Laatste berichte t BPITEULA1D. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen, Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. trokken, maar hoewel de kommandant vol ver trouwen was de Samarang af te zullen brengen, gelooven anderen daarentegen dat de Bromo, wiens machine ook al niet goed in orde zon moeten zijn, er niet veel zal uitvoeren. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 7 December zijn de volgende personen veroordeeld H. S. en J. A., beide te Middelburg, wegens het, als bediende bij de brandspuit te Middelburg, achterblijven van de inspectie en exercitie, zonder wettige redenen, ieder in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. S. V., te Middelburg, wegens het, zonder daartoe nitgetergd te zijn, tegen iemand uiten van scheld woorden, gepleegd onder verzachtende omsta - digheden, in eene boete van 0.50 of een dag gevangenisstraf. D. T., te Middelburg, wegens het verzuimen om in eene gemeente waar dit ten laste der inwoners gelaten is, de straat schoon te maken, door als bewoner van een gebouw in de gemeente Middel burg de straat voor dat gebouw niet te doen vegen en schoon houden, in eene boete van ƒ0.50 en wegens het werpen van water uit een kelder op de Btraat in de gemeente Middelburg, in eene boete van 3, of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. C. D. M., te Vlissingen, wegens het als geleider van eene door honden getrokken kar zich daar van verwijderen in de gemeente Vlissingen, in eene boete van ƒ3 of een dag gevangenisstraf. K. te Vlissingen, wegens het op de openbare straat aldaar buiten de daar geplaatste secreten verrichten van datgene waartoe die inrichtingen bestemd zijn, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. J. N. en J. A. S., te Vlissingen, wegens het luid schreeuwen op de straat aldaar, ieder in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. A. v. D., te Middelburg, wegens het werpen van vuilnis in eene goot aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. J. J. H., te Middelburg, wegens het met een rijtuig, waarmede reizigers worden gebracht naar het station van den staatsspoorweg te Middelburg, te rijden véor den hoofdingang voor, niet van de Oost- naar de Westzijde, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. J. W., A. H. W., C. P. E. en M. L. E., te Middelburg, wegens het maken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der in woners, ieder in eene boete van 5.50 of een dag gevangenisstraf, A. B., te Gapinge, wegens openbare dronkenschap te Middelburg, nadat de overtreder gedurende het laatste jaar voor gelijke overtreding veroor deeld is, in eene boete van 6 of twee dagen gevangenisstraf. P. B., te Middelburg, wegens openbare dronken schap aldaar, in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. J. H., te Middelburg, wegens het beklimmen van een boom op gemeentegrond aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. De eerste kamer van het gerechtshof te 's Graven- hage behandelde eergisteren de appélzaak van A. S. te Zierikzee. Hij had zijn broeder trachten te ontrukken uit de handen van den veldwachter v. d, R. te St. Philipsland en beweerde dat hij dien beambte, die niet in uniform was gekleed, niet had herkend. Deze had zich in eersten aanleg vergist door te beweren, dat hij zijn uniform aan had, maar later die bewering terug getrokken. De advocaat-generaal mr. Gregory verklaarde geen twijfel te koesteren aangaande de geloofwaardigheid van dien gunstig bekenden beambte, maar schreef den strijd tusschen de beide opgaven aan vergissing toe. Bij requireerde bevestiging van het vonnis. Uitspraak aanstaanden De gisteren avond gegeven tweede voorstel ling van het The&l re naional alhier, tot gratis bijwoning waarvan de weeskinderen uit beide gestichten waren uitgenoodigd, gaf weder ruime stof tot tevredenheid aan het publiek. Heden Donderdag avond wordt door dit gezelschap eene volksvoorstelling tot verminderde entiéeprijzen gegeven. Door de heeren Van Nierop, Van Eeghen