Laatste berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieu ws. Kunst nieuws. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen. 1 Algemeen Overzicht. lasting, door prof. Van Geer; eene opgave van de laagste en hoogste koersen van de beurs, van Juli tot Sept.; een overzicht der geld- en fond- senmarkt over hetzelfde tijdvakeen overzicht der beraadslagingen in de staten-generaal betref fende de economische wetgeving over 1879—80; eene levensbeschrijving van wijlen den heer J. C. de Leeuw, door M. Cohen Stuart, en eenige eco nomische nalezingen en berichten. Bij den uitgever H. C. Susan te 's Gravenhage zijn de verslagen der natuurkundige voordrachten, welke in Diligentia gedurende de jaren 1879—80 gehouden zijn en achtereenvolgens in 't Haagsche Dagblad opgenomen werden, in een boekdeel ver- eenigd. De bewerker ervan is de heer P. A. Haax- man jr., die met dezen arbeid een bewijs van buitengewoon talent als verslaggever gegeven heeft. Het belangrijke van den inhoud blijkt vol doende uit de opgave, dat in deze verzameling voorkomen voordrachten van prof. Oud< mans over de planeten, van den heer De Bas over stadreini- ging, van dr. Moutou over de acouatiek in zalen, van den heer Delprat over thermo-electriciteit, van prof. Snijders over watermeters, enz. consuls Erkend en toegelaten als consul-ge neraal van Frankrijk te Amsterdam de heer Collean. leoeb Voor den tijd van driejaren g' detaeheerd bij de landmacht in West-ludié de 2de luit. D. Schoonmao, van het 4de, en A. Kniphorst, van het 7 reg iuf Door bnrg. en wetb. van 's Gravenhage is een adres aan den minister van binnenl. zaken ver zonden om rijkssubsidie voor het gymnasium. Het traktement van den te beroepen predikant te Biervliet is van 1100 op ƒ1200 gebracht. De muziekuitvoeringen bij den aanvang en gedurende de pauzen zullen in den Kon. Holl. schouwburg te 's Gravenhage gehandhaafd worden; 116 abounés verklaarden zich ervoor, terwijl het aantal tegenstemmers slechts 35 bedroeg. Omtrent den aanbouw van maïs, voor ons land zeer aanbevolen, wordt uit Amersfoort gemeld, dat in den omtrek aldaar de verbouw nog voort duurt en de oogst bijzonder gelukt is. Men vreest echter dat de groote invoer uit het buitenland, tegen zeer lage prijzen, ongunstig op den aan bouw zal werken. Op de Maandag gehouden vergadering van de leden der Landbouwvereeniging te Wolfaartsdijk werd de opbrengst van het andermaal aangelegde proefveld van de 20 soorten Engelsch zaaigraan onderling verkocht. Vervolgens werd besloten tot het doen houden in het winterseizoen van eene voor dracht door den heer Marlet over zuivelbereiding, ten aanhoore ook van de vrouwen. Daarna traden achtereenvolgens een vijftal leden op, ter beant woording van vragen uit de vraagbus over meet waarde; over de bestrijding van rupsen in de vruchtboomenover de veredeling van het Zuid- Bevelandsch hoornvee; over het voordeel voor een landbouwer in het zelf aankweeken van zijne paarden, en over de werking van gips op de planten. Vervolgens had de verloting van 3 voorwerpen onder de leden plaats had. Eindelijk worden nog voordrachten over vrijwillig gekozen onderwerpen gehouden, over de eigenschappen van het zaad en de wijze van zaaienover algemeens bijzonderheden uit het plantenrijk, en over de teelt en de bewerking van het vlas. „En zij had een onverklaarbaren alkeer van aan den weg timmeren en gunsten vragen; er was een soort van /rondeurgeeat in haar; alleen de ware, oude adel veelt zich in zijn element aan het hof." Mr. De Lys gaf geen antwoorddie aanmerkin gen op madame De St Aignan hinderden hem. „Als ik maar kon nagaan wat mijn neef