Gemengde Berichten. ■kaatste oenciitett BUITENLAND" Onderwijs. Kerknieuws. Kunstüieuws. Landbouw. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Rechtszekerheid in Ierland. koophandel alhier zijn heden herkozen de heeren P. 0. Olivier met 27, C. van der Vliet Dz en J. W. V. Labrand ieder met 26 van de 28 uitge brachte geldige stemmen. Op uitnoodiging van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 7 Algemeen zal de heer J. Sanders, hulponderwijzer alhier, op den 23 November a. te Goes een voordracht houden over onderwijs in huisvlijt, volgens de methode-Groe- neveld. Teneinde niemand de gelegenheid te ontnemen om met deze methode kennis te maken, zal ieder kosteloos worden toegelaten. Domburg, 10 November. Beroepen tot pre dikant bi] de N. H. gemeente alhier, de heer D. van Popta, cand. bij het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland. Naar men verneemt worden door eenige heeren te Vlissingen pogingen aangewend om daar ge durende den winter eenige concerten te doen geven door het muziekkorps van het 3e regement infanterie te Bergen op Zoom. Een commissie van een dertigtal heeren heeft zich thana te Rotterdam aan het werk ge steld om het behoad van het tooneelgezelechap, onder directie der heeren Le Gras, Vsn Zuylen en Haepela, te verzekeren door eeue inaohrijving tot dekking van het tekort. Jean Becker, de aanvoerder van het beroem de Florentljner strijk-quartet, zal in bet begin van het volgende jaar eene knnatreia in ons land doeD, ditmaal met een „familio-quartet", bestaande uit zijne dochter, Jeanne, te Amsterdam reeds als eene uitstekende pianiste bekend, zijn zoon Hana voor de alt- en zijn zoon Hugo voor de violon cel-partij, terwijl de vader zelf, als van ouds, de viool zal hanteeren. Eene goede ontvangst in onze kunstwereld is dit in meer dan éan opzicht interessante viertal zonder twijfel verzekerd. De Mij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft, in vervolg op haar eerste adres, waarop de mie. van binueol. zaken alleen geantwoord beeft dat de hoofdinspecteur van het middelbaar onderwijs met haar hoofdbestuur in overleg zou treden over de inrichting eener rijks-tuinbouwschool, een tweede adres aan den minister gezonden. Zij tracht daarin de bij den minister bestaande be zwaren te wederleggen en wijst er in 't bijzonder op dat in naburige staten verscheidene rijks-tuin bouwscholen met goed gevolg in werkiug zijn. Ter terechtzitting vau het kaDtoDgerecbt te Mid delburg van 9 November zijn de volgende per sonen veroordeeld P. B., te Sliddelbnrg, wegens diefstal van veld- vrnehten, in eene gevangenisstraf van zes dagen. L., te Londen, wegens het jagen met schietge weer zonder jachtakte en zonder echrittelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende op het jachtveld, in twee boeten van f 10 of een dag gevangenis voor iedere boete. M. B., te Koudekerke, wegens ale voren in twee boeten van f 10 of een dag gevangenis voor iedere boete. A. E. H., te Vlissingen, wegens het jagen met schietgeweer op waterwild zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar van- of rechthebbende op het jachtveld, in eene boete van f 10 of een dag gevangenisstraf. A. J. te Vlissingen, wegens het in gesloten „Pinard ie zot! hij weet heel goed dat ik in de eerste drie jaren geen tijd heb.'' „Maar gij moet toch iets klaar hebben, of iets dat in een paar weken af te maken zou zijn." „In een paar weken I" herbaalde mr. DeLys. „Dat is het beste bewijs voor zijn dwaasheid I" „Mijnheer weet misschien niet hoeveel tijd znlk een schilderij vordert," bracht Edmée in 't midden, opdat hij die laatste woorden niat zou hooren. „Zie, voor dit blad beeft vader een dag noodig." Ma foil Dan zullen uwe schilderijen wel duur zijn I 't is waar, uw tijd is niet zoo kostbaar als die van een man van zakenen welk een zonderling tijdverdrijf om altijd door kleuren op een stuk doek te smeeren! en dingen na te boot sen die men overal voor niet ksn zienMaar, mademoiselle, daar gij de dochter van mijnheer zijt, heet gij ook Lafleur en dus zou een stuk van uw hand evenveel waard zijn, daar het den zelfden naam zou dragen. En het is mij alleen om den naam Lafleur te doen voor mijn galerij." 