N°. 304. 1880. 123e Jaargang. Vrijdag 24 December, Uithoofde van het KERST FEEST zal deze courant Za terdag den 25en dezer niet uitgegeven worden. Middelburg 23 December. Benoemingen en besluiten. IIDIIIiLBllRUStHit COURANT. Dit blad verschijnt dagelijkss met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Frjjs per 8/m. franco 8,50. Afzonderlijke nommers zjjn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentieng 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat door hem voor de gemeente ontvangen is, onder de letters X. IJ. Z., eene som van acht en vijftig gulden van een ambtshalve aangeslagene in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten. Middelburg, den 23 December 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. In de gisteren gehouden avondzitting der tweede kamer werd het voorstel der rapporteurs om 5850 te schrappen van art. 2 (traktemen ten) begrooting van waterstaat, met 46 tegen 17 stemmen verworpen. Aangenomen werd ech ter, met 36 tegen 30 stemmen, een amend, van den heer v. Houten, om de f 3000 voor ver hoogingen weg te nemen. Na een kort debat tusschen de heeren Meinesz, namens de rapp., en Bastert die geen verhoo ging van de traktementen van den waterstaat wilden, in afwachting van de wettelijke regeling van dit dienstvak terwijl de minister en de heer Van Kerkwijk het op gronden van billijk heid bestreden, werd een amend, van f 72.000 op art. 5 verworpen met 40 tegen 31 stemmen. Een amendement der rapp. op art. 10 (water- staatskaarten enz.) tot vermindering met f 16000, werd verdedigd door den heer Schepel, bestreden door den minister en den heer Van der Linden en verworpen met 38 tegen 33 stemmen. Bij art. 20 verklaarde de minister, dat hij de nieuwe inlichtingen der staatscommissie omtrent den Rotterdamschen waterweg had ontvangen en zich zou beijveren, met zijn voorstel spoed te maken. Voor de haven van Harlingen (art. 42) wilden de rapp. f 100.000 schrappen, uitgetiokken voor de vaargeul door de Pollen, omdat de uitkomsten van het onderzoek zelis nog niet vaststaan. De heeren Hingst, Lieftiuck, Wybenga en de minister be streden dit amend., op grond dat het werk krachtig inoet kunnen worden voortgezet. Met 43 tegen 24 stemmen werd het amendement verworpen. Aangenomen werd, met 31 tegen 27 stemmen, een amendement van de commissie, om f 2565 te bezuinigen, die voor hooger traktementen van de leden der commissie van toezicht op de spoor wegdiensten waren uitgetrokken. De telegrafist 3e klasse F. de Konink wordt met 1 Jan. a. verplaatst van Goes naar Vlissingen. Kanton Oostburg,22 December. Er heerscht hier weer algemeene watersnood; dat wil zeggen dat het polderwater in de meeste polders weder zulk een onrustbarende hoogte heeft bereikt, dat als die toestand nog eenige weken aanhoudt, des landmans hoop op een goeden oogst vrij ver ver keken zal zijn. Reeds nu is aan de vruchtbaar heid van den grond groot nadeel toegebracht daar de beste sappen door den verweekten grond heen naar de slooten en waterleidingen zijn ver trokken. Het is treurig dat men dit jaar op jaar aanschouwen moet, zonder dat men eenige poging tot radicale genezing van de kwaal gewaar wordt. Waar de schuld te zoeken? De meeste grondei genaars meenen er geen direct belang bij te hebbenj ■wat een dwaze redenering is want de pachtwaarde van hunne landen gaat er niet op vooruiteu de hoeren die eigen grond bebouwen, betalen liever 50 cent per bunder minder polderlasten dan éen gulden toetostaan voor verbetering van uitwate ringsmiddelen, en boren met deze verkeerde zuinigheid zich zeiven in den grond. Zoolang heide partijen hun belang niet beter begrijpen, zal men hier nog dikwijls het droevige schouw spel genieten van moerassige zaailanden en over stroomde velden, en zal de landbouw hier een der grootste oorzaken van zijn verval behouden. Rotterdam, 22 Dec. De kiesvereenigingen