:t, 1880. N°. 282. 123e Jaargang. Maandag 29 November. 9.-. 9) 9>— 9,-, UA6D: iLDE. Middelburg 27 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. it Lid- srd en rzitter. liefst op A, met |j. C. W. is ST. 1, 3,30, 7. is van 1 uur. 4,45, 8. erikzee. teg GOBS. IZierikzee - nm.— 12,15 2,- 2,- le vm.ll.—u. r per wagen, |a aankomst. 30 nm. .30 DUL Dec. 'TKBDAM: |morg.9,—U. 8,-» 8,-. 9> feO. in welke ZATER- BAG. vm. 7.46 8.15 .30 10.30 11.— 480 6.6 4 46 *6.68 6.43 7.43 8,34 8.66 10.2 10.25 10.35 10.45 HIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per B/m, franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Adverientien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels X 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de PuWicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Met ingenomenheid hebben wij doordeVlis- singsche kiesvereeniging Plicht en Hecht den heer A. Smit, burgemeester van Vlissingen, candidaat voor het lidmaatschap der provinciale staten zien stellen. Deze candidatuur werd in ons nommer van 4 Mei jl. reeds door ons aan bevolen. Op dat oogenblik bezat de heer Smit echter nog niet ten volle het vereischte van een jaar domicilium in de provincie, gevorderd in art. 17 der provinciale wet en bovendien gaf hij zelf bij die gelegenheid te kennen, voor het lidmaatschap der staten niet in aanmerking te willen komen. Nu zijne candidatuur echter door de kiezers- vereeniging gesteld ia, vertrouwen wij dat zijne destijds gekoesterde bezwaren opgeheven zullen zijn en keeren wij tot onze vroegere aanbeve ling terug. Wij blijven het wenschelijk achten dat een man, die zich met zoo warmen ijver aan Viissingen's belangen wijdt, eene plaats in de gewestelijke vertegenwoordiging erlange. Die plaats komt hem zooveel te meer toede wijl hij in die vergadering kan optreden als de vertegenwoordiger van handel, nijverheid en scheepvaart, welke belangen daarin, tegenover de vele bekwame mannen op administratief gebied die er zitting hebben, nog maar zeer schaars vertegenwoordigd zijn. Naar onze meening zijn wij Middelburgers verplicht tot het bereiken van dit doel aan onzeVlissingsche medekiezers de hand te bieden en alle plaat selijke of persoonlijke vooringenomenheid op zijde te zetten, teneinde aanstaanden Dinsdag de verkiezing van een politieken tegenstander te voorkomen, en die van den heer A. Smit te verzekeren. Het is onze bedoeling niet, bij de aanstaande Verkiezing een levendige polemiek uit te lokken. Meer in overeenstemming met den aard der in hooidzaak tot plaatselijke ec gewestelijke belangen bepaalde verkiezingen voor de provinciale staten, lijkt het ons wanneer ze kalm en zonder veel pen- nestrijd afloopen. Bene enkele opmerking zijn we echter, teneinde de wederzijdache positiën zuiver te honden, verplicht aan 't Zuiden te maken. Dit blad schrijft: .Als van onze zijde om plaatselijke en persoonlijke belangen, om oogendienst van dorpsgrootkeden, de groote belangen worden verwaarloosd of voorbijgezien, als men meêwerkt tot bevestiging der heerschappij van de tegen- parljj, om met een goedigen glimlach beloond en toch met de kous op den kop naar huis gezonden te worden dan krijgen wij ten slotte statenvergaderingen, niet onge- iyk aan de Ned, Herv. Synode. Dan ziet men in de -staten da 'liberale" burgemeesters elkander helpen en beschermen ten ko9te van het recht der burgerij', zooals de .liberale" dominé's elkander in die Synode den weg effenen en de band boven 't hoofd houden ten nadeele der belijdende gemeente." Wij moeten aannemen dat het Zuiden, sprekende van hetgeen men in de staten „ziet," op werke lijk opgedane ervaringen het oog heeft. En dan doen wij opmerken dat het antirevolutionaire blad deze dorpsgrootheden," deze burgemeesters, welke het nn „liberaal" noemt, zelf in de staten heeft helpen brengen. Destijds hebben wij ertegen gewaar schuwd dat men aan die zijde, deze heeren steu nende, zich aan teleurstellingen bloot steldedat de antirevolutionairen