1880. N°. 296. 123e Jaargang. Woensdag 15 December. Nieuwjaarscollecte. Middelburg 14 December. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Landbouw, Kunstnieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Gent per regeE Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels f, 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat zich op hunne uitnoodigiiig eene commissie heeft gevormd tot het verzamelen van gitten en het doen van eene uitdeeling van eetwaren en brandstoffen op Nieuwjaarsdag dat deze commissie bestaat uit de heertn A. den Boer, voorzitter, 1. de Buck, J. J. Ceulen, J. M. van Ditmars, F. J. Larsen, Mr J. W. Lason- der, sec.-peuiiiugm., J. Matzmger, K. J. H. Wasch, Wiener, 1. F. Wiesner en D. J. Dronkers, advi serend lid, terwijl de heer J. A. Zip, zich welwil lend bereid verklaard heeft, de ingezamelde gelden in bewaring te nemen en de op hem af te geven bons te voldoen; dat deze commissie in de plaats treedt van de vereeniging tot het bezoeken der armen, die ten gevolge van wijz.ging harer statuten zich niet meer kan belasten met het inzamelen van gelden vt or eene Nieuwjaarsbedeeling en de verder daar aan verbonden werkzaamheden dat deze commissie op Maandag 20 December, tusschen 12 en 3 aren, eene inzameling aan de huizen der ingezetenen zal houden; dat burgemeester en wethouders het doel en streven dezer commissie zeer waardeerende, haar gaarne bij de ingezetenen aanbevelen. Middelburg, 14 December 1880 De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ De secretaris G. N.DE STOPPELAAR. JDd commissie benoemd voor het afnemen alhier van de examens van apothekers-bediende heeft heden aan drie caudidaten eene akte van bevoegd heid uitgereikt, zijnde de heeren F. J. Dewever, geboren te Nuth, J. H. Dijkhuis, geboren te Veendam, en G. Meertens geboren te 's Graven- hage; éen candidaat werd afgewezen. Het examen wordt voortgezet. Ter Neuzen, 13 December. De directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, de heer ■J. M. van den Driessen Mareeuw, wordt met 1 Februari a. eervol van zijn tegenwoordig be heer ontheven, en met 3 Februari daaraanvolgende belast met gelijk beheer te Zierikzeeterwijl ter vervanging alhier wordt geplaatst de directeur van het rijks-telegraafkantoor te Bergen-op-Zoom, de heer J. Noest. De telegrafist der tweede klasse J. C. van der "Wijk, alhier, is tot directeur benoemd van het rijks-telegraaf kantoor te Nij verdal, op 1 Januari aanstaande te openen. Tholen, 13 Dec. Heden is men begonnen met het maken van toebereidselen voor de aanslui ting van het telegraafkantoor te St Maartensdijk met dat van St Annaland. Men herinnert zich dat het laatste is een par ticuliere onderneming, welke het recht verkregen heeft om zich met St Maartensdijk te verbinden. Daar zullen dan de uit St Annaland aangeboden telegrammen worden opgenomen en verder ge- czondeD. Breskens, 14 December. Dat de graan handel in deze streken meer bedrijvigheid heeft herkregen, blijkt hieruit dat van 1 tot 13 Decem ber alhier door verschillende handelaars, in vaar tuigen zoo naar België als Holland, reeds zijn ingeladen 1980 hectoliters tarwe en 5668 hectoli ters gerst, te zamen 7648 hectoliters. Zierikzee, 13 Dec. Door het vertrek van den heer J. C. Pilaar uit Zierikzee valt er een plaats open in den raad dier gemeente en het secretari aat van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar. Tllsslngen, 14 Dec. In het dok alhier is gekomen het Dnitsche driemastschip Atlanticgez. Schaffer, met belangrijke schade aan het achter schip en tnig, tengevolge van eene aandrijving met het Engelsche driemastschip Ringsportgez* Duff, hier ter reede. De Ringsport verloor kluiver boom en kraanbalken en bekwam