1880. 123® Jaargang. Donderdag 30 December. N°. SOS Gemeente gasfabriek. Middelburg 29 December. Wi MIDDELBLRGSCHG C9LRAYT. Dit blad verschijnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdagen} Prijs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent Advertentlen: 20 Oent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,59 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De bnrg. en weth. van Middelburg, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij besluit van den gemeenteraad van den 22 December 1880, is vastgesteld bet volgende tarief van den prijs van het door de gemeente-gasfabriek te leveren gas, van den huurprijs der gasmeters, van de kosten der aanvoerbuizen en afsluiters en van het bedrag van het fittersloon, te weten: a. Het gas wordt geleverd voor den prijs van tien cent per stère (kub. meter). b. De huurprijs der gasmeters bedraagt per maand, gedeelten eener maand voor eene geheele gerekend voor een 2-lichts gasmeterf 0,25 9 n 3-lichtfl 0,30 5-lichts 9 0,40 9 10-lickts 9 0,50 9 9 20-iichts 9 0,65 9 9 30-lichts 9 9 0,85 9 9 50-lichts 9 1,25 9 n 60-lichts 9 9 1,75 9 9 80-lichts 9 9 2,25 9 9 100-lichts 9 9 2,60 9 9 150-lichts 9 3,50 c. De prijs der aanvoerbuizen tot aan den gas meter bedraagt voor een 19 millimeters pijp, per meter. f 1,10 9 9 25 9 99 9 9 1)20 9 J» 9 99 9 9 1>25 J»9 38 9 99 9 9 ^>45 9 n n n 9 1>05 De prijs der leidingen achter den gasmeter bedraagt voor een 19 millimeters pijp, per meter. f 1,20 99 25 9 99 9 9 1>25 9 9 31 9 99 9 9 *>30 9 9 38 9 99 9 9 1,40 9 II 50 9 9 9 9 9 1>45 De prijs van de atslniters bedraagt voor een 19 millimeters koperen atslniter. 1,20 9 9 25 9 9*9 2,10 99 31 9 9 *9 4,50 9 9 31 9 ijzeren 1,60 9 9 38 9 9 9 9 2,00 9 50 9 9 9 «9 3,20 Onder de m dit artikel genoemde prijzen zyn de fittereloonen begrepen. d. Het fittersloon voor andere werkzaamheden bedraagt: voor 1 uur (gedeelten van een nar voor een geheel berekend) voor een fitter f 0.16 en voor een handlanger f 0.13. Middelburg, den 24 December 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAK. Wij hebben nog maar in het kort melding kannen maken van het plan van den Utrechtschen hoogleeraar Barting, om door middel van een in de Engelsche dagbladen te plaatsen beroep op het Engelsche volk, onze stamgenooten in de Transvaal te steunen in hun streven naar onaf hankelijkheid. Prof. Harting zet op den voorgrond dat de annexatie van de Transvaal onrecht was, eene bewering tegen welke, noch wat den vorm, noch Wat bet wezen der zaak aangaat, iets valt aan $e voeren. Zijn door dit onrecht ontstemd gemoed i&oekt de middelen om het te herstellen, en wijl hjj noch een Nederlandsch leger naar de Kaap Wil zien uitrukken, noch Nederlands diplomatieke tusschenkomst wil in het werk gesteld zien, is de gedachte bij hem opgekomen om het volk van Nederland zich rechtstreeks te doen wenden tot *de BritEche natie. Het denkbeeld getuigt van bemin nelijke geestdrift en van naiveteit, beide eigen schappen welke wij in Nederland wel op hoogeu prijs mogen stellen. Het plan gaat uit van de gedachte dat de openbare meening van Engelands volk de niets ODtzlende politiek der Engelsche imperialisten zal afkeuren en dat zij sterk genoeg &al z^n om het te winnen van de op voordeel en machtsuitbreiding gegronde koloniale politiek, die dimmer een stap terug gnat, nimmer een verzet ongestraft laat. Het adres wijst op de onrechtmatigheid der Annexatie, waartegen reeds door den heer Glad stone is geprotesteerd} het wijst op den vrijheide- ain der Transvalers, waarvoor het vrijheidlievende Engelsche volk sympathie moet koesteren. „Het is daarom, zoo luidt do conclusie, tfat wij het wagen een beroep te doen op het rechtvaardigheidsgevoel der Britsche natie zelve. Zij zal zich niet willen onteeren door zulk een on gelijken en onrecht vaardigen strijd