9 1 büitenlaii Benoemingen en besluiten. ünderwij s. Kerknieuws. Marine en leger. Koloniën. il. Laststs beris Weerkundige waarneming Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht) een afschuwelijken neger- of kafferkop van het affiche. Bij een bezoek aan het „ontleedkundige en zelfbewegende museum" bleek hem dat de bezitter van den kop Oke-maar-quida-ehip-Wij- chief heette, en hoofdman was van een stam in Zuid-Amerika, zeer wild en gruwzaam voor hunne vijanden. Boven hem zijn een paar kleine kamera, die aan den gaanden en komenden verhuurd worden. Nu is het miss Jenny, chanteuse tres-légeredan een artist met gedresseerde honden; dan een hulponderwijzer; hij kan het niet meer volgen. Zijn weekbriefje is hem een steeds grooter onderwerp van verbazing. Wat een boter en suiker eet bij! Is er zooveel koffie noodig om dat gootwater te maken? En goede God, wat een turven! Toen hg eens aarzelend aanmerking maakte, kreeg hij bits tot bescheid: „U kan de juiste opgave wel krijgen, maar dan moet ik de huur opslaan." Als hij, vrijgezel, denkt dat hij vrij is in zijn duur betaalde kamer, heeft hij het ook mis. Hartver heffend is het de juffrouw over dat punt te hooren. De schoorsteen trekt slecht, maar dal is de schuld van den kachel, dien mijnheer bij dien akeligen smid in de Bokkemstraat gehuurd heeit. Dat hij wat vroeg opstaat, om vu or zijn kantoor uur een wandeling te maken, wordt hem aange rekend als een buitensporigheid, waarmee in eene ordentelijke familie geen rekening te houden is. En zoo staat de rampzalige 's morgens half negen, klappertandend in eene kille kamer, met een kachel die belooft, als hij weg is, wat op te zullen flikkeren, maar nu nog kleine rookwolk jes opzendteen slap kopje koffie; een taai broodje met een twijfelachtig eihet halve grugje van den vorigen avond nog op tafel; op een stoel zijne kleederen zooals hij ze gisteren neerwierp midden in de kamer zijne ongepoetste schoenen en over hem Olee-mair-quid-a chip-Wgchief, die tevreden grijnst. In vertwijfeling steekt hij de armen in de hoogte (waardoor een winkelhaak zichtbaar wordt, in 't kleedingstuk, dat den mensch nader dan de rok heet te zijn), en roept: „help, Hymen, tot u! ver los mij uit dezen smaad Hij rent het huis uit en komt toevallig in den Kon. zoöl. hot. Tuin terecht, waar hot gezicht van het lijden van zoo velezijner medeschepselen, zijn toorn spoedig bedaart en hem hospita, boven- en overburen, slappe koffie, hel en duivel dra doet vergeten. Daar volg ik hem morgen. Rivier bericht en, Dalfsen, 28 December (nam. 7 uur.) De rivier stand is wederom verhoogd en teekent reeds 3.75 -(- A. P., het hoogste standpunt sedert 1845. Het dfiksbestunr heeft dag- en nachtwacht be volen; met moeite worden de dijken behouden, en de bewoners van het lage gedeelte maken zich zeer bezorgd. Venloo, 29 December (7j ure's morgens). Sedert gisteren middag is de Maas wederom 32 cM. ge vallen en teekent nu 16.81 M. boven A. P. Daltsen, 29 December. Gepasseerden nacht is de rivierslechts 2 cM. gewassen. De stand is nu 3.77 -f- A. P. Men verwacht spoedig eenigen val, de berichten van hooger gelegen plaatsen luiden niet ongunstiger. 's Hortogenbosch, 28 December. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de groote ellende, die hier en in de omstreken, ten gevolge van het hooge water heerscht. Voor de tweede maal in dit jaar is de stad onder water, en op het land, rondom deze gemeente, zoovetre bet nog reikt ziet men niets dan eene barre zee en huizen diep in 't water liggendedaar staat overal 2 a 3 meter water, zoodat men zelfs gemakkelijk over de weiden en de akkers met zwaar geladen sche- bekoorlijkheden alom deed schitteren en daarom moedigde zij heer Kaimon steeds met zoete, veel belovende blikken en steelsgewijze gebaren aan, om baar zingende het hof te maken en verspreidde zijne lotliederen op haar eigen persoon heimelijk in een menigte atschriften, die Olivier de Saissac eigenhandig maakte, in zijn vuistje lachende dat de belooning voor den schrijver, zooveel grooter was als die voor den zanger. Heer Raimon, die reeds zooveel leergeld had betaald, had nu wel op zijn hoede mogen zijn en die deugdzame terughouding der treurende jonge weduwe eenigszins in twijfel trekken. Hoe een waarlijk liefhebbende, edele vrouw zich gedroeg kon hij buitendien uit eigen erva ring wetenmaar de hoogmoedsduivel maakte hem blind en doof voor zoovele wenken en tee kenen, die bem hadden moeten waarschuwen en gelijk een knaap, die een rijpe, zoete vrucht wegwerpt, om in een boom te klimmen in welks top hem een wurmstekige appel toelacht, ging hjj hoe langer hoe verder in zijn dwaze hofmakerij en had daardoor maanden lang verzuimd om zelfs het dunne draadje voort te spinnen dat hem nog met zijn eigen huis verbond. Doch eindelijk moe9t hij, hoe ongaarne ook, gehoor geven aan de taal van een goeden vriend, die hem met geweld de oogen trachtte te openen en eraan herinnerde hoe slecht het hem voor benige jaren gegaan was. Zelfs hoorde hij toen yoor het eerst van de verhouding met Olivier, penen stoombooten zoude kunnen varen. Schier alle straten zijn ondergeloopen en in honderden huizen staat het water ruim een halve meter hoog; ook zijn er straten, waar men met geen rijtuig meer door kan en de huizen slechts per schuit, die in grooten getale dqor de straten varen, kan naderen. De sohade is onberekenbaar daargelaten noch de vochtigheid en de ziekten, welke daaruit kunnen voortvloeien. Het schouw spel des avonds is onbeschrijfelijk; de benedenhui zen zijn allerwege geslotenhet gas brandt er niet meer, zoodat men in den donker verkeert; men hoort niets dan het geklots der golven en het gedruisch van enkele schuiten en roeibooten. De weg naar 't kerkhof staat ingelijks onder water, zoodat men spoedig, evenals in 't voorjaar, de lijken in het droge gedeelte der stad, zijnde het oud-kerkhof, tijdelijk zal moeten begraven. 's Hertogenbosch, 29 December. De peilschaal teekent heden ochtend 6.24 M. In de laatste 24 uur 2 cM. val. Neemt men in aanmerking, dat de hoofdstraten op vele plaatsen 30 cM. onder water staan, dan is deze val zeer onbeduidend. Blijkens ingekomen berichten van 's rijks wa terstaat werkt de bovenmond van den Beerschen overlaat over de geheele lengte met 114 en de benedenmond met 61 centimeter. Onder Cuijk zijn eenige huizen ingestortde menschenen het vee zijn gered. De toestand is aldaar voor menschen en vee hachelijk. De overlaat Koisum-St. Audries is overstroomd met 99 centimeter. De toestand d?r Maasdijken is tot dusverre goed. De Bokhoven- sche overlaat werkt met 183 centimeter. Op eenige punten onder de gemeenten Rosmalen, Nu land en Geffen heerscht nooddoor den commis saris des konings zijn aken tot redding derwaarts gezonden. Grave, 30 December (middernacht.) Gisteren namiddag te 4 uren was de stand van de rivier 10.85; val 0,14. Op dit oogei^flik (12 uur inden nacht), is de stand 10.82. Huisbel ig staat diep onder water. De boeren nemen aldaar eene dreigende houding aan wegens de alschutting van de dooi- laat der Kolksche wetering in den spoorwegdijk. Deze dijk is over 740 meter bezweken. Maastricht, 29 December (8 uur voormiddags). De peilschaal teekent 3.80 M. of 15 cM. vol sedert gisteren. Venlo, 29 December (31 uur namiddag). Na heden ochtend is de rivier andermaal 8 cM. ge vallen en teekent 16.73 cM. boven A.P. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. van Dielen als notaris te Yaassetu, gem. Epe. pensioenen. Tijdelijk, voor vijf jaren, op pen sioen gesteld, ten bedrage van f 450 's jaars, de le luit. op nonact. F. Tb. Potter, van het wapen der inf. Voor den tijd van een jaar, tot een bedrag van f 450, de le luit. F. J. Gr. Wirtz, van het 4e reg. inf. huis des koninqs. Benoemd tot adjudant in gewonen dienst van Z.M. den koning, de kapitein J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van het lste reg. veldart., die in verband daarmede, in zijn rang wordt overgepaatst bij den grooten staf. telegrafie. Benoemd tot telegrafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf J. Schaay, thans leerling-tele grafist J. F. van de Ven, O. J. Waeyhaert Az., P. F. A Bekker, J. C. Visser, D. Vollenhoven, allen thans telegrafist 3e kl.M. W. Bleeker, thans leerling-telegrafist en J. van Koon, thans telegrafist 3e kl. In de schoolsp&arbauk te Goes werd in de maand November ingebracht 6.97, terwgl f 7.02 werd uitgehaald. Beroepen tot predikant bij de Ned. herv. ge meente te Kruiningen de heer C. J. Ruysch van Dugteren, thans te Wemeldinge. zonder er evenwel iets van te willen gelooven en die vermaning had alleen ten gevolge dat hij besloot zich niet langer met woorden te laten paaien, maar daar het rouwjaar weldra ten einde liep, zijn dienst op te zeggen, wanneer zijn loon hem nog langer onthouden werd. De schoone Albigenzische hoorde den dichter, die met hartstochtelijke gebaren voor haar stond en zijn zaak op haren en snaren zette, met ge veinsde ontzetting over zijne stoute wensohen aan, liet dan hare zachte oogeQ smeekend en deemoedig als een kind dat beknord wordt op hem rusten en antwoordde met gemaakte schuch terheid dat dit alles haar zoo onverwacht kwam dat zij tot nogtoe zijn hofmaking slechts voor een aichterluim had genomen, dat zij er niet zoo dadelijk toe kon besluiten om te gelooven dat het hem ernst was. Zy zelt had er niet aan gedacht haar leven te veranderen, doch wilde wel bekennen dat zij niet blind was voor zyne talenten en geen beteren vriend kon wenschen. Alleen maakte juist datgene wat hem boven anderen onderscheidde haar wederom bezorgd daar de vlindematuur der dichters bekend is, die om elke kaars flladdcren en zij kon er niet toe besluiten het bezit van een man met eenige andere vrouw te deelen. (fPorat vervolgd.) De luit. t/z lste kL F. W. Hudig, uit Oost- Indië iu Nederland teruggekeerd, is op nonactivi teit gesteld. De eergisteren aangekomen Oost-Indische mail bevat berichten van 20 tot 25 November. Wij ontleenen daaraan het volgende. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden is onder dagteekening van 18 November het volgend telegram ontvangen: Na hevige regens van 14 dezer, éen uur na middags, schier zonder ophouden, zyn in den morgen van den 17en dijken der Atjeh-rivier en Kroeng-Daroe doorgebroken. Geheel Pakan-Atjeh en Penditi overstroomd en met levensgevaar ont ruimd; nagenoeg geheel de kraton, oorlogs- vivres en kleedingmagazjjn en Gedah onder water. Spoorwegdijk, wegen naar Gedah en Oiehleh belangrijk vernield: bandjir 30 cM. hooger dan in Nov. 1878. 