Gemengde Berichten. Laatste Berichten. BUITENLAND. Water sn oo d, Benoemingen en besluiten. Marine en leger, Weerkundige waarnemingen. 5 Januari des morgens te 8 uren. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. gekondigd dat de heer H. Pierson, directeur der Heldring-gestichten, op Dinsdag avond, den 11 dezer, in het Schuttershof alhier, eene voordracht honden zal, alleen voor mannen toegankelijk, tot bestrijding der prostitutie en van hetgeen met dat kwaad samenhangt. Over hetzelfde onderwerp zal door den heer Pierson Zondag avond te 6 uren in de Nieuwe kerk gepredikt worden. Goes, 4 Januari. Wilde men, in troonrede- trant, bij het begin des jaars een overzicht geven van wat 1880 voor onze gemeente goeds en kwaads heeft opgeleverd, dan zon men op menig gebied stot tot tevredenheid vinden. Het middelbaar en lager onderwijs bloeide en werd, onder den invloed der nieuwe schoolwet, verbeterd. De nijverheid gaf gunstige verschijnselen te ziende oesterteelt, waarin menig Goesenaar zijn geld heeft gestoken, bewees dat de geestkracht onzer ingezetenen nog niet is uitgedoofd. De landbouw gat veel beter uitkomsten dan de drie vorige jaren, hetgeen voor een stadje als het onze, dat „het goed gaat, als het den boer goed gaat" van groot belang is. De toestand der behoeftige klasse is, tengevolge van een ruimeren aardappeloogst, minder ellendig dan in vorige jaren. Op sociaal gebied kunnen wij met voldoening wijzen op de oprichting van een werklieden-ver- eeniging. Bescheiden is men begonnenEigen Hulp heeft zich voorloopig bepaald tot de stich ting van een ziekenfonds. Moge het haar gegeven zijn een werklieden-vereeniging te worden, zoo als die in grootere gemeenten met goed ge volg werken, en veel nut Btichten. Daartoe werke ieder mede. Wij staan aan den vooravond van oene sociale revolutie, waar onze minister van justitie eenige weken geleden zeer terecht op ge wezen heeft. Zal deze omwenteling zonder stoornis der orde, langs wettelijken weg, haar beslag krijgen, dan is meer te verwachten van een goed georganiseerde vereeniging van werklieden, dan van een paar eskadrons huzaren. „Alles goeds dus in 1881" Eigen Helpers1 Over een Asschepoetster onzer tegenwoordige samenleving, de kunst in onze parlementaire troonreden stelselmatig geignoreerd nog een enkel woord. De rederijkerskamer Aurora gaf ook dit jaar blijken, op den weg der kunst vorderingen gemaakt te hebben. Een enkele voorstelling, door haar gegeven, verdient afzonderlijk vermelding. In Debcra trad de talentvolle Amsterdamsche too- neelspeelster, mej. Josephine de Groot op, in derdaad een buitenkansje voor een plaatsje als Goes. Moge ons in 1881 dat kunstgenot opnieuw te beurt vallen. In navolging van Middelburg hebben eenige kunstvrienden eene vereeniging tot bevordering van goede uitvoeringen op kunst gebied tot stand gebracht en deze heeft reeds in het loopende winterseizoen haar sporen verdiend. Is dan nu de toekomst voor onze gemeente donker in te zien? Zijn er „zwarte stippen" aan den horizont, zooals vóór eei" ige jaren een onzer raadsleden heeft waargenomen Zonder aan overdreven optimisme toe te geven, mag Goes, al is de gezichteinder wellicht niet geheel onbewolkt, naar wij meenen, toch hoopvol de toekomst tegemoet gaan. Vergeten wij het echter niet, dat voor den bloei van een stadje als het onze, samenwerking en eendracht hoofdvoorwaarden zijn. Moge het in 1881 blijken, dat dit algemeen wordt beseft. Goes, 5 Jan. Naar wij vernemen, hebben eenige heeren het plan opgevat, om dezen zomer, tegelijk met de alhier te houden landbouwten toonstelling, eene expositie van schilderijen van levende meesters te organiseeren. Van wege het plaatselijk bestuur zal aanstaan den Vrijdag eene collecte langs de huizen der ingezetenen, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, plaats hebben. Axel, 4 Jan. In de zitting van den gemeen