1880. N®. 300: 123e Jaargang^ Maandag 20 December* Middelburg 18 December, Vereeniging van krachten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. middelburgs™ courant Dit blad vereohijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentlen: 20 Oent per regel! Qeboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz.: van 1—7 regels Z 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daübe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze oourant behoort een BIJVOEGSEL. Het vraagstuk van de bestrijding der armoede is in onzen tijd het onderwerp van velerlei ge dachte nwisseling. Dit is niet te verwonderen. De kennis der kwalen van ons maatschappelijk leven, het besef dat daartegen middelen tot herstel of leniging gezocht moeten worden, teneinde te voorkomen dat ze een uitweg zoe ken iu eene omwenteling, door een onzer minis ters voor weipige dagen aangekondigd als de geweldigste die ooit aanschouwd zou zijn, dat besef is langzamerhand doorgedrongen tot ieder, die zich met de dingen van staat en maatschappij, deelnemend of aanschouwend, bezig houdt. Er wordt soms beweerd dat de armoede voortwoekert, dat iszich uitbreidt. Het is moeilijk nit te maken of deze bewering, zoo algemeen uitgesproken, voor een bepaald land waarheid bevat. Maar ook al ware dit niet het geval, al bleef de som der armoede, in den loop der eeuwen, ongeveer even groot, dan nog zou haar bestrijding, in onzen tijd van openbaarheid, van algemeen en publiek overleg over alle belangen des maatschappe- lijken levens, onvermijdelijk meer dan ooit te voren een onderwerp van onderlinge beraad slaging moeten uitmaken. Als vrucht dier gedachtenwisseling ontdek ken wij een streven om, ook op dit arbeids veld, de verspreide krachten tot éen geheel te vereenigen. De heer J. H. C. Heyse beval reeds voor een drietal jaren in zijn geschrift over armverzorging, opgenomen in de toen bestaande reeks van Stemmen over staatkundige en maatschappelijke vraagstukken, eene navol ging aan, op Nederlandsche leest geschoeid, van het stelsel dat te Elberfeld gevolgd wordt. Daar gaat alle armverzorging sedert 1852 uit van de overheid, die voor iedere wijk der stad een armverzorger uit de stemgerechtigde bur gers benoemt. De vergadering dezer armver- zorgers, benevens een comité onder voorzitter schap van den burgemeester, beslissen over aanvragen om onderstand voor de huiszittende armen, bepalen of een behoeftige naar 't werk huis of naar eene andere philanthropische in stelling gezonden zal worden, voeren dus de opperste leiding over de openbare weldadig heid. De kosten worden uit de gemeente belastingen bestreden. De heer Heyse was met dit stelsel, voor ons land, slechts in zoo ver ingenomen als het nagevolgd kan worden met eerbiediging van iet particulier karakter der liefdadigheid. Van reglementeering en overheidszorg heeft men, ten onzent, een ingekankerden afkeer. Hij Wilde daarom, met behoud van de werkzaam heden der burgerlijke armbesturen als politie zaak, en dus uitsluitend in werk- en gasthuizen, en met in stand houding der kerkelijke arm besturen voor de verzorging van weezen en gebrekkigen, alle verdere armenzorg en bestrij ding van armoede in iedere gemeente toever trouwd zien aan éene vereeniging van vrijwil lig optredende particulieren. Deze vereenigingen, nit een groot aantal leden samengesteld, over Welke de taak van onderzoek en hulpverleening verdeeld zonden worden, zouden het werk en de inkomsten van alle thans bestaande kleinere philanthropische instellingen in zich moeten opnemen en, naar de schrijver meende te kun nen aannemen, op algemeen vertrouwen en medewerking