N«; 9. 124® Jaargang. 1881. Woensdag 12 Januari. Geldleeningen gemeente Middelburg. De dichteres van Carcassonne. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f o,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer f 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G, L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M„, Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 11 Januari. MIDDELBURGSCHE De burgemeester en wethouders van Middelburg» gezien het schrijven van den ijker der maten en gewichten alhier van den 7 Januari 1881 no. 3; maken bekend dat tot het verrichten van den jaarlykschen herijk der maten en gewichten in deze gemeente, door den ijker zitting zal worden gehouden in het ijk-lokaal op de noordzijde van den Dam, wijk letter F no. 97, voor de wijken A en B, den 14 en 15 Januari; voor de wijken C en D, den 17 Januari; voor de wijken E en F, den 18 en i9 Januari; voor de wyken G en H, deu 20 en 21 Januari; voor de wijk I, den 22 en 24 Januari, des voormiddags voor de wijken K en L, den 25 en 26 Januari en den 27 Januari des voormiddags; voor de wijken M, N en O, den 27 Januari des namiddags en den 28 Januari voor de wijken P eu Q, den 29 Januari en den 31 Januari des voormiddags; voor de wijken K, S, T, U en V, den 31 Janu ari des namiddags en üen 1 Februari; voor de gewichten, bestemd tot fijnere wegin gen, en aizoo voor ilie, in gebruik bij apothekers, goud- eu zilversmeden enz., uitsluitend den 2 en 3 Februari; dagelijks van des voormiddags 912 en des namiddags van 14 uur. Voorts worden de belanghebbenden herinnerd: lo. dat alleen behoorlijk schoon en droog ge maakte maten en gewichten zullen worden onder zocht en belanghebbenden by de terugontvangst hunner voorwerpen dienen toe te zien, oi deze de wettige merkendragen, vermits alle lateie reclames te dezen opzichte niet dan nietig kun nen worden verklaard 2o. dat geene maten voor droge waren, be stemd tot het meten van granen, zaden, boonen, erwten en soortgelijke waren, mo6en orden her ijkt, dan vergezeld van den daarbij behoorenden strijker 3o. dat lengtematen van éen en van een halven meter, voorzien van merfcteekenen of aan wij zingen van de oude maat, in geen geval tot den herijk zullen worden toegelaten. 4o. dat het overgangsmerk op weegwerktuigen en gasmeters nog van kracht biyft tot 1 Januari 1882. Middelburg, den lOen Januari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, N.C.LAMüRECHTSEN VAN RITTHEM, l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, iu aanmerking nemende, dat bij raadsbesluit vau den 29 October 1880 is bepaald, dat het restant der leeuingeu ad 5 pet van 1871 en ad 4i pet. van 1878, met 1 Juli 1881 zal wordeu brengen ter kennis van de houders vanobliga- tiën in die leeningen, dat zij, die dit mochten verlangen, reeds dadelijk, met terughouding van FEtnLLBT 02ST. NOVÏÏLLE VAN PAUL HEUSE. Toen beval hij den kruistocht tegen de ketters te prediken, wier bestraffing en uitroeiing een even verdienstelijk werk werd genoemd als de strijd voor het heilige graf en daar het niet aan groote heeren ontbrak, dien dit geeste lijk voorwendsel zeer gelegen kwam om in troebel water te visschen en hunne wereld- sche belangen te bevorderenwerden de vrucht bare dreven van Aquitanië weldra het tooneel van een meêiioogenloozen oorlog, die verscheiden jaren Van weerszijden met al de verwoedheid en bloed dorstigheid van een geloofsstrijd gevoerd werd. De machtigste voorvechter der partij van de afvalligen was graaf Raimon van Toulouse. Terstond bij den aanvang trof hem de banvloek der kerk en de geduchtste krijgsman van zijn tijd, graaf Simon de Montfort trok, nadat hij het gebied van den burggraaf van