wenscht," vervolgde Mile De St Aignan, „dan zou ik meer op mijn gemak zijn." „Ik voor mij, mademoiselle, word meer en meer overtuigd dat het veel beter was, als hij haar hare vrijheid terug gaf." „Maar verlangt het kind dat „Verlangen? Verlangen? Dat weten wij allemaal." „Ik weet niets van dien aard," antwoordde Mile Le St Aignan beslist. Dit was een nieuw en zeer onwelkom denkbeeld voor mr. De Lys, die voor zichzelf een heel klein luchtkasteeltje gebouwd had, dat hij met Edmée dacht te bewonen, wanneer die onrustige tijden voorbij zouden zijn. Hij streed ertegen, maar het wilde niet wijken en daar zijn genegenheid voor zijn pleegkind hem buitengewoon helderziend maakte, kon hij niet lang blind blijven voor de overtuiging dat Edmée, alleen ter wille van Alain, den band zocht te verbreken en niet ter wille van zich zelf. Van dit oogenblik af veran derden al zijn inzichten en plannen, ofschoon hij Gelukkig is het land Waar 'tkind zyn moer verbrand, zong Vondel eens, op de turf doelende. De waarde van de turf is echter tegenwoordig zoo verminderd, dat zelfs in Drenthe, haar vaderland) meer steenkolen uit de Ruhr-streek gestookt worden dan turf. De verveeners gaan dan ook den winter te gemoet met een voorraad van ongeveer 60 millioen turven, wat velen groote schade berok kent. Te Rotterdam voorziet men bij de verkie zing van leden der kamer van koophandel een warmen strijd tusschen voorstanders van den vrijen handel en van bescherming. De kiesveree- niging Algemeen lelang wil van de aftredenden allen, die als vrijhandelaars bekend staan, weren; van de andere zijde zijn een paa'-'itredenden, die protectionisten zyn, niet weder op e candidaten- lijst gebracht. De goederen, voor de Nederlandsche afdee- ling der internationale tentoonstelling te Melbourne bestemd, zijn goed aangekomen en op enkele na alle uitgestald. De rangschikking dezer afdeeling, die bij de opening gereed was, heeft op den gou verneur en de hoofdcommissie een zeer gunstigen indruk gemaakt. Te Bodegraven heerscken bijna huis aan huis de mazelen. Door ziektegevallen in de gezinnen van de hoofden der scholen zijn deze op éen na alle gesloten. De door het Amsterdamsche studentenkorps opengestelde leening, teneinde een eigen sociëteit te bekomen, is meer dan volteekend. Dientenge volge is tot aankoop besloten van het lokaal Het Vosjevoor 85.800. Naar aan het Dagll. uit Bcnnekom wordt geschreven, is de prins van Oranje voornemens de opening van de Prins-Alexander-stichting (voor jeugdige blinden), op 30 dezer bij te wonen. In de Luxemburgsche kamer is rapport uitgebracht over het wetsontwerp tot oprichting van een gedenkteeken ter nagedachtenis van wijlen Z. M. koning Willem II. De commissie stelde een ruiterstandbeeld voor van Florentijnsch brons, ter hoogte van 3 meter 45 centimeter. De commissie verklaarde zich ten gunste van een prijsvraag tusschen vijf beeldhouwers van naam uit naburige landen en schatte de vermoedelijke kosten op 80,000 a 90,000 fr. Voor de plaatsing van het beeld wordt aan de place Gtdllaume de voorkeur gegeven. Van onzen gezant te Parijs, baron Van Zuijlen van Nijevelt, is bij het comité voor het gedenkteeken voor graaf Jan van Nassau te Utrecht ingekomen 380 francs, bijdragen van landgenooten te Parijs. Verder ontviDg het comité nog een zeer hartelijken brief van den consul te Londen, den heer Jan van Drunen, met 17 pond 3 sh.,2p., zijnde bijdragen van 132 Nederlanders te Londen. Op de daarbij gevoegde lijst komen naast den naam van Alma Tadema en enkele meervermogende Nederlanders de namen voor van tal van Nederlanders, die volgens de verkla ring van den heer Van