BUITEITjLAIT lèm<\\U*. Onder wijs. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarneming Algemeen Overzich tig nit de Nederlandsche bezittingen beoosten de Kaap, wanneer die ingevoerd wordt nit landen bewesten de Kaap. Bij het vijfde artikel van het handelsverdrag met Nederland van 26 Februari 1853 is bepaald, dat de Vereenigde Staten de differentiëele rechten op koffie en thee, uit die bezittingen afkomstig, znllen afschaffen, zoodra de differentieele nitvoerrechten, door Nederland ten behoeve van den reehtstreekschen uitvoer naar het moederland geheven, afgeschaft zullen zijn. „Eenigen tijd geleden zijn nu laatstbedoelde rechten afgeschaft, en de Vereenigde Staten zijn derhalve volgens het verdrag verplicht om de differentiëele rechten op koffie en thee, nit de Nederlandsche Oost-Indische bezittingen afkomstig, op te heffen. Het is wenschelijk dat het congres spoedig tot dezen maatregel overga." De SI. Cl. bevat een kon. besluit betrekkelijk den herijk van de maten en gewichten in het jaar 1881; een besluit tot intrekking van het kon. besluit van 5 Aug. 1878 (St. bl. no. 105), betreffende het onderzoek van staatswege naar plaats gehad hebbende zeerampen, en een besluit bepalende dat éen huis van bewaring voor de kantons Ueppel en Hoogeveen voldoende is. De wet van deu 9n December 1880, houdende vaststelling der begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1881 (Hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland) is in de St. Ct. opgenomen. Benoemd tot 2n luit. bij het wapen der art. van het leger in Ned. Indië, de sergeant W. Col- lard, van de Ve afd. vest.-art. Benoemd tot 2n luit-kwartiermbij het perso neel der mil. adm. van het leger in Ned. Indië, de sergeant H. N. Beets, van het 4e reg. inf. 1 Aardenburg, 22 Dec. In de schoolspaar- bank alhier is door de leerlingen der middelste en hoogste klasse gedurende een jaar bijeenge bracht de som van 253,95 welke gelden gede poneerd worden in de spaarbank te 's Gravenhage. Ook voor de leerlingen der laagste klasse zal gelegenheid tot sparen geopend worden. Ten behoeve der Vrije Universiteit te Am sterdam zijn van een onbekende twee certificaten ieder groot 1000 3 pet. werk. schuld ontvangen. Benoemd tot privaat docent voor kinder ziekten aan de rijks universiteit te Groningen dr. J. Mees ten Oever. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned. Oost-Indië, door middel van het stoomschip Drenthewaarvan het vertrek uit Rotterdam op 25 December aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede een brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip des morgens uiterlijk vóór 11 uur te Rotterdam aan gekomen te zijn. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdagen, 24 en 31 dezer, niet plaats hebben Behalve het reeds aangehaalde opstel over den accijns op het gedistilleerd, bevat de Economist over December een stuk over boschcultuur in Nederland, door F. B. Lühnis; over de tariefsher ziening in Frankrijk, door mr. A. M. Maas Gees- teranusover assnrantiezaken, de vrouwen en de levensverzekering door Henr. Pimentelover gymnastiek-onderwijs en onderwijzers, door dr. M. Salverda; voorts een overzicht der staten-ge- neraal, zitting 187980, economische nalezingenj en een bericht omtrent de uitbreiding van den werkkring der Engelsche post-spaarbanken. In de jongste aflevering van De Aarde en baar Volken worden de Schetsen en Beelden uit Zwit serland, alsmede de beschrijving van Columbia voortgezet. De fraaie teekeningen verhoogen het aanschouwelijke dezer reisverhalenmenig reizi ger, wien de herinn ering vaak in Interlaken, nabij den Giessbach, te midden der bergtoppen en dalen van Zwitserland doet vertoeven, zal bij het aan schouwen dezer afbeeldingen zich nog levendiger daarheen verplaatst zien. rechterlijke macht. Op verzoek, eervol ont slag verleend als Bubstituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam aan jhr. mr. W. G. Dedel. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam, mr. E. van de Velde, thans beëedigd klerk aan gemelde recht bank. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdamter standplaats de gemeente Rotterdam, F. Bland van den Berg, thans notaris te Hillegersbergter standplaats de gemeente Hillegersberg, H. Metman, notaris te Indramaijoe, in Ned. Indië, tbans met verlof in Nederland, wonende te 's Gravenhage. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester dor gemeente Oostdongeradeel A. Sybenga. staatsoommissien. Opnieuw benoemd als lid der commissie, ingesteld op grond van art. 3 der wet van 28 Mei 1869 (St. bl. no. 97) B. J. Kar- pesteijn. pensioenen. Op verzoek, is de off. van gezondh. Ie kl. W. C. J. van der Grijp, van het personeel van den gen. dienst der landmacht, op pensioen gesteld, ad. f 1300 's jaars. leger. Benoemd tot 2n luitenant bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indië, de sergeanten F. E. Spirlet en J. P. C. Bueninck, beiden van het instr.-bat.; W. Chr. Kimmijser, van het 4e reg. inf.; G. J. Albertz, van het rog. grenadiers en jagersPh. F. L. Chr. Lach de Bere, van het 2e, A. Montagne, van het 4e, H. J. Muller, van het 2e, J. G. Spandaw, van het le, en G. N. van Alphen de Veer, van het 5e reg. inf; H. C. van Deinse, van het reg. grenadiers en jagers H. A. Stein en H. S. de Visser, beiden van het instr. bat.; D. F. Romein, van het 8e, en A. G. L Pil ger, van het 6e reg. inf.W. L. Pompe, van het inBtr.bat.; G. van Munster en B. A. A. de Vla- minek, beiden van het 5e, H. W. Muller, van het 2e, C. J. Okhuyzen, van bet 5e, W. C. Keeser van het 7e, en J. Th. Wanjon, van het 3e reg, inf. De dir. off. van gezondh. 2e kl.dr. D.Hellema wordt eervol entheven van het beheer over het hospitaal der marine te Willemsoord, en belast met de waarneming der betrekking van leeraar bij dat hospitaal, alsmede met het lidmaatschap der commissie, bestemd tot het afnemen der examina bij den geneesk. dienst der zeemacht. De dir. off. van gezondh. le kl. J. D. Sachse wordt belast met het beheer over genoemd hos pitaal en met de waarneming van het voorzitter schap van bovengenoemde commissie De officier-machinist 2e kl. A. J. Over de Lin den wordt geplaatst op 's rijks werf te Willems oord. Te Port-Elizabeth, Algoa-Bay, zijn ingevoerde runderen verkocht, waaronder zich bevond de Friesche stier Marten^ welke voor f 1920 ver kocht werd aan den heer J. S. Reed. De koe Neeltje bracht f 900 op. De stier Caesar werd voor f 1800 verkocht en de koe Twerda voor f 1020; beide laatsten aan den heer John Leach. De heer Leach verklaarde, dat eene ondervinding van meer dan veertig jaren hem de overtuiging had gegeven, dat geen vee beter dan het Frie sche voor den kolonialen veehouder geschikt is. Uit het Verslag van den Landbouw over 1878, opgemaakt uit officiëele en andere beschei den, door den heer O. J. M. Jongkindt Coninck blijkt o. a. dat zich in Nederland bij eene opper vlakte van 3,257,560 hectaren, bevondenwoeste grond 723.528 hectaren. Omstreeks het jaar 1833 werd de woeste grond op eene oppervlakte van 910,225 hectaren geschat Zijnde dus 186,977 HA. meer dan in 1878. In laatstgemeld jaar vond men daarentegen 5046 heet. meer bebouwde en lustgronden dan in 1833; de wei- en hooilanden zijn met 47,542 heet. toegenomen, de bosschen met 49.386 heet. enz. Uit alle cijfers blijkt eene vermeerdering van ontginning en bebouwing. Men telde in 1878 in Nederland 275,290 paar den, 1,471,193 runderen, 909,106 schapen (7820 kudden), 154,467 geiten, 359,950 varkens. Het getal paarden beliep 36,061 meer dan ge middeld over 1851—60 en toont eene