Rotterdam en Algemeen Belang hebben besloten zich bij de aanstaande herstemming voor den gemeen teraad te onthouden. Is het niet merkwaardig? Men begint met een onmogelijken candidaat te stellen, en als deze het heeft afgelegd, dan ont trekt men zich geheel aan het verkiezingswerk. Waartoe dienen dan zulke kiesvereenigingen? Men kon evengoed beginnen met zich te ontbonden, en zich daardoor de moeite om bijeen te komen besparen. Tot zulke dingen zou zelfs de kiesver- eeniging Stellendijk niet in staat zijn geweest. De onthouding dezer kiesvereenigingen, die zich liberaal noemen, is te meer bevreemdend, omdat het thans een zoo geprononceerden strijd geldt, nu de heer Voorhoeve candidaat is, wiens naam in den onderwijsstrijd als een programma mag gelden. Orde heeft het dan ook beter begrepen, en niet gehandeld als pruilende kinderen, die hun zin niet hebben kunnen krijgen. Het heeft de can- didatnnr van deD heer Klütgen gesteld, en zich bij Burgerplicht aangesloten. Een verrassiog was het, dat bij de stemming de heer Voorhoeve in Orde éene stem verwierf. Waarschijnlijk was dit lid van oordeel, dat de heer Voorhoeve, een maal in den gemeenteraad, even als de heer Sleurs zijne bijstanders zou verliezen. De Yereeniging Het Nederlandsch Tooneel zal hier in de afdeeling van het Tooneelverbond hare bedoelingen met de annexatie van ono tooneel- gezelschap komen toelichten. De gemeenteraad van Duivendgke heeft in zijne zittin g van den 21en dezer den gemeentesecretaris, den heer G. J. Se venhuizen, plechtig geluk ge- wenscht met zgne 25jarige ambtsvervulling en hem by die gelegenheid een fraaien stoei en een inktstel aangeboden. De eigenlijke gedenkdag was de 27e November, doch op dien dag was de jubilaris door een sterf geval verhinderd in den raad te komen. De nieuwjaarscollecte heeft in de gemeente Kruiningen, met inbegrip van Hansweert, onge veer f 520 opgebracht. In de vorige week is door de Belgische kamer een crediet van 567,700 frauken toegestaan voor de bebakening en verlichting der Schelde. De daarmede uit te voeren verbeteringen zijn de volgende. By de zandbank De Wandelaar zal een vuur schip gelegd worden, dewijl het thans in den mond van de Schelde, in de Wielingen, geankerde drijvende vuur, niet voldoende geacht wordt. Een tweede vuurschip zal voor reserve dienen. Op den linkeroever der Schelde worden twee nieuwe vaste vuren opgericht, een by het fort De Paarl en het andere aan de draaiende sluis, by De Pijp Tabak. Tot verbetering der bebakening, welke bij dikken mist en bij ijsgang onvoldoende is ge bleken, zullen de afmetingen der bestaande boeien vergroot worden, teneinde ze beter zichtbaar te doen zgn en meer weerstandsvermogen te geven. Dit betreft de navolgende zes boeien: de witte ton no. 30 in het nauw van Sand vliet; de witte ton no. 20 te Bath; de zwarte no. 26, bg Valke- nissede witte no. 14 in 't Zuidergatde zwarte no. 12 bg het kanaal van Zuid-Beveland nabij Hansweert; de witte no. 5 te Borssele. In de tweede plaats zullen elf groote bakens ge plaatst worden in de stroombedding, op de nauwste punten van 't vaarwater. Eindelgk zullen twee peilschalen gesteld worden: aan het hoofd te Walsoorden en bij Hoedekenskerke. Een en ander is in overeenstemming met het advies eener uit Belgische en Nederlandsche afgevaardigden samen gestelde commissie; zijnde de voorwaarden van uitvoering door haar vastgesteld onder voorbehoud der goedkeuring van de beide regeeringen. Den 19en dezer werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van het Ned. Gymnastiek- verbonddat thans bestaat nit 51 vereenigingen, met 2971 leden. Het verbond zal weldra in 't bezit komen van een eigen, om de 14 dagen ver schijnend blad, getiteldDe Turnvriendy Tijd schrift gewijd aan de lichamelijke opvoeding des volks. In beginsel werd besloten, in 1881 geen alge meene uitvoering te houden, doch het bestuur daartoe de bevoegdheid te laten. Besloten werd verder een prgsvraag uit te schrijven over een leiddraad of handleiding voor voor-turners bij gymnastiekverenigingen. Een der afgevaardigden van Amsterdam deed, namens zgn vereeniging, een toezegging van 50, welke som door de vereenigingen tot f 350 werd volteekend. De vraagIs een wedstrijd in het belang van het Gymn.