1880. N°. 275. 123e Jaargang. Zaterdag 20 November, Het Atelier du Lys, OPENBARE MIDDELEN VAX VERVOER. Middelburg 19 November. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. MIDDELBIRGSC1E COIR ANT. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen) Prijs per 8/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent) Advertentien: SO Cent per regel) Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte) Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De burgemeester en wethouders van Middel burg, Gezien de cirenlaire van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 20 Augustus jl.no 4253/92 (pro vinciaal blad no 71); brengen ter kennis van de belanghebbenden dat, krachtens koninklijk besluit van den 31en Juli jl. St.ialsblad no 122), de wet van den 23en April 1880 (Sibl. no 67) betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten, op 1 September 1880 zal in werking treden. Zij vestigen de aandacht zoowel op de bedoelde wet als ook op de bepalingen, vastgesteld bij koninklijk besluit van den 31en Juli jl., Stbl no. 121) ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer, terwijl de ingezetenen vooral opmerkzaam worden gemaakt op de bepaling van art. 10 der wet volgens welke „de ondernemer van een bestaand midddel tot vervoer van personen verplicht is binnen drie maan en na het inwerking treden dezer wet, alsnog a aankondiging te doen in een dagblad van de hoofdplaats der provincie of van elk der provinciën, waarin het vervoer zal plaats hebben, y,b een door hem geteekenden i fdruk of afschrift van die aankondiging met een exemplaar van het dagblad, waarin zij is geplaatst, tegen bewijs van ontvangst in te zenden aan gedeputeerde staten van elke provincie, waarin het vervoer zal plaats hebben, aan de besturen van alle gemeenten, waar de wagens of vaartuigen zullen stilhouden tot in- en uitlaten van reizigers, en aan de offi cieren van justitie bij de rechtbanken, in welker arrondissementen deze gemeenten zijn gelegen". „Bij niet nakoming hiervan vervalt de nalatige in eene geldboete van /I tot f 75, terwijl hij inmiddels voor de toepassing dezer wet geacht wordt de aankondiging en inzending te hebben gedaan, overeenkomstig de bepalingen der hem vroeger verleende concessie". Gedaan te Middelburg, den 27 Augustus 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, P IC K Do secretaris, 6. N. DE STOPPELAAK. In de heden namiddag gebonden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd de vroe ger ieeds in hooidzaak medegedeelde concept verordening tot regeling van de exploitatie der gemeenle-gaafabriek, behoudens enkele kleine wijzigingen, goedgekeurd. Bij de vaststelling van het suppletoir bobier no. 1 der inkomstenbelasting voor 1880 werd op het verzoek van den heer J. J. ter Laag, om ontheffing van zijn aanslag, afwijzend beschikt. De verschillende verordeningen omtrent het Ï5 DOOK de schrijfster van M'le More, TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XI. HOOP EK vbees, „Als hij zieh aan de knnst gewijd heeft, zal hij daarvan moeten leven, denk ik," zei mr. De Lys gemelijk. „Maar dat is onmogelijk I Dan zon zijn vader zieh in zijn graf omkeeren 1 Ik herinner mij nog hoe hij eens, bjj toeval, te St Aignan op de kamer van den chevalier komende, dezen aan het scbiideren vond en woedend palet en penseel ait het venster wierp met de woorden! Wanneer men De St Aignan heet, mijnheer, mag men niet—, maar wat doet het er toe," viel zij zichzelf in de rede, bedenkende dat zij tot een kunstenaar sprak. Maar mr. De Lys was niet beleedigd. Die opvatting was zoo algemeen onder den