teraad werd heden weder gestemd over het voorstel om zich tot de regeering te wenden, met het verzoek tot oprichting eener rijks normaal school, waarover in de vorige zitting de stemmen gestaakt hadden. Andermaal verklaarden zich 3 stemmen voor en 3 tegen, zoodat op het daartoe strekkende adres van ingezetenen afwijzend is beschikt. De heer G. J. Th. Beelaerts van Blokland maakt in het Vaderland bekend, dat hij van een lid van het Engelsche parlement een brief ont vangen heeft over de Transvaal, waarin het volgende voorkomt „Ik hoop dat onze tegenwoordige regeering haar besluit, om deze nieuwe en onvoordeelige vermeerdering van onze reeds te uitgebreide be zittingen in' Zuid-Afrika te behouden, in nadere overweging zal nemen. Om dat te bevorderen kan ik geen betere gedragslijn aanbevelen dan de door u gevolgde, namelijk u tot de geheele Engelsche natie, tot de regeering en tot ieder lid van het parlement te wenden. Ik zal in ieder opzicht, waar ik maar kan, mijn best doen om het algemeen gevoelen ten aanzien van dit onder werp voor te lichten." Dewijl voor het verspreiden en overdrukken van het adres en voor andere tot het voorgestelde doel dienstige middelen geld noodig is, herinnert de heer Beelaerts aan de gelegenheid om bijdragen daarvoor in te zenden aan de hoogleeraren Har- ting en Buys Ballot te Utrecht, en aan hem zei ven te 's Gravenhage. Een goed nieuwjaars-nommer heeft Eigen Haard gegeven. Het bevat het portret van H. M. de koningin, in huisgewaad, met haar dochtertje op den arm; eene gravure naar eene schilderij van W. Steelink, voorstellende het bekende tafereel tusschen hertog Reinald II van Gelre en zijne gemalin Alianoraen een „nieuwjaarsgroet" van Ch. Rochu8sen, met bijschrift van H. de Veer. De tekst geeft o. a. het eerste gedeelte van Resedaeene novelle van M. van Walcheren, een pseudoniem dat voor onze stadgenooten sedert lang le secret de la cotnédie is. Volgens de St. et. is de val op de Nederland- sche rivieren thans sterker ingetreden, en bljjft de toestand der dijken over het algemeen goed. Aan het Vaderland wordt uit Woudrichem dd. 2 Jan. geschreven: Het water is binnendijks nog steeds wassende, in weerwil van de overlaat en sluis, die aan de Bakkerskil werken. In de twee poorten; zijn kistingen aangebracht, terwijl om de gemeenschap met de dijken te onderhouden noodbruggen voor voetgangers zijn gelegd. De kazerne is vol vluch telingen. Onder degenen, die een gedwongen verblijf hier voor lief moeten nemen, is o. a. een teringlijdere3 en een jeugdige typhuslijder. Om trent de doorbraak zelve loopen, zooals altijd, verschillende geruchten, die de ramp aan moedwil toeschrijven. In elk geval valt het te betreuren, dat het land van Heusden en dat van oud-Altena niet onder éen dijkbestuur vereenigd zijn, daar het laatste op voorbeeldige wijze zijn plicht vervult en geen kosten spaart om de dijken in steeds goeden toestand te houden. Algemeen mogen deze dijken ten voorbeeld strekken. Bovenstaande geruchten hebben reeds aanleiding gegeven, dat er een zekere spanning heerscht tusschen de polderbewoners, wonende boven- en beneden de doorbraak. Alles staat nu blank; degenen die hun huizen hebben moeten verlaten, hebben hun vee geborgen in Woudrichem, Gorcum en zelfs in Rotterdam. Die geen onderkomen hebben kunnen vinden in Wou drichem of in de huizen buitendijks, hebben langs de dijken hutten gebouwd, of hebben een toevlucht gevonden in de school te Rijswijk en de ledige pastorie te Andel. De ingenieur en opzichter van den provincialen waterstaat te 's Hertogenbosch zijn tengevolge van zeer verontrustende berichten uit Nieuwkuik met reddingsbooten daarheen gezonden's konings commissaris is derwaarts vertrokken. Intusschen is gebleken, dat het zoo verontrustend bericht, dat moest doen denken aan het in groot levens gevaar verkeeren van menschen, slechts strekte om hulp te