Gemengde Berichten. Laatste bericütea» Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Kunstaieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Landbouw. •terdflm, Oova, Amsterdam, H. Wieriks, Boxtel, J. Bouman, Breda, C. Louwerse, Rotterdam A. van Wijk, Rotterdam, Johan David Wolff, Rotterdam; briefkaarten: Mej. M. Heemskerk, Amsterdam. Door gedeputeerde otaten van Zeeland is de maat van perkoenpalen, bestemd voor de cala- miteuse polders of waterschappen, in 't vervolg bepaald op 28 c. M. in omtrek op bet midden der lengte van de palen. De gekloofde eiken moeten voortaan eene doorsnede van 0.70 e. M. in het midden hebben. De Nieuwe Rott. Ci. deelde gisteren weder een staatje mede van de treinen, die in de afgeloopen week te laat zijn aangekomen, waardoor ook weer enkele aansluitingen werden gemist. Deze te late aankomst is in bijna alle gevallen het gevolg van den slechten toestand van den dienst op de Belgische staatsspoorwegen. Op die spoor wegen toch is de dienst veel te uitgebreid in verhouding tot de beschikbare exp'oitatiemiddelen. Het aantal machines is zelfs te klein voor den dienst, zoodat de staat reeds van de Grand Cen tral Beige heeft moeten hurendaarenboven ligt op de drukste gedeelten nog enkel spoor, terwijl de meeste stations te klein zijn, zoodat slechts 35 wagens elkaar daar kunnen kruisen. Al die oorzaken werken mede, dat de treinen te Esschen dikwerf veel te laat aankomen. Voor de Neder- landsche treinen bestaat dan slechts de keuze om óf de Belgische aansluitingen af te wachten en zelf te laat aan te komen, óf geen rekening met de Belgische treinen te houden. Herhaaldelijk is van Nederlandsche zijde op verbetering van den dienst op de Belgische staatsspoorwegen aange drongen verschillende conferentiën tot dat doel zijn reeds gehouden, doch men heeft er nog weinig resultaat van gezien. Er is zelfs reeds gedreigd, dat, indien de dienst der Belgische treinen niet verbeterd wordt, niet op de aanslui ting te Esschen meer zal worden gewacht, zoodat de Belgische treinen langs dat station dan zonder doorgaande correspondentie zouden zijn. Vad Het bericht van het Eandelsblady dat verleden Donderdag in de vergadering der liberale partij zou zijn besloten den minister van koloniën te interpelleeren over het aanblijven van den gou verneur-generaal is naar wij vernemen onjuist. {N. B. U.) De sensatieberichton van het Rott.Nöl. te Ber lijn betreffende eene verloving van H. K. H. prinses Hendrik, zijn reeds onjuist gebleken. Het Haagsche Dagblad is, door inlichtingen van goe derhand, in de gelegenheid die onjuistheid nog maals te bevestigen. De audieutie van den minister van justitie zal op den 9en dezer en die van den minister van financiën op den Hen dezer niet plaats hebben. Eindelijk is uit een groot aantal candidaten voor de vacature-Moens, op de centrale vergade ring van de liberale kiesvereenigingen in het dis trict Sneek, met groote meerderheid gekozen de heer mr. Ph. van Blom, pre^dent der rechtbank te Heerenveen, die zich de candidatuur liet wel gevallen. Gelijk men weet heeft de beer Van Blom vroeger voor Dokkum zitting gehad. Geen der beide oud-ministers, Kappeyne noch Smidt, kon voldoende sympathie bij de Friezen verwerven. Het belooft in dit hoofdkiesdistrict weer een hevige strijd te worden tusschen de liberale en de anti-revolutionaire partij. Ware de candidatuur van den heer Kappeyne doorgedreven, vrij zeker zou dan de overwinning zijn geweest aan de zijde der anti-revolutionairen, omdat vele liberaiey in geen geval aan den heer Kappeyne hun stem willen geven. Nu daarentegen het oud-kamerlid mr. Ph. vau Blom zich bereid verklaarde de candidatuur coloriet overwonnen had en dat mijne lijnen har monisch en mijne figuren goed gegroepeerd waren maar ik zag toch dat hij vond dat ik de kunst verlaagde." „Wat gij nu teekent is waar en