adel ver spreid, dat hjj het zich niet meer aantrok. onderwijs, vastgesteld den 14en Juli jl., werden vervolgens ingevolge het verlangen van gedep, staten gewijzigd. Tot directeur-boekhouder der gemeente-gasfa briek werd met 14 stemmen benoemd de heerP, Polet, directeur der gemeente-gasfabriek te Hel mond, terwijl op den heer J. H. Franken, te Zalt- Bommel, die mede was aanbevolen, drie stemmen waren uitgebracht. Het stembureau voer de verkiezing op 30 No vember a. werd samengesteld nit de heeren Fok ker en W. A. van Hoek als leden, en de heeren Nagtglas, Liehert en Van Berlekom als hunne plaatsvervangers. Do or gedeputeerde Blaten van Zeeland is heden goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad van Middelburg tot het aangaan der overeenkomst met de Maatschappij voor gememte-crediet te Am sterdam. Zlerlkzee, 18 Nov. In eeno gisteren alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Zierikzeesche Stoombootmaatschappij is, na lang durige beraadslaging, met 48 tegen 25 stemmen verworpen een voorstel van eenige aandeelhouders, om de nieuwe boot van de beeren Kloos Zoon tot een bepaalden prijs aan te koopen en de tegenwoordige boot te verkoopen voor niet minder dan 25,000, en daarin niet slagende, die boot in reserve te honden en de koopsom te vinden door vergrooting van het aandeelenkapitaal of door het sluiten eener geldleening. Ook twee amendementen op het voorstel werden verworpeD. Oostburg, 18 Nov. In het Algemeen Adver tentieblad van 17 dezer doet de alhier ten vorigen iare opgerichte Dameevereeniging tot werkver- echa/fing aan vrouwen en meisjes van minvermo genden rekening en verantwoording over haar eerste, en helaas ook laatste jaar. Want ofschoon wij ons aan den eenen kant mogen verblijden dat haar handelend optreden in den aanstaanden winter bijna niet, of in 't ga- heel niet noodig zal zijn, zoo betreuren wij toch van de andere zijde de mededeeling dat de ver- eeniging ophoudt te bestaan, overtuigd ais wij zïjn dat het werk der vereeniging aan zulke goede handen was toevertrouwd. Aan het batig saldo van 225.36 is, terecht of ten onrechte, eene bestemming gegeven die zeker wel van Christelijke liefde getuigt, maar even zeker ook wol eenige stof tot op- of aanmer kingen kan geven. Dat saldo toch heeft men in drie gelijke deelen onder hervormd, roomsch katholiek en burgerlijk armbestuur verdeeld, terwijl het van algemeene bekendheid is dat de roomsch- katholieken van Ooatbnrg, hetzij uit eigen bewe- „Ik begin het moede te worden," voegde zij erbij, „over eenigen tijd vertrek ik naar Mor- temart. Ik deug niet voor het Parijsche leven; ik heb nooit hoofdpijn of vapeurs en ben alleen geschikt voor het platteland. Buitendien verlang ik te zien hoe mijn boeltje er nitziet; het lijkt mij wel tien jaren sedert ik het verlaten heb." Mr. De Lys kon hier niets tegen zeggen, want in zijn hart verlangde hij niets liever dan dat zij heenging, opdat hij ongestoord op zijn eigen hand in het belang der jongelieden zon kunnen handelen. „Ik begrijp niet waarom gij erbij blijft om niets van de tusschenkomst van mijn neef De Pelven te willen weten. Niemand zou ons beter kunnen helpen dan hij, daar hij zoo au courant van de publieke zaken is." Zooals gewoonlijk wanneer zij dit onderwerp aanroerde, zweeg mr. De Lys en nam een snuifje, en zij had te veel achting voor hem om bepaald tegen zijn wil te handelen, ofschoon het haar gelukt was door eenige bezoekers van haar salon te vernemen dat De Pelven weer te Parijs was. Hij was kalm teruggekeerd toen het eerste ge vaar geweken was, had een andere woning ge nomen en hield zich