1880J N«: 272. 123e Jaargang.1 Woensdag 17 November. Het Atelier du Lys, Middelburg 16 November. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. M1DDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a Cent. Advertentlen: 20 Gent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 5! 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daübe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Vllsslngen, 16 November. Bij de opening der stembrief jee voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad is gebleken dat zijn uitgebracht 270 groene stembriefjes, waaronder 5 van on waarde. Daarvan bekwamen do heeren Arie Smit 223 en J. A. de Wolff 34 stemmen, zijnde de overige 8 stemmen over verschillende personen verdeeld 269 witte stembriefjes, waarvan 6 van on waarde. De stemmen waren als volgt verdeeld W. C. van Dnuren Dutilh 153 stemmen J. A. de Wolff62 J. F. Dommisse15 C. Honbaer8 Arie Smit7 C. A. Koppejan en C. A. Kalbfleisch elk 4 terwijl de overige op verschillende personen waten uitgebracht. Alzoo zijn verkozen de heeren Arie Smit, burgemeester, en W. C. van Duuren Dutilh. Vllssingeii, 16 Nov. Van de Engelsehe brik Litehj, den 12en dezer gemeld als tegen Calobank gezonken, is niets meer te ontwaren. Het schip is vermoedelijk uit elkander geslagen. Volgens een aan de Goesche Cf verstrekte opgaaf, zijn aan den commissaris des konings aangeboden plannen tot conversie der provinciale schuld van Zeeland, welke op bet volgende neerkomten 1° sluiting eener leening van 840,000, door uitgilte van obligatiën ad 1000, 500 en f 100, rentende 4 pet., aflosbaar bij nitloting in 24 jaren, waarvoor gemiddeld per jaar benoodigd is 55,164.16'/, en totaal in renten en kapitaal 1,323,940. 2° berekening omtrent aflossing der thans be staande geldleeningen, per reste nog bedragende f 835,000 met een gemiddelde rente van 4,66 pet. per jaar, tot welker verdere af betaling alzoo nog gedurende 27 jaren gemiddeld per jaar benoodigd zou zijn f 55,019.16'/,,, bedragende totaal in renten en kapitaal 1,485,617.36. Eerstgenoemde leening zon alzoo eene besparing geven van 161,577.36 minstens, en zooveel meer naarmate de tegenwoordige verschillende leeningen op langer termijnen loopen dan bij de hierboven bedoelde berekening daarvoor is aangenomen. 3° een plan om genoemde nieuwe geldleening ad 840,000 desverlangd in 27 jaren af te lossen, waarvoor gemiddeld per jaar benoodigd zou zijn /51,428.447a en het totaal in renten en kapitaal zon bedragen 1,388,568. FEUILLETOlsT. S3 door do schrijfster van M"« More, TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK X. weer een gestoorde morgen, Toen hij vertrokken wsb, vroeg Mile De St Aignan, zoo hartelijk lachende dat zij de anderen aanstak: „Wilt gij nu zoo goed zijn my het costuum van dien heer Ducys te verklaren „Een goede ventdat is alleen z ij n manier van protesteeren tegen de onbehagelijke, lastige gebruiken van het dagelijksche leven iedereen moest zoo doen," zei mr. De Lys, wien niemand ooit zou bewogen hebben om zijn net gesoigneerd costuum voor eenige tunica ter wereld te verruilen. „Bon, het ij ten minste een costuum, maar David wil ons, naar hetgeen ik van zgne Sabines hoor, keren om geheel zonder te gaan. Hi) denkt Dit plan zon tegenover het cerstgemelde een jaarlijksche besparing van 3737.72'/9 opleveren, maar in totaal bedrag tegenover dezelfde bereke ning slechts eene winst van f 96,949.36 geven. In de jongste vergadering der Vereeniging van burgemcesters en secretariaten in Zuid- en Noord' Beveland is besloten een adres aan de