verkrijgen tot behoud eener gedeel telijk verzakkende kerk, waarvoor de materialen voor rekening van het kerkbestuur thans zijn aangevoerd. De Maria-polder onder Dussen is iDgeloopen. Het comité van het Roode Kruis te Eindhoven zond f 700 voor de noodlijdenden in Noord-Brabant. Het Dagblad meldt uit Den Bosch van den 3en Honderdtallen boeren zwerven nog rond, zonder een onderdak te hebben. Drunen is overvol; in Vlijmen is geen plaats meer; de evacuatie naar hier of elders gaat langzaam. Niet weinig belem merend werkt hiertoe ook mede de vrees, die vele landlieden bezielt, dat zij hun vee zullen verliezen wanneer zij het aan de zorg van anderen overlaten en zelf een onderkomen te 's Bosch of elders opzoeken. Velen lijden liever met hun vee honger en koude. Morgen zal een geregelde dienst 's Bosch Nieuwkuijk worden ingesteld dan zal, naar men hoopt, de afvoer van menschen en vee spoediger van de hand gaan. Heden zag ik een meisje van ongeveer 16 of 17 jaar, dat uit vrees voor haar vader zich niet van een tweetal koeien durfde verwijderen en met die dieren nu reeds 3 dagen en 3 nachten had rondgezwalkt. De doorbraak is nog wat vergroot, doch de strooming heeft veel in kracht verloren; heden vs een begin gemaakt met de berging. Sedert mijn vorig bezoek waren weder een groot aantal huizen ingestort. Er verkeeren thans geen men schen meer in levensgevaar, als men ten minste uitzondert een aantal die verkiezen in hun wo ningen te blijven en op onze vraag, waarom ze daar bleven, leukweg antwoordden „dat ze 't er maar op zouden wagen." Dit is nog eenigsziBS begrijpelijk met lieden, die hun vee en have niet hebben kunnen redden, met het verlies waarvan geheel hun bestaan te gronde gaatdoch onder de hier bedoelden waren er, die niet in dat geval verkeeren. Het is te hopen, doch zeer te betwijfelen, dat de raad van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noordbrabant worde opgevolgd om geen vleesch te gebruiken van verdronken veedoch het wordt hier en daar reeds opgevischt en gegeten. Scherp toezicht is noodig. Het detachement infanterie is versterkt. notarissen. Benoemd tot notaüa ter stand plaats de gemeente Zutphen, H. M. Voorthuysen, thans notaris te Beekbergen en tot notaris te Utrecht, N. G. Geelkerken candidaat notaris aldaar. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar mr. F. A. van Leeuwen, thans substituut-griffier bij de arr.-recht- bank te Rotterdam. Benoemd tot kantonrechter te Alkmaar mr. M. Büchner, thans kantonrechter te Helder. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den le luit. T. H. A. Tromp, van de lie afd. vest. art. Het aantal manschappen, dat op 1 Januaii 1881 bij het depot van discipline te Vlissingen aan de strengere krijgstucht was onderworpen, bedroeg 105. namen oer plaatsen. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpiguan Ghristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Ba- rom. afwijk. 9.6 9.6 9.4 6.2 4.6 4-11.1 - -17.5 -.12.2 9.2 9.0 6.2 0.3 2.7 1.1 2.0 5.0 9.6 12.0 Wind- richt. Z NO NO NNO O NO NO NO NO NNW NO NO NO ZO O NW NNW NO kracht 1 0 2 3 3 3 1 4 2 1 1 2 6 8 2 5 6 4 Toe stand lucht. 1. bew, 1. bew. helder betr. betr. helder betr. z. bew. mist. betr. mist. betr. betr. betr. helder regen helder helder Tem pera tuur. 1 1 4 3 0 1 6 6 1 2 0 1 5 2 3 7 1 1 Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenD. G. 5.0 M. des namiddags Barometer te Middelburg, Graanbeurs :(Corr.) Thermometer, 4 Jan.'sav. llu.37 gr. 5 Jan. 'smorg. 8 u. 37 gr. 'smidd. 1 u. 37 gr. 