schuil, overtuigd dat de dagen van het Directoire geteld waren en met veel belangstelling de lanweren, die Napoleon behaalde, gade slaande. Ook hield hij zieh onledig met allerlei wetenschappelijke stndiën en hij was een ijverig lid van de Académie des sciences, die even ging of gedreven door anderen, zich bijna een parig van ondersteuning en deelneming onthielden. Tot ons genoegen heeft de vereeniging in den afgeloopen winter bij het doen van inkoopen en wei k geven getoond dat zij algemeen en niet uitsluitend protestantsch was. Hare handeling met het batig saldo zet de kroon op haar werk. Wij hopen daarom dan ook van ganscher harte dat, wordt nog eens de liefdadigheid van allen ingeroepen, onze roomsch-katholieke medeburgers, die zich onthielden, zich deze geschiedenis met leedwezen zullen herinneren en toonen dat ze geleerd hebben. Met nadruk is in de afdeelingen der tweede kamer bij het ooderzoek der begrooting van waterstaat, geklaagd over de ongeregelde spoor wegaansluiting met België en Frankrijk. De trein nit Parijs komt in den regel te laat te Botterdam, soms tot 20 keer per maand. Door de wijze waarop het gemeenschappelijk station te Botterdam wordt geëxploiteerd, ondervindt bet binnenlandsch spoorwegverkeer groot ongerief, want aan de Moll. IJ. S. Maatschappij wordt dan bevolen op de aansluiting te blijven wachten en wordt zij zoodoende wel genoodzaakt extratreinen to laten loopen, of brengt de reizigers geregeld te laat te 'sHage en verder gelegen plaatsen. Daaren tegen wachten de treiuen der Exploitatie-Maat schappij te Botterdam niet op de treinen der H. IJ. S. Maatschappij, terwijl zij te Koosendaal wel 20 minuten blijven verloeven. Het niet wachten der Expl.-M. te Botterdam brengt groot ongeriet mede voor de verbinding met Vlissingen, zoo voor post als passagiers. Men dringt erop aan dat daarin worde voorzien, ofschoon men erkent dat de Belgische treinen slecht de aansluitingen te Botterdam bedienen. Met primo Januari a. s. worden aan de contro leurs der comptabiliteit der Exploitatie-maat schappij als standplaatsen aangewezen Ceniraalbnreau te Utrecht: de heer Visser, thans te Zutfen. Lijnen Nieuwerschans—Harlingen, Leeuwarden Zwolle, standplaats Groningen de heer Wolvers, thans te Utrecht. Lijnen Zwolle— Zutfen, NijmegenSalzbergen en Almelo—En schede, standplaats Zutfende heer 'Wenting, thans te Groningen. Lijnen BotterdamEsschen, BoxtelVlissingen en BredaiwaluwoMoerdijk, standplaats Breda: de heer Harterink, thans te Tilburg. Lijn Utrecht—Maastricht, standplaats Venlo: de heer De Voo ;t, thans reeds te Venlo geplaatst. Lijnen Eindhoven—Luik en Liers— Flemalle, standplaats Luik: de heerDupont,thans reeds te Luik geplaatst. (U. D.) De burgemeester van Botterdam, de heer Joost minachtend neerzag op de Académie Frxngaise, als deze op haar. Maar met dat al verflauwde zijn verlangen om Edméa te vinden niet en of schoon elke poging daartoe mislukt was en de omstandigheden zóo veranderd waren dat hij over veel minder middelen tot opsporing kon be schikken, gaf hij de hoop nog altijd niet op, maar besloot eenvoudig een gunstiger gelegenheid af te wachten. Die deed zich weldra voor, toen hij vernam dat David moeite had gedaan om den naam van Alain van de lijst der émijris te laten schrappen, waarop hijzelf naar hem toeging om hem te bodanken voor de belangstelling in het lot van zijn neef en te vragen hoe hij daartoe kwam. David, die niets dan enkele feiten wist, antwoordde dat hij het gedaan had op verzoek van een zijner leeilingen en verwees hem naar Balmat, wiens gezond verstand wel tegen De Pelven 's geslepenheid