gaafste benoaten. Weerkundige waarnemingen. z ozo t BÜITSNLACTD. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Réclames. Briefwisseling. Zeetii dingen. Handelsberichten. Graanmarkten enz. Pry zen van Effecten. feit niet van lit kon wellicht ing was. *er opgetreden weg te nemen de justitie in weeg gebracht, llieke opinie op ïisdrijf van een middelen zich misdrijf plaats beklaagden, .al verzachtende rinen. nde zes weken rolgens pleiter, de qnalificatie erbazend hoog. aen aangetoond ,t de berg niets hij vertrouwde ng niet zonder wezen zal. dag den 5 dezer. UfyUtt. jroote zaal van ste voorstelling onder directie Robini Nicoud. talrijk publiek nt tort was bier ses van verschil- tweetal gymnas- het minst door hijnlijk gemak levendige toe- Engelsche, de andsche komiek ling, terwijl mr. naamd, op dien waarop te wringen en doofeiyke. >kaal onvoldaan e voorstellingen »liek naar het )e aeerat men het loorzee, een der 1 itstrevende Am* Verplichtlid van pstus jl. lid der eu reeder werd |>i} hen, die met Verden zijne cor- gewaardeerd. De I getrouw, kwam I uit en handelde |an anderen wist n. Zijn overlij- 'en leeftijd zal in leid. |lle schepen te te betalen, dat zich in het H aan de Arnh. Ct letgeen H. M. de 1 met haar vurig verbaast er zich J 200, die Zondag liden werd „van de eerste ver- isdochter op Het de Apeldoornsche BI de schenker elk geven van zqn armen lief heeft latavia heeft zich bepalen dat men mag komen dan I De nette, zinde- vrienden van de het algemeen jan de doelmatig- verboden. pitein, die wat al ^langstelling dan Ij wat die mouchard 1 uren vielen haar huis van Crocq i naar de Louvre, hebben waar zij lig genoeg om het 8; wat ik niet Vde zij haar man T toen hij de fiacre hoefde niet te zien [idoening toen zij ^ronddolen in de neer bij haar aan d hadden, dat plaats gehad, weede male ziju \rdt vervolgd.)' te ongegeneerd, hoewel volstrekt niet indecent of onbehoorlijk, voor den dag kwam, is reeds door de politie verwijderd moeten worden. Maar nu doet de vraag zich voor wat men doen moet met de abonnés, die zich vóór het zwarte-jassen be sluit hebben laten inschrijven en zich aan deze dwaasheid niet verkiezen te onderwerpen De inschrijvingslij sten voor de nieuwe in richting van de uitspanning lïvoli, te Utrecht, zijn in omloop. Aanvankelijk worden beloofd 20 concerten der schutterij-muziek, 10 andere, waar onder eenige van StumpiFs muziekkorps, en 2 kinderfeesten. De abonnementsprijs is zoo laag mogelijk gesteld, doch niemand anders, vreemde lingen uitgezonderd, zal toegang hebben. De Fransche Karthuizer monniken van de Grande Chartreuse bij Grenoble hebben in het Zwitsersche kanton Freiburg een groot stuk vast goed aangekocht om er eene fabriek op te rich ten voor de vervaardiging hunner beroemde likeur. Worden de Karthuizers, evenals de andere monniken, uit Frankrijk verdreven, dan zullen zij waarschijnlijk hun klooster naar de nieuw aange kochte landerijen overbrengen. De Grande Char treuse is een rijk klooster, dat 587 bunders grond in eigendom bezit. Er is een zoon geboren uit het huwelijk van den hertog van Cumberland (zoon van den laat- sten koning van Hannover) en prinses Thyra van Denemarken, een aanstaande pretendent naar de verdwenen kroon van Hanover. Het is gebleken dat de spoorwegramp bij Herstal niet aan zeveD, maar slechts aan zes men- schen het leven heeft gekost. Geen enkele der gekwetsten is overleden en men hoopt ze allen te behouden, ook den machinist Lardinois die, bewust of onbewust, het ongeluk heelt veroorzaakt. Er is te Liverpool eeoe stoomboot aange komen uit Wbydah in het koningrijk Dahomey. De chaca dier havenplaats was zeven weken geleden gestorven en de houding van den koning na dit sterfgevai boezemde algemeene vrees in, zoodat de handel haast geheel Btilstond. De koning zou de begrafenis van den chaca vieren door een custom, zooals een Engelsch blad het noemt, eene vermoording van inboorlingen op groote schaal. Dit moest te Dahomey plaats hebben en