Laatste berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d er w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws, Weerkundige waar w w 10-4 zzo zo Burgerlijke stal »j-r m groote gevaren met moed en wilskracht werden getrotseerd, en hoe zeer dikke mist en zware stormen het behond van het ranke maar stevige scheepje op een zware proef stelden. Voorts gaf de heer Broekhuijzen een korte schets van de reis door den heer Leigh Smith in dit jaar met de Eira in de poolstreken gemaakt, die Frans Josephland niet alleen kon naderen, maar zelfs een land zag, dat vermoedelijk hetzelfde is dat in 1707 door den Nederlandsohen walvischvaarder Gilles en sedert niet meer gezien is. Hulde werd door de vergadering gebracht aan het beleid en de stoutheid, waarmede de heer Broekhuijzen zijn schip uit het ijs had thuisgebracht, en voor de belangrijke waarnemingen door hem en zijne metgezellen gedaan. Door mr. Rahusen werd medegedeeld, dat de uitgaven voor de derde reis volkomen gedekt zijn, en zelts een klein saldo over is, dat nog niet met juistheid kan worden opgegeven. De voorzitter stelde nu voor in 1881 de Willem Barents andermaal uit te zenden. In de vergadering gingen stemmen op, om po gingen aan te wenden om latere tochten met een stoomboot te kunnen doon geschieden, en werd krachtig voor het ondernemen van een vierden tocht gesproken. De linancieele quaestie werd door verschillende sprekers aangeroerd. „De moeite om geld te krijgen,'' zeide de voor zitter o. a., „zit daarin, dat in ons land over het geen algemeen goed wordt gevonden, niet wordt gesproken, terwijl men schreeuwt over hetgeen slecht is. Komt er geld genoeg voor een stoom schip, daneenstoomsehip, maar daaraan ontbreekt 'tnog. De Eira heeft, geheel uitgerust, 9000 gekost, waarlijk niet voel. Als niet gezwegen wordt, als de zaak populair wordt gemaakt, zal er zeker veel geld komen, ook van de stateu- generaal. Als het algemeen als een nationale zaak wordt beschouwd, dat het bij uitnemendheid is, zal ook daar onderstenning worden gevonden. Eu toch, zonder groote middelen heeft de Barents voor de kennis der toestanden in de ijsstreken meer gedaan dan in 200 jaren was geschied." Met algemeene instemming werd boBloten bij dragen bijeen te brengen om in 1881 de W'Item Barents voor de vierde maal uit te zenden. Tevens werd besloten voor het comité rechts persoonlijkheid aan te vragen. Bbl bechteblijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Almelo, mr. J. D. van Kuyk, thans griffier bij het kantongerecht te Enschedé; bij hot kantongerecht te Enschedé, mr. H. Crom- melin, advocaat en procureur te Zntfen. legee. Benoemd bij bet wapen der oavalerie, tot le luit.: bij het le reg. huzaren, de 2e luit. J. C. Camerling Helmolt, van het korpsbij het 2e reg. huzaren, de 2e luit. G. Ph. A. G. H. KOmer, van het korpsen bij het 3e reg. huzaren, de 2e luits. A. Th. Lucassen en J. Eek, beiden van het korps. kolohiee. Benoemd tot predikant bij de Protestsntsche gemeente in Ned. Iudië, de heer T. B. Granpré Molière, met verlof in Europa, laatstelijk veldprediker voor den dienst bij de Protestantsche militairen van het leger daar te lande. coksüls. De heer H. J. G. Modderman, be noemd tot consul der Nederlanden voor Liberia, is door de regeering dier republiek als zoodanig erkend. Sft Maartensdijk 5 Dec. Vele jongere hulponderwijzers in dit eiland hebben zich veree- nigd tot eene hulponderwijzersvereeniging, die zich gemeenschappelijke studie ten deel stelt, en Zij aarzelde, maar de dokter fluisterde. „Weiger het niet; hij kan het niet lang