1880. N®. 299. 123e Jaargang. Zaterdag 18 December. Middelburg 17 December. Benoemingen en besluiten. Onderwij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. A r~J middelburusche courant. Dit blad veraohijnt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 8/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn rerkrijgbaar a Cent. Advertentiem 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels X 1,60 Iedere regel meer 0,20, Groot» letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubï Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Z. M. de koning en de koningin keeren den 28 dezer uit Het Loo in Den Haag terug. Den vorigen dag vertrekt de prins van Oranje voor drie maanden naar Zwitserland. SEierlkzee, 16 December. Dinsdag is door het waterschap Schouwen alhier in 97 perceelen verpacht lo Het grasgewas der dijken, weilanden en eenige verkavelde of bedolven grondenen 2o Het gebruik der bouwlanden, rietvelden, visscherijen en vogelarijen; behoorende aan het waterschap. De pachtsom bedraagt f 11.454 per jaar. Op het verkrijgen dezer som heeft het stoom gemaal een guustigen invloed uitgeoefend. Bath, 16 Dec. De Nederlandsche aak Vooruitgezagv. W. Klarenaar, van Antwerpen bestemd naar Duisburg met ruim 3500 HL. rogge liep heden morgen op de plaat alhier omhoog. Door gedeeltelijke overlading is het vaartuig vlot gekomen en met behulp van een sleepboot naar Hansweert gebracht. De heer Bollaan, benoemd tot secretaris der gemeente Sluis, heeft Woensdag die batrekking, na den dag te voren in eene vergadering van den *aad te zijn beëedigd, aanvaard. 9s Crrowenhagc, 16 Dec. In den afgeloopen nacht is alhier overleden de heer mr. J. Heems kerk Bz., sedert 1872 lid van den raad van state. De overledene was om zijne kundigheden op administratief en staatsrechtelijk gebied hoog ge acht. Als eene bijzonderheid verdient vermelding dat hij, gedurende ruim tien jareu dat hij als vertegenwoordiger van Amsterdam zitting had in de tweede kamer, in openbare zitting nooit een woord gesproken heeft. Desniettemin werden zijne kunde en werkzaamheid in de afdeelingen zóo op prijs gesteld, dat zijn naam steeds onder de rap porteurs over de moeilijkste wetsontwerpen aan getroffen wordt. De Amsterdamsche kiezers bleven dan ook hun zwijgenden afgevaardigde, die tot de beproefde liberalen behoorde, getrouw tot hem teen zetel in den raad van state werd geschenken. In de Arnh. et. leest men de volgende opmer- keiyke en zeer behartigenswaardige woorden: „Wij ontvingen een ingezonden stuk over het "voorstel van den heer ttchimmelpenninck van der Dye, (afgevaardigde ter tweede kamer voor het koofdkiesdistrict Arnhem), betreffende zijn door de kamer verworpen voorstel, om geen ƒ2000 subsidie van rijkswege toe te kennen aan de handwerksschool voor meisjes te Arnhem. „In strijd met de meening van den schrijver ssijn we van oordeel, dat de heer Schimmelpenninck zeer zeker de aangewezen persoon was om zoo danig voorstel te doen. Hjj vertegenwoordigt niet Arnhem, maar het geheele land, en wanneer in zijne onmiddellijke nabijheid eene instelling bestaat waarvoor de stenn van het geheele land gevraagd wordt en naar zijn overtuiging ten onrechte, dan is hij geroepen zich daartegen te Terzetten. Dat dit van een stadgenoot niet mocht worden verwacht, geven wij niet toe; het voor recht in Arnhem te wonen mag geen volksver tegenwoordiger weerhouden datgene tegen te gaan, Wat er in Arnhem, zijns inziens, verkeerd isen wie is meer bevoegd over Ainhemsche zaken te «preken dan zij, die er wonen en ze van nabij kennen? „Zoo de heer Scbimmelpenninck een ander lid had „opgestookt" indien wij het zoo mogen uitdrukken om de verwerping van de subsidie Toor te stellen, had hij een bewijs van lafheid gegeven. Thans heeft bij getoond den moed zijner overtuiging te bezitten en dit is in dezen afgevaardigde slechts te prijzen. Het esprit de alocher doet al kwaad genoeg in de kamer. „In éen