Drunen, in Londen met groo te inspanning hun dageiijksch brood verdie nen moeten. Onlangs werd gemeld dat door tusschenkomst van den commissaris van politie te Zutfenop de lucifersfabriek te Apeldoorn jongens en meis jes tusschen 12 en 18 jaren, konden geplaatst worden, waar hun het vooruitzicht werd geopend om spoedig een aardige verdienste te erlangen. Thans vertrekt des morgens per eersten trein van Zutfen naar Apeldoorn een dertigtal kinderen derwaarts, die des avonds omstreeks half acht, tevreden, meestal zingende, huiswaarts komen. In dit jaargetijde heeft de verdienste voor de huisgezinnen dubbel waarde, zoodat daardoor zoowel de ouders als de kinderen worden gebaat. eerst Mile De St Aignan met alle macht tegen sprak zonder op haar groote bezorgdheid te letten. Zij hield zooveel van Edmée en zou haar voor zich zelt niet anders ge wenscht hebben dan zij was; maar de gade van den chevalier Zij geleek zoo weinig op de voorname dames die vroeger te Parijs den toon gaven, met hare fijne manieren en aangeboren wellevendheid. Edmée was een braaf, edel, rein, onschuldig kind, waar schijnlijk veel deugdzamer dan die groote dames, maar zij meende stellig dat Alain daarmede toch niet tevreden zou zijn, en ondanks haar opvat ting van huwelijksgeluk in de hoogere standen, verlangde zij voor Edmée toch iets meer dan een mariage de convenance} waardoor zij zeker heel ongelukkig zou worden. Voor Alain zou het iets anders zijn: een man vindt altijd middelen om zich te troosten, maar wat zou er voor Edmée overblijven Het denkbeeld dat het huwelij c ontbonden zou worden lachte haar nog minder toe; dat had het lieve kind niet aan de familie verdiend en, met al hare liberale denkbeelden, verkeerde Mile De St Aignan toch nog in de meening, dat het reeds op zichzelf een belooning was voor al de liefde die Edmée haar gedurende de laatste jaren bewezen hadden naam De St Aignan te mogen dragen. Ook de toekomst van haar neef baarde haar veel zorg: „Waar moet hij van leven? zelfs al Te Stettin is eene verzakking aan een der pijlers van de spoorwegbrug over de Peene ont dekt. Door de stormen in het laatst der vorfee maand is de grond onder een der pijlers over een vierdedeel der lengte weggespoeld. Een dniker kan onder dat deel van den pijler doorloopen, daar de driemeter hooge betonstorting, waarop do pijler rustte, is weggevallen. Den zesden dezer was de pijler reeds 11.5 duim uit het lood gevallen en de ijzeren bovenbouw ruim 25 duim. De brug is gesloten. De Livadia schijnt in de golf van Biscaje op een wrak geloopen te zijn en ligt reeds sedert weken te Terrol. De schade is niet belangryk, en slechts twee der talrijke waterdichte afdeelin- gen aan de buitenzijde van het schip zijn volge- loopen wat aan de zeewaardigheid niets afdoet. Men verkeert echter in de onmogelijkheid om het schip te repareeren, daar het groote dok, dat te Sebastopol gebouwd wordt, nog niet gereed is en geen enkel ander dok ter wereld ruimte heeft om het monsterschip op te nemen. Dezen winter blijft de Livadia te Terrol. De Academy bericht dat de nienwo roman van lord Beaconsfield, Endymion, den 26en dezer maand by de firma Longman te Londen zal ver schijnen. Heden middag werden ten raadhuize alhier, in het openbaar, verpacht de tollen op den straat weg tnssehen Middelburgen Vlissingenvoor 1881. Beide tollen te zamen werden gepacht door J. Hubregtse, te Souburg, voor 510. Voor 1880 werd voor die tollen ƒ650, en voor 1879 1180 bedongen. Tweede kamer. Door den minister van koloniën is eene nota van wijziging der Indische begrooting ingediend, waarop lo. wordt uitge trokken f 100,000 voor de