t Laatste berichten. BUITENLAO. Rechtszaken. tw. Gemeenteraad van Zierikzee Algemeen Overzicht. Weerkundige waarnemingen. t De doode hand in Frankrjj gemaakt heeft. Voor dat genot zijn wij te dankbaar, om aan iets anders dan aan onze be wondering lucht te geven. Glanspunten van den avond waren de schoone sopraan-aria 's Jerusalem t en Lasst ens singen I de twee duetten voor tenor en bariton in het tweede deel; het tenor-reeitatief bij Stephanas' dood, de cavatine voor tenor in hetzelfde deel, Sey gelreu bit in den Tod, waarin een deel der toe- juiching naar billijkheid aan de schoone cello begeleiding verschuldigd wasde twee slotkoren der beide atdeelingenhet koraal O Jesu Christe en het voorafgaande koor lit das nicht, dat met groote juistheid en nuanceering gezongen werd. Kr waren meer schoone oogenblikken, welke wij alle niet kunnen noemendoch bij alle werkte het orkest, dat mede zijn deel aan frissche krachten gekregen had, nitmnntend tot het geheel mede. Men heeft reeds opgemerkt dat wij over den heer Eigenbertz, den bariton, die de Paulut-partij zong, nog geen woord gezegd hebben. Waarlijk niet omdat van hem niets te zeggen valt. Maar in hem waardeeren wij, te midden der jeugdige talenten, wier gaven voor een deel nog beloften zijn, den geheel gevormden kunstenaar. Dadelijk bij zijn eerste optreden, in het ariaVeriilge sie^ Herr Zebaoth kon men dat bemerken. Daar in in dat beslist aanpakken van de noten, in dat uit spreken van de woorden, in het nuanceeren der voordracht naar hun beteekenis, iets dat niet te beschri] ven, maar voor ieder hoorder duidelijk waar neembaar is. Natuurlijk waren, na het genoemde nommer, de aria 's Oott, sey mir gnadig, en Iqh danhe Dir in het eerste, het recitatief en aria lhr Manner t in het tweede deel, de beste oogen blikken in des heeren Eigenbertz' verdienstelijke voordracht. Den heer Oleuver viel, na het einde der nitvoe ring, eene welverdiende ovatie van de zijde der zangvereeniging ten deel. Zoo bekransten ook schoone vronwenhanden den 22en Mei 1836 te Dusseldorp Mendelssohn's muzieklessenaar, na de eerste uitvoering van den Paulus. Tot znlk eene mate van geestdrift heeft de Middelburgsche geestdrift het nog niet gebracht, doch wanneer zij ooit zoo ver komen zal, dan moet het zijn door waardeering van zulke, door ware vereering van het schoone in de knust gewijde uitvoerin gen, als ons gisteren avond te genieten werden gegeven. Daarmede heeft de heer Cleuver zich voorgoed eene eereplaats in onze kunstwereld verworven. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft P. M. geboren te Westkapelle, oud 42 jaren, zijnde reeds 14 malen door de rechtbanken te Middelburg en elders en door het voormalig prov. gerechtshof in Zeeland veroordeeld wegens diefstal, bedelen en landlooperij, andermaal terecht gestaan wegens diefstal met inbraak in de bedelaarskolonie Vecn- hnizen. De eisch van het O. M. is 8 jaren tucht huisstraf In den afgeloopen nacht is bij een winkelier in de Korte Deltt alhier, dus op een, zelfs des nachts, dikwijls bezocht wordend gedeelte der stad, een brutale diefstal gepleegd. De dief of de dieven hebben een goed sluitend raam, door middel van een breekwerktuig, ver moedelijk een beitel, opgeschoven en de daarvoor uitgestalde goederen, uit een paar jachtlaarzen, een paar vetlederen laarzen en onderscheidene paren vetlederen schoenen bestaande, ontvreemd, zonder aan de eveneens voor de hand liggende kruidenieiswaren of sterken drank teraken. Na den diefstal is het raam weder dichtgeschoven, zonder dat de bewoners, die in eene achterkamer sliepen, iets hebben bemerkt. De politie doet onderzoek. Nn de inbrekers ook hier hnn werk gaan uit oefenen, is een