■Laatste lil: r s Uit een officieel verslag der postspaarbanken in Italië blijkt, dat deze instellingen, die nn vier jaren daar te lande bestaan, voortdurend in bloei toenemen. In 1876 werd 2 millioenen gnlden ontvangenin 1877 4j millioen in 1878 7 milli- oen en in 1879 164 millioen. Aan £977 postkantoren van de 3278 bestaat gelegenheid tot spareu. De rente, die aan vankelijk 3 was, iB verleden jaar op 3J gesteld. De vrees, dat deze postspaarbanken afbrenk zonden doen aan de particuliere instel lingen van dien aard, is niet bewaarheid. In 1876 toch werd daar voor 350 millioen gulden inge bracht en in 1879 voor 814 millioen. Overeenkomstig het besluit, op de jongste alge meens vergadering genomen, heeft de Mij tot Nut van 't Algemeen zich tot den koning gewend met het verzoek: „dat van regeeringswege zoodanige regeling worde getroffen, waardoor de goede hoedanigheid van bet drinkwater in ons geheele land zooveel mogelijk verzekerd wordt." Benoemingen en besluiten. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Neede G J. Clantvan Hedikhuizen M. van Hooff; van Lekkerkerk R. Blok, allen secretaris dier gemeenten; van Yeenendaal (prov. Utrecht) A. H. Metelerkampvan Wormer C. Wildschut; van Balgoy J. de Bruyn Hzn., secretaris dier ge meente; van Wijchen M. C. Waszink; en van Groesbeek jhr. G. J. J. J. M. Dommer van Poldersveldt. ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlanischm Leeuw D. de Haan, hoofdcommies bij het dep. van waterstaat enz. ministerieele departementen. Op Verzoek eervol ontslag verleend aan D. de Haan, als hoofdcommies bij het dep. van waterstaat enz., behoudens aanspraak op pensioen. Onderwijs. De min. van binnen), zaken beeft bet verzoek van den gemeenteraad van Breda, om de H. B, S. aldaar van de gemeente over te nemen, van de hand gewezeD. Benoemd tot hulponderwijzer te Dwingeloo G Koopmans, te Goes. Kerknieuws. Amsterdam, 2 Nov. In de gisteren avond gehonden vergadering van het kiescollege der N. H. gemeente alhier zijn nit de voor 14 dagen gestelde twee drietallen tot predikant gekozen o in de vacature Pantekoek, Ds. N. Pikaar, te Harmeien, b in de vacature Rutgers, Ds. P. C. van der Horst, te Schiedam. Marine en leger. De 2e luit. W. N. Roldanus, van het 3e bat. 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom, is over geplaatst bij het instructie bat. te Kampen. Gisteren is het detachement van het 4e bat. 3e reg. inf. nit Ter Neuzen naar zijn garnizoen Vlissingen terug gekeerd en vervangen door een detachement van het depót van dat regiment nit Middelburg. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen bericht, heeft de oeteningsdivisie onder bevel van den kap. t/z J. W. Binkes, in den morgen van 29 October jl Fanchal verlaten, koers stellende naar Santa Cruz (Teneriffe). Rechtszaken. Diefstal van Koffieboonen. Op de correctioneele zitting der rechtbank alhier waarom de oude man zoo boos was en teleurge steld vroeg„Doet zij het zoo Biecht Ik vond het zoo mooi." „En dat is het ook!" riep mr. Do Lys be rouwvol. „Ik ben een oude zot, dat is al. Vergeef mij mijn onheuschheid, mevrouw I" „Ik wilde liever dat gij mij mon enfant noemdet, zooals van morgen," zei Edmèe op on° weerstaan baren toon, „of uw leerling." „Dat zult gij allebei zijn, kindlief, alle bei," antwoordde hij, kuste de hand, die zij ia de zijne gelegd had en vergat al den menschenhaat waarop hij zich anders beroemde. „Luister, ik heb verscheiden kamers in de Lonvte die kunt gij met Mile De St Aignan bewonen en dan zal een ieder denken dat gij mijn dochter zijt. Vei liger verblijf is er niet te vinden en voor elkeen zult