1880. N«.' 293: 123e Jaargang. I Zaterdag 11 December. Middelburg 10 December. Nienwe Uitgaven. Benoemingen en besluiten. MiODELRllRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dageljjkaj met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Ad verten tien: 20 Oent per regel; Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 7. 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M, Berlijn Weenen, Zurich enz. Een talrijk, aandachtig en zeer gemengd publiek had zich gisteren avond in de Concertzaal alhier vereenigd, tot het aanhooren der voordracht van den heer Graafland, vroeger zendeling, thans directeur der kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Tanawangko, over den arbeid van het iled. Zendelinggenootschap, in dat kleine, in dit opzicht bij uitzondering bevoorrechte gedeelte van Noordelijk Celebes, dat men de Minahassa noemt. De heer Graafland bezit de eigenschappen, welke wij bij de meeste zendelingen hebben opgemerkt, die over hun levenstaak en over de daarin opge dane ervaringen tot het Nederlandsch publiek het woord komen voeren. Hij spreekt levendig, met het vuur eener in den strijd des levens gestaalde overtuiging, daarbij eenvoudig en bevattelijk, zonder in het alledaagsche of beazelach tige te vallen. Hij heeft die gave, welke iederen rede naar, onder elk publiek, aandacht en belangstel ling verzekert: te spieken over hetgeen hij kent, vreet en gevoelt. Hij zetie in eene korte inleiding de beginselen uiteen, volgens welke de prediking van het Chris tendom, naar zijne overtuiging en ervaring, onder de heidenen moet plaats hebben, wil zij vruchten dragen. Niet met geweld, maar door overreding Cu geduld; niet door uit de hoogte de nieuwe /jeer op te dringen als de eenig goede, bestemd om het bijgeloof en het ongeloof met éen slag te verslaanmaar door in dat bijgeloof en in de heidensche begrippen zelve, de aanknoopingspun- ten op te zoeken, door welke de godsdienst der liefde binnengehaald kan worden. Niet door de heidensche altaren en offersteenen omver te wer pen, maar door die ongemoeid te laten; door in de vereering der heidensche atgoden te eerbiedigen wat daarin goed, menschehjk en eerbiedwaardig gevonden wordt, bereidt de zendeling zich een weg, welke somtijds tot verrassende uitkomsten voeren kan. De heer Graafland verhaalde, in dezen geest, eerst een gesprek met een ouden Alfoerschen priester, wien de zendeling, na zijn vertrouwen langzamerhand gewonnen te hebben, door het opvatten der straks bedoelde aanknoopingspnnten, tot nadenken beweegt. Verder brengt bij 't bij dezen niet. Later besenreei bij de bekeering van een anderen priester, die tot in hoogen ouderdom de steun en bet voorbeeld gebleven was der ge- heele gemeente. Op deze wijze een denkbeeld gegeven hebbende van het bekeeringswerk, zooals hij dat opvat, schetste de tpieker den gang daarvan onder ue bevolking, den beschavenden en veredelenden invloed, door de Christelijke leer op haar nitgeoeiend. Deze invloed wordt door allen, die de Minahassa bezocht heb ben, ook door ben die de zendingszaak voor 't overige niet genegen zijn, erkend. Hij vertoont zich in goede insmeren, knappe eu zindelijke kleeding, gepaste vrijmoedigheid, waardeering van en verlangen naar onderwijs, beschaalde zeden, welk een en ander een treffende tegenstelling oplevert met de woestheid eu barbaarschheid van Weleer, zooals die onder de niet-Christelijke stam men in de Minahassa, ondanks het ook daar geldend gezag van het koloniaal bestuur, nog worden aangetroffen. Ongeveer 80.000 Christenen heeft het Zende linggenootschap op deze wijze aldaar gevormd en zijne zeudingstaaa is in deze streek thans afge- loopen. De zendelingen zijn ambtenaren van bet koloniaal bestuur geworden en bij de Indiscbe protestantsche kerk ingelijfd, onder den weiuig passenden, ondergeschikten titel van h u 1 p-predi- ker, ongepast dewijl zij niemand tot bul p, maar zelfstandig als godsdienstleeraars werkzaam zijn. Dien overgang beschouwde de beer Graaf land als voor bun arbeid, in vele