1880. tREN. N»; 2681 123ê Jaargang. Vrijdag 12 November. Het Atelier du Lys, Schilder. ri>. 1HELDE. Bmber. Middelburg 11 November. chetje, [eren kap en met bij febr. 1881 bij een lAK, van middel- leren ten hunnen rouw als keuken- ig waar te nemen jen in aanmerking. I letter K aan da Joekhandel, opril reufabriek, wordt Zeeland, een ENT, die genegen 'in d h o v en scha die voor andere genieten de voor van referentiën meen Adv.-burean (Rotterdam. .NDKNECHT Kleine Abeele. )E benoodigd, bij wstraat. ODE benoodigd. JE gevraagd, bij noodigd, bij Mej. UEN8T. nm. 1, 3,30, 7. i plaats van 1 uur. 2,30, 4,45, 8. ienst ROTTERDAM. jjvember. KOTTEBDAH: Lil morg.10,n. 10,-, 8,-, 9,—0 9-, 9,— 13 15 5I6 d.18 20 22 e23 .K.j :3.~ 3.30. trein welie DAG. $n 12.— 12.30 ZATER DAG. vm. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.20 10.30 6.5 4 45 *6.69 6.43 7.43 8.34 8.66 10.2 10.25 10.85 10.45 10.55 7.30 10.40 7.20 11.50 8.30 12.40 9.20 1.3 9.40 1.20 9.65 &W1 «w»*» "3-* TT- wm» ip" 'J— »jaj HIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelflksj met uitzondering van Zon- en Feestdag en2 Prijs per 3/m. franoo 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent. Ad verten tieni SO Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 7. 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behooren twee Bijvoegsels. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg werd mede- deeling gedaan dat van eenige bewoners van den Yeerschen singel een adres is ingekomen waarbij deze hunne bezwaren inbrengen tegen het voor nemen om de brug van de voormalige Yeersche barrière door een voetbrng te vervangen en ver zoeken in plaats daarvan een dam te willen leggen. Dit verzoek is aangehouden. De behandeling der concept-verordening tot regeling van de exploitatie der gemeente-gasta- briek werd eveneens tot eene volgende vergade ring aangehouden. Overgelegd werden het suppletoir kohier no. 1 voor de pl. belasting op de inkomsten, ten bedrage van f 760.43 en dat op de honden ad f 56. Van het bestuur der Confrérie van St. Seöastiaan is bij burg. en weth. een schrijven ingekomen waarbij, met het oog op de meerdere voor de oudheidskamer ten raadhuize verkregen ruimte, de pretiosa der confrérie aan de gemeente in bruikleen worden aangeboden, welk aanbod in dank is aangenomen. Eindelijk werd mededeeling gedaan dat de Maatschappij voor gemeente crediet te Amsterdam heeft aangeboden de som van f 283000, tot hel leenen waarvan besloten is,aan de gemeente te leenen. Het daarop betrekking hebbende, door de maat schappij gezonden concept-contracteis gesteld in han den der financieele commissie, met uitnoodiging daaromtrent zoo spoedig advies uit te brengen dat dit Zaterdag middag te twee uren door den raad kan worden behandeld. Tlissingen, 11 Nov. De Engelsche brik Livelygeladen met steenkolen, werd gisteren door de Nederlandsche loodsboot no. 6 zwaar lek en verlaten nabij Schouwen op een bank gevonden. Vier man gingen op de brik over om die binnen te brengen, doch waren genoodzaakt des avonds bij de Calootbank te ankeren en gingen terug op de loodsboot. Heden morgen was de brik achter het anker gezonken bij Westkapelle Z. O. T. Z.. De eerste dames-vergadering van het Middel- burgsche ^«^-departement is gisteren avond een succes geweest. Het woord ndames-vergadering" was bijna letterlijk juist, want het vrouwelijk geslacht was in veel grooter mate vertegenwoor- PBtriLLBTON. DOOK de aehrijfeter van MO» More. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK IX. EEN BEBCHEBMEE DEK KUNST. „Wat hebt gij daar?" vroeg mr. De Lys op zekeren dag, toen Edmée een klein schilderijtje in een voordeelig licht plaatste. „Waar komt dat vandaan?" „Het is van Balmat. Ik heb er hem om gevraagd en ik was zeker dat gij mij zoudt toe staan om het hier neer te zetten, waar het wel licht een kooper zal vinden." Mr. De Lys ont ving namelijk op een bepaalden dag in de week bezoeken op zijn atelier. Hij heeft anders nooit kans oin een zijner stukken te verkoopen. Ik weet wel dat gij er niet zeer mede ingenomen znlt zijn, maar het is toch niet onveidienste- sw digd dan het sterke en met hun beiden waren ze nog lang niet talrijk. Dat is echter eenmaal niet anders: bijeenkomsten van anderin aard doen aan bijna iedere avond-vergadering albrenk en de lust om eene „lezing" te hooren wordt, zelfs waar uithuizigheid tot de uitzonderingen behooit en waar eene gelegenheid om zich buitenshuis aangenaam bezig te houden, dos welkom zou moeten zijn, hoe langer boe kleiner. Men leest liever thuis. Bij deze gelegenheid had men echter ongelijk. MeD kan wel over Hamerling's treurspel Dunton und Robespierre thuis eene beoordeeling of ver klaring lezen, maar dan mist men de opgewekte, levendige voordracht, waarmede de heer M. J. Mees, uit Haarlem, zijne studie over dit werk boeiend wist te maken. Bovendien is eene ver taling van dit treurspel in onze taal nog eene nieuwigheid en ook in dit opzicht maakt de arbeid van den heer Mees, op waardeering aan spraak. Na de pauze droeg de spreker twee gedichten van Beets voordiens vertaling van de tuin-scène uit Schiller's trenrspel Maria Stuartbenevens zijne overzetting van Thomas Hood's aandoenlijk ge dicht De Drenkeling. Eene vroolijko afwisseling op deze onderwerpen leverden Van Lennep's Vier Leugenaarsdoor den heer Mees nit Amsterdam naar Rotterdam overgebracht en ook in andere opzichten gefatsoeneerd en gewijzigd. Al deze stukken leverden proeven van sprekers gelukkige gave om door stembuiging, gebarenspel, houding, in êen woord door al wat men de uiter lijke voordracht noemt, aan zijne hoorders den juisten indruk te geven van de stof die in het voorgedragen werk behandeld wordt. De aan dacht van het publiek was dan ook ongestoord en zijne tevredenheid bleek uit de toejuichingen, waarmede het den spreker begeleidde. De slechte klankgeleiding der concertzaal werd door den heer Mees b ij n a oveiwonnen. Zijne stem galmde zeldzaam en was daarom, eene uitzondering in dit lokaal, slechts enkele oogen- blikken niet ot moeilijk verstaanbaar. Zon niet door raadpleging van personen, die van de geluidsleer, toegepast op het bouwen van zalen, eene bijzondere stadie gemaakt hebben, eenige verbetering in dit hinderlijke gebrek van het gebouw op de Groenmarkt te brengen zijn? De Standaard maakt een besluit van den gouverneur-generaal van Indiij openbaar, waaruit blijkt dat de zendeling Ph. Ëleger, in de resi dentie Bagelen, op Java, aan de Javaansche kin deren, welken hij godsdienstig onderwijs gaf, heeft ingeprent dat zij „gemoedsbezwaren" be hoorden te hebben tegen het inenten of her-inenten. Dientengevolge hebben verscheidene dier kinderen, bij het uitbreken eener pokken-epidemie, werkelijk „Ja, ja," zei mr. De Lys, „er is wel iets goeds in, die wijngaardranken zijn zeer uitvoerig bewerkt, de kleur der bladeren duidt juist het jaargetijde aan, maar ik houd niet van die dingen." „Het is toch inderdaad zeer goed van op vatting. Zie hoe die jonge man zijn pijp mistroos tig laat hangen, en hoe neerslachtig hij op die bank ie neergevallenhij zou deu twist wel willen bijleggen ais hij maar wist hoe, en het meisje staat daar zoo bij de hand en toornig, van hem afgewend, meer ontevreden over zijn onhandigheid dan omdat zij eigenlijk boos op hem iszij vindt het zuo dom dat hij niets weet te zeggen. Hoe goed is dat water geschilderd, dat nit dien hollen boomstam vloeit en die hut en die muur. Het is een goed stukje, mott ma'/re." Terwijl zij sprak werd er aan de denr getikt en ofschoon het geen ontvangdag was, kwam er een vreemdeling binnen, in wien men zdo duide lijk den beschermenden knnstkooper herkende, dat mr. De Lys prevelde: „Hij treedt binnen alsof ik een winkel heb en hg