meer maken; ik blijf in de nabijheid en het is de laatste wensch van een stervende." Het was veel meer dan dat en dat wist Edmée. De weerzin waarmede zij bleef, was onbeschrij felijk zij sidderde onder den vreemden blik van die strakke oogen, die haar tot zich schenen te trekken en haar wil te overheerschen. Maar St Aignan! Zij trotseerde fier en kalm den blik van De Pelven en nam plaats waar hij haar verzocht had. „Zóo is het goed," prevelde hij met een zucht, „zéo kan ik n zien tot het laatst toe." Zijn gelaat nam een kalme, tevredene, zelfs teedere uitdrukking aan en hij vervolgde: „Zéo zoudt gij bij mij gezeten hebben als gij mijn vrouw waart geworden, maar dan zoudt gij ook geschreid heb ben over mijzult gij dat nu niet doen Neen ik zou gaarne zien dat gij eenige tranen om mij vergoot. Maar stilga niet heenwat zijn de droomen van een stervende Ik zou u zeer lief gehad hebben, kind, meer dan die man, dien gij zooeven uw echtgenoot noemdet, u ooit lief hebben zal. Ik heb nooit een andere vrouw be mind ofschoon ik aan velen het hof heb gemaakt. Gij waart de eerste vrouw, wier liefde ik niet kon winnen. Hoe komt dat? Waarom hebt gij n te Mortemart van mij afgewend toen ik u half gewonnen had trachten wil nu of later een cursus tot opleiding voor hoofdonderwijzer te verkrijgen, welke, gevestigd ongeveer in het midden van het eiland, zonder groote bezwaren voor alle hulponderwij zers toegankelijk zou zijn. Tot leeraar in de hoogduitsche taal aan de H. B. S. voor jongens te Utrecht, is benoemd de heer G. H. van der Waals. De hoogleeraar Prins, te Leiden, hoopt mor gen den 7 dezer zijn 25jarig professoraat te vieren. Benoemd tot leeraar aan 't gymnasium te Assen de heer N. L. Marie, te Arnhem. Na in de morgengodsdienstoefening door den heer C. L. Laan, predikant te Meteren, te zijn bevestigd, met eene rede naar aanleiding van Hand. I vs. 8, deed gisteren avond de nieuw benoemde predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, de heer J. Riemens, zijne intrede, waarbij hij het 12" vers van het IVe hoofdstuk van de Handelingen tot tekst koos. Een zeer talrijke schare woonde beide godsdienstoefeningen bij. De heer Dj Rijnders, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, komt voor op het drietal voor predikant te Leiden. Nieuw- en St. Joosland, 5 Dec. De heer W. E. M. Engelberts, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Zelhem bedankt. De heer Louis Bouwmeester zal, hersteld van eene ernstige ziekte, heden avond te Amsterdam voor het eerst weder optreden als Shyfaek in De Koopman van Venetië. Voor een talrijk publiek gaf het Theatre national, onder directie van den heor P. L. Veith, gisteren avond in de groote zaal van het Schutters hof alhier eene voorstelling. De goede roep die van dit gezelschap uitgaat bleek verdiendgoede gymnasten, vlugge acrobatenslimme poedels treden bij afwisseling op De heer Leon draagt zijn naam „de Europeesche leeuw" met eenig rechtwant behalve met eenige houderde ponden gewicht doet hij met vier en vijf personen eu een smidsaanbeeld verschillende sterke toereu. Hetgeen door het slaugenmensch, het „eenige ware" volgens het programma, wordt verricht, is verwonderlijk. De kronkelingenbuigingen en vouwen, waartoe hij zijn lichaam dwingt, schijnen onmogelijk. Miss Jenny Pedro geeft voorts fraaie standen in het tableau mythologique, terwijl liefhebbers van luchtgymnnstiek aan de toeren der familie Veith hun hart kannen ophalen. De voorstelling wordt met een komische pantomime besloten. Woensdag avond heeft eene tweede uitvoering Van de Waterpoort