en pels, leden van den gemeenteraad te Amster dam, is voorgesteld burg. en weth. te verzoeken „Laat ons gaan, kind, ik zou bijna mijn arme schilderij vergeten. Wij hebben goen oogen- blik te verliezen." „Arme Edmée, zijt gij er nog wel toe in staat Wacht tot morgen, laat dien naren man alleen gaan, als ,hij niet zoo lang kan wachten. Gij zijt uitgeput," sprak Mile De St Aignan bezorgd. „Neen, neen, tantelief; de veiligheid van den graaf is van niet minder gewicht dan een schil derij. Laat ons gaan, meester." „Maar als hij er niet toe in staat zijt f" begon mr. De Lys aarzelend en berouwvol. Zy duwde hem ongeduldig op zijde, alsof zij dit talmen wreed vond en zei nog eens: „Laat ons gaan, laat ons gaan en hij volgde haar met een bedrnkt gelaat. Mile De St Aignan bleef alleen op bet atelier achter en besefte toen eerst al den omvang van het gevaar, waarin haar neef verkeerde, dat in het eerst door de vreugde van het weerzien en alles wat zij vernomen had niet zoo tot haar doorgedrongen was. En zij wist nog niet eens hoe hachelijk zijn positie eigenlijk was. De sa menzweering was te vroeg uitgebarsten en De Pelven, dit voorziende, had zich bij tijds geluk kig terug getrokken en een groot deel van het geen hij wist aan zijn ouden vriend Fouché mee gedeeld, doch als naar gewoonte iets achterhou dende, .waarvan bij naar willekeur dacht gebruik binnen 4 maanden aan den raad de volgende voorstellen te doen: a. tot den bouw eener nieuwe beurs enz. van gemeentewege, op het terrein tusschen de Heeren en Keizersgrachten b. tot verpachting van de winkel-, kantoor- of andere lokalen daarin; c. tot heffing eener beursbelasting. (Zie laaste berichten.) De sociëteit Trouw moet blijken, te Haarlem, afstammende van de in of voor 1503 gestichte rederijkerskamer der Pellikanisten of Sgeelhoornen, onder de aangehaalde zinspreuk, heeft haar intrek in een nieuw gebouw op de Groote Markt geno men. Dit werd Dinsdag avond in tegenwoordig heid van het gemeentebestuur, de besturen van andere sociëteiten enz. feestelijk ingewijd. De voorzitter, die den titel van Ktyeer voert, dr. E. H. von Baumbauer, gaf een geschiedkundig over zicht van de lotgevallen der aloude vereeniging en de dienstdoende Factor, de heer Duisenberg, verhaalde in zijn „jaarvers" de geschiedenis der verbouwing. Het overlijden van mevrouw Thiers, door ons op gezag van een Reuter-telegram vermeld, was weer een van die onjuiste tijdingen, welke veroorzaakt worden door den koortsigen haast van de nieuwsverspreiders van onzen tijd. Toch schijnt er weinig hoop meer te zijn op het her stel der bejaarde dame. Zij heeft haren man wak ker terzijde gestaan in een veel bewogen leven. Met hare zuster, mejntvrouw Dosne, reisde zij altijd met hem mede, zoodat zij in ganschFrank rijk bekend was. Zij had haren man eenige milli- oenen mede ten huwelijk gebracht en was wel wat spaarzaam. Men spotte er te Parijs mede, dat zij zelf hare bandschoenen en stoffen laarzen her stelde, toen zij als „mevrouw de presidente" in het Elysée troonde. Toen Thiers viel tegen de intriges der clericalen en Mac Mahon hem des ochtends nog kwam verzekeren van zijne sym pathie, zeide mevrouw ThiersVoila le traitre l En de zon was nog niet ondergegaan of de „eer lijke degen" had het mandaat der clericalen aan genomen om de republiek te vermoorden. Zij had een jnist zicht op mensehen, wat haar man ontbrak, die zich eens door Crémieux, een Jood, den heer Guibert als aartsbisschop van Parijs liet opdringen, wijl G. een toonbeeld van verdraag zaamheid was. 't Mocht watMevrouw Thiers heeft eene achtenswaardige rol gespeeld in de geschiedenis van haar vaderland, als de brave echtgenoote en wakkere levensgezellin van een man, die bij zijn groot verstand en edele eigen schappen toch wel eens „klein" was. Dien „kleinen Thiers" het is een meermalen uitgesproken oordeel vulde zij in menig opzicht aan. Amsterdam. De uitspraak in de zaak van den notaris Dijkstra is op den 16en Decem ber a. bepaald. In de zitting van den raad hebben, na een langdurig debat, over een amendement van den heer Tromp, om de plaats voor het nieuwe beursgebouw tusschen de Heeren- en Keizersgrachten uit het voorstel-Van Nierop te lichten, de stemmen gestaakt. 