Gemengde Berichten. dergelijke stap niet zonder gunstig gevolg zal blijven. „De maatschappij Zeeland en daardoor ook het znidernet der staatsspoorwegen zouden daardoor zeer worden gebaat." De heer mr. F. baron de Bieberstein, die de candidatuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer had aangenomen, heeft bij nadere overwe ging gemeend daarvoor te moeten bedanken, op grond dat hj), andere beginselen dan zijn over leden vader toegedaan zijnde, niet wil dat zijn naam de kiezers op een dwaalspoor zoude brengen Het Weekblad van het Regt spreekt een warm woord van hulde bij de aanneming vat het strafwetboek door de tweede kamer. Zijn oordeel over de beraadslagingen van het Weekblad in deze woorden samen: „Wel namen de beraadslagingen nn en dan een al te stoute vaart; wel mogen wij onze teleurstelling niet ontveinzen, dat bij het eerste boek van stratrecht onderscheiden fundamenteels beginselen, die den toets der openbare discussie ten volle hadden verdiend, onbesproken zijn gebleven. Algemeene beraadslagingen, die 't verband van al de deolen van het ontwerp in het licht stelden, werden zelts niet gevoerd. Maar de kamer wilde woe keren met de beperkte tijdsruimte, baar gegund. Wat het debat miste aan wetenschappelijke waarde en bezielenden gloed, werd door bewon derenswaardige zelfbeperking opgewogen. Of schoon wij minder zenuwachtige gejaagdheid, minder stelselmatige overijling hadden gewenscht, zijn wij de eersten om te erkennen, dat de on partijdige beoordeelaar dier beraadslagingen nooit moet vergeten, dat de strijd tusschen den minister en de kamer behoorde gevoerd te worden in het stadium, waarin het schriftelijk overleg tusscben den minister en de commissie van rapporteurs, een meesterstuk van bondigheid en klaarheid, de zaak had gebracht." In de SI. Ct is opgenomen een staat van per sonen met het ieder hunner aankomend aandeel in de opbrengst van op de Kust van Atjeh ge- maakten buit. Benoemingen en besluiten. schoolopzieners. Ingetrokken de benoeming van een schoolopziener in het arrondissement Loenen en benoemd tot schoolopzieners in de arrondissementenTilburgmr. H. C. F. Bits, te Waalwijk; Utrecht: D. de Groot, te Utrecht; Loenen: jhr. mr. J.E. Huydecoper, te Amsterdam. Onderwijs. Bath, II November. Tot hoofdonderwijzer te Killand is benoemd de heer Swenne, hulpon derwijzer te Sprang, prov. N.-Brab. Kerknieuws. Beroepen te Sir Jansland de heer B. M. Mantz, cand. bij het prov. korkbestuur van N.-Braband met Limburg. B.eskens, 12 November. De heer Vermaas, predikant bij de Ned. lierv. gemeente te Yerseke, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier bedankt. In plaats van ds. H. Q. Janssen, die wegens zijne benoeming tot districts schoolopziener eme ritus werd, is tot president van bet prov. kerk bestuur en tot lid van het prov. col.ege van toezicht in Zeeland benoemd ds. C. F. Zeeman te Zonnemaire, terwijl tot vice-president benoemd werd ds. H. J. Krol, te Ter Neuzen. „Ja dat maakt de zaak nog ingewikkelder," zei mr. De Lys, terstond den loop harer gedachten vattende. „Maar eigenlijk lijkt het zoo ijdel, om mij te verbeelden dat mr. De Pelven nog aan mij denkt," prevelde zij, sterk blozende nu zij een onderwerp aanroerde dat tot nu toe slechts stil zwijgend verstaan was. „Hij denkt nog aan u ja," antwoordde de oude man kortaf. „Ik heb zooveel ik kon over hem gehoord, altijd voorzichtig, dat be grijpt gij en het schjjnt dat hij nooit een plan, dat bij eens gemaakt beeft, laat varen. Hij houdt zich nu vrij kalm; misschien