Carcassonne en de ^oed versterkte jatad bad ingenomen, naar Tou- de coupon 1 Juli 1881, de aflossing daarvan kunnen bekomen, tegen korting eener rente van 3 pet., gerekend van den dag der afbetaling tot den 1 Juli a., mits zij van bun verlangen min stens 14 dagen te voren schriftelijk kennis geven aan het gemeentebestuur, met opgaaf van de stukken waarvan en den dag waarop die aflos sing verlangd wordt. Middelburg, 8 Januari 1881. De burgemeester en wethouders voornoemd, PIO K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Heden middag is door de commissie tot het doen eener uitdeeling van eetwaren en brandstof fen op Nieuwjaarsdag 1881, in overleg met burg. en weth. van Middelburg, ten raad huize, eene vergadering gehouden, ter bespreking van de vraag uf die commissie ook zal optreden als commissie tot het ontvangen van giften voor de slachtoffers van den watersnood. De vraag werd toestemmend beantwoord. De beer A. den Boer zal als voorzitter, de heer mr. J. W. Lasonder, als le secretaris, de heer K. J. H. Wasch als 2e secretaris en de heer J. A. Zip als penningmeester optreden. Aanstaanden Maandag zal door de commissie eene collecte aan de huizen der ingezetenen wor den gehouden. Naar wij vernemen hebben zich bij den secre taris der voorbereidingscommissie voor de in den loop der maand Mei alhier te houden tentoon stelling van kunst en nij verheid, met daaraan verbonden wedstrijd voor den handwerksman, reeds een vijftigtal deelnemers aangemeld. Ver moedelijk zal dit cijfer nog belangrijk vermeer deren. In 1880 werden uit de gemeente Middelburg 16 vreemdelingen verwijderd. In het afgeloopen jaar zijn te Middelburg bin nengekomen en vertrokken 29 zeeschepen, zijnde 8 brikken, 8 schooners, 7 barken, 3 fregatten en 3 stoombooten. Onder deze vaartuigen voerden 19 de Nederlandsche, 5 de Engelsche, 4 de Duit- sche en 1 de Noorsche vlag. De aangebrachte ladingen bestonden uit kolo niale waren, koffie, kolen, hout en ballast. Vlïssingen, 10 Januari. Naar wij vernemen heeft zich sedert lang behoefte doen gevoelen, om de kantoren der stoomvaartmaatschappij Zeeland, die tot hiertoe in een gedeelte van het haveustatiou gehouden worden, te verplaatsen louse, om het strafgericht der kerk ook tegen het strijdbare hoofd der kettersche secte te voltrekken. Zoodra de banvloek over graaf Raimon was uitgesproken verscheen er een bleeke man met geschoren kruin en een langen baard, in een eenvoudige wapenrusting, op een muildier rijdende, met de vraag of hij ook een krijgsman kon ge bruiken. Die stem kwam den graaf bekend voor, maar het duurde toch lang eer hij in het vervallen gelaat van den vrager, de trekken van zijn ouden vriend en dichterlijken makker herkende. De tijden waren te ernstig om aan oude zonden en dwaasheden te denken en de dichter zorgde wel dat niemand, zelfs in den ergsten wjjnroes, op zijne oude wonde durfde zinspelen. Hij vocht met zulk een onverschrokken moed dat niet alleen de graaf, die hem om zijn trouw hoogschatte, maar alle andere heeren en baronnen moesten erkennen dat geen enkel hoveling ooit de afdwa lingen zijner jeugd op zulk een mannelijke wijze geboet had. Maar Raimon zelf bleef somber en stil als te voren en hij scheen slechts éen wensch te koesteren, namelijk om met bet zwaard in de hand den dood te vinden. Hij kwam echter steeds, als door een wonder, ongedeerd of met een lichte wond uit den strijd terug. oor Maar niet alleen met de wapenen streed K rjep zijn vriend. In hartstochtelijke krijgsjj om bij de naburige vorsten eu rid.le^aa'te8lttitea bij de voorvechters der zuivere naar een gebouw dat daarvoor beter geschikt is en meer aan de behoeften van den dienst beant woordt. Daar evenwel