1246 Jaargang. 1881. Dinsdag 11 Januari. Watersnood. 18BO. N«. 8. Dit blad verschijnt dagelij ks., met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7regels /l.50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandode Compagnie-générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Middelburg, 10 Januari. Benoemingen en besluiten. Onder wijs. Marine en leger, Rechtszaken. r.tfflriiTTinrrnrgirrminr^^ Aan het bureau dezer courant is eene ge sloten bus geplaatst, bestemd voor giften, tot het overmaken waarvan aan de algemeene commissie de redactie zich bereid verklaart. Heden ontvangen: Inhoud eener bus, geplaatst in het magazijn van kantoorbehoeften enz. der firma J. J. Ceulen alhier 4.70; N. N. 30 Van de kleine Marie 10S. A. 50; C. H. ƒ0.60; te zamen met de vorige opgaven 398.30.— N. B. Men wordt verzocht de bijdragen óf in de daarvoor bestemde bus te steken, óf aan een van de leden der redactie persoonlijk te overhandigen, dewijl anders voor de goede bezorging niet kan worden ingestaan. (Slot.) Bij onze opsomming van hetgeen door de re geering en de staten-generaal in het afgeloopen jaar tot stand werd gebracht, mag de herinne ring niet ontbreken dat de schoolwet van 1878 werd ingevoerd. Aan de regeering komt de lof toe dat zij die invoering heeft bewerkstelligd op eene wijze, welke aan de grieven van de te genstanders der wet geen nieuw voedsel gege ven heeft, terwijl ook van de zijde der vrienden van de openbare school geen klachten vernomen zijn. Hoe men ook over de nieuwe wet moge denken en hoe onvoldoende zij voor de ontwik keling van ons volksonderwijs moge wezen, nu bij schier alle beschaafde natiën, waar de bij ons nog ontbrekende leerplicht wet is, ook Frankrijk zich is komen voegen, zooveel is zeker dat üe wet van '78, door welke de openbare school inderdaad tot een onderwerp van staats-zorg ge maakt is, terwijl zij tevens het aantal onder wijzers vermeerdert, hun beter bezoldiging ver zekert, het toezicht verbetert, het bijzonder onderwijs tot grooter krachts-inspanning nood zaakt en de gemeentebesturen in staat stelt het schoolverzuim eenigszins tegen te gaan, een stap vooruit is op onze vroegere wetgeving, waar van heilzame gevolgen voor de ontwikkeling des volks verwacht mogen worden. Wanneer wij thans komen tot hetgeen de wetgevende macht niet gedaan heeft, dan willen wij in de eerste plaats eenige beslissingen der tweede kamer niet onvermeld laten, welke onze instemming wegdragen. Zij wees een wetsontwerp af, waardoor het tarief van uit voerrechten in Ned. Indie uitgebreid en aan de handelsbeweging der Indische buiten-bezit tingen belemmeringen in den weg gelegd zou den zijn. Zij verwierp het wetsontwerp op de maten en gewichten, dat door het opdringen van onverstaanbare en impopulaire benamingen den binnenlandschen handel bemoeilijkt zou heb ben. Bewoog de kamer zich, door deze beslis singen, in de richting, welke de belangen van den handel zoekt te bevorderen door eene vrij zinnige wetgeving, zij deed eene daad van rechtvaardigheid door het wetsontwerp te ver werpen, waarbij aan Oost-Indie het opbrengen eener vaste bijdrage zou opgelegd zijn, op het oogenblik dat de inkomsten der kolonie voor haar eigen behoeften te kort schieten. Met de vermelding van t\iee ontwerpen tot aanvulling der wet op den suiker- en den zout-accijns, betreden wij van zelf het gebied, waar de Vertegenwoordiging werkeloos bleef I)e tweede kamer besloot, het wetsontwerp tot invoering der rentebelasting niet in behandeling Je nemen. Niettegenstaande door de veranderde omstandigheden in Indie het ontvangen van batige saldo's in de eerstvolgende