heeft hij onder het Directoire weinig te doen, of hij waettt ziju tijd af; maar hij is een gevaarlijk man. Het schijnt dat die dwaze Isnard hem heeft willen bespie den Nu is die verdwenen." „Verdwenen „Ja, ongetwijfeld in de een of andere ge vangenis, of misschien is hij op weg naar Cayenne, met de laatste bezending déportés „Hoe is het mogelijk dat Isnard zich ooit verbeeld heeft dat hij zich met De Pelven kon meten 1" „Hebt gij nog geen antwoord van uw oom Grabian „Neen, dat zal spoedig genoeg komen," zei Edmêe met den Bomberen blik waarmede zij al tijd aan haar vroeger leven dacht. Landbouw. Axel, II November. Gisteren is bij den landbouwer Van Hoeve, Axelaehe Sassing onder deze gemeente, een koe aan het miltvuur gestorven en onmiddellijk begraven. De hofstede is ver- daoht verklaard. Marine en leger. Eenige monitors en kanonneerbooten onzer vloot zullen, behalve hunne gewone wapening met stnkken geschut vau 28 cM., nog voorzien worden van revolver-kanonnen. Zoo de hiermede te nemen proeven een goeden nitslag hebben, zullen alle gepantserde vaartuigen er mede worden gewapend. Kunstiiieuws. Ben Haag, 11 Nov. Eergisteren middag was in 't gebouw voor K. en W. alhier iets zeer bijzonders te zieneen revival van onze (str-)eng geloovige overburen, de Engeleohen; een revival voor het klokkenspel, het carillon, welke tevens een opwekking tot liefdadigheid was. Lieldadigheid en godsdienstzin drijven den heer Miller met zijne drie vrienden, om hnnne talenten dienstbaar te makeu aau armen en weezeu. Hun optreden herinnert ons echter uiet aau orthodoxe „oae/i" van Oxford, 't Zijn opgeruimde mannen, die hun hoogstverdienstelijk spel afwisselen door het zingen van vierstemmige liederen en allerlei snakerijen. 't Was Dinsdag middag dan ook een vreugde voor de duizende genoodigde arme schoolkin deren en weezen 1 Stel n voor de kolossale zaal propvol met kleinen, van welke niet éen ook maar éen halve seconde onbeweeglijk bleef. Uit het balcon gezien, krielde het in de zaal als in een mierennest, en gonsde het als in en rond een bijenkort, behalve gedurende de uitvoeringen. Dan was alles dood-, doodstil. M'.Miller had het immers zoo vriendelijk verzocht, en men kon een speld hooren vallen. Maar dan het handgeklap als een nommer nit was 111 Sakkerloot, dat noem ik appiandisseeren I en wel moest het Oe overtuiging schenken aan de goedhartige artisten, dat ze hun doel bereikt hadden, namelijk: een zonnestraal te laten vallen in het jonge leven der weinig bevoorrechte kleine burgers. Des avonds gaven de beeren Miller c. s. op- nienw, ditmaal voor een lichamelijk grooter publiek, blijken van zulke ongeloofelijke bedre venheid in het hanteeren hunner 180 klokken, en verschaften zij den hoorders zulk een buiten gewoon muzikaal genot, dat huu revival als volkomen geslaagd kan beschouwd worden en, met den dank der weezen van Neerbosch, onze beste wenschen de ondernemende Britten op hunne Enropeescbe reize vergezellen. Ik raad den Middelburgers aan ze uit te noodi- gen, per Maatschappij Zeeland terug te keeren, eu dan een nachtje over te blijven. Axel, 11 November. Maandag 11. zijn op de hofstede van de wed". M. van Dixhoorn, terug gebracht drie van de vier onlangs aldaar ont vreemde koeien. De dieren moeten erg mishandeld ziju geweest en hadden veel geleden. De daders zijn nog niet ontdekt. In eene algemeene vergadering der Neder- landsche gist- en spiritus-fabriek te Delft, is besloten tot eene belangrijke uitbreiding van die onderneming. Op het college voor strafrecht van