1880. N°. 306; 123e Jaargang? Dinsdag 28 December. Middelburg 27 December. De dichteres van Carcassonne. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. DDELBURGSCUE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zyn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité 9. L. Daübe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Nadat wij in ons vorig nommer de circulaire van de commissie voor het gedenkteeken voor Betje Wolff bij onze lezers hebben ingeleid, willen wij nog eens in herinnering brengen hoe dr. Van Vloten, de ontwerper van het plan, zich de uit voering der zaak voorstelde. „Mijn denkbeeld zou wezenschreef hij ons den 21en Maart, om het plein te Vlissingen, waar vóór 1809 het fraaie stadhuis prijkte, doch dat thans leeg ligt, op de wijze van 't Rem brandt- plein te Amsterdam, tot een Eiisabethspleiu om te scheppen, waar, in 't midden der aan te bren gen grasperken, heesters en bloemen, het marmeren borstbeeld der waarlijk groote Zeeuwsche vrouw, op een granieten voetstuk, voor 'toog van den belangstellenden nazaat pronkte. Prof, Straokée, die o. a. Potgieter's borstbeeld onlangs zoo voortreffelijk beitelde, zou ook met de uitvoering van dit werk belast kunnen worden, en 't cr zeker niet minder goed afbrengen." I>r. Van Vloten ook dit willen wij uit zQn brief nog in de herinnering terugroepen wilde van het oprichten van het monument eene zaak der Nederlandsche vrouwen maken. Hij wilde eene hoofdcommissie van vrouwen, die aan hare zusters in Nederland eene uitnoodiging zou richten, waarin zij van het plan kennis gaf en aller medewerking inriep, en de uitvoersters van het plan moesten Ëetje Wolff schetsen„niet als rijk be gaafd schrijfster en geestig dichteres alleen, maar als vrouw van geestkracht vooral, een toonbeeld daarin voor de mannelijke niet minder dan haar eigen kunne, met een even gevoelvol hart als schrander hoofd bedeeld, en bij al haar schrijven en doen daarbij steeds vrouw, ia den schoonsten en beminneiijksten zin van 't woord, gebleven, op •de weldadige zedelijke werking tevens wijzende, •die van haar beeltenis niet minder dan van haar geschriften voor den nazaat kan uitgaan, waar deze zich, door haar aanschouwelijke trekken, haar persoon steeds verwezenlijkt ziet.'" De omstandigheden hebben de uitvoering van het plan in de hand van mannen geplaatst. Nog- tans kan het tot stand brengen van het gedenk, teeken voor een groot deel het werk der Neder landsche vrouwen zyn, als zij haar krachtigen steun aan de commissie willen verleenen, zich aansluitende aan Van Vlo ten's bezielend woord. De SU Ct bevat de wet tot bekrachtiging eener dading tuaschen de Ned. Uanaelmij te Amsterdam en de reederij van het schip Noach Ven de wet houdende aanwijzing der middelen en inkomsten ter goedmaking van de uitgaven begrepen in de NOVELLE VAN PAUL HEUSE. Wat zij dichtte viel terstond in het gehoor •en werd niet spoedig vergeten; daarby kwam haar fatsoenlijke aard en lieftalligheid, die een ieders hart stal, zoodat zij ondanks haar gebrek aan een bruidschat toch vast zeer goede huwelij ken had kunnen sluiten. Maar zy wilde haar ouden vader niet verlaten, die wei wat lastig en grillig was, zoodat een schoonzoon die hem in hnis zou willen nemen, zich geen geringen last op den hals haalde. Die berichten waren als olie in het vuur, dat door den aanblik en het gezang dier jeugdige kunstenares in de borst van heer Baimon was ontbrand. Hij kon den geheelen nacht geen oog dicht doen, zonder