J Laatste berichten, BUITENLAND. Kécl ames. Kunstnieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Het beroemde Zweedsehe damesquartet is voor goed ontbonden. Frau Petterson woont als wakkere buisvrouw bebagelijk te Stockholm. Irdulein Oberg is te Boston mevrouw Steckbridge geworden. Frau Söderland zwaait den schepter op haar andgoed en FrSulein Indeberg staat op 't punt in 't huwelijksbootje te stappen. Door de rechtbank alhier werd heden uitspraak gedaan in de zaak der sjouwers, beklaagd van diefstal van koffieboonen uit de lading van het schip Betsy en Arnoldtijdens zij werkzaam waren bi] het lossen van genoemd schip. De rechtbank veroordeelde, overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, wegens eenvoudigen diefstal, onder verzachtende omstan digheden gepleegd, P. L., J. G. S., J. B. v. K., J. IJ., K, J. K., A. G. en M. v. d. B. tot 6 weken en H. J. M. tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. P. M, M., tegen wien eene cellulaire gevangenis straf van twee maanden was geëischt, werd eveneens tot zes weken gevangenisstraf in een zame opsluiting veroordeeld en allen in de kosten der procedure. Een talrijk publiek woonde deze zitting bij. De zaak van W. M. de Jongh is gisteren, bij beschikking van de raadkamer der rechtbank te 's Gravenhage, verwezen naar den proc.-gen. bij het gerechtshof aldaar. Naar men verneemt zal eene Nederlandsche fabriek zich weldra onledig gaan houden met de vervaardiging van tramlocomotieven, volgens het stelsel dat te Marly in Frankrijk is toegepast. Dit systeem maakt den vuurhaard in de locomo tief overbodig, neemt dus het ongerief van rook en sintels weg, en geeft den machinist gelegenheid zijn aandacht onverdeeld te kunnen wijden aan den weg, zoodat het gevaar vermindert, dat een atoomtram, voor voorbijgangers of rijtuigen kan opleveren. Het gemis van een vuurhaard berust eenvoudig op de vinding, om nit stationaire machines een hoeveelheid stoom in de locomotief op te nemeD, Deze stoom, in koud water gebracht, doet aan de oppervlakte weder stoom ontstaan en op deze wijze is de bewegende kracht voor het trekkend werktuig gevonden. Te Marly heeft een dergelijke machine over een afstand van 15 kilometer 400 personen vervoerd, zonder dat het opnemen van een nieuwen voorraad stoom noodzakelijk was. De Belgische zeelooda M. L. Janssens, die vóór veertien dagen een stoomschip uit Hamburg heeft gebracht tot in 't Kanaal, en reeds Vrijdag daaraanvolgende te Vlissingen werd terug ver wacht, heeft tot nog toe niets van zich laten hooren. Vermoedelijk kon hij, wegens den storm die gepasseerde week woedde, niet van het atoomschip worden afgezet, en is hij zoodoende medegevaren naar Buenos-Ayres. (Z.) Eene commissie van 7 boekhandelaars heeft, ingevolge opdracht der algemeene vergadering van de Vereent. b. der belangen van den Boek- handelhet plan opgemaakt en de uitnoodigingeu verzonden voor een in 1881 te houdt n tentoon stelling van hulpmiddeleu voor den boekhandel. Het doel is den Nederlandschen boekhandelaar een zooveel mogelijk volledig overzicht te geven van al wat in den tegen woord igen tijd ten be hoeve en ten nutte van zijn vak wordt vervaar digd. Aan hen, wier inzendingen uitmunten door practiBch nut of sierlijkheid van uitvoering, zal een eere-diploma worden toegekend. De tramweg-maatschappij te Amsterdam heeft het vrijzinnige besluit genomen van voortaan niet meer acht, maar zeven zitplaatsen op eene bank te rekenen. Van daar groote vreugde onder het tot dusver als haringen opeengepakte tram- publiek. Uit Terschelling wordt van 8 dezer gemeld Vermoedelijk zijn aan deze kusten weer ver scheiden schepen vergaanalthans men heeft vele wrakstukken gevonden en overal