prof. H. Van der Hoeven te Leiden werd Woensdag och tend door dien hoogleeraar aan de studenten het voorstel gedaan, om aan den minliter Modderman een telegram van gelnkwensching te richten ter gelegenheid van het aannemen door de tweede kamer van het ontwerp-strafwetboek. Aan dit voorstel werd gevolg gegeven, en met den hoog leeraar hebben de studenten, ten getale van 57, dat telegram onderteekend. Eenige ingezetenen van Delft doen moeite om door plaatsing van rentelooze aandeolen van f 500, in 20 jaren af te lossen, een kapitaal van 25000 bijeen te krijgen, tot aankoop van het huis van wijlen den heer Hoekwater, teneinde daar een museum van ondheden te stichten, f 17000 is reeds bijeen. Een ingezeten van Weststellingwerf is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat zijne goederen buiten zijn weten met eene hypotheek van f 12,000 bezwaard waren. Hij werd het eerst gewaar toen men hem om interest kwam lastig vallen. De zaak schijnt in verband te staan met de knoeiergen van den gewezen notaris De Haan. De Scienüjlc American vermeldt eenige verbazende uitvindingen tot het besebermen van dieren tegdn ongelukken of gevaren. Daaronder behooren met spijkers bezette lederen dekkleeden, om schapen voor de aanvallen van bloedhonden te beveiligen een soort van bladvormige waaier, die aan de staart van geschoren poedels kan worden bevestigd om do vliegen gemakkelijk weg te jagen; maar het merkwaardigste is een toestel, bedacht door een bekend ingenieur, den heer Miller. Dit dient tot bescherming, niet van dieren, maar van menschen tegen het stoeten van bokken. Daartoe wordt een opgerolde veer, of eon veer van india-rubber bevestigd op den kop van kwaadaardige bokken en rammeu. Wanneer het dier nu stoot, wordt de stoot niet alleen door dit toestel geheel on schadelijk gemaakt, maar het dier krijgt ook zulk een terugschok, dat het een heel eind terugvliegt waardoor de aangevallene ruimschoots tijd heeft om te vluchten. De heer Miller heeft, volgens de New-York Timetmet zijn schoonmama, een zeer tenger persoontje, de proef genomen. Een stoot van een flinken ram voelde zij bijna niet, maar het dier kreeg zelf zulk een schok, dat bet 30 voet terug en over eeu 4 voet hoogen muur vloog1 In den morgen vau den 9en dezer heett in het Zuidelijk deel van Oostenrijk, langs de Adriatische zee en tot aan de Bosnische grenzen een hevige aardbeving gewoed. Te Agram werden drie schokken gevoeld, waarvan de langste onge veer tien seconden aanhield. Bijna alle hnizen der stad zijn beschadigd, dertig personen zijn, voor zoo ver bekend is, gedood of gewond, een groot gedeelte der bevolking, waaronder de kar dinaal-aartsbisschop, is gevlucht. Ook te Sara jevo, Derwenta, Brod, Pola, Triest, Klagenfnrth, Fiinfkircken, Odenburg, Marburg, Laibaeh en Gross-Kanischa heeft de aardbeving schade ver oorzaakt. Te Weenen bepaalde alles zieb tot een paar hevige trillingen van den grond. De eerste sehok te Agram was rondgaand de beide latere schuddend, in de richting NNO. tot ZZW. De middelste schok was de zwaarste. Een geweldige stofwolk, tengevolge van het instorten van huizen, kerken enz., steeg na dien schok boven de stad op. Voor zooveel thans bekend is heeft de beweging zich uitgestrekt over eene oppervlakte tusschen 44 en 48 graden Noorder breedte en 32 tot 37 graden lengte oostelijk van Ferro. De president van het Landgericht te Mun- chen ontzegde, vóór éenige dagen, een advocaat het recht om te pleiten dewijl hij niet in't zwart was, maar een grijzen broek droeg. De advocaat