Kunstnieuws, Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen.) 1+ 2'9 Het oratorium «Paulus". Den 6en September 1833 schreef M indolssohn uit Coblenz aan den predikant Schübring dat bij, met bebnlp van diens opgaven en aanwijzingen, den gebeelen tekst voor den Paulus bijeen bad en hem dien nu toezond om er zijne aanmerkingen op te doen kennen. Daarbij voegde hij„Vooral wensch ik uw gevoelen te weten over den vorm van het geheelof gij gelooft dat die in 't alge- ineen zoo blijven kan, namelijk met een gemengd verhalend en dramatisch karakter. Den vorm van Bach's oratoriums, waarbij een persoonlijke verhaler optreedt, acht ik niet geschikt en daarom schijnt mij deze vermenging het natuurlijkst. Voorts of gij gelooft dat ik er koraalzangen in kan brengen. Van verschillende zijden is mij dit afgeraden en toch zou ik er niet gaarne van afzien, want ik geloof dat epn koraal in ieder oratorium, dat aan het nieuwe testament ontleend is, thuis behoort. Indien gij dit met mij eens zijt, geef mij dan al de daartoe geschikte plaat sen met de woorden op." Deze aanhaling doet ons het algemeen karakter van den tekst kennen, welke door de zangver- eeniging Tot Oefening en Ditepanning morgen alhier voorgedragen zal worden. In het oratorium Paulus treedt, na eene ouverture op het motief van het later terugkomende koor Wachet auf, het koor met een lofzang aan God op. Daarna wordt in een recitatief de dramatische handeling ingeleid, in zoo verre verhaald wordt dat Stepha- nus, een der eerste 7 hooidlieden van de Christe lijke gemeente te Jeruzalem, predikte en wonde ren deed, gelijk in Handelingen 6 en 7 nagenoeg met dezelfde woorden als in 't oratorium te lezen staat, en dat de hoogpriester en de schriftgeleerden hem door valsche getuigen lieten beschuldigen. Die valsche getuigen treden zelve op in een quartet; men hoort het volk Stephanos aan klagen de rede van den aangeklaagde wordt weder verhalenderwijs medegedeeld dan schreeuwt het volk: „Weg met hem! later „Steenigt hemStephanus bidt voor zijne vervolgers; hij sterft; daarna valt een koraal in om de onderworpenheid van den geloovige aan Gods wil en zijn loon daarvoor te schilderen! Op de manier dezer Stephanus-episode is 't gebeeie oratorium behandeld. Het verhaal wordt meest door recitatieven voortgezet, het koor komt óf dramatisch handelend, óf tot verklaring van het verhaal, óf met lof- en tusschenzangen tusschen beidehet optreden van personen heeft slechts bij uitzondering plaats. En even als in de Ste. phanus-episodo door middel van het beroemde so praan-aria Jerusalem, die du tcdtest die Proplieten, midden in de handeling eene bespiegeling daarover en eene vermaning tot het razende volk, als uit hoo- ger steer komende, wordt ingevlochten, zoo treft men in de latere gedeelten van het werk het zelfde middel, met hetzelfde doei, herhaaldelijk aan. Een aaneengeschakeld geheel, een knoop, is dus in 't werk niet aan te wijzen. Na Stephanus dood gaat de handeling over op Paulus, den Christenv ervolger, dien wij op den weg naar Damascus, tot Paulns, den Christen-apostel, zien bekeeren. Deze bekeerings-episode is een der glanspunten van het werk, een meesterstuk van muzikale schildering. De hemelsche stem welke Saulus in zijn vervolgende dweepzucht stil doet houden, voorgesteld door een vrouwenkoor met begeleiding van gedragen akkoorden, klinkt zoo verrassend te midden van het recitatief en zoo afwijkend van de middelen, door welke