199» Jaargang^ 1880. N»: 263; Zatérdag 6 November. Het Atelier du Lys, - Middelburg 5 November. qo .Tï 1SBW O Dit blad verschijnt dageljjks, -.n met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prys per 3/m, franoo 8,50, Afzonderlijke nommere zijn verkrijgbaar a 5 Cent, COURANT. Advertentien; 20 Oent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f, 1,60 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De leden der tamers van koophandel, welke deze maand altreden, zijn Te Middelburg, de heeren B. A. Fokker, J. H. Snijders, mr. G. N. de Stcppelaar, P. F. J. van Burg, J. de Krater en P. A. Verhulst. Te Vlissiogen, de heeren W. C. van Dnnren Dntilh, C. Mortier, P. G. de Vey Mestdagh en P. Goeree. Te Zierikzee, de heeren C. van der Vliet Dz., J. W. Vorstheuvel Labrand en P. O. van de Velde Olivier. Aan den heer M. Tuijter alhier is door burg. en weth., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als brandmeester, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Verder zijn door bnrg. en weth. benoemdtot brandmeester de beer E. J. van de Poll, thans onderbrandmeester, en tot onderbraudmoester de heer A. Barendse. De minister van binnenlandsche zaken heelt aan den gemeenteraad van Slnis te kennen gegeven, dat uit het ingesteld onderzoek naar de bouw- knndige waarde van het raadhuis dier gemeente is gebleken, dat er voldoende termen aanwezig zijn, om dat gebouw te rangschikken onder de monnmenten, voor welker herstelling door het rijk hnlp verleend kan wordendoch dat het noodig is dat door de zorg van den gemeenteraad vooraf worde opgemaakt een volledig restauratie-plan met eene begrooting Jïan kosten en tevens inge zonden eene opgave der middelen tot dekking der nitgaven en van het aandeel, dat de gemeente daarin zal dragen. Men deelt aan de JV. B. Ct. mede, dat 1.1. Vrijdagmogen de stoomboot van Queeusboro niettegenstaande vliegend weder reeds vroegtijdig te Vlissingen aankwam, dooti niet kon landen. De aan boord zijnde post uit Engeland werd, door de ijverige zorg van den kommandant, in een jol, in weerwil van de felle branding, aan land gebracht en bevond zich reeds te 7.15 aan het havenstation. Maar in plaats van, gelijk dezen zomer placht te geschieden, met de post pakketten te vertrekken, wanneer de passagiers te beBtemder tijde niet hadden kunnen landen, werd de trein van 7,25 eenvondig ingetrokken en bleven de pakketten liggen tot 9.13, waardoor de Engelsche post, die te 10 uur te Botterdam had knnnen zijn, eerst te 12 nur aankwam, tot groot ongerief natuurlijk van den handel, vooral vim Amsterdam en verder gelegen plaatsen. FEXJXXjL.BX03ST. «e DOOK de schrijfster van M"e More. TWEEDE DEED. HOOFDSTUK VII. EEN BEZOEK BIJ BA1MAT. „Maar het is allemaal zoo kinderachtig l" zei Balmat ongeduldig. „Ik weet niet hoeveel ernst erachter schuilt en hij heeft zooveel menschen in het vertrouwen genomen over de wraak die hij nemen zal, dat hij wel tot iets zal moeten komen, uit vrees van uitgelachen te worden. Hij heeft een gat in den muur gemaakt, waardoor hij alles kan zien wat De Pelven doet en dit verschaft hem veel genot, ofschoon hij niets bijzonders te weten komt." „Maar hoe is hij aan dien brief gekomen?" „Hoe De Pelven dien gekregen heeft weet ik niet, tenzij hij te Mortemart is geweest; maar ik veronderstel dat Isnard in zijn kamer is gegaan W ai Is het aan het goeddunken van de spoorweg maatschappij over{ óf de posttrein al dan IfitépL pl niet vertrekken zal 7 £öo Ja, waarom sluit dan het postbestuur geenx overeenkomst met die maatschappij, opdat' een postverbinding, zoo belangrijk als die m^jEngeland, waarvocr