beriep zich op de rechtbank en voerde aan dat de kleur van zijn broek donker was en, met wat goeden wil van de zijde der rechters, voor zwartkon 'doorgaan. Maar de rechtbank ver klaarde zich onbevoegd om nitspraak te doen in eene zaak die volgens de wet op de rechter lijke organisatie tot de bevoegdheid van haar president behoorde. Deze handhaaide dus zijn besluit, dat echter gevolgd is door een votum der orde van advocaten, waarbij het zwarte pak plechtig verklaard is niet tot de wettige veieisoh- ten van een pleitbezorger te behooren. In den aanstaanden winter zullen te Parijs vijftig volksgaarkeukens geopend Worden, waar voor tien tot twintig centimes eene portie groente of vleeseh te krijgen zal zijn. Te Parijs is een kerel aangekomen, die zich een Patagoniër noemt en voornemens is voorstel lingen te geven. Zijne kunst bestaat in het verslinden van levende dieren 1 Te Londen at hij iederen avond een konijn en een kip op. Men verhaalt zelfs dat hij een weddenschap heeft wil len aangaan om een levend kalf, in den tijd van 48 uren, in te zwelgen. Niemand is daartoe echter bereid bevonden. Als dat nn een soort van vermaak is, waar de bewoners onzer groote „middelpunten van bescha ving" mede bezig gehouden worden, dan mag men zich inderdaad gelukkig voelen wanneer men in een „achterhoek" woont Eenige maanden geleden heett de kroonprins van Pruisen in 't openbaar verklaard dat da openlijke aanvallen, welke voortdurend tegen de Joden gericht worden, „een schande voor de Duitsche natie" waren. Dit nesmt niet weg dat deze aanvallen steeds voortdnren en dat op dit oogenblik weder een adres aan den rijkskanselier bij honderdduizende exemplaren verspreid wordt, waarin gevraagd wordt: lo Belemmering der immigratie van Joden in het Duitsche rijk; 2o Uitsluiting der Joden van alle hoogere lands- en van alle rechterlijke betrekkingen; 3o Handhaving van het Christelijk karakter der lagere scholen, ook dan wanneer er Joodsche kinderen op gaan; 4o Het aanhouden eener nauwkeurige statistiek omtrent de Joodsche bevolking. Onder de eerste onderteekenaars van dit adres vindt men een lid van het Pruisische Heerenbnis, een raadsheer in bet hof van appel, een hoog leeraar der universiteit te Leipzig en andere bekende of hooggeplaatste personen. De laatste bezending vrijgelaten Communards is deze week nit Nieuw-Caledonië te Parijs aan gekomen. Onder ben bevond zich Louise Michel, eene vronw die zich gedurende het beleg van Parijs voornamelijk met het verplegen van gewonden en het organiseeren van den ambulance-dienst heeft beziggehouden, maar die overigens tot de meest opgewonden aanhangsters der Commune behoorde. Zij werd door eenige duizenden nieuwsgierigen en vrienden aan het spoorwegstation ontvangen. Zij is eene vrouw van ongeveer 50 jaren. Roche- fort, Clémencean en eenige communistische dames sloten haar in hun armen, terwijl de menigte leve de CommuneI leve Louise Michel! leve de om wenteling 1 leve de menschheid I enz. riep. Het gedrang werd echter zoo groot, dat men het voorwerp van al deze bewondering dreigde dood te drukken en haar eindelijk met moeite, door het goederen-bureau heen, in een vigelante stopte, waar haar nog een groote ruiker van vuurroode bloemen werd nageworpen. Zij beeft haren intrek bij hare bloedverwanten nabij Parijs genomen. Gedurende het eerste semester van bet Dnitsche begrootingsjaar 188(fil, loopende van April tot April, hebben de invoerrechten 7,190.225 M. meer opgebracht dan iu 't overeenkomende tijd perk van het vorige jaar. In 1879/80 