mogen rekenen. Er bestaat tegen dit en soortgelijke plannen Van algemeene hervorming het bezwaar, dat ze te zeer indruischen legen hesl .den, gewoonten en liefhebberijen, welke, vooral waar het werken der liefde geldt, met omzich tigheid verdienen behandeld te worden. Tot bepaling van het einddoel, waar men eenmaal komen wil, zijn deze overwegingen nuttig; maar als practische oplossingen der vraag, op welke wijze de strijd tegen de armoede op het oogenblik meer afdoende is te maken, verdie nen de pogingen, op verschillende plaatsen van ons land aangewend om de particuliere philanthropic in éene richting te leiden en te vereenigen, nog meer onze aandacht, De vereeniging Liefdadigheid mar Vermogen voor 5 jaren te Amsterdam onder bescherming van Z. K. H. prins Hendrik opgericht door de leden eener reeds beBtaande kleinere vereeni ging, beoogt de bestrijding der armoede, vooral door haar te voorkomen. Zij tracht dit doel te bereiken door werkverschaffing, het verleenen van tijdelijken onderstand, het bevorderen van het schoolgaan der kinderën en het geven van rentelooze voorschotten. Naar de behoeften van ieder voor onderstenning aanbevolen gezin, wordt onderzoek gedaan door eene commissie van twee ledeningevolge hun voorstellen wordt hulp verleend en omtrent den toestand der ondersteunden maandelijks verslag uitge bracht. Als grondbeginselen gelden lo geen onderscheid te maken van geloofsbelijdenis of overtuiging; 2o aankweeking van het besef, dat ieder voor zichzelven behoort te zorgen, zich niet mag verlaten op de mededeelzaamheid van anderen, maar door eigen geestkracht en ontwikkeling zijner vermogens zijne plaats met eer moet trachten te vervullen. Samenwerking tusschen het armbestuur en de verschillende diaconieën of vereenigingen is het doel waar het genootschap naar streeftdoch hoezeer het op dezen weg reeds eenigen voortgang heeft gemaakt, is het lieht te hegrijpen dat in eene stad als Amsterdam, waar de liefdadige stich tingen en vereenigingen zoo talrijk zijn en de groote bevolking de controle zoo moeilijk maakt, de uitkomst barer pogingen in deze richting eerst na betrekkelijk langen tijd zichtbaar kan worden. Meer rechtstreeks vereeniging van krachten in het werk der liefdadigheid heeft ten doel het „bureau van informatie", voor een paar jaren te Rotterdam opgericht, doch dat, zoo wij ons niet vergissen, ofschoon voor den ingetreden winter weder geopend, nog geen blijvend be- bestaan heeft verkregen. Het inwinnen van inlichtingen naar de behoeften van ieder gezin omvat natuurlijk de kennis van den onderstand, dien het op de eene of andere wijze reeds verkrijgt. Zoodoende wordt het bureau van in formatie van zelf een bureau van consultatie, dat niet alleen opeenhooping van onderstand op éen pnnt voorkomt, maar ook aan de lief- dadig-gezinden, die iets doen willen, gelegenheid verschaft om dit te doen met kennis van zaken en met hoop op gunstig gevolg. De beste uitkomsten in deze richting zijn verkregen door de Kamer van Navraag, te Enschedé opgericht en door dr. S. Cramer in de Vragen des Tijds van November jl. be schreven. Het is echter van belang, de aan dacht te vestigen op de exceptioneel gunstige plaatselijke omstandigheden, onder welke deze inrichting werkzaam is. Enschedé is eene gemeente van nog geen 10.000 inwoners, die niet meer dan 300 hulpbehoevende gezinnen bevat. De grootste bron van bestaan voor gegoeden en behoeftigen is de arbeid in fabrieken, waaruit gelijkheid van belangen en bedoelingen, en gemakkelijke controle voort vloeit. Particuliere liefdadige instellingen van ouden datnm bestaan er bijna nietdaaren tegen zijn