was opgewassenmaar oischoon hij daar alleen vernam dat de Zwitser vroeger weldaden van Alain had genoten en on langs gehoord had dat hij naar Frankrijk wensehte terng te keeren, bracht hem dit bezoek toch een heel eind verder. Hij liet de gangen van Balmat bespieden en ontdekte dat hij in het huis van Crocq woonde, waar hij vermoedde dat Edmée ook een tijdlang gewoond had, waaruit hij op maakte dat Balmat, en niet Isnard, Mile De St Aignan ontvoerd en Edmée beschermd had. Van dat oogenblik af werd Isnard onbeduidend in zijn oog; ofschoon bij wel voelde dat die hem van Vollenhoven, heeft gisteren in den ge meenteraad medegedeeld dat hij, na 14 jaren aan 't hoofd der gemeente gestaan te hebben, bij 't klimmen zijner jaren en de vele belangrijke werkzaamheden die jeugdiger krachten eischen, besloten beeft zijn ontslag als burgemeester te verzoeken. De heer VaD der Hoop beantwoordde, onder toejuiching der vergadering, deze mededeeling met eene betuiging van leedwezen en waar deering. Tot inspecteur-generaal en ctaet der staats spoorwegen op Java is, als Opvolger van den heer D. Maarschalk, benoemd de hootd-ingenieur H. G. Derx. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Tietjerksteradeel S. B. Drijber Bz.; met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester ven Oo8tdongeradeel. Op verzoek, eervol ontzag verleend als burge meester der gemeente Stellendam aan C. Kievit Mz. en aan mr. S. Witte veen, als burgemeester van Wijmbritseradeel. leger. Benoemd bij het wapen der art., tot le luit. bij de V® afd. vest.-art., de 2e luit. E. J. H. van der Veen, van het korps. pensioenen. Pensioen verleend ten bedrage van f 1140 aan den len luit. der inf. P. J. Keineke, thans op nonactiviteit. geneeskundige dienst. Benoemd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht tot reserve-officier van gezondb. 2e ki., de burgergeneeskundigen dr. J. Ch. Schönfeld, arts te Ulrum, en J. R. Meijeringh, arts te Avereest. posterijen. Uit 's rijks dienst ontslagen, de commies der posterijen van de 4e kl. L. C. von Sternbach. De vrijmetselaars-loge De Edelmoedigheid te 's Hertogenbosch besloot in 1876, tot viering van haar honderdjarig bestaan, een blijvend fonds te stichten, nit de renten waarvan de schoolgelden en boeken zouden worden betaald voor minver mogende leerlingen aan de hoogere burgerschool. Door aanzienlijke giften van den grootmeester- nationaal, van verschillende loges en van vele departementen der maatschappij Tot Nut van 't Al gemeen werd een kapitaal van 10.000 2j pet. grootboek bijeengebracht. Daaruit zijn dertien leerlingen aan de hoogere burgerschool te 's Her togenbosch geplaatst, waarvan de meesten goede vorderingen maken. De hl. Ct. bevat een kon. besluit, houdende wraak gezworen had; maar met zijn aangeboren moed was dat hem geheel onverschillig en voor taan mocht Isnard in vrijheid zijn of niet, 'twas hem om het even. Hij gat zich geen moeite om hem te bevrijden; maar als zijn vrionden het wilden doen, was het hem wel, daar Isnard geen deel had aan het groote vraagstuk dat hem thans weer geheel begon te vervullen. De schakel in de keten, die hij miste, was gevondenmaar toch was het nog niet gemakkelijk om meer te ont dekken. Balmat scheen weinig vrienden te hebben; hij bezocht geen koffiehuizen en geen vrouwen en bracht zelden ergens een nur door behalve in de Lonvre, waar alleen artisten met hunne gezinnen woonden. Daar kon Edmée dus onmogelijk zijn, dacht De Pelven, want die woningen werden alleen afgestaan aan uitstekende schilders en graveurs. \jfordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1