-Verbondwerd bevestigend beantwoord met 44 tegen 16 stemmen, in dien zin echter, dat men zich, naar het voorbeeld van Duitschland, strikt aan een stelselmatige opvolging der oefe ningen moest houden en het op den voorgrond doen treden van de vrge en school-oefeningen. De volgende vergadering wordt weder te Utrecht gehouden. Wegens de staking der werken aan de Prean- ger-spoorweglijn uithoofde van de uitputting der bij de begrooting voor 1880 toegestane som, heeft de kamer van koophandel te Batavia de aandacht der regeering gevestigd op de groote schade, welke deze staking voor den staat zou mêebren gen, door het verloopen van het met moeite bijeen gebrachte werkvolk, bij hetwelk, na 1 Januari, als de nieuwe begrooting in werking komt, wan trouwen tegen den arbeid aan de spoor weg werken zal blijven bestaan. In het eigen belang der schatkist is het dus noodig, dat stakingen van het werk vermeden worden, en het werk, zg het ook langzaam, althans geleidelijk voortga. Zoo ooit is er dus hier een geval, dat alle redenen aanbiedt voor de opening van een crediet boven de begrooting, aangezien het achterwege laten van dien maatregel den lande werkelijk schade zal berokkenen. Het meest verwondert ons in deze zaak, dat de uitputting der gelden iets schijnt te zijn, wat men niet lang heeft zien aankomen, (Bat. Hand.) Bij beschikking van den minister van water staat zijn L. M. Brouwer, te Willemsdorp, en P. de Ronde, te Zwolle, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, benoemd tot opzichters van 's rgks waterstaat 4e kl. Rivierberichten, Van alle aan de groote rivieren gelegen plaatsen komen weder berichten omtrent hoog water of overstroomiDg. Eenige laatste tijdingen der N. B. Ct. laten wij hier volgen. Kenkum, 22 December (12 nnr 's middags). De Kijn blijft voortdurend wassen. Het water begint de kelders in bet lage gedeelte van bet dorp te vallen, terwijl eenige huisgezinnen hunne woningen aan de rivier gelegen, hebben moeten verlaten, omdat bet water er binnendrong. Zwolle, 22 December ('s nam. 4 ure). Het water op de IJsel is sedert heden ochtend 11 centimeter gewassen, het teekent 2.23 A. P, Wind Zuiden. De veerweg staat geheel onder, het water staat van dijk tot dijk; de steenfabrieken zijn onder- geloopen. Herwijnen, 22 December. De Waal blijft was sende; vele woningen staan reeds onder water. Tilburg, 22 December. Alhier, waar men zelden last van het hooge water beeft, ziet men thans, tengevolge van den aanhoudenden regen, op den weg naar de Koningshoeve alles blank staan. Kotrmond, 22 December. De stand der Maas is heden avond 6 ure 20.30 M. boven A. P. De wert en de Visehmarkt staan geheel onder water. 's-Hertogenbosch, 22 December. Het water is alhier tot 5,55 meter boven A. P. geklommen. De lage gedeelten der stad worden overstroomd. De peilschaal teekent 5.55, of 13 cM. was in 24 nur. De Maas te Maastricht was 37 cM. hooger, de Kijn te Keulen 54 cM. Breda, 22 December. Het water heeft hier eene sedert 1850 ongekende hoogte bereikt en is nog steeds wassende. Een gedeelte der stad is over stroomd naar men zegt, tengevolge van een dijk breuk nabij Antwerpen. De fabriek van de heeren Backer en Eneb, met de vele daarbij liggende woningen, staan in het water; honderden men- sohen zijn daardoor niet alleen zonder werk, maar ook zonder woning. Ook het gebouw der Kon. Millitaire Academie is in nood, de cadetten zijn heden middag met vorlofnaar huis gezonden. Venlo, 22 December (namiddag, 3£ nnr). Heden ochtend te 10 