dat een bedriegelijke droom het dichtende, zingende wezen langs hem heen voerde, doch altijd zoo vluchtig dat de ergernis, dat zij hem opnieuw ontsnapt was, hem telkens |lesd ontwaken, Nauwelijks was de dag aange- begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1881 (hoofdst. I, middelen en inkomsten in Ne derland.) De andiëntiën van de ministers van financiën en oorlog znllen Donderdag, den 30en December, niet plaats hebben. Door den min. van financiën zijn de prijzen der edele metaleo, waarvan aan 's rijks mnnt gedenk pis- en eerepenniegen worden vervaardigd, in overleg met het muntcollege en den muntmeester, voor het jaar 1881 bepaald: voor het goud van 0,983 fijn op 1720 per KG. «'ver 0,985 100 In deze prijzen zijn de vergoeding van renten en het verlies van stof begrepen. De beweging tot het verkrijgen van een be knopt verslag onzer kamerzittingen begint eenigen omvang te verkrijgen. De af deeling Sneek van de Prov. Friesche Werkliedenvereniging heeft adressen van adhaesie aan de kamer gezonden, ter ondersteuning van de adressen van het Comité voor algemeen stemrecht en van het Ned. Werkl. Verbond. Voor de bedoeling wordt ge wezen op hetgeen in België geschiedt, waar, met de noodige vlugheid in de uitvoering, een beknopt en zakelyk verslag der kamerzittingen aan de geabonneerden wordt toegezonden voor éen frank in het jaar. De drie bezwaren van ons Bijblad: groote langzaamheid, vervelende uitvoe righeid en hooge prijs, zouden dan vermeden zyn voor den kiezer of niet-kiezer, die er belang in stelt wat op het Binnenhof over 's lands zaken wordt gepraat en besloten. Ei vier berichten, Aan de N. R. Ct. ontleenen wij het volgende aangaande den hoegen waterstand en zijne ge volgen. Tilburg, 25 December. Volgens 's menschen geheugen heelt het water alhier nog nooit zoo'n hoogte bereikt, als tegenwoordig het geval is. Verschillende stoomfabrieken en wolwassoherij en hebben niet kannen werken. Ook de ververijen van de heeren Honben en Van Spaendonk waren wegens den hoogen waterstand tot stiistaan ge noodzaakt, terwijl laatsgenoemde, mede door het overtollige water, aanzienlijke schade aan zijne verfstoffen geleden heeft. Heerewaarden, 25 December. Van rondom is alles éen water, waarboven zieh hier en daar een steenfabriek verheit en dat in de verte door een paar donkere lijnen, de Noord-Brabantsehe en de Tielerwaardsche dijken, begrensd wordt. Met kracht werkt de stroom door overlaten en polder van de Waal naar de Maas over. Ge broken of hij sloop weer om het huis met den rozenstruik heen, waarvan de vensters in de morgenzon openstonden, zonder daarbinnen iets anders te laten zien dan een grijzen haarbos boven een gerimpeld voorhoofd, waarachter de onde zwaardveger zijne brommige morgenoverpeinzingen uitwerkte. Inderdaad geleek de vader van het dichtende meisje meer op een nachtuil dan op een vroeger bontgevederden zangvogel, en terwijl hij af en toe een teug uit een tinnen kroes nam, knipte hij zoo sohuw en tevens zoo nijdig met zijne roode oogleden dat hij eiken vreemden gast van zijn drempel moest verdrijven. Heer Baimon bekommerde zich echter niet om dezen vogelverschrikker, maar sloeg een zijsteegje in, dat naar de rivier voerde tot waar de tuin van het kleine huisje zieh uitstrekte. Zijn voor gevoel had hem niet bedrogen; want boven de lage heining zag hij de slanke gestalte zijner jengdige knnstgenoote, tnsschen de groene strui ken wandelen, met een rood doekje los over het hoofd geslagen, waardoor