regeering te richten, inhoudende het verzoek, om, bijaldien in de wetten op de nationale militie en op de schutterij, dio aan de staten-generaal aangeboden zulilen worden, de uitvoering van deze aan de gemeentebesturen wordt opgedragen, in gezegde wetten eene bepaling op te nemen, dat genoemde besturen eene vergoeding voor het verrichten dier werkzaamheden zullen erlangen. Het bestnnr der genoemde vereeniging heeft thans eene circulaire tot de gemeenteraden gericht, inhoudende het verzoek, om door een adres aan de regeeriug van hunne instemming te doen blijken. Betrouwbare particuliere berichten nit Indië deelen mede, dat de gouv.-gen. mr. Van Lansberge met Maart aanstaande zijn betrekking zal neerleggen en in dezelfde maand denkt te repatriëeren. De heer mr. J. Bahlman, voorzitter der katho lieke kiesvereeniging Grondwet to Botterdam, is door de nltramontaansehe kiesvereeniging Noord- Brabant tot candidaat voor de tweede kamer gesteld in het district Tilburg. Bij Prov. blad N° 96 wordt medegedeeld de bij kon. besluit van 23 Oct. jl. vastgestelde nadere regeling van den vrijdom van briefport der ambtenaren, belast met het toezicht op de scholen van lager onderwijs. De Fransche regeering heelt ter voorkoming van overplanting der druiflnis phylloxerabepaald dat alle planten, heesters enz., van boomkweeke- rijen, tuinen, broeikasten en oranjeriëen afkomstig, aan de Fransche grenzen alleen ingevoerd knnnen worden met een certificaat van oorsprong. Het model van zoodanig certificaat wordt bij Prov. blad N" 97 medegedeeld. Prov. blad N° 98 bevat een besluit van gedep, staten van Zeeland, waarbij aan den benoemden provincialen veearts der 3de klasse, H. J. Kegelaer, als standplaats de gemeente Hulst en als dienst' kring de gemeente Hulst, Clinge, Graauw, Hon- tenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Boschkapelle, St. Jansteen, Stoppeldgk Koewacht, Overslag en Zuid- dorpe aangewezen worden. De St. Ct bevat een kon. beslnit, bepalende de plaatsing in bet Staatsblad van de tusschen Nederland en België op 22 October 1880 te 'sGravenkage gesloten overeenkomst tot weder- keerige bescherming van fabrieks- en handelsmerken. zeker dat wij ons dan zullen verbeelden in het Paradijs te zijn. Neen, ik zal er nooit aan wen nen om de menscben door mijn Parijs te zien wandelen als Agamemnon en Aristides! Balmat, gij moet Ducys van avond bij mij brengen." „Zijn costunm is niet vreemder dan dat van een jaar of zes geleden," antwoordde mr. De Lys, die in een tegensprekende bni was. „Ik beb dames in hare rijtuigen geknield zien liggen, met het hoofd bniten het raampje, omdat hare kapsels zoo hoog waren dat zij niet konden zitten." „Och wat! Gij weet niet wat een kunst gewrocht is. Dag petite, het is niet de moeite waard om met lezen te beginnen; mr. De Lys zal mij zijn arm wel willen geven." De nauwe trap maakte elk vertoon van galan terie onmogelijk, maar toen zij boven waren ging Mile De St Aignan tusschen haar geleider en de trap staan om hem den weg te versperren en den vinger dreigend opheffende, begon zij„Zeg mij nu eens wat gij van mijn neef gehoord hebt. Denkt gg dat ik het gelaat van dat kind niet ken en gij zeli ziet er schuldig uit." „Maar mademoiselle," stamelde mr. De Lys en keek te vergeefs rond naar een openingetje om door te ontsnappen. Mile De St Aignan pakte hem echter bij zijn jabot beet en hield hem gevangen. „Praat mij niet van m a a r e ngij weet dat uwe bloemen staan te verwelken, het is bijna twaalf uur en gij zegt altijd dat gij tusschen 12 Bij min. beschikking