1880. N°. 279. 123® Jaargang. Donderdag 25 November. Middelburg 24 November. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Onderwijs. Ku nstnieuws. MIDDELBllRGSCHK COURANT. Dit blad verschijnt dageljjku, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Pry s per 8/m. franco 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentlen: SO Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels IfiO iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Dause Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Door den gemeenteraad van Ter Neuzen is een verzoekschrift aan den minister van binnenland- sche zaken gerieht, tot vestiging eener rijke hoogere burgerschool aldaar. De inbond van dat stnk is, naar 'tons vooikomt, het beste pleidooi voor 's raads verzoek. Wij laten bet daarom hier volgen, in het vertrouwen dat het de aandacht trekken en de medewerking uitlokken moge van allen, tot wier bemoeiingen deze zaak behoort. „Geelt met den meest versehuldigden eerbied te kennen de raad der gemeente Ter Neuzen „dat terwijl overal zeer goed wordt ingezien, dat bij den tegenwoordigen toestand der volken, het onderwijs 'thans meer dan ooit de voornaamste bron is van nationale kracht, daarop, uit het oogpunt van Nederland's belangen, voorzeker wel zorgvuldig behoort te worden gelet bij het be sturen van Zeenwsch-Vlaanderen, hetwelk aan eene welvarende streek van België grenst, als Nederland's grondgebied buitengewoon geïsoleerd ligt, niet gering van omvang is, reeds on geveer 64000 zielen rnim 1/3 gedeelte van de bevolking der geheele provincie, telt, en overigens door deszelts uitstekende ligging en gesteldheid voor scheepvaart, landbouw, handel en nijverheid zoo bijzonder geschikt is voor groote ontwikkeling, welke zeer tot bevordering der belangen van de overige deelen der provincie en tot verheffing van den Nederlandschen staat zonde bijdragen „dat evenwel, naar veler oordeel, van hnt be, staan bij het hooger bestuur van den ernstigen wenseh naar die ontwikkeling niet blijkt, en er zelfs zijn, die dat bestaan geheel ontkennen, onder meer, nit overweging van omstandigheden van den laatsten tijd, als daar zijn: datZeeuwsch- Vlaanderen niet werd opgenomen in het net der Nederlandsehe staatsspoorwegen, dat aldaar geen rechtbank werd gevestigd, dat het zich aohtereenvolgene al zijne garnizoenen zag at- nemen, en dat tegenover Belgie hoogst belangrijke rechten van de haven van Ter Nenzen, ten aanzien van de tarieven voor het goederen-ver voer met de Belgische staatsspoorwegen, niette genstaande die rechten vroeger door de regeering van dat land zelve waren erkend, werden prijs gegeven, mede zeer ten nadeele van de spoor wegen in Zeenwsch-Vlaanderen, daaraan in de laatste jaren door particulieren geschonken; „dat de raad uit vaderlandsliefde het plicht achtende deze opmerkingen niet achterwege te honden, echter die zaken verder geheel laat rusten, en zich wijders alleen wenscht te bepalen bij een ander leit van het meeste gewicht, hetwelk insge lijks algemeen de aandacht trekt, namelijk dat terwijl ons vaderland door de regeering bij toe neming met instellingen van middelbaar onderwijs wordt begiftigd, algemeen erkend en duidelijker als het met iederen dag wordt, dat dit onderwijs op zeer ruime schaal voor Nederland volstrekt onmisbaar is, om in den grooten ontwikkeiings- strijd der volken niet onder te gaan, Zeenwsch- Vlaanderen tot dusver ook daarvan alweder bleef verstoken, hetgeen, in verband met den buiten gewoon geïsoleerden toestand dezer streek, waarop hiervoren reeds werd gewezen, veroorzaakt, dat van de beste elementen harer bevolking, die eenen overwegenden invloed op de massa uitoefenen, en wier kinderen middelbaar onderwijs zoo hoog noodig hebben, de meesten in het pijnlijke geval verkeeren, hetzelve