standvastige toeneming aan; dat der runderen was 210,352 meer. Dat der schapen wies met 91,944. Er waren in 1878 39,015 meer geiten dan in 1860 en 111,818 meer varkens dan gemiddeld over 1852—60, ofschoon er in 1878, tengevolge van de varkensziekte in 1877, een kleine achteruit gang te bespeuren was. Het meerendeel der artisteu van het Rotter- damsch tooneelgezelschap moet er ernstig over deuken, het voorstel der vereeniging Het Neder- landsch Tooneel aan te nomen. Een vaste ver bintenis voor zeven jaren is dan ook een lokmiddel, waarvoor althans de oudere leden van het ge zelschap, die van huu kunst leven, wel moesten bezwijken. Wat de jongere leden betreft, velen van hen zien in dien langen termijn een bezwaar. Het honorarium dat hun, met het oog op het nog onvolledige hunner ontwikkeling, thans wordt toegekend, kan over twee of drie jaren reeds verhooging verdienen en dan is de verbintenis van zeven jaren een band, die hun belet eene betere belooning te bedingen. (Rott. Nbl) gaan over grond in den tijd dat die is bezet met rijpende vruchten, terwijl men geen eigendom, vruchtgebruik of gebruik van dien grond en geen recht van door- of overgang heeft, ieder in een boete van 3 of een dag gevangenisstraf. A. L. H., H. S., C. S. en J. P. wegens alsvoren onder verzachtende omstandigheden gepleegd, ieder in eene boete van f 0.50 of een dag ge vangenisstraf. A. v. d. B. en H. F. A. d. C. te Middelburg, wegens het als drager eene andere plaats innemen aau het station van den spoorweg te Middelburg dan die hem door de politie is aangewezen, ieder in eene boete van f 3 of twee dagen gevange nisstraf. G. W. en J. F. S. te Middelburg, wegens het voldoen van eene natuurlijke behoefte op de openbare straat aldaar, niet in een daartoe be stemden bak, ieder in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. G. J. v. R. en W. A. V. te Middelburg, wegens het slachten van rundvee aldaar op zoodanige wijze dat het van de straat kan worden gezien en het laten vloeien van bloed in de goten aldaar, ieder in twee boeten van f 3 of een dag gevangenisstrat. H. S., C. S., L. v. E. en C. v. E. te Middelburg, wegens het plegen van straatschenderij aldaar door het werpen met steenen, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. P. S. vrouw van P. M. te Domburg, wegens het beschadigen van het rijsbeslag van waterkee- rende voor de duinen liggende werken, in eene boete van f 2.50 of een dag gevangenisstraf. Sinds 1563 had het burgerweeshuis te Amster dam het recht, een collecte te houden in de Nienwe kerk aldaar. In 1816 werd besloten, door regenton van het weeshuis en de kerkelijke com missie der Ned. herv. kerk, dit te vervangen door een jaarlijksche uitkeering van ƒ800. Alzoo geschiedde tot 1878; doch toen weigerde de kerkelijke commissie, verder te betalen. Van daar een proces voor de rechtbank te Amsterdam; mr. J. A. Molster voerde namens het weeshuis (eischer) o. a. aan, dat in 1816 is overeengekomen dat de collecte zou worden vervangen door be doelde vaste uitkeering; dat er wel geen schrif telijk bewijs dier overeenkomst is, maar dat de 263 jaren lang gehouden collecte, het ophouden dier collecte, het gedurende 62 jaren regelmatig uitkeeren van f 800 en het in 1863 gedaan ver zoek om daarvan te worden ontslagen, zoovele bewijzen zijn. De kerkelijke commissie ontkende, bij monde van mr. Aug. Philips, de overeenkomst. Het feit dat men in 1816 ophield te collecteeren en in plaats daarvan jaarlijks /800 betaalde, is het gevolg eener regeling, waarbij de commissie een zijdig verklaarde, jaarlijks 800 te zullen betalen en waarbij het weeshuis eenzijdig verklaarde de weezen niet te zullen verwijdereneenzijdige afspraken, waarbij niemand zich in rechten bond: een modus vivendi. Had men zich civielrechtelijk willen verbinden, dan ware dat gedaan in den wettelijken vorm, volgens den toen geldenden Code civil, schriftelijk en met uitdrukkelijke mach tiging van het staatsbestuur. Het O. M. zal den 5en Jan. conclusie nemen. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren in appel behandeld de zaak van den student v. D., te Leiden, beschuldigd van op 23 Sept. jl. bij een landbonwfeest een agent in bur- gerkleeding een klap in het aangezicht te hebben gegeven, waarom hij door de rechtbank tot 3 dagen celstraf werd veroordeeld. Adv.-gen. mr. Gregory requireerde bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis. In de zaak van L. L., appellant ter zake van bedelarij ca. den off. van just, te Middelburg, werd door het 0. M. insgelijks bevestiging van het vonnis gerequireerd. zeld is door bet ijs en dat van het lot der be manning niets bekend is. Een merkwaardig beeld van uitspattingen der democratie wordt thans te Parijs gezien in Louise Michel, strijderes voor volkssouvereiniteit en de rechten der vrouw. Pas eenige maanden geleden keerde zij uit Nieuw-Caledonië terug, en zij werd aan het station St. Lazare met geestdrift ontvangen. Rochefort gaf haar den welkomstzoen en sloeg haar want het was reeds najaar een warmen pelsmantel om de magere sobouders. Louise is een zonderling mengsel van verschillende hartstochten. Vóór 1870 was zij onderwijzeres in de wijk Montmartre. Gedurende het beleg verpleegde zij de gewonden aan de voorposten en later sloot zij zich aan bij de commune. Overal onderscheidde zij zich door energie, openhartig heid en zelfopoffering. Zij trotseerde de kogels op het slagveld, bood zich aan om Thiers te dooden en deed de rechters in den krijgsraad ontstellen door hare taal, waardoor zij meenden de rechtzaal in petroleumvlammen te zullen zien opgaan. Op hetzelfde schip als Rochefort vertrok zij naar Nieuw-Caledonië, waar zij de kinderen onderwijs gaf en de zieken verpleegde. Zij maakte er ook verzen, waarin zij haren dorst naar wraak uitte. Na haren terugkeer wijdde zij zich enkel aan sociale en politieke agitatie. Op volksvergaderingen, dikwerf gehouden onder voorzitting van den suffen en heeschen Blanqui, spreekt zij over volkssouvereiniteit. Zij ziet er niet prettig uit. Bewegelijke, kleine en sluwe oogen, een spitse neus, een wegvallende kin, een te groote mond, eenvoudig weggestreken haren dat is ongeveer haar hoofd. Zij gaat hoogst een voudig gekleed, in een zwart pak en een zwarten hoed met eene roode bloem de democratie in den rouw. Zij spreekt sleepeed en huilerig, hoezeer zij door een eigenaardigen, regelmatigen rhyth- mus de aandacht weet te boeien en zich voor interrupties te waarborgen. De inhoud harer redevoeringen is eentonig. Zij predikt de revolutie, de emancipatie der vrouw, de vrije liefde, de vernietiging van den staat en de wedergeboorte van het individu. Een bijzonder stokpaardje is tyrannenmoord. Zij heeft indertijd messen geslepen voor Napoleon Hl, voor zijn zoon en voor Thiersalle drie zijn echter zonder haar toedoen gestorven. Op het oogenblik wendt zij al de kracht van haren haat tegen Gambetta, den bandietenhoofdman van het opportunisme, onder wien Frankrijk meer verrot en dieper gezonken is dan in de vuilste tijden van het keizerrijk. Hij is in hare oogen de erbarmelijkste schurk in de republiek, en nadat hij zooals zij zegt met een gestolen brief Rochefort in den val heeft gelokt, is hij voor haar een voorwerp van diepen afkeer en walging. Hare redevoeringen zijn vrij wel altijd dezelfde; men kan ze opstellen met het volgende recept„Vrijheid, volkssouvereiniteit, vooruitgang, Gambetta-sohurk, kamerlid- wandelend lijk." De gespatieerde woorden in dubbele dosis. Zelfs de bladen harer eigen partij geven er geen verslagen moer van. Het is moeilijk na te gaan