die kantoren bij de aanlegplaats der mailbooten gevestigd behooren te zijn, alwaar nog geen buizen zijn, zou men eraan denken daarvoor expresselyk een nieuw gebouw te st chten dat behalve de kantoren, ook nog tot ander gebruik zou kunnen dienen. Aan het rijkstelegraafkantoor te Vlissingen zijn gedurende het jaar 1880 behandeld: Verzonden gewone telegrammen 26571 dienst 1126 Ontvangen 1260 gewone 11399 Opgenomen en verder geseinde tel11285 Samen51641 Deze telegrammen endergaan op het kantoor een dubbele behandeling, zoodat dit cijfer, ter beoordeeling der werkzaamheden, verdubbeld behoort te worden. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 14 dezer, niet plaats hebben. Bruintsse, 11 Jan. Tengevolge van den hoogen waterstand, die elders watersnood veroor zaakt, is het water der rivier tot ver boven deze gemeente tijdelijk zoet geworden. De oesters hebben zich aan dezen ongewonen kost zoo te goed gedaan, dat ze niet te eten en dus ook niet te verkoopeu zijn. Vronwepolder, 10 Jan. Tot aanvulling van het bericht omtrent de installatie van onzen nieuwen burgemeester, den heer P. G. Wijnmalen, kan nog gemeld worden dat hij door eene eere- wacht te paard, van een 20tal ingezetenen, aan de Oostwatering opgewacht en na door de com missarissen van orde te zijn toegesproken, door het dorp naar het gemeentehuis geleid werd, waar de burgerij hem met een lnid hoera! begroette. Op verzoek van den burgemeester deed de eere- wacht hem daarna weder uitgeleide tot Seroos- kerke, terwijl de dag verder door de ingezetenen feestelijk werd doorgebracht. Goes, 10 Jau. Onze gemeenteraad heeft in het jaar 1878 een verbod in het leven geroepen, om vóór het sluiten van de beurs in het openbaar handel te drijven in granen, zaden, peulvruchten, zuivel producten en eieren, anders dan ter beurze zelf, teneinde het doen van zaken in koffiehuizen en herbergen vóór beurs tijd te fnuiken. Het laat zich begrijpen, dat dit verbod, tegen welks overtreding eene boete van f 1 tot f 3 bedreigd wordt, niet steeds wordt nagekomen, hetgeen echter door de politie moeilijk te consta- en wakkerde met den bezielenden adem zijner verzen de vlammen aan, die aan alle zijden op stegen. Een van zijne sirventes vermaande Petrus van Arragon, die met de zuster van den graaf van Toulouse gehuwd was, om aan zijne plichten als bloedverwant te denken en zijn bedreigden zwager te hulp te komen. En Petrus liet een sterke legermacht de Pyre- neën overtrekken en verscheen in persoon te Toulouse, terwijl hg zich openlijk van Rome af scheurde. Een oogenblik herleefde de hoop der AlE- genzenmaar de slag van Muret (1213) veii,ae^e die weer op wreedaardige wijze. De laat',,e s'rÜ^" krachten der Albigenzen werden, tp^'Ük met de Spaansche hulptroepen, verslager ji verstr°oid en de koning zelf vond in dv^ ve'dslag den dood. Graaf Raimon ontkws, ..tenauwern0 )d over gebergte naar Arra:a ziJn zuster? de zaak waarvoor hij gr *edan had> waa reddeloos ver loren, en zou, rr,m66r hemeld WOrdeD' Met y bloedende wonden overdekt, was Raim Miraval in de handen gevallen van den -migen overwinnaar, die hem met andere ge- angenen msdevoerd©. Daar hi) voorloopig jsijn intrek nam in het veroverde Toulouse, liet hij den dichter in den toren van het slot werpen, teneinde hem te bewaren voor een plechtig hooggerecht, waarbij de voornaamste ketterboofden zouden vallen, zoodra de pauselijke gezaut zich van teeren valt. Het gevolg van een en ander was, dat onderscheiden graankoopers, zoo van hier ais elders, tot het dagelijksch bestuur het verzoek gericht hebben om het beursuur te vervroegen. Hieraan werd voldaan eu de beurstyd, in plaats van half een tot half drie, van half elf tot half een