in hen geen geestverwanten zouden vinden, maar zieh alleen, ouder ge woonte, tot slippendragers van den conserva tieven mantel zouden maken. Heeft men zich nn in ben bedrogen gezien en opgemerkt dat zij „elkander helpen en beschermen ten koste van het recht der burgerij," dan gaat het toch niet aan hen nu met het etiket „liberaal" te beplakken en daarmede de liberalen, die hun verkiezing be streden nebben, verantwoordelijk te stelion voor hetgeen zij in de staten gedaan of gezegd hebben. Het Zuiden neemt overigens in zijn verkiezings- artikel openlijk de partij van het „oude régime." Na zijne samensmelting met de Nieuwe Ooesche Ct. was dat te verwachten. Maar het blad bewere dan ook niet langer uitslnitend op te komen voor „het recht der burgerij", het prate niet meer van links of rechts in den boezem der antirevolutio naire partij en het doe zicb eenvoudig voor als dienaar der anti-liberale, dat is der conservatieve lichting. Het Dagblad schijnt het den minister van binnenlandsche zaken kwalijk te nemen dat bij het verlangen der voorstanders van lij k-verbran- ding afwijst alleen op gronden van justitieelen aard, maar: „van gemoedsbezwaren nooit ge hoord" heeft. Wij zouden wel eens nader aangeduid willen zien welk gemoedsbezwaar men kan laten gelden tegen het inwilligen van iemands wensch om z ij n eigen lijk te laten verbrandeD. Iets anders toch verlangt de V'ereeniging t. b. d. lijkverbran ding niet. Zij laat ieder vrij, zijn lijk door ver rotting onder den grond te laten vernietigen; maar verzoekt voor hars leden het recht, om datzelfde doel door verbranding boven den grond te bereiken. Woensdagavond heeft, tot veler verbazing, de posttrein van ongeveer negen uur te Goes gestopt Een drietal reizigers zoo men zegt heeren, die in den Wilhelmina-polder kwamen jagen namen deze zeldzame gelegenheid te baat om uit te stappen. Nn beweren sommigen, dat er opzet in het spel is geweest, dat er aan het station een rijtuig op de heeren stond te wachten. Wij kunnen dat niet geiooven. Wordt er dan in ons land op dat gebied uitzondering gemaakt voor heeren, die komen jagen en niet voor reizi gers, die voor zaken soms nog dringender behoefte eraan zouden hebben, dat de trein stopte? Eerder meenen wij dat het een proef is geweest om eens te kunnen nagaan hoeveel oponthoud dit stoppen nu op de gebeele reis heeft veroorzaakt, teneinde nog eens nader te overwegen in hoever zou voldaan kunnen worden aan het vroeger ge daan verzoek om steeds even aan het station op te honden. ff. Ct. Teneinde aan de van tijd tot tijd bij de regeering ingebrachte klachten over schaarste van pasmunt zooveel mogelijk te gemoet te komen, heeft de minister van financiën aan gedeputeerde staten in overweging gegeven, den bestoren van ge meenten, waar zieh geen betaalmeester bevindt, te willen aanbevelen, om, indien hun bekend is dat in hunne gemeente gebrek aan pasmunt be staat, zoodanig bedrag in die munt als hun noodig schijnt, tegen overgave van ander wettig betaal middel, bij den naastbij zijnden betaalmeester te d,en afhalen en voorts ten gerieve hunner inge zetenen, ook in kleine hoeveelheden, verkrijgbaar te stellen. Het comité van uitvoering voor de Noordelijke IJs-zeevaart heeft de navolgende circnlaire ver zonden aan de plaatselijke comités en aan alle belangstellenden in deze onderneming: „Weder is de Willem Barents van de Noorde lijke Ijs-zee teruggekeerd en heeft zij het onderzoek dier wateren voortgezet op een verkenningstocht naar de Barents-zee en Nova-Zembla. Dat ze dit weder heeft mogen doen, is te danken aan uw belangstelling en krachtige medewerking, op welke wij thans weder een beroep doen, als wij u uit- noodigen tot het bijwonen eener vergadering op Zaterdag 4 December a., des namiddags te 3 nren, in het gebouw Eensgezindheid te Amsterdam „In deze bijeenkomst wenscht het comité van uitvoering 1. Verslag uit te brengen van den tocht, door de Willem Barents volbracht onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Van Broekhuizen, 2. Mededeeling en verantwoording te doen omtrent den tegenwoordigen staat der geld middelen. 