drijft hout. Een der loodsen was bij die gelegenheid overgegaan op een schip en ook dat schip is vergaan; 't lijk van loods Ree is reeds gevonden, hij laat eene weduwe met 4 jeugdige kinderen na. Andere loodsen zijn gelukkig terecht gekomen. De kroonprins en kroonprinses van Dene marken zijn gisteren morgen nit de residentie naar Parijs vertrokken. Prins Frederik en prinses Hendrik namen aan het station hartelijk afscheid. Dr. Th. Davids, geneesheer te Amsterdam, viert heden zijn öOjarig doctoraat. Zijn vader, dr. L. Davids, in 1820 overleden, voerde de koepok inenting hier te lande in en was de oprichter van het genootschap tot bevordering der inenting te Rotterdam, onder de zinspreukNepeslisintretj vigiliaZijn grootvader was dr. S. Davids, in 1738 gepromoveerd en een der meest geachte geneesheeren van zijn tijd te Rotterdam. Het weekblaadje Recht door zee} dat ge durende eenigen tijd getracht heeft de orthodoxie op kerkelijk, de antirevolutionaire leer op staat kundig en den humor op letterkundig gebied te vereenigen, heeft het moeten opgeven en is dood. Erger Sisyphus-arbeid is dan ook niet licht te bedenken. Te Arnhem is weder een eigenaardige, doch zeer afgesleten „grap" verkocht. Des middags te 12 uren kreeg het bestnur van den schouw burg een telegram uit Amsterdam, meldende dat het Fransche gezelschap van den heer Widiam en mevr. d'Askoff, dat des avonds spelen zon, den trein gemist had en niet op het bepaald uur te Arnhem kon zijn. Het bericht was onderteekend: Bolleman. Terwijl men nog aan 't overleggen was op welke wijze dit aan 't publiek mede te deelen, verscheen de heer Widiam met zijne spelers. Waarschijnlijk heeft men hier niet met een grappenmaker, maar met een vijand uit broodnijd te doen. Daarom was het te wenschen dat men hem ontdekken kon. Er is bij de North-Britsh spoorwegmaat schappij weer een plan aanhangig om de brug over de Tay te herbouwen. Men zou een nieuwe brug bouwen met dubbel spoor, ten westen der oude brug, waar de rivier door boriDgen is on derzocht. De pijlers zullen van Bteen zijn, elf voet minder hoog dan de oude brug, en de brug zal eene ijzeren leuning aan iedere zijde dragen. Dit is niet het eerste voorstel, maar het is zeer twijfelachtig of men wel in het geheel de brug zal herbouwen. Het zou zeer groote kosten veroorzaken, en men vreest dat het publiek onder den indruk van het groote ongeluk er geen ge bruik van maken zou. Dezer dagen begon eene schaakpartij tusschen Liverpool en Calcutta per telegraaf. Door een vernuftigen sleutel heeft men voor iederen denk baren zet slechts éen woord te seinen. Het spel wordt van beide zijden door eene schaakclub gespeeld die ieder een comité hebben gekozen. In Liverpool schijnt dit comité talrijk te zijn, maar te Calcutta telt het slechts vier personen, twee Engelschen en twee Brahminen. Russische berichten maken soms vreemde omwegen. Zoo kunnen wij nu mededeelen dat de Londensche Stand ird het volgende verneemt uit Kopenhagen omtrent den gezondheidstoestand van den czaar die te Livadia vertoeft. Meer dan twee maanden geleden was de gezondheidstoestand van den czaar reeds zeer angstwekkend, en thans verkeert hij in een voortdurenden staat van slaperigheid door groote afmatting. De berichten omtrent zijne abdicatie-plannen zijn echter zonder grond, wijl de czaar gaarne zou sterven in de volle waardigheid van het keizerlijk purper om, naar de Russische wet, aan prinses Dolgorouki de waardigheid na te laten van czarin-weduwe. Er zal echter spoedig eene ukase worden uitge vaardigd om aan deu kroonprins het tijdelijke regentschap op te dragen, zegt men. Een Engeleeh reiziger geeft in de Revue Brittanigue de volgende beschryving van een Japanschen