men overal op het vastelan^fgp groote offers getroost, zoo weinig mogelijk stpprnis onderga oa» Naar het zich laat kanzien, zal de discussie over het strafwetboek op Dinsdag aanat. kunnen af- loopen. In dit geval zal, Vfe#üieemt men, de tweede kamer een kort recèi nemén, en zou de orde der werkzaamheden diep loop nemen, dat tegen Dins dag 16 dezer allereerst het ontwerp nopens de Indische bijdrage, 'eo, feen paar da^en later de In dische begrooting tnObehipdeling zou komen. De discussie over de staatsbegrooting, waaromtrent de sohriftelijke gedaöhtenwisseling inmiddels kan zijn voltooid, zou daü op Maandag 23 dezer aan vangen. ,r0 €G (N. R. Ct.) fl Algemeen is in de afdgelingen der tweede kamer (bij het onderzoek van hoofdstuk I der staatsbe grooting) „bevreewSöigfMHgedrukt, dat de ver wachting, die de regeering ten vorigen jare liet doorblinken omtrent het spoedig in gebruik nemen van de nieuw gebouwde stallen des konings, nog niet is vervuld. Dat stalgebouw staat voortdu rend ledig en dientengevolge heeft ook geen ontruiming plaats van de tot 's rijks domein be- hoorende gebouwen en terreinen in de hofstad, die thans tot stalling van 's konings paarden en rijtuigen dienen en waarvan, volgons het oorspron kelijk plaD, zoodra de nieuwe stallen voltooid waren, tot een ander doeleinde, maar ten nutte van den staat, gebruik zou worden gemaakt. Men wenscht te weten, waaraan deze vertraging te wijten is. Was, hetgeen men niet hoopte, het zoo kostbare nieuwe stalgebouw later gebleken voor het doel, waarmede het gesticht is, niet. of minder geschikt te zijn, dan moest de vraag rijzen, of aan dat gebouw geen andere nuttige bestemming te geven ware." In de Friesche Ct. wordt medegedeeld, dat de liberale leden der tweede kamer tegen gisteren avond waren opgeroepen, om over belangrijke zaken van gedachten te wisselen. Omtrent de partij-vergaderiagen wordt het volgende gemeld: Voordat de heer Kappeyne leider werd van de partij, werden er geregeld bijeenkomsten van liberale leden gehouden in een der bovenzalen van den boekhandelaar Couvée. Met de organisatie en leiding dier bijeenkomsten was belast een bureel, dat bij de veranderde organisatie der partij wel tijdelijk terugtrad, maar nooit zijn functies neer- Tot dat bureel nu werd onlangs door en gezocht heeft naar papieren, die hem konden compromitteeren en daar hij niets vond, heeft hij dien brief weggenomen om hem te plagen." „Goede hemelviel Mile De St Aignan in, „schrijft die goede man mij alleen om dit te vragen weet hij dan niet hoe gevaarlijk het is een brief van een émigré te krijgen Verbeeld u, hij vraagt mij om naar zijn stamboom te zoeken, dien hij opgemaakt had en bij zijn vlucht aan een vriend toevertrouwde 1 Maar hij deelt mij toch éen gewichtige tijding mede; mijn neef Alain is in Italië, waarschijnlijk met mesdames Adelaide en Victoire. Bij heeft zich, zooals wij dachten, op het schilderen toegelegd, of liever hij heeft het weer opgevat; want hij had het eenige jaren geleden al heel ver gebracht.'1 aln Italië l Dan moet het mogelijk zijn nadere berichten te krijgen. Kom, tantelief, wij moeten gaan!" Zij hadden een eindje te loopen tot aan de fiacret die onder een gaanderij stond te wachten j want het zou te veel de aandacht getrokken hebben iudien zij vóór Balmat's huis ingestegen waren. Toen Balmat er Mile De St Aignan iu- geholpen had, zonder te antwoorden op haar ver zoek om Isnard in haar salon te brengen en en achter te zien te komen hoe hij dien brief was machtig geworden, zei hij ter zijde tot Edmée 't Is goed dat die brief uit de banden van De Pelven is. Het zou een gevaarljjk