w t i Rechtszaken. 73<?rkf)fr?a. vaalste bericutsa, Weerkundige waarnemingen. zw 118 t Verkoopingen en aanbestedingen. Provinciale staten van Zeeland. BÜITüfl Algemeen zemt, gel oovod wij hun geen ondienst te doen met hier te laten volgen wat een berichtgever aan het Vaderland nit Kotterdam over deze „crisis" schrijft. Het gevaar dat onze schouwburg voor afbraak verkocht zal worden is nog het grootst niet. De voorstanders van opera en tooneel zullen wel alles op haren en snaren zetten om in den nood te voorzien, en het gemeentebestuur, eindelijk in ziende dat het niet langer gaat voor de kunst alleen op den werkelijk krachtigen steun van slechts enkele kunst-maecenen te steunen, zal wel iets moeten doen om Kotterdam voor de schande te behoeden den eenig bruikbaren schouwburg te laten afbreken. Moeilijker is de oplossing van de dreigmde tooneelcrisis. Het hoofdbezwaar is, dat er hier een zeker apathie heerscbt ten opzichte van Het tooneel; voor de opera maakt men zich warm, en hoe meer opofferingen de instandhouding van de teedere spruit kost, des te inniger hecht men zich eraan en met ieder jaar wordt de begeerte om de opera te behouden grooter. Niet alzoo met het Hollandsch tooneel; het tegenwoordig gezelschap kan zich niet in die sympathie verheugen, die het met het oog op zijn bekwame artisten verdient. De oorzaken zijn velerlei. Ten eerste zijn er, die het de tegen woordige directie niet vergeven kunnen dat zij zich van Albrogt en Van Ollefen, die bij den grooten burgerstand vele vrienden hadden, heeft afgescheiden. Ten tweede heeft het vertrek van mevr. De Vries en nu onlauga van mevr. Van Oflel-Kleij veel kwaad bloed gezet. Ik wil niet beweren, dat het publiek te dien opzichte heel billijk is, want het verloor geheel uit het oog, dat een directie, die slechts gesteund werd door een subsidie van hoogstens een paarduizend gulden, onmogelijk kan opbieden tegen de hoogere aan biedingen van andere financieel krachtiger ver- eenigingen. Een derde grief is het onvoltallige van het damespcrsone.l met name voorde jongere rollen. Het optreden van de voormalige leerlingen der Tooneelschool bij de vereeniging Het Neder- landsch tooneel, die vooral door haar beschaafd voorkomen in de bij het beschaafd publiek meest geliefde salonstukkeu zulk een lief effect maken, heeft niet weinig bijgedragen om dit gemis dubbel te doen gevoelen. Ook hierin is het publiek met billijk in zijn oordeel; het houdt geen rekening met de omstandigheid, dat de leerlingen der Tooneelschool, wier betrekkingen te Amsterdam wonen, dour Amsterdamsche rrtisten onderwezen, liever te Amsterdam blijven. Hoe dit echter zij, het publiek is eenmaal zoohet vraagt niet naar de oorzaken, maar oordeelt naar de gevolgen en zelfs de grootste voorstanders van het Kotter- damsch tooneelgezelschap erkennen, dat het dames- personeel onvoltallig is. De poging om daarin eenigszins te voorzien door mej. Joanne de Groot te engageeren, vindt daarbij geen onverdeelde toejuiching. Door haar in Kabaal en Liefde te laten debuteeren komt zij dadelijk als jeugdige treurspeelster op den voorgrond en daaraan bestaat geen behoefte, maar wel voor het soubrette- genre. Terwijl al deze werkelijke of vermeende grieven breed worden nitgemeten, gaat men bijna onopge merkt voorbij wat door het tegenwoordige gezel schap in het belang der kunst wordt gedaan. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, dat het meer dan eenig ander gezelschap de oorspronke lijke tooneelschrijvers aangemoedigd heeft door de zorg, die het aan de opvoering hunner stukken besteedde. De drakerige melodrama's, die steeds Veel publiek trekken en gold maken, zijn door dit gezelschap bijna geheel prijsgegeven ten behoe ve van stukken van hooger artistieke waarde, die echter na twee of drie opvoeringen niet voldoende trekken. De directie behoeft slechts tot die door allen, die het met de kunst wel meeneu, gewraak te stukken haar toevluoht te nemen om zich een financieel succes te verzekeren, en niet genoeg wordt in haar gewaardeerd, dat zij zich niet wil verlagen om den wansmaak te bevredigen. Op de vergadering van gisteren avond werd medegedeeld dat over het speelj ar 157. /80, na aftrek van een tekort van bijna f 11.000, ver- „Maar gij hebt wel eens gesproken van uw dochter zei Mile De St Aignan, die zoo graag iets meer van zijn leven wilde weten. „Ja, dat is waarmaar ik heb er toch nooit een gehad. Mijn leven is altijd eenzaam geweest mijne ouders stierven heel, heel lang geleden ik ben nooit gehuwd geweest en heb het ook nooit gewenecht; maar ik heb vaak gedacht hoe gelukkig het zou wezen als ik een dochter had, die met mij werkte en op wie ik trotsch kon zijn Ik heb dikwijls in gedachte met haar geleefd en haar voor mij gezien, maar ik kon nooit een naam voor haar vinden, totdat ik het voorrecht had uw schoonzuster te leeren kennen en toen voelde ik op eens dat haar naam degeen was waarnaar ik zoolang gezocht had. Sedert dit kind bij mij gekomen is, zie ik die andere niet meer. Mijn hart is nn met haar vervuld: er is geen plaats meer voor de andere Edmée." Hij sprak op een droomerigen toon en scheen bijna vergeten te zijn dat MUe De St Aignan in de kamer was. (Word vervolgd.) oorzaakt door de voorstellingen te Londen, dat op welwillende wijze gedekt werd, nog een deficit overbleef van f 7643. De vereeniging had in dat jaar 331 voorstellingen gegeven, waarvan 194 te Kotterdam en 137 daarbuiten. De heer J. Haspels zette verder den ongun- stigen toestand uiteen, waarin het gezelschap zich, vergeleken met het tooneel te Amsterdam of Den Haag, bevindt, waarvan het gevolg is dat steeds met verlies gewerkt wordt. De gele den verliezen wil de directie echter voor haar rekening nemen, indien het tekort op den loopen den dienst, groot f 7C00, gedekt wordt. Er is besloten tot het laten rondgaan van inteekenlijsten tot waarborging voor het benoo- digd aantal plaatskaarten. Vuorts zal over eene week een vergadering gehouden worden, teneinde plannen te beramen met het oog op de aangekondigde verkooping van het schouwburggebouw. De opera-voorstellingen van het Kotterdam- sche gezelschap, in het théater Van Lier te Amsterdam, zullen wegens gemis van voldoende deelneming gestaakt worden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch, uitspraak doende in de zaak van J. S. Jiskootoud 36 i aren notaris, geboren en wonende te Veenhem heeft het vonnis der rechtbank bevestigd waarbij genoemde persoon is schuldig verklaard aan mi sbruik van vertrouwen, driemalen gepleegd en veroordeeld tot 3 maanden celstraf, 3 geld boeten elk van f 12.50 en ontzetting van zijn ambt als notaris. De rechtbank alhier heeft de uitspraak in de zaak der sjouwers, beklaagd van diefstal van koffieboonen aan boord van het schip Betsy en Arnold verdaagd tot morgen ochtend 10 uren. Gisteren namiddag liep te Amsterdam een gerncht, dat een verschrikkelijk ongeluk op den Oosterspoorweg was voorgevallen. Men gewaagde van zeven dooden, men wist 't zeker, men had menschen gesproken die op den verongelukten trein geweest waren. Maar van het gerucht is geen woord waar. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten tot het aangaan eener leening van 165 mille a 4 pet. waarvan moet worden gestort f 100,000 op 3 Febr. en 65,000 op 1 April a. Jaarljjks zal minstens 1000 worden afgelost. Door de heeren Craninckx en Co. te Brussel is bij den gemeenteraad van Groningen aanzoek gedaan om medewerking bij het stichten van een panorama op een van de meest in het oog sprin gende punten der stad. Zij zijn voornemens voor dat panorama de belegering van Groningen in 1672 op doek te laten brengen door den heer Madiol een vroegeren stadgenoot, thans in België woonachtig. Te Bergen op Zoom circuleert een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin wordt aangedrongen op de oprichting eene hoogere burgerschool, waartoe zooals het adres luidt door het plaatselijk bestuur niet de minste pogingen in het werk worden ge steld. De internationale wedstrijd van luchtballons te Parijs is uitgesteld tot aaustaanden Zondag. De Nederlandsche luchtvaarder Crommelin zal met twee Belgen, een Engelschraan en een aantal Franschen meedoen. Er zullen vier prijzen worden toegekend voor de verste reis. In eene beschrijving der Buurkerk te Utrecht komt het volgende bericht van een vruchtbaren echt voor: „Opmerkelijk is het, dat in den jare 1538 binnen deze kerk begraven is Albertus van Leeuwen, ridder; hebbende bij zijne huisvrouw Maria Salm verwekt 24 kinderen, namelijk 12 zonen en 12 dochters. Hij heeft alle deze kinderen ook getrouwd gezien; en aan ieder een deftig huis, met eene jaarhjksche rente van /300 ten huwelijk mede gegeven. Hij heeft met zijne kin deren, schoonzonen, schoondochters en kindskin deren, ten getale van 284 zielen aan tafel gezeten en zijne huisvrouw is kort na hem, namelijk in den jare 1540 pestorven." 's Gravenhaqe Eervol ontalagen als voor zitter vaa den militieraad in Zeeland, mr. J. Snijder. Tweede kamer. Strafwetboek. Titel XXV (Bedrog). Langdurig werd gesproken over de vraag of de artikelen 329 en 330, omtrent ver- valsching van eet- en drinkwaren, genoegzaam voorzien in bedrog, gepleegd door verkoop van op zich zelf goede surrogaten, zooals margarine- boter. De minister verklaarde echter dat de be doelde gevallen in de termen der beide artikelen vallen. Amendementen der beeren Sickesz en Kutgers om die bedoeling dnidelijker uit te druk ken, werden met groote meerderheid verworpen. Na artikel 335, is een nieuw artikel tnsschen- gevoegd, uit kracht waarvan de koopman, be stuurder of commissaris eener naamlooze Ven nootschap, wegens publiekmaking van valsche staten of balansen met hoogstens een jaar gevan genis gastrait kan worden, Het werd aangenomen met 50 tegen stemmen. Over titel XXVIH (Ambtsmisdrijven) en XXIX (Scheepvaart misdrijven) werd nog eenige disenssie gevoerd. De bepalingen omtrent de desertie van zeevisschers vervielen, wegens de aanhangige spe ciale regeling van dit pnnt. De behandeling is thans gevorderd tot aan het Derde boek. Na afloop der behandeling van het Btratwetboek worden de ijkwet, de wet op den zoutaccijns en die betrekkelijk de Indische bijdrage behandeld. 5 November des morgens te 8 uren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk Delfzijl f 8.5 Groningen 4- 8.5 Helder 4-10.4 Vlissingen. 4- 9.9 Maastricht. 4- 9.1, Sylt 4- 12.6 -1-14.0 Valentia Hamburg 4-13.1 Swinemunde. -13.4 Leipzig -- 7.9 Carlsruhe -- 0.8 Grisnez -- 9.9 Parijs -- 3.2 St Mathieu -- 8.7 Biarritz - 4.0 Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen 4-11.2 Portsmouth Yarmouth Wind richt, kracht W f 0 W NW Z ZW NNW ZO i zzo ONO NO NO ONO i.l c ZZW llOTOir 1 qooi Toe stand lucht. Tem pera tuur. 0 betr. 0 betr. 0 betr. 1 betr. 1 betr. 2 z. bew. 3 1. bew. 1 bew. 1 1. bew. 2 Q betr. O 5 helder 4 helder 3 bew. 4 regen 5 -- 4 -- 8 -- 4 0 mist. 1 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenH. 1,9' D. G. des namiddags: cl,";8 Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr Thermometer, 4Nov. 'sav.llu.33gi. 5 Nov. 's morg. 8 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 'sav. 5 u. 47 gr. s" ooi! r. .7 Gisteren is alhier in het openbaar verkocht lo Een huis, schuurtje en erve, staande te Middelburg in de Lange Breestraat, wijk O no 158, groot 87 centiaren. Verkocht voor 870. 