opzichten, voor- öeelig. Hij geeft htm het prestige van ambtenaren der machtige Companiein geval van moeilijkheid, komende van Inlandsche of Europeesche zijde, weten zij nn waar zij hulp kunnen vragen en zeker zijn die te vinden. In een later gedeelte der rede kreeg men eene levendige en belangwekkende schildering van eene Christelijke negorij, bijzonder van bare school, waar een onderwijzer met zijne echtgenoote, beide Afloeren van geboorte, aan de jengd het lezen, schrijven en rekenen, zoo mogelijk wat Indische aardrijkskunde en teekenen leeren. Den kinderen is bet aan te zien boe zij door dit onderwijs tot beschaafde en ontwikkelde menscben opgroeien, en de geheele negory hoe zij, onder den bezie lenden adem van een nienw beginsel, tot een hoogeren levensvorm opgeklommen is. Meer dan deze losse grepen nit bet boeiend betoog, kunnen wij hier niet geven. Met recht mocht de heer Koch, in de korte toespraak waarmede hij den heer Graafland voor zijn op treden dank zeide, de zendingszaak, in dit licht voorgesteld, in de belangstelling en medewerking van alle aanwezigen aanbevelen. In hare vrede lievende en veredelende strekking, zooals wij haar bier leerden kennen, mag zij aanspraak maken op den stenn van allen, onverschillig welke hnn godsdienstige of wijsgeerige overtuiging zij, die het werk der beschaving over onze geheele aarde als een deel hunner taak beschouwen. Amsterdam. De gemeenteraad alhier heeft zich gisteren en heden onledig gehouden mot de quaestie van het bouwen eene. nieuwe benrs. De leden van den raad die de beuis bezoeken, willen allen een nieuwe flinke beurs, des noods a tont prix. Een plan van de beurscommissie, geraamd op 4 millioen, vond ernstigen tegenstand, vooral op financieels gronden. Een onderzoek naar verbe tering der oude beurs werd van verschillende zijden aanbevolen. Over een amendement van den heer Tromp, om de door de oommissie voor gestelde plaats op te onteigenen terreinen tus- schen de Heeren- en Keizersgraohten, vlak achter het Paleis op den Dam, af te keureD, staakten de stemmen, 18 tegen 18, zoodat deze nu reeds 10 jaren oude qnaestie nog geen oplossing erlangd beeft en vermoedelijk in de eerste jaren ook wel niet krijgen zal. De nog overige voorstellen toch, waarover aanstaanden Woensdag zal gestemd worden, bebben de strekkingrenvooi aan bnrg. en weth. Met ingang van 9 dezer zal het rijkstelegraaf- kantoor te St. Maartensdijk op werkdagen open zijn van 8J ure voor- tot IJ ure namiddags en van 4 tot 6 en 7 tot 8 uren namiddags. De dienst tijd op zon- eu feestdagen blijft onveranderd. De nieuwe wet op de openbare middelen van vervoer bepaalt o. a. dat, te rekenen van 1 December dezes jaars af, rondom alle vaartuigen, dienende tot het vervoer van personen, ter plaatse door of van wege het gemeentebestuur aan te wijzen, met eene afstekende klenr eene lijn moet zijn geverfd, aanwijzende den grootsten geoorloofden diepgang. De directie eener stoombootonderneming te Arnhem vat den zin der wet aldus op, dat deze lijn volkomen bepaald is door aan weerszijden der boot, aan voor- en aebtersieven en in bet midden, lijnen van enkele centimeters lengte aan te brengen. De commissaris des konings in Gelderland is echter van oordeel, dat de wet alleen spreekt van éene lijn rondom het vaar- tnig, en bet gevolg is dat de directie bij bet ver trek hater booten herhaaldelijk, als in overtreding met de wet varende, wordt bekeurd. Daar zij van bare zijde volkomen in baar reebt meent te zijn, zal de zaak aan de uitspraak van den rechter worden onderworpen. Arnh Ct). De conversie-beweging in Groningen neemt steeds grooter afmetingen aan. Nadat de prov- staten besloten hadden hunne schalden af te doen door goedkooper geld te leenen en de meerderheid van burg. en weth. van Groningen insgelijks eene conversie aan den raad dier gemeente bad aanbe volen, begrijpt ook bet bestuur der spaarbank gelijken weg te moeten volgen. Het heeft voor stellen bij het dep. Groningen van het Rut aan hangig gemaakt, die ten doel hebben om de