1880. N«. 397. 123* Jaargang. Donderdag 16 December. Middelburg 15 December. Benoemingen en besluiten. Onderwij s. Kunstnieuws, MIDDELBllRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen^ Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zjjn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentlen: 20 Gent per regel! Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels Z 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte: Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De Vtreeniging tot het bezoeken der Armen alhier heeft eene reorganisatie ondergaan, welke, van het standpunt der gezonde begrippen van armverzorging, als een stap in goede richting beschouwd mag worden. Langzamerhand was deze vereeniging, in strijd met haar naam, een bedeeiings-commissie gewor den. Niet haar oorspronkelijk doelhet v o o r- komen van en voorts, zoo mogelijk, opheffen u i t armoede, streefde zij in de eerste plaats meer na. Het bestuur trachtte sinds lang op den goeden weg terug te komen. Thans heeft het besloten meer doortastend daartoe te werk te gaan. "In de eerste plaats, zegt het heatuur in een giste ren verspreid strooibiljet, zal het ons streven zijn om, alvorens middelen aan te wenden tot verbetering van den toestand der hulpbehoevenden, vooraf dien toestand goed te leeren kennen door voortdurend bezoek. «Het behoeft niet gezegd te worden hoe nuttig dit bezoek kan werken, niet alleen ter verkrijging van de noodige kennis van den toestand, maar ook om te kunnen bijstaan met raad en voorlichting in velerlei zaken, b. v. opleiding of beroepskeuze van kindeienom orde, rein heid, spaarzaamheid en zedelijkheid aan te kweeken hij de ouders en bij hen aan te dringen op godsdienstig-, school- en vakonderwijs voor de kinderenom te waar schuwen tegen alles wat armoede bevordert, niet alleen tegen bekende ondeugden, maar ook tegen alles, wat onder schoonschijnende vormen en schoonklinkende beloften geen voldoenden waarborg aanbiedt, noch voor de gezondheid, ïioch voor eene goede wijze van het plaatsen of besteden van gelden. Niet het geven van geld of goed, maar het verschaffen van raad zal voortaan op den voorgrond staande vereeniging zal niet in de eerste plaats zijn de bedeeier, maar de vertrouwde raadgever. «Intusschen zal niet steeds met woorden en raadgevingen Jhet doel worden bereikt. Somtijds, vaak zelfs, zal mate- xieele hulp noodig zijn. Doch die hulp zal voortaan steeds het kenmerk dragen dat zij van buitengewonen aard is. #Is in een huisgezin, waar de kinderen reeds meer gevorderden leeftijd krijgen, afzonderlijke ligging noodig en kan die uitgaaf niet worden gedragen, de vereeniging moet in 'fc belang der zedelijkheid voorzien in deze be hoefte. Is ziekte of verwonding oorzaak dat de verdiensten stilstaan, er moet flink en afdoende worden geholpen. Onze leus zij beter een goed geholpen, dan tien onvoldoende b e d e e 1 d. «Voor zoover de geldmiddelen dit toelaten, zal de veree niging ook geld kunnen leenen of crediet verschaffen. «Ook nog op andere wijze kan veel worden gedaan tot Voorkoming van armoede. Behoeven wij erop te wijzen hoe drankmisbruik, luiheid en snoepzucht tot armoede aanleiding geven? De vereeniging zal daarom volhardend en hardnekkig optreden in den stryd tegen de herberg, waar de man, tegen den snoepwinkel, waar de vrouw of de kinderen de welvaart van het gezin gaan ondermij nen, waar aan beurs, gezondheid en zedelijke kracht «ooveel nadeel wordt toegebracht. Als eerste voorwaarde voor aanbeveling, moet drankmisbruik of snoepzucht be dwongen worden en moet werken wie arbeiden kan daarentegen zal wie aan den drankduivel zich overgeeft, Onmeêdoogend worden afgewezen. «Zal dan niet menigeen moeten worden afgewezen of geweerd, wiens gelijke in de laatste jaren in de vereeni» ging werd opgenomen? «Ongetwijfeld. Waar de armoede niet meer kan worden Voorkomen, waar uit haar niet meer kan worden opgeheven, daar wijze wij voortaan af, zij het ook met bloedend hart. Yoor gebreklydenden den nood lenigen blijve de taak Van de verschillende armbesturen, nevens welke wij met gansch ander doel willen en anllen werkzaam zijn. Tot on» leedwezen moeten wij ons weder beklagen over de hooghartige, of