2. 37 aren 60 centiaren moes- en rietland, ge legen alsvoren aan den Ouden Veerechenweg, verkocht voor f 973. De staten brachten in hunne zittingen van gisteren en heden een nieuw reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland tot stand, en zoo daaraan, zooals aan ieder menschelijk werk, wel licht gebreken zijn blijven kleven, zijn deze zeker niet te wijten aan gebrek aan overleg tusschen gedeputeerde staten en de wetgevende vergade ring der provincie. Nadat in de zomervergade ring een lijvig afdeelingsverslag was uitgebracht, hebben gedeputeerden in drie nota's tal van wijzigingen in hunne voordracht gemaakt, waarin zij aan menig in de afdeelingen gemaakt bezwaar tegemoet kwamen. Evenmin valt te klagen over soberheid der leden in het gebruik maken van hun recht van amendement. Het ontwerp werd met een regen van amendementen overgoten, welke het echter in hootd beginselen onaangeroerd liet. De beide eerste hoofdstukken, de Algemeene Bepalingen en den Ligger betreffende, vonden geene bezwaren. Bij het derde hoofdstuk wist een der leden de breedte der nieuw aan te leggen voetpaden te brengen van 1 meter op 0.6 nieter. In het vierde hooidstnk, Onderhoud, lag het zwaartepunt der regeling. Wat ged. staten daaromtrent voorstelden deelden wij reeds vroeger mede. Hun voorstel omtrent het onderhond der wegen lokte geene bespreking uit, maar des te waimer was de vergadering op bet stuk der voetpaden. Om den last, welken deWalcbersche plattelandsgemeenten zich onbillijkerwijze door het onderhoud der voetpaden op do schouders vreesden geladen te zien, daarvan af te wendenspanden tweo leden der Btaten, als burgemeesters dier gemeenten volkomen op de hoogte van het drei gende gevaar, alle krachten in. Te vergeefs echter, want met 29 tegen 6 stemmen bezegelde de vergadering het beginsel van gedeputeerde staten dat de voetpaden behooreu onderhouden te worden door de gemeenten. Zooals een der leden zeide„wat ten pnblieken nutte is moet ten pnblieken laste zijn", eene stelling welker toe passing echter tot de voetpaden beperkt bleef. Een ander amendement in het zesde hoofdstuk, Instandhouding en voorkoming van schade, had gelukkiger lot en bracht in het reglement de bepaling dat niet alleen in het voor jaar, maar ook in het najaar, de opneming (schouw) der wegen en voetpaden moet geschieden; terwijl in artikel 76 als onderlinge afstand van beplan- tiflg werd aangenomen 5.7 meter, in plaats van 7 meter, zooals was voorgesteld. De stieren die langs den weg worden gevoerd zullen voortaan geen ring door den nens moeten hebben, maar wel een neusring, zoodat de tegen do* binnenzijde der neusgaten klemmende werk tuigen, zeer oneigenaardig ringen genoemd, volgens het reglement voldoende zullen zijn. Vervallen is uit het ontwerp de bepaling dat geen deuren, hekken of ramen over de wegen of voetpaden mogen opendraaien en dat bet vlas rooten binnen 100 meter van de bebouwde kom der gemeente in elk geval verboden is. Bij het hoofdstuk der strafbepalingen liet de invloed der behandeling van het strafwet boek in de tweede kamer zich gevoelen. De minima werden verlaagd en in verband daarmede liep natuurlijk ook het stelsel der verzachtende omstandigheden gevaar, dat voor drie overtredingen in het ontwerp werd gehuldigd. Het billiikheids- argument, en wellicht ook het gebrek aan een in bruikbaren vorm voorgesteld amendement, redde de verzachtende omstandigheden voor geleiders en bestuurders van vee en paarden, waar ze som mige overtredingen plegen. Alle overige amendementen, behalve nog een voorschrift voor berijders van vélucipèdes, werden verworpen en aan gedeputeeerde staten is de vrij heid gegeven om wat redactie, nommering