's Middags en 's avonds weder. Heden nacht ook dijken van het hospitaal, dat tot nog toe niet geleden had, doorgebroken; zieken dadelijk naar het nieuw hospitaal overge bracht, waar de zalen te gebruiken waren. Gisteren middag begon het water zeer langzaam te zakken, tot heden 8 uren voormiddags slechts ongeveer een halve meter gezakt. Blijft dalende. Gemeenschap met Toengkoep, Kroeng Kali en Ketapang Doea niet gestremddie met Lambaroe en vorder wel. Vandaar nog geen berichten tot dusver ontvangen. Drie militairen en drie inlan ders verdronken. Omtrent de reis van dr. Arntzeniua in het door een koorts-epidemie zoo deerlijk geteist rde Bantam verneemt het AlgDglldat die reis is afgeloopen en dat dr. Arntzenins aan den resident van Bantam zijn rapport heeft ingediend, dat tamelijk verontrustend moet luiden en voorstellen bevatten, van welker uitvoering hij zich veel goeds belooft tot opheffing van die verschrikkelijk geiei3terde bevolking uit haar diep verval en haar meer dan treurigen toestand. Wat de contröle betreft onder de comptabi liteitswet, z gt het B. Hblj zij is beneden alle critiek. De tekoiten in kas blijven steeds voortduren, zij zijn een Indische kwaai, terwijl zij in Europa tot de zeldzaamheden behooren. En geen wonder, want losser, rekkelijker, gemakke lijker te verschalken contröle dan de Indische kan men zich niet denken. Zoo is dezer dagen weder gebleken dat een voortvluchtig ontvanger van het successierecht sedert jaren het land heeft bestolen met de door hem ontvangen sommen niet te boeken, en de tot boedels betrekkelijke stukken te vernietigen. Dien toestand van onverschilligheid, slordigheid en kwade trouw te willen verbeteren door be sluiten, is het paard achter den wagen spannen. Zoo hard Nederland roept om een wetgever voor zijn belastingen, zoo luid klinkt Indië's roepstem om een man van initiatief tot het organiseeren der fiscaliteit. Zoolang deze uitblijft, is de Indi sche schatkist de doos van Pandora, waaruit allerlei bandeioos kwaad zich over de kolonie en hare bevolking uitstort. Volgens de Locomotief neemt de onveiligheid te Samarang meer en meer toe. Ongeloofelij ke voorvallen doen zich voor. Den I7on Novemtier des avonds werd op Pontjol een huurwagen, waarin twee heeren zaten, besprongen door vier Europeesche militairen. Een der roovers greep den horlogeketting en den wandelstok van een der heeren. De aangevallene echter, de heer W., was sterk genoeg om den stok vast te houden. Zijn horlogeketting echter was hij kwijt. Een patrouille te paard (vier man en een korpoiaal) doorkruist tegenwoordig dag en nacht de stad en omstreken, ter bescherming van have en goed der ingezetenen. De raad van justitie te Samarang heelt mr. Cohen Stuart veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf en f 10 boete wegens smaad vroeger door hem als redacteur, in de Locomotiefden generaal Aufmorth aangedaan. Een locaal blad in bet noorden bevat letterlijk bet volgend bericht Gisteren avond beeft eene dienstbode de ouderlijke woning verlaten en is daarin niet weder gekeerd, „dan na baar lijk uit het water te hebben gehaald." Ter Wcuxen, 30 December. Door eeno daartoe gevormde commissie is bij de ingezetenen wederom, als in vorige jaren, eene inzameling gedaan van giften, om bij gelegenheid van bet nieuwjaar en hoofdzakelijk tot wering der bede larij, aan de behoeftigen extra-ledeelingen te doen. De collecte bracht de aanzienlijke som van 750 op. Bij een gisteren gehouden drijfjacht onder den huize De Cloese te Locliem werden niet minder dan 90 hazen, 10 konijnen en een houtsnip ge schoten. Te Scheveningen stapten gisteren niet minder dan twee en veertig paren in 't huwelijksbootje verleden week dertig. Het panorama te Amsterdam, eerst 8 dagen geleden geopend, is reeds door 3200 