maaltijd, welke wij gaarne voor zijne rekening laten. In het midden der tafel stonden op kleine schoteitjes een aantal spijzen om den eetlust op te wekken als oranjeappels, amandels, noten, eieren, kaas enz. waarvan men zich naar wille keur kond bedienen. Voor ieder couvert stond peper, zout, suiker en soja. De opvolging der gerechten was de volgende: schildpadden, ge kookte eenden, gehakt van duiven, soep van vogelnesten, lamsgebraad met bamboeknoppen, mossels, gekookte kreeften, gebakken visch, thee met koek, ham, schilpadsoep, hondengehakt, ge stoomde ratten, macaroni soep, gebraden zwarte ratten, zoutevisch, varkensgebraad, kip met groente, rijstpa8 teitjes, ingemaakte meloeDpitten, gemeste zeekikvorschen, noten met ingemaakte betel-XAo.- deren, ijs en een aantal dranken. Buitendien stond op tafel nog een overdekte schotel, waarin bij den aanvang van den maaltijd een fleschwijn was gegoten. De schotel bevatte zeevlooien (wij kenden deze variëteit niet) die door den wijndamp beneveld waren geworden en in alle richtingen over de tafel huppelden. De Japanners vingen ze met hunne ivoren staafjes en aten ze levend op. uit verre landen komt," enz, 6 November des morgens te 8 uren. KAMEN Ra. 1 WiDd Toe Tem- DER rom. stand pera- PLAATSEN. afwijk, richt. kracht lucht. tnnr. -)- 9.0 stil 0 z. bew. h 7 Groningen L 9.4 ZZW 0 betr. - 7 Helder 9.5 W 1 betr. - 4 Vlissingen. 10.61 ZW 2 betr. - 6 Maastricht. - 10.8 WNW 1 betr. - 4 8.6 WZ W 1 betr. - 8 -16.6' W I bew. - 7 Valentia - 14.0 WZW Hamburg 9.1' W 2 regen Swinemunde. - 7.3WZW 2 betr. h 3 Leipzig - 8.7 ZW 3 mist. - 5 Carlsruhe - 9.2 ZW 1 betr. - 3 Grisnez -10.8 ZZW 2 mist. - 7 Parijs -10.7) O 1 mist. - 1 St Mathieu -12.1) ONO 1 betr. - 9 Biarritz - 7.3 ZO 3 betr. - 5 Perpignan Christiaansund Stockholm. - b 5.l' N 2 bew. - I- 1 Koppenhagen H - 5.3 NNW 2 betr. - - 8 Portsmouth I Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 1.8 D. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbenrs:(Cwr.) Thermometer» 5Nov. 'sav. 11 u.47gr. 6 Nov. 's morg. 8 n. 43 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 5 n. 48 gr. Amsterdam. Heden morgen te 9 nren vertrokken naar Batavia het stoomschip Prinses Marie Londen. De Standard meldt dat de kanaal- vloot bevel ontvangen heeft om Dinsdag naar de Iersche kust te vertrekken. Oostbnrg, 5 Nov. Aan de beeren Boers en Lebaigue, concessionarissen van den tramweg BreskensMaldeghem over Oostbnrg, is door den raad dezer gemeente, in zijne zitting van 3 dezer onder nader te bepalen voorwaarden, bij de ex ploitatie van dezen dienst eene subsidie verleend van f 500 's jaars, voor den tijd van tien jaren. De heer Parnell neemt eene uitdagende houding aan tegenover de door de regeeriug tegen hem en eenigo zijner vrienden ingestelde vervolging. Op eene Donderdag te Dubliu gebonden vergade ring der Land League klaagde hij erover dat hij gevolgd werd door vermomde politieagenten en zeide bij dat mochten zij hem naar zijne woning op het land volgen hij ze in de rivier zou laten werpen. Daarop gaf hij eene uitvoerige uiteenzetting van de wet op de samenzweringen, die volgens hem verouderd was. Voor het proces is geld noodig, en men moest van alle kanten maar zooveel mogelijk zenden, want de heer Parnell zal aandringen op eene spoedige behan deling zijner zaak, en wil men dat niet, dan zal hij zorg dragen dat het land weet welke beweeg redenen de regeering drijven om de zaak slee- pende te honden. Daartoe zal hij waarschijnlijk gelegenheid vinden, want gisteren seinde men uit Dublin dat de advocaten der kroon heden morgen een uitstel der zaak tot in Januari zonden aan vragen. De heer O'Connor klaagde op dezelfde bijeen komst dat de regeering gezorgd