jaren bijna on mogelijk is geworden, niettegenstaande met de schoolwet van '78 een nieuw beginsel van staatsbeheer is aangenomen, dat aanzienlijke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs ten laste der schatkist brengt, en niettegenstaande de rijks-uitgaven tengevolge van de onvermijde lijke uitbreiding der staats-zorg in 't algemeen voortdurend toenemen, heeft de kamer nog niet willen toegeven dat verhooging van 's lands middelen noodzakelijk is. Zij heeft heil ge zocht in het besnoeien der staatsbegrooting en heeft het niet verder kunnen brengen dan tot het schrappen van een aantal posten en postjes, tot een gezamenlijk bedrag van elf ton, waar van het grootste gedeelte, als behoorende tot da noodzakelijke uitgaven voor het krijgswezen, later toch weder terug zullen komen. Er is dus niets dan een weinig tijd gewonnen de verrassend hooge opbrengst der rijks middelen in 1880 zal het tekort over dat jaar tot een lager bedrag doen slinken dan waarop men aanvankelijk heeft durven rekenenmaar de oorzaken, welke een onevenredigheid tusschen de inkomsten en uitgaven hebben doen gebo ren worden, blijven bestaan en daartegen heeft de kamer geen voorziening willen nemen. Had de regèering, door met meer nadruk die voorziening te eischen, de kamer tot het behandelen der rentewet kunnen bewegen Op den ernst, waarmede de minister van finan ciën zijn betoog voor de noodzakelijkheid van het openen van een nieuwe bron van inkomsten volhield, op de stelligheid zijner toezegging dat de aanneming der rentewet de eerste stap zou zijn tot een algemeene hervorming van het belastingwezen, valt niets af te dingen. Maai de herstelling van het evenwicht tusschen 's lands uitgaven en inkomsten is een onder werp van genoeg belang, het voorstel tot in voering eener rente-belasting is gewichtig ge noeg, om den drang der geheele regeering op eene onwillige vertegenwoordiging te wettigen. Had het kabinet-Van Lijnden van de rentewet eene portefeuille-quaestie gemaakt, misschien ware de kamer tot eene andere beslissing genoopt. Tot zoodanige handeling mist echter deze regeering de kracht en hiermede komen wij op het punt, dat onzen politieken toestand bij 't begin van 1881 beheerschtde verhouding van het ministerie tot de tweede kamer. Naar onze meening heeft het tegenwoordig bewind, door zijn optreden alleen na den val van het kabinet-Kappeijne, aan de liberale meerderheid een zoo grooten dienst bewezen, dat het op veel meer welwillendheid en erken telijkheid aanspraak zou mogen maken dan het tot dusver ontmoeten mocht. Het wordt meer geduld dan vertrouwd. Wanneer al éen zijner leden, de minister van justitie, in de kamer de waardeering vindt, op welke zijne wetenschappelijke verdiensten en zijne bekwaam heid in het debat hem aanspraak geven, dan laten de kamerleden, ook de liberale, toch zelden een gelegenheid voorbijgaan om de andere ministers óf met hun verledèn, óf met hun geschriften, óf met de moeielijkheden hunner tegenwoordige positie in 't nauw te brengen. Dit heeft tot dusver nog den val van geen hunner ten gevolge gehadmaar wél belet het de regeering, bij beslissende ge legenheden het gezag te doen gelden, waarop de persoonlijke talenten harer leden en de diensten door hen aan het land en aan de libe- rale zaak bewezen, haar aanspraak zouden geven. Wanneer men een oogenblik terugdenkt aan de hopelooze verwarring na de aftreding- van 't ministerie-Kappeijne, toen niemand in 't land raad wist te geven op welke wijze de crisis op te lossen, en men neemt in aanmer-, king dat nog op dit oogenblik eene aftreding van het kabinet ons weder tegenover een bijna geheel