Gemengde Berichten. Laatste beric&ten» !t ft 2 BUITENLAND. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Aardbevingen. Réclames. alhier, de heer M. Eyke, vroeger hoofdonderwij zer aan de voormalige bijzondere school. De heer H. Reinery heeft den 15en dezer onder algemeene deelneming, waarvan hem zoo door het gemeentebestuur als door de ingezetenen en door zijne ambtgenooten fraaie stoffelijke blij ken werden geschonken, zijn 40jarige ambtsver vulling als hootdonderwijzer aan de openbare school te Koewacht gevierd. Ook den schoolkin deren werd deze dag tot een feestdag gemaakt. De plenaire synode heeft ds. Jacob Eigeman, van Dordrecht, geachorBt tot 2 Februari 1881, met verlies van traktement. Ingevolge machtiging des konings wordt de kap, t/z. K. C. Bunnik eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en op nopactiviteit gesteld, en vervangen door den kap. t/z. J. D. J. van der Hegge Spies. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr. Ms. schroetstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlandenliggende te Willemsoord, met den eersten December aanstaande in dienst gesteld, met bestemming voor buitenlandschen dienst, en het bevel daarover opgedragen aan den kap. t/z. jhr. M. W. van Reusselaar Bowier. De off. van gezondh. 2e kl. van de landmacht, gedetacheerd bij de zeemacht, dr. J. E. L. Kraft, behooreude tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op nonactiviteit gesteld. De gisteren onder onze Laatste Berichten me degedeelde namen van de twee deskundigen, door het gerechtshof te Amsterdam benoemd tot het instellen van een nader onderzoek naar den zielstoestand van den beschuldigde Knuijff, waren door de telegraaf te onduidelijk overgebracht om ze met zekerheid op te kunnen geven. Uit andere bladeu blijkt dat bedoeld werden dr. J. N. Ra- maer, inspecteur der gestichten van krankzinnigen en dr. Van Persijn, eerste geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Meerenberg. Gisterea stond voor de rechtbank in Dm Haag terecht de Leidsche student v. D., die be klaagd wordt in den nacht van 23 Sept. aan een agent van politie een slag in het aangezicht te hebben gegeven, omdat deze hem niet tot de gehoorzaal had will n toelaten, waar een concert en bal weid gegeven ter opluistering van de landbouwfeesten. De bekl. ontkende zich aan verzet tegen de politie te hebben schuldig gemaakt, maar de subst. off. mr. Pape oordeelde zijn schuld vol doende bewezen. Hij nam echter zeer verzachtende omstandigheden in aanmerking en eischte eene vei'oordeeling tot 3 dagen celstraf. De visschersvloot die den 15 dezer uit Nieuwediep vertrokken is, heeft gedurende den joDgsten storm voor ongeveer 10.000 schade aan netten en tuig geleden. Menschenlevens zijn gelukkig, ondanks het groote gevaar, niet te betreuren. Een inzender maakt in de N. JR. Ct. bekend dat de persoon van J. Rooggéborente Ridderkerk, die bij de advertentiën der Rijnland- sche druivenborstbonig eene aanbeveling onder teekent, te Ridderkerk niet bestaat en ook in de laatste jaren niet bestaan heeft. Een bewijs uit velen, voor de waarde van dergelijke reclame-aanbevelingen. Te Amsterdam is overleden de heer J. G. Kuhn, een der oudste procureurs aldaar, algemeen geacht om zijn stiptheid en bekwaamheid. Slechts korten tijd overleetde hij zijn broeder, den deken der advocaten mr. L. H. Kutm. De Oostenrijkers beginnen Bosnië reeds te exploiteeren. Boringen naar zilver, kwik, koper en andere delfstoffen zijn gunstig uitgevallen. Nabij Krinitza en Maglaj werden rijke lagen ge vonden. Er zal eene maatschappij gevormd worden tot exploitatie van alle delfstoffen, uitgenomen steenkolen, in Bosnië, waarin behalve de staat, ook aartshertog AlDrecht, prins Fiksten berg en de graven Cbotek en Salin groote aandeelhouders zullen ziju. Voor het droogmaken van fondamenten geven de Industrie-B lütter het volgende middel aan de hand. De keldermuren van een gebouw waren doornat