en verschuiving betreft, het toilet van het reglement te maken, dat wellicht wat onder de regenbui had geltden. De najaarszitting werd, na de aanneming van het reglement met 20 tegen 13 stemmendoor den voorzitter in naam des kouings gesloten. Staten-GeneraaL Staatsbegrooting 1881. Afdeelingsverslagen Hoofdstuk IV (justitie). De instelling van spe ciale commissiën voor de herziening van het bur gerlijk wetboek en van het wetboek van koop handel heeft geen algemeenen bijval ondervonden. Althans gaf de meerderheid als haar gevoelen te kennen, dat, in afwachtiug van de voltooiing van dezen omvangrijken arbeid, speciale voorzieningen van dringenden aard niet mochten achterwege blijven. Men noemde als zoodanig de wetgeving betreffende de naamlooze vennootschappen en de faillissementen. Hoe werkt de procureurs-wet, werd gevraagd? Vooral voor de besparing van gerechtskosten aan de justiciabelen Sommigen meendenheilzaam en voortreffelijk. De meening der regeering werd gevraagd. Algemeen was met genoegen vernomen de insteling van een commissie tot regeling van den rechtstoestand der zoogenaamde vicaiieëo. In middels hoopte men op d «delijke voorziening, ter voorkoming dat de vicariegoederen aan hunne bestemming worden onttrokken. De werking van de wet op de rechterlijke indeeling opnieuw besprekende, werd weder ge klaagd over het bezwaar voor de justiciabelen, uit de vei re en kostbare reizen voortvloeiende, het geen ook tot schade van het rcctit leidt. Sommige leden bevalen geheele afschaffing van de hoven aan en overbrenging der crimineele en civiele rechtspraak naar de rechtbankeu, met onderling, niet-wederkeerig appel, zooals dat onder de fransche wetgeving was met correctioneele zaken. Men vroeg hoe het stond met de beloofde be perking van de preventieve hechtenis, die echter door sommigen onnoodig werd geacht wanneer de bestaande bepalingen slechts oordeelkundiger worden toegepast en bij sommige amotenaren van het O. M. en rechtbanken niet zoo groote vrees bestond, als uit de statistiek blijkt het geval te zijn, voor de ontvluchting, die een nooiige hech tenis veroorzaakt. In de meeste afdeelingen werd afkeurend ge- proken over de wijze waarop de adv.-gen. te Leeuwarden heett gemeend de heeren mr. H. Wiersma en K. Wybrandi jr., directeuren der Friesche Handelsbank aldaar, te moeten beiispen, omdat zij meenden als directeuren van gezegde Bank tot geheimhouding verplicht te zijn en aanvankelijk geweigerd hebben in een strafzaak de gevraagde inlichtingen te verschaffen. Men verzocht den min. een onderzoek te willen in stellen in hoever door genoemden adv.-gen. in strijd met de waardigheid der magistratuur ge handeld is. Er werd geklaagd over de noodelooze uitbreid ding van de lijst der voor landbouw en houtteelt nuttige diersoorten. Men meende dat de minister, getrouw aan zijn toezegging, den op hem geoe- fenden aandrang tot uitbreiding dier lijst had moeten weêrstreven en daarvan uitgesloten laten die diersoorten, wier nut voor landbouw en hout teelt niet algemeen is erkend en waarvan het voor het minst twijfelachtig is of zy niet eerder na- dan voordeelig zijn. Hoofdstuk Yll B (financiën). In de meeste afdeelingen werd de quaestie van het algemeen pensioenfonds besproken en werden daarover de voornemens der regeering gevraagd. Maar on derscheidene leden voegden er nu reeds bij, dat zij daardoor geenszins geacht willen worden het tegenwoordig streven van velen tot verandering van het doel en de inrichting van het pensioen fonds, zooals het verleenen van pensioenen aan weduwen en weezen van alle rijksambtenaren, goed te keuren. Ook werd gevraagd naar de resultaten der procedure van den staat tegen de kloosterlingen van St Agatha. Op de door velen erkende noodzakelijkheid