de toonkunst gewoon is toestanden en handelingen te schilderen, dat het is alsof plotseling een bo- venaardsch licht van boven in de zaal valt. Het eerste deel sluit met de bekeering van „Eer! Wist hij wel eens wat dat woord beteekent," zei Edmée, haar best doende om zich te beheerschen. „Bij al het overige komt nu nog dat hij buiten mijn bereik is; met de dooden kan men niet meer afrekenen," zei Alain met op eikaar geklemde tanden. „Dus daarom hebt gij gezegd dat gjj geen vronw hadt zei Edmée zeer verlicht, doch nog gloeiende van verontwaardiging over haar las teraar. „Ik zei tot mijzelven dat zij voor mij niet meer bestond en dat ik nooit zou huwenweinig giSBeude welk onrecht ik dit edele meisje aandeed. Uit hetgeen mevrouw Bonaparte zei, blijkt dat zij te Parijs moet zijn en bij mijn tante. WaBrom zij niet meer wilde zeggen, weet ik niet. Mijn weg is nu aangewezenDe Pelven heeft mij zeker ook misleid omtrent den verkoop van het huis te Mortemart; daar zal ik in alle geval zeker iets vernemen, waardoor ik baar op het spoor kan komen." Edmée begreep hem. Hij wilde en kon niet vertrekken zonder die verklaring; hij voelde dat hij haar die bedekte bekentenis eoner liefde, die hem misschien zelf eerst duidelijk was geworden, toen die scheidsmuur onverwachts tusschen hen oprees, verschuldigd was. Hij had zorgvuldig vermeden haar zelfs met een blik te vragen of zij die liefde beantwoordde; maar elk gebaar, elke toon zijner stem verried zijn onuitsprekelijke smart en leedwezen. Haar hart klopte van blijd- Paulus, door de prediking van Ananias voltooid. Dit deel is het rijkst aan dramatisch effect. De koren waarin het volk optreedt, zijn uiterst levendig en krachtigde solo-nommers zijn vol gevoel; daartusschen geven de bespiegelende koren en koralen verkwikkelijke rustpunten. In het tweede deel is de behandeling, zoo mo gelijk, nog minder persoonlijk dan in 't eerste. Er komen voorvallen en gebeurtenissen in voor, door Paulus, alleen of met Barnabas, te Jeruzalem en elders ondervonden, maar tusschen deze voor vallen bestaat geen aaneengeschakeld verband. Eerst vinden wij de twee apostelen aan't prediken voor het volk, dat met verbazing en verontwaar diging in Paulus den gewezen Christenvervolger herkent. Bijzonder moeilijk, maar, als het goed uitgevoerd wordt, van buitengewone werking, is het koor, waarin deze indruk wordt weergegeven. „Is dat niet, vraagt de eene volksgroep al fluisterend aan den anderen, dezelfde man die vroeger te Jeruzalem de Christenen vervolgde?" Dit moet pianissimo en toch duidelijk gezongen worden, zoodat het gemompel der koren door de geheele zaal verstaan wordt, om straks, als het fluisteren overgaat in een wraak-getier„Ver stommen moeten zijne lippen!" ieder toehoorder den indruk der razende volksmenigte te doen deelen. Om dit effect te bereiken is eene nauwkeurigheid en vastheid van invallen noodig, welke ook bij de krachtigste en meest geoefende koren slechts zeer zelden in hare volkomenheid aangetroffen worden. Nadat deze storm gestild is, worden wij, zonder overgang, te midden der heidenen te Lystra ge voerd, die de apostelen, wegens de wonderen die zij doen, voor bovenaardsche wezens aanzien, welke zij willen aanbidden. „Op deze plaats, schreef M. aan zijne moeder in November '34, gehören einige sehr gute Chore, von denen ich bis jetzt aber Tceine Ahnung babe; es ist echteer Inderdaad zijn hier eenige, niet alleen sehr gute, maar prachtige koren