gesteld. De boterbeurs, die, in hetzelfde gebouw als de graanmarkt, te half twaalf werd gehouden, werd daarop naar de voormalige beurs, thans politie wacht, overgebracht, een maatregel, die zieh niet iu de sympathie der boerinnen, die thans veel meer dan vroeger aaa weer en wind zyn blootgesteld, mag verheugen. Evenmin vond het „vervroegd beursuur" onverdeelde ingenomenheid by burgers en boeren. Een verzoekschrift, van een 260 handteekeningen voorzien, waarin op terugkeer tot de vroegere regeling wordt aange drongen, is aan het dagelijksch bestuur ingezon den. Adressanten zyn van oordeel, dat de boeren op den marktdag minder en korter de stad znllen bezoeken en dat hieruit nadeel voor den nering doenden stand zal voortvloeien. Anderen achten deze vrees hersenschimmig. Ons komt het voor, dat de beste oplossing der quaestie zou zyn, dat de bepaling tegen het ver- koopen vóór beurstyd op grond van welker bestaan de vervroeging is gevraagd en toegestaan ingetrokken en de vroegere beurstyd weêr hersteld worde. Wij zyn van dit advies, niet omdat wy er van houden „tusschen de party en door te zeilen", maar omdat wy eene verbodsbe paling als de onderhavige te eenenmale onverde digbaar achten. Zij komt ons voor, te zijn: a in strijd met het recht. De algemeene vryheid vordert beperking der individueele. Tot eene dergelyke beperking moet echter dan alleen worden overgegaan, wanneer zonder haar de rechten van anderen zouden gekrenkt worden. De verbodsbepaling echter, waarvan hier de rede is, ontneemt mij gedurende een zekeren tijd de vrye beschikking over myn eigendom; ik mag myn tarwe, myn erwten, enz. niet verkoopen, als ik wil zonder dat zulks ter voorkoming van rechts botsing wordt vereischthier wordt dus zonder noodzaak in de individueele vryheid ge grepen, hetgeen onrechtmatig schynt; b in stryd met de wet en wèl met de gemeentewet; noch het belang der openbare orde, noch dat der zedelykheid, evenmin dat der gezondheid (art. 135) vereischt een verbod als het onderwerpelyke c in stryd met gezonde oeeonomische begrippen,yol- gens welke opheffing van beletselen en slagboomea op het gebied van handel noodzakelyk is» Nog een ander bezwaar hebben wy tegen da bepalingzij kan niet gehandhaafd worden. Zoo als wij reeds hierboven opmerkten, valt overtre- andere twisten afgemaakt zou hebben, teneinde getuige te kunnen zijn van dit, den hemel wel* gevallig schouwspel. Een doffe verslagenheid heerschte in geheel Provencemen wist dat van die vreeselijka ij veraars, die in de Magdelenakerk van het bestormde Beziers zeven duizend menschen ver brand hadden, geen genade te hopen was. Immers had de abt van Citeaux, toen er geen einde kwam aao het moorden in de straten dier stad, op de vraag waaraan men de onschuldigen van de ketters kon onderscheiden, koelbloedig geant woord „Slaat maar dood, de Heer kent de zijnen!" En diezelfde priester, die in plaats van herder, de slachter zijner kudde was geworden, verscheen thans te Touloüse, en werd door den gevreesden graaf met groote eerbewijzen ontvangen. Die twee engelen des verderfs hielden eerst eea langdurig geheim gesprek en kwamen toen buiten op het mime balkon van het slot, waar een tafel gedekt stond, waaraan behalve zij, nog eenige voorname ridders en de bisschop met twee ver trouwde geestelijken plaats namen. Men had bier een uitgestrekt vergezicht over de door den krijg verwoeste landen, over ver trapte akkers en verbrande dorpen, terwijl aan de andere zijde de blik den toren kou bereiken waarin de offers van den wreedeu strijd, in af wachting van huu vonnis, lagen te versmachten. Toen echter de edele wijn der Garonne dg

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1