1880. N°. 289. 123e Jaargang. Dinsdag 7 December. Het Atelier du Lys, Middelburg 6 December. es en f 1200 leening et alzoo in over want J om en ail dan m te ne- |au 1871 men en jag niet moet ■beneden takt en rom niet lek zou rijver ia he aflos- at tegen rente en na ieder et reeds |et. rente, i heer F. laid dan \tecrediet de aldna belmoren iet rente jaar af, bedrag |eme men de eerste |t en de •en klein ende en me juiste van den uit wis je grond- niet dat ver hier- ool," iets it. Jon- ntwassen zijn. de juist- e Pelven jen fiacre. genomen in, stil en loen zou, die haar en zijne niet her- ervolgd. Dit blad vereoMjnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adrertentieni 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels "f, 1,50 iedere regel meer 0,20. Groot» letters worden berekend naar plaatsruimte» Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Puldicité tï. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De op heden door diakenen der Nederdnitache hervormde gemeente alhier gehouden collecte heeft opgebracht f 2783.51$ ftchoawen-Duivelaud, 4 December. Naar aanleiding eener officialise oproeping van den dijkgraaf van den polder Drijschor, werden heden, in eene aldaar gehouden vergadering, de middelen besproken, die den polder sneller dan thans, want nu is het allertreurigst van het over tollige polderwater zouden kunnen ontlasten. Besloten werd, dat er binnen kort door het poldèrbestnur een officieele algemeene vergadering zal worden uitgeschreven, om de bespreking voort te zetten en zoo mogelijk een besluit te nemen. Intusachen verklaarden twintig der aanwezigen zich reeds voor het bouwen van een nieuwe sluis. Dit is voor het uitzicht op een afdoende be vrijding van het water een slecht voorteeken. Een nieutfe sluis toch kan in Drijschor niet anders gelegd worden dan aan de noordzijde van den polder, waar de geregeld hoogeebstand vaak de vrije uitstrooming zal beletten. Bovendien zijn alle slnizen of stroomen, ik meen dat Alexander von Humboldt het reeds heeft opge merkt die naar het noorden uitloopen, be stemd om te verzanden. In de onmiddellijke nabijheid van Drijschor ligt, aan de noordzijde van De Vier Bannen^ de verzande Stevenssluis en verderop, aan de noord zijde van het waterschap Schouwen, de Ossesluis, die een ton gekost en nooit aan de verwachting beantwoord heelt, en nu, door het stoomgemaal overbodig, afgedamd en buiten werking geBteld is. Dit lot wacht ook een slnis aan de noordzijde van Drijschor. Wel zal zij natuurlijk bijdragen om de afwa tering ie verbeteren, maar den stand van het polderwater beheerschen zal zij niet. Te vreezen is het dan ook, dat baar bouw spoedig een font zal blijken, en men in 1880, in plaats van tot het leggen van een nieuwe sluis, tot het stichten van een stoomgemaal had moeten besluiten. De minderheid van Drijflchor's ingelanden is hiervan overtuigd, doch deze zal zich met een slnis moeten vergenoegen, omdat de meerderheid tegen een stoomgemaal is. In nagenoeg eiken polder zijn ingelanden, die van een stoomgemaal in 't geheel geen, anderen tlie daarvan slechts een geriDg voordeel hebben eenigen wier oogen met welgevallen rusten op overstroomde weiden of half onder staande landen, FETJIL.L.ETOW. DOOK de schrijfster van M"« More, WEEDS DEEL. HOOFDSTUK XVIL Hlï LÜ8ÖEED YAH ALAlW. De koetsier, hopende op een goede fooi, reed Zoo hard hij kon. Zij hadden de Rue Hauteville bereikt, die toen zóo eenzaam en afgelegen was dat niemand er zich des avonds ongewapend in waagde, eer mr. De Lys het met zichzelf eens was hoe mademoiselle De St Aignan, die den vorigen dag door Edmée was opgeroepen en dus Eeker spoedig zou komen, over dezen stap zou oordeelen. .Wij hadden het zoo prettig en waren