aangebracht, welke de op volgende beweging onder de volksmassa weder zeer duidelijk wedergeven, om door een koraal, later door eene cavatine, bespiegelend en bevre digend afgesloten te worden. Het laatste gedeelte van het werk bevat den strijd tusschen Paulus, die zich naar Jeruzalem wil begeven, waar hij weet dat vervolging en gevangenschap hem wachten, en zijne gemeente te Ephesus, welke hem tot „mededoogen met zichzelven" zoekt te bewegen. Maar de apostel blijft onwankelbaar in het besluit, dat hem door zijne roeping wordt opgelegd en zoo geleiden zij hem naar 't schip, dat hem medevoert en de ge meente, in hare overpeinzingen verzonken alleen laat. Een koor en recitatief, welke berusting en ge loofsmoed ademen, geven aan deze gedachten uiting en met een grooten lofzang aan God wordt het geheele werk besloten. Tusschen de vereerders van Mendelssohn be staat veelal strijd, welk zijner twee voltooide oratoriums, Paulus of Ellas, het schoonst is. Der gelijke verschillen van opvatting en smaak, welke de onderlinge goede verstandhouding, of het ge meenschappelijk kunstgenot, in 't minst niet behoeven te verstoren, zullen steeds bestaan. Ieder kunstwerk heeft zijne verdiensten en zwak ke zijden, welke aan het onderwerp en de wijze van bewerking onafscheidelijk eigen zijn en dus den kunstenaar, zelfs bij gelijke inspiratie, tot o n g e 1 ij k e vormen en uitdrukkingen aanleiding zullen geven. Vruchtbaarder dan deze vergelijking is echter eene beschouwing der geschiedenis, welke een kunstwerk in de schatting van het publiek doorloopt. En dan zien wij de groote instrumentale en vocale werken van Mendelssohn, na bij hun eerste verschijning met groote geest drift ontvangen te zijn, eerst een tijdperk van onverschilligheid intseden, dat na Mendelssohn's schap dat hij zoo handelde en van een geluk zóo groot, dat zij het niet onder de oogen durfde zien. „Vaarwel 1" sprak hij op zachteu toon, zich over haar heenbuigende. „Ik kan inderdaad dat arme kind al heel weinig aanbiedenmaar ik moet haar en mijn tante gaan opzoeken." „Dan behoeft gij niet ver te zoeken," viel hem iemand, door tranen lachende, in de rede. Mile De St Aignan was onopgemerkt binnen gekomen, gevolgd door mr. De Lys en stak hem hare beide handen toe. „Mijn beste, beste neef! Zie ik u eindelijk weer Bet was een aandoenlijke ontmoeting, als van twee geredde schipbreukelingen die elkaar ver loren gewaand hadden. „Ach mijn goede graaf, dank zij dezen goeden vriend die, neen mijnheer begin mij nu niet weer tegen te spreken; als gij die slechte gewoonte niet hadt, zoudt gij de volmaakete, trouwste, verknochtste, zelfopofferendste vriend ter wereld zijn." „Ikl hemel! welk een onrechtvaardigheid!" riep de oude man als in wanhoop uit. „En vergeet nu om uw oude tante uwe jonge vrouw niet," voegde Mile De St Aignan er half lachende, half schreiende bij. „Neen zóo ondankbaar ben ik niet," ant woordde Alain, maar ondanks zichzelf zag hij naar haar die hij nog altijd voor de dochter van mr. De Lys hield. Hunne oogen ontmoetten elkaar en in plaats van do uitdrukking die bij dood in geheclo vergetelheid dreigde te zullen overgaan. Do critiek vond hem niet „diep" genoeg. De klassieken zeiden hoofdschuddend dat hij geen Bach of Hiindel was, dat dan ook uit het geboorteregister der stad Hamburg, op den datum van 3 Februari 1809, voldingend te bewijzen was. De romantiek vond hem een „middenman" en keerde zich tot Schumann en diens