met een klein volk, dat niets anders verlangt dan in vrede en rust en onder eigene wetten den grond te bebouwen, dien het zich ten koste van veel moeite en geva ren verworven heeft. „Wij vleien ons met de hoop, dat dit beroep niet ijdel zal zijn en dat de onder u zoo machtige stem der publieke opinie aan het tegenwoordige mini sterie den noodigen steun zal verleenen, omeenen oniechtvaardigen maatregel terug te nemen, die het, te oordeelen naar de liberale gevoelens die het overigens bezielen, voorzeker afkeurt, dat immer genomen is." Ieder die aan de beweging wenscht deel te nemen, kan nog enkele dagen zich daartoe aan melden bg den heer Harting of aan het bureau van het TJtrechtsch Dagblad. Het adres is verzon den, en genoemde courant bevatte gisteren in een bijvoegsel den Engelschen en den Nederlandschen tekst met eene eerste lyst van een 170tal onder teekenaars. Over het resultaat dezer beweging maken wij ons geene illusies. Het zou ons niet verwonderen als de openbare meening in Engeland deze onge roepen inmenging in de vorming van haar oordeel vry hooghartig terugwees. Onze stamverwantschap met de Transvalers, door verreweg het meerendeel der Nederlanders sedert jaren vergeten, toen de heer Burgers in 1872 ons er weder aan kwam herinneren, is geen sterk motief voor onze bevoegdheid tot deze moreele tusschenkomst in zaken, welke ieder land gewoon is voor zich zelf te behandelen. Ook kan men niet van alle Engelschen, welke de annexatie bestreden, verwachten dat zij thans genegen zouden zyn, vrijwillig dien stap weder ongedaan te maken. De Kaffers zonden er niet veel van gelooven als de Engelsche regeering bekend maairte dat zy, door billijkheid gedreven, uit onvermengdo vrijgevigheid, atstand deed van een ryk en vruchtbaar gebied, waarvan de bewo ners met de wapenen in de hand hunne vrijheid eischen. Het prestige der Engelschen zou eron der lijden, en daarmede speelt eene koloniale mogendheid nooit straffeloos. Zelfs de heer Gladstone, die indertijd harde woorden had voor de annexatie, zal thans zijne medewerking niet kannen weigeren aan het zenden van troepen om de Boeren te onderwerpen. Het adres van den heer Harting is de uiting van een nobel gevoel, doch wij vreezen dat het een zaadkorrel zal blyken, uitgeworpen op eend rots. In de St. Ctvan heden is opgenomen de acte van oprichting der naamlooze vennootschap Zeeuwsche Stoombootmaatschappijte Middelburg. De vennootschap, die voor den tyd van 20jaar is aangegaan, heeft ten doel het uitoefenen van een stoombootdienat tot het vervoer van goederen en vee en tot sleepen van schepen en vaartuigen van en naar Vlissingen op Schiedam en tnsschen- gelegen plaatsen. Het kapitaal is bepaald op f 33-000- Dr. J. C. de Man alhier is benoemd tot corre- spondeerend lid van het Provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant. De koning en de koningin zijn gisteren middag met prinses Wilhelmina en gevolg, per extra-trein van Het Loo in de residentie aangekomen. Men schrijft ons uit Rotterdam De Staats-courant bracht heden het bericht der benoeming van onzen nieuwen burgemeester. Waarschyolijk zal het meerendeel mijner stad- genooten bij dit bericht vreemd hebben opgekeken. Wie is de heer Vening MeineBZ? Maar zeer wei nigen hier, die het weten te zeggen. In onze stad en aan onze stad is de nieuwbenoemde burge meester totaal vreemd. De heer Vening Meinesz is de zoon van een ryks-ontvanger te Amsterdam. Hij begoD, na zijne promotie, zyne loopbaan als redacteur van het Algemeen Handelsbladwas vele jaren school opziener, werd lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en vervolgens wethouder van financiën, maar moest na korten tijd laatstgenoemde be trekking neerleggen ten gevolge van zyn huwelyk met eene dochter van burgemeester Den Tex. Hy werd kort daarop, in 1875, door Amsterdam naaf