personen bezocht. Het voornemen bestaat den stoomtram Leiden—Haarlem niet half Januari, maar eerst in het begin van Februari in werking te brengen, althans wanneer het weder voor de werkzaam heden gunstig blflft. Wij hebben er reeds een paar keoren op gewe zen hoe de eerste minister van koningin Victoria oordeelde over de annexatie van de Transvaal, toen hij nog mr. Gladstone M. P. was en in die annexatie de daad zag van den tegenstander op wien hij zoo fel was verbeten. Het kan echter geen kwaad enkele zijner woorden nog eens opzettelijk te vertalen. In zijne eerste redevoering van de verkiezings campagne in Mid-Lothian, in den herfst van bet vorige jaar, zeide de heer Gladstone, volgens een door hem zeiven herziene uitgave van al zijne verkiezingsredevoeringen, welke men als den ligger zijner politieke overtuiging mag aanmerken„Zij (de conservatieven) hebben in Afrika het Trans- vaalsche gebied geannexeerd, dat bewoond wordt door eene vrije, Europeesche, Christelijke, republi- keinsche natie, welke zij goedgevonden hebben te brengen binnen de perken eener monarchie, niet tegenstaande, naar men ons zegt, van de 8.000 stemgerechtigde personen in die republiek, er 6.500 tegen de verandering protesteerden, een cijfer dat ik nooit officieel tegengesproken gezien heb. Dit zijn de omstandigheden waaronder wij het wagen republikeinen onder het regime eener mo narchie te brengen." Den volgenden dag (26 November) herhaalde de heer Gladstone zijn aanval en verklaarde hij „dat het aan het rijk geen kracht zou bijzetten te beerschen over de Transvaal." Een week later noemde hij de annexatie „de overweldiging van een vrij volk." En later, den I8en Maart van dit jaar, toen hij het reeds waarschijnlijk kon achten dat hij raads man der kroon zou worden, luidde het: „Hij (lord Beaconsfield) heeft niet gesproken van Afrika en niet gezegd dat wij (de liberalen) hem daar moeilijkheden in den weg gelegd hadden. Doch daar is hij erin geslaagd om, zonder zoover ik erover kan oordeelen de minste noodzaak of verontschuldiging, vijf millioen van uw geld te verkwisten om een volk (de Zoeloe's) aan te vallen, dat hem geen kwaad had gedaan, en nu is hij genoodzaakt nog meer van uw geld weg te werpen om der koningin oppermacht te vestigen over een volk, dat protestautsch is van belijdenis, Hollandsch vau afkomst, krachtig, vasthoudend en koppig van karakter, evenals wij zelf: name lijk de Hollanders van de Transvaal." Nn is het gemakkelijk om dit alles te schuiven op de hitte van den verkiezingsstrijd, en zoo van den heer Gladstone de verantwoordelijkheid voor zijne woorden af te wentelen. Doch is het te verwonderen dat do Boeren, die deze woorden even goed maanden geleden hebben gelezen als wij, er hoop uit putten? Hun politieke opleiding is nog niet voltooid en zij vatten nog niet, dat men om een politieken tegenstander in de open bare meening te verkleinen, mag zeggen wat men wil, zonder later aan de consequentie zijner woor den gebonden te zijn. Zij riepen: „Leve Gladstone!' toen de liberalen bij de stembus hadden over wonnen. En nu Te Toulon is brand uitgebroken in het pantsersehip Richelieu, van de Fransohe marine. De brand verspreidde zich zoo snel dat alle pogingen tot blusschen verijdeld werden. Het schip is gezonken. Te Wesiport in Ierland heeft eene botsing plaats gehad tusscben militairen en burgers. Versoheiden soldaten werden erg geslagen, zoodat er een buiten kennis in het hospitaal werd ge bracht. Het detachement marcheerde door de stad, gevolgd door een grooten hoop volk, die de soldaten uitjouwde en beleedigde