of de beweging waarin deze vrouw en hare vrienden Paule Mink eene rol spelen, veel aanhangers telt, want éen levenmaker doet meer van zich spreken dan honderd rustige lieden die over zijn lawaai de schouders ophalen. De verkiezingen van 9 Januari voorden Parijschen gemeenteraad zullen ons veroorloven een oordeel te vellen over de numerieke kracht der roode republiek. Tor terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 21 December 1880 zijn de vol gende personen veroordeeld J. W. te Middelburg, wegens het berooven van een op gemeentegrond aldaar staanden boom van zijne bladeren, in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. D. H. te Arnemuiden, wegens openbare dron kenschap aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. J. d. K., P. P. en J. B. te Middelburg, wegens nisvoren te Middelburg, ieder in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. J, g. en A. v. R. te Middelburg, wegens het Vlisslngen 22 Dec. Een schipbreukeling van de Nile, wiens voeten gisteren afgezet waren, is heden in het gasthuis overleden. Het bezoek van Z. M. den koning en de koningin, met gevolg, aan de koningin van Zweden te Amsterdam heeft gisteren van 12 u. 30 m. tot 3 uren geduurd. Aan 't centraal-station werd het koninklijk echtpaar door den kroon prins van Zweden ontvangen. De koningin wachtte hare bezoekers in 't Amstel-hotel boven aan den trap, bij den Ingang harer vertrekken op. Onze koning was in burgerkleeding, de koningin in een koffiekleurig satijnen kleed, met zwarten hoed en mantel. Na het bezoek, keerde het koninklijke paar naar Het Loo terug. Door den heer W. Laane, bankier te Roo sendaal, is met de gemeente Dclfshaven eene leening gesloten van f 106,000 tegen eene rente van vier percent. Deze leening heeft ten doel twee bestaande vijfpercents geldleeningen, in 1874 en 1875 geslo ten, af te lossen. Toen in langen tijd geen bericht was ont vangen van Nordenskiöld en de Vega, zond de heer Bennet, eigenaar van de New-York Herald het stoomschip Jeannette door Behringstraat uit, om de Zweedsche onderneming bijstand te ver- leenen. Volgens de Army and Navy Gazette heeft de Amerikaansche stoomboot Kwrier van een walvischvaarder gehoord, dat de Jeannette verbrij- Amsterdam. De gemeenteraad heeft het voorstel-Metelerkamp tot het onderzoek naar de mogelijkheid van verbetering der bestaande beurs, bij herstemming verworpen met 17 tegen 16 stemmen. Daarna is het voorstel-Van Nierop tot verzending aan burg. en weth. der voordracht tot stichting eener nieuwe beurs, aangenomen met 30 tegen 6 stemmen. loonden. Een regiment zal naar Natal ge zonden worden. De Times verneemt uit Durban, dat bij Potchefstroom een gevecht met de Trans valere heeft plaats gehad. Bijzonderheden ont breken. Tweede kamer. Na aanneming van het wetsontwerp, waarbij de herziening der ijkwet tot vóór 1 Januari 1882 is uitgesteld, was de be grooting van waterstaat aan de orde. In ant woord op door verschillende sprekers gedane vragen, verklaarde de minister: dat ten aanzien van den Amsterdamschen waterweg voorziening gevonden moet worden door een plan dat zeker en spoedig helpt; dat voor de verbetering van den waterstand in Noord-Brabant een afzon derlijk wetsontwerp ingediend zal wordendat de concessie voor de Holl. IJz. Spoorwegmij. zoo danig zal ingericht worden dat daardoor niet gepraejudiciëerd wordt op eene latere regeling der spoorweg-exploitatie. 'g Gravenhage. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad in Zeeland: do heeren Goemans, De Bruijne en Van der Harst te Zie- rikzee, Callenfels te Hulst, Couvee, Van Berle- kom, Van der Harst, en Snouck Hurgronje te Middelburg en Boom, te Tholen. Tot plaatsvervangende leden: de heeren Dobbe- Iner do Wind, De Man, Ligny en Van Hoek te Middelburg, Verschoor en Kalpthout te Goes Janssen te Wissekerke, Walraven te Nieuif- en jit, Joosland en Hennequin te Sluis, 22 December des morgens te 8 namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk, Delfzijl Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hambnrg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Ghristiaansundl Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Wind richt, kracht 4- 1.4' 2.0 1.9 2.0 2.0 0.1 1.4 5.7 1.2 0.3 2.8 5.6 0.6 3.4 0.4 4.3 7J ZW zw ZW z zw iWNW stil ZW ZW W WZW ZZW z z WZW w NW I 1.9 WNW z.be [Z. bo bew. betr. bew. betr. mist. bew. Ihelder z. be betr. betr. betr. betr. regen betr. 1. bew Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. V. M. 0.6 D. des namiddags: Barometer to Middelburg, Graanbeurs:( Thermometer, 21 Dec.'sav. 11 22 Dec. 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 'sav. 5 u. 43 gr. Wij hebben in de vorige week een ee uitvoerig overzicht gegeven van de red waarmede de heer Brisson de amendeme begrootingscommissie uit de Fransche verdedigde, welke door de kamer werde nomen en de strekking hadden om de c ties, wat het belasting betalen aangaat, te onder het gemeene recht en den staat een kelijk toezicht te doen houden op hare verkr onder welken titel ook. Deze zaak dr conflict tusschen beide kamers te vero* dat des te scherper vorm aanneemt, amendementen in de wet op de middelen zijn en deze wet niet hangende kan blijv De commissie voor financiën van de stelt eenige amendementen voor, welk- waarschijnlijk door den senaat zullen aangenomen. In beginsel bestaat er vers scheu beide kamers over de reden der kamer zag deze in het gevaarlijke voor d dat er gelegen is in voortdurenden, onbel niet gecontroleerden aanwas van het v der geestelijke vereenigingen; terwijl d er niet aan wil om tegen deze eene uitzon wet te maken, maar alleen de congrega enkele belastingen wil onderwerpen, missie uit den senaat maakt hare be toepasselijk op alle vereenigingen, niet a do geestelijke. De kamer wilde de cong die door accres van het deel van een o 1 id verrijkt worden, het successierecht percent laten betalen, zoowel van roer van onroerende goederen. De commissie senaat heeft deze bepaling geschrapt en behouden een recht op de verkrijgin bezWarenden titel, zoodat de schenking komen. Daarenboven liet de commissie de bepalingen, volgens welke de cong jaarlijks een lijst van hare leden en v bezittingen moeten overleggen, op grond bepaling hare plaats moet vinden in de de vereenigingen en niet in eene fiscale w De begrootingscommissie uit de kamer macht in het Fransche staatsbestuur, zelve niet gering schat. Het financieel des lands is in de laatste tien jaren zoo g geweest en met zulke schoone uitkoms kroond, dftt het lichaam waar, naast he terie van financiën, daaraan is gewer zekeren rechtmatigen trots is bezield, men daarbij in aanmerking, dat sedert werping van het bernchte artikel zeven de senaat weder in geen besten reuk staa kamermeerderheid, dan kan men nagaan indruk het rijzende conflict maakt. De co kwam reeds bijeen, om te bepalen dat de kamer eenvoudige verwerping van d dementen van den senaat zou vragen deze laatste nog niet behandeld zijn en 'z rapport nog moet verschijnen waarin zi worden voorgesteld. Er hangen nog meer wolken. De Ferry heeft, als een blijk dat het onder traal is, uit alle openbare scholen te P crucifixen en andere uiterlijke teekenen katholieken eeredienst laten wegnemen en Buffet heeft hem daar gisteren do les over waarvan het einde was, dat de senaat tegen 85 stemmen verklaarde die handel betreuren. Dat geeft weer meer verbi want de kamer is tevreden met den heer Het gevolg van dit alles zal wezen dat de onmiddellijk na Kerstdag hare werkzaa zullen voortzetten,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2