand in het N. O. deel dier provincie, waar voor door belanghebbenden twee millioen zal worden bijgedragen, in de eerste plaats wor den ondernomen die tot sluiting van de Qeere- waardsche overlaten, die hoofdzakelijk de oor zaak zijn van de waterrampen, die Noord-Brabant voor en na teisteren. Op verzoek van de watersnood-commissiehebben de heeren Nijhoff en Gerke, artsen te Amsterdam, zich bereid verklaard in de dringende behoefte aan geneeskundige hulp op de plaats des onheils te voorzien, en zijn daarheen vertrokken. De grootste ramp, schrijft de Noord-brabanter, die Nieuwkuik, Onsenoort en een gedeelte van Vlijmen getroffen heeft, bestaat in het verzanden der akkers, over eene uitgestrektheid van 200 bunders beste tuingrond of goede akkers. De gronden zijn in kleine perceeltjes verdeeld, de meeste landbouwers bezitten tot 2 bunders land. Die kleine grondbezitters zijn onmogelijk in staat dat zand te verwijderen. Hun huizen zijn weggespoeld, hun vee verdronken, hun huis raad weggedrevenzij bezitten niets en zijn nu meestal doodarm. De buizen zijn eenigszins te herstellenmet kleinere woningen of hutten kun nen zij zich behelpen; maar blijft het land be dolven, dan is alle hoop op een betere toekomst onvermijdelijk verloren. Niet alleen voor éen of twee jaren, maar voor altijd. Als een middel om dit zand, dat van 0.25 tot 2 meter hoog op het land gespreid ligt, te ver wijderen, geeft genoemd blad in overweging het te gebruiken voor het maken van den spoorweg- dijk, die van Vlijmen tot 's Hertogenbosch, op de spoorweglijn naar Zwaluwe, gemaakt moet worden. Met behulp van eenige bataljons intanterie ware dit zand, dat anders door den staat van elders aangevoerd en betaald moet worden, nog in dit voorjaar weg te ruimen en nabij de te maken lijn te verzamelen. Wacht men echter een jaar, dan is het te laat. Axel 11 Jan. De bevolking dezer gemeente verminderde in het jaar 1880 van 3125 tot 3098 inwoners, waarvan 1526 mannen en 1572 vrouwen. Er werden 133 kinderen geboren, 102 personen zijn overleden, 195 vertrokken naar elders en 137 vestigden zich hier. Het aantal levenlooze ge boorten bedroeg 7, dat der onechte kinderen 4, dat der voltrokken huwelijken 23. De bevolking der gemeente Hulst verminderde in het afgeloopen jaar, van 2429 tot 2347 personen- Amsterdam, 11 Jan. Heden avond is alhier opgericht Fe Unie, zijnde eene Vereeniging tot bevordering van politiek- en maatschappelijk leven. Zij heeft ten doeldoor onderlinge ontwikkeling tot grondige bespreking van de groote vraag stukken van den dag te geraken. Zij wenscht dit doel te bereiken lo. Door voordrachten of lezingen; 2o. Het houden van vergaderingen; 3o. Het aanleggen van een bibli otheek en het verspreiden van geschriften; 4o. Het oprichten van vak-afdeeiingen ter beoefening van degelijke muziek enz.; 5o. Het zoo mogelijk verkrijgen van een gebouw, waarin de vergade ringen kunnen gehouden worden en dit tevens in te richten tot sociëteit. De vereeniging werd geopend met eene korte toespraak door een der oprichters en welkom in 't leven geheeten door dr. Hugenholtz, van de Vrije Gemeente. In een opstel van mr. C. J. N. Nieuwenhuis, oud-raadsheer in het gerechtshof van Urreeht en secretaris der commissie van administratie over de gevangenissen aldaar, in de Nieuwe Bijdragen enz,, komen verschillende belangrijke opmerkingen over het nieuwe wetboek van strafrecht voor, welke echter thans, na de aanneming van dit wetboek, grootendeels haar beteekenis verloren hebben. Dit is echter niet het geval met den daarin uitgesproken wenscb,dat eene speciale celge vangenis voor vrouwelijke veroordeelden worde opgelicht. Thans worden de vrouwelijke veroor deelden, behalve in de kleinere huizen, in de groote ce gevangenissen te Rotterdam, Amsterdam en Utrecht verpleegd. Daarbij heeft men ver schillende adjunct-directrices en verscheidene onderwijzeressen noodigde voortdurend in acht te nemen afscheiding eischt meer krachten en onafgebroken toezicht. Richt men eene afzonder lijke groote celgevangenis voor vrouwen op, dan zou men met eene hoofddirectrice kunnen volstaan, minder onderwijzereasen en wellicht ook minder