1880. N°. 295. 123e Jaargang. Dinsdag 14 December. Eet Atelier du Lys, Middelburg 13 December. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Ke rknieuws. Marine en leger. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks! met nitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 8,50. Afzonderlijke nommerB zijn verkrijgbaar a 5 Oent. Advertentlen: 20 Oent per regel? Geboorten Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag den 15en December 1880, des namiddags te half twee uur, een openbare ssitting van den gemeenteraad zal plaats hebben, Middelburg, den 13en December 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag, den 15 December a. des namiddags te half 2 uren een openbare vergadeiiLg houden ter behandeling der volgendo zakeningekomen stukkenbeschikking van gedeputeerde staten, waarbij de goedkeuring wordt onthouden aan het raadsbesluit tot opheffing der school F (mejuffrouw Achilles)instructie voor den directeur-boekhouder der gasfabriek; concept verordening, regelende de voorwaarden waarop gas door de gemeente geleverd wordtmissive der commissie van toezicht op de scholen voor lager onder wy 8 met aanbeveling vacatures; voor stellen van burgemeester en wethouders: a. wijziging der gemeente-begrooting voor 1881; b. adres be- treöeude de kosten voor uitvoering der wetten op de militie en schutterijc. opheffing der waag en vervuiling der betrekking van opzichter over de gemeente-begraafplaats; d. staat van te roeien hoornene. verkoop van onbruikbare roerende goederen der gemeente-fabricage; benoeming leden, ter voorzieniug in periodieke aftreding, bjj ver schillende gemeente-administratiën. Nog een staaltje van de lijntjes-statistiek van het üieuwa v. d. JJag> betrekkelijk de schulden der gemeenten. Van de gemeente Vlissingen wordt gezegd dat die met een schuldenlast van 75.64 per hoofd wordt gedrukt, terwijl naar de VI. et. mededeelt de last hoogstens 20 zou kunnen bedragen. Overeenkomstig het prae-advies van burg. en weth. op een voorstel van den heer Leopold, heeft de gemeenteraad van Groningen besloten tot conversie der 5 en 4£ pet. gemeenteschalden in een 4 pet. leening. De in 1879 gesloten leening zal onder die conversie niet begrepen worden. Tengevolge der ministerieele beslissing zijn te Did e boor n eenige paren overgetrouwd door den burgemeester. FBTJH-X-EXOISr. 93 DOOR de schrijfster van M"e More. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK. XIX. MAN EN VBO UW. Alain was nu degeen die het stilzwijgen ver brak door met gemaakte kalmte te zeggen: „Ik ben zeer blij dat ik u een oogenblik alleen zie. Eerst moet ik u zeggen dat ik alleen hier ben gekomen om n vaarwel te zeggen. Ja, luister evenik ben n zoowel als mij zeiven die verklaring schuldig." „Zijt gij verbannen „Ik verban mijzelven, opdat ik geen verra der worde, niet tegenover mijn vaderland, maar tegenover mijzelven." „Mevrouw Bonaparte heeft mij verraden l" zei Edmée bij zichzelven. „Hij weet wie ik ben. En toch waarom waarom Maar zij vond geen antwoord op die vraag en zag hem slechts half verwonderd, half verwijtend Men schrijft ons nit Rotterdam: De strijd aan de gemeentelijke stembus belooft belangwekkend te zijn. Van de verdeeldheid onder de liberalen maken de clericalen gebruik, om een slag te slaan. De Roomsch-katholieke kiesvereeniging De Grondwet en de antirevolutio naire vereeniging Nederland en Oranje hebben beiden den heer Voorhoeve candidaat gestold. De liberale candidaten zijn drie in getal. Orde stelde den heer Wilkens candidaat, Burgerplicht den heer Klütgen, en Algemeen Belang en Botter dam den heer Edm. van Hoboken. Laatstgenoemde caDdidatuur verdient de aandacht. De kiesveree niging Algemeen Belang bestaat hoofdzakelijk uit leden en aangehuwde leden van de familie Van Stolk, zooals indertijd gebleken is uit eene statistiek van Uilenspiegel. Wij willen niet be weren dat zij is opgericht met het doel om aan die familie invloed te verschaffen, maar een feit is het, dat zij onlangs den heer Koch, die met eene juffrouw Van Stolk getrouwd is, in de kamer van koophandel heeft gebracht, eu dat zij thans den heer Van Hoboken, die met eene andere juf frouw Van Stolk is gehuwd, in den gemeenteraad tracht te brengen. Een feit ook, dat èn de voor zitter èn de secretaris dezer kiesvereeniging tot echtgenooten dames Van Stolk hebben. Voor de kiezers, die hier geen familieregeering wenschen te vestigen, is de candidatuur van den heer Van Hoboken das weinig aanbevelenswaardig. Het pikante van do candidatuur-Kliitgen ligt hierin, dat deze heer is Roomsch-kat&oliek, en in Burgerplicht werd aanbevolen als voorstander niet alleen van neutraal, maar ook van