hare levendige oogen en friesche wangen nog beter uitkwamen. Zij zong niet en scheen ook niet zoo vroolijk en luchtig gestemd als een onbezorgd kind, dat nog in de morgenlncht door de droombeelden van 's nachts gevolgd wordt. Met hare handen, die wel niet ontzien, maar toch schoon gevormd waren en lichtbrnin van klenr, wond zij een krans uit lauwer- en granaattakken, die zjj in lukkig neemt men heden ochtend een paar cM. val waar. Grave, 25 December, namiddag 4 unr. Water stand 11.25; was 0.12. Het water stroomt over alle dijken. Alle wegen staan onder. Gassel en Beek en Velp staan diep onder. Alles vlucht naar Grave. De stad zejf staat voor een groot gedeelte onder. De nood ie hoog. Grave, 26 December. Te 12 nur heden nacht was de stand 11.25. Sinds een uur staande. Stormachtig. Ryzende. De geheele omtrek is een barre zee. De Maasdijk tusBchen Velp en Beek loopt steeds over. De soldaten aldaar zijn bezig te kisten. Maastricht, 25 December, (12 nur.) Het water zakt langzaam maar bij voortduring. Dépêches nit Lnik melden hetzelfde. Br is dus hoop dat het grootste leed achter den rug is. Maastricht, 26 December (2 uur nam.) Het water is langzaam vallende; stand der Maas4.35 meter boven nul. De spoorwegdienst tneschen deze stad en Hasselt en Aken, evenals de vaart op de zijkanalen, is hersteld. Helder wedervorst. Buhrort, 25 December. Nadat de waterstand 26 voet 2 duim aan de peilsebaal gestaan heeit, is het op heden tot 22 voet 8 duim teruggeval len en hoewel van den Bovenrijn nog eene nieuwe stijging gemeld wordt, zoo is toch hier van niet veel meer dan A voet te verwachten. Grave, 26 December (nam. 4 nnr). Waterstand 11,23 A. P., val 2 cM. Wind west; onstuimig weder; barometer dalende. Te Megen zijn alle woningen buiten de kom der gemeente onder- geloopen. De Dennenburgscbe dam is doorgebro ken. Opnieuw zijn soldaten gezonden naar den dijk van Beek, die zonder bijzondere omstandig heden behouden wordt. De polder Vogelshoek bij Gassel staat onder. De dijk van den zuid ooster spoorweg is bezweken. Er is byna geen land meer te zien. acHDTTEBiJEN. Benoemd bij de rustende schut terij in Zeeland, bij het 5e bataljon, tot kapitein J. Sturm, thans le luitenant; tot le luit. mr. H. M. G. Kloppenburg, thans 2e lnit.; tot 2e lnit. W. A. de Ridder en M. de Jonge. ministebieele depaetementen. Bevorderd tot commies de adjnnct-commies bij het dep. van wa terstaat enz. J. 0. Vermeer. teleukaphie. Benoemd tot opzichter der 2e klasse bij den rijkstelegraaf H. F. van Erkel, thans tijdelijk opzichter. Zlcrlkzee, 26 Dee. De heer Honfijn, pre dikant bij de herv. gemeente alhier, deelde in de het voorbijgaan afplukte, en hevig veraehrikt bleef zij midden op het pad staan, toen heer Baimon haar toeriep of zij daar een krans wond voor haar eigen hoofd, om er zich mede te sieren, gelijk een jonge dichtereB betaamde. Zy herstelde zich echter spoedig en zag hem met hare zwarte oogen kalm aan. „Ik heb er niet bij gedacht," zei zij, „toen ik de takken afpinkte, maar nu ik het wel inzie ben ik blij dat de krans als het ware van zelf tot atand is gekomen, want als hij niet al te eenvoudig is voor een dichter, moogt gij hem dragen, heer Raimon van Miraval." Dit zeggende verbond zij de beide niteinden der lauwertakken, wond er een draad omheen en eenigszina schuchter de heining naderende, over handigde zij den ridder den bloeiendeo krans hy draalde echter met ernaar te grijpen, daar hij geheel in de beschouwing van het achoone meisje