opvolgers, onder wier handen de toonkunst, al verder gaande en atdwalende, somtijds ophoudt eene kunst der tonen, dat is eene aan muzikale vormen gebonden gevoels- en gedachten-uiting van den mensch, te zijn. Mendelssohn is echter die periode der onsterfelijk heid reeds ingetreden, waarin een naam eene jaren- reeks van onverschilligheid weder te boven komt. Op de verwaarloozing is vernieuwde belangstelling gevolgd en op dit oogenblik beleven zijne orato riums een tweeden bloeitijd van populariteit. De Paulus en de Ellas zijn in ons land in den loop van dit jaar reeds herhaaldelijk op groote muziek uitvoeringen gegeven. In Frankrijk haalt men ze beide te liever in, om zooveel te ongestoorder de werken van Wagner te kunnen uitfluiten, in wien men, door de muzikale methode heen, den politieken en den rassenhaat bevredigen wil. In Duitschland, bijzonder in dat bij uitstek muzi kale gedeelte van het rijk dat aan ons land grenst, is men ook weder tot Mendelssohn terug gekeerd. Nadat sedert 1862 te Keulen de Paulus niet meer uitgevoerd was, hebben wij nu binnen een jaar tijds het werk aangetroffen op programma's van Gladbach en Elberfeld, van Dusseldorp op het muziekfeest der tentoonstelling in den afgeloopen zomer, en nu, vóór een paar maanden, op het eerste Gurzenieh-ooacett te Keulen. De Middelburgsche zangverceniging is dus in 'thart der muzikale beweging, nu zij morgen het werk ook weder gaat uitvoeren na eene voorbereiding, welke door den dood van onzen betreurden Kirrwald en door andere daarop gevolgde omstandigheden, langer geweest is dan met andere werken in den regel het geval is. De uitvoering kan dus zooveel te beter zijn en er bestaat, voor alle muziekliefhebbers in onze om geving, aanleiding om die met belangstelling en verlangen te gemoet te zien. De tentoonstelling van teekeningen uit de portefeuille van Arii et Amicitiae te Amsterdam, door Uit het volk voor het volk hier gedu rende drie dagen gehouden, werd behalve door de leden van de vereeniging door 164 per sonen bezocht. Slechts 26 personen maakten van de gelegenheid om voor een entrée prijs van 5 centen, kennis te maken met teekeningen vun vele onzer beste meesters, gebruik. De heer W. J. van Zuylen verklaart in de N- R. Ct. zich te zullen blijven verzetten tegen iedere poging tot samensmelting van het Kotter- d amsch tooneelgezelschap met He Red. tooneel, Dit beschouwt hij als een monopoliser ren der kunBt, dat voor de kunstenaars de schadelijkste gevolgen moet hebben. Enkele voorname leden van het gezelschap moeten den heer Van Znyleu reeds toegezegd hebben hem in zijn verzet te zullen steunen. De commissaris van politie te Deventer, W. H. J. van Nues, is door de rechtbank te Zntfen bij verstek, ter zake van moedwillige mishandeling, tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf veroor" deeld. In de onzen lezers bekende voor het gerechts hof te 's Gravenhage in hooger beroep aanhangi ge procedure tot vernietiging van twee overeen komsten, door eene getrouwdo vrouw buiten weteu van haren echtgenoot, doch met rechterlijke machtiging aangegaan, zulks op grond dat de vrouw geheel ten onrechte deze machtiging van den kantonrechter te Goes had aangevraagd, heeft het hof heden uitspraak gedaan. Het heeft hoopte, misschien vreesde in de hare te ontdekken, zag hij haar glimlachen en blozen van innig geluk,- terwijl zy hem schuchter de hand reikte. „Aan dit lieve kind, hebt gij te danken," begon Mile De St