'Word vervolgd) jachttijd vervoeren van wild na verloop van meer dan veertien dagen na den dag van sluiting, in eene boete van f 10 of een dag gevangenis. G. L. v. E., J. G. G., A. d. V., A. P., W. P., L. S., A. L., C. W., P. P., P. d. K., J. T., A. L. H., L. v. E., L. v. E., C. K., W. v. L., en D. A. A., allen te Middelburg wegens het klim men tegen op gemeentegrond te Middelburg staande boomen, het zieh begeven tussehen het plantsoen, of het berooven der boomen van takken en bladeren, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. A. L. H., te Middelburg, wegens het berooven vau op gemeentegrond te Middelburg staande boomen van hunne bladeren, op twee onderschei dene tijdstippen gepleegd, in twee boeten van f 3 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. De rechtbank te Amsterdam heelt uitspraak gedaan in de bekende zaak van K. Ris tegen de Amsterdamsche spaarbank. Zij heeft eerstge- noemden in het ongelijk gesteld. Een zonderling geval werd gisteren voor het gerechtshof to 's Hsge bepleit. Zekere heer Van H. te Rotterdam was gehuwd met eene juffrouw De B. Het huwelijk was ongelukkig en de man werd na eenige jaren door zijne vrouw kwaad willig verlaten. Terwijl zij alsnu weder bij hare iamilie woonde, stierf haar vader. Men vondnn een middeltje om den heer Van H., die nog steeds te Rotterdam woonde, geheel buiten de erfenis te honden. Zijne vrouw diende namelijk by den kantonrechter te Goes een verzoekschrift in om zonder haar man zelfstandig tot de schei ding van de vaderlijke nalatenschap te mogen medewerken, op grond dat bet verblijt van baar echtgenoot baar onbekend was. Dit gelukte en ten overstaan van een notaris te Krniningen werd de scheiding gepasseerd. Na deze zonder linge handeling verkocht de vrouw haar aandeel in de vaderlyke nalatenschap en in die van eea broeder welke inmiddels ook overleden was, aan een ander van hare broeders, A. de B. Tuen de heer v. H. deze knoeierij gewaar werd, dagvaardde hij den kooper tot vernietiging, van de beide koopovereenkomsten, welke deze met de vronw had aangegaan. Deze vordering werd door de Middelburgsche rechtbank ontzegd, op grond dat do appellant niet bevoegd was de ontbinding dor twee koopovereenkomsten te vragen zonder tegelijk de vernietiging te vorderen van de beslissing des kantonrechters te Goes. Dit vonnis werd gisteren namens den heer Van H. bij pleidooi bestreden door den advocaat mr. W. A. van Hoek uit Middelburg, volgens wien dit geringe verzuim niet de ontzegging der vor dering had mogen ten gevolge hebben. Namens den heer De B. werd hiertegen door den advocaat mr. B. M. Vlielander Hein aangevoerd, dat eene rechterlijke uitspaak, gelijk in casu de beschik king van den kantonrechter, hare kracht behield zoolang zij niot door een hoogeren rechter ver- nietigd was. De uitspraak vermelden wij nader. (N. E. Ct.) A. Westdorp, die door de Belgische regee ring aan de onze is uitge'everd wegens bednege lijke bankbreuk, is naar hier overgebracht en in het buis van arrest opgenomen. Vlissingen, It Nov. Gisteren is door een politie-ageut alhier een persoon aangehouden die zich, op ongelegen tijd, in een der lokalen van het raadbuiB bevond. Vermits