3. Met u de vraag te bespreken, op welke wijze het zoo goed aangevangen werk tot eer van ons vaderland zal worden voortgezet, wat in het volgend jaar, en wat met het oog op de naaste toekomst der IJszee-vaart gedaan moet worden. „Het comité van uitvoering hoopt, dat door eene talrijke opkomst te dezer vergadering blijken zal, dat de warme belangstelling is blijven be staan, welke in ons land gewekt werd door het initiatief vau wijlen den luitenant ter zee L. R. Koolemans Beynen, opdat hot comité in staat moge gesteld worden, te volharden bij de taak, zoo roemrijk door hem aangevat." Uit een onderzoek van den ingenieur van Rijn land, den heer E. N. van Dissel, afzonder lijk en met den hoofdingenieur van Noord-Holland, den heer Conrad, en den kameraar van den Lek dijk, den heer Wentink, is gebleken dat de ver zakkingen in den Noorder-Lekdijk niet het minste gevaar opleveren. De verzakking wordt blijkbaar teweeggebracht door oppereing van de slappe veenlaag, die over de lengte der verzakking ter dikte van 3 M. ongeveer is gevonden. De inge nieur van Rijnland is van meening, dat die toestand niet alleen geen gevaar oplevert, maar zelfs is zijne overtuiging, dat de dijk door die zakking, wijl daardoor de slappe veenlaag onder den dijk wordt saamgeperst, thans reeds sterker is ge worden dan hij ooit is geweest en dat, als de aanbestede berm geheel is aangebracht, dat ge deelte tot de zeer sterke gedeelten van den dijk zal behooren. (Amst. CO De te Brussel gevestigde correspondenten van buitenlandsche dagbladen hebben zieh Woensdag morgen bij den heer J. Gnillery, president der kamer van volksvertegenwoordigers en voorzitter, gedurende de feesten, van het comité van ont vangst en publiciteit, begeven, om hem den dank der buitenlandsche pers over te brengen, voor de gastvrije en hartelijke ontvangst, die hare afge vaardigden gedurende de geheeie feestperiode te Brussel hebben genoten. De dankbetuiging is vervat in een sierlijk uitgevoerd adres, met rijk verguld lederen omslagaan de binnenzijde maakt het Belgische wapen op een blauw zijden veld een uitmuntend effect. Zoowel band als calligrapbie maken bet adres tot een zeer merkwaardig pro duct van Belgische kunst. Het adres is van den navolgenden inhoud: „Alvorens België te verlaten, van waar wij een aandenken vol dankbaarheid en bewondering medenemen, hechten wij. eraan u te herhalen, wat ieder onzer individueel herhaaldelijk heeft uitgedrukt. „Wij gevoelen ons gelukkig ovor de ontvangst die wij genoten hebben. „Zg heeft ons in de gelegenheid gesteld feesten bg te wonen, die eene schitterende uiting geweest zijn van de vaderlandsliefde en de nationale geest kracht van het Belgische volk. Die ontvangst heeft tevens het bewijs geleverd van dengrooten en rechtmatigen invloed, dien de Belgische pers heeft weten te verwerven. Zy houdt gelijken tred met de kunst en de nijverheid, wier wondervolle ontluiking wij hebben leeren waardeeren in de gehouden tentoonstellingen, de schoonste sieraden van het roemvolle halve-eeuwfeest. „Wy geven uiting aan een gevoel, ons allen gemeen, door hulde te brengen aan de gastvrij heid, door uw land op zoo milde en hartelijke wijze beoefend." De voorzitter der kamer bracht in liartelyke taal op zijne beurt dank voor de welwillende en loffelijke verslagen, door de vreemde pers van de Belgische feesten gegeven. „Gij hebt ons te goed behandeld, mijne heeren, gy hebt ons te veel eer laten wedervaren," zoo sprak de voorzitter, „en vooral gij Nederlanders, g'y hebt obs gelukkig gemaakt door uwe tegenwoordigheid, waarin het beste bewijs ligt uwer sympathieke gevoelens voor uwe Belgische broeders." In het bijzonder liet de voorzitter uitkomen hoezeer men zieh hier te lande algemeen verheugd had over de aanwe zigheid van baron Gericke, den Nederlandschen gezant, bij de feestelijkheden, „een man, zeide hij, wiens persoonlijkheid alleen voldoende zou wezen om uw land en uwe iandgenooten, die hij op zoo waardige wijze vertegenwoordigt, té leeren lief hebben. Staatkundig zijn wy sedert 1830 ge scheiden en de toekomst moet nog bewijzen of die scheiding tot heil van beide volken heeft plaats gehad; wij hebben echter gcmeenschappe- lgke belangen, hetzelfde streven, eene gelijke liefde voor de vrijheid. Hoe meer wij elkander leeren kennen, hoe nauwer de broederlijke banden, die ons vereenigen, zullen worden toegehaald." {HU). NOTARISSEN. Benoemd tot notaris binnen het arr. 