Aignan. „Wat zijt gij! Gij! Edmée!" riep hg uit en duizelde van de onverwachte blijdschap die hem eensklaps vervulde. „Er zijn dingen die min niet durft gelooven „Gij hebt haar tot nu toe niet ontdekt! Gij hebt zeker steeds gedacht dat zij de dochter van onzen vriend was!" „Wat kon ik anders gelooven Alles droeg ertoe bij om mij te misleiden. Maar hoe was het mogelijk dat gij zoo wreed kondt zijn om mij zoo even nog niets te zeggen zei Alain op veel zachter, eenigszins verwijtenden toon, terwijl hij hare hand in de zijne nam. Maar hij zag er niet uit alsof hij onverzoenlijk zou zijn. „Toch heb ik u gevonden; hoe hardnekkig gij u cok verborgen gehouden hebtzeg mij nu althans dat gij hot niet betreurt eindelijk ontdekt te zijn." De blik, die thans tot hem opgeheven werd was een voldoend antwoord op zijn vraag. üimoE, daarbij hot door do rechtbank te Middelburg ge. wezon vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende, de vernietiging der door de vrouw aangegane overeenkomsten uitgesproken, met veroordeeling van den geintimeerde in de kosten van boido instantiën. Heden middag is de justitie, vergezeld van dr. Bolle, van hier over Vlissingen naar Zeeuwsch- Vlaanderen vertrokken, naar wij vernemen om een onderzoek iu te stellen naar een te Sluis ge- pleegd misdrijf. Ter vieriDg vaD het vijftienjarig bestaan der fferkmamvereenigmg alhier werd gisterenavond in het lokaal in de Koepoortstraat eene bijeenkomst van leden en begunstigers en hunne dames gehouden. Door den voorzitter werd eene feestrede uitgesproken, de zangvereeniging Voor waarts streven voerde eenige nommers uit en eenige liefhebbers gaven voordrachten ten beste, terwijl de rederijkerskamer Nut en Genoegen een tooneelstnkje opvoerde. De bijeenkomst werd met een bal besloten. eere, 12 Dec. Elf werklieden voeren gisteren in een roeiboet naar de plaat „de Onrust", om de daar gestrande brik Fordenslcjotd te sloopen. Door het zoogenaamde „spektakel" maken in de over laden boot, kantelde die en geraakten allen te water. Gelukkig kwamen zij met den schrik vrij, maar dewijl er nog al eenigen tijd verliep alvorens zij thuis waren, ondervonden zij toch zeer gevoelig dat het seisoen wat te ver gevorderd is om zee baden te nemen. Het panorama te Amsterdam zal den 20en dezer in tegenwoordigheid van het gemeentebe stuur en de leden van den raad worden geopend. Den volgenden dag wordt het voor het publiek toegankelijk gesteld. De koningin van Zweden, die, dank zij de behandelipg van dr. Mezger, vermoedelijk half Januari in volkomen beterschap Amsterdam zal kunnen verlaten, heeft te Haarlem de merkwaar digheden in oogenschouw genomen. Onder inacht neming van het striktst incognito en onbekend als zij te Amsterdam is, beweegt de koningin zich even vrij door Amsterdam's straten als een par ticulier. Zaterdag morgen reed zij naar het centraal-station per tramwagen. He te Arnhem aangehouden inbreker is her kend als te zijn Bernardus Zweers, in het najaar van 1874 veroordeeld door het hof in Gelderland tot 6 jaren tuchthuisstraf wegens diefstal met binnenbraak. Hij scheen nu zijn ambacht bij afwisseling te Arnhem en Amsterdam uit te oefenen. Uit Nishni Nowgorod schrijft men dat de gansche omtrek samenstroomt aan de oevers vau de Wolga en de Oka, waar bij een waterstaod van nagenoeg vier meters boven hot gewone peil een ijsgang plaats heeft, die duizende boomstammen en een aantal verpletterde vaartuigen medesleept. Van Balachna