deze persoon geen vast verblijt heeft in den laatsten tijd, is het mogelijk dat hij daar nachtverblijf heeft willen zoeken. A De eerste openbare speeltuin te Amsterdam slnit zijne rekening over het atgeloopen zomer seizoen met een tekort van f 2500. Meu twijfelt echter niet ot, nu de voortreffelijke werking der inrichting algemeen bekend is geworden, znllen de noodige gelden en begunstigers ook wel ge vonden worden. Onder het te Amsterdam in aanbouw zijnde aquarium zijn vergaderbakkeo voor zoet en zout water gebouwd, die eene oppervlakte van 1000 vierkante meters hebben en uit welke het water in de op de boven-verdiepingen aanwezige bakken, waarin de diereu zich bevinden, gedurende den gebeden dag verversebt moet worden. Dit om- vaugrijke metselwerk werd gisteren door den burgemeester en eenige andere leden van het gemeentebestuur bezichtigd. Wie 's middags tegen 4 uren te Amsterdam in de Kerkstraat bij de Vijzelstraat wandelt, kan daar dagelijks in galop eu onder oorverdoovend geweld zien aankomenlo een brigadier te paard, 2o een grooten vrachtwagen, bespannen met twee paarden, gereden a lo Daumont door twee mili tairen, 3o een tweede brigadier te paard. Deze verbazende toestel dient om bij een slachter een mandje vleeseh te gaan halen, zoo klein dat een jongen het met een kruiwagen zou kunnen ver voeren. De barbier van Goethe is te Weimar Op 77ja- rigen leeftijd gestorven. Hij heette Nieblung en l eweerde dat bij een afstammeling der Niebelun- gen was. Trotscher dan op deze afkomst was hij echter op zijn eigen jeugd, toen bij den grootsten dichter dagelijks iriseerde en schoor onzer eeuw. aii bewaarde dan ook, als kostbare reliquiecn, niet alleen een ivoren snuifdoos met Goethe s portret, maar ook een nagel van den dichter, dien hij zelf atgesneden had. Bij een jaebtparty onder Wolfhezen heelt een der jagers het ongeluk gehad een ander m liet hootd te treffen, zoodat deze onmiddellijk dood was. Tweede kamer. Aan de orde is het wets ontwerp op de maten, gewichten enz. Met 56 tegen 12 stemmen wordt aangenomen het amen dement der commissie van rapporteurs om het gebruik der Nederlandsche namen facultatief te lateD. Tevens wordt aangenomen een amendement- Van Delden om het gebruik der verkorte be namingen niet verplichtend te stellen. Aangeno men wordt met 35 tegen 32 stemmen het amen dement-Bastert om het verplicht gebruik der wettelyke maten en gewichten in koopmansboe ken, prijscouranten enz. te doen vervallen. *ZierlKzee. Op de paardenmarkt alhier waren aangevoerd 133 paarden, waarvan vele voor goede prijzen verkocht werden. Op de markt en in de stad heerschte groote bedrijvigheid. 'Londen Volgens de Times beraadslaagt het kabinet over de vraag of, wegens de toeneming der agrarische beweging in Ierland versterkiLg der uitvoerende macht noodzakelijk is. *Par(Js. De ministers achten eene openlijke opheldering over de crisis noodig. Men verwacht eene interpellatie in de kamer. '8 Gravenhage. Bij de heden gehouden zitting van het gerechtshof alhier requireerde het 0. M. tegen A. S. V. D. M., die haar man met pretrolenm begoot en in brand stak, ten gevolge waarvan deze overleed, vijftien jaar tuchthuisstraf. Parijs. Later bericht). De ministerieele crisis wordt als afgeloopen beschouwd. De kamer zal heden een votnm van vertrouwen uitbrengen en de regeering zal met de aangenomen behande ling der wetsontwerpen genoegen nemen. In de zitting der kamer had een hevig tnmnlt plaats, tengevolge der weigering vandenlegitimisti- schen afgevaardigde Baudry d'Asson, die met schorsing gestraft is, om de zaal te verlaten. Hij werd door de geheele rcchteizgde omringd en eindelijk door soldaten met geweld verwijderd. 