1880. N°. 267. 123® Jaargang. Donderdag 11 November. ns Het Atelier du Lys, Gemengde Berichten. 0,—, CHELDE. vember. - Middelburg 10 November. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. HT Guyot rkoelit les en LbauK rlcsen uit tot een en J. A. ZIP, Mid- iRenesse; C. VER- pagd, bij OERLE- beneden de 35jaren BORER—PICKÉ, te November, tnsschen PHENGER, Dam. Inoodigd, niet bene- ioekhandelaar F. B. ienst EN ROTTERDAM, (November. AN KOTTEBDAM: |erd.ll morg. 10,n. 10,-, 8,-, Id. 13 Id. 15 flag 16 lerd.18 Id. 20 Id. 22 o,—» o,—, o,—, o,—. O. M.J 3.—. 3.30. a trein welke 1JDAG. ZATER DAG. nm. vm. 7.45 8.15 en 12.— 12.31 10.30 11.— 10.20 10.80 6.5 4 45 *5.59 6.48 7.48 8.34 8.56 10.2 10.25 10.85 10.45 10.55 7.30 10.40 7.20 11.50 8.30 12.40 9.20 1.3 9.40 1.20 9.55 10 j AO) ui rifilol Kt blad verschijnt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentlen: 20 Oent per regel! Geboorte-, Tronw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Bnitenland: de Compagnie générale de Publicité O. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De bezwaren tegen het weldra in behandeling komende wetsontwerp op de maten, gewichten en weegwerktuigen laten zich hoe langer hoe luider hooreis. Tegen het verdringen onzer goede Neder- landeche benamingen door onverstaanbare woorden, aan niet éen taal ontleend, mag bet verzet een parig genoemd worden. Weinig minder is dit het geval ten aanzien van den verplichten ijk der balansen of andere weegwerktnigen en der gasmeters. In de kamer van koophandel te Amsterdam heeft de discussie over het ijken der weegwerk tnigen geleid tot een verzoek aan de tweede kamer om ontheffing van dien ijk, daar de door den minister voorgestelde omvang noch voor het maatschappelijke verkeer, noch voor de belangen van handel en ny verheid dienstig kan zijn. De practijk heelt over dezen ijk reeds vonnis geveld. Sedert 1874 zijn slechts weinige honder den der in gebruik zijnde balansen tot den ijk aangebodenmeestal nog door opkoopers, opdat het voorwerp schijnbaar in waarde zou knnnen toenemen. Bij de gebruikers van balansen hechtte men dus aan het onderzoek vaD rijkswege weinig waarde, en al geschiedde bet kosteloos, werden van de 200,000 stuks in de 6 jaar tijd, slechts enkele aangeboden. Ook den ijk van gasmeters heeft de regeering Verplicht behouden. Dit bevreemdt te meer, daar de minister zelf verklaard heeit dat het onderzoek bij den ijk geen afdoenden waarborg voor de blijvende juistheid der aanwijzingen van het werktuig oplevert. Deze uitspraak stemt met de hier en in Enge land opgedane ervaring overeen daar te lande zijn geijkte gasmeters aangetroffen, die 3 a 5 maal meer aanwezen dan werkelijk was verbruikt. Blijft deze ijk behouden, dan vallen alle woonver trekken, zelfs slaapkamers, waar gasmeters ge plaatst zijn, ooder het toezicht van de beambten der rijks- en gemeente politie, die volgens art. 21 belast zijn met het opsporen van de overtredingen dezer wet. De commissie van rapporteurs heeft het on- noodige van den balansen- en gasmeterijk in het licht gesteld en het door die commissie voorge stelde amendement op de artikelen 6 en 7 zal het ontwerp terugbrengen tot hetgeen handel en nijverheid behoeven. Door alle bladen, welke een dagelijksch verslag der kamerzittingen geven, wordt bij gelegenheid der aanneming van het strafwetboek een geluk- FEUILLETOlSr. «9 door de schrijfster van MUe More. