1880, N«. 265 123e Jaargang. Dinsdag 9 November. Gemengde Berichten. Middelburg 8 November. Benoemingen en besluiten. 0 n der wijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstaieuws. Dit blad verschijnt dagelijks^ met nitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 8,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Oent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 'f, 1,60 iedere regel meer 0,20. f< Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité O. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behooren twee Bijvoegsels. In de heden namiddag gehonden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, werd door den voorzitter, den heer mr. W. C. Borsius, het volgende voorstel gedaan Bij de wet van 7 April 1869 (Stbl. no. 57) berreffende de maten, gewichten en weeg werktui gen, woeden de wetenschappelijke namen vastge steld, maar met bijvoeging van de Nederlandsche benaminghet gebruik wae dus facultatief, alléén het bezigen van oude-afgeschafte benamingen werd verboden en beboet. Het tegenwoordig wetsontwerp erkent alleen de wetenschappelijke benamingenhet gebruik der Hollandsche is verboden en wordt beboet; de regeering meent dat de laatste tien jaren een vol doend overgangstijdperk vormen, om voortaan de systematische benamingen uitsluitend toe te laten. Blijkens het verslag werd in de af deelingen der tweede kamer „door de meerderheid het weg laten der Nederlandsche namen, van welke vele reeds het burgerrecht verworven hebben, afge keurd en herstel daarvan gewenscht." Toen de regeering bij haar antwoord aan dien wensch der meerderheid niet had toegegeven, beeft de commissie van rapportenrs bij haar eind verslag een amendement voorgesteld om art. 8 te wijzigen en bij de systematische benamingen weder de Nederlandsche benamingen te voegen, evenals thans in de vigeerende wet van 1869. De voorsteller meent dat het in het belang is, vooral van den kleinhandel, om dat amende ment te ondersteunenhij meent dat vooral voor die klasse van handeldrijven den de verplichting om van liter, deciliter en centiliter, van hectogram decagram, enz. te moeten spreken;althans voor bet tegenwoordige te bezwarend is, en geeft daarom in overweging dit amendement te onder steunen. Hij merkt op dat in het voorloopig verslag is opgemerkt „dat de regeering omtrent de werking der bestaande ijkwet, waarschijnlijk het gevoelen had gevraagd van de voornaamste kamers van koophandel en fabrieken" enz., met verzoek die stukken over te leggenop die vraag heeft de re geering ontkennend geantwoord, erbij voegende dat die kamers „omtrent speciale punten geraad pleegd worden, zoo dikwijls daaraan behoefte bestaat". Waar dus blijkt dat de tweede kamer meer dan de regeering hecht aan de meening der kamers van koophandel en fabrieken, acht de voorsteller het niet ongepast bij adres aan de tweede kamer ook adhaesie aan dit amendement kenbaar te maken; de Amsterdamsche kamer is op dezen weg voorgegaan, haar adres is in de zitting der tweede kamer van 28 October ingekomen. De kamer vereenigde zich met dit voorstel. Nog werd door de daartoe aangewezen commissie rapport uitgebracht betrekkelijk een schrijven van de kamer te Harlingen, waarbij deze onder steuning verzoekt van een door haar aan den minister van waterstaat enz. gericht schrijven, tot ondersteuning van het door de Maatschappij v(n Nijverheid aan dien minister gericht adres om herziening der wet van 28 Mei 1869, regelende bet toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. De commissie acht eene periodieke herziening niet wenschelijk, maar wel eene herziening nadat de onderviLding geleerd heeft dat zulks noodig is. Voorts gelooft zij niet dat de klachten, die