1880. N°. 298.' 123e Jaargang. Vrijdag 17 December. ONDER WIJ S. Bevordering van het schoolbezoek. Middelburg 16 December. Benoemingen en besluiten. Onder wijs. Kerknieuws. Marine en leger. K unstnieuws. A MIDDGLBURGSC COIIiAM Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 8/m. franco 8,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Ad verten tieni 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels j? 1,60 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité o. l. üaubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van gedeputeerde staten van Zeeland van den 3 December 1880, n°. 110 (provinciaal blad n°. 108); maken de ingezetenen bekend met den inhoud van de artikelen 80 en 81 der wet van 17 Augus tus 1878 (staatsblad nu. 127) luidende: „Jaarlijks voor 1°. Februarij zenden de hoofden deropenbaie en bijzondere scholen, waar lager on derwijs gegeven wordt, aau burgemeester en wethouders der gemeente eene igat der bij hen op 1 Januari schoolgaande kinderen van boven de zes en beneden de twaalf jaren. Die lijst bevat de namen der kinderen met bijvoeging der voornamen, ouderdom en woonplaats. Gelijke opgave wordt vóór gelijk tijdstip aan burgemeester en wethouders gedaan door de huisonderwijzers omtrent de kinderen van dien leeftijd, die van hen onderwijs genieten. Burgemeester en wethouders maken eene lijst op der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, welke zich op 1 Januari van het loopeude jaar in de gemeente bevonden. Van de zoodanigen, welke niet gevonden wor den op de lijsten,, bij het vorig artikel bedoeld en waarvan het niet bekend is dat zij zich niet meer in de gemeente bevinden, maken zij vóór 1 Maart een staat op. Die staat wordt ter secretarie ter lezing gelegd. Ouders of verzorgers van op dien staat voor komende kinderen verkrijgen gecne ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, vanwege de gemeente, tenzij zij aantoonen, dat hun kinderen ten onrechte op dien staat zijn gébracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten." Middelburg, 10 December 1880. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ, De secretaris G. N.DE STOPPELAAR. De commissie benoemd voor het afnemen alhier Van de examens van apothekers-bediende heeft heden aan vier candidaten eene akte van bevoegd heid uitgereikt, zijnde de heeren G. J. Kaps, geb. te Zutfen, G. Alberts, geb. te ïïindeloopen, J. F. van Wijngaarden, geb. te Dordrecht, en A. Kooreman, geb. te Rotterdam. Het examen wordt voortgezet. Hu de Vereeniging tot het bezoeken der armen alhier de nieuwjaars-collecte van de lijst harer bemoeiingen geschrapt heeft, om zich meer bepaald te wijden aan den door haar naam aangewezen werkkring, is in de daardoor ontstane leemte voorzien door de benoeming eener commissie voor de nieuwjaars-collecte, welke bij eene in ons nommer van gisteren opgenomen publicatie werd medegedeeld. Door deze commissie wordt eerstdaags eene circulaire verspreid, op welke wij gaarne te voren de aandacht vestigeD, als voorbereiding tot de collecte, die Maandag den 20en dezer met eene bns langs de huizen gehouden zal worden. Het goede doel der inzameling is te bekend om aan prijzing te behoevenhet is dan ook alleen ter herinnering dat wij uit de circulaire deze om schrijving overnemen: „het voorkomen van ver momde bedelarij onder den naam van nieuwjaars- wenschen" en „het uitreiken eener buitenge wone bedeeling aan alle armen, zonder onderscheid van gezindte." De leden van de eerste kamer zijn hoepen tegen Maandag den 27en dezer, des namiddags te half drie. De St. Ct. bevat de wetten tot wijziging der koloniale huishoudelijke begrootingen van Snriuame en Curasao voor het dienstjaar 1879. JLmemuiden, 15 December. Heden voor middag werd deze gemeente door den commissaris des konings in deze provincie, bij zijne rondreis^ met een bezoek vereerd. Niettegenstaande het ongunstige weder, wap perde niet alieen van de publieke gebouwen, maar uit de meeste woningen, de nationale vlag. Volgens oud