zooveel el doek komt bestellen I Mijnheer, waaraan ben ik de eer van uw bezoek verschuldigd Monsieurik heb onlangs het Hötel de Blanquefort gekocht ik ben Guiliaume Jobin, van wien gij zeker reeds gehoord hebt. Jobin en Co. zijn nog beter bekend dan de meeste ci-devants." „Neen, mijnheer, ik heb dat voorrecht niet,"u op grond van gemoedsbezwaren geweigerd zich te laten enten. De Indische regeering, kort van stof als zij in zaken van ge^ag is, heeft onmiddellijk den zen deling aangeschreven dat „indien de gemoeds bezwaren zijeer leerlingen niet ophielden, zijne prediking .schadelijk: geacht en de hem verleende toelating tot uitoefening van zijn dienstwerk inge trokken zou worden." Deze aanschrijving heeft natuurlijk niet weinig verontwaardiging gewekt bij het bestuur der Ned. Geref. Zendingsvereenigingwelke bij adres aan den minister van koloniën, zoo naïef moge lijk, betoogt: „dat het niet aangaat een prediker ot zendeling, waar dan ook, aansprakelijk te stellen voor de gemoedsbezwaren zijner gemeenteleden." In 't voorbijgaan zij opgemerkt dat terwijl in 't regecringsstuk sprake is van kinderen, de adressanten de gemoedsbezwaarden bevorderen tot gemeenteleden. Wat hier echter van zij, wij vertrouwen dat de regeering zich door dit adres, of door wat er ook nog verder volgen moge, niet van den goeden weg zal laten brengen. Wie met de vreeselijke verwoestingen bekend is, door de pokken in het Oosten aangericht, zal in 't waar achtig belang van Java's bevolking wenschen dat zij voor de overplanting van het „Westersche begrip" der gemoedsbezwaren tegen de inenting genadiglijk bevrijd moge blijven. Naar men verneemt heeft mr. F. baron De Bieberstein, vice-president der rechtbank te Maas tricht, de candidatuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer, hem door de Maastrichtsche kiesvereeniging aangeboden, aangenomen. (Bil.) Uit Vreeswijk wordt aan het litr. DU. gemeld dat het bericht der N. R. Ct. omtrent eene ver zakking van den pas versterkten Noorder-Lekdijk over eenige honderden meters lengte, niet weinig overdreven is. De grootste zakking bedraagt op een paar punten 1.40 a 1.50 M., over het grootste gedeelte 0.10 tot 0.40 M. aan de binnenzijde, terwijl de buiten- of waterkeerende zijde nog op de volle hoogte is. Blijkens gedane boringen bestaat de ondergrond nit een slappe veenlaag ter dikte van 3 M., die door het rechtstandig naar beneden zakken van den daarop rustenden last, aanmerkelijk vaster wordt en daardoor meer draagvermogen krijgt. Van afschuiven ot zijdelings uitwijken is niets te bespeuren, terwijl het maaiveld aan buiten- en binnenzijde niet zichtbaar is opgeperst. Reeds sedert een paar weken is men bezig daar ter plaatse een zwaren, breeden berm te leggen na de voltooiing zal vrij zeker het gevaar van verdere verzakking geweken zijn. zei mr. De Lys en Edmée kon bijna haar lach niet bedwingen, toen zij zag hoeveel moeite het hem kostte om zelfs die woorden uit te brengen. Zij wist dat deze bezoeker juist tot die soort behoorde, die hij volstrekt niet kon uitstaan en terwijl de heer Jobin het atelier in 'trond keek, mompelde mr. De Lys tnsschen zijne tanden Nouveau riche het is net of hij elk menbelstnk taxeert. Ik ben in het Hötel Blanquefort geweest, mijnheer, en heb het geluk gehad de vroegere eigenaars te kennen." „Zoo, zoo, die vroegere eigenaars zullen zien dat het nu Hötel Jobin is als zij terugkeeren, of liever indien zij terngkeeren. „Waarom indien! als ik vragen mag? Er keeren dagelijks êmigrés terug." „Dat hangt er Blechts van ai of zij hnnne namen kannen laten roieeren, mijn waarde heer. Maar dat is mijn zaak niet. Ik heb het hotel gekocht en denk het te houden. Er moet vroeger een galerij geweest zijn en mijn vrouwen dochter wenschen dat dio weer in orde gemaakt worde ik voor mij geef er niets om, maar ik wil haar zin wel doen, al moet het