'sav. 5 u. 36 gr. De toestand van A. M., die bij den eergiste ren plaats gehad hebbenden brand gewond werd, is, naar wij vernemen, zeer ongunstig. Gisteren namiddag omstreeks vijf uren heeft in Den Haag aan het Bezuidenhout een brutale aanranding plaats gehad. Een dame, die zich naar haar aldaar wonende familie begaf, werd onverwachts door een jongen man van oogenschijnlijk 18 jaren, gekleed in een blauwe kiel, aangegrepen en op den grond ge worpen. Haar hulpgeschreeuw joeg den aanrander op de vlucht. Doodelijk ontsteld, werd zij per vigilante huiswaarts gebracht. Het bleek, dat een harer oorknoppen was gestolen. De straatroover is nog niet aangehouden. De tramwegen te Rotterdam vervoerden in 1880 in 472.279 ritten 2.478.047 personen. Het aantal vervoerde personen op de lijn Arnhem Velp en op do ceintuurlij n te Arnhem, bedroeg van 3 Mei tot 31 Dec. jl. 535.237 personen. De opening van den spoorweg Zwolle— Almelo is Maandag te Zwolle feestelijk gevierd met een concert en des avonds een vuurwerk en bal. Ongelukkig kwam de eerste trein, door een gebrek aan de machine, een uur te laat aan. Meer dan eens is in den laatsten tijd uit Kopenhagen bericht dat een groot aantal Deensche officieren hun degen aan koning George van Grieken land hadden aangeboden. Hun aanbod is echter nog niet aangenomen, en de Deensche regeering mag met die zaak wel wat voorzichtig zijn. De jonge Deensche officieren, zoo schrijft men uit de Deensche hoofdstad aan een Londensch blad, zijn de stormvogels van Europa zij branden van verlangen naar gevechten. Er zijn meer offi cieren dan noodig zijn en zij worden slecht be taald, terwijl zij in den regel geen eigen fortuin hebben. De luitenants vullen hun mager inkomen aan door les te geven in Fransch en Engelsch en jongens klaar te maken voor de militaire school. Op deze wijze komen ze tot een inkomen, waar op zij verlof kunnen krijgen de jonge dame te trouwen, met welke deze huiselijke Scandinaviërs verloofd zjjn eer hun eerste uniform versleten is. Dat spreekt alles zeer ten hunnen gunste. Maar zich te zamen aangeven om te vechten tegen een land, waarmede hun koning in vrede leeft, is eene zaak van meer bedenkelijken aard. In den Frausch- Duitechen oorlog hebben veel Deensche officieren bij den Franschen gestreden. Zij vroegen verlof eene buitenlandsche reis te maken en kwamen toevallig allen weer thuis, toen het tractaat van Frankfort was gesloten, waarna zij hun rang in het Deensche leger weder innamen. De regeering werd ondersteld niets ervan te weten wat die jongelui in het buitenland hadden gedaan. Maar de officieren droegen hunne in Frankrijk verkregen krnisen, zetten hun rang in het Fransche leger op hunne visite-kaartjes en lieten zich monsieur le capitaine noemen, terwijl zij tweede luitenants wren in het leger van koning Christiaan. Som migen vertoonden zich zelfs in Fransche uniform. De vraag ligt voor de hand in hoever het ver- leenen van een dergelijk buitenlandsch verlof aan velen tegelijk strookt met eene eerlijke opvatting der neutraliteit. Voor de oudheidkundigen is het jaar 1880 door een belangrijk feit besloten. De burgemeester van Athene telegrafeerde Vrijdag morgen aan zijn ambtgenoot te Londen, dat er een prachtigen ongeschonden standbeeld was gevonden, eene Zegevierende Athene van Phidias. De Kólln. Zg houdt het bericht voor niet zeer waarschijnlijk. Het Engelsche parlementslid Lewis zal, na de opening der zitting, eene inzameling houden voor lersche grondeigenaars die door wanbetaling der pachters van hunne inkomsten zijn verstoken. Op zijne voorloopige bekendmaking ontving hij reeds dadelijk /1200 van een oud minister. Kleverskerke, 5 Jan. Heden werd door de kerkvoogden der N. H. gemeente alhier aan besteed de verbouwing der pastorie. De volgende inschrijvingen waren ingekomenJ. J. Willemse, te Middelburg, voor f 4500A. C. Kramer, te Arnemuiden, voor f 3780J. K. Crucq, te Arne- muiden, voor f 3765A. Barentsen Az., te Middelburg, voor f 3538, terwijl éen biljet onvoldoende ingevuld was en tv.ee biljetten te laat waren ingekomen. Londen. Maandag jl. is viermaal beproefd de dokken te Liverpool met petroleum in brand te steken. De regeering heeft besloten nog eenige regi menten uit Indië naar Natal te