Gemengde Berichten. W atersno od. Marine en leger. Kunstaieuws. Rechtszaken. Dat de heer Voorhoeve als commissionair in effecten zijn aandeel gehad heeft in het aan den man brengen van St. Faal en. Pacific- en St. Vincent-fondsen en aandeelen Boxtel-Wezel, al- temaal noodlijdende fondsen, die zeer velen geheel of gedeeltelijk geruïneerd hebben, schijnt by deze verkiezing, ofschoon de candidaat ook als fioancieele specialiteit werd aanbevolen, niet in aanmerking gekomen te zijn. Het lot van de voorstellen der Botterdamsóhe Handelsvereniging is n bekend. Bij deze gele genheid heeft de raad eene vermakelijke vergis sing begaan. Een der leden had, door anderen ondersteund, voorgesteld, de stukken aan burg. en weth. te renvoieeren om nader advies. De bedoeling was blijkbaar om tijd te winnen en te zien of er nog een mouw aan te passen zou zijn. Maar wat gebeurde Bij vergissing werd niet dit voorstel, maar het advies van burg. en weth. het eerst in stemming gebracht, en toen dit advies met algemeene stemmen op éen na was aangeno men, kon het natuurlijk niet ter nadere overwe ging worden teruggezonden. Wat de Handelsvereenitjing nu doen zal, weet men nog niet. Misschien zal de directie met nadere voorstellen by den raad komen. Misschien ook zullen de aandeelhouders worden bijeenge roepen, om door hen te doen beslissen wat er in den totaal onhoudbaren toestand, waarin de maat- schappy verkeert, te doen valt. Inmiddels zijn de aandeelen ter beurze tot 13 pet. gedaald, en zelfs voor 12 pet. verhandeld. Omtrent onze tooneelcrisis kan worden mede gedeeld, dat de scheuring in ons tooneelgezelschap, met zooveel zorg opgekweekt, een feit is. Tot het Nederlandsch Tooneel gaan over de heeren J. en D. Haspels, Legras, Faassen en mevrouw Beersmans (deze laatste na lange aarzeling), ter wijl alle jongere leden zich verbonden hebben om met den heer Van Zuylen een afzonderiyk gezelschap te vormen, dat deu kleinen schouw burg zal bespelen. Reeds deze scheuring is te betreuren, want wat aan ons gezelschap de grootste waarde gaf, is juist dat het zulk een uitmuntend geheel vormde, dat nu verbroken zal zijn. Voor twee tooneelgezelschappen is hier ook geen plaats; de crisis zelve bewijst, dat Rotterdam zelfs niet éen gezelschap onderhonden kan. Daarbij komt, dat geen acteur hier zoo populair is als de heer Van Zaijlen, zoodat het hem en zijn gezel schap niet aan steun ontbreken zal. Hoe fraai dus de plannen van het Nederlandsch Tooneel oppervlakkig ook mogen-schijnen, er is alle grond om te vreezen, dat zij niet zullen strekken in het belang van de kunst, en dat vooral het Rotterdamsche schouwburgpubliek er zich in de toekomst niet over te verheugen zal hebben. Wat hier vooral verbittering geeft, is dat de heeren Legras en Haspels deze geheele zaak be handeld hebben, zonder de leden van de Schouw- burgvereeniging, waarvan zij directeuren zijn, te raadplegen. Die leden hebben het tooneelgezel schap gesticht en hebben jaarlijks eene som als bydrage in de kosten byeengebracht, en thans worden zy eenvoudig behandeld als hadden zij niets in te brengen. Door twee Amsterdammers is aan de voor naamste Belgische bladen en aan de Hollanders in Amerika een schrijven gericht, om ook van die zijden de Britsche natie te wijzen op de schending der tractaten tegenover de Transvaal en zich bij bet protest uit Nederland aan te sluiten. Door de algemeene watersnood-commissie te Amsterdam is voor Noord-Brabant 20,000 en voor Limbnrg f 2500 beschikbaar geBteid. Een drietal leden der commissie heeft tot regeling der werk zaamheden eene by eenkomst gehad met de com missie te 's Bosch. Volgens het Vaderland zal de algemeene commissie aan den minister van binnenlandsche zaken voorstellen eene collecte in het geheele land te houden. Tot gemeente-geneesheer te 's Gravenpolder is, in plaats van dr. G. T. CalleDfels, die als zoo danig eervol is ontslagen, benoemd de heer F. L. Arentz, arts te Oudelande. Ten gevolge van het overlijden van jhr. mr. M. J. L. J. H. A. Heldewier, minister-resident van Z. M. den koning bij den koning van Spanje, heeft jhr. mr. A. L. E. de Stuers, raad van legatie bij het Nederlandsche gezantschap te Parys, den last bekomen zich onmiddellijk naar Madrid te begeven, teneinde als zaakgelastigde ad interim der Nederlanden bij de Spaansche regeering op te treden. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag, 7 dezer, niet plaats hebben. Aan den grappigen Spectator-Murciedien de redactie van den Ned. Spectator op 1 Januari in de wereld gezonden heeft, geven wij gaarne een woord ter aanbeveling. Hij is bestemd tot stop ping van het tekort der Nederlandsche schatkist, door ieder die tot den Dietschea stam behoort, „Van Dantzig tot Duinkerken," en bovendien door ieder die, in andere werelddeelen, onze taal spreekt of daaraan verwant is, bij sommen van w éen gulden te doen medewerken. Daarvoor krijgt hij, die deze bijdrage stort, een nommer van den Spectator-Murcie. Zoo verzekert althans de redactie. Wat er van het plan kome, een schatkamer van geestigheid is de Spectator-Murcie ongetwijfeld. Hij kan de vergelijking met zijn collega voor den Spaanschen watersnood in 't vorige jaar zeer gunstig doorstaan. Volgens de N. B. Ct. was het water gisteren te Renkum, Zwolle, Deventer, Dalfsen en Maas tricht aan het vallen. Een aantal noodlijdenden zijn uit 's Hertogen bosch naar Utrecht opgezonden. Uit Cuijk schrijft een berichtgever Van den Hei-dijk tot het dorp zag men reeds verscheidene gebouwen en scharen, zelfs nieuwe, welke gedeeltelyk waren ingestort. Ia het dorp zelf is de toestand onbeschrijfelijk. Niet alleen dat reeds vele gebouwen gedeeltelyk zyn inge stort, waaronder de pastorie der R. K. gemeente, maar ook is het ergste te vreezen voor vele ge bouwen, welke op zeer kleinen afstand van elkan der zijn verwijderd, en tusschen welke een felle en hevige stroom afvloeit, die, mocht hij aanhou den, het eene gebouw na het andere zal verzwel gen en de sedert 5 a 6 jaar nieuw gebouwde kerk en kolossalen toren groot gevaar zal doen loopen. Deze dijkbreuk brengt ve!e, anders welgestelde boeren, haast tot den bedelstaf, daar hun grond is weggespoeld of met zand is bedekt geworden, welken zij na vele jaren zwoegens en arbeid aan de heide hadden ontrukt en in vruchtbaar akker land herschapen. De aanvoer van levensmiddelen, zooals brood enz., is ontzaggelijkvan heinde en ver brengt ieder het zijne bij om in dezen nood hulp aan te brengen. Ook ia de naburige gemeenten als Elshout, Hoeven en Haarsteeg is de toestand erg, daar alle diep onder water zitten en verscheidene stuks vee op de stallen zyn verdronken, omdat de tijd tot redding te kort schoot. Zoover de berichten strekken (in die streken) kunnen er op zijn hoogst vier of vijf menschen zijn omgekomen. In het land van Altena is de waterstand nog met ongeveer een voet verhoogdheden is men met 60 a 70 man aan 't werk gegaan om de overstroomde streek van het overtollige water te verlossen. Een in verschillende bladen opgenomen brief uit 's Hertogenbosch, van den 2en Januari, bevat o. a. de volgende by zonderheden. Behalve een aantal roei- of zeilbootjes, voorziet een stoomboot in de gemeenschap met Viymen en verder. Vlijmen is opgepropt vol menschen uit alle dorpen. Velen worden naar 's Bosch geëvacu eerd. Levensmiddelen komen daar aan en moeten onder gewapend geleide verder vervoerd worden. Groote behoefte bestaat aan schippers met boo ten, aan brandstof, aan dekking, (wollen dekens) aan brood, zuiver water, koffie, tabak, zout en aan eenheid in het gezagDoor gemis van het laatste gaan vry veel hulpmiddelen verloren. Ook verlichtiugsmiddelen, als lantaarns of flambouwen. VerBchrikkeiyk