kosten van vervanging van den gouverneur-generaal, dewijl de heer Van Lansberge onlangs verzocht heeft in Maart 1881 af te tredeD, aan welk verzoek vermoedelijk gevolg zal worden gegeven; 2o. de post voor koffie met 152.191 verminderd wordt, in verband tot eene lagere raming van de te veilen hoeveel heid. Art. 1 van het wetsontwerp tot vaststelling der Indische bijdrage wordt door den minister, in overleg met de heeren Van Eees en Vening Mei- nesz, aldus gewijzigd dat voor de wisselvallige bijdrage geraamd zai worden de helft van het saldo van den dienst, volgende op het jaar waarin de begrooting vastgesteld wordt. Ook in dien vorm wordt het artikel echter van vele zijden krachtig bestreden en dodelijk met 45 tegen 19 stemmen verworpen. Het wetsontwerp wordt daarna door den minister ingetrokken. De beraadslaging over de Indische begrooting wordt daarna aangevangen. Door verschillende sprekers wordt krachtig aangedrongen op herstel van het onrecht tegenover de in 1879 gepensio neerde Indische officieren. De heer Van der Hoeve vraagt bescherming der arbeiders op de Oostkust van Sumatra tegen de willekeur der planterspartij. De heer Bastert wil versterking van het gezag tegenover de ambtenaren en de drukpers en financieele voorziening in het be staand tekort De heer Kool spreekt over den toestand van het Indische leger. De heer Corver Hooit vraagt wijziging der comptabiliteitswet ter bevordering eener spoediger ontvangst vaD de rekeningen. De heer Keuchenins verlangt eene nieuwe financieele regeliDg en, in tegenstel ling met den heer Bastert, milde beginselen tegenover de Indische drukpers. Bij zijne beantwoording verklaart de minister dat een nader onderzoek naar de werking der ordonnantie betreffende Sumatra 's Oostkust inge steld zal worden; dat geen verscherping der drukpersbepalingen wenschelijk is, en dat op de pensioenregeling niet teruggekomen kan worden. 's Gravenhage. Het gerechtshof heeft A. S. v. d. M. schuldig verklaard aan moord, gepleegd op haar man door hem, terwijl hij dronken was, met petroleum te begieten en daarna ia brand te steken, en haar veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Openbare werken. De minister van waterstaat heeft op de loo- pende begrootiog voor zijn hoofdstuk eene ver hooging aangevraagd van ƒ679,212, die, door vrij vallende posten op de begrootingen voor 1878 1879, verminderd wordt met ƒ369,150 en alzoo tot een totaal-cijfer van 310,062. krijgt hij de eigendomsbrieven terug en ik ben overtuigd dat zij die heeft, dan is hij nog arm. Al de bezittingen zijner moeder zijn onherroe pelijk verloren en ik weet dat mijn broeder diep in de schulden zat. En al kon hg naar het kas teel terugkeeren, dan zou dat toch een gevaarlijke positie voor hem zijn." Wordt vervolgd) De verhooging strekt voor de volgende onder werpen83,291 op den post voor schade door storm, ijsgang en hoog opperwater25,938 vocu: het opruimen van wrakken; ƒ100,000 als eerste termijn van het subsidie in de kosten der werken voor de verbetering van den binnen- landschen waterstaat in Friesland en van de scheepvaartkanalen 33,333 zijnde een derde in de kosten van herstelling van den Maasdijk, die bij den ijsgang in den jongsten winter is doorgebroken en in welke kosten de noodlijdende waterschappen in Noord-Brabant niet kunnen voorzien; ƒ200,000 voor den derden termijn van betaling van het subsidie aan de Nederl. Westfaalsche spoorwegmaatschappij (hetwelk reeds op de begrootiug van 1879 was uitgetrokken en daarum thans vrijvalt); ƒ30,000 voor posterijen en telegrafen (o. a. 10.000 voor een door de bouwpolitie afgekeurden scheidingsmuur aan het nieuwe postkantoor te 's Gravenhage12,500 voor bezoldigingen enz. bij de telegrafie, tenge volge van het snel toegenomen verkeer, dat de opbrengst in 1879 met 90.097 en in 1880 op nieuw met minstens ƒ80,000 heeft doen stijgen; 25,000 voor het herstel van een der onder grond-telegraaflijnen te Amsterdam). 