gebruik werd, zoodra de commis saris op het grondgebied der gemeente kwam, dit door klokkengelui aangekondigd. Aan het gemeentehuis afgestapt, werd hij door de school jeugd, die zich daar bevond, met een luid hoera verwelkomd. Na eenigen tijd in het gemeentehuis te hebben vertoefd, bezocht de commissaris het schoolgebouw, waar hij opnieuw door de school kinderen met gepaste liederen werd begroet. Vervolgens werden de begraafplaats en het kerkgebouw in oogenschonw genomen. Tot groote ergernis van vele ingezetenen was echter bij het bezoek der kerk, de president kerkvoogd niet tegenwoordig, hoewel hij van de komst van 's konings vertegenwoordiger kennis droeg. De koster, zeker daartoe aangewezen, moest in zijne plaats fungeeren. In eene Dinsdagavond te Goes gehouden ver gadering der werklieden-vereeniging Eigen Hulp is het reglement voor het op te richten ondersteu ningsfonds in geval van ziekte of ongeval, gedeeltelijk vastgesteld. Onder de genomen besluiten verdient vermel ding dat niet alleen handwerkslieden, maar ook kleine winkeliers, ambtenaren enz. begrepen zullen zijn onder de „werklieden," welke lid der vereeni ging kunnen worden dat daaronder echter in den regel niet verstaan zullen worden vrouwendat als hoogste leeftijd, waarop men als lid aange nomen kan worden, 55 jaren is bepaalddat voor de toelating een geneeskundig certificaat gevorderd zal worden; dat de jaarlijksche bijdrage van buitengewone leden op minstens 2.50 gesteld is enz. Zaterdag zal de verdere behandeling plaats hebben. Rotterdam, 15 Dec. Het heeft weinig gescheeld, of de caudidaat van antirevolutionairen en ultramontanen ware tot lid van den gemeen teraad gekozende heer Voorhoeve bleef maar honderd stemmen onder de volstrekte meerderheid. Tot znlke uitkomsten leidt een trage opkomst van de kiezers. Er hebben rnim 500 minder gestemd dan bij de vorige verkiezing. De heer Voorhoeve komt met 628 stemmen in herstemming met den heer Kliitgen, den katho lieken liberaal, door Burgerplicht gesteld, die 404 stemmen had. Op den heer Wilkens, candi- daat van Ordede oudste onzer kiesvereenigingen, waren slechts 137 stemmen uitgebrachteen bewijs, dat deze vereeniging haren invloed ver liest- Ook de beide dwarsdrijvende kiesvereeni gingen, Algemeen Belang en Botterdammaken bij deze verkiezing een pover figuur; geholpen nog wel door de conservatieven, konden zij het met hunnen candidaat, den heer Van Hoboken, slechts tot 267 stemmen brengen. Het is te hopen dat bij de herstemming de onverschilligheid van het overgroot aantal kiezers, dat nu thnis bleef, plaats zal maken voor belang stelling. Uit het oogpunt van beginselen heeft men thans een interessanten strijd. Een candaat met een radicaal onderwijs-programma staat tegenover het hoofd der anti-revolutionaire partij hier ter stede, den on vermoeiden adressant tegen eene liberale regeling van de aangelegenheden van het onderwijs. Aan beide zijden dus de beginselen zoo scherp mogelijk afgeteekend. Dat dient dan toch wêl in staat te zijn om de belangstelling te prikkelenHet kan nu blijken, aan welke zijde Rotterdam zich schaart. In hetdepartement Zwolle der Mij. tot Nut van H Algemeen is na levendige discussie besloten dat het kapitaal, uitmakende de overwaarde der spaarbank, niet ter beschikking van het departe ment is, maar uitsluitend voor de spaarbank bewaard behoort te blijven. De gemeenteraad van Dordrecht heeft zich vereenigd met een voorstel van een der leden om burg. en weth. uit te noodigen een plan tot conversie van de gemeenteschuld in te dienen. Met het oog op de conversie in verscheidene andere gemeenten en het bestaan van schuld brieven met hooge rente ten laste van Dordrecht achtte men conversie wenschelijk. corps diplomatique. Benoemd tot attaché bij het Ned. corps diplomatiqne de heer D. L. graaf van Bylandt, doctor in de staatswetenschappen. burgemeesters. Benoemdtot burgemeester van Brielle, G. F. Lette; van Wijhe, mr. F. L. Rambonnet J.