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK Vin. minheer de lys gaat op beis. „Let wel op hetgeen ik zeg, het is van veel gewicht dat men van iedere plant het karakter weergeeft en wanneer dat geheel in strijd is met uw eigen aard is dat zeer moeielijh. Als gij de wereld kendet zooals ik, zoudt gij weten dat elk menschelijk wezen zijn evenbeeld in het plan tenrijk heeft. Gij zult misschien denken dat ik voor die afschuwelijke, vergiftige helleborus niet licht een evenbeeld onder de menschen zou kunnen vinden en toch „Vergeef my, tnott maitreIk ken iemand die datzelfde valsche, koude uiterlijk heeft en die evenals die plant tiert op een bodem, waar edeler gewassen sterven." fc; *Dus begrijpt gij precies wat ik meen! wensch gericht tot de regeeringin 't bij zonder den minister Modderman, de commissie van rapporteurs en de kamer. In de kamer zelve maakte de heer Van Kerkwijk zich tot tolk dier De kamer was bij deze slot-zitting weder een weinig meer voltallig dan bg vroegere gelegen heden. Van de 68 leden stemden slechts 9 katho lieken tegen het ontwerp, benevens éen antirevo lutionair, de heer Bichon. Het wetboek mag dus, ook wat de eenparigheid betreft waai mede het werd aangenomen, nationaal genoemd worden. Desniettemin wordt de opmerking gemaakt dat het wetboek, in de sobere discussie welke het ondergaan heeft, toch nog hier en daar een veer heeft gelaten. Met name is dit het geval met den XVIen titel vaD het He boek (Beleediging), waarin de artikelen betreffende misdrijven tegen de eer en goeden naam, door de aanneming van het ingrijpende amendement-De Beaufort geheel bedorven genoemd worden. In het oorspronkelijke ontwerp was bepaald, dat de beleedigde het bewijs van de waarheid kon vorderen en dat de beleediger, als hij dat bewijs niet leverde en overtuigd werd van willens en wetens gelasterd te hebben, zijn lastertaal met driejaren gevangenis kon boeten. Maar nu het a men- dement-Beaufort aangenomen is, kan de beleedigde het bewgs van de waarheid niet meer vorderen. De beleediger kan volhouden dat, wat hij gezegd heeft, toch waar was, zonder dat hij bevreesd behoeft te zijn dat men hem zal antwoorden bewijs dan de waarheid en als gij dat niet kunt, f dan zult gij niet alleen onder de strafbepalingen tegen smaad, maar ook onder de zooveel stren gere strafbepaling tegen laster vallen. Voor laster zal geen beleediger veroordeeld worden, tenzij hij het zelf wil. Gemkkig dus, dat er niet veel „ingrijpende, amendementen" zijn aangenomen. In dit opzicht is het goed dat zoovele leden, door weg te blijven, de gelegenheid daartoe zooveel kleiner gemaakt hebben. Het bericht dat de prins van Oranje voornemens zou zijn een reis naar de Oost te doen, is volgens het Vaderland onwaar. Door gedeputeerde staten van Zeeland is de verkiezing van een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer mr. J. Snijder, die zijn ontslag heeft genomen, in het hooldkiesdistrict Middelburg bepaald op Dinsdag 30 November a. en de herstemming zoo noodig Dinsdag 14 December daaraanvolgende# Blijkens een van den gouv.-gen. van Ned.-Indië ontvangt, n bericht werd de gouvernements-koffie- Alleen een vrouw kan zóo terstond een denkbeeld vatten: een man zou daar eerst een uur over moeten redeneeren; maar wie is uw hellebore „Mr. De Pelven." „Ol zoo! Ja, gij hebt volmaakt gelijk," zei hij en eensklaps nadenkend wordende, keerde hij tot zijn ezel terug, doch even daarna begon hij weer: „Ik ben te St Aignan geweest." „En hoe is het daar gesteld „Helaas, arm kind; het was een treurige tocht. De laatste maal toen ik in die streek geweest was, werd de oogst binnen gereden en waren de velden vol bloemen. Nu zou men zeggen dat de oorlog erover heengegaan is. Ingestorte huizen, gesloten of ontheiligde kerken, gewonden die zich door de dorpen voortsleepen En toch scheen er overal een onverklaarbare hoop en bemoediging te zijn, alsof