1880. N°. 283, 123e Jaargang. Dinsdag 30 November. Eet Atelier du Lys, Middelburg 29 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. HIDDELBVRGSCU COURANT. Dit blad verschijnt dagelijki, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr\js per S/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommerB zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel! Gabaofte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Het Nieuws van den Dag bevat eene mededeeling van haar briefschrijver te Londen over den aan voer van melk. uit ons land op de markt aldaar. Wij wenBcben de aandacht der Zeeuwsche vee houders en landbouwers te vestigen op dit artikel van uitvoer, dat per Mij. Zeeland zeker niet minder gemakkelijk zijne bestemming zou kunnen bereiken dan over RotterdamHarwich. De mededeeling luidt aldus „Dagelijks komen via Rotterdam en Harwich twintig churns (groote kanoen voor het vervoer van melk bestemd), inhoudende te zamen ongeveer 320 Imperial Gallonsgelijk staande met ongeveer 1454 liter. Mijn berichtgever voegt er evenwel bij, dat deze handel eene zeer groote uitgebreidheid zou kunnen verkrggen, als er hier ter stede een agent voor de Nederlandsche boeren was, die naar gelang van de behoefte naar Nederland om toevoer zou kunnen telegrapheeren. Hij zegt voorts dat er bij deze melk een besparing is van 12-j. pet. na betaling der transportkosten, zoodat dit artikel een prachtig veld voor ondernemende handelaars zou kannen openen. „Mijnerzijds beu ik reeds in betrekking gekomen met verschillende melkverbraikers hiet ter stede, en algemeen bevind ik, dat de woorden van mijn berichtgever worden bevestigd. Wil men dus dezen tak van handel voor Nederland behouden, dan is het zaak spoedig de handen uit de monwen te steken en ons hier van een aantal afnemers van onze melk te verzekeren. Verschillende aanhalingen uit Engelsche landbouwbladen hebben reeds bewezen hoezeer men hier de Hollandsche melk op prijs stelt, en het middel bestaat dus om in het nadeel, ons door het steeds geldend verbod om ons vee in Engeland in te voeren, eenigazins te voorzien. Zelf heb ik mij reeds in betrekking gesteld met de makers vad, churns, waaronder mannen die op de hoogte van hun vak zijn en gaarne pogingen willen doen om aan deze kannen den meest geschikten vorm voor het transport ter zee te geven, ook gedurende den zomertijd. „Daar evenwel verschillende omstandigheden mij niet toelaten, om op dit gebied iets anders dan voorbereidende maatregelen te nemen, heb ik omgezien naar eene firma, die als agent van Nederlandsche voortbrengers zou kunnen optreden, en het doet mij genoegen te kannen melden, dat op mijn verzoek de heeren Oetzes Gerritsen (adres16 Water Lane, London E. C.) zich hebben bereid verklaard als zoodanig werkzaam te zijn. De beide leden dezer firma zijn Hollanders, en de firma zelve is reeds gunstig bekend door haar FETJXI-iXjSTOlSr. 83 dook de schrijfster van Mue More. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XV. een edik in eet veeleden. Het is niet te verwonderen dat zulk een dage- lijksche, vertrouwelijke omgang, waarbij Edmée ondanks- zichzelve haar grooie belangstelling in hem liet blijken, van lieverlede moest leiden tot bekentenissen waarvan Alain, als hij er later over nadacht, ontstelde. De verzoeking was echter zoo groot, dat Edmée weldra de geheele geschiedenis Van zijn strijd met de wereld kende en vernam wat zijne politieke gevoelens geweest waren eer de omwenteling alles het onderste boven keerde j terwijl lüj nu nog, in weerwil van alle teleurstel lingen, bleet hopen, evenals alle jonge, geestdrij vende mannen in Frankrijk, dat alles terecht zou komen. Zijne repnblikeinsche denkbeelden waren «?hter zóo gematigd dat hjj bepaald behoorde flink optreden gedurende de laatst gehouden vee- en zuiveltentoonstelling alhier, en de coulante afdoening van zaken voor de Nederlandsche inzenders. Alle inlichtingen, die ik kon geven, heb ik aan deze heeren medegedeeld. Wie dns melk overheeft en ze naar Engeland wil zenden, wende zich tot hen." Het was Zaterdag 50 jaren ge'eden, dat de Gloesche schutters uittrokken tegen den vijand. Een zestal van hen, waaronder de tegenwoordige majoor der schutterij, de heer M. J. Sontendam, zijn daarvan nog in leven- Te hnnner eere werd eene parade op het Marktplein gehouden en sprak de genoemde majoor hun een hartelijk woord toe. Daarna maakten de schutters een kleine wandeling door de stad, voorafgegaan door de oud-strijders, van wie een het vaandel droeg met de jaartallen 1830 en 1880. (A. R. Ct.) Bij prov. blad No 103 wordt aan de gemeente besturen in Zeeland kennis gegeven dat door den gemeenteraad van Ter Neuzen is besloten de voorjaars-paarden- en veemarkt aldaar af te