nu zijn ingekomen, eene herziening zouden moti- veeren, terw^l zij bovendien vermeent, dat de vraag, zooals nu gedaan, onvoldoende is. Het komt haar voor dat het niet genoegzaam is te onderzoeken of de ketel en de andere stoomtoe stellen in eene stoomboot onvoldoende zijn, maar dat ook de zeewaardigheid van het schip moet verzekerd worden. De commissie adviseert dus de gevraagde on dersteuning niet te verleenen, met welk advies de kamer zich vereenigde. Eindelijk werd besloten naar aanleiding van voortdurend te laat aankomen van den twee den sneltrein in den morgen alhier, een adres te zenden aan den minister van waterstaat teneinde, zoo noodig door tusschenkomst van den minister van bnitenlandsche zaken, bij de Belgische re geering erop aan te dringen dat de dienst der Belgische staatsspoorwegen zoodanig worde gere geld, dat de aansluiting van de treinen van Brussel en Antwerpen worde verbeterd, zoodanig dat de Exploitatie-maatschappij te Roosendaal niet die vertraging ondervinde, die daar in tien laatsten tijd steeds plaats vond. Veere, 7 Nov. Het den 5en dezer aan het strand te Vrouwepo'der aangespoelde lijkje was van een kind van 10 a 11 maanden naar gissing, mannelijk geslacht, lang 0.7 meter, aangezicht rond, voorhoofd gewoon, oogen blauw, neus ge woon, kin rond, haar blond, gekleed met blauw wollen doek, zwart dasje, bruin gestreept dasje, wit gehaakt slaapmutsje, paarsch katoenen kleedje, rood gestreept hemdrokje met eene aan de linten bevestigde kleine medaille en hartje van rood laken, katoenen hemd en aan den rechter voet,, een zwart lakensch schoentje en rood wollen kousje Het lijkje is Vrijdag jl. op de algemeene be graafplaats te Vronwepolder ter aarde besteld. Goes, 6 Nov. Tot vader en moeder in het weeshuis alhier zijn benoemd de heer J. C. Hart man en diens echtgenoote te Middelburg. Groede, 6 Nov. Door 37 van de voornaamste ingezetenen dezer gemeente is een adres ingezon den aan den gemeenteraad, waarin wordt verzocht toe te staan het verzoek van de heeren Boers en Lebaigue om concessie voor een stoomtram Bres- kensMaldegem, en subsidie of rente waarborg. Adressanten gronden zich in hnn adres op de wenscheiykheid van opheffing van den staat van afzondering van ons gewest; op het indirecte voordeel ook voor deze gemeente; op de bewijzen van welvaart die zich allerwege voordoen waar spoor- of tramwegen de streek doorsnijden, en bestrijden de veronderstelling dat tramlijnen op de openbare wegen gevaarlijk zouden zijn voor de veiligheid. Breskens, 6 Nov. In de gisteren gehouden zitting van den raad dezer gemeente is in begin sel aangenomen den tramweg BreskensMaldegem te subsidieeren. Pas is in ons blad, door eene vele stadiën door- loopen hebbende gedachtenwiaseling uitgemaakt eu bewezen dat Bilderdijk niet en Immerzeel wèl de dichter is van de vier bekende regels „O richt uw naasten niet enz," of mr. J. A. Levy komt iu de Amsterdammer met onverstoor bare kalmte ze weder aan Bilderdijk teruggeven. Jammer toch, dat niet iedereen, alles lezen kan, wat overal geschreven wordt. Maar de redactie van een weekblad als de Amsterdammer moest toch De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag, 9 Nov. a., niet plaats hebben. In het tijdperk van 3 tot 30 October jl. zijn geene ambtsberichten omtrent het voorkomen van longziekte onder het rundvee ingekomen. In het vorige tijdvak van vier weken waren mede geeae gevallen dier ziekte bekend geworden. Omtrent den noorder-lekdijk, die, na de piaats gehad hebbende verhooging en verzwaring, alge meen beschouwd werd een bolwerk te zijn tegen gevaren bij hoog opperwater en ijs, moet helaas worden medegedeeld, dat, ondanks deze werken, even boven het dorp Vreeswijk