was echter de opbreDgst gedurende het eerste semester 26,212,449 M. meer dan het vorige jaar. Men weet, dat deze ver meerdering toen vooral toegeschreven moest warden aan den ijver bij de importeurs, om zich te voor zien vóór de invoering der nieuwe rechten. Nn Mr. De Lys begon te werken en zei niets meer; maar het scheen dat hij door zijn vraag den brief bi zworen had, want een paar dagen later kwam er een en wel zoodanig ingericht, dat hij Edmóe in staat stelde om bezit te nemen van het geld van Leroux. Van de eigendomsbrieven van St Aignan was echter geen Bprake: die waren blijk baar niet in den boedel gevonden, 'tgeen Edmée zeer teleurstelde. Maar zjj verheugde zieh toch eenigszins over het geld; daar zij, wetende hoe zeer Mile De St Aignan haar eigendom te Morte- mart betreurde, steeds gehoopt had zooveel te verdienen, dat zij het eenmaal voor haar kon tirugkoopen. Het was niet verkocht, daar huizen veel minder in trek waren dan land. Mr. De Lys stemde met vreugde in haar plan toe en wilde haar op alle manieren behulpzaam zijn, zonder in het minst te merken hoezeer hij baar tot last was door zijn gemis aan ervaring en door zijD licht geraaktheid, zoodra hij vermoedde dat bij niet onmisbaar gevonden werd. Hij was heel blij dat de zaak op zijn naam moest gaan en gelukkig in de overtuiging dat alleen door z ij n toedoen Edmée eindelijk in staat was om de eigendoms- biieven van het huis en den tuin aan Mile De St Aignan te overhandigen, die daarover tot tranen toe geroerd was. Zij had er onder al haar leed nog geene vergotenmaar bij deze verrassing vloeiden zij rijkelijk en zij begon on middellijk plannen te maken om naar Mortemart terug te keerenplannen die nog verhaast werden door een tijding, die veeleer berekend scheen om haar te Parijs te honden. HOOFDSTUK X. WEEK EEN GESTOOBDE MÓBGEN. „Gaat gij reeds heen?" vroeg mr. De Lys, ziende dat Edmée haar ezel verliet. „Gij weet niet hoe laat het al is, goede meester. Tante zal niet weten waar ik blijf en de dag zon haar zeer lang vallen als ik 's mid dags niet een paar uurtjes bij baar zat: zij heett hier geen huishouden te besturen zooals te Mor temart en geen bezoeken af te leggen." „Ja, ik geloof dat alle vrouwen behagen scheppen in het maken van visites," zei mr. De Lys minachtend de schonders ophalende. „Ja, en sommige mannen ook." „Ja, sommige mannen, zooals gij zegt. Het scheen vroeger de voornaamste bezigheid van die tweeslachtige wezens, die abbésdie in alle salons te vinden waren, de onontbeerlijken werden zij genoemd, of van die soldaten, zooals ik mij herinner, er wel eens in het hotel Blanquefo'rt ontmoet te hebben, -dat hotel dat die gemeene vent gekocht heett, die hier eenige dagen gele den „Ja, ik herinner het mij," viel Edinée in lachend over de opgewondenheid, waarmede hjj nog steeds over Jobin sprak. „De jonge gravin was allerliefst; maar haar schoonmoeder moedigde dien zwerm van ledig- ioopers aanik kan u zeggen dat ik een kolonel en een kapitein heb zien binnen komen, ieder met een reticule op zijde, waarnit zij een gouden naald te voorschijn haaiden en de een ging bor daren aan een sirook, die de oude dame onder handen had, terwijl de ander op een borduurraam werkte, en beter dan zij het zelf konl Maar waarom moet gij zoo vroeg naar nwe tante „Het is de gewone tijd. Ik zie haar 's avonds zoo weinig omdat er altijd bezoek is en ik lees haar zoo gaarne voorhet zou mij spijten indien ik uitsluitend schilderes ware." (Word vervotgd)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2