's Gravenhage. De heer H. van Goud oever, inspecteur der registratie en domeinen 3e klasse te Middelburg, is benoemd tot inspecteur 2e klasse in de divisie Dordrecht. In zijne plaats benoemd te Middelburg, de heer P. J. Idema Greidanus, ontvanger der registratie te Woerden. Tweede kamer. Staatsbegrooting. Justitie. Verschillende leden spraken over de invoering van het nieuwe strafwetboek, welke door den heer Wintgens dadelijk verlangd werd, voor zoo ver daar geen wettelijke voorziening toe noodig is. Voorts werd nog gesproken over processiën over maatregelen tegen het ontvoeren van meisjes met schandelijke bedoelingenover de noodzake lijkheid van strenger optreden der justitie tegen misdaden en dreigbrieven, en in verband daar mede over versterking der rijkspolitie en meer rechtstreeksch toezicht der procureurs-generaal over de handelingen van politie en justitie. De minister hield eene uitvoerige en schoone redevoering, waarin hij vooropstelde dat speciaal de minister van justitie van allen partijstrijd vrij is, en voorts zijn dank betuigde aan den voor zitter en den commiesgriffier voor hunne krachtige hulp in zake het strafwetboek. De algemeene rechtsveiligheid is niet zeer on gunstig; vele berichten van den laatsten tijd zijn overdreven. Intusschen wijst de gerechtelijke statistiek toeneming der misdaden aan. Omtrent de herziening der wetgeving wenschfe de minister het vroeger geschetste plan te vol gen. Speciale wetsontwerpen zijn voorbereid betrekkelijk de preventieve hechtenis, binnen- visscherijmarkegronden, kinderarbeid, vaca- riegoederenomvattende alle goederen met bepaalde bestemming, den raad van state en het krankzinnigenwezen. De werking der procureurswet behoort afge wacht te worden. te maken. Zij bracht in haar eenzaamheid toch een zeer benauwd half uurtje door, in de grootste spanning over den uitslag van het bezoek, we tende dat Bonaparte zelf niet te Parijs was en de generaal Augereau, die hem verving, was haar geheel onbekend. Eindelijk kon zij het niet lan ger uithouden op het atelier; zij nam de lamp op en wilde zich juist naar het salon begeven, toen zij opeens voetstappen hoorde naderen. De denr ging open en mr. De Lys en Edméo kwamen binnen. Zij kon niet spreken, maar hield de lamp omhoog, teneinde het licht op hunne gezichten te laten vallen. „01 God zij gedankt 1" riep zij uit, en viel weer op haar stoel neer, overweldigd door blijdschap, na die angstige spanning. Aan het slot zijner rede wijst de miuister op de sociale omkeering die te vreezen is voor het einde dezer eeuw en die erger is dan alle poli tieke revolntiën. Om die te trachten te voorkomen behoort een heid bij alle welgezinden te hserschen en moet niet vergeten worden dat niet te denken is aan drie vijfden maar aan vijf vijfden der bevolking. Dien tengevolge moeten alle personeele rancunes worden vergeten en allen het eens zijn in rechtvaardigheid en waardeering jegens elkander en vooral jegens de min bevoorechte klasse Londen. De uitvoerder van een gerech telijk vonnis in Ierland is doodgeschoten, terwijl hij bij een pachter te Cookstown diens boedel in beslag nam. De dader is ontkomen. De Timet verneemt uit Durban, dat de Pondo- meezen (een Kafferstam) geheel verslagen zijn. 9 December (les morgens te 8 uren. NAZIEN DER PLAATSEN. Ba- rom. [afwijk. Delfzijl Groningen. Helder. Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsrube Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan.1 Christiaansundl Stockholm. Koppenhagen Portsmouth.1 Yarmouth.1 4.2; 5.1 7.1 8.4 6.7 1.8 9.6 19.8 0.9 3.7 1.0 8.8 10.8 12.9 16.8 9.6 6.4 17.2 6.0 Wind richt, kraoht WNW NW WNW W w NW W W |WNW W NO NO W NO N Z [WNW NW NW Toe stand lucht. bew, [z. bew.j z. bew.| betr. regen [1. bew.