er een aantal nieuwere inrichtingen als fabriekschool, spaar- en voorschotbank, ziekenfonds enz., die alle onder den invloed der denkbeelden van onzen tijd tot stand gekomen zjjn en onder welke gemakkelijk samenwer king verkregen wordt. Eindelijk is de leiding der zaken meest in handen van eenige toon gevende personen en familiën, van wie de meeste bronnen van arbeid uitgaan. Wat door hen in 't algemeen belang besloten en verricht wordt, en dat is veel, ondervindt bijna geen tegenkanting, of overwint die, waar zij zich vertoont, gemakkelijk. Desniettemin verdient de Enschedêsche Kamer onze aandacht, dewijl zij nagenoeg alles ver wezenlijkt wat men op dit gebied verlangen kan. Gelijk haar naam aanduidt, bedoelt zij niets, anders dan 't geven van inlichtingen, doch zij verkrijgt nog veel meer. Een bezol digd commissaris doet onderzoek naar den toestand der gezinnen, brengt verslag nit aan 't bestuur der Kamerhoudt een register waarin alles omtrent de hulpbehoevenden wordt aan- geteekend. Niemand, geen particulier of in richting, verstrekt eenige hulp zonder daarvan, met een ongeteekend briefje des noods, opgave te doen aan den commissarisniemand ver leent eenigen onderstand zonder zich overtuigd te hebben van hetgeen het gezin, dat hij hel pen wil, op andere wijze reeds ontvangt. Be scheiden armen, die zich niet durven aanmel den, worden opgezocht of kunnen, weder met een eenvoudig briefje, aan de Kamer worden bekend gemaakt. De Kamer beveelt hare beschermelingen aan in de welwillendheid van hen die goedgeefsch zijnschikt het hun niet dan wendt zij zich tot anderen, maar, en dit verdient de aandacht, nog nooit is 't haar voorgekomen dat zij niet eindigde met een goed hart en een open beurs te vinden. De goede wil om het lot der door de fortuin tnisdeelden te lenigen, is in overvloed aanwezig het komt er slechts op aan dien te leiden en daardoor lust en moed te geven om zich te uiten. De Enschedêsche Kamer is ook streng waar het noodig is. Waar zij luiheid, spilzucht of bedrog ontdekt, past zij het harde geneesmiddel van 't onthouden van allen onderstand toe. Als een diaconie of andere instelling onwillig bleek om tot het alge- meene doel mede te werken, dan zou zij door haren invloed aan die instelling alle bronnen van bestaan afsnijden. Hiertoe is zij echter nooit moeten komen, doch zij zou er niet voor terug gedeinsd zijn want, gelijk dr, Cramer schrijft: „Het zedelijk belang der ar men moet het zwaarst wegen en daarvoor is alles beter dan ongeregelde armenzorg en gemis aan samenwerking. Hoe verschillend ook de omstandigheden elders mogen zijn, toch verdient het voorbeeld van Enschedé, wat de grondbeginselen aangaat, overal navolging. Men moge meer voortbouwen op bestaande inrichtingen, men moge genood zaakt zijn met deze meer rekening te houden dan de Enschedêsche fabrieksheeren behoefden te doen, hun beginsel van gemeenschappelijk handelen zal door niemand, die zich met armenzorg bezig houdt, gewraakt worden. Ook daarin verdient zij navolging, dat hun inrich ting een voorbeeld is van eenvoudige samen stelling. Vergaderingen houdt zij bijna niet, commissiën ot sub-commissiën kent zij niet, brieven of staten schrijven doet zij niet, ja zij heeft niet eens een reglement Dat moge iets onbegrijpelijks zijn voor een genootschap-lievend Nederlander, wanneer er zooveel goeds mede gesticht wordt als te Enschedé geschiedt behoort men te beproeven of men het ook zoo niet kan. geb. te Middelburg, en J. A. F. van den Honte Willems, geb. te Middelburg. Vier candidaten trokken zich gedurende het examen terng. Het examen is afgeloopen. Z. M. stoomschip Samarang, dat