de tweede kamer afgevaardigd. Deze loopbaan geeft een waarborg, dat het den nieuwbenoemden burgemeester aan veelzydige ervaring niet ontbreekt en dat hy in de hoofd stad by zyne medeburgers goed stond aangeschreven. Wel echter als een man van bekwaamheid en kennis, maar niet als een man van buitengewone energie heeft de heer Meinesz zich in de ver schillende betrekkingen, die hij bekleed heeft, doen kennen. Ea op een man van groote geest kracht en groote werkkracht had men hier Het schynt echter moeite gekost te hebben om een geschikt man voor de openstaande gewichtige betrekking te vinden. Men heeft allerlei namen hooren noemen van personen, die aangezocht zyn, maar bedankt hebben. Als het waar is, dat uit de gemeente zelve niemand zich wilde beschik baar stellen, dan is er geen reden tot klagen dat iemand van elders benoemd werd. De heer Meinesz dit althans is zeker heeft geen twijfelachtige antecedenten, wat zyne politieke richting betreftals journalist, als raadslid eu wethouder van Amsterdam en als lid der tweede kamer heeft hy zich steeds doen kennen als een overtuigd en warm liberaal, en een ander dan een liberaal man is te Rotterdam als burgemeester onmogelijk. De benoeming van een Amsterdammer aan het hoofd onzer gemeente kan er ook toe bydrageD om wat er nog mocht zijn overgebleven van het oude antagonisme tusschen de beide grootste steden des rijks weg te wisschen. Zoo de heer Meinesz een werkkiing wenscht, waarin hij zich verdienstelijk kan maken en veel goeds kan tot stand brengen, dan zal bij dien hier vinden. De directie der Botttrdamsehe Hmdehvereeni- gingheeft"een nader adres bij den gemeenteraad ingediend, waarin zy het advies van burg. en wetb. tracht te weerleggen. Het adres heeft echter zeer weinig om het lijf. Als voornaamste argument moet weder de bedreiging dienst doen, dat Feijenoord in handen van vreemde bankiers zal vallen, zoo de gemeente niet de vereeniging te hulp komt. Vlissingen, 29 December. Door diakenen der Nederd. her?, gemeente is gisteren aan de huizen der protestanten eene collecte gehouden, voor eene extra uitdeeling aan de armen op den nieuwjaarsdag, die tegelijk de strekking heeft en reeds jaren lang het gevolg heeft gehad, dat het bedelen op dien dag heeft opgehouden. De op brengst bedraagt156! Voorwaar beschamend voor de ingezetenen; en ontmoedi gend voor hen die voor deze goede zaak zooveel tyd en moeite over hebben. Axel, 28 December. In de heden alhier ge houden raadsvergadering is o. a. behandeld een door eenige ingezetenen aan den raad ingediend verzoekschrift, om zich tot de regeering te wen den ter oprichting eener ryksnormaalschool alhier. Burgemeester en wethouders stelden voor aan het verzoek der adressanten te voldoen. Drie leden verklaarden zich er voor en drie tegen, zoodat het nemen van een besluit tot eene volgende verga dering is uitgesteld. De N. Bott. Ct. bevat eene opgave waaruit blykt dat van 13 tot 26 December te Rotterdam 30 treinen tien minuten en meer te laat zijn aan gekomen, waaronder 15 treinen van de staats spoorwegen. Voor de betrekking van kantonrechter te Alk maar is de volgende voordracht opgemaakt: mrs M. Büchner, kantonrechter te Helder; J. W. Monton, idem te Woerden, en P. A, Tenckink advocaat en plaatsvervangend kantonrechter te Amsterdam. De Staats-courant behelst het verslag van het geldelijk beheer der commissie tot het honden eener algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaakten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1880, onder bescher ming van H. M. den koning en de koningin. De ontvangBten hebben bedragen 186 676.59$j bij de algemeene vereenigde commissie voor nood lijdenden door watersnood te Amsterdam is ge- Btort f 169,000 en fr. 2,734.60 Het saldo, later by die commissie te storten, na aftrek van de kosten op de openbaarmaking