af is de Wolga bedekt met naphtha uit de schepen die by eene fabriek van minerale oliën zijn verongelukt. Men rekent dat de hout- koopers en reedera te Nishni Nowgorod meer dan een half millioen roebels verloren hebben. Men herinnert zich het proces van don Carlos tegen den generaal Boët, die door zijn ouden meester beschuldigd werd juweelen gestolen te hebben. Boët werd vrijgesproken <to Milaan en wil nu tegen den pretendent eene acltie tot schadevergoeding instellen. De schade die hij £wLnaïn ?er etLrSoedea naam begroot hij op 50.000 franken. Waarschijnlijk zal dit proces te Parys worden gevoerd. Weer welkome stof voor de schandaal-Hovende gemeente, die zich thans voedt met de enquête naar het gedrag van generaal Hö Cissey en met de aanhouding van mevrouw hriedmann, eene dochter van Napoleon's minister De Persigny. Mevrouw F. had op wissels de handteekening harer grootmoeder nagemaakt. Gustave Flaubert heeft een roman nagelaten die onder den titel Bouvard et Féouchet zal ver schijnen in de Nouvelle revue Wij zijn in den tijd der bondenals er eeu ot ander doel moet bereikt worden, dan richt men een bond op. Deze moreele coöperatie is ook in toepassing gebracht door de Mormoonscho dames, die een bond hebben opgelicht om hare mannen te bekeeren van de veelwijverij. Zij hun geren naar het onverdeeld bezit van haren echt vriend. Mevrouw Thiers is Zaterdag avond laat overleden. ^er gelegenheid van het aanstaande huwe- igk van den Oostenrijkschen kroonprins met prinses otephanie van België is iets zeer onaan genaams voorgevallen. Verleden week weid te Weenen bericht ontvangen dat de pi ins zijn huisraad enz. te Parijs had besteld. Het geheele ameublement van de Hradschin, het paleis to waar de prins zijn hoofdverblijf zal houden, bchynt bij Parijsche fabrikanten besteld te zijn. DeWeener mduatrieelen zijn hierover natuurlijk zeer ontstemd, en de burgemeester is er reeds een op perkamerheer of dergelijken tusschenpersoon over wezen spreken. Indien het bericht der bestellingen bevestigd wordt en deze worden volgehouden, uenkt men dat de gemeenteraad alle toebereidselen zal staken tot de groote feesten welke hij bij het huwelijk wilde geven. "T Honderdag en Vrijdag passeerden door het station Aberdeen (Schotland) 315 wagens met vee voor de Kerstmarkt te Londen. De waarde van hetgeen alleen uit dit gedeelte van Schotland tegen Kerstmis naar de groote stad werd gezonden, bedroeg f 840.000. He Standard zegt dat hét bestuur van het Lngelsche geographisch genootschap de plannen vo°r f.en Pooltocht in overweging neemt Waar schijnlijk zal men over de zaak een uitvoerig rapport vragen van deskundigen, zoodat men in den volgenden zomer nog wel niet zal kunnen varen, maar dien tyd nog aan de voorbereidende fatudio zal moeten besteden. Men denkt dat de weg zal genomen worden over Franz-Josephsland. en dat het voorname doel van den tocht zal zijn het onderzoek van een nog onbekend gebied, benoorden den 79en en 80en breedtegraad. Het genootschap ia niet tegen de opriohttng van observatieposten in de Poolstreken, doch het beschouwt deze waarnemingen in belang voor de zaak als ondergeschikt aan onderzoekingstochten. Toepassing der eleotriciteit is zoo aan de orde van den dag dat men zich over niets meer verwondert. Nadat in Frankrijk reeds eleetrisoha gebitten voor paarden waren ingevoerd, heeft men thans ook de sporen door een eleotrische batterij onnoodig gemaakt, Da batterij wordt,. in een