meer schade van kninder belang. lid van den gemeenteraad herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. Goenje die 8 en C. Zeevaart die 4 stemmen bekwam De heer D. J. Scholten heeft de benoeming tot lid van den raad van Ellewoutsdijk niet aange nomen. Den 29en dezer zal alsnu eene nieuwe verkiezing plaats vinden. Naar aanleiding der plannen tot verbetering van de uitwatering van den polder Dreischor, wordt aan de Zier. nieuwsbode geschreven dat in de polders van Poortvliet het water zóo hoog staat dat het een openbare zee gelijkt, over eene opper vlakte van eenige duizende hectaren. Het bestuur dier polders kan zich daarvan overtuigen aan den Noorddijk en den Jeruzalemschen weg, waarop het water bijna een meter hoog staat. „Wanneer zullen nu, door de veelvuldige najaars regens, de polders van het overtollige water ontlast zijn, met de te verre, en misschien nog ondoelmatige sluis, met haar smalle waterleidingen? Het wordt meer dan tijd dat er een algemeene klacht opgaat, want de toestand wordt onhoud baar. Binnen weinige jaren zijn de polders tot denzelfden treurigen toestand teruggekeerd, als toen de watermolen nog in werking was. Zouden de eigenaren met de aanbieding vau een request aan gedeputeerde staten om een stoomgemaal, niet tot hun doel kunnen geraken? Onder de leden van dat college zullen wel heeren gevonden wor den, die met den toestand der polders bekend zijn." Baarland meet voor de verkiezing van een De gunstige verwachtingen omtrent de opbrengst der rijksmiddelen over de maand November zijn verwezenlijkt. Zij brachten 1,140,000 meer op dan over de maand November van het vorige jaar en bijna 2 millioen meer dan 1/12 der raming voor dit jaar. De registratierechten vooral wijzen een aanzienlijke vermeerdering aantegen 819,000 in het vorige jaar, bedroegen zij thans 1,030,000; ook de zegel- en hypotheekrechten waren aan merkelijk hooger, terwijl de successierechten ruim 4 ton meer gaven. De accijnsen stegen tot 6 ton boven het geraamd bedrag, of 21 ton meer dan in November van het vorige jaar. Gedistilleerd en geslacht droegen vooral tot die vermeerdering bij. Onder de gunstige verschijnselen behoort nog dat de rechten op den invoer, die in Novem- 1879 328,000 bedroegen; dit jaar 394,000 be reikten, dus zelfs boven de raming gingen. De loodsgelden stegen tot 111,000, of ƒ7000 meer dan in 1879 en 36,000 boven het geraamd bedrag. De opbrengsten der posterijen en der telegraphie zetten haar rijzende beweging voort. Dank zij deze ruime opbrengsten is het totaal bedrag onzer rijksmiddelen over de elf maanden van dit jaar reeds gestegen tot ƒ93,872,000, dat is bijna 4 millioen meer dan de opbrengst over de eerste elf maanden van 1879, terwijl de raming der gewone middelen over het geheele jaar 1880 bedraagt ƒ98,326,000; indien dus de maand December niet erg tegenvalt, kan men erop rekenen dat de opbrengst der middelen de ra ming met ruim 4£ millioen zal overtreffen. Vad Het gisteren onder odzo Laatste Berichten ver melde adres der Vereenv. d. Effectenhandel te Amsterdam, betreffende het wetsontwerp tot in voering eener rentebelasting, heeft ten doel de tweede kamer te verzoeken, in dat ontwerp weder op te nemen art. 5, al. 1 van het oorspronkelijk ontwerp, inhoudende„Rente van effecten en an dere schuldvorderingen, bedoeld in art. 1, no. 1 en 3, welke de bestanddeelen uitmaken van het bedrijfskapitaal van kooplieden, volgens de bepa ling van art. 2 van het wetboek van koophandel, is niet aan de belasting krachtens deze wet onder hevig." De Vereeniging betoogt uitvoerig dat, indien deze bepaling niet in de wet werd opgenomen, de handelaren in fondsen en de bankiers, die reeds patent hebben te betalen, op hoogst onbillijke