later moest de nieuwbenoemde chaca een dergelijk feest te Wiiydah geven ter eere van zijn voorganger. Later weder zou de koning zijn jaarlij kache custom houden ter eere van de nage dachtenis zijns vaders. Dit feest duurt vier maanden, gedurende welke ongeveer 200 krijgs gevangenen onthoofd worden. De koning heeft al zijne inlandsche hoofden en de Earopeesche kooplieden uitgenoodigd om het feest te komen bijwonen. De Engelschen bedankten voor de uituoodiging. Sir Thomas Bouch, de ingenieur die de plannen voor de Tay-brug had gemaakt, is Za terdag overleden. Sedert de ramp van 28 December van het vorige jaar was zijne gezondheid geknakt Barones Burdett-Coutts is gisteren ingewijd tot den eere vrij dom van het gild der garen- en band ver koopers te Londen. Als buitengewone eer kreeg zij ook het recht om de livrei van het gild te dragen, een witten cachemieren mantel met blauwe zijde gevoerd. Het was de eerste keer dat de livrei aan eene vrouw werd toege kend sedert koningin Elisabeth daartoe aan het gild het recht had verleend. Na eene toespraak waarin de verdiensten der weldadige en rijke dame breed werden uitgemeten, hing een der heeren haar een medaljon om den hals, waarop het wapen van het gild en eene toepasselijk in schrift was aangebracht, waarop de meester van het gild haar den handslag van welkom gaf en de plechtigheid was afgeloopen. Adelina Patti is te Berlijn gekomen om aan eene reeks opera-voorstellingen mede te werken Haar impresarioPollini, betaalt haar f 5400 vcor iedere voorstelling. Te Berlijn zal in het jaar 1882 eene internati onale spoorwegtentoonstelling gehouden worden. Te Courbevoie nabij Parijs zou eergisteren een ballon met verwarmde lucht opstijgen. Men maakte er een zwevend rek aan vast, waaraan een gymnast, zekere Auguste Navarre, hoog in de lucht zijne kunsten zon verrichten. De ballon stijgt op, terwijl de man zich met éene hand aan liet rek vasthoudt. Op ongeveer 100 meter hoogte hing hij aan beide armen onbewegelijk, zonder de beloolde kunsten te maken. De man was blijkbaar angstig geworden en kon niet meer doen dan zich krampachtig vast te klemmen aan den stok. Lang kon dit niet duren. Terwijl de menigte hem in ademlooze stilte met den blik volgde, liet hij op ongeveer 600 meter het rek los. Waarschijnlijk is de roekelooze reeds dood geweest vóór hij neerviel in eeD particulieren tuin. 's tJravenlinge. De heer mr J. Snijder, te Veere, ia op zijn verzoek eervol ontslagen als lid van den geneeskundigen raad van Zeeland. Tweede kamer. Wetboek van strafrecht. Art. 189. De minister verklaart dat volgens dit artikel stral baar is al wie de justitie belemmert ia de vervolging van schuldige personen, ook al zijn zij nog niet gevonnist. Dit is noodig teneinde de justitie niet te bemoeilijken in hare pogingen tot opsporing. Een amend.-Van Gennep om de strafbaarheid te beperken tot het achterhonden van reeds schuldig verklaarde personen, wordt met 46 tegen 7 stemmen verworpen. Bij art. 207 (Meineed) antwoordt de minister op eeno vraag van den heer Heydenrijck, dat hier door geenszins het vaststellen van andere wette lijke bepalingen, rechtstreeks den eed of de ver klaring betrtffende, gepraejudicieerd wordt. Zonder belangrijke gedachtenwisseling worden de 10e en 11e titel, tot art. 224, goedgekeurd. Bij titel XII, Falschheid in geschriften) artikel 225, zeide de minister dat ook gedrnkte coupons, spoorwegkaartjes enz. onder „vaiscke geschriften" kunnen vallen. Bij titel XIV (misdrijven tegen de zeden) ontstond eene discussie tusschen dehecren Van Houten, Bor- gesins, Idserda, de commisie van rapporteurs en den minister over de onvoldoende bepalingen van dezen titel eenerzijds en hare te weinig vrijheidlievende strekking anderzijds. De minister deelde in zijne verdediging mede, dat er maatregelen worden beraamd om den internationalen handel in jonge meisjes tegen te gaan ook door toepassing der vreemdelingenwet. Hij waarschuwde de sprekers tegen het gevaar voor clandestine prostitutie ingevolge van te strenge bepalingen tegen bor- deelen. Art. 241, waarbij overspel strafbaar is gesteld, werd ten slotte aangenomen met 28 tegen 23 stemmen. Brussel. Bij pauselijke bul is Msgr Dumont ontslagen als bisschop van Doornik en hem voortaan het voeren van den bisschoppelijken titel verboden. 