natuurlijk, en de kunst berust op natuur en waarheid. Zie nu eens wat ik gewerkt heb, ik weet niet of mijn meester tevreden zal zijn." Zij bleven praten totdat Edmèe met schrik merkte dat het etenstijd was en Balmat met veel moeite overhaalde om te blijven en deel te nemen aan het maal, dat Mile De St Aignan altijd bij haar kwam gebruiken. Balmat ergerde haar steeds door zijn bezwaren om hare uitnoodigingen aan te nemen't was alsof bij bang was dat zij zou denken dat hij juist op dien tijd gekomen was, in de hoop van gevraagd te worden en hoe halstar- riger hij op dat punt was, des te meer voelde zij zich overtuigd dat hij geen geld genoeg had gehad om een behoorlijk maal te koopen. De eenzaamheid op het atelier begon echter op den duur drukkend te wordenzij luisterde som tijds met een soort van afgunst naar het zingen en lachen beneden bij üe leerlingen van David en was niet weinig verblijd toen zy op zekeren morgen bij het binnenkomen mr. De Lys voor zijn ezel zag zitten, druk bozig om de plant, die hij te St Aignan was gaan zoeken, te schilderen. Zij naderde op hare toonen, legde haar hand te aanvaarden, zal hoogstwaarschijnlijk de heer Oppedijk het onderspit moeten delven. Niettemin heeft de ondervinding in het kiesdis trict Sneek altijd geleerd, dat de liberale party als éen man moet opkomen om zeker te zijn van de zegepraal. (N. v» d, D.) ministerieele departementen. Bevorderd tot bouwkundige bij den dienst van het loodswezen, de kust- en oeververdediging, zeemerken enz., de adjunct-bouwkundige A. C. van Loo, en tot adjunct-bouwkundige W. K. C. Antheunissen. leger. Benoemd tot reserve-off. van gez. Ie kl. bij de landmacht, de burger-geneeskundigen (art sen): dr. G. Luchtmans te Ois ter wijk, endr.J.A. Visscher te Brielle. Benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Sneek de heer Bernard Ter Haar jr., litt. caud. te Nijmegen. Vlissingen, 9 Nov. De heer J. H. Klomp predikant bij de Ned. Her. gemeente alhier, is beroepen naar die gemeente te Rijsaen. Heden (Dinsdag) over een week wordt door de Haagsche afdeeling der Maatschappij van 'loonkunst het oratorium Paulm van Mendels sohn uitgevoerd, met de heeren Hill en Gunz als solisten voor de bas- en tenorpartij, mej. Gips als sopraan en eene bekende dilettante uit Rot terdam als alt. Door den minister van oorlog zijn, met ingang van 1 Januari a., betreffende de voeding der manschappen van het leger nieuwe bepalingen vastgesteld, waarin o. a. het volgende voorkomt De levensmiddelen zullen over het geheele leger gelijk zijn, d. w» z. dat bv. iu elk garnizoen van 1 October tot 1 April gegeten zal wordeneen maal per week 's morgens koffie met brood, boter en kaaszesmaal per week 'a morgens soep met vleesch driemaal per week 's middags aardap pelen met groenten en spek, eenmaal 's middags bruine boonen met spek, eenmaal 's middags grauwe erwten met spek, en eenmaal 's middags erwtensoep met spek. In elk garnizoen zal eene voedings-commissie worden ingesteld. Uit die commissie worden iedere week twee leden aangewezen, die belast zijn met den dage- lijkschen dienst. Deze twee leden, met den secretaris, keuren het vleesch, d aardappelen en verdere artikelen. De inspecteurs der wapens zijn verplicht zich, bij gelegenheid hunner inspectiën, van de goede hoedanigheid der levensmiddelen en van het naar behoor* n opleggen daarvan te overtuigen. Inzon derheid behoort dit tot üe taak van den hoofd intendant. In den regel moeten de maaltijden als volgt veideeld worden. Wanneer 's morgens soep ge bruikt wordtvóór de morgen-oefening brood met koffie; onmiddellijk na de morgen-oefening: soep met vieeschtusschen 3 en 4 urende -mddagkost. Wanneer 's morgens geen soep gebruikt wordt: vóór de morgen-oefening brood met boter, kaas en koffieomstreeks 1 uur n. m. de middagkost. Het keuren der levensmiddelen zal met de meeste