-Jzn., secretaris dier gemeente; van El burg, mr. H. T. Gregory, en van Scherpenzeel, D. Pool, seoretaris dier gemeente. marine. Benoemd tot hulponderwijzer bij de opleiding van jongens aan boord van een Zr. Ms. daartoe bestemde oorlogsschepen H. J. Kreuler. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie tot 2n luitenantbij het le reg., de serg. D. W. de Jager, van bet reg. gren. en jagers, E. J. van de Pol, van het 6e, en A. A. J. C. Hoorn, van het 8e regbij het 2e reg., de serg. B. J. Land, van het 8e reg., D. J. Schafer, van het instr.-bat., W. S. N. van Bockom Maas en J. J. M. A. Mom- rners, beiden van het 5e reg., en F. J. Oadendal, van het reg. gren. en jagersbij het 3e reg., de serg. J. Th. Rijkens, van het instr.-bat, L. W. Ch. G. van der Garden, van het 4e, B. G. van Diermen, van het 5e, en A. Ducroix, van bet 7e reg.bij het 4e reg., de serg. W. F. Johannes, van het 6e reg., en J. C. Sommer, van het instr.- bat. bij het 5ö reg., de serg. J. van Delft en K. M. Leendertz, beiden van het iustr.-bat., alsmede A. J. H. W. Hanssen, van het 2e reg.; bij het 6e reg., de serg. F. Britt, van het 8a reg., O. H. J. M. de Suarz, van het reg. gren. en jagers, en F. F. F. Fuhrop, van het 8e reg.; bij het7e reg. de serg. H. Jacobs, van net le, en J. M. L. Bei- laard, van het 8e reg., alsmede J. J. Sluiter, van het instr.-bat.; bij bet 8 reg., de serg. L. J. H. Habbema, van het le, en W. EL B. Stoof, van het 7e reg.; bij het 2e reg. de serg. A. F. Meijer van het 4e reg. Benoemd bij het wapen der cavalerie, tot 2n luitenantbij het le reg. huz., de wachtm. tit. H. J. M. C. Schreuder, van het 4e, als mede de wachtm. S. J. van O verveld t en Ph. P# H. Tielens, beiden van het 2e reg. huz.bij het 3e reg. huz., de wachtm. J. S. F. van Hoogstraten van het korps. Benoemd bij het personeel der militaire admi nistratie, tot 2n luit.-kwartierm bij het 2e reg. inf., de serg. J. D. de Bloeme, van het 4e reg. bij het 3e reg., de serg. J. J. van Hiile, van het 5e reg.; bij het 4e reg. inf., de serg. D. J. M. van Kesteren, van het korps, bij het 7e reg. inf., de serg.-schrijver VV". F. fl. Schoenmaker, van de lie afd. vest.-art.; bij het 8e reg. inf., de serg. J. G. de Jong, van het 5e reg. infanterie. De commissaris des konings in Noord-Holland jhr. J. W. M. Schorer, is gisteren benoemd tot curator dei Amsterdamsche hoogeschool. Ter Nenzen, 15 Dec. Aan de openbare school te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, is tot hulponderwijzeres, met akte voor nuttige hand werken, benoemd, mej. J. van Laare, van Gioede# In den strgd, die naar aanleiding van de hou ding des kerkeraads in Maart jl. ook te Middel burg is ontbrand, zijn dezer dagen weder een paar wapenfeiten verricht. Aan de beide predikanten bij wier aannemingen van lidmaten, zoo als bekend is, de vier daartoe aangewezen ouderlingen weigerden te komen, heeft het klas sikaal bestuur gemeend, omdat zij niettegenstaande die weigering hunne aannemingen lieten doorgaan, eene berisping te moeten toezenden, met kennisgeving, dat deze zal worden openbaar ge maakt in de Kerkelijke courant. Van de andere zijde werd onlangs door een aantal oud-kerke- raadsleden besloten een gemotiveerd be zwaarschrift in te dienen bij den kerkeraad alhier tegen het wederoptreden van twee dezer vier ouderlingen, die met 1 Januari moetende aftreden, onlangs herkozen waren. Hierdoor is het thans in quaestie gesteld, of deze twee per sonen wel in die betrekking zullen blijven, hetgeen door hooger kerkbestuur moet worden beslist. Ook dit laatste stuk wordt openbaarhet is reeds (blijkens advertentie) in den handel verkrijgbaar gesteld. De dir. off. van gezondh. le kl. J. D. Sachse en de luit. t/z. 2e kl. G. F. Tydeman, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit ge steld. Het garnizoen te Gouda, dat vóór eenige jaren belangrijk werd uitgebreid, waarvoor kost bare gebouwen en inrichtingen werden gemaakt, o. a. eene infirmerie die meer dan f 200.000 kostte, zou volgens het plan van den minister van oorlog naar Haarlem