en belemmerende wijze dubbel zouden worden belast. Bij den raad van state is aanhangig gemaakt een wetsontwerp tot het stellen van voorzie ningen voor de verdediging van dijken en verdere waterkeeringen in geval van ijsgang en hoog opperwater. Het verouderde reglement op de zoogenaamde rivier-correspondentie van 1835 zal dan vervallen. Naar men verneemt, zal het wetsontwerp voor den waterweg AmsterdamGorinchem, waarvan de kosten op 12 millioen geraamd zijn, weldra bij de tweede kamer inkomen. NR. Ct Men meldt uit Maassluis: De stoomboot Leedsvan Grimsby naar Rot terdam, is gisteren nacht op het Noorderhoofd gestoomd. Sleepbooten en reddingsboot zijn dadelijk derwaarts vertrokken tot assistentie, maar konden door den storm, den dikken regen en het zwaar tij niets uitvoeren. Te 8 uren gisteren ochtend is het schip gebroken; het voorschip is gezonken en het achterschip zit op het hoofd. Een uur later is de bemanning gered. (N. R. Ct). Aan den gemeenteraad van Breda is thans officieel medegedeeld dat door wijlen dr. L. F. W. van Cooth aan de gemeente is vermaakt eene som v an 330.000, onder de volgende bepalingen dat van deze som op het grootboek der nat. schuld, ten name der gemeente, 235.000 zal worden ingeschreven, welker rente zal strekken tot bezoldiging van het onderwijzers-personeel eener ambachtsschool; dat tot aankoop en inrichting van een gebouw voor zoodanige school 30.000 wordt bestemd; dat 40.000, eveneens ten name der gemeente, op het grootboek der nationale schuld zullen worden geplaatst, om van de rente dier som aan de meest verdienstelijke leerlingen belooningen toe te kennen, en dat 25.000 zullen worden aangewend tot het bouwen van 12 arbeiderswoningen, welke naar keuze van 't gemeentebestuur, ter bewoning zullen worden gegeven aan geschikte huisvaders, die den ouderdom van 55 jaren hebben bereikt en vrij zijn van sterken drank. De St. Ct. bevat de wetten tot verandering der grens tusschen de gemeente Hengelo en Lonneker; tot wijziging van het vijfde hoofdstuk der staats- begrooting voor 1879; en tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen. De audiënties van de ministers van financien en oorlog zullen op Donderdag en die van den minister van marine op Vrijdag a. niet plaats hebben. De Tweede kamer heeft, ter bespoediging van het begrootings debat, besloten ook avondzittingen te gaan houden. In die van gisteren avond werd mefc 45 tegen 21 stemmen aangenomen een amendement der rapporteurs, om van art. 86 te schrappen 700 voor traktement-verhooging voor beambten aan de universiteit te Utrecht. De heer Corver Hooft stelde voor 3000 te schrappen, voor een lector in het Sanskriet aldaar. De heer Schaepman betoogde, dat deze uitgaaf onnoodig was en dat men niet moest toegeven aan al de eischen der wet op het hooger onderwijs. De heeren Cremers, Sickesz en Patijn verdedigden echter het voorstel, evenals de minister, op grond dat het door wet en billijkheid wordt geëischt. Met 36 tegen 30 stemmen werd daarna het amend, verworpen. Met 41 tegen 25 stemmen verwierp de kamer éen amendement-Corver Hooft, om 32750 te schrappen van art. 37, uitgetrokken vooraankoop van gebouwen te Utrecht. ƒ30000 werd door den minister afgenomen van art. 101 (subsidiëu aan gymnasia,) onder voor behoud om dit later, naar mate de behoefte blijkt, ook voor de groote gemeenten bij suppletoire begrooting weder aan te vragen. Eindelijk drongen, bij de afdeeling Middelbaar Onderwijs, de heer Lieftinck op regeling van het zeevaart-onderwijs; de heer Bredius op beperking van het aantal vakken aan de H. B. scholen met uitbreiding van het getal scholende heer Vermeulen op inkrimping van het Middelbaar Onderwijs en zijn leervakken; de heer Van