naar de voormalige Wonpoort te Bergen-op-Zoom zal een 20 meter breede boulevard worden aangelegd. Men is met bet afbakenen aangevangen. Onderscheidene gemeentebesturen in de pro vincie Groningen, hebben besluiten genomen tot wering van de zoogenaamde „woonschepen", voornamelijk met het oog op de polderwerkers, die het des winters, als armlastigen, de platte landsgemeenten zeer lastig maken. Vlissingen, 6 December. Een werkman, sedert korten tijd van Amsterdam alhier gekomen om te werken op de werf der maatschappij de Schelde, had Zaterdag avond het ongeluk dat eea zwaar stuk ijzer op zijne beenen terecht kwam, waardoor zij zeer gekneusd werden. De man is naar het gasthuis gebracht. „Noemt gij dat liefde „Ja, Edmée; gij gelooft het niet, gij be grijpt het nietwant gij zijt nog altijd een kind. Ik beminde n om de fiere onschuld, die gij zoudt verloren hebben als gij naar mij geluisterd hadt; ik heb u bedrogen, ik heb n belasterd, maar ik bemin u." „Bedrieg mij niet weer! Gij hebt beloofd mij te zeggen waar St Aignan is" zeide Edmée, met schrik het afnemen zijner krachten gade slaande. „Gelooft gij dat hij u bemint?" „Wat doet er dat toe! Neen! Hij bemint mij niet, maar ik wil en moet hem redden, ver staat gij?" „Gij hebt elkaar gezien sedert hij terug is!" riep de Pelven, in een opgewondenheid die hem eenige kracht verleende. „Het is niet de oude romaneske wensch om een St. Aignan te icddon die daaruit sprak. Waar hebt gij hem gezien?" Zij gaf geen antwoord. „Ik zoü dit raadsel gaarne opgelost zien" prevelde bij met eeu soort van glimlach bij zich zelf. „Het is hard zulk een belangrijk geheim ondoorgrond te moeten achter laten". Hij scheen zich te verdiepen in gissingen over hetgeen zij gezegd had eD wat hij wist of vermoedde met' elkaar in verband te brengen. Zij zat intusschen zwijgend rond te kijken, in de kamer, die nog daiaelijk sporen droeg van de verwarring, door de thuiskomst van den gewon- De bureaux van politie eu het centraal bu reau der brandweer te Utrecht zuilendoor telepho ne!]i worden verbonden. De raad heeft daarvoor /2650 toegestaan. Betreffende het geval met den burgemeester van Utingeradeel, die vergeten heeft bij zijne her benoeming als burgemeester, zich tevens opnieuw te laten benoemen als ambtenaar van den burger lijken stand, schrijft de Asser Ct.: „Nu wil men weten eene ministerieele uit spraak geeft die wetenschap dat met de aftre ding van den burgemeester het radicaal ais ambtenaar van den burg. stand verviel en dat ondanks voorafgaande beëediging de raad den burgemeester als ambtenaar van den burg. stand moest herbenoemen, zouden diens handelingen als zoodanig kracht van wet hebben, 't Gevolg hiervan is, dat 16 paren moeten hertrouwen, en tal van akten van geboorten en overlijden op nieuw moeten worden ingeschreven. Of deze Uitspraak praetisch is, valt te betwijfelen, want tingeradeel zal zeker niet de eenige gemeente in Nederland zijn, waar dat verzuim beeft plaats gehad. Hier is dat gemakkelijk te herstellen, de paren zijn reeds weder in ondertrouw opgenomen, maar in gemeenten, waar 't verznim reeds lang geleden, sedert jaren, plaats bad, daar zal men voor vraagstukken komen te staan, die hun op lossing moeielijk zullen vinden." De Arnh. Ct. en andere bladen wenschen be krachtiging der onwettig gesloten 16 huwelijken door even zooveel uitzonderingswetten. Is echter de bewering der Asser Ct. juist, dan zou men een oneindig aantal van die wetjes moeten maken. Het plan tot oprichting oener Nederlandsche coöperatieve leger- en marine-elub, als neven- afdeeling van Eigen Hulp, schijnt bij de officieren groote sympathie te verwekken. 