zoo goed aan het werk! Wat is het jammer I" mom pelde hij halfluid, waarop Edmée antwoordde: „Bij den terugkeer van tante zou alles toch Uit geweest zijn. Zie, wij zijn er." pc portier kwam aanloopen op het geluid der in de meening dat het Zeenwsche pólderwater in waarheid zoo schraal als mogelijk is even als het water van den Nijl, een vruchtbaar slib achterlaat. Te zaroen hebben deze vaak de meerderheid, en d aarbij de overtuiging dat elk zijn eigen het naast is, en dat hij, die voortdurend last en schade van te hoog polderwater heeft, maar moet zien dat hij het op eigen kosten kwijt raakt. Ik wil echter hopen, dat wanneer binnen kort in stemming komt: een tweede sluis of een stoomgemaal, ieder ingeland van het nijvere Drijschor overtnigd zal zijn, dat het algemeen polderbelang een stoomgemaal vordert, en hét noodig is dat hij aan de vervulling van dat be lang, als de hoogste wet, zijn stem geeft. Tholen, 4 December. Men spreekt alweder van den „tram," die Tholen met Bergen op Zoem zal verbinden. In verband met de geruchten der verbinding van Steenbergen met Tilburg, en van daar tot de Belgische grenzen, is dit nieuwste Tho- leasche tram-nieuwtje niet van bela:.g ontbloot. Nu toch overal ia ons land de „riggelwagens" beginnen te loopen, is het te verwonderen dat die op een route als van Tholen naar Bergen nog slechts bij geruchte bestaat. En alweder men hope niet te vast't Is almeer gebeurd, dat de tram naar Bergen bij een „praatje" bleef. Zelfs de verbin ding der Noordelijke eilanden van Zeeland met Noordbrabant schijnt wat heel lang werk te heb ben met „voorbereidende" maatregelen. Tusschen de opvatting van een goed plan en de uilvoering iigt in deze streken meer dan éene schrede. Kanton Oostburg, 5 December. Bij adres aan Z. M. den koning zijn door landbouwers en andere belanghebbenden in dit kanton be zwaren keubaar gemaakt tegen het door de staten van Zeeland vastgesteld reglement op de wegen en voetpaden, en wel ten aanzien vanhet ge bod tot gebruik van kruislijnen, het verbod op het rijden met den korten dissel, het verbod tot aaneenkoppelen van wagens, en het bepaalde omtrent het gebruiken van mallejans. Het ver zoekschrift bevatte pm. 250 onderteekeningen, terwijl onder een adres van instemming 50 hand- teekeningen geplaatst waren. Naar men verneemt, zijn eenige grondeigenaren voornemens hun bezwaren kenbaar te maken tegen de bepalingen in het hetzelfde reglement omtrent het planten van boomen langs de wegen. Oost burg, 4 Dec. De uitslag der herstemming voor de verkiezing van 2 raadsleden is aldus: Getal kiezers 100. Ingeleverde stembriefjes 90 witte, 91 blanwe, Gestemd op: N. Giinderman schel, waaraan mr.DeLys door zijn zenuwachtig heid veel harder getrokken had dan noodig was. „Wie is dat, die zóo schelt?" vroeg hij gemelijk. „Boven ligt iemand op sterven, gij hebt dus een slecbt oogenblik gekozen om zoo te komen luiden. Wat verlangt gij „Ik moet mijnheer De Pelven spreken," zei Edmée, daar mr. De Lys haar hulpeloos aanzag. „Mr. De Pelven heeft wel wat anders te doen dan bezoeken te ontvangen. Gisteren is hij thuis gebracht met een dolksteek in den rug en nu ligt hij op sterven." „Stervende of niet, ik moet hem spreken." „Hoe is nw naam?" „Madame De St Aignan," antwoordde Ed mée, voor het eerst dien titel nemende. „St Aignan 1" zet de portier aarzelend, „dat is de naam van onzen anderen bewoner en hij zag Edmée met meer ontzag aan, keerde zich daarop tot een knecht, die de trap aikwam en zei: „Jean, die dame verlangt nw meester te zien en wil zich niet laten afwijzen." „Wees zoo goed mij te volgen," zei do man heel beleefd. „Mijn meester wacht u." Imtéciletot den portier, „zijt gij ver geten wat ik n van morgen gezegd heb, dat er een dame zon komen die terstond toegelaten moest worden. Dezen kant, mevrouw." „Hij wist wel dat zij komen zouHet is een gemeene valstrik 1" bromde mr. De Lys, ter wijl hij Edmée de trap op volgde. 