is de toestand bij dag; allerver schrikkelijkst bij nacht. De stroom heeft meer dan 20 huizen weggeslagen; er is niets meer van zichtbaar. De huizen te Nieuwkuyk hebben meest geen verdieping en zijn met rieten daken bedekt De meeste huizen zijn ledig en gesloten. Er heerscht een doodsche stilte. Slechts de doorbraak maakt geraas als een waterval. Nu en dan valt een huis in, en klinkt het dof als een kanonschot in de verte. Er zyn nog menschen in het dorp- Ze hebben niets, liggen soms flauw of verkleumd op of onder de daken sommigen kunnen niet roe pen; anderen roepen om hulp en zijn niet te gena ken; eenigen willen niet weg. Twee of drie kleine booten van particulieren moeten alles redden en aanbrengen. Sleohts zes schippers zyn er die won deren doen. Ik weet slechts 3 namen: Peter van Os, Cornelis van Os en Van den Berg; allen uit Hedel. Niemand zorgt ook voor hen. Enkele ge redden geven geld, soms goedanderen hebben niets. Jan Floore betaalde voor de oogen van vele menschen zijne redding met zeven stui vers. Hij is een der rijkste ingezetenen en naar ik meen, wethouder van Nieuwkuyk. Er drijft veel dood vee. Er wordt veel gestolen; ook ander goed is niet veilig. Veel drijft weg.' In N. is veel loeiend vee en losloopende paarden. Komen deze in den stroom, dan tuimelen ze twee, drie maal en ver dwijnen. Sommigen maken de redding, vooral bij nacht, hoogst gevaarlijk. 's Nachts moet het gegil en hulpgeroep ver- schrikkeiyk zyn. Er zyn menschen verdronken Gisteren avond is 't o. a. gehoord door velen, dat angstgeschrei op korten afstand van den dijk (doch niets zichtbaar), blijkbaar van vele stem men, hetgeen plotseling ophield door het instorten van het huis. Het geroep en gewuif is zelfs over dag akelig, doch de doodsche stilte in 't dorp maakt bang. Soms zagen wy, opkykende, iemand met verglaasde oogen uit een bovenraam liggen turen naar ons, zonder geluid te geven. Andere dorpen moeten evenzoo zijn; overal ziet men noodvlaggen. Een groot aantal bewoners van N- zijn op Konijnenberg, westwaarts van het dorp, gevlucht. Konijnenberg is een groote, met den nenhout begroeide heuvel. Er staat veel vee. Er zijn geen huizen. Men heeft geen dekking, slechts wat stroo. Men brandt dennentakken. Dit is ge vaarlijk omdat daarvan brand kan komen. Er heerscht een algemeene paniek. De menschen weten soms niet of de naaste betrekkingen gered zijn. Een detachement infanterie doet veel dienst. Ik ben te N. binnen een huis geweestalles was daar stil, behalve de klok. Het water stoud hooger dan de knie in de kamers. De keuken was vol zand gespoeld. Een biervaatje lag bijna onder 't zand. Alles droeg sporen van overhaast ver trek. Niemand was in huis. Voor een staldeur stond een gezadeld paard in 't water te wankelen. Wanneer het water verdwenen is, zal de aanblik ontzettend zijn. VermoedeUjk zijn veel menschen en vee weggespoeld of bedolven. Veel akkers en ve ld vruchten zijn door 'tzand van den doorgebroken dyk bedekt, veel huizen onbewoonbaar en wrak, of ondermijnd. Na dit alles is eene opwekking tot liefdadigheid eigenlijk overbodig. De dijken zijn bedekt met menschen; veel gaan naar Dru- nen. Ontmoetingen van verloren gewaanden zijn hartroerend. De luit. t/z. 2e kl. R. O. J. Verschoor en A. C. 2eeman en de off. van gezondh. 2e kl. J. F. La Cave, arts, uit Obst-Indië in Nederland terugge keerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Omtrent de benoeming van den le luit. P Vinkbuijzen, gedetacheerd bij het Ned.