op alle mogelijke wijzen. In het naburige Castlebar waren de dragonders in de kazerne geconsig neerd, terwijl de paarden gezadeld stonden en alles voor onmiddellijk uitrukken gereed was. De Paper World geeft eenige bijzonderheden omtrent de vervaardiging van papieren wielen voor spoorwegrijtuigen. De grondstot is tamelijk fijn stroopapier, zooals de doozenplakkers hot gebruiken. Machinaal wordt dit in cirkelvormige strooken gesneden, die tien aan tien met Jjjm op elkander worden geplakt. Ieder tiental is dan ongeveer drie millimeter dik. Zulke geplakte schijven worden in een zeker aantal op elkander gelegd en aan een krachtigen hydraulischen druk blootgesteldde druk bedraagt 126 kilogram per vierkanten centimeter. De zoo samengeperste bladen worden met stoom gedroogd en aan elkander geplakt; na het plakken gaan ze weet onder eene hydraulische pers en worden ze weder door stoom gedroogd. Zoo gaat men voort tot* men eene schijf van 10 centimeter dikte heeft verkregen, die dan een specifiek gewicht heeft, gelijk aan dat van ijzerhout 1.28). De af werking geschiedt op de draaibank alsof men met hout of metaal te doen had, en do draag kracht der wielen schijnt niet voor die van ijzer onder te doen, terwijl zij menig nadeel van het ijzer missen. Les dieux s'en vontzegt de Am. Ct. naar aanleiding van dit bericht uit het Dagbl. Jupijn, de oppergod, is winkelier geworden in garen en band aldus eindigtte Alkmaar, zijn victorie. En de machtige oppergod, die eertijds met zijn bliksemstralen alles verpletterde, heeft nu, toen hem een gulden werd ontstolen, de politie te hulp moeten roepen. Wat er van Juno geworden is, meldt de his torie niet. Sinds enkele maanden bestaat te Arnhem eene inrichting, waarvan men thans eerst het nnt kan erkennen, nu zij in volle werking is en in de kim der gemeente gevestigd. Het Kantoor voor algemeens dienstverrichtingen, sedert half November op de Sohoolplaats gevestigd, voorziet werkelijk in eau behoofte. Bijna onbegrijpelijk schijnt het aantal stadgenoten dat den bijstand van het Kantoor inriep, maar het wordt verklaar baar door de kennis van de soort vau werk zaamheden, die door het personeel van die instel ling worden verricht. Bijna alles kan men haar opdragen„huiswerk, tuiuarbeid, vervoer van goederen, afhalen van kinderen of dames van soirèesof lessen, ineassèeringen enz. enz. en men is zeker dat daarvoor vertrouwde personen ter beschikking worden gesteld Het lijdt geen twij fel, of deze onderneming, die onuer een Hinken, ijverigen directeur staat, zal, naarmate zij meer bekend wordt, haar werkkring zien uitbreiden en weldra onmisbaar worden, vooral bij de zoo billijke prijzen van het tarief Door de familie Bredius te Amsterdam zijn aan het Nederlaudsch museum tal van zaken ten geschenke aangeboden, o. a. dertien schaaltjes van Delftsch aardewerk, waarop verschillende vruchten zijn uitgespreid. Sommige daarvan vormen boter vlootjes met deksels, omgeven van fraaie bloe men, in den geest van Saksisch porselein, 17eenw. Voort is van den heer A. J. Clant van der Mijll voor dat museum in bruikleen ontvan gen, een vierkante steen, waarop de wapens van de familiën Clant en Ripperda, afkomstig van het in 1877 gesloopte huis Hanci-v^- Znidhorn. Op het rijkstelegraafkantoor te Am.. zijn proeven genomen met het in te voeren elec- trisch licht, die vrij goed zijn geslaagd. Op de le seinzaal komen drie en op de 2e twee lampen. 