de menschen al die ellende slechts beschouwden als een voorbijgaande plaag, die zij gaarne droegen, omdat die hen van een ondragelijken last bevrijdde. Ik kan het niet verklaren, maar ik deel u alleen den indruk mede, dien ik daar gekregen heb. In een dorp waar de diligence ophield, riep een der passagiers s ^Leve de Republiek 1" en iedereen in de nabijheid stemde ermede in, een gewonde die minus een arm en een been thuis was gekomen, het luidst van allen 1" „Heeft niemand u herkend?" „Natuurlijk niet. Ik stapte uit aan de her berg en hoorde daar dat dat ja, het zal oogst op Java, voor het loopende jaar onder ultimo Juni begroot op 701,200 pikols, onder ultimo September nader geschat op 651,900 pikols, waarvan 539,000 pikols in de pakhuizen waren afgeleverd. ridderordenBenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw L. de Taeije, directeur van de kunstacademie te Leuven. veeartsenijkunde E5 dienst. Voor den tijd van drie jaren benoemd tot assistent bij 's rijks veeartsenij kundige school te Utrecht, D. van der Sluijs, veearts te Oude Tonge. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. van het eerste kantoor te Amsterdam N. van Hamel, ontvanger te Leiden en van het zesde kantoor te Amsterdam J. J. Blankert, ontvanger te Leeuwardeü. Tholen, 9 Nov. De heer A. W. Westra, hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitge breid lager onderwijs alhier, zal weldra de be trekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Vlieland aanvaarden. Zijne plaats alhier zal niet vervuld worden, omdat besloten is de school, die zeer slecht bezocht werd, op te heffen. IJzendijke, 9 Nov. De gemeenteraad be noemde hedeu tot hulponderwijzer aan de openbare school in de kom dezer gemeente den heer J. J. L. ten Berghe te Haren. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft in het geschil tusschenden bg zonderen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier en de predikanten Sibmacher Zijnen en Koch, betreffende de inschrij ving in het lidmatenboek van de 32 door hen aangenomen lidmaten, den kerkeraad in het gelijk gesteld. Voor genoemde predikanten staat thans de weg open om te dezer zake zich te wenden tot de algemeene Synodale commissie. Tholen, 9 Nov. De heer J. L. Fortuijn Droogleever, predikant bij de N. H. gemeente alhier, heeft het beroep haar Krimpen aan den IJsel aangenomen. Het voormalig arsenaal te Bergen op Zoom, thans tot eene kazerne verbouwd, is voltooid. Het nieuwe gebouw, dat nog deze week betrok ken zal worden, is de fraaiste kazerne van ons land. De kosten der verbouwing hebben f 240.000 een schok voor u zijn, dat uw vader overleden is." Edmèe zweeg. Het was een schok voor haar, te meer daar zij baar hart niet te veel durfde onderzoeken. „De goederen zijn in perceelen verdeeld eu gedeeltelijk verkocht, maar het schijnt dat het in den beginne niet gemakkelijk is om koopers te vinden, vooral wanneer er eenige vrees bestaat dat de eigendomsbrieven eenmaal door een vroe- geren eigenaar te berde kunnen gebracht worden. Het land is ongeloofelijk goedkoop, voor een appel en een ei te krijgen, zooals men zegt. Het schijnt dat niemand in de gemeente de orde ge handhaafd heeft: allemans vee graast over bet eenmaal grafelijk domein; de bosschen zijn geveld; elke boer, elke pachter heeft een stuk land in zijn bezit en zon nog meer willen hebben, als bij maar geld had. De vroegere toestanden knnnen nimmer terugkeeren." „Heeft het kasteel zelf veel geleden?" „De boeren dansen 's Zondags in de vestibule en hebben met hunne klompen den steenen vloer bedorven. Men ziet ook sporen van baldadigheid hier en daar zjjn bijlen en pieken gebruikt