had de beste juristen nit Ierland in beslag te nemen, zoodat er voor de beschuldigden geen knappe advocaten over waren, en een jong advocaat zeide pruilende dat de advocaten der kroon er weer wel een duizend pond of wat aan zonden verdienen. Inlussehen vereenigen zich ook de grondeige naars tot zelfverdediging. Zij hebben een Land Committee gevormd en vergaderden eveneens eer gisteren te Dublin. Zij besloten krachtige pogingen aan te wenden, niet alleen ten behoeve der grond eigenaars, maar van allen die belang hebben bij de haudhaving van wet en orde in Ierland, en om voor het pnbliek van het gansche rijk duide lijk den staat van zaken uiteen te zetten. Men zou getuigen opzoeken voor de zaak-Parnell c. s. en men heeft zich verzekerd van den arbeid van bekwame schrijvers en sprekers om in schrift en woord deu waren staat van zaken in gansch Groot Brittanuië bekend te maken. Zoo staat het land in twee kampen fel tegen over elkander, de strijd wordt dagelijks heviger en schijnt niet van een aard om zich door straf procedures te laten bijleggen of onderdrukken. Gisteren begon men te Parijs met de uitvoering der decreten tegen elf kloosters. De heeren Ballet en De Broglie speelden eene rol in het verzet tegen de openbare macht. Ook nit de departe menten kwamen een aantal telegrammen omtrent sluiting van kloosters en men meende te weten, dat heden de uitvoering der decreten tegen de nit mannen bestaande geestelijke orden geheel en al haar beslag zou gekregen hebben. Inmiddels is de rechtspraak aangevangen van de conflicten-rechtbank over de vonnissen, na de uitvoering van het eerste decreet, tegen dejezuie- ten geveld. Wij willen met een enkel woord herhalen dat deze exceptioneele rechtbank moet beslissen of de protesten tegen het sluiten der jezuietenkloosters berecht moeten worden door de hnrgerlijke of door de administratieve recht spraak. Zij moet uitspraak doen in de zooge naamde conflicten van attributie. Voorzitter is de minister van justitie en leden zijn drie leden van het bof van cassatie en drie leden van den raad van state. Het is niet geheel onjuist dat de clericalen beweren niet veel kans van slageu in dit proces te hebben om politieke redenen, en het is niet onwaarschijnlijk dat de utiliteit hare rol zal spelen in de vonnissen dezer rechtbank, De advocaten der jezuieten begonnen dadelijk eene poging te wagen om den minister van jus titie te wraken ais rechter, wijl hij partij in de zaak is door de onderteekening en de uitvoering van het decreet, maar de rechtbank weigerde de wraking op grond dat de minister van justitie door de wet iB aangewezen als voorzitter van het college. Reed» velde deze rechtbank een paar vonnissen, waarbij de jeznieten in het ongelflk werden ge steld, zoodat zij bij den raad van state znllen moeten terecht komen, die van top tot teen re- publikeinscb is, wat van de hoogste burgerlijke rechtspraak niet kan gezegd worden. Het plan van prins Bismarck om de staten van Midden-Europa tot eene groote handelsunie te vereenigen, is nog niet opgegeven, en de twist tusschen Servië en Oostenrijk, waarvan wij onlangs gewaagden, schijnt daaraan niet vreemd te zijn. De beide kanseliers zonden in die nnie ook Ser vië, Rumenië en Bulgarije willen opnemen, hoe zeer een aantal staatslieden en staathuishoudkun digen dat beschouwen als een niet voor verwezen lijking vatbaren droom, althans in den tegen- woordigen tijd. De voorstanders willen echter hun plan niet laten varen zonder althans eene poging te hebben aangewend om het te doen slagen. Heerschappij over den Donau is eene der levens voorwaarden voor deze nnie, en daarom is een heid in inkomende rechten tusschen Oostenrijken Servië een eerste stap