gij Mme Alain zijn. Stemt gij erin toe?" „Van ganscher harte, als tante het goed vindt." „Zeker, het is niet waarschijnlijk dat iemand zal weigeren een zolderkamertje tegen de Louvre te verwisselen," zei Mile De St Aignan. „De vorige keer, toen ik in een paleis gelogeerd heb, liet men m\j geen keus of ik de uitnoodiging wilde aannemen of niet, maar dit is wel zoo aan nemelijk. Ik hoop alleen dat ik niet te voet be hoef te gaanwant ik ben nog al dik en mijne hooge hakken zijn niet geschikt om te loopen en zonder die kan ik heelemaal niet voort." „Daar zullen wij voor zorgen," zei mr. De werd Vrijdag jl, behandeld de zaak der sjouwers, beschuldigd van diefstal van koffieboonen uit de lading van het schip Betsy en Arnoldtijdens zij werkzaam waren bij het lossen van genoemd schip tuaschen den den en 21en September jl. Door de gelijktijdige vergadering van den ge meenteraad verhinderd om van deze zaak, welke algemeen belangstelling heeft gewekt, verslag te geven, konden wij in ons nommer van Zaterdag alleen de dagvaarding medodeelen. Van andere zijde ontvangen wij thans het volgende verslag, dat wij te eerder opnemen dewijl de onjuiste voorstelling, tot welke wij aanvankelijk, door het openbaar gerucht misleid, aanleiding hebben ge geven, daardoor verbeterd wordt. De getuigenverhooren duurden tot vrij lapt in den namiddag. Nadat door het O. M., waargenomen door den Bubsituut-officier van justitie, mr. J. van Doorn, schuldig verklaring geëischt was der 9 beklaagden aan eenvoudigeu diefstal en veroordee ling van P. M. M. tot 2 maanden, H. J. M. tot 8 dagen en de overigen tot 6 weken cellulaire gevangenisstraf, kwam mr. M. J. de Witt Hamer, die de verdediging van al de beklaagden, met uit zondering van H. J. M., op zieh genomen had, eerst tegen het vallen van den avond aan het woord. Hij begon met erop te wijzen welk een verba zende overdrijving er had plaats gehad ten opzichte van de beoordeeling van het plaats ge had hebbende feit door het publiek, door de pers, welke in deze de opvatting van het publiek had wedergegeven, en nn weêr dóór het O. M. Er was toch in de Middelburgsche Courant vermeld dat er een bende was ontdekt, die met expresse- lijk daartoe vervaardigde lijfgordels eene groote hoeveelheid boonen had verborgen en meegenomen. Rechtens was echter niets anders geconstateerd dan dat door ieder der beklaagden afzonderlijk, zonder eenig voorafgaand overleg, twee, drie of viermaal hoogstens, telkens een hoeveelheid van 1§ kilogram was verborgen en verkocht, zijnde telkens, daar de lading uit li millioen kilogram koffieboonen bestond, het éen millioenste gedeelte van de lading. Alleen voor zoover de beklaagden bekend hadden, kan het bewijs geacht worden te zijn geleverd, daar de twee getuigen, die daaromtrent iets kunnen mededeelen en bovendien zeer tegenstrij dige en onzekere verklaringen afleggen, zijn de opkooper der boonende winkelier J. C. Eggel en diens vrouw. Deze getuige heeft ver beueden den prijs die boonen gekocht, van personen die gewoon waren telkens in zijn winkel te komen, die hij dus kende als sjouwers, terwijl hij boven dien wist dat het gemelde schip, eenige voetstappen van zijn woning af, gelost werd. Bovendien heeft deze getuige, blijkens de ver klaringen der beklaagden, hen laten waarschuwen dat zij Zaterdags niet mochten komen met hun boonen, omdat het dan zoo drnk in zijn winkel was en omdat de schnnrster dan kwam. Eindelijk hebben die twee getuigen, voor den majoor der rijksveldwacht zoowel als voor den rechtercom missaris, eerst verklaard dat twee Joden op een karret de boonen bij hen hadden gebracht later