waper eenige leden der partij de uitnoodlging gericht om nog eens weer een vergadering te beleggen, teneinde te overwegen of 't niet wenschelyk zou zijn om den ouden toestand, toen men bijeenkwam zonder dat er sprake was van een leider of een partij-organisatie, inengeren zin te herstellen. Aan die uitnoodiging werd gevolg gegeven en op de eerste vergadering, die vrij/talrijk bezocht moet zijn geweest, werd terstond overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bureel, waarin gekozen werden de heeren Van Delden, Van Rees en Van der Linden. Wel een bewijs dus, dat men althans het houden van partij-bijeenkomsten weer wenschte te hervatten." In de zomervergadering der provinciale staten van Groningen zijn ged. staten uitgenoodigd tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de mogelijkheid en ffnancieele gevolgen eener con versie van de provinciale leeDiogen in een 4 pet. leeniug. Thans hebben gedeputeerde staten bij de staten een rapport daarover ingediend, waarin zij tot de conclusie komen om niet over te gaan tot een conversie. Betreffende de werken tot bevrijding van het Oostelijk deel van Noord-Brabant van het water, heelt de heer Mastboom in de vergadering van de staten dier provincie eene interpellatie gedaan, waarop in eene volgende zitting geantwoord zal worden. Zij luidde aldus: „Zijn de voorwaarden, door de staten gesteld voor het verleenen der subsidie van een millioeD, door de regetring gunstig ontvangen en bestaat er uitzicht dat dit belangrijke werk tot stand zal komen „Heeft de minister aan de betrokken polder besturen en gemeenten twee millioen gevraagd? „Zijn die toegestaan, of zijn de onderhandelingen van dien aard, dat het uitzicht daarop gunstig is Op den verzamelstaat der gelden voor den watersnood van 1880 te 's ïïertogenbosch en om streken, vindt men ais totaal ontvangsten opgege ven f 76,255.75 Onder de uitgaven komen voor aan de eerste tegemoetk. in geld en levensbehoeften f 17,818.12$, verschillende onkosten tot redding en transport f 1721.37$, veevoeder, pootaardappeleu en zaai- koren f 36,585, herstellingen te Drongelen, Drie huizen, Geffen en Bokhoven 8581.25, laatste onderstand in geld, ƒ11,550, te zamen ƒ76,235.75. Op eene vergadering van leden der commissie voor het Cremtr-moLUment, is besloten vooiloo- pig alleen door de persoonlijke bemoeiing van leden der commissie en belangstellenden, bijdragen in te zamelen. Een som van 5 a 6 duizend gulden zal ver- eischt worden, om een marmeren bank in de hebben kunnen zijn maar ik geloof dat het beter is Isnard niets te zeggen dan dat hij zoo spoedig mogelijk moet verhuizen l" HOOFDSTUK VIII. MIJNHEER DE LYS GAAT OP BEIS. Het was nooit een gemakkelijke taak voor Mile De St Aignan om een geheim onderhoud met mr. De Lys te krijgendaar zij te goed wist hoe ongaarne hij gestoord werd om hem in zijn atelier op te zoeken, en zelfs daa zou zij niet met hem hebben kunnen spreken zonder de aan dacht van Edmée te trekken en 's avonds was het salon nooit zonder bezoek. Zij waren echter overeengekomen om elkaar een teeken te geven zoodra er iets in het geheim verhandeld moest worden, daar zij beiden plan nen en complotten smeedden voor het welzijn van Edmée, al waren zij het volstrekt niet eens over de middelen die daartoe aaDgewend moesten worden. Toen zj) dus op zekeren morgen zulk een wenk gekregen had, was' zij niet zeer verwonderd dat zjj mr. De Lys bij haar zag komen op een uur, waarop hij gewoonlijk placht te werken, maar wel verbaasden haar de woorden waarmede hy het gesprek begon, en die volstrekt geen betrek ScheveDingsche boschjes en een gedenksteen to Arnhem te kunnen stichten. Weldra zal het verslag van de conferentie te Bern, over de expeditie naar de poolgewesten, gehouden door de vertegenwoordigers der ver schillende meteorologische instituten, in het licht verschijnen. Bij prof. Buys Ballot zijn reeds toezeggingen ontvangen van wetenschappelijke genootschappen, voorts beloften van ongeveer f 1000 van particuliere personen en eene gift van M. J. van f 2.47$. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat de commis- siën, die, gedurende éen jaar, eindigende 1 Aug. 1881, belast zijn met het afnemen vaD de examens van apothekers-bediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878 {Slbl. no. 222), zullen zit ting houden te Middelburg en te Kampen, op Maandag 6 Dec. a. en volgende dagen. De minister van financiën heeft in de eerste klasse gerangschikt het ontvangkantoor der dir. bel. te Gr od in gen, waarvoor de vermoedelijke be looning kan worden geraamd op minstens f 4500 zuiver 's jaars. Onderwijs. De raad der gemeente Hennaarderadeel is teruggekomen op een vroeger genomen besluit waarbg leervak K (nuttige handwerken voor meis jes) van de lijst der verplichte leervakken is geschrapt. Gedeputeerde staten van Friesland, hebben den raad, die geheel uit anti-revolutio nairen bestaat, aan 't verstand gebracht, dat zoo iets niet gaat, en hebben daarmede de burgemees ter geheel gerechtvaaidigd, Tegen wil en dank moet nu de raad het onderwijs in nuttige hand werken op de openbare scholen doen geven. -— De Wekker behelst het ontwerp van een adres aan den minister van binnenlandBehe zaken inhoudende het verzoek, dat voor hen, die zich reeds aan het examen in een der moderne talen onderwierpen, doch niet slaagden, in het voorjaar van 1881 nog eenmaal de gelegenheid worde opengesteld om volgens de bepalingen der wet van 1857 examen in die talen af te leggen. Kunst nieuws, Gisteren avond werd te Rotterdam eene veïga« dering van belangstellenden gehouden, teneinde te overleggen wat gedaan moet woiden met bet oog op het besluit dtr eigenaren van dengrooten schouwburg, om dat gebouw na het eindigen van bet loopende speel-seizoen publiek te verkoopen. Wetendo dat de toekomst van het Rotterdamsche tooneelgezelschap ook onzen lezers belang inboe king schenen te hebben op het onderwerp dat zij verwachtte. „Mademoiselle," begon hij met een diepe buiging en wachtte, zooals altijd, tot zij hem ver lof gaf om een stoel te nemen, daar hij nog steeds de grand, dame in haar zag, „made moiselle, ik word oud en ik heb dezer dagen weer gehoord van twee mijner tgdgenooten die overleden zijnik zou hen wel eens spoedig kun nen volgen." „Wie brengt n znlke sombere gedachten in het hoofd, goede vriend „Die zijn niet somber, mademoiselle, ik hoop als mijn tijd daar is, zachtkens af te vallen, zooals de dorre bladeren, zonder storm. Maar dat heeft mij doen denken aan ons kind. Zij zal ongetwij feld in haar onderhoud kunnen voorzien door haar talent; maar haar gezondheid zou eronder kun nen lijden of er zon een tijd knnnen komen, dat zij niet kon schilderen, zulke tijden komen er in het leven," voegde hij er op droeven toon bij, zonder den vragenden blik van Mile De St Aignan op te merken, die in schilderen niets anders zag dan de kunst om iets stoffelijks na te bootsen en niet begreep hoe iemands gemoedstemming invloed daarop uitoefenen kon. „Ik zal haar natuurlijk alles nalaten wat ik bezit,'' vervolgde hij, „want zij is mijn dochter. Ik had nooit ge dacht dat ik zoo gelukkig zon zijn van iets te bezitten, wat zooveel op eea kind van mij geleek.^

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1