'js Clravenliage. Het ger W. M. De Jongh schuldig verklaart met voorbedachten rade, aan moort veroordeeld tot levenslange tnchthn Reeds heden middag bij afzondert onze lezers in Zeeland medegedeeld.) Amsterdam. De ochtend-e( sterdamsche Courant bevat het I doorbraak bij bij Nieuwkuik (No Aohttien dorpen zonden overstroom toestand moet hoogst treurig zijn. Vltsslngen. Met verlies van is alhier in de haven gesleept de Ei Okenbury, gezagv. Ball. Londen. De Transvalere heb ingenomen en het rechthuis van P na 48 uren strijd bemachtigd; zij be Kriiger. Bijna alle inwoners van Pt zijn de gevangenen der Boeren. Pat s tandelingen trekken langs den oever lo-rivier. De regeering der TransvaiJ staat van beleg afgekondigd. 50 December des morgens te 4 2tamew deh Delfzijl. Groningen. Helder Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth YarmouthJ Ba- Wind rom. 1 afwijk ricbt jkracht1 WZW 4 1 -13.4 ZW 4 z 14.1 ZW 5 z - ll.fi ZZW 3 1 2 li 10.8 ZW 16.7 WZW 6 z 15.6 O 4 10.7 W 4 11.9 ZW 6 10.3 z 5 9.9 ZZW 3 1. 6.7 ZW 3 r 12.7 ZZW 5 z. 8.5 z 2 ii€ 13.4 WNW 6 r< 3.7 ZW 4 ke 16.1 OZO 1 b 8.3 O 4 a 13.9 z 4 z. betl reg| betl Gisteren is te Goes in het openbaar verkocht! Eene hofstede iu den Westerlandpolder, ge meente Wolfaarsdijk, groot 79 hectaren 50 aren 70 centiaren, voor f 115,455,61. i Grootste verschil in Nederland i ochtends 8 uren: M. 3.2 U. des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbe.irs: (Col Thermometer, 29 Dec. 'sav.ll tl 30 Dec. 's rnorg. 8 u. 41 gr. 's midd. 1 u-| 's as. 5 u. 44 gr. Wij hebben gisteren den brief openba maakt, waarin mevrouw Graux den heer de Girardin beschuldigt een Pruisisch i Frankrijk te zijn, en wij zijn verplicht (I eene aanteekening te maken. Al wat fatsa is in de Pargsche pers weigert geloof aan de beweringen van mevrouw Granx, h die door eene nadere bevestiging van haren genoot zijn gevolgd, cn men keurt algeme houding der "commissie van enquête goeij weigerde van beide schrifturen kennis te De vermenging der namen van twee waardige en begaatde vrouwen, als Arnand en mevrouw Adam, met die van de Brimont en Kaulla, zoowel als bet diner, de heer Bradlangh zou aanzitten met prins leon en den hertog van Aumaie, maken he door zijn inbond zelf reeds verdacht. Doch alles geeit het verleden van den heer De Gira aan niemand het recht om zelfs te vermoeden li ij zijn vaderland zou verraden. Welk van intriges achter deze zaak zit, kunnen hier niet nagaan. De Parijsche dagbladen zu het wel weten of vermoeden, maar zij zeggen nog niet. Mevrouw Graux schijnt zich miski te gevoelen. Zij schreef een boek, dat tameljl opgang maakte, een populaire geschiedenis i revolutie, en meende zich toen in staatknndl kringen recht verworven te hebben op eene sl ling als mevrouw Arnaud en mevrouw Adj innemen. Dit streven mislukte haar echte?, beleedigde trots scbijut baar een feilen baat hebben ingeboezemd tegen sommige personen. 1 intrige is echter ongetwijfeld meer gecompliceenj Den heer Laisant wordt bet zeer kwalijk genoml dat hij zich geleend heeft tot het bevorderen v| de schandalen, welke maar al te dikwerf zich de Fransche hoofdstad herhalen en bij bet rnstigl werkzame deel der Fransche bevolking groof walging verwekken. Het laatste ons bekende nienws van de Kaa| is een telegram, uit Durban aan de Standard ge richt, van den volgenden inhoud: „Een deel de post uit do Transvaal is aangekomen. De brieve! berichten, dat het eerste schot te Potekefstrood gelost is op bevel van majoor Clarke, op eeJ troep gewapende Boeren die het Engelsehe kamffl naderden. De kommandant Cronje werd gedood' en vijf Boeren gewond. Dit moet het begin dei| ut ach mev i de d N het h Gira den wei wij zu

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2