door het uit den bodem opgezogen vocht en de muren van het gebouw zelf waren ook reeds een paar meter hoog nat geworden. Om het gebouw heen werd nu een 60 a 80 duim breede greppel gegraven, langs den muur en waar er water inkwam werd de greppel door planken dicht gehouden. Men vulde haar afwisselend met lagen van 30 duim ongebluschte kalk en 10 duim koolasch. De kalk trok al het water uit den naasten omtrek tot zich, ook dat uit de muren, en door vermenging der alzoo gebluschte kalk met de koolasch ontstond na eenigen tijd eene voor water ondoordringoare laag om de fonda menten heen. Op deze wijze, zoo besluit bet blad en wij hopen dat het gelijk heeft, laten zich zoowel gehee;e fondamenten van bestaande gebouwen als enkele deelen van gebouwen, die vocht uit den bodem hebben opgezogen, volkomen droogleggen. Een correspondent van de Times zegt in een brief uit Baliiurobe: Kapitein Boycott, dien ik juist gesproken neb, sprak somber van zijne toekomst en zeide dat bij besefte het land te moeten verlaten, zoodra de soldaten heengingen. Als hij bleef zou het erger zijn dan ooit en zou zijn eenige veilige bezitting eene doodkist zijn. Hij ontving een dreigenden brief, geteekend Rozy o] the Hillswaarin het lot van lord Lestrim hem voorspeld wordt en hij „een roover" wordt genoemd. De brief droeg teeke- ningen van een doodkist, eene galg, de voorstelling van een man die doodgestoken wordt en een doodshoofd met een paar gekruiste beenderen. De inhoud was zoo dat een inspecteur van politie, die veel van die brieven onder de oogeu had ge- bad, van dezen toch sciirok. Tweede Hamer, Het wetsontwerp tot vaststelling der Indische bijdrage wordt door den minister van koloniën verdedigdals berustende haar grond op een drieledigen grondslaglo. zooveel mogelijk financieele zekerheid voor Ne derland; 2o. wegneming der grieven van de Indo-Europeesche maatschappij; 3o. de Indische administratie een prikkel tot zuinigheid te geven. Een bepaalde grondslag is voor de voorgestelde cijfers niet op te geven, maar zij verschaffen althans zekerheid dat Nederland datgene terug krijgt waarop het recht heeft. Evenwel wil de minister de illusie omtrent toekomstige over schotten niet voeden, want ook na afloop van den Atjeh-oorlog zal dientengevolge de ves tiging op Sumatra zeer kostbaar blijven. Het ontwerp is derhalve eene noodzakelijke transactie, waardoor de kamer een bewijs zal geven van haar mildheid tegenover Indië. De heer Heijdenrijck leidt uit 's ministers be toog af, dat de eigenlijke consequentie van het ontwerp is het zelfbestuur van Indië, waaraan de minister voedsel geeft door zijn buitengewone welwillendheid tegenover de Indische maatschappij en zijn zwakheid tegenover de ambtenaren. Door andere sprekers worden daarna replieken Nog wordt eene zeer levendige discussie ge voerd, waarbij de heer Van Rees verklaart, hoe wel vasthoudend aan het beginsel van vaste bij drage, in het vertrouwen op de toekomstige zege praal van dat beginsel het ontwerp te zullen aan nemen. Het algemeen debat is daarna gesloten. Londen. Volgens de Times bestaat er een verschil van meening onder de Ecgelsche minis ters over de te volgen politiek omtrent Ierland. De ministers Chamberlain en Bright zijn tegen dwangmaatregelen. 17 November des morgens te 8 uren. NAMEN DEfi PLAATSEN. Ba- rom. lafwijk. Delfzijl. Groningen Helder Vlissiugen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. C&rlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaaesund| Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Wind richt, kracht -22.9J W -22.5WZW -21.5WZW -21.0 ZZW - 19.7 WZW -29.6 WZW -20.1 NNW -22.7 WZW -20.7 ZW -18.7 ZZW -18.0 ZW 27.1 ZW Toe stand lucht. bew. |z. bew. z. bew. betr. betr. z. bew, betr. 1. bew. bew. z. bew. z. bew. Tem pera tuur. -I- 5 -4- 7 -L 9 betr. 4 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 nrenM. 3.2 D. des namiddags; Barometer te Middelburg, GraanbeursuCarr Thermometer, 16Nov. 