zooveel mogelijk kosteloos onderwijs. Hij zou dus in den gemeenteraad de tegenvoeter wezen van zijn geloofs genoot dr. Sleurs. De candidatuur vau den heer Wilkens heeft een min of meer aristocratisch karakter; voor het overige behoort echter deze candidatuur tot de oprechte liberalen. Nog verdient opmerking, dat ons conservatieve orgaan, de Botterdamsche courantniet den heer Voorhoeve aanbeveelt, maar den heer Van Hoboken. Waarschijnlijk had het geen vermoeden van het geen er gaande was, en sloot het zich met eenige voorbarigheid bij Algemeen Belang aan, alleen om Orde en Burgerplicht tegen te werken. Meer nog dan de aanstaande strijd bij de stem bus, trekt de aandacht wat er op dit oogenblik omgaat op tooneelgebied. Gij kent de feiten; gij weet, dat onze schouwburg-vereeniging en décon fiture is, en dat de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel daarvan gobruik tracht te maken om ons tooneelgezelschap te annexeeren. Het schijnt, dat een deel onzer tooneel-directie niet ongenegen is om aan de verlokkingen uit Amsterdam het oor te leenen, maar een ander deel niet. Wat daarvan „Gij weet dat ik gevangen genomen werd," vervolgde hij, ondanks zichzelven de zelfbeheer- sching verliezende die hij getracht had te behou- den, „maar gij weet niet hoe ik bevrijd ben. Hoche kwam mij in de Conciergerie opzoeken. Hij is altyd een trouw vriend voor mij geweest en wilde alles hooren wat ik hem kon vertellen; daarna werd ik voor Barras gebracht en scherp ondervraagd. Ik kon niet ontkennen dat ik te genwoordig geweest was bij een vergadering van den club Clichy, maar gelukkig was het bij een gele genheid toen eenige leden met belachelijke partij digheid te velde trokken tegen het krijgskundig genie van Bonaparte. Ik, die in Italië ben ge weest, kon hiermede slechts den gek steken, waardoor ik hen woedend maakte en ik geloof dat ik zelfs eenigszins gevaar liep. Hoche had dit vernomen en wist het te mijnen gunste aan te wenden. Barras verlangde inlichtingen te hebben aangaande eenige personen die er dien avond warenmaar die wilde ik niet geven, ik ben niet gewoon de rol van spion voor eenige partij te spelen, en dus werd ik weer naar de Con ciergerie gezonden. Tot mijn groote verbazing vernam ik echter van morgen dat ik vrij was en eer ik naar huis ging een bezoek bij mevrouw Bonaparte moest maken." Hij hield op en Edmée prevelde iets onverstaanbaars. „Zij ontving mij uiterst vriendelijk en ver zekerde mij dat mijne vrienden De Blanquefort niet zouden lijden onder die zaak van hun neef en dat zij de vergissing, die tot mijn inhechtenis het gevolg moet worden, is duidelijk. Men zal een herhaling zien van hetgeen er gebeurde, toen de directie Albregt en Van Ollefen hetzelfde wilde doen, wat nu de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel tracht tot stand te brengen. Er zal een scheuring komen, en ons in zoovele opzichten voortieffelftk tooneelgezelschap zal uit elkaar worden gerukt. Voor de kunst zou dat zeker geen voordeel zijn. Men zal vragen hoe het komt, dat een tooneel gezelschap, waarop Rotterdam aanvankelijk zoo trotsch was en waaraan werkelijk de Nederland- sche tooneelspeelkunst groote verplichtingen heeft met ondergang wordt bedreigd. Ik geloof, dat er maar éen verklaring voor te vinden is: de wispelturigheid van ons publiek. De belangstelling voor dit tooneelgezelschap is in den laatsten tijd zeer merkelijk gedaald, zonder dat van de zijde der directie daartoe aanleiding werd gegeven, want zij heeft steeds al het mo gelijke gedaan om de kunst op een hoog peil te houden. Had zij wat meer toegegeven aan den wansmaak van het groote publiek, zij zou er financieel beter voor staan; maar met opoffering van de belangen der kas, heeft zij zooveel mo gelijk zich gericht naar den smaak van h^t be schaafdste deel. En nu laat juist dit deel van het publiek haar in den steek! Dit is de oor zaak van de slechte ontvangsten. Nu geloof ik wel, dat de vroegere belangstelling eenigermate kunstmatig was; maar de voornaamste oorzaak vau haar verflauwing is toch wispelturigheid. Men wil weder wat anders, en nu is plotseling de Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel de groote bevorderaarster van de ware kunst geworden, nadat reeds in het vorige jaar door sommigen druk geïntrigeerd was om de directie Legras c. s. te onttronen en de directie Schimmel-Wertheim in haar plaats te stellen. De pogingen om gelden bij elkaar te brengen, teneinde het voortbestaan van onze schouwburg- vereeniging te verzekeren, beloven onder die omstandigheden zeer weinig, en zoo zou het geen wonder wezen, indien een deel onzer directie moedeloos werd en zich in de armen wierp van de vereeniging Het Nederlandsch Tooneely die er steeds op uit is geweest is een monopolie in han den te krijgen en misschien Rotterdam wil ge bruiken om den Amsterdamschen Stadsschouwburg te heroveren. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de St.-Ct. ter algemeene kennis, dat in den loop der maanden Jannari, Februari, Maart, April, Mei en Juni a. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische exa mens van arts en tandmeester, vermeld in de neming geleid had, niet kon betreuren, daar zij daardoor in de gelegenheid waren geweest om mijn vrouw te leeren kennen." Hij zag hoe Edmée bij die woorden verbleekte en vervolgde met bitterheid: „Geen wonder dat n dit verbaast; gij herinnert u ongetwijfeld dat ik de eerste maal toen ik dit atelier betrad, waar ik de gelukkigste dagen doorbracht welke ik ooit gekend heb, verklaarde geen vrouw te hebben? Zeg mij ten minste dat gij niet denkt dat ik u moedwillig bedrogen heb!" „Dat is onmogelyk," antwoordde zij zacht. Dank voor dat woord," zei Alain baar bij de hand vattende. „Ach, als gij slechts wist als ik maar het recht had zijne hevige bedwongen aandoening deed haar sidderen; zij zag iu groote spanning naar hem op en deed geen moeite om haar hand terug te trekken. „Help mij om niets te zeggen, Edméeof neen laat ik u liever, eer wij scheiden mijn ge schiedenis vertellen ik verlaat Parijs van avond." Zij gaf stilzwijgend haar toestemming* Hij liet troosteloos hare vingers los en bedekte zijne oogen met zijn hand, terwijl hij gejaagd begon: „Een jaar of zes geleden was ik even als iedereen op het punt van gevat te worden en van de gevangenis naar de guillotine was maar éen stap. Een jong meisje te Sc Aignan, een kind van vijftien of zestien jaar, kwam mij waarschuwen en werd betrapt. Wat kon een man van eer anders doen dan haar huwen en aan het geweld artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Stbino. 222). Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten daarvaD vóór 1 Januari; zij, die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 April schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. L. C. van Goud oever, te Utrecht. De over te leggen stukken zijn vermeld in de St. Ct. De St.-Ct. bevat een zestal wetten tot natura lisatie van verschillende personen. Bij een dezer wordt ook aan Jacob Friedrich Schneider, koop man, geboren te Nauort, Pruisen, wonende te Goes, de hoedanigheid van Nederlander verleend. onderwijs. Voor het jaar 1881 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch J. W. H. Bauduin te Maastricht. Door de commissie uit den kerkeraad der Nedi Herv. gemeente alhier is een pakhuis op het Zuidelijk Molenwater aangekocht, met het doel om dit voor een Christelijke school voor lager onderwijs voor min- en onvermogenden in te richten. ©roede, 12 Dec. De beer H. J. Janssen, predikant bij de Ned. berr. gemeente alhier, heeft voor de beroeping naar St. Anna ter Muiden bedankt. '9 Heer A rendskerke, 13 Dee. In de vergadering van het kiescollege der Ned. lierv. gemeente iB tot ouderling gekozen de heer W. Steijn, altredend diaken, en tot diaken de heer J. D. de Smit. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is de oeteningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, den 9en dezer van St. Vincent vertrokken, met bestemming naar Suriname. harer rirwe bloedverwanten onttrekken? Men liet ons gaan en ik bracht haar bij de eenige nabestaande die ik nog in Frankrijk had, zelf genoodzaakt zijnde het land te verlaten, doch voornemens om zoo spoedig mogelijk terug te koeren en het burgerlijk bnwelijk door een ker kelijk te doen bezegelen." „Maar dat meisje kon u toch niet gebonden rekenen door een enkel burgerlijk hu welijk," stamelde Edmée. „Maar ik beschouwde mijzelf als gebonden," antwoordde Alain met een strakheid die zijn innerlijken strijd verried. „Ik had mij voorgenomen naar Mortemart, een klein stadje, waar ik haar achterliet, te gaan, zelts nog eer ik David kwam bedanken, maar ik ontmoette mijn neef De Pelven „En die belette bet n 1" riep Edmée op zulk een smartelijken, verontwaardigden toon, dat Alain, die daar de beteekenis verkeerd van be greep, bijna niet kon voortgaan. „Hij had mij reeds bericht over haar gege ven, tante was dood, mijn vrouw verdwenen en maar 'tis onnoodig die geschiedenis te herbalen." „Hij belasterde haar 1 En gelooidet gij wat hij zeide „Zoo dwaas was ik, maar ik was een eerlijk man en kon niet zulii een laag bedrog veron derstellen bij iemand, die voorgaf het grootste belaDg te stellen in de eer onzer familie, die zijn best gedaan bad om baar te doen eerbiedigen

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1