dat het werklieden waren die zij niet kenden; maar nog later, toen zij geconfron teerd werden met eenige werklieden, welke b e- k end hadden dat zij eenige boonen hadden verborgen en aan hen verkocht, dat die werk lieden, en die werklieden alleen de schuldigen waren. Vreemd was het, naar pleiters meening, dat de hoofdgetuige, de opkooper bij wien 349 kilo boonen zijn gevonden uit de lading der Betsy en Arnoldhier niet als beklaagde terecht staat. Dat ware niet alleen rechtvaardig, maar ook practisch geweest, omdat juist dergelijke personen, door als helers op te treden, het misdrijf mogelijk maken en bevorderen, en er zelf de grootste voordeelen uit behalen. Vond men geen hand- Dys, opgetogen over zijn plan en over de blijd schap, die nit het gelaat van Edmée sprak. „Er zijn vele redenen waarom dit plan mij toelacht, bedank mij niet, ik hond niet van bedankjes; ik doe het alleen voor mijn eigen genoegen. Gij zult zien dat ik nooit iets uit goedheid doe. Gij zült in mijn atelier werken on mijn com' pagnonne zijn," voegde hij er met een glimlach tot Edmée gewend bij, die met genoegen het be kende patois hoorde en antwoordde: „Ja, ja, dat zal ik." „En zult gij mij vader noemen?" vroeg hij verder, maar toen verdween de blijde uitdrukking; want dat woord wekte slechts droeve herinnerin gen bij haar op. „Als gij het verlangt," zei zij schoorvoetend, „maar ik zeg liever mon maitre Toen mr. De Lys vertrok, hield zij hem nog even staande en fluisterde„Bedenk dat wij madame Alain en Mile Valentin zijn en laat vooral geen woord over ons doordringen tot dien mr. De Pelven." Hij knikte toestemmend en zij begon dadelijk toebereidselen te maken voor de verhuizing, die nog heden plaats zou hebben en terstond aan Madeion moest medegedeeld worden, die er niets over in haar schik was. Zij was echter verstandig en billijker dan de meeste hospita's gewoonlijk zijn, en zei: „Wel, wel, ja, iedereen is zichzelf het naast in de wereld en als gij een vriend hebt die u in huis wil nemen, moet gij gaan, ofschoon het een langers, die van een misdrijf als dat der'sjouwers profiteerden, dan zonden deze de gelegenheid niet vinden om het verborgene aan den man te brengen. Naar pleiters meening kan dus geen geloof gehecht worden aan de beide hoofdgetuigen, die er belang bij hadden, om de hoofdschuldigen niet aan het licht te brengen, door alle schuld op de beklaagden te werpen. Het was toch niet moge lijk dat de beklaagden, bij het strenge toezicht dat op het dek van het schip bij het lossen ge houden werd, een zoo groote hoeveelheid koffie boonen onder hun goed hadden kunnen verbergen. Het grootste gedeelte moest dus op andere wijze en door andere personen zijn weggehaald nit het schip en nu was er gebleken dat, door een onwillekeurig verznim, de poort van het schip niet met een hangslot gesloten is geweest, zooals auders altijd geschiedt; maar slechts met een wervel, die van buiten kon worden openge maakt, zoodat er groote waarschijnlijkheid bestaat dat het grootste gedeelte der vermiste koffieboo nen des nachts uit de poort door anderen dan de beklaagden ontvreemd en zoo in het bezit van de twee hoofdgetuigen gekomen is. Nk deze feitelijke toelichtingen wees pleiter erop, dat het openbaar ministerie gedagvaard had wegens diefstal, dat die qualificatie onjuist was en de beklaagden dus moesten worden vrijgespro ken. Er had zijns inziens misbruik van vertrouwen plaats gehad. (Art. 408 C. P.) Aan de beklaagden was de lossing der boonen toevertrouwd tegen loondoor aan die boonen eene andere bestemming te geven, hebben zij niet gestolen, maar misbruik van vertrouwen