'sav.ll u. g;- 17 Nov. '8 morg. 8 u. 44 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 5 n. 47 gr. atttsuxtz- sum Tegen de bijeenkomst van den rijksraad begint men in Oostenrijk de politieke krachten weer te meten. Het ministerie Taaffe, licht conservatief en federalistisch getint, heeft zich met zijne kleine meerderheid flink staande gehouden, wat eene niet altijd gemakkelijke taak is. De Verfassunastreuen of de Duitsche Oostenrijkers, die geen federatie maar eenheid des rijks willen en bij het tot stand komen dier eenheid gaarne het Slavische element der bevolking zouden zien opgaan in het Duit sche, deze Duitschers worden het moede reeds vijftien maanden achtereen van de regeering te zijn uitgesloten. Zij hebben eene monster verga dering hunner partij in Weenen belegd, die met veel ophef was aangekondigd, doch niet geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord. Wel waren er 2 a 30G0 menschen bijeen, kamerleden, burgemeesters, professors en anderen, doch de politieke leiders der partij waren niet opgekomen, en vooral miste men den heer Von Schmerling. Dit gaf nu wel de gelegenheid aan de tegen- woordigen om eens flink uit den band te springen en het ministerie den mantel te borstelen, maar het verminderde de politieke kracht der demon stratie. De reden lag voor de hand. De demon stratie was wat al te Duitsch opgezet en een aantal bladen van bet Duitsche rijk hadden het gevormde plan hemelhoog verheven. Het natio- naal-Oostenrijksche beginsel ging te veel op in het Germaansche en daarvan is het voornaamste deel der Oosten rij ksche grondwetspartij nog niet gediend. Deze richting doet veel kwaad aan de liberale zaak in Oostenrijk en misschien is het aan haar ook te wijten, dat de conservatieven in het belangrijke district Linz dezer dagen eene overwinning bij eene verkiezing hebben behaald, welke niet verwacht werd. Te Rome is de parlementaire machine weder in gang gezet. Of ze thans bruikbare waar zal afleveren? Het valt te betwijfelen. Er wordt heel veel gepraat in de parlementszalen der jeug- digste zuster onder de constitutioneele monarchieën van Europa, maar gewoonlijk bitter weinig uit gevoerd. De minister van financiën heeft een ontwerp overgelegd tot afschaffing van den gedwongen koers van het papieren geld, terwijl zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken een dikken bundel diplomatieke papieren aan de leden ter bestudeering heeft gegeven. Matière a disput er in overvloed! Er zijn reeds tien interpellaties aangekondigd, en als men daar zich doorheen geworsteld heeft, zal men kunnen beginnen te werken. De Fransche senaat heeft gisteren voor het eerst na de vacantie gestemd, en die stemming, waarin de regeeiing slechts eene meerderheid van vier stemmen kou behalen, liep over de toepassing der decreten. Zooals wij reeds zeiden heeft de heer Buffet de regeeriüg geïnterpelleerd over haar optreden na den heer De Freycinet en over de uitvoering der decreten tegen de kloosterorden. Zoowel de heer Ferry als de oud-president van den ministerraad antwoordden, en hoezeer men uit het verslag der zitting allerminst een geschied kundig verhaal der crisis kan opmaken, bleek toch voldoende dat de heer De Freycinet een kalmer weg tegen de monniken had willen be wandelen, Gisteren was de heer De Chesnelong aan de beurt, een heftig clericaal. die niet zachtmoediger wordt, wat niet te verwonderen is. Want met onuitputtelijk geduld werpen zekere bladen den senator voor dat de handel in ham en spek, waardoor hij fortuin heeft verworven, zeker uiterst nuttig is, maar geen goede leerschool voor de hoogere politiek. Van meer belang waren de adviezen vandeheeren Labonlaye en Jules Simon die naar te denken was de uitvoering der decreten zeer afkeurden. Zij vertegenwoordigden de aan het geavanceerde ministerie vijandige groep van het linkercentrum, les dissidentsen bewerkten dat slechts 141 leden stemden voor de