en in éen kamer is blijkbaar brand geweest 1 De vlammen hebben de muren en de zoldering gelekt. Ik behoef n niet te zeggen dat al de meubels weggedragen zijn. In de herberg zag ik er het een en ander van staan." „Wien hebt gij gezien?" „Ik had mijn botaniseertrommel bij mij) Volgens den staat, aanwijzende de globale raming van kosten voor de uitvoering van hot plan tot algemeene regeling der kazerneering, is voor Bergen op Zoom eene som van 364.000 uitgetrokken. Kunstaieuws. Op 90jarigen leeftijd is te 's Gravenhage overleden de schilder P. J. van Hove, in de laatste jaren meest als decoratieschilder van den Haagsehen schouwburg bekend. Ren moeilijk zielkundig vraagstuk levert weder het strafgeding tegen den huieschilder Knuijf te Amsterdam op, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 Febr. 11. zijne ten bnize van mr. J. R. Corver Hooft, lid der tweede kamer, in dienst zijnde zuster Catharina Elisabeth Knuijfif te hebben vermoord. Deze man heeft reeds in 1870 zijne vrouw en zijn zesjarig kind vermoord, doch is toen waan zinnig verklaard on naar het krankzinnigengesticht t) Deventer overgebracht. Na 2i jaar, zoogenaamd genezen, ontslagen, heeit hij nn zijne zuster in koelen bloede gedood, zonder eenige andere beweegreden dan, zooals hij verklaart, een onweer- staanbaren lust om vrouwen te vermoorden." Na de daad heeft hij zichzelf aan de politie aan gegeven. Zpn grootvader was krankzinnig, zijn vader een dronkaard, en enkele leden zijner familie nu en dan niet wel bij het hoofd." Desniettemin verklaren prof. Kuhn, dr. Weidung en dr. Merkus Doornik, dat de man aan geen krankzinnigheid, monomanie homicide of folie morale lijdende is. Vllssingeii, 10 Nov. £en met zand beladen schuit is gisteren avoad op het paalhoofd, genaamd de leugenaar, alhier geslagen en verloren. De opvarenden hebben zich met het bootje gered. De 104e algemeene vergadering en het con gres der Ned. Maatschy, ter bevordering van Nij verheid zullen in 1881 opden2en Dinsdag in Juli en de beide volgende dagen te Haarlem worden gehouden. Als een bewijs van de vriendschappelijke gezindheid van sommige veroordeelden jegens de politie, st rekke dat een der gebroeders Lavertn, den politiecommissaris te Amsterdam, die deze lieden bij hun bekende inbraak op de Keizers gracht arresteerde, zijn „complimenten" heelt zooals gij weet, en iedereen hield mij voor een apotheker, die kruiden zocht. Uw oom Grabian kwam zjjn molen uit en vroeg of ik hem niets aan de hand kon doen voor de kwalen van zijn vrouw ik begreep dat haar humeur het meest genezing behoefde. Wij praatten een heelen tijd samenhij is een braaf man en ik vertelde hem dat ik wist dat gij nog in leven waart en dat bij tijding van u kon krijgen door een brief aan het adres van Crocq, Ik ben voorzichtig geweest, zooals gij ziet, want het schijnt dat er vóór mij reeds iemand daar was geweest om berichten in te winnen, maar die was onverrichter zake „Toch niet mr. De St Aignan?" „Neen kind; kijk maar niet zoo verschrikt." „De Pelven dan „Jnist, maar dewijl niemand iets wist, kon hij niets vernemen. Hij dacht zeker dat gij naar huis teruggekeerd waart, die schnrkGrabian vertelde mij dat zijn zwager Lerous, fort gras, zooals zij daar zeggen, gestorven was en daar hij een braaf man is en u liefheeft, wilde hij u dat geld doen toekomen „Ik wil er niets van hebben. Wie weet hoe „Luister kind: ik weet wat gij bedoelt; maar dat geld komt u van reehtswege toe en het zon u onafhankelijk maken. Ik kan u niet veel nalatenesn ziekte kan u beletten te werken en het is niet goed de kunst te boekouwen als

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1