gestrengheid geschieden. Zoo moet b. v. het rundvleeseh zijn goed, versch, gezond en met vet doorwassen, van ossen, droge of guste koeien, niet ouder dan zes jaren, wegende aan den balk niet minder dan 200 kg. De luit. ter zee le kl. J. Haremaker, uit Iüdië in Nederland teruggekeerd, is op nonactivi teit gesteld. Do hooge raad heeft verwoipen het cassatie beroep van J. H. A., te Ter-Neuzen, die door het gerechtshof te 'söravenhage tot celstraf is veroordeeld ter zake van diefstal van erwten, tijdens hij als nachtwaker op den spoorweg in dienst was over zijne oogen en zei: „Pan! Pan!" Hij herinnerde zich terstond het kinderspelletje: le jeu des fleurs en antwoordde op zijn benrt „Wie is daar?" „Ik I" riep zij lachend. „Wie is ik?" „De aartsengel Gabriel." „Wat wil die? „In alle geval geen muizenissen," ant woordde zij, eensklaps het spel vergetende. „O meester ik ben zoo blij dat gij weer hier zijt. Welk nieuws brengt gij mede? Zijt gij te St Aignan geweest „Niets opwekkends. Laat mij liever zien wat gij in mijn afwezigheid gedaan hebt. Ik heb op u gewacht om het te bekijken en ik moest deze bloem schilderen. Ik heb de heele plant in vochtig mos medegebracht; zie hoe fijn eu teer zij is; ik begrijp niet hoe zij alles wat wij door leefd hebben te boven gekomen is. De karos was slecht genoeg, met acht of tien passagiers binnen in met de bagage, zoodat acht paarden haar nau welijks konden voorttrekken en wij zaten zoo opeen gepakt dat men, als men wilde uitstappen, zijn buurman eerst moest vragen om een arm of een been, waar hij op zat. Toen dacht ik dat ik mijn benrs verloren had dat bezorgde mij een benauwd half uurtje en ik vond haar niet terug voor 's avonds in mjjn laars, waar ik haar De Zierikzeescke Paardenmarkt. Schouwen—Duiveland, 6 Nov. 1880. Zierikzee heeft, als gedenkteekenen van vroe gere bedrijvigheid, een appelmarkt, eene Sehouw- sche- en eene Duivelandsche botermarkt, een korenmarkt, een lammermarkt, een melkmarkt, een varkensmarkt, een varremarkt, een vischmarkt en een vlasmarkt. Verordeningen gewagen zelfs van een hoender-, duiven- en eiermarkt. Of deze markten, bij gebreke van vertier, elkaar verslonden hebben, dan wel of zoo vele markten der markten dood is, weet ik nietmaar wel dat van deze lange reeks nog alleen de Schouwsche botermarkt en de vischmarkt in leven zijn. Op de andere is het, zelis op marktdag, zoo stil dat een haas, de drukten in het veld moede, er met pleizier een dntje zou doen. De graanmarkt, in vorige eeuwen op de steenen brug en later in de benrs gehouden, is, onverklaarbaar genoeg, verdwenen en uitgeweken in de logementen, waar zij haar leven bij een kammetje koifie en een borrel voortzet. De benrs dient alleen om erin te spelen en tot schuilplaats voor een stortbui. Bovendien verkondigen elkander nadrukkende almanakken, dat er jaarlijks te Ziorikzee een paardenmarkt gehouden wordt; maar dat is on waar en een van die almanakleugens, waaraan geen paard zich stoort en waarover geen menseh zich boos maakt. Deze paardenmarkt werd ingest dd den 7en November 1531 en aanvankelijk gehouden den eersten Zaterdag na halfvasten, op de varre- of rundveemarkt, destijds gedeeltelijk een bestraat plein voor 's Gravenhof. In het midden van dit plein was een perk, beplant met fraaie olmboomen en omheind met een balie. Aan deze werden op de voemarktdagen vier Zaterdagen achtereen gehouden, beginnende met den laatsten Zaterdag in October de stieren (varren), koeien en run deren vast- en ten toon gezet. Met de paarden reed men rond het plein. Ofschoon ieder, die te Zierikzee en in het Poortambacht paarden hield, verplicht was ze op die tentoonzetting van tien tot elf uren te traktceren, heeft deze paardenmarkt zich nooit boven de alledaagsche onbeduidendheid knnnen verheffen, en toen de dwang om ze er te brengen ophield, is zij ex officio