niet gemotiveerde motie om tot de orde van den dag over te gaan> welke het ministerie had gevraagd, terwijl 137 leden daartegen stemden. De dagvaarding tegen de hbofden der Iersche beweging is eergisteren avond beteekend. Aan de beschuldigden wordt te laste gelegd, dat zij leden zijn der Land League} dat zij afdeelingen van dat verbond hebben gesticht en anderen heb ben aangezet die te stichten, dat zij geld hebben ingezameld om het Btreven dier vereeniging te bovorderen, dat zij meetings hielden enz., en dat alles om te trachten door die middelen de Iersche grondoigemaars vrees in te boezemen om te voor komen dat zij langs wettigen weg zouden trach ten betaling te erlangen van hetgeen hunne pachters hun wettig waren verschuldigd. Als de regeering nu maar kan bewijzen dat al die handelingen vallen onder de wet opde sa menzweringen, zou eene veroordeeling niet twijfelachtig zijn, indien het proces niet plaats had voor eene jury. Inmiddels spot gansch Ierland nog met de wet. Wij lezen daarvan weder een merkwaardig staaltje. Een man had eene hoeve gehuurd waar van eene weduwe wegens wanbetaling was afge zet. Zondag avond kwamen 600 pachters bijeen eu bouwden op den grond een nieuw huis voor de weduwe, in welks bezit zij Maandag werd gesteld door eene talrijke meetingTwee muziek corpsen speelden vroolijke liederen en een aantal aanspraken werden gehouden. De nieuwe pachter, eieren voor zijn geld kiezende, kwam daarop te voorschijn en deed plechtig afstand van zijne pacht ten behoeve van de weduwe. Wat de eigenaar daarvan zeide wordt niet gemeld. Bewoners van niet vulcanische streken kunnen zich moeilijk eene voorstelling maken van eene aardbeving. Men zal zich bij ons te lande al de verschrikkingen eener overstrooming kunnen voorstellen, een duidelijk begrip vormen van den onbeteugelden noordwestenwind als hij onze kusten met wrakhout bezaait; want deze hebben wij gezien en alleen door eigen aanschouwing kan men zich eene voorstelling maken van die ver schijnselen waarmede de natuur in elk klimaat de gedachte levendig houdt bij den mensch welk een geringe plaats hij in het heelal inneemt. Bij geen enkel natuurverschijnsel komt onze machte loosheid zoozeer uit als bij eene aardbeving. Wij maken dijken tegen den stortvloed der gezwollen rivieren; wij verschalken de losgelaten electrici- teit der lucht door zijne vernielende kracht op te vangen en aan den schoot der aarde toe te vertrouwen; zeemanskunst vermag dikwijls veel tegen den woedenden stormdoch nog heeft het menschelijk vernutt geen middel gevonden om het golven van den bodem te bezweren dat de hechtste muren scheurt en spot met iederen tegenstand. De sterrekundige en weerkundige Rudolph Falb verdedigt de theorie dat aardbevingen onderaard- sche vulcanische uitbarstingen zijn, veroorzaakt door de aantrekkingskracht welke zon en maan uitoefenen op de gloeiende en vloeibare kern der aarde. Door de kraters der vulcanen breekt soms een deel der gloeiende massa door de aardkorst heen om spoedig, tot straf, verstijfd te worden door de aanraking van den kouden dampkring. Aangaande de laatste aardbevingen te Agram schrijft dezelfde Rudolph Falb aan de Tagespost van Graz het volgende. De oorzaak der talrijke schokken is in de nabijheid van Agram te zoekenalle zich thans buiten die omgeving vertoonende aardbevingen zijn slechts toe te schrijven aan mechanische voort planting van den oorspronkelijken schok. Hij heeft hiervoor drie redenen. Vooreerst werden in Agram de grootste verwoestingen waargenomen ten tweede is de beweging daar draaiende opge treden, en ten derde zijn op den eersten en hevigsten stoot in Agram nog andere stooten gevolgd. De omstandigheid dat de eerste stoot de sterkste was vindt men in alle gevallen waar een zeker aantal stooten voorkomen en éen hunner zich door bijzondere hevigheid onderscheidt. Dit zou volkomen onverklaarbaar zijn als men eene andere oorzaak aannam dan eene