schaffen. Indien tegen dat besluit bezwaar nocht be staan, worden de besturen uitgenoodigd daarvan vóór 15 December a. mededeeling te willen doen. Heden avond te halt tien zal door de officieren der d. d. scbutterij alhier, met het muziekkorps, eene serenade worden gebracht aan den nieuw benoemden majoor-kommandant, den heer F. Gr. De officieren vereenigen zich in de sociëteit SI. Joris op de Balans. Het cenraal-bestnur van het Alg. Ned. Werk liedenverbond heeft aan de tweede kamer een adres gezonden met verzoek, de regeering uit te noodigen, van rijkswege, op de wijze als dit in België met goed gevolg plaats vindt, een verslag der zittingen te doen bewerken en uitgeveD, waarvan de abonnementsprijs het bedrag vaneen gulden niet overschrijdt. i Door het hoofdbestuur van de verèeniging Bet Metalen Kruis is bepaald, dat het 60jarig feest dier vereeniging van huishoudelijkenakril zal zijn; alle leden worden tot deelneming uitgenoodigd Het zal gevierd worden te Amsterdam, op 12 Sept. 1881, den gedenkdag dér instelling van het eereteeken. 9 De gemeenteraad van Breda heeft eene geldlee- ning van f 200.000 ad 4J- pet. uitgeschreven. De gelden zullen woiden aangewend voor het bouwen van Bcholen, een ziekenhuis met eene inrichting ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziekte, tot die kleine partij, die in moeilijke tijden tus- schen de beide uitersten verpletterd moet wor den. „Wij moesten onder een absolute monarchie, ot liever onder een despotismus leven," zei bij eens over zijne schooljaren sprekende, „en toch was onze opleiding zuiver republikeinsch. Tacitus en Livius hadden ons voorbereid op Rousseau en Voltaire en van de geschiedenis vau ons eigen land leerden wij geen woord. Doch met die kennis meenden wij toch allen in staat te zijn de wereld een wereld zooals Frankrijk te hervormen I Wij juic hten al de repnblikeinsche toespraken in de schouwburgen toe en waren allen bereid om af stand te doen van onze voorrechten, zonder te bedenken dat wij die later dan ook niet weer te rug zouden kunnen krijgen, als wij het wensch- ten; het scheen voor ons het heerlijkste wat er op aarde was, een Frauschman te zijn en vooral een Franschman uit de achttiende eeuw.'' „Het schijnt dat juist toen de adellijken hun best wilden doen voor het volk, zij beloond werden met vervolging 1" „Ja, maar hoe kon dat anders? Hoe kon het volk in ons gelooven Wat waren wij anders voor hen dan mêedoogeulooze verdrukkers? Als gij in Engeland, of Dnitschiand geweest waart en gij hadt het volk daar gezien en vergeleken met onze vertrapte, door het werk afgestompte boeren, Ik herinner mij dat ik eens met mijn moeder eene bergplaats van petroleum en brandspuithuis, en verder voor het bestraten en rioleereu van nieuwe wogen binnen de gemeente. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en financiën zullen op Donderdag, den 2n December aanstaande, niet plaats hebben. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Utrecht, ter standplaats Utrecht, mr. C. de Wilde, candidaat notaris, advocaat en procureur aldaar. schutterijen. Aan na te melden officieren bij de dienstdoende schutterij te Middelburg is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als: aan mr. D. A. Berdenis van Berlekom, als majoor kommandant, met den personeelen rang van lui tenant-kolonel, onder vergunning om de uniform der schutterij, en de onderscheidingsteekenen aan zijnen rang verbonden, te blijven dragen: aan mr. W. A. van Hoek, als kapiteinen aan jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, als le luitenant, onder gehoudenheid dat hij de op hem, uit kracht der wet, nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge; en is tot majoor kommandant van de dienstdoende schutterij te Middelburg benoemd F. G. Sprenger, thans kapitein. (Zie laatste lerichten van Zaterdag.) geneeskundige dienst. Benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve-off. van gezondh. 2e kl. dr. J. Th. van der Chijs, genees-, heel- en verloskundige te Gorin- chem^ot res.-off. van gezondh. le kl. de burgerge neeskündige H. M. Numans, eervol ontslagen off. van gezondh. 2e kl. van het leger in N.-I. en arts te Burentot reserve-oil van gezondh. 2e kl. de burgergeneeskundige D. J. Admiraal, dr. W. F. Jong en dr. J. F. Ph. Hers, artsen te Dordrecht, alsmede C. Lugt, arts te Nijkerk. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan den O.-I. ambtenaar A. Walland, laatstelijk ingenieur 2e kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in N.