gestorven. Notarieel is baar overlijden nooit geconstateerd, maar in t jaar zooveel is het eenige en laatste paard, dat er gebracht was, bang van zijn eigen schaduw in het Poortambacht gevlucht, en de paarden markt voorgoed dood verklaard. „Maar de tijd is aangebroken om ze met nieuw leven te bezielen," zet de Zierikzeesche afdeelind der Zeeuwsche Hij van Landbouwen zij richtte zich tot den gemeenteraad van Zierikzee, mét verzoek de oude paardenmarkt te verzetten op den eersten Donderdag in Juni en daarbij een tweede paardenmarkt te houden in November. Zoo werd besloten en de eerste najaars-paar- denmarkt bepaald op aanstaanden Donderdag, op de oude Varremarkt, waarvan de balie en de olmen verdwenen zijn, doch die nu, omplant met kastanjeboomen, ten koste der gemeente voor het duel geschikt gemaakt is. Bestaat er aan zulk een markt behoefte? Sinds jaren is er hier eene vereeniging tot veredeling van het paardenras, die ten doel heelt door aankoop en het ten gobrnik stellen van hengsten bet bestaande ras te verbeteren en te veredelen. Het gunstig gevolg van haar streven blijkt uit de vele fraaie en geschikte paarden, die men aller- wege aan ploeg en wagen aantreft, en uit de hooge prijzen die daarvoor worden bedoDgen. Om dezen weg met vracht te blijven bewandelen is echter een markt noodig, waar alles wat het ras Bchoons en goeds oplevert de gansche uit komst van een jarenlange krnising eens of tweemalen 's jaars bijeengebracht en te koop ge steld wordt; een maikt, werwaarta 7616 koopers van andere plaatsen gelokt worden. Met vertrouwen wacht ik dan ook de Zeenw- sche landbouwers en de Hollandscbe kooplieden Donderdag te Zierikzee, om op de eerste Zierik zeesche najaars-paardenmarkt winst te doen. Zij kunnen door aankoop de markt doen bloeien en hier het fokken van scheone en goede paarden, voor wijder kring dan Schouwen— Duiveland, mogelijk maken. De Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij verdient onzen dank door haar boot Donderdag morgen zeker ingestoken had in plaats van in mijn zak. Laat nn eens zien." Hij stond op en bezag een heelen tijd haar doek en de bloemen die zij nabootste. Er kwam een zeer voldane trek op zijn gelaat en eindelijk sprak bij „Wel, dat is heel goed, mijn kind Gij hebt hard gewerkt." Hij gaf haar nog eenige wenken en was zoo geheel vervnld van zijne knust dat Edmée wel begreep dat zij vooreerst niets over St Aignan zon hooren. (Word vervolgd) te zeven uren van Middelburg en 's namiddags te half drie van Zierikzee te doen aivaren. Daar door is, vooral aan liefhebbers van Walcheren en Znid- en Noord-Beveland, een onwaardeerbare gelegenheid gegeven om de markt te bezoeken. Dat de fokkers, niet om de premiën, maar in het belang der zaak, bun best zullen doen om de markt, wat het getal en de soort betreit, aan haar doel te doen beantwoorden, daarvoor durf ik instaan eu ik vlei mij dat geen land- bonwer, ook al koopt hij niets, haar onvoldaan zal verlaten. Mocht ik mij vergissen en het bljjken dat de markt slechte dienen moet om onderling eikaars paarden te bewonderen, dan zal zij, gelijk de eerste, als een nachtkaars nitgaan. Om bet goede doel dat ermee beoogd wordt, is het onze plicht, haar daarvoor te bewaren. Heden morgen omstreeks 10 nnr is de groenteverkooper, J. M., met zyn wagen op weg naar de stad zijnde, op de Nooidbrug alhier plotseling in elkaar gezakt en, op eene draagbaar naar zijn huis op den Singel gebracht zijnde, binnen weinige oogenbhkken overleden. Amsterdam wordt dezer dagen in onrast gebracht door een inbreker, die er zijn werk van maakt om, door de tuinen heen, de denien en vensters aan den achterkant der huizen open te breken. Verder gaat bij dan met de grootste kalmte te werk, steekt het gaslicht op of een kaars die hij bij zich heeft, breekt op zijn gemak kasten en laden open en haalt eruit wat van zijne