ware een minder aangenaam klinkend woord juister wyze, waarop wij in deze zaak Van bij uitstek openbaar belang, door de commissie behandeld zijn. Zelfs geen exemplaar van bet strooibiljet werd aan onze redactie toegezonden, veel minder werd deze in de gelegenheid gesteld er voor de verspreiding kennis van te nemen. Dit laatste ware toch niet te veel gevergd geweest, des noods als een blyk dat men voor de steeds van onzen kant ondervonden medewer king niet geheel ongevoelig was. Het Zuiden maakte reeds in zijn vorig nommer van de zaak melding. Wij werpen het denkbeeld verre van ons, als zou het bestuur in deze voor de eene of andere party of richting voorliefde hebben willen toonen. Maar den schyn ervan heeft het, en dat maakt de zaak voor pus zooveel te onaangenamer. Bed. «Tegenover de velen, die in het vervolg zullen moeten worden geweerd of afgewezen, staan echter zeer velen, die thans ten onrechte in onze vereeniging niet zijn op genomen. Zoodra ieder denkbeeld van bedeeling vervallen is, zoodra het weder duidelijk is dat niet zij, die reeds reddeloos verloren zijn, maar zij die buiten eigen schuld niet te gronde wenschen te gaan, in onze vereeniging behooren, zal geen minder met aardsche middelen gezegende eenig gevoel van schaamte behoeven te koesteren, dat hem zou weerhouden zich bij onze vereeniging aan te melden. Niet omdat men reeds arm is, maar omdat men het niet worden wil, melde men zich bij ons aan." In overeenstemming hiermede geeft het bestuur kennis: «dat reeds over het jaar 1880 geene personen of gezinnen meer werden aangenomen, die niet geheel beantwoordden aan het voorgestelde doel en dus in geen geval elders bedeeldendat om dezelfde redenen, te beginnen met dezen winter, van zijnentwege geene nieuwjaarscollecten meer zullen worden gehouden; dat de vereeniging zich niet meer zal belasten met de uitdeeling van soepkaarten en dat alle giften en opbrengsten van muziek- of tooneelge- zelschappen zullen worden afgewezen, wanneer daaraan eenige voorwaarde van bedeeling mocht zijn verbonden; doch dat intusschen iedere gift, hoe gering ook, dankbaar zal worden aanvaard, die wordt geschonken ter bereiking van het dubbele doel: voorkomen van en zoo moge lijk opheffing uit armoede." Tot zoover het strooibiljet. Wij zullen daar op 'toogenbiik geen beschouwingen a,an toevoegen. Wat ons in het aangekondigde plan vooral aan trekt, is het vooruitzicht dat de vereeniging lang zamerhand zal kunnen worden wat de kamer van navraag" te Enschedé is, van welke dr. Cramer in de Vragen des Tijds van November jl. zulk eene leerzame en aantrekkelijke beschrijving heeft gegeven. De commissie tot het bezoeken der armen, zal op den duur het best op de hoogte komen der behoeften en der hulpbronnen, hetzij üie in eigen werkkracht of in ondersteuning van anderen bestaan, van ieder behoeftig gezin. Zij zal dus de beste inlichting kunnen geven, niet alleen waar hulp noodig is, maar waar die goed zal kunnen werken. Aan dat laatste vooral is behoefte. De welwillendheid jegens hulpbehoe venden is groot genoeg; aan middelen tot lief dadigheid ontbreekt het ook nietmaar veel wordt verkeerd gegeven en velen onthouden zich geheel, uit vrees van verkeerd te geven. Het een is ongeveer even kwaad als 'tander. Tot voorkoming van beiden kan eene Middelburgsche .kamer van navraag" uitnemend dienst doen, indien zij vasthoudt aan het dikwijls moeilijk vol te houden, maar noodzakelijk beginsel, dat de beste weldadigheid niet in de eerste plaats, arm- verzorging, maar vooral armen-o pvoeding tot doel heeft. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg weid zonder bedenking aangenomen de door de gascommissie overgelegde instructie voor den directeur-boek houder der gasfabriek en, na korte beraadslaging ook de concept-verordening, regelende de voor waarden, waarop gas door de gemeente geleverd wordt. De door den directeur, die heden in dienst treedt, in reëele waarde te stellen borgtocht is bepaald op f 2000 Blijkens mededeeling van den voorzitter zullen binnen weinige dagen aan de raadsleden in druk worden toegezonden de verschillende tarieven be treffende het gas, de meterhuur enz., terwijl in eene heden over acht dagen te houden