opzicht zijn wij het met den inzender eens: wij verheugen ons dat het amendement- Schimmelpenninck is verworpen; maar het voor atellen ervan door den heer Schimmelpenninck kannen wij onmogelijk dezen tot een verwijt «naken." Gelijk reeds korter werd gemeld, is in den nacht van Zondag op Maandag aan den Hoek van Hol land vergaan het stoomschip Leedsvarende van Rotterdam op Grimsby, behoorende aan de Manchester She field and Lincolnshire Railway Cy. Het schip strandde 's avonds te 11 uren bij het binnenkomen door bet Noordgat tegen den kop van den Noorddam, zeewaarts van den licht- opstand. De lading bestond uit steenkolen, stukgoederen en een locomotief. De opvarenden, 15 man, 1 vrouw en 2 passagiers, hebben zich in den vroe gen morgen weten te redden, door over te springen op den steiger van den lichtopstand. Eenige oogenblikken daarna brak het voorschip bij de machinekamer en zonk dit binnen den kop van den Noorddam, benoorden de zwarte ton- nenzijde van het vaarwater door het Noordgat, op 45 meter uit den dam. De reddingboot van het loodswezen, die des nachts dadelijk naar buiten was gegaan, werd door hooge zeeën genoodzaakt terug te keeren. Het ongeval schijnt ontstaan te zijn door bet bij zware zeeën uit het roer loopen van het schip, waardoor het bij den sterker wordenden vloedstroom tegen den dam sloeg. Het achtergedeelte, van de voorzijde der machi nekamer af, zat gedeeltelijk tegen en op den kop van den Noorddam, zeewaarts overhellende. Een aantal eiken hoofd- en schermpalen van den kop braken af. Het is niet bekend of lading en schip geassu reerd zijn. Vanwege het loodswezen werden maatregelen genomen in het belang der scheepvaart, doch nadat het wrak eerst 10 meter zuidwaarts verschoven was en schoorsteen en achtermast had verloren, is het op den 14en zeewaarts vóór den kop van den dam omgekanteld, zoodat er thans hg hoog water niets meer van zichtbaar is. De directie der Rotterdamsche Handelsvereni ging heeft zich tot de stad Rotterdam gewend met verzoek om een geldleening van 6& milHoen, waartoe door haar een concept-overeenkomst is gereed gemaakt, waarvan het eerste artikel aldus luidt „De gemeente Rotterdam verstrekt ter leen aan de Rotterdamsche Handelsvereniging eene som van zes millioen vijf honderd dnizend galden, te fourneereD op den len Februari 1881, of op nader vast te stellen termijnen, tegen eene annuïteit van f 292.500 of 4$ pet. voor interest en aflossing, te betalen gedurende 66 jaren in halfjarige termynen, de eerste verschijnende den len Augustus 1881. „Deze geldleening zal slechts voortgang hebben, wanneer de gemeente op gelijken voet eene leening tot dat bedrag kan tot stand brengen, tegen eene annuïteit van f 277.000, waartoe een consortium thans bereid is, blij kens aan de gemeente overge legde verklaring." Die verklaring is een voorstel van de Banque Central Anversoisedie de gemeente Rotterdam de vereisebte gelden aanbiedt tegen eenejaarlijk- scbe aflossing van f 277.500, waardoor dus een netto bedrag van f 15.000 per jaar beschikbaar zon fclyven voor de administratie der coupons en obligaties. De gelden zouden voor 31 Mei a. s. door de Banque Centrale geheel worden gestort. Dit aanbod is geldig tot 15 Januari a. Voor dien tijd moet door den gemeenteraad het besluit ge nomen worden, dat over de toekomst der han dels vereeniging beslist. Volgens mededeeling van de Fransche regeering zal van 1 Augustus tot 15 November 1881 te Parys eene internationale tentoonstelling op het gebied dor electriciteit gehouden worden. Tot het verkrijgen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, te Haarlem, aan welke het algemeen reglement voor de tentoonstelling is toegezonden. Wij hebben reeds melding gemaakt van de door den geneeskundigen raad van Utrecht en Gelderland aangenomen motie, waarby de wenschelijkheid van het geneeskundig onderzoek der geprostitueerde vrouwen is uitgesproken. Uit het door het Ltr. Bblopgenomen uitvoeriger