11 November des morgens te 8 uren. NAME H DEE Ba- Wind Toe- Tom- rom. s tand pera- PLAATSEN. if wijk, richt. kracht lucht. tnnr. Delfzijl 4- 5.1 Z 1 z. bew. k 6 Groningen 5.4 zzw 0 betr. - 6 Helder - 5.9 zw 1 betr. 8 Vlissingen. 5.6 z 2 betr. r 6 Maastricht. - 4.5 z 1 bew. 4 5.9 0 2 z. bew. 2 0.7 zw 1 betr. 7 Valentia 3.5 wzw 3 betr. - 12 Hamburg 6.9 w 1 betr. 2 Swinemunde. 6.2 wzw 1 betr. 1 Leipzig 6.1 NW 1 betr. 5 Carlsmhe - 6.2 ZW 2 betr. - 5 Grisnez - 5.7 zw 3 mist. - 10 Parijs 7.3 0 2 betr. 6 St Mathieu - 5.1 w 3 betr. - 2 Biarritz Perpignan Cbristiaansund Stockholm. f 1.0 wzw 4 betr. 0 Koppenhagen -1- 5.4 stil 0 mist. 2 Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbears: (Corr.) Thermometer, 10Nov. 'sav. 11 u.47gr. 11 Nov. 's morg. 8 u. 45 gr. 's rnidd. 1 u. 50 gr. 's av. 5 n. 49 gr. De toestand in Frankrijk is niet gunstig. De onverwacht ontstane ministerieele crisis wordt toegeschreven aan een „misverstand." De meer derheid der kamer heeft niet geweten dat de regeering van het aan de orde stellen der wet op het lager onderwijs vóór die op de rechterlijke organisatie, een kabinets-vraag zou maken. De Union républicaine zou bereid zijn aan de minis ters een votnm van vertrouwen, met eene meer derheid van wel 200 stemmen, te bezorgen, wanneer zg op hun verzoek om ontslag wilden terugkomen. De president der republiek zon gezegd hebben dat er slechts twee dingen moge lijk zijn intrekking van het verzoek om ontslag, of ontbinding der kamer. Aldus lniden de ver schillende berichten. Hierin echter, in deze tamelijk alledaagsehe bijzonderheden eener ministerieele crisis, ligt niet het zorgwekkende van den toestand. Dit vinden wij daarin, dat in politieke omstandigheden zooals Frankrgk doorleeft, in een strijd als de republiek aanvaard heeft, aan haar hoofd niet anders te brengen zijn dan zwakke gouvernementen. Een Kulturlcampf met Bismarck aan 'thooid, valt al zwaar genoegmet een opvolgiDg van Freycinet-, Ferry- en welke andere over- gangs-ministerien er nog volgen mogen, mag hij schier wanhopig geacht worden. Men kan er, van een vrijzinnig en onpartijdig standpunt, zeer wel in komen dat eene regeering zich geroepen kan voelen om aan de voortwoekering van het kloos terwezen, dat eindelijk staat en maatschappij geheel verstikken zon, een einde te maken. Recht- geloovige katholieke souvereinen hebben dat vóór dezen gedaan en hnn voorbeeld zal waarschijnlijk nog wel meer gevolgd worden. Maar meer dan voor eenige andere ondeneming, zijn eene krach tige hand, eenheid van wil en vastheid van besluit daarvoor noodig. De uitvoering der Maart-decreten heeft in de Kamer en den Senaat natanrlijk tot eenig kabaal aanleiding gegeven. De legitimist Baudry d'As- son heeft zich, door van „een gouvernement van inbrekers" te spreken, schorsing op den hals ge haald. De senatoren Buffet en De Broglie hebben de ministers, door hen aanhoudend in de rede te vallen, niet aan 't woord laten komen. Deze politieke demonstraties zijn echter te doorzichtig om veel beteekenis te hebben. Van meer belang is de indrnk, welken een maatregel als de ont binding van een aantal geestelijke orden op het geloovige deel der natie te weeg brengt en die indrnk, hij moge zich op 'toogenblik nog niet openbaren, zal zonder eenigen twijfel eenmaal zijne uitwerking doen voelen. Even onrustbarend is het voortdurend klimmen van de eischen der radicalen. In plaats te begrijpen dat een ministerie, om strijd tegen Rome te voeren, genoeg te doen en een and, om dien strijd te dragen, genoeg te doorstaan heeft, ontwikkelt de niterste linkerzijde kalm een programma, waarop, behalve de onder wijswetten en den leerplicht, te lezen staat rechterlijke organisatie, met