verplaatst worden. Daar moeten al deze gebouwen weder nieuw opgericht worden. Kon men ze maar verkruienMaar misschien krijgt Gouda, na eene volgende ministerieele crisis, die in ons land nooit zoo lang uitblijft als een gebouw noodig heeft om een ruïne te worden, zijn garnizoen wel weder terug. Eergisteren herdacht de heer Rosier Faassenj het verdienstelijk lid der Rotterdamsche schouw burg vereeniging, den dag waarop hij zich 30 jaren geleden aan het tooneel verbond. Het eenig openlijk bewijs van belangstelling dat hij ontving, kwam niet uit Rotterdam, maar uit Amsterdam. De tooneel spelers-vereeniging Het jonge Holland had een fraaien krans gezonden, die den jubilaris bij zijn optreden in Oranje Boven werd aan- Uit de tentoongestelde portefeuille der maatschappij Arti et amcitiae te Amsterdam, zijn alhier aangekocht de nommers 36, J. H. Wijs muller, In boech\ 38, G. L. Kiers, Stormweer en 56, P. A. Schipperns, Ondergaande zon Ter Neuzen, 15 Dec. Een met steenkolen geladen aak, gevoerd door schipper P. van Breeën, van hier naar Langerbrugge bestemd, zeilende op het kanaal boven Bluiskil, is door een rukwind omgeslagen en in het vaarwater gezonken. Het wrak van de met kolen geladen brik Amy, welke in November jl. in de vaarlijn van het Goereesche zeegat zonk, zal door den ingenieur De Bruijn en den le luitenant der torpedo-com pagnie De Fremery met beaulp van grond-torpe do's opgeruimd warden. De nienwjaarscoliecte te Goes, welke in den regel ongeveer 350 opbracht, heeft dit jaar niet meer dan 254.07i opgeleverd, lang niet voldoende om de uitgaven te dekken. Uit 82 sollicitanten is door burg. en weth. van Goes tot concierge van het raadhuis, bode en aflezer benoemd de heer M. J. van Houten. Maandagmiddag werd van Borssele uaar Goes overgebracht zekere H. M., gewezen rijksveldwachter beschuldigd van bedelarij en landiooperij. Ver- slaaldheid aan sterken drank moet dehoofd- oorzaak zijn van zijn zwervenu leven. Zijn eerste beroep was korenmolenaarsknecht, terwijl hij het molenaars vak later nog als meester heeft uitge oefend. Treurig beeld voorzeker van achteruit gang (O. Ct.) De kamer van afgevaardigden in Luxemburg heeft het wetsontwerp aangenomen, bepalende de oprichting van een gedenkteeken voor wijlen den koning-groothertog Willem II. Up de gisteren gehouden fondsveiling van den uitgever Funke te Amsterdam, is de heer J. G. Robbers te Rotterdam eigenaar geworden van fleijes dichtwerken voor 1167 en de heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, van de werken van den heer Cd. Busken Huet voor 9000. Te Amsterdam is opgericht een Nederland- sche bitgeverebond. Het doei is orde en regelmaat in den boekhandel te bevorderen en een band te vormen tusschen de leden. Het bestuur bestaat uit de heeren: J. K. Tadema, C. L. Brinkman H. D. Tjeenk Willink, D. Noothoven van Goor en H. A. M. Roelants. In de Clare Independent een nieuwsbla d dat te Enais in het graafschap Clare uitkomt, leest men het volgende. De landbeweging. Buitengewoon onderzoek in de afdeeliug Quin. De secretaris Clune zeide dat hij bevel bad gekiegen van het uitvoerend comité der afdeeling om vier pachters te dagvaarden, die naar men zeide meer pacht hadden betaald dan Griffith's taxatie, om naar hun gedrag een onderzoek in te stellen. Drie van de vier waren verschenen. James Moylan werd opgeroepen. Zijn pacht is niet hooger dan de regeeringstaxatie, zoodat hij gerechtvaardigd was, als hij haar had willen be talen, maar hij deed dit niet en weersprak stout en krachtig ue gemeene bezoedeling van zijn goeden naam. Hij zeide dat hij reeds twee kee- ren daar was gekomen om het comité te vertellen dat men hem beschuldigde wegens betaling van pacht, maar dat hij onschuldig was. Drie weken geleden iiad hij nu weder dit lasterpraatje gehoord» tlij gaf er niet veel om, in het bewustzijn zijner onschuld; maar hij wenachte toch den verspreider van dien leugen, die getracht had zijn goeden naan^

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1