uren ia een noodpeil aangebracht, dat toen 7.19 M. boven den normalen stand tee- kende, of 91 cM. was sedert gisterenmiddag half vier. Thans teekent deze 35 M. boven het nul punt of 17 cM. 48 boven V. P. sedert heden 10 nren. Het water heeft alles overstroomd eu is sedert 1852 niet zoo hoog geweeBt. Maastricht, 22 December ('s avonds 6.42) De rivier is wassende en staat 4.90 M. boven nul. Het water van Maas en Kanaal loopt over de dijken. De ellende in de overstroomde dorpen is groot. Een commissie beeft zich gevormd om levensbehoeften aldaar te doen uitdeelen. In de stad wordt de commnnicatie met karren en sloepen onderhouden. Kuhrort, 22 December. Het water staat hier thans 25 voet 9 dnim en is nog steeds wassende de berichten van boven melden ook nog was, zoodat, alvorens het nu iDgevallen droge weer invloed heeft, nog minstens 1) voet was verwacht wordt. Temperatuur 3 graad warmte, wind Zuid. geneeskundige baden. Benoemd tot ledeu van den geneeskundigen raad voor Zeeland, dr- H. Goemans jr., te Zierikzee; dr. J. E. Callen- fels, te HulBt; dr. J. J. Couvêe, leeraar in de scheikunde aan de K. H. B. S. en dr. J. P. Berdenis van Berlekom, te Middelburg; dr. J. M. Boom, te Tbolen; dr. J. Kosten de Bruine, en S. G. Nauta vaD der Grijp, apotheker, te Zierikzee; J. J. van der Harst Lz., apotheker, en mr. A. P. Snouck Hurgronje, te Middelburg; dr. S. Dob- belaer de Wind, te Middelburgdr. N. J. F. Verschoor, te Goesdr. J. C. de Man, te Mid delburg; dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke; A. Walraven, heel- en vroedmeester te Nieuw-en St. JooslandP. M. de Ligny, apotheker te Mid delburg; W. P. V. Hennequiu, apotheker te Sluis; G. A. de Looze, apotheker te Zierikzee; J. B. van Kalmthout Pz., apotheker te Goes mr. W. A. van Hoek, te Middelburg. {Zie laatste berichten van gisteren). ministerieels departementen. Benoemd tOt commies bij het dep. van binnenl. zaken de adj. commies bij dat dep. J. W. E. Scheltus. pensioenen. Op pensioen gesteld wegens lang- durigen dienst, krachtens 2 van artikel 33 der wet van 28 Augustus 1851 {Staatsblad no 126), de kapitein-luitenants t/z. G. Bijl de Vroe en A. J. baron van Geen, ten bedrage van f 1800 en de luitenant t/z. Ie kl. F. Luteyn, ten bedrage van f 1400 'sjaars en onder toekenning van eene verhooging van dat pensioen voor werkelijk ver blijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkrin gen, f 825 voor eerstgenoemdef 1050 voor den tweede genoemdeen 900 oor laatstgemclde. marine. Bevorderd tot kapitein-luitenant t/z, de luits. t/z. Ie kl. K. A. Stakman Bosse en J. P. Merciertot lnit. t/z. Ie kl. de luits. t/z. 2e kl. W. M. J. Visser, jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn van Burgh en B. de Groot. geneeskundige dienst. Benoemd bij het personeel van den gen. dienst van de landmacht, tot reserve-officier van gezondb. 2e kl. de bur- gergeneeskundigen en dr. A. Mijnlieff, arts te Breukelen-Njjonrode. ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuio de gepensioneerde kolonel-tit. der art. van het Oost-Indisch leger A. J. Doorman, lid der commissie van kenring voor het dep. van koloniën te Amsterdam. posterijen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne fnnctiën zullen uitoeienen als voigt, te wetende commiezen der 3e klasse M. C. Hen- ncqnin ten postkantore te Amsterdam, en H. Plato op het spoorwegpostkantoor no. 2de com miezen der 4e klasse P. Duitgenius ten postkan tore te Meppel; F. G. van der Kamhorst de Brouwer ten postkantore te SneekH. Goopmana ten postkantore te ArnhemJ. Goedkoop ten postkantore te AmsterdamG. Bouricins ten postkantore te Leeuwardenjhr. P. F. A. J. von Böuninghansen ten postkantore te MaastrichtJr C. Noorduyn ten postkantore te GoudaH. van der Wiel ten postkantore te Wageningen, en K, Preuyt ten postkantore te Leeuwarden.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1