gepleegd- Eindelijk wees pleiter nog op een aantal ver- schooneiide omstandigheden, voor 't geval de rechter werkelijk diefstal mocht aanwezig achten. Het is toen gebleken dat de slechte verdiensten van dit jaar en het voortdurend gebrek aan werk, volstrekt niet opgewogen worden door een betrek kelijk hoog loon gedurende enkele dagendat de beschuldigden alle bekend zijn wegens hun onberispelijk levensgedragdat de meeste hunner bezwaard zijn met een trlrijk kroost of met andere zorgendat èn hunne voorloopige inhechtenis neming, èn de wijze waarop het openbaar gerucht hun daden heeft vergroot, hen reeds op overdre ven wijze met schande heeft beladen, en zulks terwijl de hoofdschuldigen óf nog onbekend, óf niet vervolgd zijn. Na deze rede van den verdediger, werd wegens de ingevallen duisternis de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot Zaterdag morgen te 10 uren. Het O. M. hield alstoen vol, dat er diefstal en geen misbruik van vertrouwen is gepleegd. De beklaagden hebben, volgens het O. M., geen anderen dienst te verrichten gehad dan de gestolen zakken met boonen, van de eene plaats naar de andere, te dragen. Het dichtnaaien der zakken en het overstorten der uit de zakken gevallen boonen in andere zakken, geschiedde niet dan uit vriendschapsdienst nu en dan door de be klaagden, maar in den regel door andere personen, daarvoor door de Handelmaatschappij aangewezen. Boveudien waren de beklaagden niet in dienst van de eigenaars van de lading, maar van den persoon die het lossen van de lading voor den gezagvoerder van het schip had aangenomen. De verdediger trachtte in zijn repliek aan te toonen dat de beklaagden in het donkere ruim gezonden werden om er de zakken uit te dragen, de gebarstene, waaruit de koffieboonen stroomden, op zijde te leggen, ep de dichte te dragen tot aan den wal. Derhalve was hun al de koffie, ook die uit de gebarsten balen, toevertrouwd tot op het oogenblik dat de werklieden van de Maatschappij ze in de nieuwe of herstelde zakken overstortten. Ook het op zijde leggen der ge barsten balen behoorde tot de hun opgedragen last. Dat er toezicht gehouden werd bij het verdra- verlies voor mij is. Ik zal deze kamer niet weer zoo goed verhuren en ik zal la petite erg missen; maar na een poos zullen er wel weer huurders komen. Mijn kamers staan nooit lang ledig. Madeion Crocq staat goed bekend in de buurt." „Nadat wij hier zoo lang gewoond hebben, kon zij wel wat meer hartelijkheid toonen," fluis terde Mile De St Aignan. „Daar gij nu toch vertrekt, is het misschien beter om het maar te zeggen," begon Madeion weer, „ik was er nog over in twijfel, maar van morgen is er iemand hier geweest die vroeg of ik kamers verhuurde, wie mijne huurders waren en of ik niet een jong meisje en een oude vrouw in huis had, en allerlei andere vragen." „Maar wie kan dat geweest zijn „Ik weet het niet, ik denk de een of andere mouohard „Wat hebt gij gezegd „Zoo min mogelijk, daar kunt gij van op- aan; maar ik kon zien dat hij in de bnnrt geïn formeerd had en iets wist." „Waarom hebt gij ons dat niet dadelijk gezegd „Dan had ik n misschien zoo doen schrikken dat gij weggeloopen waart en ik wilde niet gaarne mijn goede huursters verliezen. En misschien beduidt het ook nietsmen moet niet achter alles wat zoeken." „Het beduidt dat De Pelven weer te Parijs is," zei Edmée bij zichzelven, terwijl Mile De St gen van den last verandert het feit niet van obus de confiancé in diefstaldaaruit kon wellicht alleen blijken dat de confiancé gering was. Ten slotte verklaarde verdediger opgetreden te zijn om den verkeerden indruk weg te nemen die