raad aan de burgerij om de veelal tamelijk zorgelooze afsluitingen van ramen en deuren eens na te zien, niet overbodig. Naar wij vernemen had de eergisteren mede gedeelde reis der justitie van bier naar Sluis, be trekking op een in eene herberg aldaar plaats ge- htd hebbende vechtpartij, waarbij een persoon ern stig verwond moet zijn. De aangehouden personen zijn weder op vrije voeten gesteld. Het is te New-York erg koud. Zondag zijn er vier menschen dood gevroren. De nieuwe jaargang van den Almancoh de Qoiha bevat de portretten van Augusta Victoria, prinses van Sleeswijk-Holstein, de verloofde van prins Wilhelm van Dnitechlandvan prinses Stephanie van België, verloofd met den Oosten- rijkschen troonopvolger; van Karl Egon, prins van I'ürstenberg, en van den heer Gladstone. Gedurende de vier weken dat Sarah Bern hardt te New-York speelde, bedroegen de ont vangsten f 247.000. Zij speelt thans te Boston waar men in veertien dagen 120.000 denkt to maken. Vrij van alle kosten denkt men dat de groote tragédienne en haar impresario ieder 500.000 zullen overhouden. Bij hare aankomst in Amerika was van hare bagage 3900 inkomende rechten geheven, welke betaald werden onder protest. Het ministerie van financiën heeft gelast deze som terng te geven, wijl de costumes enz. eener actrice de noodzakelijke gereedschappen voor de uitoefening van haar vak, en dus vrij van rechten zijn. Maandag ging te Longhrea in Ierland een omroeper rond met een groote bel, tusschen het gelui in roepende: „Hoedt u voor John Donohoe O'Cormaek, die achter zijn buurmans rug om ging en zijn pacht betaalde. Schuwt bem als iets on reins." werden ,de volgende 8 seriën getrokken.4090, 5109, 7377, 9452, 13017, 13836, 17522, 20819. De 25 premiën vielen ten deel als volgt Serie 7377 no 10 f 25000serie 13017 no 6 f 1000s. 20819 no 8 500s. 9452 no 6 500; s. 9452 no 3, s. 7377 no 9, s. 17522 no 4, s. 17522 nol, e. 13836 no4, s. 20819 no7, s.20819 no 10, 8- 17522 no 10, s. 13836 no 8, alle 200s. 20819 no 2, s. 9452 no 1, s. 5109 no 3, s. 13836 no 5, s. 20819 no 4, s. 13836 no 3, s. 4090 no 9, s. 7377 no 7, s. 17522 no 5, s. 7377 no 3, s. 13017 no 8, s. 13017 no 10, alle f 150. De overige in de getrokken seriën vervatte nommers zijn losbaar met 100. De aflossing ge schiedt van 1 Januari 1881 af bij de Nederland- sche bank te Amsterdam. Amsterdam. In den gemeenteraad hebben de stemmen over het amendement-Tromp, om het terrein voor eene nieuwe beurs tusschen de Heeren- en Keizersgracht af te keuren, weder gestaakt, zoodat het amend, is verworpen. Ook over een voorstel van den heer Metelerkamp, om het dagelijksch bestuur te verzoeken het plan tot verbetering der bestaande beurs te onderzoeken, hebben de stemmen met 18 tegen 18 gestaakt. Tweede kamer. Na aanneming van eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang, werd de beraadslaging over de begrooting bij de arti kelen van het lager onderwijs voortgezet. De heer Keuchenius verklaarde, als protest tegen de wet, na de vermaning van den voorzitter van gisteren zich te bepalen tot het vragen van stemming over alle artikelen betrekkelijk bet onderwijs. Onder luide toejuiching der liberalen werd hij weder tot de orde geroepen. Aan de liberalen werd verweten door de heeren Heijdenrijck, Van Baar en Van Nispen en ook bij de normaallessen door den heer BaBtert, dat zij hun bezuinigingsstelsel verloochenden door de overdreven uitgaven voor het onderwijs, door welke de schoolwet zelve in discrediet gebracht zal worden. De verschillende amendementen werden verworpen. De minister nam echter het voorstel der commissie van rapporteurs over om den post voor subsidiën aan de kweekscholen met een halve ton te verminderen