gading is. Gemerkt goud en zilver, alsook bankpapier, laat by in den regel liggen. Aan zekere kenteekenen, welke bij iederen diefstal te vinden zyn, meent de politie stellig te kunnen zien dat zij steeds met éen en denzelfden persoon te doen heeft, die misschien een medeplichtige heeft, welke voor hem op wacht staat. Uit Arnhem wordt gemeld dat de brandkast van den heer Traan boer de val- en vuurproef glansrijk heeft doorstaan. De dear is met den sleutel geopend, waarbij bleek dat het papier eu het bankbiljet van 25 gulden wel ver kleurd doch nog goed leesbaar waren. Het kistje is door den val uit elkander gesprongen. Heden wordt de andere kast, die aan een hevige vuur proef was blootgesteld, geopend. Op een der bekende concerten Pasdeloup te Parijs begon Zondag het orchest het preludium van Lohengrin te spelen en het publiek verdeelde zich in twee kampen. De eene helft juichte toe en riep btsterwijl de andere geweld maakte en haar woordvoerder vond in een jongmensch, die van de tweede galerij af riep „Geen bis voor den man die Frankrijk heeft beleedigd". De heer Pasdeloup wilde zijn orchest weder laten beginnen, maar er was zulk een oorverdoovend leven dat men geen noot kon verstaan. Hij sprak toen tot het publiek: „Mijne heeren, ik schik mij naar de meerderheid en verbeeld mij dat de meerderheid voor het preludium is". Maar het hielp niet; hetzelfde tooneel herhaalde zich en alle spelen werd onmogelijk. Toen vond de heer Pasdelour er wat op. „Wij zullen eerst het septuor van Beei- hoven uitvoeren, maar dan ook het preludium",zeide bij. Toen het septuor gespeeld was, liep de kleine helft van het publiek de zaal uit, morrende tegen den componist die zoo menig werf harde woorden tegen Frankrijk bezigde. De andere helft van het publiek genoot rustig van Wagners tonen. Tweede kamer. Strafwetboek. Eene lang durige discussie werd gevoerd over het voorstel der commissie van rapporteurs om de strafbepa ling van art. 446 te doen vervallen tegen de inzegening van een huwelijk vóór de burgerlijke voltrekking daarvan. De commissie motiveerde haar voorstel op grond der vrijheid van gods dienst. De heeren Vening Meinesz en Van der Feltz verdedigden de bepaling in het belang van 't burgerlijk huwelijk en ter voorkoming van misleiding omtrent de rechtsgevolgen van het ker kelijk huwelijk. Dit laatste woog bij den minister het zwaarst, dewijl do plicht van den staat om te waken tegen die misleiding, te dringender is omdat het burgerlijk wetboek uitdrukkelijk alle rechtsgevolgen aan het kerkelijk huwelijk ontzegt. Het artikel werd aangenomen met 46 stemmen tegen 21, waaronder twee liberalen. Daarentegen werd verworpen met 46 tegen 21 stemmen het voorstel der commissie om strai te bedreigen tegen het niet helpen van een dren keling of een opgehangene in afwachting der politie. De minister achtte dit artikel onnoodig en onpractisch in 't belang der justitie. Bij de behandeling der verdere artikelen is de strafbepaling tegen kennelijken staat van dron kenschap in het openhaar, beperkt tot de open bare straat. Aldus gewijzigd werd het artikel met 39 tegen 28 stemmen aangenomen. Bij verschillende andere artikelen werd eene korte gedacht enwisseling gevoerd of eenige wij ziging aangebracht. Het geheele wetboek is daarna aangenomen met 58 tegen 10 stemmen. Amsterdam. Het stoomschip Madura heden morgen uit Batavia te Ymuiden binnenge komen en vertrekt den 20n dezer weder naar Indië. Brussel. De zitting der wetgevende verga dering werd heden geopend door den koning met eene rede, waarin li ij in de eerste plants deonai-* hankelijksfeestèn in herinnering bracht en aan de natie, ook uit naani der koningin, dank bracht voor hare betoonde gehechtheid bij de verloving van prinses Stephanie. „Het vaderlandslievende feest van 16 Augustus,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2