onveranderden toestand plaatsen zou, dan wekt het verwondering dat de regeering hare sterke positie niet beter gebruikt tot doorzetting van hare inzichten, op punten welke niet in strijd zijn met de liberale beginse len, welke door de meerderheid der Verte genwoordiging beleden worden. Er zijn in de jongste dagen weder verschil-, lende doctoren aan 't raadplegen geweest over de zieke, welke men de Nederlandsche politiek noemt. Bemoedigend luiden hun adviezen niet en wanneer 't de gewoonte is bij den aanvang van een jaar een nieuwjaars w e n s c h uit te bren gen, mogen hun ontboezemingen met meer recht op den naam van nieuwjaars-k 1 a c ht aanspraak maken. Prof. Buijs beschrijft grondwetsherzie ning als eene onbereikbare zaak. Toch wil hij dat de kiezers in Juni '81 dit onbereikbare doel, dat noch door de regeering, noch in de kamer voorgesteld is en tot dusver slechts behal ve bij de pers, bij eene kleine minderheid in het land instemming ontmoet, als vuurproef voor de candidaten voor de tweede kamer zullen gebruiken. Noorman beschrijft de kamer als beheerscht en bedorven door een troep intri ganten en scheurmakers, de kiezers als eene onkundige, onzelfstandige, slecht voorgelichte, verkeerd kiezende menigte. Ter genezing geeft hij dit „eenvoudig" recept: weest kundig, staat op u zeiven, 1 a a t u nauw keurig inlichten, kiest beter. Wij twij felen of een dezer adviezen in den toestand verbe tering brengen zal. Maar wel gelooven wij dat de regeering, zoo lang zij niet afwijkt van de liberale beginselen, welke haar steun en haar reden van bestaan zijn, zich met meer kracht zou kunnen laten gelden tegenover de kamer; dat zij, aldus te werk gaande, instem ming zou ontmoeten bij de publieke opinie en, liet zij het erop aankomen, ook bij de kiezers. De slotsom onzer balans is dat het jaar 1880, evenals al zijne voorgangers, in onze binnenlandsche politiek zijn goede en kwade posten heeft opgeleverd, doch dat het kwaad meer bestaat in hetgeen achterwege gebleven, dan in het verkeerde dat gedaan is. Wat aldus in het eene jaar verzuimd is, kan in een volgend goed gemaakt worden. Wij zien geen reden tot j uichen, maar ook niet tot wanhopend weeklagen. Verbeteren zullen wij met dit laatste niets; voldoening zullen wij er daaren tegen mede geven aan allendie uit beginsel of beginselloosheid, door hun partijzucht of hun lauwheid, tot de tegenstanders der liberale zaak gerekend moeten worden. Goes, 9 Januari. Omtrent de oever-afschuif ving bij het Goeache Sas vernemen wjj nader, dat er een val in een val heeft plaats gehad, ter lengte van 170 meter breedte, van gemiddeld 60 meter. De peilingen om te constateeren waar de grond is gebleven, worden voortgezet, De geul heeft, ten gevolge van dezen val, eene verdieping ondergaan op een plaats, waar van tijd tot tijd gebaggerd moest worden, om de voor de vaart gevorderde diepte te behouden, zoodat de schipperij dit accident min der betreuren zal dan het betrokken polderbe stuur, dat zeker niet-onaanzienlijke kosten zal hebben te maken. De gemeente Goes heeft een eindje glooiing te herstellen, waarvan de steenen doOreengeworpen liggen. Door het U. D. zijn twee der candidaten, die op het drietal ter benoeming van een secretaris der Mij. tut Nut van 't algemeen zullen voorkomen ge noemdnl. de Ueeren P. Bruijn, tegenwoordig adjunct- secretaris ©n J. de Koo, lid van de plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam. Volgens de N. B. C. zou de heer mr. A. Kerdij k onder de personen behooren die zeer in aanmerking komen. Wanneer de heer Kerdijk de betrekking van directeur der rijks-spaarbank, die hij pas heeft