Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Zlerlkzee, 9 Jan. Gisteren had de schip persknecht Candel, op het vaartuig van schipper Van Dijk, het ongeluk nabij Zijpe over boord te vallen en ondanks alle pogingen van den schipper om hem te redden, te verdrinken. Het lot van dezen oppassenden man, die het vooruitzicht had eerlang schipper te worden en die eene vrouw met kinderen achterlaat, wekt algemeen medelijden. Weerkundige waarnemingen. 9 Januari des morgens te 8 uren. w zw 10 Jannari des morgens te 8 uren. Pary». Bij de verkiezingen voor den ge meenteraad is geen der gewezen communards gekozen. Enkelen hunner komen in herstemming. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Zierikzee Algemeen Overzicht. Twee paar laarzen en twee paar schoenen onlangs bij de in de Korte Delft alhier gepleegde inbraak ontvreemd, zijn ternggevondén in een privaat op het Molenwater, dat tijdens de diefstal gepleegd werd in aanbonw was. De politie heeft de dader ot daders nog niet ontdekt. Te 's Gravendeel is een kalf geboren dat de zeldzame zwaarte van 115 halve kilogrammen heeft. De koningin van Zweden komt vermoedelijk in het aanstaande voorjaar naar Amsterdam terug, wanneer ook de koning van Zweden aldaar wordt verwacht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is te Parijs voor 'teerst van dezen winter sneeuw gevallen en den dag daarop werd door de Omnibus- maatschappij een nieuw werktuig in dienst gesteld om de rails van sneeuw te bevrijden. Dit be staat nit een door zes paarden getrokken, drie hoekig toestel, waarvan iedere zijde ongeveer 4.25 meter lang en de punt met een ijzeren ploegijzer gewapend is, in staat om door de dikste sneeuwlagen heen te boren. De zijden zijn voorzien van een aantal bezempjes, welke door nieuwe vervangen worden naarmate ze door het gebruik afgesleten raken. Niet onaardig is het, op te merken dat een volkomen gelijksoortig toestel reeds in 1867 door de commissie, belast met het beheer over den MiddelburgVlissingschen straatweg werd inge voerd, om dien weg van sneeuw te bevrijden. Het wordt nog nu en dan gebruikt en hangt aan den muur van de kerk te Oost'Souburg, waar ieder het kan bezichtigen. Door burg. en weth. van Amsterdam is eene voordracht by den raad ingediend, strekkende om het dag. bestuur te machtigen by vriezend weder aan personen of vereenigingen, die daartoe aanzoek mochten doen, tegen betaling eener ver goeding, enkele gedeelten van gemeentewater, tot het aanleggen van ijsbanen ten gebruike af te staan. Zaterdag en gisteren is de laatste troep ge- amnestiëerden nit Nieuw-Caledonië over Brest te Parijs aangekomen. Toen koningin Elisabeth van Engeland 68 jaren oud was, had zij 99 staatsietoiletten, 102 Fransche japonnen, zooals men in dien tyd zekere kleederdracht noemde, 100 rokken zonder sleep, 67 met sleep, 183 keurslyven, 96 mantels, 18 mantilles, 27 waaiers enz. enz. Op den 31en December jl. bedroeg het aan tal personen, die in Ierland bijzondere bescher ming van de politie genoten 153, en dat van de personen die door de politie werden nagegaan om hen voor mishandeling te vrywaren, 1149. Nadat de heer Bradlangh ziju naam had genoemd gezien in den bekenden brief van me vrouw Graux, waarin De Girardin het hoofd der Duitsche spionnen in Parijs werd genoemd, en toen hy gelezen had dat het kamerlid Laisant zich voor den inhoud van dien brief partij had gesteld, schreef hij dezen een briefje, waarin o. a. de volgende volzin voorkwam„Indien er be woordingen zijn waarin ik, zonder ruw te zijn, u zeggen kan als hoe lafhartig ik u beschouw, wilt gij dan zoo goed zijn het ervoor te houden dat ik die bewoordingen in dezen brief heb gebruikt.'' Daarop volgde natuurlijk eene uitdaging van den