2 November des morgens te 8 uren. namen der plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen Helder Viissiugen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Carlsrnhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Ghristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Tarmonth. 6.8 7.0 8.9 7.6 7.3 10.7 5.1 6.1 5.1 5.6 5.1 6.0 3.6 0.9 1.5 8.6 3.6 Wind richt, kracht ZW ZW WZW O ZZW ZW NO ZZW w ZW NO O NO NW NW Toe stand lucht. regen bew. betr. 1. bew. mist. 1. bew. betr. mist. 1. bew. helder z. bew. bew. bew. betr. betr. bew. 1. bew. Tem pera tuur. 1 Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 uren des namiddags; Barometer te Middelburg, Graanbeurs:(Carr Thermometer, INov. 'sav. 11 u. 42gr. 2 Nov. 's morg. 8 n. 36 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 5 n. 41 gr. De crisis in Ierland nadert haar toppunt. Hoe ook de behandeling der vervolgingen tegen de leiders der beweging afloopt, zij is slechts het voorspel van verdere maatregelen der regeering. Willen de Iersche jury 's veroordeelen, dan zal men ongetwijfeld de vervolgingen voortzettenis daarentegen in eene Iersche jury wat waar schijnlijker is geene meerderheid te vinden voor de strafbaarheid der opruiingen van de heeren Parnell en consorten, dan zal het oogen- blik zijn aangebroken om door schorsing der habeas-corpus-act of op andere wijze aan de re geering grooter macht in handen te geven. Eene Zaterdag te Londen gehouden meeting geeft een eigenaardig inzicht in het systeem der Iersche drijvers. Het doel der vergadering was „het gevoelen der Engelsche en Schotsche radi calen uit te lokken aangaande de handelingen der regeering tegen de leiders van het Iersche volk in hun tegenwoordigen strijd op Jeven en dood tegen het Landlordism". De invitatiekaart droeg tot opschrift de woorden door den heer Gladstone gebezigd„De pachter mag het vonnis van ontzetting van pacht beschouwen als zeer nabijkomende aan een vonnis van hongerdood." De leiders der radicalen waren voor een groot deel weggebleven, en die gekomen waren, konden zich Diet vereenigen met de beweringen der Ieren. De heer Henry Labouchere had het standpunt der Engelsche geavanceerden aangegeven, toen hij aan het bestuur der meeting Schreef dat de Iersche hand League nimmer op den steun der Engelsche radicalen kon hopen, zoolang als hare leiders niet eene stellige veroordeeling uitspraken over het vermoorden van grondeigenaars en verminken van vee, en zoolang zij zich niet bereid verklaarden tot behoorlijke overweging van veranderingen in het Iersche pachtrecht, welke het tegenwoordig ministerie zal voordragen. De Engelsche radicalen stellen zich op het standpunt der wettelijkheid en weigeren de verantwoordelijkheid mede te dragen voor sluipmoord. De Ieren daarentegen nemen deze verantwoor delijkheid gewillig op zich. Zich grondende op het vermelde gezegde van den heer Gladstone, die in de bloemrijkheid zijner taai den Ieren gevaarlijke wapenen in de handen geeft, vroeg de heer O' Connor„Wie is de moordenaar de man die van achter eene heg zijn schot richt, of de vetge meste schurk die in tijden van schaarschte uit spreekt wat de eerste minister een vonnis van hon gerdood noemt En wij moeten ons herinneren als wij deze vraag bespreken, dat wij hier niet te doen hebben met doodvonnissen over mannen uit gesproken, maar over hunne hulpelooze vrouwen en nog hulpeloozer kinderen, over vrouwen met zuigelingen op den arm, die gestorven zijn tenge volge der evictie. En hoeveel misdaden van agra- rischen aard meent gij nu wel dat het volk be dreven heeft tegenover deze feiten, tegenover de 15.000 doodvonnissen door grondeigenaars