aan hnnne kinderen in het geheel niet te kunnen doen geven, en sommigen, zeer tot verzwakking van het nationale karakter, daarvoor de toevlucht tot België nemen, waardoor vooral Zeenwsch-Vlaanderen, in plaats van zieh te verheffen, gelijk in de dagen van voorheen, langzaam maar zeker steeds achteruitgaat, voor zijne bewoners, door gemis van genoegzame intelleotueele ontwikkeling iedere staats- en andere betrekking van eenig aanzien meer en meer buiten ban bereik wordt gebracht, kortom, in éen woord, aan deze streek, in sommige opzichten ais buiten de wet gelaten, eene behoorlijke stelling in de staatsvereeniging wordt onthouden en de banden, welke haar aan die vereeniging hechten, niet worden versterkt; „dat in het voormalig 5e district van Zeeland, hetwelk alleen niet minder dan rnim 38000 zielen telt, niet eens eene geschikte gelegenheid tot opleiding van onderwijzers bestaat; „dat Ter Nenzen als de voornaamste plaats van Zeeuwsch-Vlaanderen en door deszelfs ligging, jnist in het midden daarvan, en waar spoorwegen en andere groote verkeermiddelen van verschil lende richtingen elkander ontmoeten, ongetwijfeld de aangewezen plaats is voor de vestiging van een en ander; „dat bovendien aldaar, tengevolge van het vertrek van het garnizoen, rijksgronden en gebou wen beschikbaar zijn, welke, onder anderen de voormalige infirmerie, een betrekkelijk nog nieuw en zeer deugdelijk gebouw, hetwelk thans ledig staat, daarvoor uitstekend kunnen worden benut, terwgl voorts de raad, in het belang van het onderwijs zelf alles doende wat maar mogelijk is, dezer dagen den omvang van het onderwijs op de scholen in de gemeente nader regelende, heett bepaald, dat te Ter Neuzen eene bewaarschool zal worden opgericht en overigens onderwijs gegeven in alle de vakken, in artikel 2 der wet op het lager onderwijs vermeld, waardoor uitste kend lager onderwijs en goede aanslniting daarvan aan het middelbaar onderwijs wordt verzekerd „op grond van al hetwelk de raad der gemeente Ter Nenzen nwe excellentie hoogst eerbiedig verzoekt, wel te willen bevorderen, dat thans spoedig aldaar eene rijks hoogere bnrgerschool en tevens eene rijks normaalschool tot opleiding van onderwijzers worde gevestigd. „'t Welk doende: „De raad voornoemd, J. A. van Boven, voorzitter. J. Diklemau, secretaris. „Ter Neuzen, 19 November 1880." Naar wij vernemen zijn eenige der voornaamste winkeliers alhier onderling overeengekomen den Smt Nicolaas-avond te beschouwen als in te val len op Maandag, den 6en dezer. Vllsslngera, 24 Nov. De onderhandelingen over den verkoop van het spoorwegmaterieel dat, oorspronkelijk bestemd voor de Transvaal, reeds 35 jaar in de havenloodsen alhier opgeslagen ligt, schijnen tot een afdoenden uitslag geleid te hebben. Het wordt thans ingeladen in een Fransche bark en een Engelsche schoener, die het naar Bahra (Brazilië) znlleu overbrengen. Jammer dat geen enkel der „overwinterende" Nederlandsehe schepen dit vrachtje heeft weten te krijgen! Oostburg, 22 Nov. Bij de Vrijdag jl. plaats gehad hebbende verkiezing voor den gemeenteraad, ter vervanging van de heeren Mazure en Van Houte, beide wethouders, die voor deze betrek kingen bedankt haddeD, zijn 77 stemmen uitge bracht. Daarvan kregen de eandidaten der liberalen, de heeren J. Wondergem en J. Van de Plassche, respectievelijk 23 en 21 stemmen, terwijl op de eandidaten der clericalen (katholiek en anti-revolntionair) de heeren N. Glinderman en A. J. de Smit, 30 en 33 stemmen werden uitge bracht, zoodat er tnsschen genoemde vier heeren eene herstemming moet plaats hebben. By het departement van koloniën is een tele gram ontvangen, met het bericht dat in Atjeh zware overstroomingen hebben plaats gehad. Ver scheiden menschen zijn daarbij omgekomen, terwijl belangrijke materieele schade is veroorzaakt. Vad De Amaterd. Ct. bevestigt het vroeger mede gedeelde gerucht, dat de kapitein ter zee jhr. H. O. Wiehers, oud-minister van marine, tot gonvernenr-generaal van Ned.