sedert eenige maanden weder eene belangrijke 6n aanhoudende verzakking wordt waargenomen, die zich over eenige honderden meters lengte en nagenoeg geheel de dijkskruin uitstrekt. Olschoon van de zijde der directie al het moge lijke wordt gedaan om de onheilen, die daaruit zouden kunnen ontstaan, te voorkomen, is toch dat verschijnsel van zóo overwegenden aard, dat daarop in de eerste plaats de aandacht van de regeering behoort te worden gevestigd, vooral nu, bij den naderenden winter, de buiten hare oevers getreden rivier dien toestand onrustbarend doet worden. (JV. R. CU) De gezondheidstoestand van den heer mr. M. H. Godefroi moet zoodanig zijn, dat er wel hoop bestaat op zijn herstel, doch dat hij zijn verder leven kalm zal moeten doorbrengen en zich uit het openbare leven terugtrekken, in verband waarmede hij voornemens zou zyn om met Juni e. k. zijn mandaat als lid der tweede kamer neder te leggen. In de 11. Donderdagavond te 5s Hage gehouden bijeenkomst van de meerderheid der leden van de liberale partij in de tweede kamer, moet besloten zyn de regeeriug te blijven steunen, doch tevens den minister van koloniën te interpelleeren over de benoeming van een nieuwen gouvernenr- generaal. Ebl, kantongerechten. Op verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Hoorn, aan mr. P. G. ten Zeldam Ganswijk. Tot hulponderwijzer aan de rijks leerschool alhier is benoemd de heer M. M. Blankert, te Maartensdijk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Serooskerke (W), door den heer J. H. Beekman, predikant te Chaam c. a. Het Wag. weekblmeent met zekerheid te kunnen mededeelen uat het voorstel der Synode tot kerspel vorming door de meerderheid van de lea n der provinciale kerkbesturen verworpen is. Axel, 6 Nov. Voor het beroep naar de N. H. gemeente alhier, is door den heer J. E. Steen bakker Morilyon Loysen, predikant te Bruchem c. a.j bedankt. Ter Neuzen, 8 Nov. Door den heer C. Knijper, predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Nieuw-Vennep, is bedankt voor het beroep naar die gemeente alhier. De le luit. B. Van Bekum van het le bat. 2e reg. inf., in garnizoen te Grave, is overge plaatst naar het depot van discipline te Vhssingen. Men verneemt dat de betrekking van decoratie schilder van den koninklijken schouwburg te 's Hage tal worden opgedragen aan den heer Plaat, schilder decorateur aan den grooten schouw burg te Botterdam. Aaostaanden Vrijdag zal, weder door de zorg der Vereeniging t. b. v. g. V. o. k. alhier, een concert gegeven worden door de dames Fanny, Marie en Amalie Tschampa en Marianna Gallo- witsch, uit Gratz in Stiermarken, die zich als het „Oostenrijksche damesquartet" reeds wijd en zijd beroemd hebben gemaakt. Beroemd iB geen te Bterke uitdrukking. Duitsche kunstkenners van naam vergelijken hare uitvoe ringen bij die van het domkoor te Berlijn. Ben bevoegd Nederlandsch beoordeelaar schreet„Men bewondert bij dit quartet glasheldere stemmen, eene volmaakte eenheid, eene goed bestudeerd-, zorgvuldig genuanceerde, en tooh hoogst jsen- voudige, trissche en natuurlijke voordracht. Ruhelhal, van Mendelssohn, het zeer interessant bewerkte lied van Wagner (in de eerste twee coupletten is de melodie aan de alt gege ven en vormen de andere stemmen daarboven een doorzichtig en bekoorlijk weefsel van akkoor den), de t'irda van Brahma, do oude Engelsehe dans van Morleg, het Rarnther Volkslied van Koichal en het Rachlgesang, van Kreulzer trokken ons bijzonder aan. Bene zeldzame eigenschap heeft de contra-alt van dit quartet; tot in de laagste tonen (wij hoorden haar D zingen) blijft de stem echt vrouwelijk van klank. De piano's en forto's de cressendo's en decrescendo's werden met on berispelijke