uitge sproken Hoeveel moorden zijn er dan wel voor komen? Yier; de balans is 15,000 doodvonnissen van grondeigenaars tegen vier doodvonnissen van Iersche pachters Nauat de heer O' Connor zijne réde geëindigd had met de verklaring „dat zij voort zouden gaan in weerwil van den afval der Engelsche radicalen en in weerwil van al het schroot uit het tuighuis van Woolwich," verklaarde een der zachtmoedigste hoofden der Iersche beweging, de heer Justin Mc Carthy, dat zijn geachte vriend „leerzaam en bewonderenswaardig" had gesproken. Men schijnt, na dit voorbeeld, geen nader bewijs meer te behoeven voor de hevige verbit tering welke door zulke leiding van de zijde der meer ontwikkelden wordt gestort in de harten eener armoedige, in menig opzicht verongelijkte en verwaarloosde bevolking. Er is sedert Zaterdag in de uitvoering der decreten tegen de geestelijke orden in Frankrijk weder eene pauze gekomen, doch morgen ochtend vroeg begint men weder. De regeering vindt trouwe helpers in hare ambtenaren: slechts éen officier, te Hennes, die bij de ontruiming van een klooster eene militaire wacht moest kommandeeren, zond zijn ontslag in om niet tot dezen dienst genoodzaakt te zijn. Hij zal natuurlek vervolgd worden, want hij weigerde dienst, toen het ontslag nog niet verleend was. De volgens het eerste decreet ontbonden vereenigingen van jezu ïeten waren 72 in aantal. Het tweede decreet, op alle andere congregaties toepasselijk, werd tot heden toegepast op acht en dertig inrichtingen van 13 orden, de Karmelieten, Capucijnen, Reol- leisDominicanen, Oblaten van Maria, Kanunniken van Johannus Lateranus, Paters-Camilliens, Paters van het heilige sacrament, Paters van het heilig hart, Benedictijnen, Spaansche zendelingen, Paters-Sow# gues en Barnabioten. Terwijl aldus de clericalen worden op zijde gezet, naar men meent, openbaart zich het verschil in beginselen tusschen de republikeinen meer en meer. Op Clemenceau's akte van beschuldiging te Marseille antwoordt Gambetta's blad, de Répu- bhque Frangaiseop vrij hoogen toon. Clemenceau's rede bevatte niets dan „ongerijmdheden ontleend aan de hersenschimmige Parijuche correspondentie van de Times? Het artikel, en dit is van belang, doet vermoeden dat de heer Gambetta als premier zal optreden na de aanstaande verkiezingen. Dervisch pacha is te Dulcigno aangekomen en heeft waaaschijnlijk reeds het bevel over de Turksche troepen in die streken van Hiza pacha overgenomen. Het zal nu spoedig blijken of hij ernstige instructies van de Porte heeft medegekre- gen; want men meent dat hij gezonden is, wijl Hiza niet krachtig genoeg tegen de Albaneezen optrad. Buitendien brengt hij versohe troepen mede. Brussel1 No vernier 1880. Nog eene week en wij zien hier de kamers weder bijeen. De ministers zijn in de afgeloopen week druk bezig geweest, om ieder zijne para graaf voor de troonrede te maken. De heer Frère-Orban redigeert uit die concepten het geheel, dat nog eens in den ministerraad behan deld wordt en dan den koning ter goedkeuring voorgelegd, die er veranderingen in maakt, indien hij dit noodig acht. Is er zulk een verschil van meening, dan is de heer Van Praet, minister van het hnia des konings, de tusschenpersoon tusschen. den koning en de ministers. Doch ik denk niet dat er zoo iets te vreezen is. Tnsschen de kroon en den ministerraad heerscht volkomen overeenstemming en de katho lieken zullen scheeve gezichten trekken den dag der opening. De clericale partij weet niet meer hoe zij het heeft door den onafgebroken stroom van onthul lingen van den oud bisschop van Doornik, mgr. Dumont. Die stukken gaan crescendo. Telkens komt de verdeeldheid meer uit tusschen de ka tholieke staatslieden en de bisschoppen. Het ergste nit deze onthullingen en wat tot een ge rechtelijk onderzoek aanleiding zal kunnen geven, is de thans weder zeer formeel te berde gebrachte beschnldiging, dat bisschop Montpellier van Lnik door vergif is gestorven. »On l'a expédié, ontziet bisschop