18 November des morgens te 8 uren. KAMEN Ba- Wind Toe Tem DEB rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lacht. tuur. Delfzijl 17.7 WZW 1 1. bew. 2 Groningen 16.9 ZW 1 1. bew. 3 Helder 16.8 ZW 4 betr. 5 Vlissingen -15.8 ZZW 2 1. bew. 3 Maastricht. 14.2 ZW 1 helder 2 Sylt 17.4 stil 0 betr. 3 14.9 N 2 z. bew. -- 1 Valentia Hamburg 16.7 N 3 regen -I- 4 Swinemunde. 17.2 ZZO 3 bew. -- 5 Leipzig 16.5 ZW 4 regen -- 6 Carlsruhe 13.2 ZW 3 helder -- 4 Grisnez 16.2 ZZW 3 regeu -- 4 Parijs 15.2 z 2 betr. -- 2 St MatUitu 23.9 ZZO 4 regeu -- 9 Biarritz 15.9 ZZW 5 z. bew. -- 1 Perpignan ühristiaansund Stockholm. 16.2 ZZW 4 bew. Koppenhagen 18.6 N 2 regen Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenM. 3.5 D. des namiddags: G 3.8 V. Barometer te Middelburg, Graanbenrs:;Cwr Thermometer, 17Nov. 'sar. 11 u.41 gr. 18 Nov. 's morg. 8 n. 37 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 5 n. 39 gr. Geen enkel der problemen welke zich thans in het leven der Enropeesehe wolkeren voordoen heeit me. r recht op warme belangstelling dan de gebeurtenissen in Ierland. Terwijl men ziet dat voor lotsverbetering der bevolkingen van Turkije en Rusland eene geleidelijke historische ontwik keling noodig is en eene afdoende hervorming op éen oogenblik tot de onmogelijkheden be hoort, dringt zich die overtuiging omtrent Ier land niet, of althans in zeer gewijzigden vorm, aan den toeschouwer op. Men heeft van den invloed der wetgeving in Groot-Brittannië terecht een geheel ander denkbeeld dan van hervormingen, op het papier gesteld door den sultan of den zaar, en men stelt aan het hoog ont wikkelde organisme van den Engelsehen staat liooger eischen dan aan Turkije of Rusland. Indien het eeuwenlang gevolgd regime van on derdrukking der volksbeweging door geweld de panacee bleef waardoor de Engelsche regeering Iersche opstanden bestrijdtindien het volk dat zich zoo gaarne den eersten rang in politieke ontwikkeling toekent,geene pogingen wist in het werk te stellen om latere rampen in Ierland te voorkomen, dan zou men een zeer pover denk beeld krijgen van Engelands wetgevende kracht en |van Engelands gezindheid om de Ieren onder een ander oogpunt te beschouwen, dan de Engel- cbe regeering Afghanen, Zoeloes en Basuto's beschouwt. Rechtmatige twijfel zon dan mogen geopperd worden, of liefderijke belangstelling in Bulgaren en Grieken mag gepaard gaan met volkomen verwaarloozing der Ieren. Sociale maat regelen in Ierland zijn de naastbijliggende plicht der Engelsche regeering. De heer Bright, lid van het Engelsche minis terie, een eerlijk man met een warm hart voor het volk en een scherp oog voor maatschappelijke misstanden, heeft in eene liberale vereeniging e Birmingham eergisteren de Iersche toestanden besproken. Hij plaatste zich op een juist stand punt. De man die Ierland verongelijkt en het vertreedt, zeide hij, die Ierland zijne rechten ont houdt, is zoowel een vijand van Engeland als van Ierland. De solidariteit moet bij iedere redeneering over Ierland op den voorgrond staan: het is een deel des rijks, geen wingewest. Na eene uiteenzetting van den toestand, waarbij hij er sterk op drukte dat de pachten bovenmatig zijn opgedreven, en de vermelding van Glad stone's Land Act, die een stap, maar ook niet

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2