volgens de jongste mailberichten gernimen tijd vast zat op de riffen van Licoepang, nabij de Noordkust van Celebes, en aan welks behoud door sommigen reeds gewanhoopt werd, is naar wij vernemen weder afgebracht en blijkt niet zvraar beschadigd te zijn. Bij de afdeeling ütrecht van de Vereeniging t. b. v. fabrieken handwerhsnyverheid is in overweging om aldaar op kleine schaal een „kantwerkschool" op te richten. Het groote ver bruik van Fransche en Belgische kanten deed den wensch ontstaan, om dezen tak van nijverheid, die door vele Nederlandsche vrouwen en meisjes met voordeel zou kunnen uitgeoefend worden, hier te lande in te voeren. Alvorens nadere voorstellen te doen, heeft het bestnnr een com missie van onderzoek benoemd. In 1880 rverden langs het kantoor Hansweert naar Belgie uitgeklaard 1199 mosselschuiten, waar mede 71940 ton of 7194000 kilo mosselen werden uitgevoerd. De raiddelprijs bedroeg ƒ2.50 per ton, zoodat de waarde van het uitgevoerde f 179.850 De commissie benoemd voor het afnemen van de examens van apothekersbediende heeft heden aan twee candidaten eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de heeren A. A. D. vanDolder, Z. M. de koning en de koningin zullen Dinsdag een bezoek brengen aan de koningin van Zweden, in het AmsUlhotel te Amsterdam. Ook de kroonprins van Zweden wordt tegen DinBdag te Amsterdam verwacht voor 8 dagen. De koningin van Zweden wordt in Maart a. andermaal te Amsterdam verwacht tot bet doen eener na-kuur bij dr. Metzger, ter volkomen ge nezing harer, reeds vijf jaren geduurd hebbende kwaal. consuls. Erkend en toegelaten als ccjsnl van Oostenrijk-Hongarijo te Batavia, de heer P. F. W. Pels. legee. Bepaald dat in den loop van het jaar 1881, voor den tijd van vijfjaren zullen worden gedetacheerdbij het leger in Ned. Indie, do kapitein M. Jorissen, van het 8e, en de le luit. P. E. Mulder, van het 2e, en H. L. Le Maire, van het 3e reg. int. en bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren der infanterie van het leger in Ned.-Indie, alsbij het 8e reg. inf., de kapitein J. A. Vinkbij het 2e reg. inf., de le lnit., A. J. Visseren bij het 3e reg. inf., de le luit. Gr. A. Hansen. Op de als naar gewoonte slechts door een klein aantal leden bijgewoonde algemcene vergadering der Vereeniging tot wering van Schoolverzuim te Middelbntg, werd gisteren avond de begrooting voor 1881 in ontvang op f 1075, behoudens enkele memorieposten, en in nitgaaf op f 799, dus met een goed slot van f 276 geraamd. Dewijl ten vorigen jare het goed slot 640 bedroeg, is de financieels toestand der vereeniging niet verbeterd, waartegen echter het door haar gesticht wordende nut ruim opweegt. Hoe meer belooningen wor den uitgekeerd des te lediger de kas wordt, maar hoe meer ook het doel wordt bereikt. De aftredende bestuursleden, deheerenF. G. de Liefde, J. C. Worrell, J. J. Worrell, F. Ermerins, dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen en J. Vermeulen werden alle herkozeD. De door de vereeniging aangewende middelen om het schoolverzuim tegen te gaan leveren steeds verblijdende gevolgen op. Door het bestuur werd het denkbeeld ter sprake gebracht of het niet wenschelijk zon zijn, over de leerlingen, die na voldoend eind-examen de schooi verlateD, van wege de vereeniging een soort patronaat nit te oefenen, om te voorkomen dat zooals helaas steeds te veel gebeurt die leerlingen door de ouders worden geëxploiteerd, dus geen ambacht kiezen en op later leeftijd daarvan wrange vruchten plukken. Men wenschte zoowel ouders als kinderen op te wekken tot hei;

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1