eener herziening der wettelijke bepalingen betrei- fende het grootboek, werd de aandacht der regee ring opnieuw gevestigd; bij gemis aan zoodanige regeling wenschte men de ambtenaren bij de directie van de Grootboeken inmiddels zoodanige mstructiën gegeven te zien, dat voortaan, met inachtneming der nocdige vooi zorgen, bij afschrij ving van kapitalen van de belanghebbenden geen noodelooze of overtollige overlegging van stukken worde gevorderd, die soms moeielijk of in 't ge heel niet te leveren zijn en waardoor belangheb benden vaak wordèn bloot gesteld aan geldelijke verliezen. Over 't algemeen was men weinig ingenomen met vorm en uiterlijk der nieuwe muntbiljetten. Daarover echter waren de gevoelens verdeeld. Maar bij deze gelegenheid werd door eenige leden den minister nogmaals ernstig in overweging gegeven de uitgifte van f 50. De vroeger meermak schaarste der tiencentstuk nomeD. Ware sterker aan Inlichting werd gevraagd van den omloop der tfelg intrekking der oude en si verspreiding van nieuwe I dat kwaad stuiten. Uezelt kunnen dienen voor het 21 cents stukken. Men vroeg wat de hei bare opbrengst der ong| tot dusver geleerd heeft het kadaster? Welke is ihaus 's mii staatsloterij? Zijn er gei iumenten van den dir cte verband met zijn wedde, Opnieuw kwam de wen cieele air-kening met de 1 juist leverde de tegenwooi kerk, die als motief voor voor anderen een gegrond tot stand brengen van an< gen en nog meer tegen de van den staat met de ker m In de Dulcigno-comeuie afgespeeld. Zeven Turksch* deze verwikkeling vermaar(|] waren op marsck van Scut het officieele doel om dit piaf tenegrijnen te stellen. Aan zij eci ter eenige honderd den overtocht betwistten, daartoe was hun macht tJ den. Tegen dezen voeld bataljons zich niet bestan i zijne macht onverrichter z» Er komt echter een uietn Derwisch Pacha, de nij Albanië, is op reis naar S in te nemen. Maar deze de elementen opgehouden, benevens een detachement brengen, is wegens storm Korfu binneugeloopen. Me: in bare goede voornemens Wat men te Londen en denken zal, is niet moei een der veeltijds goed ingeli de Standardwordt tussche ijverig onderhandeld over if schappelijke dwangmaatreg uitvoering van de bepaling! tracta-dt ten opzichte vani zakeu. Frankrijk, het Duit zouden stellig geweigerd hi concert Europeen eene part, twee andere regecringen mo zijn, dat beider scheepsmaclf zee reeds met dat doel ve gaan. Wat de uitkomst dezerf nog onzekerder maken ongewisse staat van zaken woordig verblijf van den R| bevinden zich op 't oogeubli Obrutscheff, wien groote in kringen toegeschreven wol minister van onderwijs, volger -is het hoofd en raadslagingen en het on niets minder wezen dan, Bteeds zwakker wordenden en geest van Alexander beramen om aan deu ver| des rijks het hoofd te biedi Melikoff's dictatuur heeft ring gebracht, maar op d-, tastende hervorming noodza dat het denkbeeld van eene parlementaire regeering ond ge wijzigden vorm, bij de Meiikoff eene besloten zaf] afgeleefd en uitgeput tegenover zijne ministers zijner familie, staat hen de Russische geschiedenis verwikkeling meermalen totM rophe gevoerd. De tijd daaf maar in 't Russische dingen, die in het Europt onzen tijd niet thuis behoor De verdrijving der vers toegelaten geestelijke orden rijk met dezelfde formaliteit! politie vond de ingangen t cadeerd en de cellen gesloti verbroken waren zag zij lijken en prelaten, die uit verkozen heen te gaan en van dwang daartoe genoodz Hiermede is aan het vormei dat nergens bij de overgrof bevolking eenigen zichtbare den. Een plan tot een geza eenige monarchale bladen meriijk in duigen opnieuw de verdeeldheid der partijen in 't helderste licht De rechtsingang, welke opl

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2