't Hoofdbeatnnr van Eigen Hulp ontving dezer agen de sympathie-betuigingen van de officieren van zee- en landmacht te Willemsoord en Helder De luit. ter zee Vreede liet in die gemeente een adres rondgaan en ondervond buitengewone in stemming. Van de 106 aldaar aanwezige marine officieren gaven 101 hun handteekening, vaa de 38 officieren van de landmacht 21. In eene lezing over den Londenschen mist toonde kapitein Galton dezer dagen aan dat deze' plaag voor do bewoners der wereldstad grooten- |e 'a aan natuurlijke oorzaken welke met uit den weg geruimd kunnen worden, zooals de geaardheid van den bodem der stad, hare ligging in de vallei eener groote rivieren vooral de ligging van Engeland, dat van alle kanten toevoer van waterdamp ontvangt. Een middel om den mist te verminderen zou zijn het drai- neeren van alle openbare plaatsen, parken, tuinen enz. Do nadeelen van den mist zonden echter met groot zijn, wanneer deze niet de overblijfselen opnam der onvolkomen verbranding van de hars achtige steenkool, die in de longen dringen, en het zonlicht onderscheppen. Er is aangetoond dat deze kooldeeltjes zich hechten aan de water blaasjes van den mist, dat zij daaraan zijn eigen aardige kleur geven en zijne eigenschap om de ademhalingswerktuigen te prikkelen. Ook doen rij den miBt langer duren dan anders het geval zou zijn. De middelen tot verbetering zijneen systeem van volkomen verbranding der steenkool bjj de wet voorgeschreven zoowel in fabrieken als in particuliere woningen, of gebruik van bruimkolen, coke of gas. De drank doet zooveel kwaad dat het eene ware verlichting is te hooren van een misdrijf dat aan eetlust te wijten is. Voor een der Londensehe politierechters werd Vrijdag eene vrouw gebracht, beschuldigd van den diefstal van een stuk spek en een stuk schapenvleeseh. Haar strafregister luidde: Mei 1871, diefstal van een ham, eene maand; Juli 1871, een schapenbout, eene maand; October 1871, een gans, twee maanden; April 1872, ruudvleeech, zes maandenNovember 1872 een gans, drie maanden; Maart 1873,rnndvleesch' achttieu maanden October 1874, een ham, eene maand November 1874, biefstuk, eeue maand Januari 187S, biefstuk, tweo maanden; April' weer biefstuk, drie maandeD September 1875, spek, zeven jaren en zeven jaren toezicht der politie. Dit laatste spek kwam haar duur te staan. Eene sehoone taak vooreen vegetariër om deze Ann O'Neill te bekeeren van haren trek naar vleesch. Volgens statistieke opgaven zijn den vorigeu winter in het groothertogdom Baden door de groote koude 2,262,903 frnitboomen doodgegaan 22j percent van alle frnitboomen in het land. den bewoner teweeg gebracht. De schemering begon te vallen; de laatste lichtstralen wedijver den met het schijnsel eener lamp, die waarschijn lijk in haast was ontstoken, teneinde papieren te verzegelen of te verbranden. „Ach!" fluisterde do zieke eensklaps, „ik kan niet goed meer zien" en streek met de hand over zijne oogen, als wilde hij beproeven, nog eens het gelaat te zien, dat weldra voor altijd onzicht baar voor hem zou zijn. „Welaan, ik zal mijn belofte houden hij is in de Conciergerie en daar, in dat kistje zult gij de middelen vin den, als gij wiltwat kan het m ij nn schelen Zoolang ik leefde vermaakte het mij, maar nu (Wordt vervolgd.) Bij Herculanum heeft professor Guiseppe Novi de bouwvallen ontdekt van een oud badhuis met omringende gebouwen. Zij liggen onder een laag asch en lava van 10 meter dikte. Wat men tot heden daar ontdekt heeft moet alles in de