Franschman, die na omtrent een derden persoon tegenover de kamer leugens verteld te hebben, nog de aanmatiging vond om zich door eene terechtwijzing beleedigd te gevoelen. Het nuch- tere gezond verstand van den Engelschman deed hem aan de getuigen antwoorden„Na overdenking ben ik van oordeel dat de heer Laisant alleen de beleediger is en herhaal ik dat hij op de meest lafhartige en oneer - ïyke wgze heeft gehandeld, door aan de kamer te zeggen dat hij de meest volledige inlichtingen had omtrent hetgeen in dien zoo belachelijk dwazen, daar voorgelezen brief, over mij werd gezegd. Dit zeggen van den heer Laisant kon, voor zoover het mij betrof, niet waar zijn." Ver der verzoekt de heer Bradlangh van alle brief wisseling over deze zaak met anderen dan den heer Laisant zei ven, verschoond te blijven. Er moest natuurlijk een slot aan deze geschiedenis komen. Dat maakte Laisant eraan door aan zij ne getuigen te schrijven: „De heer Bradlaugh doet de volle maat zyner lafhartigheid kennen. Ik had dien gewaanden democraat met verachting moeten behandelen. Dat zal ik voortaan doen." De heer Bradlaugh zal dit vonnis waarschijnlijk wel kun nen dragen; hij heeft voor heeter vuren gestaan. Parijs is opgetogen over een nieuw denkbeeld dat tot een begin van uitvoering is gekomen. De bekende oaricatuurteekenaar Gill heeft met een kunstbroeder, Carrier-Belleuse, de schets op een zevende der grootte ontworpen van een panorama, waarin men op de Place de la Con corde zal vereenigd zien alle personen welke thans, hetzy in politiek, hetzij in kunst en letteren eene in het oog loopende plaats innemen. Men ziet Victor Hugo boven op een omnibus naar het Pantheon rijden, terwijl Theodore de Banville, of volgens anderen Leconte de Lisle, naast hem plaats neemt en Francois Coppée loopt wat hy loopen kan om den omnibus in te halen, welks paarden Zola met een parapluie wil tegenhouden. Jules Grévy bekgkt op een stalletje een borst beeld van Thiers, terwijl Mac-Mahon voorbijkomt. Vacquerie vormt eene groep met Louis Blanc en Paul Meurice; De Broglie met Jules Simon en bisschop Freppel. Een parlementaire groep telt onder anderen Hébrard, Tolain, Clémenceau, Périn, Spüller en Gambetta, die in zijn rijtuig komt aanrgden en begroet wordt door zijn vriend Coquelin. Carjat, de bekende photograaf, staat met zijn toestel deze groep te nemen. Emile Augier, Dumas en Labiche voeren een gesprek over het tooneel naast het rijtuig, waaruit De Girardin Sarah Bernhardt helpt stygen, en ter wijl Mile Croizette te paard voorbij rijdt. De beste acteurs en actrices van het Thédtre Fran- gais staan het schouwspel aan te kgken, en een eind verder vindt men de muziek, letteren en beeldende kunsten vertegenwoordigd door Gounod, Ambroise Thomas, Faure, Mme Krauss, Claretie, Scholl, D&udet, Cabanel, Bouguereau, Garnier, mevrouw Adam, Bonnat, Sardou en een aantal anderen. Ook Jules Vallés is niet vergeten; het oud-lid der commune staat te praten met de burgeressen Louise Michel en Paule Minck, terwyi Laisant, zeker tot straf voor het malle figuur dat hij onlangs heeft gemaakt, bij hen is geplaatst. Wij namen uit de besehrgving van de schets Blechts een enkelen naam om een denkbeeld te geven van hetgeen de ontwerpers zich voor stellen. De beelden op het panorama worden levensgroot. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Delfzgl. Groningen Helder Vüssingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 10.9 10.7 11.2 10.0 7.0 10.7 15.6 12.2 10.0 8.9 9.1 6.4 7.7 5.4 6.2 0.4 0.8 8.8 ozo O O ONO NO stil stil ONO N N N NO ONO N O OZO kracht 1 0 0 1 2 0 0 3 1 2 1 3 4 2 3 2 6 2 Toe stand lucht. kelder helder bew. bew. z. bew. helder betr. i. bew. z. bew. helder helder helder 1. bew betr. betr. mist. betr. 1. bew, Tem pera tuur. 3 2 1 1 4 4 1 3 6 4 0 0 4 3 4 3 2.8 NNW 1 betr. -f- l Groningen 2.5 NW 1 betr. 2 Helder 0.2 NW 3 z. bew. 4 Vüssingen. 