is, namens den koning, door den minister van waterstaat enz., tot weder- opzoggens toe, aan burgemeester en wethouders van Maastricht vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene telephoonverbinding, in het belang van den gemeentelijken dienst. Voor twee geneeskundigen, bevoegd tot de uitoefening in Nederland van de geneeskunst in haren geheelen omvang, bestaat gelegenheid om, krachtens art. 2 der koloniale verordening van 21 Januari 1879 Gouvernementsblad no. 8), door den gonvernenr van Suriname te worden benoemd tot distriets-geneesheer in die kolonie. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. van gisteren. belastingen. Aan den heer W. C. P. Toe Water, prov. inspecteur der dir. belast., invoerr. en acc. te Rotterdam, is nevens zijne tegenwoor dige betrekking, de personeele titel van raad adviseur by het dep. van financiën, buiten be zwaar van den lande, toegekend. registratie en domeinen. Benoemd tot sur numerair der registratie en domeinenI. D. G. Schuuring, te Nijkerk; J. C. J. Pels Rijcken, te Oudenbosch A. van Drooge, te Oas A. L. Ku- lenkamp Lemmers, te WeertJ. E. G. C. Offerhaus, te Zuidbroek; J. D. Wetsels, te Venlo; F. H. van Leeuwen, te Roermond; H. H. Dolk, te ZevenbergenJ. R. C. H. Berger, te Roermond J. Veenenbos, te SliedrechtA. Gordon, te Maas tricht H. T. Spoor, te Assen. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1475 's jaars, aan den kapitein P. van Assen, van het 2e reg. infanterie. leger. Verleend de rang van luit.-kolonel aan den gepensioneerden majoor prov. adj. P. F. A. Le Cocq d'Armandville. Amsterdam, 15 Nov. Beroepen bij de N. H. gemeente alhier: in de vacature-Brnmund, ds Hulsebos te De Lemmer; vacature-Hoedemaker, ds Gervin te Benkum. Naar men verneemt zal de kapitein ter zee jhr. il. W. van Beusselaar Bowier met het bevel over Z. M. stoomschip Koningin Emma en met eene zending naar Japan belast worden. Na het volbrengen daarvan zon genoemde kommandant te Batavia het bevel over zijn bodem overgeven en zelf naar Nederland terugkeeren. en 4 niet behoorlijk kunt werken, dan vallen de stralen der zon ongunstigis het niet zoo Juist. In plaats dus uw kostbaren tijd te staan verbeuzelen, spreek." En mr. De Lys sprak, en was volstrekt niet rouwig dat hij er op die manier toe gedwongen werd, „Luister mijn vriend," antwoordde zij na eenig nadenken. „Mijn hart klopt van blijdschap bij de gedachte om mijn neef terug te zienmaar ik heb nu bijna 4 jaar gewacht en ik kan nog langer wachten. Spreek hem niet van mij, laat hem Edmée zien zonder dat bij weet wie zij is breng hem op uw atelier." „Maar hg zal haar herkennen en gij weet hoe vast haar besluit staat." „Zeg hem dan waar ik ben. Ik ga naar Mortemart. Maar ik verbeeld mij dat het haar moeielijker zal vallen dan zij denkt om hem te zeggen dat zij vrij is. Laat ons tijd winnen en zorg dat zij niet merkt dat gij zoo slecht geweest zijt om mg dit alles te verraden. O ja, het was heel slecht, maar wij weten allen dat gij te goed hartig zijt om iets te weigeren wat menu vraagt. Pi done I wilt gij beweren dat gij niet goedhartig zijt? Wat helpt het iets te ontkennen wat elkeen weet. Vaarwel, mijn vriend, ga nu die jonge lieden helpen." Geheel uit het veld geslagen door al die val- sche beschuldigingen, stond mr. De Lys een oogen- Door eenige inzenders is in de Landbouw-Ct. is een klacht aangeheven over het verkoopen der beste fok dieren nit de Nederlandsche inzending van vee op de tentoonstelling te Londen. De heer Jongkindt Coninck antwoordt op deze, zelfs bij oppervlakkige beschouwing