onderaardsche uitbarsting. Eene nauwkeurige opname der plaatsen waar zich de schokken van aardbeving deden gevoelen, bewijst dat deze zich uitgebreid heeft over eene ongeveer van zuid naar noord loopende ellips. Dit is niet in tegenspraak met de oorzaak van ontstaan welke genoemd werd, wijl de voortplanting in den bodem der aarde voornamelijk afhangt van de laag waarin de doorbraak is geschied. De draaiende beweging van den hoofdschok, altijd alleen waar te nomen in het midden van het door aardbeving geteis terde gebied, laat zich waarschijnlijk verklaren uit eene uitbarsting uit verschillende nabij elkan der gelegen openingen. Zoo er nog waarschijnlijkheid bestaat dat zich de aardbeving in zwakkere stooten te Agram zal herhalen, dan zal dit waarschijnlijk omstreeks den löen of den 3Ien December plaats hebben, wijl op die dagen de maan weer sterke aantrek king moet uitoefenen op de onderaardsche lava. Wijl echter bij Agram een schoorsteen geopend is, kan de naar boven dringende lava geen zware schokken meer veroorzaken. Mogelijk en waar schijnlijk echter is het dat op die dagen andere haarden van uitbarsting werkzaam zullen worden en dat er berichten van hevige aardbevingen uit andere landen zullen komen. Tot zoover de heer" Falb. Een Oostenrijksch blad vertelt van de uitbarstingen welke men in de nabijheid van Agram heelt waargenomen. Te Resuik zag men den 9en dezer maand op de straat plotseling een modderig water opborrelen en er opende zich eene scheur van een halven voet breedte in de richting van de aardbeving, waaruit donkerbruin zand werd opgeworpen. In een na burig bosch was het natuurverschijnsel op grootere schaal waar te nemen. MeD zag er een gapende^ scheur in den grond, aan beide zijden waarvan, zich een aantal moddervulcaantjes verhieven met schoon gevormde kraters. Het spoor volgende zag men dat het eene onophoudelijke reeks kleine uitbarstingen was. De scheur in de aarde waa wel 40 minuten gaans lang en hier en daar twee k drie voet breed, terwijl de door haar opge worpen modder hier en daar 15 meter verspreid ligt, zoodat zij zeker wel tien meter in de hoogte is geworpen. Er heerscht natuurlijk groote angst in die streken, en allerlei verhalen gaan van mond tot mond. Sommige boeren zagen blauwe vlammen op de bergen, een ander zag eene uitbarsting van hemelsblauw zand en op ieder dorp gelooft men aanstonds een vulcaan zich te zien openen op de markt. Gelukkig zijn bij dat alles niet veel ongelukken te betreuren. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Twee of drie teercapsules van GUYOT, genomen onmiddellijk vóór het eten, brengen spoedig ver lichting teweeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te gene zen. Men ziet zelfs, dat het gebruik de reeds eenigzins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuber- kels, en met medewerking der natuur is de gene zing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowei vanwege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Daar iedere flacon 60 capsnles bevat, kost de geheele behandeling dus slechts vijf a zeven en een halve cent per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Met zekerheid hebben wij vernomen, dat aan verscheidene personen, die aan verkoudheid, bron chitis of longtering leden en in zekere apotheken teercapsules vroegen, niet uit onze fabriek afkom stige capsules zijn verkocht. Wij meeuen den patiënten daarom in herinnering tejmoeten brengen, dat alle teer op verre na niet op dezelfde wijze is samengesteld en de uitwerking ervan dus ook niet hetzelfde kan zijn. Geen verantwoordelijkheid op ons willende laden, welke niet op ons rust, verklaren wij bij deze, dat wij alleen kunnen instaan voor de qualiteit en bijgevolg de geneeskrachtige eigen schappen van de echte teercapsules van GUYOT, die op het etiquet vau de flesch van onze in 3 kleuren gedrukte handteekening voorzien zijn.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2