zitting behalve deze tarieven een voorstel der gas- commissie zal worden aangeboden om den prijs van het gas voor particulieren en gemeente gebouwen op 10 cent per stère te bepalen. Naar aanleiding van de bekende circulaire van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland werd besloten tot het aan den minister van bmnenlandsche zaken inzenden van een adres betrekkelijk de kosten voor de uitvoering der wetten op de militie en schutterij. Tengevolge van de met het Gemeenteer ediet aangegane geldleening, wordt de begrootiug voor 1881 gewijzigd, zoodat de ontvangsten en uitgaven alsnu op 561.575.56$ woiden geraamde Een voorstel van burg. en weth. om in ver band met den kwijnenden toestand, waarin de waag verkeert, die inrichting met 1 Januari 1881 op te heffea en de bedienden te ontslaan, den waag werker P. J. Konings met dat tijdstip aan te stellen tot beëedigd weger en den assistent waagmeester A. J. de Lange met 1 Januari te benoemen tot opzichter der gemeente-begraafplaats, wordt tot eene volgende zitting aangehouden. Naar aanleiding der beschikking van gedepu teerde staten van Zeeland, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het raadsbesluit tot ophef fing der school F (mej. Achilles), wordt, na lang durige discussie, met 12 tegen 4 stemmen besloten bij Z. M. den koning in voorziening te komen. Eveneens zal, op voorstel van het dag. bestuur, aan den koniDg dispensatie worden verzocht van de verplichte oprichting eener burger-dagschool. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt benoemd de heer dr. J. P. Dozy. De voorziening in de door perodieke aftreding ontstaande vacaturen bij verschillende gemeente administratiën wordt wegens het gevorderde uur aangehouden. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Vlissingen, 15 Dec. Het stoomschip Am sterdam, gezag v. Taat, van New-York alhier binnengevallen, ontmoette den lOen December op 48° 13' NB. en 30° WL, de Eogelsche bark Queen of Indiavan New-Brunswick naar Londen be stemd, waarvan de gezagvoerder verzocht eenige schipbreukelingen aan het stoomschip te mogen overgeven. De Amsterdam zond. onmiddellijk eene boot en nam daarmede 7 personen over, behoord hebbende tot de Engelscbe bark Nile, welk schip, met eene lading hout van Quebec naar Cardiff, den 22en November in de golf van St. Laurens, in een zwaren WN W storm, eerst zwaar lek werd en daarna omsloeg. De kapitein, de 2e stuurman en 6 matrozen verdronken, terwijl de le stuurman benevens de overige 8 personen der bemanning zich op het wrak wisten te redden. Zes dagen hadden zij daarop in de grootste ellende doorge bracht, toen zij, geheel uitgeput, met bevroren handen en voeten, op de Queen of India werden opgenomen eo liefderijk verpleegd. De schipbreukelingen verkeerden allen in zorg- wekkenden toestand, dewijl op de bark alle ge neeskundige hulp ontbrak. Een der geredden is aan boord van de Queen o] India overleden en een ander, die geheel krankzinnig was, kon niet naar de Amsterdam worden overgevoerd. In den morgen van den Hen December is aan boord van het stoomschip ook nog een der ongelukkigen bezweken. Bresken§, 15 Dec. De voorbereidende werk zaamheden aan den tramweg Breskens—Malde- ghem worden met ijver voortgezet. Een teekenaar eener Brusselsche firma is bezig de noodige op- metingen te doen voor het vervaardigen der tee keningen op groote schaal, welke bij de aan vrage om vergunning aan de regeering moeten overgelegd worden. In de gisteren gehouden zitting van den ge ne e&knndigen raad van Utrecht en Gelderland is door den heer Van Overbeek de Meijer de vol gende motie voorgesteld: „De geneeskundige raad, met leedwezen vernemende dat voortdurend pogingen worden aangewend om het geneeskundig onderzoek van prostituees als eene onzedelijke, onwettige en onnutte handeling te brandmerken, verklaart, dat het voortzetten van dat onderzoek, mits goed geordend en geregeld, uit een sanitair oogpunt hoogst wenscbelijk is." Deze motie werd aangenomen met algemeene stemmen op èen na. De raad van toezicht en discipline der Rot- terdamsche balie heeft den minister van justitie ingelicht over de werking der nieuwe procureurs- wet. Uit het antwoord blijkt o. a. dat de