opheffing van de onafzetbaarheid der magistratuuronderzoek van het voorstel tot opheffing van het Concordaat (volledige scheiding van kerk en staat dus); ver plichte militieplicht der geestelijken wet op den arbeidwetten op het recht van vereeniging, op de drnkpers, en afschaffing der doodstraf. Dat alles zegt zy, is binnen drie maanden te doen. Daarmede stelt zg zich „voorloopig" tevreden 1 Het is duidelijk dat tegen znlke veelomvatten de eischen slechts weinige ministeriën opgewas sen zijn. Ziedaar de reden waarom Frankryks regeeringen zoo zwak, zoo onrustbarend zwak zijnj De heer Gladstone heeft in zijn lord-mayors- rede meer politieken geest aan den dag gelegd. Waarschijnlijk lettende op de conservatieve stemming der city mannen, in wier midden hij sprak, heeft de minister ten aanzien der Ooster- sche quaestie op den voorgrond gesteld dat Engeland niet geroepen is alleen verplichtingen op zich te nemen, die op geheel Enropa rusten." Dat klinkt kalmer dan de „pak-en-zak-politiek" van voor weinige weken. Met de goede bedoelin. gen van den sultan ten aanzien van Dnicigno en de slechte manier waarop die uitgevoerd worden, stak de minister zelfs op aangename wyze den draak, niettegenstaande het zgn eigen plannen zijn, welke daardoor in de eerste plaats fiasco maken. Omtrent Ierland zeide de heer Gladstone, even als vóór hem de lord-kanselier gezegd had, dat vóór alles de wet behoort gehandhaafd te worden en dat de regeering, zoo noodig, niet verzuimen zon daarvoor geweld te gebruiken. In verband biermede, heeft het beteekenis dat de Kanaalvloot, die een paar duizend gewapenden ieder oogenblik op de kust kan doen landen, ge heel zeilklaar gehouden wordt, zonder bekende bestemming. Ook tegenover de Iersche beweging is deze houding in strijd met de vroegere ver klaringen der regeering. Voor de publieke opinie is dus le bouillant Acbille, zooals men den eersten minister aan gene zgde van 't Kanaal vaak noemt, in de beide hoofdpunten zijner politiek, gezwicht. Uit België wordt een klein voorval in den Kulturkampf, die door alle natiën gevoerd wordt, gemeld. De kamer was door den deken van Su Gndnle uitgenoodigd tot het bijwonen van een Te Deum ter eere van 's konings verjaardag op den 15n dezer. Maar de kamer heeft, op voorstel van den heer Goblet, met 47 tegen 20 stemmen uitgemaakt dat het, met het oog op de houding der bisschoppen bij de onafhankelykheidsfeesten met hare waardigheid in strijd zon zijn aan deze kerkelijke plechtigheid deel te nemen. Oog om oog, tand om tand dns. Gelnkkig, zoo lang de strijd nog maar over kerkgaan en officieele feesten loopt. Wij hebben bij de bespreking van de Iersche toestanden in deze dagen reeds meer dan eens twijfel nitgedrnkt of eene Iersche jury de heeren Parnell en zijne vrienden wel wegens opruiing zouden veroordeelen. Wat eene jury kan zyn en hoe vreemde uitdrnkking zij aan het rechtsgevoel der natie kan geven, leerden ons nog onlangs de vitriool.processen in Frankrijk, en wat een Iersche jury is bewijze het volgende verhaal eener terechtzitting in Ierland, trouw gevolgd, hoezeer eenigszins verkort. De rechtszaal was eivol en het publiek had zelfs de plaatsen in de advocatenbanken ingeno men. Alle halzen strekten zich uit, toen de deur waarder den gerechtsdienaar beval om Michael Dnfly voor te brengen. Er was eene doodeüjke stilte toen Duffy den trap opBteeg die naar de bank der beschuldigden leidt. Toen bij vóórkwam hoorde men enkele medelijdende uitdrukkingen van vrouwen, terwijl andoren nit het publiek hunne sympathie bewezen met het slachtoffer der gerechtigheid door het eigenaardig Iersche keel- gelnid: tchk, tchk.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2