wat geld kosten," dit zeggende sloeg bij op zijn zak en lachte zoo onwelluidend dat mr. De Lys, die door al die praatjes reeds buiten zich zeiven geraakte, zonder hem aan te zien vroeg: „Mijnheer, ik weet nog altijd niet waarmede ik u van dienst kan zijn?" Bij het wassen der rivier zijn massa's rijshout aangevoerd en aan beide einden der verzakking opgestapeld, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zjjn, en des nachts werd de dijk met zorg bewaakt. Vermoedelijk hebben deze voorzorgsmaatregelen aanleiding tot de onrustbarende berichten gegeven. De St. Ct bevat een kon. besluit houdende nadere bepalingen omtrent de nederlagen van goederen in het terrein van toezicht langs de grenzen. Men schrijft aan het Haagsche Dagblad Sedert geruimen tijd is de tweede sneltrein, 's avonds om 4.45 uit Amsterdam vertrekkende, teneinde te 9.15 te Vlissingen aan te komen vóór het vertrek der mailboot op Engeland, bijna dagelijks 30 a 35 minuten te laat aan. Dit ligt niet aan de staatsspoorwegen in Nederland, maar aan die in België, daar de uit Brussel en Ant werpen corres pondeerende trein geregeld een half uur te laat te Roosendaal arriveert; soms kan er zelfs niet op gewacht worden, tot groot nadeel van Belgische reizigers via Vlissingen naar Londen. Bestonden er vroeger vele klachten tegen de exploitatie door den Grand Central Beige, nu do 'ijn AntwerpenEsschen—Roosendaal overgegaan 's bij den Chemin de fer Et at Beige zijn die nog veel talrijker geworden. Zooals uit eene gisteren geplaatste advertentie reeds gebleken is, zal de Mig tot expl. 1". staats spoorwegen tot nader order geen gebruik maken van de haar door de regeering toegekende be voegdheid, om eenige treinen op het noorder- en znidernet der staatsspoorwegen op te heffen. Die treinen zullen dus ook na 14 November, althans voorloopig, worden gehandhaafd. Tot lid van den raad der gemeente Grijpskerke is bij herstemming gekozen de heer J. Poppe met 25 stemmen. De heer J. Krijger verkreeg 19 stemmen. Het bestuur der Vereeniging tot iet regelen en bevorderen van Volksvermaken te Goes heeft be sloten, na definitief is beslist dat in Juni 1881 daar de algeraeene vergadering en tentoonstelling van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw zal worden gehouden, zich tot de Goesehe burgerij te wenden met de vraag in hoever deze wil medewerken om aan de bezoekers in die dagen eene aangename ontvangst te bereiden. Waarin de feestelijkheid zal bestaan en of aan het plan gevolg gegeven zal kunnen worden, zal alhangen van de instemming die het plan by de burgerij zal vinden. *SRlerlkzee, 10 Nov. Tot leden der kamer van „Wel, ik moet een schilderij van n hebben, natuurlijk 1 Pinard heeft mij gezonden en hij zegt dat ik het beste doe met zoo'n ding van u te koopenwant als ik het weer kwijt wil zijn brengt het altijd zijn geld op." „Heelt Pinard u gezonden „Ja, hij zei dat uw werk het beste was dat hij kende en daarom ben ik zelt maar eens „Heeft hij n niet gezegd dat ik alleen op Décadi bezoek ontvang?" „Dat geloof ik wel, maar ik had haast en ging maar dadelijker schijnt echter niet veel te zien te zijn. Gij hangt hier dns geen proefstukken op Ik dacht dat ik eenige schilderijen zou vin den om nit te kiezen. Ik heb geen verstand van knnst; ik heb wel wat belangrijkers aan mijn hootd; maar ik weet wat ik mooi vind en daar ik goed betaal, heb ik het recht dat te eischen. Dus, mijnheer, wanneer gij voor mij begint te schilderen „Vergeef mij mijnheer, mijn tijd is geheel bezetik heb reeds meer bestellingen dan ik afkan," zei mr. De Lys en voegde er binnensmonds bij „Va, imbécileik sloeg mijne penseelennog liever stuk, dan voor u te schilderen." „Maar mijnheer „Ik heb geen tijd, mijnheer!" „Maar ik heb het erop gezet om een bloem stuk van u te hebbenwant Pinard zegt ,'J

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1