en verlaagde zelf den post voor gebouwen voor de kweekscholen met 40000. Bij de behandeling der suppletoire begrooting voor de uitgaven voor het onderwijs werd eene discussie gevoerd over de toepassing van artikel 49 der wet voor hulpbehoevende ge meenten. De minister verklaarde daarvoor voortaan 2 ton noodig te hebben, waartegen verschillende leden opkwamen, als strijdig met de bedoeling van den wetgever bij de bepaling der uitkeering van 30 percent. De suppletoire aanvraag voor subsidien werd daarna met 47 tegen 32 en do suppletoire begroo ting met 54 tegen 25 stemmen aangenomen. Op den post op de nieuwe begrooting voor sub sidiën krachtens art. 49 der wet van 1878 werd met 47 tegen 32 stemmen een amendement-Van der Feltz aangenomen, tot vermindering met f 50000, na verwerping van een amendement-De Brujjn tot schrapping van een ton. De heer Schimmelpenninck van der Oije verklaarde aan het slot der afdeeling dat hij, na tegen alle posten gestemd te hebben, uit beginsel niet tegen de begrooting zou stemmen. Amsterdam. Bij de heden gehouden uit loting der 3 pet. Amsterdatuscbe loten van 1874, Zitting van Dinsdag 14 December. Afwezig zijn de heeren Van Citters, Pilaar en Oebtman. Worden medegedeeld 5 brieven van ged. staten, houdendea goedkeuring van raadsbesluiten tot at- en overschrijving en beschikking uit onvoor ziene uitgaven dienst 1880; b berusting in het raadsbesluit tot verleenen van subsidie aan het burgerlijk armbestuur 1881; c begeleidende hetgoed- gekeurd le suppl. kohier van den hoofdelijken omslag 1880; d begeleidende goedgekeurde reke ning der gemeente over 1879; e goedkeuring raadsbesluit tot bepaling van de jaarwedden der onderwijzers in de openbare lagere scholen. Voor kennisgeving aangenomen. De gewijzigde begrooting van het burger weeshuis voor 1880 wordt gesteld in handen van de heeren Moens, Boeije en Van Manen tot onder zoek en rapport. Wordt medegedeeld een britf van de „Veree- niging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Beveland" met verzoek tot ondersteuning van een adres aan de regeering betreffende de vergoeding voor de werkzaamheden in zake nationale militie en schutterij, waarop burg. en weth. voorstellen een adres van adhaesie aan de ministers van binnenlandsche zaken en oorlog te zenden. Wordt op daartoe gedaan verzoek remissie van hoofdelijken omslag verleend aan de erven van wijlen den heer J. Moolenburgh ad 4.89J M. P. Verton ad f 13.06J; N. Kokke ad f 1.86 J; J. G. Lngten ad f 2.33. Aan W. D. Gratama wordt op daartoe gedaan verzoek wegens vertrek naar elders eervol ont slag verloend uit zijne betrekking van leeraar aan de H. B. school, ingaande 1 Jannari a. Tot hulponderwijzeres aan de meisjesschool wordt benoemd mej. I. de Bruijne te Ameide, met 7 stemmen, mej. Kremer-Bax verkreeg 2 stemmen en mej. Van den Broecke 1 stem. Op de voordracht waren geplaatstI. de Bruijne te AmeideW. H. Q. van den Broeoke te Bergen op Zoom; J. H. Kremer-Bax te Zierikzee; en M. Honig te Leiden. De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. met de tijdelijke waarnemieg der betrekking van hulponderwijzeres aan de meisjesschool hebben telast mej. P. C. Verpoorten en stelt namens turg. en weth. voor om haar, gedurende den tijd der waarneming, de aan die betrekking verbonden jaarwedde uit te keeren, hetwelk wordt goed- van boete wegens te late oplevering van aange nomen werk, wordt op voorstel van burg. en weth. overeenkomstig het advies van den ge- meente-bonwmeester en der commissie van fabri cage gunstig beschikt. Op voorstel van burg. en weth. wordt omtrent de vroeger ingekomen verzoeksohiiften van de firma De Bondt en Co. om gemeentegrond in eigendom of in erfpacht