-Indische leger, tot kapitein „bij keuze", schrijft het Han delsblad het volgende Men herinnert zich, dat deze officier bij de 2e expeditie van Atjeh op 9 Dec. 1873, de eerste was, die bij de landing nabij de kwala Gighen in het water sprong en voet aan wal zette. Aan de weifeling, welke gedurende het sleepen van de landingsloepen naar den wal eenige oogenblikken heerschte, werd door deze koene daad een einde gemaakt. Hy oogstte dan ook den meesten lof bij de bevelhebbers der expeditie en werd beloond met het ridderkruis der Militaire Willemsorde. Ook bij latere verrichtingen, vóór en na het nemen van den kraton, onderscheidde hij zich herhaaldelijk. Nadat hij het oorlogstooneel had verlaten, keerde luit. Vinkhuyzen voor de tweede maal op zijn verzoek daarheen. In het jaar 1880 werd hij opnieuw gedetacheerd bij het Ned. Ind. leger en neemt thans deel aan het cordon tot beteugeling van de veepest in de Preanger Regentschappen. Te 'sGravcnhage is overleden de heer M. Bles, secretaris van de maatschappij de Toekomst en sedert meer dan 65 jaren lid van het orkest der opera. Hij behoorde tot degenen die in Nov. 1813 in den schouwburg het sein der herstelling van 's lands onafhankelijkheid gaven door het aanheffen van het geliefde Wilhelmus. Zijne langdurige ondervinding maakte hem tot de vraagbaak van het opera-personeel, terwyl zijn rechtschapen karakter hem ieders achting deed genieten. Hy bereikte den ouderdom van 86 jaren. Het gezelschap, waarmede de heer W. van Zuylen gedurende het volgend seizoen in den nieuwen schouwburg te Rotterdam voorstellingen denkt te geven, bestaat uit de heeren W. van Zuylen, Chrispijn, Spoor, Van Nieuwland, A. van Zuylen, en de dames: mevr. Van Offel-Kley, Egener, Rijk en Chrispijn, orkestmeester de heer Egener, ter wyl met nog verscheiden andere artiaten onder handelingen worden gevoerd. Het Vaderland verneemt dat de veroordeelde De Jongh, toen hem kennis werd gegeven dat zyn advocaat cassatie voor hem had aangeteekend, verklaarde, dat hij voor zich geen voorziening in hooger beroep verlaDgt, maar dat hy, nu de aan- teekening eenmaal was geschied, uit achting voor zyn advocaat daarin zou berusten. Door den krygsraad in het le militair arr. (Zuid-Holland en Zeeland) te 's Gravenhage is C, B., milicien loteling van de lichting van 1880 bij de le comp.depót 3e reg. infanterie, laatst in garnizoen te Middelburg, schuldig verklaard aan insubordinatie door het plegen van daden van geweld tegen zyn meerdere in rang, door het steken naar en het treffen van dien meerdere met zyn bajonet in tyd van vrede. Toen sergeant G., in den avond van 28 Nov. jl. van den Wal in de Abdij te Middelburg kwam, terwyl de be klaagde met een burger, zichtbaar beschonken een andere poort der Abdy binnenkwam, zeide deze uit louter brooddronkenheid, zonder de minste aanleiding, zelfs niet van vroeger, met een vloek„hij durft toch geen rapport van mij te maken". De sergeant zich daarop omkeerende, werd al dadelijk door den burger aangegrepen en zyn chacot hem van het hoofd geslagenter wijl de militair zijn bajonet trok en op den ser. geant, met wien hij in en buiten dienst nimmer iets heeft gehad, aankwam, met de bajonet ver schillende malen naar hem stekende en hem ook treffende, waardoor een gat in de kapotjas, ter y hoogte van den rug, ontstond't geen o. a. door twee getnigen, boden by de provinciale griffie van Zeeland, werd waargenomen. Te dier zake werd hij veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf van vijf jaren en wyders vervallen verklaard van den militairen stand. Naar wij vernemen blijft de toestand van A. M., die bij de blussching van den gisteren plaats ge- bad hebbenden brand gekwetst werd, nog steeds zorgwekkend. Zijn bewustzyn is nog niet geheel teruggekeerd. Vrijdag morgen is op het strand te West- kapelle eene sloep gevonden, waaraan het lijk van een manspersoon gebonden was, terwyl ongeveer twintig meters verder een paar roeiriemen waren aangespoeld. Naar aan het lijk te zien was, had het overiyden nog slechts weinige uren vroeger, vermoedelijk na het aanspoelen, plaats gevonden. Uit de papieren die, benevens eenig geld, op het lijk zijn gevonden, bleek dat de man