tot bereiking van het be oogde doel. Zulk een tractaat zon het eerste moeten zijn in eene serie, welke aan de eene zijde Oostenrijk eene voordeelige stelling voor zijn han del in de Balkanlanden zon bezorgen en in eene meer verwijderde toekomst de grondslag zal zijn der groote handels-unie van de Oostzee tot den Balkan. Brussel, 5 November 1880. Monseigneur Dechamps, de kardinaal-aartsbis schop van Mechelen, zal in het begin der aan staande week van Rome te Brussel terugkomen. Hij zal vergezeld zijn van oen nieuwen coadjutor met recht van opvolging, den heer Abbeloos, pastoor van Duffel, een enorm geleerden priester, een taalkundige die een afzonderlijke drukkerij bij zich aan huis heelt om zijn werken te drukken. De heer Dechamps is een Waal en verstaat geen Vlaamsch. Daarom moet hij altijd een coadjutor hebben die Vlaamsch spreekt. Toch vraagt men zich af of het geen teeken van ongenade is om hem reeds nu den man toe te voegen die geroepen is om hem op te volgen, en die vraag boezemt te meer belangstelling in» wijl deze woelige prelaat eene groote rol speelt in de weerspannigheid der geestelijkheid tegen de regeering. Het is wel zeker dat de afzetting van mgr Dnmont en het bij speciale brieven door den pans tot hem gerichte verbod, om voortaan nog den titel bisschop te voeren, het werk is van kardi naal-aartsbisschop Dechamps. Wat zal bisschop Dnmont antwoorden? Zal hij zich aan hot vonnis van den Heiligen vader onderwerpen of zal hij protesteeren en meer dan ooit voortgaan met zijne onthullingen? De taal der Tribune van Hons, welks redacteur de ver trouwde is van den heer Dnmont maakt de eerste dezer onderstellingen minder waarschijnlijk. Deze évêque vengeurzooals men hem noemt, is waar lijk de man niet om de roede te kussen welke hem gekastijd heeft. Dinsdag opening der kamerzitting. De troon rede is gereed. Men zegt dat zij zeer beslist en krachtig in hare uitdrukkingen zal zijn, zelfe aangaande de afbreking der diplomatieke betrek kingen met Rome. „Er zal geen enkel liberaal zijn, zeide mij straks een man die het weten kan, die niet tevreden zal zijn." We zullen zien. Evenals altijd zal bij de opening de koning de revue passeeren over de burgerwacht en het garnizoen der residentie, als hij zich te paard, door een talrijken staf gevolgd, naar de kamer zal begeven. Men veronderstelt dat in de kamer reeds Don derdag de adresdiscnssie zal beginnen. De dood van den heer Auguste Orts, minister van staat en lid van de kamer, berooft de liberale partij van een harer meest strijdvaardige leden, wiens helder, klaar en krachtig woord licht bracht in de meest verwarde discnssiën. De heer Orts was 66 jaar oud. Hij was een der groote mannen van de doctrinaire partij en heeft te Brussel twee keeren eene scheuring veroorzaakt. Ondanks dat had hij als staatsman en rechtsgeleerde zulk een gezag, dat zelfs de geavanceerde liberalen hem nooit nit de kamer hebben zoeken te verdringen en hij zijn zetel sedert 1848 ongestoord behield. Morgen heeft de begrafenis plaats. En nog is zijn stoffelijk overschot niet ten grave gebracht, of de vraag wordt reeds be handeld wie zijn opvolger zal zijn, zoowel in de kamer als in den gemeenteraad. Voor de kamer zijn reeds balletjes opgeworpen van minstens vijftien candidaten. Men zou hier kunnen zeggen: „Velen zijn geroepen, doch weinigen verkoren." (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) TEER-CAPSULES THEVENOT. Verkoudheid en Borstaandoening. De flacon fl. 0.60. TERPENTIJN-CAPSULES THEVENOT. Lever- en Lendenziekten. De flacon fl 0.79. In 't klein: In alle Apoth. In 'tgroot: VAN DE G00E- BEBGH, Breda; ULOTH, Amsterdam en hunne eorresp,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2