47 witte, I. Wondergem 43 witte, A. J. de Smit 56 blanwe, J. van de Plassche 35 blanwe, zoodat gekozen zijn N. Giinderman en A. J. de Smit. (Zie Laatste Berichten in ons vorig nommer) De audiëntie van den minister van financien al Dondeidag, den 9en Dec., niet plaats hebbern De gemeenteraad van Zuidzande heeft voor den tramweg toegestaan een subsidie voor 10 jaren a 75 per jaar. Ofschoon de regeering met de directie der Kanaalmaatschappij tot overeenstemming is ge komen omtrent bet overdragen ven het Noord zeekanaal aan den staat, zal de wettelijke rege ling dier zaak dit jaar nog niet tot stand kannen komen. Daarom zal een voordracht worden inge zonden om de concessie, die met 1 Jan. e. k, zou vervallen, nog tijdelijk te verlengen. Aanstaanden Dinsdag zal de Haagsche gemeen teraad weder behandelen het voorstel tot restau ratie van den voor- en zijgevel met den toren van het raadhnis. De kosten van eene verbou wing met behoud en restauratie van het bestaande, bedragen minstens 297.000, terwijl een geheel nieuw gebouw, ingericht op de wijze als het daarvan opgemaakte ontwerp aangeeft, eene uit gaaf zal vorderen van f 865.000, waaronder 80.000 voor onteigening. Bij het examen voor de betrekking van commies der posterijen zijn geslaagd de lieeren jhr. P. F. A. J. van Bonningbausen, G. Bouricius, J. Goed koop, J. C. Noorduin, K. Preuyt, G. J. Veenhoven, J. D. Vissering, H. van der Wiel en G. van Wieringhen Borski. Zoowel de gemeenteraad als de commissie van ingezetenen van Nieuwer-Amstel hebben zich in hun advies aan gedeputeerde staten verklaard tegen het ontwerp van inlijving hunner gemeente bij Amsterdam. De commissie verklaart zich overtnigd dat de verheffing van dit voorstel tot wet in hooge mate schadelijk zou zijn aan de provincie Noord-Holland, en aan geheel het vaderland. De kamer van koophandel te 'b Gravenhage heeft de aandacht van den minister van binnen- landsche zaken gevestigd op een bijvoeging ia het bestek voor de aanbesteding, die te Utrecht is gehouden voor het verbouwen van het voor malig landbouwkundig kabinet tot provinciaal archief. In dat bestek wordt medegedeeld, dat zekere leveranties en werken, voor dien bouw be- noodigd, door de Belgische firma Jb. Paris Isaac Zij keerde zich om toen zij een kamer betraden, waarin een slaapkamer uitkwam, „Blijf hier, goede meester, dan zijt gij vlak bij mgmaar ga niet verder." „De hemel beware mijzei mr. De Lys, niets op zijn gemak. „Gij loopt in den muil van den leeuw en hij kan mij meteen opslikken." Edmée was, den knecht volgende, naar de tweede kamer gegaan en mr. De Lys liep haar na tot aan de geopende deur. Hij zag dat er een ver pleegster was, die zich verwijderde op een gebie dend gebaar van den zieke, die hoog in de kussens lag, terwijl zijne donkere, vurige oogen de doo- delijke bleekheid van zijn gelaat nog meer deden uitkomen. Zelfs zijne lippen waren kleurloos en zijne handen, die op het dek lagen, waren wit als ivoor. Zoodra hij Edmée gewaar werd schenen zijne oogen met verdubbelden glans te gaan schit teren. Hij wenkte den dokter, die over hem heengebogen stond en op waarschuwenden toon sprak, om ter zijde te gaan en zei met een hape rend gebroken stem, die zijne zwakte verried „Nu komt gy toch eindelijk nit eigen bewe ging om mij op te zoeken. Ik heb u wel gezegd dat het eenmaal zoover zou komen. Weet gij bet nog?" „Mr. De Pelven, waar is mijn echtgenoot vroeg Edmée, zijn blik doorstaande zonder de oogen neer te slaan. „Ja, ik weet dat gij om zijnentwil hier zijt," zeide hjj met