te verkrijgen, gnnBtig beschikt. Een voorstel van burg. en weth. tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1880, wordt gesteld ia handen der heeren Van Nes, Goemans en De Looze,die daarop staande de vergadering gunstig rapport uitbrengen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Het voorstel van burg. en weth. tot aanwijzing van eene ligplaats voor de stoomboot van Zierik zee op Rotterdam van de heeren F. Kloos en zonen, geeft aanleiding tot discussie, waarna besloten wordt het voorstel te renvoieeren naar burg. en weth. ter nadere overweging met 9 tegen lstem, die van den heer Moens. Op het verzoek van de heeren J. de Menlmees- ter en c°., om vergunning tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg, wordt over eenkomstig het voorstel van burg. en weth. be sloten lo dat geen bezwaar tegen de vergunning bestaat behoudens goedkeuring der voorwaarden, en 2o de goedkeuring van gedeputeerde staten te vragen om deze zaak gemeenschappelijk met de gemeentebesturen van Brouwershaven, Zonne- maire, Noordgouwe, Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse te regelen. Komt in behandeling het voorstel van de com missie voor de stratverordeningen, tot wijziging van het reglement van politie voor de haven dezer gemeente, hetwelk wordt goedgekeurd. Komen ter tafel de aanbevelingen ter voorzie ning in de vacatures ten gevolge van periodieke aftredingen op 1 Jannari e. k. lo bij de plaatselijke schoolcommissie voor den heer mr. J. Moolenburgh, die verzocht heeft voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking te komen, lo Mr. A. Heemskerk en 2o mr. A. Nijpels. Wordt benoemd de heer mr. Heemskerk met 8 stemmen, de heer Nijpels verkreeg 2 stemmen; 2o bij de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs voor den heer mr. C. J. Fokker, die verklaard heeft zich niet meer herkiesbaar te stellen, lo Dr. Moll en 2o mr. A. Heemskerk. I Wordt benoemd de heer dr. Moll, met algemeene stemmen 3o bij het burgerlijk armbestuur voor den regent J. van der Linden, lo J. van der Linden en 2o J. Kooijman. Wordt benoemd de heer J. van der Linden met algemeene stemmen; 4o bij het burger-weeshuis voor den regent F. J. van de Hen. lo F. J. van de Hen, en 2o A. P. Panlussen. Wordt benoemd de beer F. J. van de Hen met algemeene stemmen. Door de daartoe benoemde commissie wordt rapport nitgebracht lo op de rekening der dienstd. schutterij 1879, strekkende tot goedkeuring in ontvaDg op f 949.30. Uitgaaf 959.30. Nadeelig saldo f 10. Aldus besloten, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. De heer Moens heeft zich van stemming onthouden; 2o op de begrooting van het burger-weeshuis voor 1881, strekkende tot goedkeuring in ontvang en uitgaaf op f 8412. Dienovereenkomstig wordt besloten 3o op de rekening van het harmonie-gezelschap Kunst en Eer over 1879, strekkende tot goedkeu ring in ontvang op f 543.85 en uitgaaf op 796.64, en nadeelig slot van f 253.29 een gunstig advies op het verzoek van commissarissen van dit harmonie-gezelschap om verhooging der sub sidie met 100 en wel voor het jaar 1881. Dienovereenkomstig wordt besloten de rekening goed te keuren met algemeene stemmen, waarbij de heer Van Nes als rendant van rekening zich bniten stemming houdt, en op het verzoek om verhooging der subsidie gunstig te beschikken met 9 tegen 1 stem, die van den heer Zuurdeeg. Op omvraag des voorzitters zegt de heer Moens dat de commissie voor de wijziging der begroo ting voor het burger-weeshuis bereid is rapport uit te brengen. Dientengevolge wordt de wijzi ging overeenkomstig het advies der commissie „Ik ben zeer getroffen door de zoo hartelijke en vaderlandsche gevoelens welke de kamer in