van Belgische afkomst was. Zeer waarschijnlijk is dit dezelfde sloep, die, zoo als wy in ons nommer van Zaterdag mededeelden, van het strand te Liswege is losgeraakt en ver dwenen. Uit Heerenveen wordt gemeld dat by de ijsvereeuiging Tliialf een schrijven uit Londen is ontvangen. De onderteekenaars, die, te oordeelen naar hunne titels, tot den hoogsten stand behoo- ren, doen het voorstel om met Engelsche hard rijders naar Heerenveen te komen, teneinde zich met de Friezen te meten. Door het bestuur der vereeniging is geantwoord dat men gaarne de Engelschen zal ontvangen, maar dat een even- tueele wedstryd zal moeten worden gevoerd op de wyze, zoo als de Friezen dat gewoon zyn. Door een gewezen stalknecht zyn, in het kan toor der Stichtsche tramwegmaatschappij te Utrecht, eenige pistoolschoten gelost op een klerk aldaar, zonder hem evenwel te raken. De dader, die on middellijk gevlucht was, is door de politie opgespoord eu achter slot gebracht. Het in sommige streken nog bestaande niauwjaarsschieten zal een arbeider te Westen holte de linkerhand en een jongmensch te Kampen de duim en een vinger der linkerhand kosten. Beide ongelukken werden door 't springen van een pistool veroorzaakt. Te Rotterdam bestaat het plan om de kerk gebouwen der Ned. herv. gemeente des winters te doen verwarmen. Kon deze maatregel overal ingevoerd worden, dan zou daardoor zeker geen geringe dienst aan de kerkbezoekers worden bewezen. Wij ontvangen het prospectus van De Na-, tuur, populair geïllustreerd maandschrift, gewijd aan de natuurkundige wetenschappen en hare toepassingen. Het prospectus is tevens proeve van bewerking en bevat goede houtsneden. Een goedkoop tydschrift, onder redactie van bevoeg den, zich ten doel stellende de geheimen der natuur voor öningewijden te ontsluieren, zal zonder twijfel goed ontvangen worden. Onder de medewerkers zien wy ook dr. G. van Hennekeler, directeur der hoogere burgerschool alhier, ge noemd. Z. M. de koning heeft zijn particulieren onder secretaris, den heer A. G. L. F. Trossarello, op zyn verzoek eervol ontslag verleend. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat in den tuin van het marine-hospitaal aldaar de floxdru- mundihet „leeuwenbekje" en het „kooltje vuur'] in den kouden grond in bloei staan. Op eene publieke veiling te 's Gravenpolder is een monster-olmboom voor den ongehoorden prijs van f 160, buiten de 10 pet. onkosten, ver kocht. Een boerenknecht uit Vrijenban is door een stier, dien hij naar don markt te Delft moest bren gen, op de horens genomen en op den grond ge smeten. Gelukkig wisten eenige lieden het dier te verhinderen den man opnieuw aan te vallen en het beest in een weide te jagen. Bewusteloos werd de ongelukkige naar de hoeve teruggebracht. Door eeu huzaar te Bergen-op-Zoom werd dezer dagen zyn overjas verkocht aan een land bouwer. Toen de rijkspolitie daarvan onderricht was, stelde deze een onderzoek in, en bevond dat de jas reeds in vrouwenrokken veranderd was. Het goed werd in beslag genomen, en tegen den landbouwer, wegens bet koopen van militaire goederen, proces-ver baal opgemaakt. Voor de betrekking vau opzichter over de gemeentereiniging te Haarlem hebben zioh een 300tal liefhebbers aangemeld. Uit New-York seinde men Donderdag: In het gansche gebied der Vereenigde Staten heerscht een verschrikkelyke koude, die zich sedert drie dagen aanhoudend oostwaarts heeft verplaatst. In de noordwestelijke staten begon de koude Maandag, en Dinsdag daalde de thermometer te St. Paul in Minnesota tot 27 gr. Fahrenheit onder nul. In Manitoba stond de thermometer 42 gr. (F) Woensdag nacht vroor het over het gansche gebied der Vereenigde Staten, behalvsin het zuidelijk deel van Florida. In het zuiden der Unie herinnert men zich niet ooit zulk een koude gekend te hebben.

Middelburgsche Courant | 1881 | | pagina 2