-I. met behoud van recht op pensioen. Benoemd tot lid van het hof van justitie in de kolonie Curasao jhr. mr. A. G. de Geer, ambte naar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten te Utrecht en Wijk bij Duurstede. Tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letter kunde en geschiedenis aan de H. B. school te Harlingen is benoemd de heer J. L. Pb. Duyser, te 's Hage. een vrouw van acht en twintig jaar ontmoet heb, die zoo gebogen en gerimpeld was dat zij er uit zag als iemand van zestig. Moeder vroeg of zij kinderen had eu zij antwoordde: „Moest ik ook nog kinderen ter wereld brengen om ze even onge lukkig te laten worden als hun moeder?" „En toch was St Aignan maar eens klaps hield Edmée op, daar zij merkte dat zij op hot punt was den toestand van haar geboorteplaats te gaan verdedigen. „Ja met St Aignan was het nog beter gesteld dan met menige andere gemeente, omdat moeder er gedurende verscheiden jaren met mij gewoond hadmaar zij kon niet meer doen dan eenigearmen in haar onmiddellijke nabijheid helpen. Alle gemeentenbesturen waren vereenigd onder het staatsbestuur, dat was de bron van alle kwaad I Als mjjn vader een weg of een brug wilde verbeteren of een instelling van liefdadigheid oprichten, moest hij vergnnning vragen aan een ambtenaar, die in de meeste gevallen zijn toestem ming weigerde. Wat kon een edelman nopen om en province te leven, als hij er niets te doen had Daarom ging hij naar Versailles I" „Zoudt gij dus denken, dat wij bij de revo lutie gewonnen hebben „Persoonlijk? Noen!" „Ik meen in het algemeen." „Zeker.'J Da- rop werkte hij eenigen tijd onafgebroken voort eu hervatte daarna alsof er Tot leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan de middelbare scholen te Schiedam is benoemd de heer T. tiazewinkel, te Wildervank. Domburg, 29 Nov. De heer D. van Popta, candidaat, heeft het beroep tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen. Westkapelle, 27 Nov. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier is beroepen de heer H. Visch, candidaat. Meermalen werden grieven tegen het leven in de kazerne te berde gebracht en aanmerkingen op het aan den soldaat verstrekt wordende voedsel gemaakt, en ieder die eenigen tijd de wapens voor vaderland en koning droeg, weet dat erwten of boonen, die niet gaar koken, aardappelen, die verglaasd zijn en vleesch dat wat taai is, wel eens worden opgedischt. Thans meldt men, dat op last van den minister van oorlog aan de soldaten der infanterie eenmaal in de vijf dagen verduurzaamde levensmiddelen worden uitgereikt, die overgebleven zijn van den voorraad die voor de troepen tijdens de herfstmanoeuvres was inge slagen. Die levensmiddelen zijn echter verzuurd en dns feitelijk oneetbaar geworden, zoodat de soldaat eenmaal in de vijf dagen op het vet van de overige zal moeten teren. Ot meent de mi nister dat het traktement van den soldaat, na aftrek van het onmisbare poetagerij, hem vergunt eenmaal in de vijf dagen in eene restauratie te gaan dineeren Daar de maandelijkscbe keuringen aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zijn afge schaft, zullen voortaan de Dieuw aangekomenen die eene verbintenis voor 's rijks zeedienst wen- schen aan te gaan, zich onmiddellijk bij hunne aankomst aan eene keuring moeten onderwerpen. Volgens den veeltijds slecht ingelichten Haag. scben correspondent der N. Bron. Cf. wordt tegen Sint-Nikolaas de akte van beschuldiging tegen De Jongh verwacht. Deze zal in druk verschijnen bij de Gebr. Belinfante te 's Hage, uitgevers vau het Weelcbl. v. h. Regt, die echter de verplichting op zich hebben genomen om gelijktijdig aan alle bladen een exemplaar ervan te doen toekomen. Naar luid derzelfde bron zou aan mr. E. M. de Brauw ambtshalve de verdediging vau den be schuldigde worden opgedragen. geen staking in het gesprek ware geweest. „Ai heeft het veel gekost, sommige misbruiken zijn voorgoed verdwenen. Als men diep graaft om stinkende poelen droog te maken, moeten er na tuurlijk slechte dampen opstijgen, eer de bodem gereinigd en de lucht zuiver is." „Maar hoe weinig hebben wij gewonnen!" „'t Is waar. Het zwakke punt der revolutie is tot nog toe, dat haar doel slechts aanvallen is geweest." „Als wij nu maar wisten dat het uit was." „Uitl Hot is nauwelijks begonnen. Het is een Europeesehe omwenteling, die eeuwen noodig kan hebbeu om uit te werken." „Meent gij dat zei Edmée en merkte op hoe zijn gevoelen overeenstemde met dat zijner scherpzinnige tante. „Wat geschiedt er wanneer menschen een oud huis verlaten en de heele wereld voor zich hebben, om te kiezen waar zij zich vestigen zullen „Dan vestigen zij zich nooit." „Juist. Wij hebben ons oude huis verlaten en een nieuw gebouwd, maar dat is nog geen bewijs dat wij daar tevreden zullen zijn en blij ven. Wij hebben het zelf naar onzen eigen zin gebouwd, maar nu zullen wij er de gebreken van gaan inzien en een ander wenschou." {Wgrut wolgi^

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1