de onpractische wijze waarop de justitie in deze te werk is gegaan had te weeg gebracht, waardoor èn de pers èn de publieke opinie op het dwaalspoor waren gebracht. In plaats van een ergerlijk misdrijf van een bende, die met buitengewone middelen zich trachtte te verrijken, heeft er een misdrijt plaats gehad, ten minste door deze beklaagden, van geringen aard, terwijl een aantal verzachtende omstandigheden het misdrijf verkleinen. Ook de eisch van het O. M., zijnde zes weken cellulaire gevangenisstraf, was volgens pleiter, gesteld dat het misdrijf volgens de qnahfleatie van het O. M. gepleegd was, verbazend hoog. Pleiter hoopte dan ook te hebben aangetoond dat in deze weder gebleken is dat de berg niets dan een muis gebaard heeft, en bij vertrouwde dat deze gewijzigde beschouwing niet zonder invloed op het lot zijner cliënten wezen zal. De uitspraak is bepaald op Vrijdag den 5 dezer. Gisteren avond werd in de groote zaai van het Schuttershof alhier eene eerste voorstelling gegeven door de Varietè-iroupe onder directie van de heeren G. Stroober en H. Robini Nicoud. De voorstelling werd door geen talrijk publiek bijgewoond, maar les absents ont tort was hier van toepassing. Behalve chanteuses van verschil lende nationaliteiten, traden een tweetal gymnas ten op, wier sterke toeren, niet het minst door de sierlijkheid en het oogenschijnlijk gemak waarmede ze werden uitgevoerd, levendige toe juiching verwierven. Ean viertal Engelsche, de white star minstrelsen een hollandsche komiek zorgden voor aangename afwisseling, terwijl mr. Dessano, het „slang-mensch" bijgenaamd, op dien naam het volste recht heeft. De wijze waarop hij zijn lichaam weet te buigen, te wringen én te kronkelen, grenst aan het ongeloofelüke. Geen der aanwezigen zal het lokaal onvoldaan hebben verlaten en de volgende voorstellingen zullen zeker een talrijker publiek naar het Schuttershof lokken. Met veel leedwezen verneemt men het overlijden van den heer J. Regtdoorzee, een der wakkerste mannen van het vooruitstrevende Am sterdam, mede-oprichter van Burgerplichtlid van den gemeenteraad en sedert Augastus jl. lid der provinciale staten. Als handelaar en reeder werd hij algemeen hoog geacht. Zelfs bij hen, die met hem van richting verschilden, werden zijne cor- daatheid en eerlijkheid algemeen gewaardeerd. De heer Regtdoorzee, aan zijn naam getrouw, kwam altijd1 fliuk voor zijn gevoelen nit en handelde ernaar. De alwij kende meening van anderen wist hij te eerbiedigen en te waardeeren. Zijn overlij den, op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd zal in menigen kring zeer worden gevoeld. Met den in Nov. zijn alle schepen te Amsterdam weder begonnen „ijsgeld" te betalen, voor de opruiming van het ijs, dat zich in het Noordzeekanaal mocht vertoonen. Uit Apeldoorn schrijft men aan de Arnh. Ct: „Wij stormen den winter in, hetgeen H. M. de koningin niet belet om dagelijks met haar vurig tweespan rond te rijden. Men verbaast er zich over, evenals over de gift van f 200, die Zondag namiddag in de collecte gevonden werd „van iemand die zich verheugt over de eerste ver schijning van de jeugdige koningsdochter op Het Loo,zooals de diakenen het in de Apeldoornsche Courant meêdeelen. Mocht de milde schenker elk jaar zulk een tastbaar bewijs geven van zijn koningsliefde, niemand, die de armen lief heeft zon er, wed ik, tegen proteateeten. Het bestuur der opera te Batavia heeft zich belachelijk gemaakt, door te bepalen dat men voortaan niet anders in de opera mag komen dan gekleed in zwarte jas of rok. De nette, zinde lijke witte jas, waarin enkele vrienden van de