Dumont zich niet te schrijven, door hem een wit poedertje te geven.". Wijl het dossier Dumont als bijlage zal ge voegd worden bij de officieele stukken die in een „geelboek" aan de kamers zullen overgelegd worden, zullen deze stukken ook kunnen bespro ken worden bij de adresdiscussie, en gij kunt u nu al eene voorstelling maken van den storm die daardoor zal opgewekt worden. En bisschop Dumont heeft nog andere verras. Bingen voor zijne vijanden in het zout. Mon vertelt mij van eon brief van PiUB IX, waarin de tegen woordige pans, toen nog kardinaal Pecci, op den meest minachtenden toon wordt besproken. Gisteren was de historische tentoonstelling der schoone kunsten voor het laatst geopend. De toeloop was zoo groot dat men bij geen schilderij of beeld kon komen. Evenals de andere is ook deze tentoonstelling volkomen geslaagd. Ik sprak zooeven een bekeDd Fransch beeld houwer, die in den laatsten Parijschen Salon eene eervolle onderscheiding heeft behaald. Hij zeide dat deze historische tentoonstelling hem vervuld had met bewondering voor de Belgische school en dat hij verrast was door zulk een grootsch en betooverend geheel. Deze hulde, door een verdienstelijk Fransch kunstenaar aan de Belgische school gebracht, verwonderde mij wel niet, maar ik wil er toch akte van nemen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) TEER-CAPSÜLES THEVENOT. Verkoudheid en Boi staandoening. De flacon fl. 0.60. Geest van Terpentijn-Capsules Ihevenot Khumatisme, Graveel enz. De flacon fl. O.OO. la't klein: InalleApoth. In'tgrooLVANDE 000K. berg, Breda; tjloth, Amsterdam en hunne corresp Jeugdige Struik. Een enkele dag wachtens zal u toch niet doen verflensen Bed. Vlissingcn, 2 Nov. Binnengekomen het Eng. stoomschip S. A. Sadlergezagv. R. Verrill, van Cardiff met steenkolen. Goes, 2 November. Tarwe,, rogge, erwten en gerst onveranderd; bruine boonen 50 cent lager. Botterdam, 2 Nov. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1401 runderen; 389 vette, 13 nuchtere kalveren: 1048 schapen; 308 varkens; 156 biggen; runderen le qual. 82, 2' qual. 68; 3» qual. 52; kalveren 1" qual. 95, 2» qual. 75; schapen 85 cent. Vlissingen, 2 Nov. Boter per kilogram f 1.40 a 1.35. Eieren f 6.40 a f per 104 stuks. Bergen op Zoom, 2 Nov. Boter per stuk f 1.— ttf halve 0.75eieren per 26 stuks f 1.85. Amsterdam, 1 November 2 November. staatsleeningen. .Vcdcrl. Cert.N. W. Sch. 2} pet. 64£ 64} dito dito dito. 3 76} 76} dito dito dito. 4 101} 101} dito Obl. 1878 f 10004 101} 101} Relgië. Certificaten2} Erankrjjk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. LeeniDg 1867 fl. 1205 87} dito Goudleenning5 dito dito fl 500 6 92 91} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 61} 61} dito Febr.-Aug.60} 61 dito Jan.-Juli. 5 61} 61ft dito April Oct. 5 62} dito dito Gond 4 73} 74} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 77} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 52 dito dito 1876. 6 dito dito 6e Ser. 1878^100 6 Rusland. Obl. Hope& C. 1798/1815 6 96} 97} Cert. Inschr. 5" Serie 1854. 5 66} 66} dito dito 6" 1855. 5 80} 81 Obligation 1862 5 87} dito 1864 f 10005 95} 95} dito 1864 1005 92} 92} dito 1877 dito. 5 92} 93 dito Oostersche 1' serie. .5 54} 54} dito dito 2« 5 54} 54} dito dito 3* 5 53} 54 dito 1872 gecons. dito. 6 87} 87} dito 1873 gecons. dito. 5 87} 87} dito 1850 1" Leening dito. 4} 89} dito 1860 2' Leening dito. 4} 86} 86} dito 1875 gecons. dito 4} 79} 79} Cert. Hope C° 1840 4 60} 60} dito 2', 3' 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 75} 75& dito dito 1859 3 66} Cert. van Bank-Assign. 6 37} Spanje, Obl. Bnit. 1867/75. 1 20i% 20^ dito dito 1876 2 41} 41} dito Binnenl. Es.5000-10000 1 19} 19 f} dito dito 1876 2 37} Turkije. Obl.Alg. Sch. 1865 5 8}} 8} dito dito 1869 6 10} Egypte. Obl. Leening 1876 6 65r% 65} Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Obl. 1876 4} - 109} dito dito 1871 5 101} 101}

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3