1-2 WZW 2 regen 0 Maastricht. 0.7 ZW 1 bew. 6 5.2 N 4 z. bew. 0 Valentia. Hamburg 6.3 NW 4 betr. 1 Swinemunde. 9.7 NW 5 bew. 0 Leipzig 4.2 ZW 3 betr. 6 Carlsruhe 0.6 NO 2 helder 11 Grisnez 2.0 ZZW 1 1 Parijs N 2 helder 9 St Mathieu - 0.3 ZZW 3 helder 0 Biarritz 7.8 O 3 mist. Am 3 Perpignan Christiaansund Stockholm. 4.3 NNW 8 betr. 8 Koppenhagen 8.9 NW 2 helder 4 Portsmouth Yarmouth Zondag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 4.2 M. des namiddags: H. 2.7 M. Barometer te Middelburg, Graanbeurs (Corr.) Maandag. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 4.0 D. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs :(Corr.) Thermometer8Jan.'sav. Hu.36gr. 9 Jan. 'smorg. 8 n. 31 gr. 'smidd. 1 u. 33 gr! 's av. 5 u. 32 gr. 's av. 11 u. 28 gr. 10 Jan. 'smorg. 8 u. 33 gr. 'smidd. 1 u. 40 gr. 's av. 5 u. 38 gr. Brussel. De Belgische Moniteur en de Oostenryksche Wiener Zeituig kondigen aan dat het huweiyk van den kroonprins van Oostenrijk met prinses Stephanie van Belgie, dat den 15e» Februari a. zou plaats hebben is uitgesteld op verzoek van de ouders der bruid. Als reden van het uitstel wordt opgegeven de winterkoude, die op de reis van Brussel naar Weenes en bij de openbare feestelijkheden te Weenen en te Praag de echtelingen onaangenaam zou kunnen aan doen. Durban. De Boeren hebben Wakkeratroom aangevallen, doch zijn teruggeslagen. (Van 2 tot 9 Januari 1881.) Middelüorg. Ondertrouwd: J. Smith, jm. 22 j. met J. J. Le Cointre, jd. 19 j. I. Tange, jm. 25 j. met L. Vos, jd. 23 j. F. Machenaud, jm. 28 j. met H. C. van der Harst, jd. 25 j. Bevallen: H. Baljeu, geb. Lameijn, z. A. M. Stro band, geb. Lieder, d. J. A. Gravestein, geb. Akkerman, d. A. W. Jobse, geb. Aarnoutse, z. C. J. Geervliet, geb. van der Koost, z. M. Leijnse, geb. Dobbelaar, d. J. Castenmiller, geb. Jung- baker, z. M. de Bukviel, geb. Petiet, d. Z. Jon- gepier, geb. Walraven, z. M. C. Davidse, geb. Gideonse, d. Overleden: J. F. Wilod, wed", van C. Giltaij, 87 j. J. W. de Man, z. 23 j. M. Luppens, vrouw van H. Moezelaar, 50 j. J. C. Heeren, man van M. A. Cauwels, 54 j. (Van 1 tot 8 Januari 1881). Vlissengen. Gehuwd: J. Andriesse, jm, 20j. met A. C. Daenen, jd. 21 j. Bevallen: E. H. Deschepper, geb. Demulder, d. S. M. Good, geb. Cadée, d. A. G. Meier, geb. Keijne, d. E. Andriesse, geb. Nathan, d. (levenl). Overleden: W. J. Baljé, z. 6 m. A. M. F. H. Zegger, d. 7 m. J. Quite, man van J. C. Revier, 39 j. H.F. Wouters, d. 5 m. C. de Kam, d. 11 j. J. W. C. Burgdorffer, z. 9 m. J. U. Huisson, z. 3 j. Goes. Gehuwd: G. M. Klemkerk, jm. 23 j. met L. F. Goossen, jd. 25 j. A. Schmitz, jm. 22 j. met C. Peels, jd. 21 j. Bevallen: A. J. Mink, geb. Allan, z. S.Blok, geb. Bannet, d. A. M. Goetgeluk, geb. O ver weel, z. M. W. Stieger, geb. Verhallen, d. W. C. Sinke, geb. Schuiling, d. C. A. de Beste, geb. de Lange, z. K. Capeilo, geb. Verdood, d. Overleden: J. Olivier, z. 26 j. H. Koens, z. 19 j. J. Karelse, man van F. Swemer, 76 j. ZieriezeE: Bevallen: M. Arts, geb. Sies, z. A. Houdkamp, geb. Ornée, z. F. Prommel geb. Slobbe, d. T. J. Viersma, geb. van der Maas, d. M. Barrevoets, geb. Leegemate, z. T. Verhulst, geb. Hausser, z. E. Lindhout, geb. Moelijker, d. H. J. A. Borghstyn, geb. Blankert, z. J. M. Deurloo, geb. Boogaart, d. C. Opperman, geb. Lochmans, z. M. Verschuur, geb. Bollemeijer, z. H. H. Vogelsang, geb. Mainz, d. D. Candel, geb. van Schaik, z. Overleden: J. Lemson, z. 4 m. J. van Tigchel- hoven, d. 10 w. P. C. J. Bakker, d. 6 m. W. van Tigchelhoven, vrouw van P. M. de Bruine, 43 j. P. H. Septer, d. 13 j. A. Specht, z. 15 j. J. Nolet, z. 4 m F. Slobbe, vrouw van P. Prommel, 33 j. Zitting van Zaterdag 8 Januari. Afwezig de heeren van Citters, Moolenburgh, Zuurdeeg, en Van Nes van Meerkerk. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht Twee brieven van gedeputeerde staten, begelei dende de goedgekeurde begrooting voor 1881 en de rekening over 1879 van de dienstdoende sohutterg, welke brieven voor kennisgeving wor den aangenomen. Naar aanleiding van een brief van ged. staten, houdende opmerking omtrent de gemeente-begroo ting voor 1881, wordt door burg. en weth. voor gesteld de begrooting te wijzigen. Hetzelfde voorstel wordt gedaan omtrent een brief van genoemd college, houdende opmerking omtrent de gewyzigde gemeentebegrooting voor 1880. Beide voorstellen worden gesteld in handen der heeren Ochtman, Goemans en De Looze tot onderzoek en rapport. De vergadering wordt eenige oogenblikken geschorst. Na heropening brengt de commissie rapport uit, strekkende tot goedkeuring; aldus besloten. Een brief van gedep. staten, begeleidende het beslait tot machtiging om te beschikken over de helft van de daarbg vermelde posten van uitgaaf op de be grooting voor 1881 en tot invordering der inkom sten van bezittingen en der goedgekeurde belastin gen en rechten, wordt voor kennisgeving aange nomen. Nog wordt medegedeeld dat de opbrengst der middelen over 1880 heeft bedragen: de schorgrond en schorzoden f 86,76; leem voor de steenbak kerij f 80graszoden en korenaarde f 73.38 in gebruik gegeven gemeentegrond f 47.97J en wekelijksche marktgelden f 173,95. Voor kennis geving aangenomen. De heer Moens deelt mede, dat bg onderzoek van de twee boomen voor de woning van den heer Van der Lek de Clercq, de een gaaf en de ander hol is bevonden doch dat de laatste niet zoo gevaariyk is, dat hij binnen kort zal omvallen, zoodat hij meent dat nog éen jaar kan worden gewacht alvorens dezen te rooien. Vcor kennisge ving aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Het Engelsche lagerhnis heeft een voorproefje gehad van de taktiek van obstruction, welke dQ Iersche leden in hare volle kracht zullen gaan toepassen als de voorstellen der regeering {omtrent Ierland aan de orde zullen komen. Bij den aan vang der zitting van Vrijdag interpelleerde de heer O'Kelly den minister voor Ierland over het verbieden tener meeting. De heer Forster zeide dat de uitvoerende macht hierin binnen hare be voegdheid was gebleven, wijl er ongeregeldheden waren te vreezen. De heer O'Kelly stelde toen voor de zitting te verdagen, om in eene volgende zitting een debat te openen over hel gedrag der regeering, die openbare vergaderingen verbood en daardoor inbreuk maakte op de grondwettige rechten van het Iersche volk. De heer Walpole vroeg den voorzitter of de heer O'Kelly niet buiten zijne rechten ging, maar dat was niet het geval. De discussie moest worden toegelaten, en gedurende twee volle uren en meer werd in het wilde gepraat over Iersche zaken naar aanleiding eener motie tot verdaging, voor welke men vooraf wist dat enkel de zeer kleine minderheid der Ieren zou Btemmen. Het parlement verloor zijn tgd, de leden hun geduld, maar er was niets aan te doen. De gansche Londensche pers wyst met zekere verontwaardiging op dat euvel, doch zy deed dat reeds dikwerf, zonder dat eene afdoende verbetering er het gevolg van was. Het Engelsche parlement is zoo teêr op de rechten zgner leden, dat eene praciische oplossing van het vraagstuk zeer moeilgk te vinden schgnt. De heer Henry Peek heeft daartoe eene poging gewaagd. Hij heeft aan het lagerhuis voorge steld de volgende bepalingen aan te nemen: lo dat opzettelijke belemmering van zaken in het parlement in den hoogsten graad nadeelig is voor het laud