doosje aan den zadel vastgomaakq drukken op een ivoren knop brongt e een lievigen stroom over op eon onder d» riem aangebracht stomp borsteltje, dat zijdo van het paard is gedrukt. Drukt| een ander knopje, dan verkrijgt men zameu en aanhoudenden stroom, die op donzelfden invloed heeft als de aanhouder der beenen van den ruiter. Er heeft in Wales bij Pen-y-Graig morgen weer een verschrikkelijk ongeluk kolenmijn plaats gehad. Door eene onl van mijngas kwamen ruim 80 werklieden Laatste bericht* Amsterdam. Door de Verecnigi den effegtenhandcl alhier is heden een ad| zonden aan de tweede kamer, houdende bl tegen het aanhangige wetsontwerp tot in| eoner rentebelasting. Tweede kamer. De heer Bahlmi toegelaten en beeedigd als lid der kamer. Staatsbegrooting. Binnenlandsche zakei amendement tot sehiapping der traktemi hooging voor den inspecteur van het kran genwozen wordt verworpen. De minister ve op eene vraag van den heer Van Dedem geen aanleiding bestaat om het rotkrenpel do besmettelijke veeziekten op te nemen. Over het onderwijs in 't algemeen voertl de heer Heijdenryck het woord, om te consta dat, volgens erkentenis der regeering, do q ding der kosten van het onderwijs de hofl zaak is van het tekort en alzoo vaq gevorderden nieuwen belastingdruk. Door de commissie van rapporteurs zijn trokken de amendementen tot schrapping v traktement van den conservator van 'srijk barium en tot traktementsverhooging vo< amanuensis. Langdurige discussie is gevoer de weelderige inrichting der administrati het academisch ziekenhuis te Leiden. Een dement der commissie van rapporteurs 01 post met 22,000 te verminderen, is aangei met 64 tegen 9 stemmen. De zitting wordt heden avond voortgezet Londen. Tengevolge van den erm toestand in Ierland is heden onverwach kabinetsraad belegd. Volgens de Standard verklaarde de heer F<| dat hij zonder uitzonderingswetten niet vq woordelijk wil zijnmogelijk wordt het parid dadelijk bijeengeroepen. Veere. Hoden is alhier aangekomeiL reddingskotter Willem van Houten, na 42 dl op de plaat De Schotsman vastgezeten te heq 12 December des morgens te 8 uren KAMEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. afwijk Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentin Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansundj Stockholm. Portsmouth Yarmouth Wind richt, kracht 6. 4.6 2.5 0.7 1.3 9.4 1.6 1+11.3 7.7 11.5 6.7 0.9 4.9 7.9 1WNW W W W W W W jWNW |WNW w w zw w |wzw N —21.2 14.6 Z NW Toe stand lucht. z. bowl iZ. bewj. 1. bt z. bew.|. betr. z. bow.L |z. bew.'J. betr. j- - 1. bew.L. 1. bew. regen - betr. -- z. bew. 4- betr. betr. betr. 15 December des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathien Biarritz Perpignan. Christiaansund' Stookholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 6.4 w 0 6.0 wzw 0 5.1 WNW 1 2.8 WZW 4 3.9 W 1 - 7.5 NW 4 - 3.0 NW 4 4- 8.7 W 3 7.9 NW 3 -11.7 NW 6 3 7.3 WZW - 1.2 ZW 4 0.6 WZW 5 4- 3.4 W 3 I 7.5 NW 3 4- 7.9 O 3 -13.9 ZZW 2 -11.8 NNW 2 11.0 NW 2 |z. bew. betr. z. bew. betr. regen bew. bew. betr. Iz. bew.| [1. bew. regen betr. betr. betr. betr. z. bew. z. bew. betr. li. bew. Zondag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 uienV. 5.8 D. des namiddags: V. 5.7 G. Barometer te Middelburg, Graanbeurs (Com) Mvwiwvuiyé Grootste verschil in Nederland i 'sochtends 8 uren: V. 3.6 D. des namiddagst Barometer te Middelbutg, Gtaanbeiutss (Com)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2