verzonken was. „Ik dank n, Gaudairenca," sprak hij ein delijk. „Maar hoe weet gy wie ik ben?" „Ik zou eerder mogen vragen wie u mijn naam gezegd heett. Ik ken n wel. Toen gij voor twee jaar met graaf Baimon van Tonlonse door Carcassonne reed, wezen de menschen op u, als den dichter der fraaie liederen die men hier en daar hoort zingen en daar die my zeer bevielen sloeg ik u opmerkzaam gade en prentte uw uiterlijk goed in mijn geheugen, daar gy den voormiddag godsdienstoefening mede dat hij een beroep had ontvangen naar de herv. gemeente te Sommelsdyk, en dat hij dit beroep in ernstig be raad zon nemen. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Borssele is beroepen de heer H. van Selms, predikant te Nisse. Zaamslag, 25 Dec. De heer M. Boon, predi kant bij de Christelijk gereformeerde gemeente al hier, heeit voor het beroep naar die gemeente te Zuid-Beijerland bedankt. Ter Neuzen, 25 Dec. Door de Christelijk gereformeerde gemeente alhier is heden een beroep uitgebracht op den heer J. Westerhuis, predikant te Landsmeer (Noord-Holland.) Beroepen tot predikant bij de Ned. herv. gemeentete Stevensweert, de heer J. H. Tijl, te Dreiscbor. Bedankt voor het beroep naar Meppel, door den heer J. Kromsigt, predikant te Cortgene. Bedankt voor het beroep naar Eikerzee, door den heer Brandt, predikant te Welsum. De off. van gezondh. le kl. dr. J. D. de Boer, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, op nonactiviteit gesteld. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft zieh zeer snel door de zaak De Jongh heengewerkt en zal Donderdag ochtend uitspraak doen. Het getuigenverhoor bracht niet veel nieuws aan het licht. De beechnldigde heeit zijne schnl d andermaal, herhaaldelyk en in alle onderdeelen, bekend en bevestigd, waardoor alle daaromtrent in de laatste dagen geloopen hebbende geruchten ongegrond zijn gebleken. In de zitting van Vrijdag had een onverwacht in cident plaats. De verdediger zeide dat zich een man bij hem vervoegd bad, zekere schoenmaker Bon man, die iets tot opheldering der zaak zon kun nen mededeelen. De procureur-generaal verzette zich tegen het hooren van dezen getnige wegens Boumans ongunstige antecedenten, maar het hof oordeelde dat men de waarheid ook nit den modderpoel moest weten op te delven, en hoorde den man. Hij had, naar zijn zeggen, den degen stok waarmede de moord is geschied reeds ver leden jaar gerepareerd en had ook een gesprek afgeluisterd van zijn commensaal met drie ande ren, waarin gesproken werd hoe de heer Bogaard hun 75.000 zou leenen voor een spoorweg van Den Haag naar Loosduinen. Het belangrykste deel van bet requisitoir van eersten zanger waart dien ik ooit gezien had. Geet my nw hoed, heer Baimon, dan zal ik den krans erop bevestigen." Hij deed gelijk zij verlangde en het kwam hem voor dat hij nog nimmer schooner dank voor zijn zingen had geoogst, zelfe niet in de rijkste vorstenzalen, noeh van de voornaamste edel- vrouwen. „En tooh, toen ik gisteren avond nabij uw venster kwam," ging hij voort, „hebt gij het luik gesloten alsof de afschuwelijkste draak u had aangestaard. „Dat deed ik omdat ik mij schaamde," ant woordde zij blozend. „Gy hadt mij hooreo zingen en het was een dwaas liedje, zonder kunst, zin of slot; maar gij zijt een meester, die de sohoonste rijmen en de heerlijkste gedaehten knnt vinden. Daar hebt gij uw hoed terug en nn de Heilaod zij met n I Ik moet in huis latrat vernis^)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1