| betr. betr. betr. betr. betr. betr. betr. betr. betr. betr. [z. bew.1 regen [1. bew.! Tem pera tuur. 1 8 9 9 8 7 8 12 8 7 6 3 9 1 10 7 00 3 6 Grootste verschil in Nederland 't ochtends 8 urenV. 4.2 D. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: Corr750 Thermometer 8 Dec. 'sav. 11 u. 49 gr. 9 Dec. 's morg. 8 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 5 u. 49 gr. STAATSBEGEOOTINO. De commissie van rapporteurs voor hoofdstuk "V der staatsbegrooting heeft de volgende amen dementen voorgesteld. lo tot schrapping van de verhoogingen voor de ambtenaren der provinciale griffien van Noord- Brabant, Zeeland, Groningen en Limburg, die in elk geval op een algemeene regeling moeten wachten 2o id. van de verhooging van traktement voor een der inspecteurs van het krankzinnigen wezen 3o id. van het traktement voor een nieuw aan te stellen conservator bij 's rijks herbarium te Leiden en van de verhooging van het traktement van den amannensus bij de geologie en mineralogie; 4o id. 22.000 op de kosten van het acade misch ziekenknis te Leiden, zoodat de uitgaven dezelfde worden als voor 1879 5o id. van de verhoogingen van de jaarwedden van den assistent, tevens conservator bij het kabinet van natuurlijke historie te Utrecht en voor den amanuensis en den bediende bij de academische bibliotheek 6o id. van 30.000 voor den post van snbsidiën voor de gymnasia; 7o id. van 200 op den pdst voor de land bouwschool 8o id. van 6000 voor de opleiding van landbouwonderwijzers 9o id. van 50.000 voor de gemeentelijke kweekschool te Amsterdam; lOo id. van 6290 op de kosten van het bouw kundig bureau llo id. van 7500 voor de restauratie van de glazen in de kerken te Gouda en te Kampen, in afwachting van den afloop der onderhandelingen 12o id. van 4124, die uitgetrokken zijn voor het onderhoud van het slot Brederode, voor de Gevangenpoort, voor den Kloostergang te Utrecht, voor praalgraven enz.; 13o id. van de traktementsverhooging voor den oonservator bij de prentenverzameliug 14o id. van 2500 voor de jaarwedde van een directeur voor 's rijks ethnografisch museum te Leiden; 15o id. van ƒ5000 voor de kosten der astro nomische jaarboeken; 16o id, van 5000 voor den aankoop van boekwerken 17o id. van 30.000 voor de normaalschool voor onderwijzers in het teekenen, in afwachting dat de beloofde uitkomsten van het nader onder zoek bekend worden 18o id. van de kosten voor het onderwijs en de toepassing van de kuuBt op de nijverheid, als voren 12o id. van de kosten voor het bureau der voormalige commissie van adviseurs voor de monumenten. De comm. van rapporteurs voor de begrooting van oorlog (de heeren Van Kerkwijk, Kool, Lief- tinek en V. d. Sehrieek, hebbende de heer Heydenrijek zich onthouden) heeft voorgesteld te schrappen 65.000 voor het plan van verbetering van kazerneering, in afwachting van 'fl min. dislocatieplan; voorts 285.000 voor het bouwen van een eavalerie-kazerne enz. te Haar lem; verder ƒ2500 op den post van ƒ4500 voor het maken van een privaat bij de kazerne te Gouda. Dezelfde commissie heeft op de vestingbegroo- ting de volgende verminderingen voorgesteld: 250,000 voor de eigenlijke stelling Amsterdam; 150,000 voor de verbetering van de stelling op den zuidelijken oever van het Hollandsch Diep; 150,000 voor het maken van een werk bij Wil lemsdorp. De plannen voor het eerste en het laatBte werk staan, naar het oordeel der meerder heid van de commissie, nog niet genoeg vasten het tweede ligt h. i. niet in de bedoeling der vestingwet. De Minister v. binnenl. zaken heeft op de aan hangige suppletoire begrooting voor zijn departe ment 25,000 teruggenomen van den post voor snbsidiën aan hulpbehoevende gemeenten voor de kasten van het lager onderwijs (art. 36 der oude wet). De Grieken worden meer en meer overmoedig. Bij zitten en opstaan is by derde lezing in de kamer aan den minister van oorlog een buiten gewoon crediet van 44 millioen en aan den minister van marine een even buitengewoon orediet van 60 millioen toegestaan. Zeker zeer buitengewone credieten voor een staat als Grie