in het algemeen2o dat zulk eene op- zettelgke belemmering niet vatbaar is voor nauwkeurige omschrijving en het constateeren daarvan behoort te worden overgelaten aan het gevoel (instinct) van het hnis3o dat iederen Woensdag, dadelijk na het gebed, elk lid gerech tigd zal zijn om de motie te stellen, „dat het geachte lid voorschuldig is geweest aan opzettelijke belemmering der zaken; lo dat op den volgenden Maandag bij den aanvang der zitting zonder debat of amendementen, de motie in stemming zal worden gebracht5° dat indien drie vierden der aanwezige leden voor Btemmen, aan het aangeduide lid voor den ganscken duur der zitting het stilzwijgen zal worden opgelegd hoewel zijn recht tot stemmen onaangeroerd blijft6° dat indien de motie niet wordt aange nomen, in vier weken geene dergelgke motie za; mogen worden voorgesteld tegen hetzelfde lid. Het stel bepalingen schgnt afdoende en het vereischte aantal stemmen waarborgt tegen de willekeur eener partijmeerderheidmaar het komt ons toch twg leiachtig voor of het voorstel zal worden aangenomen. Men is in het koninkryk der precedenten zeer beschroomd voor de invoering van nieuwe denkbeelden in de parlementaire procedure. Men ging Vrgdag, na de motie O'Kelly, voort met het adresdebat. De heer Parnell leidde zgn amendement in, waarvan wij de strekking mede deelden, en werd beantwoord door den heer Forster, welke den heer Parnell toevoegde dat het redevoeringen van hem, den leider der Ier sche party, waren, die voor een deel der regeering aanleiding gaven om maatregelen tegen de mis daden te nemen welke er het gevolg van konden zgn. De Ieren waren woedend. O'Donnell zeide dat die woorden laaghartigen laster bevatten, en de anderen riepen „ga weg!" en „vraag ver schooning Toch had de heer Forster zoo groot ougelgk niet. De laatste berichten uit de Transvaal zijn reeds een paar dagen oud, een respectabele leef- tijd voor een bericht in onze dagen. Zij spreken van groote vastberadenheid bg de regeering der Boeren, welke ieder die de wapens kan dragen verplichten om dienst te nemen. Hun macht wordt geschat op 10,000 man, gewapend en van paar den voorzien, terwijl dit getal nog dagelijks toe neemt door vrijwilligers uit den Oranje-Vrijstaat. Den afloop der verkiezingen voor den Parijsohen gemeenteraad kennen wg nog slechts voor een deel. In twee wijken (Chaussée d'Antin en In valides) werden de republikeinen geslagen door candidaten van het comité van protest. Dat zal de republikeinen niet medevallen, en deze uitslag is misschien wel toe te schryven aan afkeer van de candidatnren van commune-mannenwier keuze in enkele wijken te wachten is. De groote meerderheid blijft echter zeker republikeinsch. De opbrengst der staatsinkomsten van Frank- rijk in 1880 is ruim 169 millioen boven de raming geweest. Hierin komen registratie en zegel voor 68.3, inkomende rechten voor 61.6, indirecte belastingen voor 31.2, posterijen voor 3.9 en de telegrafen voor 4.2; alles millioenen franken. De Komeinsche Diritto meent het laatste ant woord van den Griekschen minister Coumoundou- ros aan den Franschen gezant te kunnen mede- deelen. Met het voorbehoud dat men bij dergelijke telegrammen nooit mag laten varen, deelen wij den inhoud mede. De mogendheden, zou de minister ongeveer gezegd hebben, hebben Griekenland geleid op den weg waarop het zich bevindt. Griekenland voert dus den wil der mo gendheden uit. Het vraagt alleen wat Europa, en vooral Frankryk, heeft erkend als een recht der Grieksche natie. In het vertrouwen op die beloften heeft Griekenland vroeger geen deel genomen aan den stryd tegen Turkye, doch het heeft zich de lessen der Montenegrijnsche quaestie ten nutte

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2