-Indië benoemd zal worden. Hij zou het hevel over de Atjeli reeds nedergelegd en de reis naar Nederland aanvaard hebben om zijn gezin af te halen. Het Vaderland beweert echter dat het Amsterdamsche blad ver keerd ingelicht is. Als vertegenwoordiger der Nederlandsehe regee ring in de internationale oommiasie belast met de herziening, zoowel van het bestaande reglement op de rechterlijke organisatie in Egypte als van de nieuwe Egyptische wetboeken, is krachtens 's konings machtiging aangewezen de heer I. N- Anslijn, Nederlandse!, agent en eonsnl-generaal te Alexandrië, met bevoegdheid als zijn gedelegeerde te doen optreden mr. J. H. de Stoppelaar, rechter in de gemengde rechtbank te Caïro, alwaar de zittingen 15 Nov. jl. zijn geopend. Het bedrag der gedane collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden in het le district van de provincie Zeeland is als volgt 1879 1880 Middelburgf 133.215 f 152.825 Vlissingen21.80 27.— Veero3.485 4 545 Aagtekerke4.175 6.015 Arnemuiden6.865 7.53§ Biggekerke4.025 3.40 Domburg.6.37 7.425 Grijpskerke6.28 3.825 Koudekerke.24.56 23.285 Melis- en Mariekerke. 5.13 6.445 Nieuw- en St. Joosland. 6.19 7.015 Oostkapelle19.79 19.70 Oost- en West Souburg. 21.50 21. Kitthem5.055 3.785 Serooskerke„11.155 10.835 St. Laurens6.51 6.85 Vrouwepolder6.335 6.I85 Westkapelle5.745 7.245 Zontelande4.23 4.80 f 302.415 f 329.715 geneeskundige dienst. Aangewezen als plaats vervanger van den geneeskundige voor Botter dam, belast met het gezondheids-onderzoek van zeeschepen, dr. S. J. Halbertsma, arts, te Bot terdam. polderbestdren. Benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Van Reiuoorterepolder en van den Seyillitzpolder, P. Dumoleyn tot plaatsver. vangend dijkgraaf van den Westdorpe- of Nieuw- Vogelsehorpolder, J. B. van den Bulck; tot lid van het bestnnr der waterkeering van den calamiteuseu Vlietepolder, A. A. van der Maas en der waterkeering van het calamitense water schap Waizoorden, J. van Sikkelerus. Dr. J. Riemeus, tot predikant alhier beroepen, nam Zondag middag afscheid van zijne gemeente te Driebergen en had tot tekst gekozen I Cor. 13: 13. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers genootschap heeft een dankadres gerieht aan den heer A. Moons bij zijn aftreden als volksvertegen woordiger, vertrouwende daarmede te handelen in den geest der groote meerderheid der leden van dat genootschap. Naar wij vernemen zijn voor de voorstelling van het blijspel Den laatsten der maand, op mor gen (Donderdag) avond, in den schouwburg alhier, door het Botterdamsche tooneelgezelschap, nog beschikbaar 29 plaatsen in de loge, 12 in het orkest, 50 in 't parterre en alle plaatsen op de bovenverdieping. Prins Alexander heeft aan de commissie voor de Prim Alexanderstichting, te Bennekom, zyn leedwezen doen betuigen dat hij bij de opening dier inrichting niet zal kunnen tegenwoordig zijn. Te Amsterdam moet plan bestaan om daar eene nieuwe manége te stichten, volgens eene inrichting, alles overtreffende wat tot dusver, in Nederland ten minste, bestaat. Het gemeentebestuur van Venlo heett de voor weinige jaren opgeheven bank van leening weder opgericht. Naar men verneemt, heeft eene vereeniging van Fransche geestelijken het plan opgevat, in de omstreken van Maastricht een gebonw op ts richten tot het verplegen van zieken en krank zinnigen van 'tmanneiyk geslacht. Op eenige bruggen te Amsterdam ataan sedert eenige weken tonnen, die de aandacht van velen hebben getrokken en tot allerlei gissingen omtrent haar bestemming aanleiding gaven. Thans ver neemt men dat zy dienen om de armen en beenen van de Amsterdammers