haar adres uitdrukt; met levendige voldoening constateer ik de overeenstemming welke bestaat tusschen de openbare machten om een goeden gang der zaken te verzekeren. De parlementaire arbeid zal op den algemeenen toestand des lands den heilzaamsten invloed uitoefenenen wanneer de kamer mijne regeering een|tronwen steun geeft, zal zij eene bevestiging en verbetering van den nitnemenden toestand des lande mogelijk maken". Zoo antwoordde de koning der Belgen op het adres van antwoord, tegen welks geest en redactie de rechterzijde zich weken lang met hand en tand verzet heeft. Leopold II ontneemt den clericalen hun laatste hoop. De Belgische kroon weet dat zij in de liberalen des lands getrouwer steun zal vinden dan in de bisschoppen met hunne parle mentaire ledepoppen, en naar die overtuiging handelt hij. Toch gaat hij niet buiten zijn boekje als constitutioneel vorst, want het antwoord is strikt genomen niet anders dan een terugslag op het adres. In de gegeven omstandigheden is er echter uit den toon wel iets meer op te maken; althans men doet dat. De Engeisehe ministerraad heeft eergisteren besloten dat er nog geene aanleiding bestond om de regeeringsmaebt in Ierland uit te breiden buiten de gewone wetgeving, noch om aanstonds het parlement bijeen te roepen. Wanneer men vóór de bijeenkomst van het parlement geene verbetering in den toestand ziet, zal het kabinet de schorsing der habeas-corpus-act vrageD, terwijl gelijktijdig ontwerpen aan het parlement zullen worden voorgelegd ter verbetering van den agrarischen toestand in Ierland. Over dit laatste onderwerp zou gisteren wedorom eene vergade ring van den ministerraad worden gehouden. Schorsing der habeas-eorpus-act beteekent schor sing van den waarborg tegen willekeurige gevan genneming. De wet van 1679, welke de Engel- schen terecht als een der hechtste waarborgen der burgerlijke vrijheid beschouwen, bepaalt dat geen Engelsch onderdaan zonder voorafgaand rechterlijk onderzoek kan gevangen gehouden worden. De ambtenaren die hare voorschriften in den wind slaan, worden met zware straffen bedreigd. Wanneer de wet geschorst is, zijn de ministers persoonlijk verantwoordelijk voor het misbruik dat zij van hunne buitengewone macht hebben gemaakt. Bij de opheffing der schorsing worden echter gewoonlijk alle uit die verantwoor delijkheid spruitende rechtsvorderingen op zijde gezet door eene bill o/ indemnity. De habeas- corpus is in Ierland tweemalen geschorst, in 1848/49 en van Februari 1866 tot Maart 1869, beide keeren onder een liberaal ministerie, waar van lord Russell aan het hoofd stond. Scherper maatregelen zijn in Ierland door ministeriën van beide richtingen genomen onder den naam Peact preservation acts of Coercion laws. leugeikvuiu. De heer Goemans vestigt de aandacht op twee oude boomen voor het huis van mr. Van der Lek de Ciercq, die hem voorkomen bij storm weder gevaar voor de openbare veiligheid op te leveren. De heer Moens zegt, dat hieromtrent een onderzoek zal worden ingesteld, en zoo noodig later bnrg. en weth. hieromtrent een voorstel znllen doen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. 15 December des morgens te 8 uren KAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. [afwijk, Delfzijl. Groningen Helder. VlisBingen Maastricht Sylt Shields. Yalentia. Hamburg Swinemnnde. Leipzig. Karlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenbagon Portsmouth Yarmouth. Wind richt, kracht ZW O O ZZO ZZW i+ 6.2 0.9 0.0' 0.0 0.8 5.0| 1.9 2.3 1.4 7.2, 1.8 0.2 W NW NNW NW ZW Z ZW W z jwzw NW 3 1 2 1 2 5 2 4 3 4 2 2 Toe- stand lucht. Tem pera tuur. betr. 1 betr. 4- 1 bew. betr. betr. bew. bew. Ihelder betr. betr. regen 3 2 5 betr. -1- 8 betr. 4- 11 s. bew. -J- 8 betr. |i. bew bew. ()p ecu verzoek van L. Geers om vrijstelling Grootste verschil in Nederland s ochtends 8 urenD. 