bewaarsters noodig hebben om beter toezicht te kunnen uitoefenen. Op deze gronden voornamelijk beveelt de heer Nieuwenhuis de oprichting eener speciale celgevaogeiiis voor vrouwelijke veroor deelden aan; maar de voornaamste grond komt ons voor deze te zijn, dat vooral in onze gevan genissen de aanraking tusschen mannelijke en vrouwelijke gevangenen en beambten zoo veel mogelijk behoort te worden vermeden. Als men de gerechtelijke statistiek raadpleegt, komt men tot de conclusie, dat men met éen celgevan genis voor vrouwelijke veroordeelden wel zal kunnen volstaan. Vervolg Binnenland, waaronder het ver slag der prostitucie-vergad ering, door den heer H. Fierson alhier gehouden, zie het bijvoegsel.) adel. Ingelijfd in den Nederlandschen adel met al zijn wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen mr. J. L. de Grez, te Ginneken- koloniëh. Benoemd tot predikant bij de Pro- testantsche gemeente in N. I. de heer W. van Lingen, theol. doctor, predikant bij de herv. gem. te Dragten. begisteatib EK domeikek. Benoemd tot ont vanger der reg. en domeinen te Woerden A. J- Kolff, ontv. der reg. en dom. te Sittard. Benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Goes H. Kayser, thans in dezelfde betrekking te Oosterhout. Zie laatste ber:chten van gisteren.) gemeektkbesturek. Goedgekeurd het aan den burgemeester van Zwarte waal, J. J. P. Tichler op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secret, dier gemeente. gekeeskusdige DiEKST. Benoemd tot reserve- off. van gezondh. 2e kl. bij het personeel van den gen. dienst der landmacht de burger-genees kundigen dr. M. M. Duintjer, arts te Beliingwolde en dr. Ph. Kooperberg, arts te Oosterhout. Mr. H. ter Haar, heeft tegen 1 April a. eervol ontslag aangevraagd als directeur der burgeravond school te Deventer. De raai der gemeente Bolsward heeft, naar aanleiding van art. 82 al. 1 der wet van 17 Au gustus 1878, eene verordening op den kinderar beid vastgesteld waarbij verboden wordtt uin- of veldarbeid te laten verrichten door kinderen, welke den ouderdom van twaalf jaren nog niet bereikt hebben, en voorts bepaald, dat kinderen beneden twaalf jaren niet mogen gebezigd worden tot het verrichten van huiselijken arbeid of van persoonlijke diensten gedurende de voor bet lager onderwijs vastgestelde uren. Het prov. kerkbestuur van Gelderland is tegen a. Donderdag tot eene buitengewone vergadering bijeengeroepen, ter behandeling van het voorstel van vier orthodoxe leden, jm de schorsing van de Dordtsehe ouderlingen op te heffen. Men zal zich herinneren dat deze ouderlingen weigeren, aan predikanten, die niet van hunne richting zijn, gelegenheid te geven om hunne leerlingen te doen aannemen tot lidmaat. Zij be hoeven slechts te verklaren, dat zij bereid zijn van deze weigering terug te komen, en honne schorsing zou reeds daardoor opgeheven zijn. Het prov. keikbestuur zal dus opnieuw de vraag moeten behandelen, of in de Ned. Herv. kerk aan ouderlingen het recht moet worden toegekend om predikanten te verhinderen, hun plicht te doen. (N. B. Ct.) De luit. ter zee 2e kh jhr. J. F. Coertzen de Koek, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonact. gesteld. Door den minister van oorlog is de vraag ge daan welke officieren van gezondheid genegen zijn om onder aan te geven voorwaarden op het eiland Schiermonnikoog, waar alle geneeskundige hulp ontbreekt, gedetacheerd te worden. Door de 2e luits. F. H. Tissot van Patot en A. Klontje, van het 3e reg. inf., is overplaat sing naar het Ned. Indisch leger verzocht. De artisten, die door den heer W. van Zuijlen zijn geengageerd om in het volgend seizoen den nieuwen schouwburg te Rotterdam te bespelen zijnde dames Van Offel—Kleij, Egener—Van Dam, Crispijn-—Stoets, Esther van Rijk, Egener van Rijk, Helena van Offei, Marie de Heer en B. van Rijk, en de heeren W. van Zuijlen, Crispijn, Spoor, Alex Faassen, Van Nieuwland, A. van Zuijlen, J. de Vos en Kleyn, terwijl de heer Jules Egener zich als orkestmeester aan het gezelschap verbonden beeft. De heer Van Zuijlen is ook nog met andere artisten in onderhandeling.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1