kenland De koning helpt mede om de algemeene opwinding aan te wakkeren, door de kazernes af te loopen en de jong aangeworven soldaten toe te spreken. Alle kranten roepen de natie ten stryde. En toch zullen de Grieken, die hopen aan Turkge Thessalië en Epirus te ontnemen, zich gevleid hebben met eene doode musch. De Forte, die goed weet wat zij doet, wil zich waarborgen tegen de mogelijke gevolgen van een wanhopigen aan val der Grieken. Zij gaat onderhandelingen openen, Tnrksche en dus langdurige onderhandelingen. De ministerraad heeft eene nota aan de mogendheden gereed gemaakt, welke aan den snltan ter goed keuring is voorgelegd en welker inhoud niet zonder doel vooraf wordt openbaar gemaakt. De nota vestigt de aandacht op de krijgstoerustingen van de Grieksche regeering en stelt daartegenover een voorstel van de Porte om tot eene vreedzame oplossing der hangende vraag te komen, door aan Griekenland een aanzienlijk grondgebied af te staan ten noorden zijner tegenwoordige grenzen, zoo afgebakend echter dat Janina, Metzovo en Larissa Turksch zouden blyven. Er wordt op gewezen dat de bezwaren der Porte tegpn uien grooten afstand van grondgebied, door dqj?qr- lijnsche conferentie verordend, zeker nog „eene nauwkeurige overweging der mogendheden; ver dienen. De Porte geeft zich hiermede ecnigszins dun beau róle. Zij zegtwij hebben reeds,; niet Dulcigno getoond hoe gewillig wg zgn^qm aen wil der mogendheden te volgen, en wj^jmnen dat ook in de Grieksche quaestie doen. Eerst echter vragen wij herziening van een te raa ge- nomen besluit der conferentie, die in oen oogen- blik van verstoordheid op de Porte een bqejuit heeft genomen, dat de voorschriften van, hef IJsr- lijnsche congres ver te buiten gaat. gqr.^jnjjen goeden wil afdoende te toonen, doep wügsl dadelijk een redelijk voorstel. Deze positie van de Porte is vrij stp^^oiqjlat inderdaad het Berlijnsche congres eenp grenslijn heeft aangewezen die aan Griekenland nog, lijst de helft der vergrooting toekende, wejji^,jqffl!jtet land twee jaren later op de confe|^tjea5i$de geven. Dit, gevoegd bij den verklaarden zin jer midden-Europeesche mogendheden omjjporloojig den vrede te bewaren, schijnt aau (Jtjqkenla'id geene gereede inwilliging van zijn vollqqoifjch tu voorspellen; terwijl het voorstel dq^j^or^e nog een reden, of zoo men wil eenvoorwe^sel, temeer is voor de mogendheden om Griekenland te wijzen op het onverantwoordelijke van een gewapenden inval op Turksch grondgebied en het aan zijn lot over te laten, als de Turken hunne vijanden eene kastijding toedienen. En de hoop is nog niet verloren dat de Grieken in hun groofen ijver zullen bekoelen, zoodra zij bespeuren dat alle kans op de hulp der mogendheden is verkeken. De FranSche senaat heeft eergisteren weer een prettigen dag gehadhet is maar jammer dat dergelijke voorstellingen den arbeid geheel en al belemmeren. De bekende heer De Gavardie, welke in de vorige zitting bekend was omdat hij altijd twintig minuten over vieren eene interpellatie aankondigde, heeft eene nieuwe manier uitgevon den om tumult te maken. Hg had een voorstel ingediend om eene enquête in te stellen naar de handelingen van den heer (Jonstans, minister van binnenlandsche zaken, en hij vroeg het woord over dat voorstel. De heer Lèon Say, die andera tegenover de levenmakers wel eens zwak presi deert, paste nu echter op zijn tellen. Hij gaf aan De Gavardie het woord niet, doch eischte dat deze, volgens het reglement van orde, zijn voor stel aan den president zou ter hand stellen. Zoo werd het mogelijk gemaakt dat de question préalle gesteld werd vóór de voorsteller zijn zonderling denkbeeld kon toeliehten, en zoo werd uit de handelingen van den Franschen senaat naar alle waarschijnlijkheid eene rede geweerd vol lasterlijke aantijgingen, een misbruik van de vrijheid der tribune, waaraan dezelfde senator zich meermalen schuldig maakte. Met zijne vrienden weerde bij zich dapper, maar het mocht Siet

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2