2.3 V. M. des namiddags; Barometer to Middelburg, Graanbeurs:(G<wr Thermometer, 14Dec. 'sav.lln.41 gr 15 Deo. 's morg. 8 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 43 gr, 's av. 6 u. 48 gr. welke bij het volk bevorderd wordt, de mot achteruitgang welke niet in zoovele jaren ii te halen als zij weken noodig heeft om ziel doen gevoelendat alles komt op de rekei eener regeering die Ierland aan zijn lot overl En dan hoopt men in een land dat zoo gal pronkt met zijne wetgeving, met het rechtsge' zijner burgers, op hulp van den paus van Ro *t Is haast al te naief. voor een krachtig en onverwijld optreden der regeering tegen de Iersche onlusten, willen wij ook de redeneering mededeelen van hen die heil zien in een volkomen laissez-aller. De liberalen wier zienswijze in het bijzonder door de heeren Bright en Chamberlain wordt vertegenwoordigd, koesteren de hoop dat de kwalen van hetoogen- blik hare eigen genezing zullen medebrengen. Het drijven der League, zeggen zij, heeft meer vruch ten gedragen, dan de aanleggers bedoeld hebben, en hare aanhangers en werktuigen znllen terug schrikken voor hun eigen werk. Als een prairie- brand moet het vuur van den opstand van zelf nitbranden. Het zal der League zelve niet in bare kraam te pas komen als alle zaken zullen stilstaan en alle veiligheid in het land verdwijnt, en is de League er al mede tevreden, dan kunnen toch de behoeftige pachters en daglooners daar mede geen vrede hebben. Daarenboven gelooft men dat diegenen onder de leiders der beweging, die nog ten deele hnn verstand hebben behouden, diegenen welke het te doen is om eenige vrucht 'van hun arbeid te plukken, wel zullen gaan inzien dat zij op deze wijze hun doel niet znllen bereiken, dat integendeel de gebeurtenissen de Engeisehe en Schotsche parlementsleden zullen afschrikken van de inwilliging der eischen van de Ieren. Om dezen geest te bevorderen hoopt men op de hulp van het Iersche-landpacht-comitd, welks agrarische wenschen ongeveer met die der regeering overeenkomen, en op die der katholieke bisschoppen, die zich tot heden geen partij hebben gesteld, maar zich ook niet tegen een dor beide partijen hebben verklaard. Men hoopt dat de panB den doorslag zal geven om hen aan de zijde der regeering te scharen. Sterk is die redeneering niet; zij maakt den indruk van argumenten, die samengetlanst zijn I om tot een bewijs te komen dat men om andere redenen zoekt. Het is eeue groote verantwoor delijkheid welke de Engeisehe regeering en wet geving op zich nemen, als zij in Ierland zoolang laten moorden, branden, stelen en verminken, tot het volk zelf overtuigd zal zijn dat dit niet do weg is tot grootero welvaart. Alle materieels schade, alle menschenlevenade vordierlijkluj (Slot.) Terwijl sommigen aan de uitgetreden of nil zette leden, of aan de erfgenamen der overlede nog eene kleine nitkeering doen, wordt dit andere eongregatios geheel overbodig geacht, de statuten van de zusters van den Heilil Joseph to Firminy staat, na do gewone vc schriften van accres te lezen„Diontengevc zullen de erfgenamen der overledene nietsf vorderen hebben van de gemeenschap, daaron' begrepen den vormelijken of zelfs zwijgendenl onderstelden inbreng der overledene, wijl lid der maatschap geacht wordt in de maatscl te brengen en aan haar af te staan alle goedd welke die zuster zal laten beheeren, waarvan zij vruchten zal laten ontvangen en welke zij laten bezitten door de maatschap, die tot geene; rekening noch teruggave aan de erfgenamen - overledene zal verplicht zijn". „Dat is een meesterstukje", riep