aanvaard, zou willen nederlcggen, zou volgens dat blad niemand anders dan hij de man zijn. .i in .mui. i.i Door de gemeenteraden van St. Kruis en IJzendijke is besloten geen subsidie te verleenen aan de concessionarissen voor den tramweg van Breskens naar Maldeghem. Naar het U. D. verneemt zou eene verandering gebracht zijn in het uitbetalen der postwissels, welke verandering voor de bewoners van het platteland van groot gerief zou zijn. Met heden te beginnen zou het bedrag der postwissels, zonder dat het bestelloon vermeerdert, door de postboden aan de geadresseerden worden bezorgd, wanneer deze wonen ten platten lande, op 20 minuten of meer afstand van een hulppostkantoor. De wet tot verhooging van het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1880 is in de St. Ct. opgenomen. In de St. Ct. is opgenomen bet verslag der commissie belast met het afnemen van het eind examen voor de hoogere burgerscholen in de provincie Zeeland in 1880. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend ah notaris te Heerde aan J. H. van Meurs. Benoemd tot notaris binnen het arr. Heerenveen, ter standplaats Wolvega, gemeente Weststelling werf F. H. Ii. J. J. van den Heuvel tot Beich- lingen, gezegd Bartolotti Rijnders, cand.-not. te Zwolle; binnen het arr. Winschoten, ter stand plaats de gemeente Scheemda, jbr. S. W. H. A. van Beyma tboe Kingfia, cand.-not. te Heerenveen. telegraphie. Benoemd tot lijninspecteur en directeur bij den rijkstelegraaf L. van Bergen, thans directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Dordrecht. De minister van binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat kinderen van on vermogenden koste loos, en van minvermogenden tegen lager school geld moeten kunnen gebruik maken van het openbaar onderwijs in de vakken t van art. 2 dernieuwe onderwijswet, overal waar de behoefte aan dat onderwijs is erkend. (Hiermede worden bedoeld de vakken Fransch, Engelsch en Duitsch, algemeene geschiedenis, wiskunde, handteekenen, landbouwkunde, gymnastiek en fraaie handwerken.) Ingevolge machtiging des koDings wordt Zr. Mg. schroefstoomschip 4e kl. Suriname, liggende te Hellevoetsluis, met den eersten Februari a. in dienst gesteld, met bestemming voor buitenland* scben dienst, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. t/z le kl. jhr. H. M. van der Wijck. De luit. t/z le kl. W. van Hasselt wordt eervol ontheven van de waarneming der betrek* king van assistent-directeur der afdeeling „Waar nemingen ter zee" bij het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht en vervangen door den luit* t/z 2e kl. B. J. G. Volk. De état-major van Z. M. stoomsch'p Suriname j dat 1 Febr. a. in dienst wordt gesteld, is als volgt: komm. luit. t/z. le kl. jhr. H. M. v; n der Wijck, tot dusver adjudant van den minister van marine, eerste off. luit. t/z 2e kl. O. J. de Vriese, luit. t/z 2e kl. W. P. A. M. Klhit, idem jhr. J.A. G. van der Staal, off. van gezondh. le kl. F. H. L. Roessingh van Iterson, off. van adm. 2e kl. H. J. Knottenbelt. Naar men verneemt, doet zich in verband met de bekende twijfelachtige huwelijkèn, te Utinge- radeel, een quaestie voor, waaromtrent de recht bank geroepen is een beslissing te nemen. Uit een dier huwelijken is een kind geboren, terwijl de vader vóór die geboorte overleden is. Nb weigert de broeder van dien overleden vader een aan dezen verschuldigde som aan de'weduwe ie voldoen, op grond dat niet het kind, daar het buiten huwelijk geboren en dus noch erkend is noch gewettigd kan worden, maar hij zelf erfgenaam is van zij# overleden broeder.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 1