schaduw stellen wat te Pompeji en Herculannm nog ontdekt is. De bronnen en waterreservoirs dezer baden zijn van Oostersch graniet en ver sierd met sehoone ingemetselde fignren. De ge broken mozaïekvloer bestond uit vierhoekige, bonte stukjes glas. De wanden zijn met fraai stuo versierd. Er worden te Agramnog voortdurend schok ken van aardbeving gevoeld; zij zijn thans echter gelukkig licht en onschadelijk. Zij gaan vergezeld van een geluid dat klinkt als kanongebulder in de verte. Men hoort het geluid tot op den top der nabnrige bergen. Er beeraeht onder de be volking veel gebrek, en niet minder dan zeshon derd huisgezinnen hebben de wijk genomen naar Laibach, de hoofdstad van Karintbië. Daar heeft men al het mogelijke gedaan om de arme lieden te helpen, maar de Laibachers klagen toch dat deze plotselinge immigratie in de stad de huis huren reeds beeft doen stijgen eu de eerste levensbehoeften aanmerkelijk duurder heeft ge maakt. Gambetta zal zijne politieke redevoeringen en pleidooien uitgeven bij Charpentier in zeven deelen octavo. Bij den Franschen ministerraad is een voor stel aanhangig om de kroonjuweelen te verkoopen voor zoover zij geene historische of kunstwaarde hebben. Men sohat de opbrengst op vijf millioen. Een Napelseh zoöloog, die van tijd tot tijd in een dnikerpak op den bodem der zee neder daalt om er practisehe stadiën te maken, beschrijft dezen bodem in de volgende woordenWat u het eerste treft is de onbeschrijfelijke Bcboon- heid der kleuren. Blauw heeft overal de overhand, maar in het blauw onderscheidt meu de rijkste tinten, de meest afwisselende schakeeringen. Komt men op den bodem, dan vindt men dat blauw afge wisseld door de rijke kleuren van algen en andere waterplanten, van mosdiertjes, die de onderzeesche rotsen bedekken, de zee-anemonen, de zeesterren, de schelpdieren en de oneindig verscheiden bevol king dier wonderwereld. De vissehen met hnnae glinsterende schubben naderen den spion dezer maatschappij, zoodat hij ze gemakkelijk met een netje zou knunen vangen ais kapellen op het land. Het water laat zoo volkomen het daglicht door dat men op een diepte van zes of acht meters tot de kleinste bijzonderheden der planten kan onderscheiden. De ademhaling van den duiker is, na eenige oefening, volkomen geregeld, zoodat bij op zijn gemak kau werken. Alleen doet zich een pijnlijke drnk op het trommelvlies gevoelen, die niet verdwijnt, al stopt men zich de ooren nog zoo goed toe onder den helm. Allerlei berichten zijn in omloop aangaande de plannen vau den minister van financiën in Rusland. Meu vertelt dat de heer Abasa vóór de aanneming van zijn ambt de voorwaarde zou gesteld hebben, dat hij alle uitgaven van den staat zon mogen controleeren, en dat de oorlogsuitgaven zouden besnoeid worden, door eene vermindering van het staande leger. Voorts zou eeue coupon- belasting worden ingevoerd op obligaties die nominaal zes percenten meer rente dragenen zou de belasting op het zout worden afgeschaft. Ook zou bij do wet een maximum gesteld worden voor den omloop van schatkistbiljetten, die gaandeweg zouden worden ingetrokken. Amsterdam. Door de N ederlandsche harddraverij-vereeniying is besloten tot het honden van een nationalen en internationalen wedren in 1881, de prijzen en premiën daarvoor bedragen f 10.000. Op den eersten wedren, dit jaar gehou den, is een batig saldo overgebleven vau ƒ8500. Dezen nacht is eene veeren- en wattentabriek in de Spuistraat geheel afgebrand en is een huis op de Bloemgracht mede door brand vernield, waarbij een man, die ijverig hielp blusschen, in