verslag der beraad slagingen meenen wij nog het volgende te kunnen aanstippen. Het eenige lid van den raad dat zich tegen de motie verzette, was dr. Hermanides, die zich meende te kunnen beroepen op prof. Tilanus en prof. Chsnflcury van IJsselstein. Daarentegen behandelde prof. Van Overbeek de Meyer breedvoerig de vraag of de geneeskundige raad, tegenover de onlangs gehouden vergadering ter bestryding van het sanitair toezicht op de prostituées, geheel mag zwijgen Spr. meende van neen. Men is tegen het toezicht, omdat dit geen volkomen zekeren waarborg geeft. Dit valt niet te betwisten. Maar omdat het geheel niet verkregen kan worden, mag toch het bereikbare niet worden verwaarloosd. Wat de statistieken betreft, waaruit men wil bewijzen dat het toe zicht weinig uitricht, zou het in de eerste plaats noodig zijn die statistieken aan een behoorlijke critiek te onderwerpen. Wie heeft, iu de geval len waarop men zich beroept, het geneeskundig onderzoek verricht hadden die personen de noodige kennis en ijver? hoe was de politie in de plaatsen, waarop de cijfers betrekking hebben De inspecteur Verspijck en de adjunct-inspecteur, dr. Post, verdedigden de noodzakelijkheid van het toezicht op grond van hnnne persoonlijke ervaring by het leger. Op de categorisch gestelde vraag omtrent het bezoek, antwoordde Prof. Van Overbeek de Meyer bevestigendwaar het toezicht goed geregeld is, bevordert dit het bezoek der bor- deelen. Maar dit mag geen reden zijn om het toezicht na te laten. De drift, die tot het be zoeken van die huizen dryft, is eene der machtigste die in den mensch zijn gelegdvelen kunnen dien niet overwinnenvoor dezeu is het beter, den 4oor de natuur aangewezen weg te volgen dan tot erger te vervallen. Wat uit het oog verloren wordt is dat, in den tegenwoortligen toestand der maatschappij, het terugdringen der openbare prostitutie tot niets anders leidt dan tot het be vorderen der clandestine, die zooveel gevaarlijker is. Zoolang het peil der zedelijkheid niet overal en bij alien even hoog staat, zoolang de natuur sterker is dan de leer, en zoolang bet sluiten van een huwelijk, met het daaraan bijna standvastig verbonden gevolghet onderhouden van een gezin voor velen niet mogelijk is, zóo lang zullen er vele jonge mannen gevonden worden, die bevre diging zoeken van de door de natuur in hen gelegde drift. Laten de tegenstanders der huizen van ontucht het hunne doen, om de menschen beter, het huwelijk voor allen bereikbaar te maken; dat is eene heerlijke taak! Maar die taak is uiterst moeielyk en hare vervulling eisoht stellig een thans nog onafzienbaren tijd; de staat heeft intusschen te zorgen, dat het kwaad, hetwelk als een wel zeer betreurenswaardig, maar onvermyde- lijk gevolg van den tegenwoordigen toestand der maatschappy zich vertoont, zooveel mogelijk onschadelijk gemaakt worde, ook voor o n s c h u 1- digen! Een lid der redactie van de Etoile beige heeft de reis medegemaakt op een train-éclairdie Dinsdag in de nabijheid van Verviers ontspoord is, by welk onheil de ingenieur-chef van den dienst Hamoir den dood gevonden heeft. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vol komen opgehelderd, maar hoe dit zij, een feit is het dat dezeproeftrein met meer dan buitengewone snelheid geloopen heeft. De trein heeft op het traject Oateude-Verviers tot zelfs eene snelheid van 88 kilometer per uur gehad, en wat dit cijfer beteekent, wordt eerst dan duidelijk, alamen weet dat de bekende sneltrein tusschen Philadelphia en New-York, en de flying Scotshman tusschen Londen en Edinburg eene snelheid hebben van 75 kilo meter per uur, terwijl de .train-éclair tusschen Parijs en Marseille met eene snelheid rijdt van gemiddeld 66 kilometer per uur. De hoogste ambtenaren der staatsspoorwegen, schryft de redacteur der Etoilehadden zei ven „het voorbeeld van doodsverachting willen geven", en daarom besloten in persoon de proef mede te maken. Ook do minister