's Gravenbage, ter standplaats de gemeente PijDacker, A. J. Bakker, cand.-notaris te Rotter dam tot notaris binnen bet arr. Roermond, ter standplaats de gemeente Deume, K. T. van Riet, cand.-notaris te Someren. Op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Someren aan F. W. A. van Riet. Benoemd tot notaris binnen-bet arr. Roermond, ter standplaats de gemeente Someren, A. F. H. Hoekers, thans notaris te Wenrt, gemeente Beu- ningen, met bepaling dat de door deze benoeming ontstane vacature van notaris te Wenrt, niet zal worden vervuld; binnen het arr. Arnhem, ter standplaats de gemeente Arnhem, G. Engelbertsjr., thans notaris te Beteren, en te Beteren, E. D. de Meester, candidaat-notaris, thans burgemeester der gemeente Strijen. pensioenen. Pensioen verleend aan J. P. Ragut, eervol ontslagen opzichter le kl. bij''srijks wa terstaat te Krniningen, ten bedrage van f 837 'sjaars. Benoemd tot onderwijzer te Ouwerkerk I. J. de Groote, laatBt onderwijzer te Zuidzande. Eikerzee, 26 Nov. Door den kerkeraad der N. H. gemeente alhier, is toezegging van be roep gedaan aan den heer A. J. H. W. Brandt, predikant te Welsnm. In den loop van dit jaar werd door don heer F. Oberman, predikant bij de herv. gemeente te Ommen, en ook door den kerkeraad aldaar, aan een aanzienlijk ingezeten dier gemeente de doop voor zijn kind geweigerd, op grond van vermeende onrechtzinnigheid in de leer. Bedoelde ingezetene diende daartegen een bezwaarschrift in bij het classicaal bestuur van Zwolle, dat onlangs den kerkeraad in het ongelgk gesteld en den predi kant gelast heeft zich naar deze beslissing te gedragen. Van deze beslissing is echter hoogcr beroep aangeteekend. Door het prov. kerkbestuur van Noord-Hol land is op hun verzoek emeiitaat verleend aan de heeren C. S. Adama van Scheltema, wegens meer dan 40jarigen Evangeliedienst, met ingang van 1 Maart 1881 en G. J. Vinke, theol. dr., ter zake van ongesteldheid, in te gaan met 1 Januari 1881, beiden piedikanten te Amsterdam. Voor de waardigheid van coadjutor van deu boog bejaarden bisscbop van Roermond, mgr. ParediB, noemt het gerucht de heeren Ur. Dupont, professor aan de hoogeschool te Leuven, Boermans, deken te Roermond, en Rutten, deken, te Maas tricht, allen Limburgers van geboorte, Vlissingen 27 November. Bedankt voor het beroep naar de N. H. gemeente teRijs- sen door den beer J. II. Klomp, thans predikant bij de gemeente alhier. De luit. t. z. 2e kl. G. F. G. de Bruyn, uit Ooat-Iudië in Nederland teruggekeerd, wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luit. t. z. 2e kl. W. H. Souinan, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. De commissie, die zich de herstelling van 't inwendige vau 't Muiderslot ten doel stolt, in verband met het aanBtaand. SOOjarig herdenkings» feest van Hooft's geboorte, wenseht zich te bepalen tot de groote zaal. Deze zal zoodanig worden ingericht, dat zij, gemeubeld in den stijl van de eerste helft der zeventiende eeuw, bovendien zal worden opgeluisterd door geschilderde tafereelen, die het leven, de omgeving en de werkzaamheid van Hooft in de herinnering zouden terugroepen. De kosten dezer vernieuwing wirden door deskundigen op 10,000 geraamd, buiten de wandbeschildering en enkele portretten van leden van den Muiderkring, voor welke men op de, reeds dooi enkelen toegezegde, be'angiOQZC medewerking

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1