juistheid en ongeëvenaarde gelijkma tigheid uitgevoerd. Door den beer S. A. Kiausen, te Utrecht, is vergunning gevraagd voor het aanleggen van een stoomtram van Bergen op Zoom naar Baarle- Nassau. Die tram zal eene onderlinge verbinding geven tusschen de beide eerstgenoemde gemeenten en de gemeenten Halsteren, Steenbergen, Oud- Gastel, Oudenbosch, Hoeven, Etten, Prinsenhage, Breda en Ginneken. Zaterdag had te Arnhem opnieuw eene beproeving plaats van brandkasten van den heer E. G. Traan- boer. De opening der kasten zou Maandagmorgen plaats grijpen. De bestelde kast, waarop de valproef is toegepast geworden, heeft zich oogen- schijnlijk goed gehoudende voet was evenwel zwaar beschadigd. Onmiddelijk na den val is de kast opgericht en opnieuw, thans gedurende drie uren, aan een hevig vuur blootgesteld. Vermoe delijk zal de inhoud, bestaande in papieren, waarvan eenige besloten waren in een kistje, beschadigd zijn, daar na eenig stoken na den val rook uit de kast drong. De heer T. had beslo ten, op de brandkast die in 1879 reeds de valproef had doorgestaan deze nu niet meer toe te passen. V rijdagavond werd te Bergen op Zoom door het paardenspel van Blanus en Dassie eene laatste voorstelling gegeven, onder medeüeeling dat na afloop daarvan een zevenjarig vos-merriepaard zou worden verloot. Na de voorstelling, die door een nogal talrijk publiek werd bijgewoond, ving de verlotiDg aan. Nadat een groot aantal nieten waren uitgekomen kwam N°. 63 als prijs voor het paaid. Dat nummer was ten deel ge vallen aan M. E., hovenier, wien onder luid ge- jubbel door al de toeschouwers geluk werd ge wenscht. Doch de verloters weigerden den prijs af te leveren, omdat op het lot, waarop „prijs voor het paard" stond, ook tevens N°. 58 was gezet, welk nommer niet te vinden was. De zaak is in handen der politie. De schade, die door de overstrooming van den Rijn en den Ouden Rijn in de omstrekeu van Herwerden, Aerdt en Pannerden is aangericht, wordt op f 300.000 geschat. De Parijsche kamer van koophandel gaat eene handelsschool oprichten, waar het programma zal omvatten aardrijkskunde, geschiedenis, vooral voor zoover zij voor den handel van belang is, staathuis houdkunde, beginselen van burgerlijke en handelswetgeving, het burgerlijk wetboek, verge lijkend handelsrechtspoorweg-kanaal- en haventarieven en twee vreemde talen, waarbij de leerlingen kunnen kiezen tusschen Engelscb^ Duitsch, Spaansch en Portugeesch. Vrijdag is te Parijs onder voorzitting der ministers Tiiard en Barthélemy St. Hilaire een internationaal congres geopend tot bestrijding van den industrieelen eigendom (rechten van den uitvinder). Er zijn veertien natiën vertegenwoordigd. De Engelsehe ijzerfabrikanten hebben een duchtigen mededinger in den heer Krupp te Essen, die hen ook op hun eigen gebied durft aanvallen. Bij eene inschrijving voor 3000 ton stalen spoorstaven, voor de voltooiing van den Lynn en Fakenham-spoorweg, waren Krupp 's prijzen heel wat lager dan die zijner Engelsehe concurrenten, zoodat de aannemers de rails bij hem besteld hebben. Het 28e artikel der socialistenwet, de kleine staat van beleg, zooals men den toestand noemt waarin de politie, zonder reden van hare zaak te geven, ieder het verblijf binnen zekere stad kau ontzeggen, is onlangs toepasselijk verklaard o. a. op Hamburg. Reeds tachtig meuschen hebben bevel ontvangen aanstonds de stad te verlaten. In Altoua trof hetzelfde lot twiötig „gevaarlijke" families. Men wil schoon schip maken naar het schijnt, eer de sociale hervormingen van boven af worden ingevoerd door den deus ex machina die een einde moet maken aan het sociale drama ii^ Duitschland.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1