Eek op meer hoogere burgerscholen, vooral in het zuiden des lands, aan. Door twee schoenfabrikanten te Breda is een Zondags-cursus geopend voor leerlingen in het schoenmakersvak, bevattende, behalve het theore tisch onderricht en de vakkennis, ook het tee- kenen. De antirevolutionaire bladen komen natuurlijk te gen deze „schending der Zondagsrust" op en wijzen, in tegenstelling daarmede, op het voorbeeld van Engeland, waar o. a. het openstellen van museums en galerijen op Zondag nog steeds met hand en tand wordt tegengehouden. Daar staat tegenover dat op niet éen dag de kroegen en geheime drankwinkels in Engeland het zoo goed hebben als op Zondag. Daar maken de antirevolutionaire bladen echter geen gewag van. Te Enschedé heeft eene vergadering plaats gehad over den ontworpen locaalspoorweg Winters wij k- Hengelo-Enschedé. Zl] was belegd door het comité, dat zich voor deze onderneming te Enschedé heeft gevormd, en werd bijgewoond dooreen honderdtal gemeenteraadsleden en gegadigden uit de geheele belanghebbende streek. De lengte van den weg wordt berekend op 60 kilometer, waaronder is begrepen een zijlijn, uitgaande van Neede over Borcnloo naar Ruurloo, ter aansluiting op dit punt aan den spoorweg WinterswijkZutfen. Het benoodigde kapitaal wordt begroot op 9 ton. Door het comité te Enschedé werd staande de vergadering voor ƒ99,000 ingeteekend of toege zegd. Ook de gemeentebesturen der belangheb bende plaatsen bleken zeer tot deelneming gezind. De algemeene indruk was, dat aan het tot stand komen van dezen weg bijna niet valt te twijfelen. burgemeesters. Benoemd, tot burgemeester der gemeente Sevenum, teneinde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burge meester van Grubbenvorst, P. H. Everts. waterstaat. Benoemd tot ontvanger van het slnisgeld aan de Stapborster-schutsluis te Zwart sluis, zijnde hem eervol omslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking, D. J. 0. Scheele, op ziener der domeinen in Znid-Holland. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren S. E. Eeukers, tbans telegrafist 2e ki. De off van adm. 3e kl. H. J. Knottenbelt, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonaetiviteit gesteld. Naar aanleiding der vele gevallen van het af branden van boerderijen of schuren) waarbij het daarin geplaatste vee omkomt, brengt een inzen der in het Dir. Dbl. nog weder eens de mogelijkheid ter sprake om daartegen iets te bedenken. Hij geeft het, in gew§zigden vorm, reeds meer geop perde denkbeeld aan de hand, van een ijzeren stang, gaande boven over de palen, waaraan het vee is vastgemaakt. Aan de beide einden der stang is een hefboom aangebracht, waarmede de stang kan worden verschoven; iedere paal is aan de stang verbonden met een lang scharnier of een tuimelaar, zoodanig ingericht, dat bij bet verschuiven van de stang de paal uit het gat, waarin deze op den grond is vastgezet, zoo ver wordt opgeheven, dat de ijzeren ring, waaraan het vee is vastgemaakt, vrij wordt. Vier, misschien meer, couranten te gelijk vallen erover dat de Arnh. Ct. niets gezegd heeft van eene opvoering van Faustdoor het Haagsche opera-gezelscbap te Arnhem gegeven. Te ernstiger beschouwt men dit geval, dewijl niemand minder dan de heer Lhérie de titelrol vervulde. Is deze opmerking van verschillende schrijvers afkomstig, dan doet eene zoo verrassende eenpa righeid veronderstellen dat er bovennatuurlijke invloeden werkzaam moeten zijn, om voor den room der Haagsche opera in 't algemeen en van haren lyrischen tenor in 't bijzonder te waken. Heeft echter éen hand in al deze bladen de pen gevoerd, dan is zij niet bijzonder .handig", Naar wjj vernemen ie ie overeenkomsf

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1