debiteuren der spaarbank, die geld op hypotheek' tegen 5 pet. hebben ontvangen, eene vermindering van j pet. rente aan te bieden en haren crediteu ren aan te zeggen, dat zij na 1° Jan. 1881 zien met j pet. minder zullen moeten tevreden stellen. De rente zai daardoor komen van 4 op 3J pet. Overigens behelzen de plaatselijke dagbladen dagelijks breede artikelen van rechtsgeleerden, ter bestrijding en vooral ter aanbeveling eener conversie van de gemeontescbnlden. In de overtuiging dat het hiertoo zal komen, en bij de vrees van daardoor overstroomd te worden met vrijgevallen kapitalen, moet het spaarbank- bestuur tot zijne conversieplannen zijn overge gaan. (tl. Ct.) Misschien heelt het voor onze lezers eenig belang, herinnerd te worden aan de den 16en dezer voorvallende, bij ons zichtbare totale maans verduistering. De eerste aanraking der maan met de schaduw der aarde heeft plaats te 2 n. 4 m. des namiddags, 1 u. 33 m. vóór de opkomst der maan. Het begin der volkomen verduistering heeft plaats te 3 u. 14 m,, het midden te 3 n. 59 m., het einde te 4 u. 43 m. en de aanraking met de schaduw der aarde houdt op te 5 u. 53 m. De grootte in deelen van de middellijn is 1.39. Den 31en December valt eene bij ons zichtbare gedeeltelijke zonsverduistering voor. Bij den heer Wolters te Groningen komen bij voortduring nieuwe schoolboeken uit, tot welker aankondiging wij niet veel anders kannen doen dan hun titels nu en dan onder onze rubriek Onderwijs opgeven. Wat ons in deze boeken steeds treft, als een bewijs van den verbazenden vooruitgang, dien het onderwijs binnen een betrekkelijk klein getal jaren ondergaan heeft, zijn de goede plaatjes waarmede ze versierd zijn. Een paar stukjes van Bouman's leesmethode, De eerste Schooljaren, liggen voor ons. Ze zijn voor allereerst- begin- nenden, die, in de dagen onzer kindsheid, in het klassieke Sp. - a. - Spa-boek, of in het fraaie en pittige: „Niks is nul arme sul" het eerst keunis met de geheimzinnige teekens te maken hadden, door welke de mensch zijn gedachten uitdrukt. Iu Bouman's boekjes vinden wij een haan, een haas, een poes, een spinueweb, een mes, een stoel, een bijl geteekend, zoo duidelijk en levendig, dat iedere dreumes ze aanstonds her kennen zal. Daarbij allerlei kleine tafereeltjes, alseen meisje dat over een schutting kijkt, een kindje in de wieg, een paar jongens op een wip, een melkmeid met haar jnk,een zeeman die op reis gaat, allemaal aardige dingen, waar een schat van vertellingen aan vast te knoopen zijn. Zoodoende wordt het „spelende leeren" gemakkelijker gemaakt dan wanneer men 't den braven Hendrikken van Van Alphen leert nazeggen. Jammer, dat men niet iedere 25 jaren zijn leven opnienw kan beginnen 1 Voor boekenliefhebbers, haast vloeide ons „boekwurmen" uit de pen, heeft dr G. Penon een werk begonnen, dat mede op de uitgaven-lijst der firma Wolters een plaats inneemt. Het zijn Bijdragen tot de geschiedenis der Ned. letterkunde, waarvan éen deeltje verschenen is, in afwachting dergenen die komen zullen, als er belangstelling genoeg getoond wordt. Dit eerste handelt over een paar „versuite boecken", nit den ouden tijd in de eerste plaats over eene bloemlezing van gedichten nit de eerste helft der 17e eeuw, van Grotius, Hooft, Barlaens, Hnygens, Vondel en andeten, ten deeie anonymi, welke in 1651 het eerst uitgegeven werd onder den titel Verschejde Nederduytsche Gedichten. In 1659 kwam er een herdruk van, bezorgd door G. Brandt en opge dragen aan zijne beminde Suzanna van Baerle. De heer Penon heelt de geschiedenis en de lot wisselingen van verschillende der in dezen bundel opgenomen gedichten opgespoord en beschreven. De tweede in deze Bijdragen behandelde anti quiteit is De roman van Apollonius, koning van Tyrus. Dit boek werd in het Grieksch geschreven, vermoedelijk in de 3e of 4e eeuw u. C. De eerste Latijnsehe vertaling dagteekent nit het begin der zesde eeuw eD is na dien tijd vele maleD, het laatst in 1871 door A. Kiese, als letterkundige curiositeit herdrukt. Zonder bij de