een toenemende benauwdheid doch tijdig worden geleverd voor f 24,200. De kamer is van meening dat aldus van regeeringswege wordt verwezen naar het buitenland voor ruim 30 pet. van het aan te besteden werk. Zij voegt erbij, dat die verwijzing van groote onkunde getuigt omtrent de Nederlandsehe nijverheid, van welke het etablissement op Fijenoord, de firma L. J. Enthoven en de Prins can Oranje te 's Hage, Vsn der Made te Amsterdam, Schretlen Co. te Leiden en anderen meer werkkrachten bezitten dan de aanbevolen Belgische firma. De kamer is in het bezit eener schriftelijke verklaring, volgens welke een dier Ned. firma's tot bedoelde levering voor een aanzienlijk minder bedrag dan f 24.200 bereid is. Door de beeren J. F. Pompen, lid der provin ciale staten van Noord-Brabant, te Sterksel, P. van Hoogstraten, ingenieur te Stratum en J. M. Blanken, gepensioneerd ritmeester der cavallerie te Eindhoven is aan den minister van waterstaat concessie gevraagd voor den aanleg en exploitatie van een locaal-spoorweg, uitgaande van deu staatsspoorweg te Eindhoven langs Geldrop, Heeze, Leende, Marheeze en aansluitende aan den spoorweg Antwerpen—Gladbaeb, nabij Weert. De aanleg van dien weg zal voor de nijvere streek, die hij doorsnijdt, van het grootste belang, doch ook voor het algemeen van zeer veel waarde zijn. De afstand naar Roermond, Maastricht en de kolenmijnen in Limbnrg wordt daardoor met ongeveer 23 kilometers verkort. Het is te hopen dat deze zaak bij de regeering en de betrokken gemeentebesturen de gewenschte medewerking zal vinden. Door den heer Keuchenius is eene motie aan de tweede kamer voorgesteld, luidende aldus: „De kamer, van oordeel dat de toelating van een christenzendeling tot de uitoeiening van zijn dienstwerk in Nederlandsch Indië niet behoort afhankelijk gemaakt te worden van de gemoeds- of andere bezwaren, bij hem ot derden tegen vaccinatie en revaccinatie bestaande, gaat over tot de orde van den dag." De kamerleden mr. Patijn en mr. Van Gennep worden in de eerste plaats genoemd als candidaten voor het burgemeesterschap van Rotterdam. Zaterdag vergaderde te Amsterdam het IJs- vaart-comité met de leden der sub-commissies, onder voorzitterschap van kolonel Jansen, lid van den raad van state. Omtrent de derde reis van Ae-Barentê werd ver slag uitgebracht door kommandant Broekhuijzen. Uit de mondelinge toelichting bleek nog meer, hoe haar met zijne oogen verslindende. „Dat doet er niet toe, als gy slechts hier zijt." „Ik vroeg n waar mijn echtgenoot is?" her haalde zij. „Gij hebt hem verraden." „Dat heb ik. Zwijg, vriend Gaillard," tot deu dokter, die trachtte hem tot bedaren te brengen. „Iets vroeger of later, dat is om het even. Gij weet dat ik stervende ben. Ja, ik heb St Aignan verraden, omdat ik wist dat ik u daardoor zon vinden. Hem dreigt gevaar en gij komt. Het was goed overlegd, maar ik had niet op dien verwenschteu degenstoot gerekend." „Wilt gij mij zeggen waar mr. De St Aignan is? Gij bebt veel goed te maken misschien meer dan ik weet. Zeg mij hoe ik hem redden kan en ik vergeet u al wat er gebeurd is." „Dank n zeer, mevrouw de gravin. Maar ik wil beloond worden voor den dienst dien gy verlangt. Ik ben stervende, zooals gij ziet ik heb geen twee uur meer te leven is het niet Gaillard?" „Geen half uur meer, als gg zoo voortgaat,'! antwoordde de jonge dokter. „Gg hoort het, Gaillard kan er geen belang by hebben om u te misleiden. Buitendien zyt gij niet alleen gekomenik heb nog een stap gehoord. Blijf bij mij, het korte oogenblik dat ik nog te leven heb daar in dien armstoel ik vraag niet veel, en ik zal u in staat stellen om St Aignan te redden, op mijn eeiewoord, dat zal ik."

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1