de vlammen is omgekomen. Londen. De limes zegt dat de demon stratie der internationale vloot op Engelands voor stel een einde heelt genomen. Als Europa eeno volledige oplossing der Oostersohe quaestie wenscht zal Engeland niet achterblijven, maar het zal niet alleen handeleD, wijl het geene afzonderlijke belangen in het Oosten heeft. Eerste kamer. De verschillende hoofd stukken der Indische begrooting werden aange nomen, na een debat tnsschea de heeren Fransen van de Pntte, De Sitter en den minister van koloniën, over de circulaire betreffende do conversie van bet grondbezit op Java. Eerstgenoemde keurt den inhoud dier circulaire af, doch vereenigt zich ten slotte met het vertrouwen, door den minister uitgesproken in het beleid van den gouv.-gen. De kamer is daarna op reces uiteengegaan. Tweede kamer. De heeren Ruijs en Van Blom werden beëedigd. Bij hoofdstuk I wordt de quaestie van de stallen des konings besproken. De minister van financiën deelt mede dat de herstellingen bijna gereed zijnhij kan echter niet opgeven waaneer de sta kunnen warden overgegeven, daarna aangenomen. Bij h met 44 tegen 26 stemmen v dement tot vermindering va griffie en de andere ambtenar Met 37 tegen 34 stemmen w amendement der commissie den post voor de boden van met 100 te verminderen, stnk 11 aangenomen. 5 December des morgei] F AH EN Ba- Wini DER rom. I PLAATSEN. afwijk. richt. Ikt Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig Oarlsrnhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Portsmouth Yarmouth. 11.1 ZW 11.3 ZW 12.4 W 13.3 WZW 12.5 W 11.3 Z 11.5 stil 10.4 Z 11.7 stil 10.6 WZW 9.9 11.6 ZW 14.0 13.8 stil 13.6 ZZO 11.6 ZO 7.0 ZW 7.4 NW 10.2 W 6 December des morgens Delfzijl. Groningen Helder. Vlissingen. Maastricht. Sylt Sfiields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruae Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund, Stockholm. Koppenhagon Portsmouth.1 Yarmouth 8.9 ZW 9.8 WZW 11.9 11-6 4- 8.7 9.5 - -10.4 -- 9.9 11.3 12.3 1+13.7 13.9 1+11.4 ZW w ZW ZW stil |WZW ZW WZW ZW W Zondag. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 nrenV. 1.2 D. des namiddags: V. 2.4 G. Barometer te Middelburg, Graanbi Grootste verschil in Nederland !s ochtends 8 urenV. 3.0 D. des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbd I Thermometer, 4 Dec. 5 Dec. 'smorg. 8 n. 48 gr. 's av. 5 u. 48 gr. 's av. 6 Dec. 's morg. 8 u. 48 gr. 's 's av. 5 u. 50 gr. 'smil s mil (Van 28 November tot 5 Dece Middelbheg. Ondertrouwd jm. 31 j. met H. F. T. E. van J. L. van der Panwert, jm. 31 j. Appel, jd. 29 j. W. Willeboordse, L. de Witte, jd. 23 j. L. J. van j. met A. M. Snonck Hnrgronje Bevallen: M. Koukema, geb. d. J. W- Evers, geb. van Toor, geb. Koekoek, d.C. R. E. Pasveer, A. H. Rommeno, geb. Weverling, - geb. Tamsom, z. P.P. C.Boogaert z. E. Broerse, geb. Boone, z. E. geb. Karreman, d. C. Gillesse, geb. F. de Baare, geb. Zeevaart, z. OverledenW. Dekker, man 44 j. C. Meerman, d. 17 j. M. E, van J. Fens, 84 j. A. Harpe, z. (Van 27 November tot 4 Decern! Ylissisgen. Gehuwd: C. met C. P. Kuypers, jd. 43 j. Bevallen D. Malipaard, geb. Kam, geb. Abrahamse, z, A. Tabbe den Dorpel, d. F. C. Huibregtse, C. Meertcns, geb. van de Plasse, geb. van Erkelens, z. J. C. Stofko, Höeke, z. C. Brielsman, geb. Sander van Wijk, geb. Burger, z. R. A. Feliei d. L. Lenis, geb. Paap, d. (leven!) - Masson, d. M. P. Hintzen, geb. StevJ Peeters, geb. Desannois, d. OverledenA. Pieterse, jm. 22 j wijk, z. 2 j. A. i del K Wfc V z. d. 20 eml Koopt Kla: ibbe gel

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2