luchtigheid tot dusver kwamen, het algemeen gebruik was reeds machtiger dan de doelmatig heid, is dus voortaan officieel verboden. Een Amerikaansch scheepskapitein, die wat ai Aignan Madeion, met meer belangstelling dan angst, verder uitvroeg over alles wat die mouchard gezegd en gedaan had en de uren vielen haar zeer lang, tot dat zij veilig het huis van Crocq verlaten hadden en op wegwaren naar de Louvre, zonder aan Madeion gezegd te hebben waar zij heen gingen. Die was voorzichtig genoeg om het niet te willen weten. „Ik vraag nietswat ik niet weet; kan ik niet zeggen," snauwde zij haar man toe en duwde hein naar binnen, toen hij defiacrc stond na te kijkenwant hij behoefde niet te zien welken weg zij insloegen. Zij smaakte een groote voldoening toen zij 's avonds den mouchard zag ronddolen in de straat; hij kwam echter niet meer bij haar aan huis, dewijl de buren hem verteld hadden, dat er dien dag een verhuizing had plaats gehad. Aldus zag De Pelven ten tweede male zijn prooi aan zijne vingers ontglippen. Wordt vervolgd.)' te ongegeneerd, hoewel i| onbehoorlijk, voor den| de politie verwijderd doet de vraag zich voo| de abonnés, die zich sluit hebben laten insi dwaasheid niet verkieze' De inschrijvingsli richting van de uitspa zijn in omloop. Aan va concerten der schutterii- onder eenige van Sturf kinderfeesten. De abo| mogelijk gesteld, doch lingen uitgezonderd, zal| De Fransche Kartll Grande Chartreuse bij Zwitaersche kanton Frei goed aangekocht om er ten voor de vervaardigd Worden de Karthui; monniken, nit Fjankrijk waarschijnlijk hun klous kochte landerijen overbr treuse is een rijk kloost| in eigendom bezit. Er is een zoon gel den hertog van Cumber sten koniDg van flanno Denemarken, een aai de verdwenen kroon va flet is gebleken d Herstal niet aan zeven, schen het leven heeft g gekwetsten is overleden te behouden, ook den bewast of onbewust, het Er is te Liverpol komen uit Whydah in| De chaca dier havend geleden gestorven en del na dit sterfgeval boezi zoodat de handel haai koning zon de begratq door een custom, zooa noemt, eene vermoordi| groote schaal. Dit mo hebben en later moest) een dergelijk feest te zijn voorganger. Later jaarlij ksche custom houd! dachten ia zijns vaders. J, maanden, gedurende wq gevangenen onthoofd al zijne inlandscho hot kooplieden uitgenoodigi bijwonen. De Engelse! uitnoodiging. Sir Thomas Boni plannen voor de Tay-! terdag overleden. Sedert! van het vorige jaar was Barones Burdett-C< tot den eereviijdom vs bandverkoopers te Loc eer kreeg zij ook het ic gild te dragen, een met blauwe zijde gevel keer dat de livrei aaq kend sedert koningin gild het recht had ver| waarin de verdiensten dame breed werden ui heeren haar een medal het wapen van het gil< schrift was aangebracht het gild haar den han de plechtigheid was afg( Adelina Patti is te eene reeks opera-voorst] Haar impresarioPolliiL vcor iedere voorstelling.) Te Berlijn zal in hel onale spoorwegtentoonsf Te Courbevoie nab een ballon met verwarm maakte er een zwevend 1 een gymnast, zekere Aul de lacht zijne kunsten z| stijgt op, terwijl de man het rek vasthoudt. Ol hoogte hing hij aan bel zonder de beloolde kunsa was blijkbaar angstig gq doen dan zich krampack den stok. Lang kon din menigte hem in ademloo volgde, liet hij op ongei, los. Waarschijnlijk is dl geweest vóór hij neerviel| 's Gravenliage. Veere, is op zijn vorzoel van den geneeskundigen Tweede kamer. Art. 189. De minister artikel stratbaar is al in de vervolging van sel zijn zij nog niet gevonnis de justitie niet te bemoj tot opsporing.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2