te beschermen. Het bestuur van de stadsreiniging heeft die tonnen namelijk laten plaatsen en met zand vullen, zoodat bij vriezend weder onmiddellijk voor ge makkelijk verkeer op de bruggen kan worden De weesmeisjes in het Groene Weeehuit te Groningen hebben weder gevaar geloopen haar haren te zien afknippen, doch de regenten ign gelukkig bij tijds van dit plan teruggekomen. De Arnh. Ct heeft over deze zaak het advies ingewonnen van een bijbelvast vriend. Daarnit blijkt dat de apostel Paulus zich zeer uitdrukke lijk heeft uitgelaten in zijn eersten brief aan de Corinth iërs. De Arnh. Ct erkent, dat hg haar wel wat diep gaat, bijv. hierin, dat de vronw een macht op het hoofd moet hebben, om der engelen wil (1 Cor. 11 vs. 10); maar dat de apos tel zich onvoorwaardelijk tegen het afknippen van het haar der Amsterdamsche enGroningsche wees meisjes verklaart, staat volkomen vast. Hij zegt toch in het 5e vers, dat het haar afgesneden te hebben voor de vrouw, éen en hetzelfde is als haar hoofd te onteeren, en de Arnh. Ct is het hierin met den grooten apostel volmaakt eens. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten aan de Arnhemsche Tramwaymaatachappij vergun ning te verleenen tot het houden van proefritten met stoomtrams langs de ringbaan, onder voor waarde dat de proefnemingen onmiddelhjk gestaakt worden als het blijkt, dat zy gevaar opleveren voor de veiligheid van personen en voertuigen. De oude Blanqui is thans hoofdredacteur van een blad dat den titel voert Ni Dieu ni Maltre. Hij begint in zijn eerste nommer de verklaring van den titel te geven. Auguste Comte zeide „Geen God en geen Koning", doch Blanqui ver andert dit laatste woord in „Meester", want de koningen hebben zich zoo vermomd, dat men ze haast niet herkent onder hun nieuwen naam; zy heeton directeurs, consuls, presidenten, keizers, staten, septennaten een valsch etiquette voor een soldaten-koning,priester-koningen en nn ook krnideniers-koningen (een toespeling op den handel van Gambetta's vader). Het woord „Meester" treft echter de dwingelanden van iedere kleur en richting. En thans zijn in Frankrijk de ergste dwingelanden aan het bestnnr die men zich maar denken kan do opportunisten. Gambetta is erger dan Nero en Sardanapalus. Zoo bazelt de onde man voort en er schijnt een publiek gevon den te worden dat dezen kost geniet. Een Fransohman, de heer Barbey d'Aurê- villy, heeft eene ontdekking gedaan die bij de beoefenaars der letterkunde veel opzien zal baren Hij deelt mede, „dat Götbe's arbeidsvorm uitslui tend bestond in vertalen en omwerken, en dat zijn Pauit op die wijze is ontstaan". Iets verder heet het„Göthe was van de as van zijn wezen tot op de hnid een sukkel". Volgens de Westfalische .Verhuur moet te Hanover een schoolpaard van het paardenspel-Carré, de hengst Sceiron, gestorven zijn, waarvan de waarde op f 90,000 geschat zou worden! Te Arnhem is zooveel sneeuw gevallen dat de tramdienst daar tijdelyk gestaakt is. Diligences voorzien tijdelijk in de behoefte van het verkeer. Men is van plan in Egypte de jute-tealt in te voeren, althans daarmede eene proef op tame lijk groote schaal te nemen. De khedive die veel liefhebbery in en eenige kennis van landbouw zaken heelt, stelt persoonlijk groot belang in de zaak. Eeeds verleden jaar had men jute willen zaaien, doch men werd bedrogen bij den aankoop van zaaizaad. Jute is eene vezelstof van eene hennepplant, iets minder grof maar ook niet zoo stevig als de Manilla-hennep. Zij wordt algemeen verbouwd en ook bearbeid in Bengalen. De groot ste j'uïs-spinneryen zyn echter in Schotland, te Dnndee, waar men de stof gebruikt in tapijten, koord, in de fijnere garen-nommers en in het alge meen tot vermenging met katoen-, vlas- en wol-

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1