reeds zonderling klinkende klacht, in het Nieuws v. d. Dag, o. a. het volgende: „De veestapel van Nederland telt in ronde cijfers: 16,000 springstieren, 900,000 melkkoeien, 50,000 stuks jong vee. „Op de tentoonstelling te Londen waren11 Nederlandsche springstieren, 18 melkkoeien en 6 vaarzen. „Door aftrekking kan men nn ongeveer weten hoeveel stuks fokvee er nog in Nederland aan wezig is. „'t Is volkomen jnist dat bet eene geheel mis plaatste zuinigheid is, om steeds het beste fokvee te verkoopen en bet slechte voor zich te houden, en ik betreur het dan ook, dat jaarlijks duizende der puikste exemplaren jong vee uit de Noorde lijke provinciën naar Pruisen werden uitgevoerd, toen de invoer daar vrij was (zooals ook nu weder bet geval is). Maar ons land is nu eeDmaal als aangewezen om jaarlgks niet alleen millioenen achats aan zuivel, maar ook millioenen aan melk en fokvee nit te voeren, omdat er geen geschikter veerss dan het Nederlandsche bestaat, dat de beide onde goede hoedanigheden van melkpro ductie en vleeschvorming in zich vereenigt. Dat hebben we nu weder eens aan de Engelschen, die hunne havens nog blijven sluiten voor ons melk- enfokvee, doen zien. Wat moet nn het ge volg zijn van de booge prijzen, te Londen besteed? „Dat onze veehouders niets onbeproefd moeten laten om het voorrecht, dat thans aan enkelen hunner ten deel valt (buitengewoon hooge prijzen voor melk- en fokvee) meer algemeen te maken, door eene rationeele en op den duur volgehouden ver betering en veredeling van ons veeras. Het beste behouden, om het beste voort te knnnen brengen en steeds voldoenden voorraad te hebben van het beste, om het daar ten verkoop te kannen aan bieden. „De uitvoer van ossen, koeien en vaarzen be droeg in 1877 102,000 stuks, dat is voor eene waarde van ruim vijftien millioen gulden. Voeg daarbij ruim £3,000 kal ver en en hokkelingen, dat maakt nog ruim twee millioen. Laten we zorgen dat die zeventien millioen aangroeien tot tweemaal zeventien, tot vier en dertig millioen. Is dat bereikbaar? 'tls mijne overtuiging, maar wan neer we Blechts aannemen dat voor elk stuk vee 10 meer wordt bedongen, dan maakt dit reeds een kapitaal van anderbalf millioen gulden, en dat zal tocb wel te bereiken zijn." blik geheel bedremmeld en liep toen als in wan hoop weg om de peneeure te hulp te snellen, zonder zelfs de tusscbenkomst van Balmat in te roepen, die op het atelier hem opwachtte. „Wat zijt gg vooruitgegaan!" zei hij onder wijl tot Edmée. „Ja, dat zegt Eedouté ook," zei zg onver schillig, ofschoon de lof van Eedouté, den beroemd- sten bloemschilder van Europa, haar den vorigen dag nog van blijdschap had doen ontroeren. „Gij schijnt er niet veel om te geven!" „Neen, nu nietl" zei Edmée, voor het eerst beseffende dat de kunst alleen haar niet genoeg was en inwendig ontBteld door de vraag wat zij zou hebben, als deze haar ontviel „Wat zijn die bloemen schoon! Wat zijt gy vooruitgegaan!" Edmée antwoordde niet en stond met gevouwen handen voor zich te kijken, totdat haar oog op het pak van zuoeven viel; zij nam het op en gaf hot hem met de woorden „Daar, Jacques, wilt gij dit bewaren Hoe zonderling dat het tegelijk moest komen met uwe berichten uit Bome. Ik zal u later wel eens zeggen wat gij ermede doen moet." Balmat nam het pak aan zonder iets te vragen. „Gij zijt de beste vriend, dien iemand ooit gehad heeftzei zij dankbaar. „Misschien loopt alles nog beter af dan ik dacht." Zij begon weer te werken en Balmat sloeg haai stilzwijgend gade,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1