een kamerleden uit,en het is waar, want deze bel ling der statuten sluit zich aan bij eeu vonl van bet hof te Parijs, „dat de geestelijke zus! door het enkele feit van hare intrede in de oif onmiddellijk afstand doet van het genot en beheer van haar vermogen ten voordeele - gemeenschap, welke voortaan alleen de inkoms ontvangt en naar haren wil beheert". Enk intrede dns in de orde berooft voorgoed en ont roepelijk den persoon zelf van alle genot van, den erfgenaam van alle recht (in den zin statuten altijd) op zijn vermogen. De eerbied welke deze lieden voor de bebben vindt zijne eigenaardige uitdrukking! eene andere bepaling van die Firminy'sche stT ten. Artikel 1837 van den code verbiedt ied beding dat voorschrijft, dat goederen welke iema door schenking, erflating of legaat zal verkrijg m de burgerlijke maatschap moeten worden gebrac En wat zegt art. 10 van de statnten der zuste jleder lid der maatschap brengt daarin ha- arbeid en hare kleederen, evenals alle goedei welke zij op het oogenblik bezit en welke h: in het vervolg zullen toevallen door erfenis, lega geschenk of op andere wijze". Eu wat ze eens hebben houden ze. In ed vereeniging te Parijs was door zekere mejuffro Herbert ingebracht voor meer dan twee millk franken aan vaste goederen. Dit de beraads| gingen eener algemeene vergadering blijkt later mejuffrouw Herbert is ontzet van haar maatschap wegens verstandsverbijstering. De ttj miliioen bleven bij de vereeniging, welke allen, die tot haar toetreden, aan een diseh onderzoek mag onderwerpen. Wat ko| er nu vau dien beweerden aankoop een lijfrente, als het meisje dat met twee miliioen z het recht heeft gekocht op eten, drinken, liggi en verpleging, wordt aan de deur gezet wegi krankzinnigheid? Dit lijfrente-contract, datdiei moet om belasting te ontduiken, is dus enkel alleen bedrog. Dat zijn de uitwerkselen dier burgerlijke ma schappen door de leden der geestelijke orden sloten, en daarom willen de niet erkende eongl gaties geene erkenning aanvragen. Het is i alleen om zich tegen den staat te verzettennt het is omdat haar tegenwoordige toestand geit lijk voordeeliger is. Als ze erkend waren, zout zij voor iedere vermeerdering van haar vermoj autorisatie moeten aanvragen, en zon de raad i state haar wel eens kunnen besnoeien. Wol onder zulk een belemmerend toezicht maar oei rijk! Doch in haar tegenwoordigen toestaf kunnen zij de familiefortninen ongemerkt in afgrond doen verdwijnen en vrijuit haar vermod tegen al of niet bezwarenden titel vermeerder! zonder dat iemand haar in de kaart kijkt. Ook ontsnappen zij dan gemakkelijker zekere belastingen. De in bnrgelijke maatschapd gewrongen congregaties betalen van den inbre der leden het vast recht van 1 pot., ten gum' der maatschappen gemaakt, omdat wel vormei de eigendom overgaat op den nieuw geschap rechtspersoon, maar eerst bij de liquidatie maatschap de definitieve nieuwe eigenaar bekel wordt. Men neemt dus, ten behoeve der voor f algemeene welvaart bevorderlijke maatschapp en vennootschappen, aan dat het mutatier® gedurende het bestaan der maatschap slapen! blijft en eerst bij ontbinding ontwaakt, heeft echter deze ontwaking bij de geestehjl broederschappen nimmer plaats, wgi ze al' opslokken wat hnnne leden bezitten en n| door de erfgenamen worden gedwon eene rekening te doen, waarvan misacbj liquidatie het gevolg zou ziju. Ook de red| der begunstiging, het nut voor de welvaart, bestaat bij de oongregaties allermin Integendeel, zq hoopen rijkdommen op oml aan het verkeer te onttrekken en maken dns maatschappij armer, in plaats van rjjker. slotte mag men de gunstige bepaling niet op

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2