zenden. De leer dat de inlijving der Transvaal eene po litiek onvoordeelige en zedelijk onverantwoorde lijke daad was, kruist zich in de Engelsche libe rale pers ieder oogenblik met de stelling dat de Boeren in ieder geval moeten onderworpen wor den. De vraag dringt zich als van zelve op Wie reimt sich das zusammen Da Observer schreef in zijn laatste nommer: Wij hebben de annexatie nooit anders dan met leed wezen beschouwd, doch ook de tegenwoordige regeering heeft eene groote fout begaan. Wilde zij de Boeren hunne onafhankelijkheid teruggeven, dan had zij dat dadelijk moeten doen; wilde zij daarentegen het land behouden, dan had zij dat aan de bewoners ondubbelzinnig moeten te kennen geven, met gelijktijdige vervulling der be loften, welke hun bij de annexatie zijn gedaan. Had het ministerie den moed zijner overtuiging gehad en den Boeren hunne onafhankelijke repu bliek teruggegeven, dan zou de tegenwoordige moeilijkheid vermeden zijn. Het Engelsche volk heeft geen bijzondere voorliefde voor dat gebied, doch het kan niet worden teruggegeven op den eisch eener gewapende maeht. Kan men er langs vreedzamen weg de rust niet herstellen, dan moet het, vreest de Observermet geweld onderworpen worden. En de Economist, een liberaal en zeer geacht weekblad, meent dat vóór alles de opstand moet onderdrukt worden. Het gaat niet aan om de vraag te beslissen, steunende op de overdrijving der aanspraken van eenige duizenden landbouwers, die met hunne huisgezinnen nog geene Engelsche stad van den derden rang zouden vullen. De Transvaal is een schoon land dat eenige millioenen Engelschen zou kunnen voeden, en dit land moet niet in overijling worden overgegeven aan eene kaste, die, als er een groote stroom van barbaren uit het noorden komt, volkomen buiten staat zou zijn zich staande te houden of hare zuidelijke na buren als scherm te dienen. Er wonen vijandelijke stammen ten noorden van de Transvaal, die als het land aan de Boeren wordt overgelaten, Enge land zullen dwingen al wat het verricht heeft weder opnieuw te beginnen. Het weekblad dat zoo spreekt, is niet le premier venu. De naam van de Economist klin kt goed in de openbare meening in Engeland. Hare denkwij ze vertegenwoordigt in het parlement heel wat grooter kracht dan die van de bladen der voor posten van het liberalisme, als de Pall Mall Ga zette sedert haren verkoop geworden is. Ten zij zich zeer onverwachto stroom ingen voor doen, ligt de toekomst der Transvaal niet in vertoogen, maar in daden. In dit opzicht is de gisteren besproken stemming in den Oranje-Vrij staat van het hoogste belang. De president Brand, die aan de regeering te Kaapstad seinde dat hij den toestand niet meer kon beheerschen, is geen man om spoedig van zijn post te loopen. Een Engelsch blad noemt hem, met Andries Pretorius (den oude), de belde eenige presidenten van de Hollandsche republieken in Zuid-Afrika die bewezen hebben talenten te bezitten. Hij is geen held die beweert eene missie te moeten vervullen en in andere derge lijke verwarde uitingen vervalt, maar een door zettend man van zaken met een uitnemend helderen kop. Zijn burgers vertrouwen hem, want hij regeert met een batig slot. Als de invloed van dezen man de anti-Engelsche bewe ging in den Oranje-Vrijstaat niet kan beheerschen, moet deze beweging zeer sterk zijn en een niet verwerpelijken steun voor de Transvalere ople veren. Feitelijk nieuws uit de Transvaal is er heden niet. Wijl de telegrafische gemeenschap tusschen de republiek en de Natalsche kust verbroken is, kan het nog wel eenige dagen duren eer er nieuwe berichten kom6n. De Porte heeft onlangs eenige hoofden der Albaneezen gevangen genomen, en dat schijnt in verband te staan met ernstige zaken, volgens den Berlijnschen correspondent van de Standard. Zijn telegram doet eene schrede terug in het

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2