meeste Rotterdamscho advocaten niet tevens procureur zijn, maar te hunnen koste het procureur swerk overlaten aan de vroegere titularissen. De liqui datie der proceskosten bij vonnis werkt slecht er wordt en kan niet worden gespecificeerd en de winnende partij moet een deel der kosten dragen. De raad wenscht daarom afschaffing van de verplichte liquidatie en toepassing van het procu reurstarief slechts voor het formeele werk en het verschijnen ter rolle, maar voor andere bemoeiin gen toepassing van het tariei voot advocaten, wat de wet thans verbiedt aan de verliezende partij in rekening te brengen. De Staatscourant bevat de wet van 7 dezer, Stbl. no. 220, tot vaststelling der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1881, benevens de wet van 7 dezer Stbl. no. 221, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout. Het eenig artikel van laatstbedoelde wet, welke voor alle nabij de grenzen gelegen streken van belang is, luidt aldus: «Op de hij algemeenen maatregel van inwendigbestunr daarvoor aan te wijzen gedeelten van het terrein van toe zicht langs de grenzen, omschreven bij art. 162 der alge meene wet van 26 Aug. 1822 Mil. no. 38, zijn voor het zout de artt. 177, 178, 181, 182, 185, 187, 188 en 189 dier wet en de twee eerste zinsneden van art. 49 der wet van 26 April 1852 Stbl. no. 93) van toepassing. «De winkeliers en neringdoenden in zout, wier panden door dien maatregel aan peiling door de ambtenaren der aceijn8en onderworpen worden, zijn verplicht om binnen 14 dagen na het in werking komen daarvan hij den ont vanger der accijnsen eene schriftelijke aangifte van die panden in te leveren, met aanwijzing van de ligging, benevens van de kadastrale sectie en nommer. Voor panden, die later in gebruik worden genomen, wordt zoodanige aangifte gedaan binnen 14 dagen na dit in ge bruik nemen. «Het verzuimen van de aangifte, hij de vorige zinsnede voorgeschreven, wordt gestraft met eene boete van tien tot honderd gulden." De audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 17 dezer niet plaats hebben. burg-t meesters. Benoemd tot burgemeester der gemeeute Stellen dam, teneinde die betrekkiog gelijktijdig waar te nemen met die van burge meester van Goedereede, M. Breen; tot burge meester der gemeente Bodegraven mi. H. A. van de Velde, advocaat by den Hoogen llaad. onderwijs. Aan den O.-I. ambtenaar J. M. Nienwboer, laatstelijk hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Benkoelen, is op zijn verzoek eervol ontslag nit 's lands dienst ver leend. Oostlrarg, 10 Dec. Voor het toelatings-examen tot de opleid'Ugsklasse alhier, afgenomen door de heeren Scboo en Barentsen in tegenwoordigheid van den arrondissement» -schoolopziener, hebben zich 21 kweekelingen aangemeld voor de laagste klasse, van welke 3, en 3 voor de hoogste klasse, van welke 2 werden afgewezen. De inrichting telt thans 52 leerlingen. Tot curator der universiteit van Amsterdam is door burg. en weth. aan den raad voorge dragen jbr. mr. J. W. M. Scborer, commissaris des konings in Noord-Holland. Daar lag een waas van jeugd en frischbeid over de uitvoering van het oratorium Paulut door de zangvereeniging lot Oefening en Oitspan- ning gisteren avond alhier gegeven. Een koor van kinderen werkte, met uitnemend effect, mede in de koralen; een veelbelovend talent deed zich aan 't publiek voor 't eerst kennen in de jonge dame, welke de sopraan-partij vervulde; eene harer zusteren in de kunst zong de kleinere alt partij twee voor 't publiek ontlenende dilettanten droegen bet kleine duet der Valeche Getuigen voorde tenor-partij was toevertrouwd aan den heer Venverloo, dien men bier nog nooit, elders slechts zelden in 't openbaar hoordeen aan bnn hoofd zwaaide een directeur den staf, wien» leiding men voor 't eerst in een groot werk mocht leeren kennen en wien het muzikale jonge Duitseh- land eerst sinds een groot jaar aan onze kunstwe reld afstond. Jeugd is, als men Nurks wil napraten, „een gebrek, dat met den dag vermindert." Maar zij heeft iets éenigs, dat geen ryper leeftijd haar kan nadoen. Dat vooral is het, wat de uitvoering van gisteren voor ons tot oen buitengewoon gono^

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1