der rekening en op de eindwerkzaamheden der verlotinga-commissie f bedraagt f 694.54. In de 4§ percents leening der gemeente Breda, groot f 200,000 is ingeschreven voor 239,000. De hoogste koers van inschrijving bedroeg 101 S1/l0c, de laagste 98 Gegund werden enkel de in schrijvingen boven 101 percent, tot een bedrag van f27,000. Eivierberiohten. Venlo, 28 Deoember (74 uur 's ochtends.) Sedert gisteren middag is de Maas 25 cM. ge vallen, zoodat het peil 7.60 M. boven nnl teekent. Grave, 28 December (nam. 4 uur.) Stand der rivier 11.00; val 0.12. Wind zuidwest; weer goed; barometer staande. De Maasdijken zijn goed voorzien. Maastricht, 27 Docember (7 nar 's avonds.) De stand der Maas it-onveranderd gebleven; stand 4 M. boven nnl. De spoorwegdienst tusschen Luik eu deze stad zal waarscbijnlijk morgen hervat worden. Maastricht, 27 December. Hoewel het weder druk op regent, zakt de Maas toeh bij voortdu- riug, en raken de straten weder droog. Omtrent twee rampen, boven en beneden onze stad voorgevallen en waarbij menschenlevens ver loren gingen, vernemen wij nit vrij vertrouwbare bron bet volgende: Bij bet ongelnk te Ternaye ot Groot-Lanaye zijn elf mensehen, onder dezen vijf jeugdige kinderen, verdronken. De vader dier kinderen was geen visiteur, maar gewoon ambte naar. De twaalfde persoon, die zicb in het bootje bevond, heeft zich aanvankelijk op een kar, die boveo den waterspiegel uitstak, weten te redden, maar heeft daar een geheelen naeht in konde en ellende doorgebracht, en i9 Zaterdag aan de ge volgen daarvan overleden. Daar hij schier bewus teloos uit zijn gevaarlijken toestand werd weg gevoerd, en hij de eenige overgebleven ooggetuige van het ongeluk was, die bijzonderheden kon mededeelen, waren de berichten eerst zeer ver ward en dnister. Bij het tweede ongelnk, te Maaseijk, zijn mins tens drie personen omgekomen de postmeester Magniet van Maaseijk, wiens lijk is opgevischt, de dokter Bergbans van Bree en een denrwaarder. Maastricht, 28 December (8 unr voormiddags). De peilschaal teekent heden ochtend 3.95 M. boven nnl, of 5 cM. val. Het water daalt zeer langzaam. Venlo, 28 December (34 unr 's namiddags.) De val der Maas bedraagt sedert beden ochtend 10 cM., zoodat we nu nog een stand hebben van 7.50 M. boven nul. Grave, 29 December (12 nnr 's nachts). Stand der rivier 10.95sinds de laatste 2 uren staande. Wind zuidwest; regen. De Maasdijken houden zich goed. 's Hertogenbosch, 28 December (namiddag 4 uur). De verwachting, in het bericht van gisteren uitgesproken, heeft zich gelukkig bewaarheid. Het water is dalende. Tusschen Maandag namid dag 2 uur en heden ochtend 8 unr bedroeg de val 1 cM. en tusschen heden 8 uur en 4 uur namiddag nog 3 cM. Wel is de val gering, maar toch wordt hij met vreugde begroet. Het gedeelte van den Zuid-Oosterspoorweg tusschen Tilburg en Den Bosch heeft niets geleden. Van het gedeelte tusschen Den Bosch en Rave- stein is enkel eenige Bchade ontstaan aan den pas gemaakten spoorwegdijk in den zoogen. polder van den lagen kant, tnsschen Nnland en Geffen, doordien hij een waterdruk van 3 M. had te weer staan. Zoowel op de zeer gevaarlijke gedeelten gelegen bij Den Bosch io den polder de Vliert, als tusschen Berchem en de brag in de Boersohe Maas, is slechts hier en daar eenige afslag der talads waar te nemen. Niettegenstaande den verbazenden waterafvoer heeft de spoorwegbrug in do Beersche Maas niets Van meer beteekenis is de schade aan den spoorwegdijk tussoheu de Beersche Mass en het station Ravestein. Men had daar niet gerekend op zoo spoedige overstorting van den Buisseling- schen dam, waardoor het Beersche Maaswater zich met kracht op den nog in aanleg zijndeo spoor- wegdam heeft gestort, die nog niet beschermd was. Over p, m. 750 nieter lengte is het zan$

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1