Sainctelette zou medege- gaan zijn, maa,r hy werd daarin wegens ambtsbe zigheden op het laatste oogenblik verhinderd. Het doel van den proeftocht was: „snellere verbindingen tot stand te brengen tusschen Engeland en Duitschland, teneinde te trachten voor België een vervoer te behouden, hetwelk meer en meer de neiging heeft over Nederland te gaan." En tot deze groef werd besloten, hoewel, zooals do redacteur der Etoile zegt, „verscheidene hooge ambtenaren van den staatsspoorweg hunne ernstige bezorgdheid over de inrichting van dezen trein niet verborgen gehouden hadden." Het ongeluk werd giBteren in de Belgische kamer besproken. Juist tusschen Ostende en Ans, zeide de minister, had de trein zyne grootste snelheid, en daar is het ongeluk niet gebeurd. Het is te wijten aan eene omstandigheid die van niemands wil afüankelyk was. Ieder had zyn plicht gedaan. De heer Wasseige beweerde op grond van een bericht in een der dagbladen dat er op den moed der ambtenaren niet te roemen viel, en dat zelfs de minister, die met den trein zou medegaan, was thuis gebleven, omdat hy gewaarschuwd was dat er gevaar bestond. De heer Sainctelette, de minister, ontkende dit ten sterkste en zeide, dat als er gevaar was te voorzien geweest, de ambtenaren zeker zouden gewaarschuwd hebben, waarop de heer Wasseige een toon lager sprak. Ten slotte wees de minister erop dat bij al de drukte van het verkeer tijdens de feesten geen enkel ongeluk was voorgekomen. In de Iwentsche Courant komt een oproeping voor tot allen die deel wenschen te nemen aan de feestviering by gelegenheid van de opening van den spoorweg ZwolleAlmeloo. De Tw. Ct voegt aan deze uitnoodiging het volgende toe „Tot deelneming aan een gebeurtenis die ons de poorten en de markten van Zwolle ontsluit, die Almeloo en omgeving nader hij de Overyselsche en Nederlandsche hoofdsteden brengt, tot opluis tering van een spoorwegverbinding die ons niet langer aan het uiteinde van een sukkelend ïyntje laat, maar ons aan de transito-lyn van Noord- Nederland met Midden-Duitschland met on ver breekbare ijzeren banden vastknoopt, behooren allen die belangstellen in ons heden en onze toekomst, met vereenden zin deel te nemen." belastingen. Benoemd tot ontvanger der dit. bel. en ace. te Goes o. a. J. van Zandbergen Buwolia, tbans ontvanger dier middelen te Jonre Door den raad van Bergen op Zoom is de jaarwedde van bet hoofd der openbare meisjes school met f 240 verhoogd en op f 1600 gebracht. Breskens, 17 Dec. De heer B. M. Mantz, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Noord Brabant en Limburg, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. In het jaar 1783, op zijn 24» jaar, schreef Schiller Cabale und Liebe, oorspronkelijk onder den titel Luise Müllerin, en door den dichter zeiven e'n biirgerliches Trauerspitl genaamd. Deze datums en bijzonderheden zijn, voor wie eenigszins met de geschiedenis der Dnitsche let terkunde bekend is, genoeg ter aanduiding. Het jaar 1783, dat was tegen het emde van den „storm- en drangtijd," waarin de jonge Duitsche dichters alles voor krachtig aanzagen wat maar geweldig, en alles voor schoon wat maar met de ouderwetsche, gladde, gekunstelde vormen in tegenspraak was. Het 24" jaar in Schiller's leven, dat was de tijd waarin hij met velerlei moeilijkheden en te genwerking te strijden had2 jaren nadat zijn treurspel De Roocers hem reeds, in zijn rijk, dich terlijk genie, maar in zijn ruwe kracht tevens, aan de wereld had doen kenneneen jaar nadat hij, als officier van gezondheid, van hertog Karet van Wurtenberg 14 dagen arrest had bekomen, omdat hij het gewaagd had de opvoering zijner Roevers in den schouwbarg te gaan bijwonen; het jaar nadat diezelfde hertog hem allerböchstens verboden had om ooit iets anders te laten druk ken dan geneeskundige verhandelingenhet jair waarin hij, om aan dien druk te ontkomen, nit Stuttgart deserteerde.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1