tallooze over zettingen in andere talen stil te staan, verdient vermelding dat de Apollonius in onze taal het eerst voorkomt in 1481, opgenomen in eene ver taling der bekende verzameling Gesta Romanorum aan welke o. a. Shakespeare zoovele zijner Actiën ontleend heeft. In 1493 werd de roman afzon derlijk te Delft gedrukt. Van dezen herdruk bestaat nog maar éen enkel exemplaar, dat zicb, door een gelukkig toeval, bevindt in de boekerij van het Zeeuwsch Genootschap alhier. Van dat exemplaar beeft dr. Penon eene copie vervaardigd en vervolgens de aloude historie in zijne Bijdragen overgedrukt. Bij haar inhoud zullen wij niet stilstaan, teneinde ook aan de nieuwsgierigheid van hen, die in een herdrnk van oude boeken niet alleen belang stellen omdat ze oud zijn, wat te gissen over te laten. Maar de meeste belangstelling moeten dergelijke herdrukken toch vinden bij de eigenlijke letterkundigen, die instemmen met Carl Schröders woorden: -Es 1st nicht nur interessant, es ist auch lehrreich and wichtig, ans eigener Anschauung die Bücher kennen zu lemen, welche die bevorzugte Lectüre früherer Jahr- hunderte bildeten, anfangs nor absehriftlich verbreitet, dann aber von der neuen Kunst des Bucherdrucka be- sonders gepflegt und in immer nenen Ausgaben den weitesten Kreisen zuganglicb gemachtl" Bij den nitgever A. M. E. van Dishoeck, te Zierikzee, verscheen, in het bekende handige for maat, een Hypothekair Wetboek, dat door een Kadastraal- en Scheepswetloek gevolgd zal worden, met aanteekeningen voorzien door den heer J. Franse. Bewerker en nitgever zijn op dit gebied reeds gunstig bekend, en dit hnn jongste werkje vonden wij dan ook in het Weekblad van het Regt en in andere rechtskundige organen gunstig beoordeeld. De mannen van 't vak zullen er dus zeker mede ingenomen zijn. De 34e jaargang van Dr. Storing's Almanak voor den Nederlandschen landmanuitgegeven bij Tjeenk Willink te Zwolle, door den directeur en de leeraren der rijkslandbonwsckoo), bevat weder eene menigte opgaven voor den laDdbonw, waarin de maaudsgewijze raadgevingen omtrent hetgeen binnen en bnitenshuis, op den akker, in den stal en in de schnur te doen en op te mer ken valt, velen welkom zullen wezen. In den tbans gebruikelijken vorm, is de almanak gebon den en ingericht als zak- en aanteekenboekje. Oogenblikken die anders „verloren" gerekend worden, kunnen op deze wijze licht aangewend worden tot het opdoen van nuttige kennis. Eenige ruimte tot bladvulling willen wij gaarne besteden aan de aanbeveling van den lOen jaargang der Huisvrouw (uitgave Nijgh en Van Ditmar, redactrice mevr. Van Amstel, te Rotterdam,) een weekblad voor beschaafde vrouwen, waarvoor wij altijd veel sympathie gehad hebben. Ontwik keling van het vrouwelijk geslacht door beter opleiding en opvoeding, is het doel waar naar De Huisvrouw streelt. Het doet daar mede aan de vrouwelijke deugden, welke de sieraden van het menschdom zijn, in 't minst niet te kort. In den inbond van het weekblad vindt men alles, waarom wij gewoon zijn de vronw als echtgenoote, moeder en huishoudster hoog te schatten: hare zorg in kinderkamer, huisver trek, keuken en kelder; maar ook de vronw in de school, in het gezellig en maatschap pelijk leven, overal waar zij den veredelenden en verzachtenden invloed harer tegenwoordigheid mag doen gelden. Moge De Huisvrouw, in dia richting, aan een steeds grooter wordend aantal Nederlandsche vrouwen den weg blijven wijzen t sciHuiTEKiJEH. Benoemd bij de dd. Bchttiterij te Vlissingen, tot 2e luitenant J. H. H. Eelsingh, thans schatter. registratie eh domeikeh, Benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen van de 2e kl. in de divisie van inspectie Dordrecht, H. van Goudoever, thans inspecteur der registratie en domeinen van de 3e kl. in de divisie van inspectie Middelburgvan de 3e kl. in de divisie van inspectie Middelburg, P. L Idema Greidanns, thans ontvanger der registratie en domeinen te Woerden. (Zie laatste berichten van gisteren.)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1